Bizarre ontknoping in Braga Tsjechië 2 biedt helpende hand Altijd met drie spitsen voetballen 17 franje trekt zich niets aan van 1-O-voorsprong Duitsers tegen Tsjechen lurozooq Kop PZC.nl Cocu: goede kans tegen Zweden Religie wijkt even voor voetbal Regering beloont Grieks elftal Cruijff: gelukkige arbitrage Oranje grijpt Letten bij keel en laat niet los ftGA - Estadio Municipal de toga was natuurlijk het perfec- decor voor Nederland-Let- jnd, Het meest bizarre stadion ui Europa beleefde de meest bi- me ontsnapping uit de moder- k voetbalgeschiedenis: Oranje «al in de kwartfinale. (iemand gaf nog een cent voor ([Nederlands elftal en al hele- jalniet voor bondscoach Dick kjvocaat. Sinds gisteravond is les weer anders. Het getergde fanje versloeg Letland (3-0) en •Lissabon blameerde Duits- ad zich tegen Tsjechië B. kar, dat was de wedstrijd Ne erland-Letland natuurlijk (oraf al in vele opzichten. Vier donderdag 24 juni 2004 (ydaap van Essen lienploegen streden gelijktij- ^mtwee duels, die alles met te maken hadden. Het in Braga had eigenlijk een vs'ig potje kunnen zijn voor hnje, wanneer de bondscoach Êgen de Tsjechen niet Arjen ibben van het veld had ge aaid. Daardoor had Oranje de aken gisteren niet meer in ei- gn hand. De ploeg was ver licht te winnen van de arme ilten, die vooraf ook nog een rnimaal kansje hadden om de nrtfinales te halen. Verder sest Oranje maar afwachten ulerin Lissabon gebeurde. meest actuele stand van za- in. het programma, de standen ide historie: alles over het Eu- «pces kampioenschap voetbal indt u op www.pzc.nl. ek in cijfers federland-Letland 3-0 (2-0). 27 Van oij 1-0 (strafschop), 35. Van Nis- 2-0, 84. Makaay 3-0 Scheids- ref: Nielsen (Den). Aantal toeschou- n 30.000. Mtriand: Van der Sar; Reiziger, De Boer en Van Bronckhorst; See- Cocu en Davids (77. Sneijder); Van Meyde (62. Overmars), Van Nistel- 1(70 Makaay) en Robben, and: Kolinko; Isakovs. Zemlinskis, Kanovsen Blagonadezdins; Bleidelis Slolcers), Lobanovs, Astajevs en ns, Verpakovskis (62. Pa hars) en Vsxenkovs (74. Laizans). I-Tsjechië 1-2 (1-1). 21. ■£*41-0. 30. Heinz 1-1,77. Baros 1-2. Sradsrechter Hauge (Noo). Toeschou- #s 46.849 Gele kaart: Nowotny. L"~ Worns (Duitsland), Tyce (Tsje- and: Kahn; Friedrich, Nowotny, ömsen Lahm; Frings (46. Podolski), !H8nn (79. Klose), Schneider, Ballack iSchweinsteiger (86. Jeremies); Kura- Blazek; Jiranek, Bolf, Galasek Hübschman) en Rozehnal; Vachou- Mares, Tyce en Plasil (70. Pobors- lokvenc (59. Baros) en Heinz. 3 3 0 0 9 7-4 3 1114 6-4 3 0 2 1 2 2-3 3 0 12 1 1-5 Tan Nistelrooij (Nederland), Rooney «geland) 4, 3. 2idane (Frankrijk), Lars- "i (Zweden), Tomasson (Denemar- d.Baros (Tsj) 3, 7. Ibrahimovic (Zwe lt Heinz (Tsjechië), Lampard (Enge- 4 Henry (Frankrijk), Cassano (Italië) Bouma, Makaay (Nederland), Ka- ijjoums, Basinas, Charisteas, Vrizas Mlenland), Ronaldo, Nuno Gomes, 'sniche, Rui Costa (Portugal), Valeron, wienies (Spanje), Scholes, Gerrard jageland), Ljungberg, Allback, Jonson 'weden), Koller, Smicer (Tsjechië), Ver- ÜbvsHs (Letland), Frings, Ballack De Tsjechen, die deden ook vreemd. Zij waren al verzekerd van de kwartfinales en hun bondscoach Brückner liet acht vaste krachten buiten zijn basis. Hij bestreed Duitsland gewoon met zijn tweede elftal. En tsja, die Duitsers, die hoefden alleen maar te winnen van dat stelletje Tsjechische reserves. Maar zelfs dat bleek een wel heel zware op gave voor de anti-voetballers. In Braga was vanaf de eerste mi nuut wel duidelijk dat Oranje zelf niet van plan was een fout te maken. De mannen van Dick Advocaat leken volledig door drongen van de noodzaak in ie der geval nog een goede wed strijd neer te zetten. Zelf win nen, op een zo aansprekend mo gelijke manier. Als een state ment aan Europa dat Nederland nog wel degelijk meetelt. Recordinternational Dat gevoel was des te sterker omdat een fiks aantal Oran je-spelers de wedstrijd begon met de gedachte misschien wel voor het laatst het nationale shirt te dragen. Frank de Boer, de recordinternational, stond in de basis, net als zijn generatiege noot Jaap Stam en later kwam Mare Overmars er in. Zij stop pen na het EK. Andere spelers, zoals Ruud van Nistelrooij en Arjen Robben waren vastbeslo ten in ieder geval nog iets te la ten zien op hun allereerste EK. Het duel tegen de Letten werd zodoende een demonstratie van alles waar het Nederlandse voet bal al jaren zijn naam en faam aan te danken heeft. Oranje speelde met twee vleugelspit sen, een aanvallende middenvel der, opkomende backs en een enorme aanvalsdrift. In een enorm tempo werd Letland let terlijk met de rug tegen de muur (rotswand) gezet. Ruim twintigduizend Oran- je-fans zaten tegen twee andere rotswanden geplakt en schreeuwden Nederland louter naar voren. „Alles of niets", klonk het van meet af aan. Al snel leek het helemaal niets te worden. Immers, het eerste doel punt van de avond viel in Lissa- (Duitsland), Gronkjaer (Denemarken), Perrotta (Italië), Kirisjenko, Boelikin (Rusland), Niko Kovac, Tudor, Rapajic, Prso (Kroatië), Vonlanthen (Zwitser land), Trezeguet (Frankrijk), Martin Pe- trov (Bulgarije) 1. Rode kaart (direct): Ovtsjinnikov (Rus land). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land), Vogel (Zwitserland), Haas (Zwit serland), Stilian Petrov (Bulgarije), Heit- mga (Nederland) Twee gele kaarten: Karagounis (Grie kenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland). Pauleta (Portugal), Albelda (Spanje), Radimov, Alenitsjev (Rus land), Vrizas (Griekenland), Huggel (Zwitserland), Kirilov, Stoianov (Bulga rije), Gattuso. Cannavaro (Italië), Linder- oth, Edman (Zweden). Eén gele kaart: Seitaridis, Katsoura- nis, Giannakopoulos, Zagorakis, Delias (Griekenland), Costinha, Ricardo Carval- ho, Deco, Nuno Gomes (Portugal), Goe- sev, Aldonin, Evsejev, Sjaronovi Anijoe- kov, Kariaka, Malajev, (Rusland), Bara- ja, Helguera, Puyol, Juanito (Spanje), Wicky, Hakan Yakin, Stiel, Celestim (Zwitserland), Zivkovic. Bjelica, Mornar, Simic, Rapajic, Prso, Leko, Robert Ko vac, Rosso, Tudor (Kroatië), Pires, Sil- vestre, Henry, Dacourt, Vieira (Frank rijk), Scholes, Lampard, James, Rooney (Engeland), Tomasson, Helveg, Niclas Jensen, Sand (Denemarken), Cassano, Totti, Zambrotta, Materazzi (Italië), Ivan- ov, Lazarov, Ivailo Petkov, Jankovic, Boj- inov, Hristov, Zagorcic, Martin Petrov (Bulgarije), Ibrahimovic, Kallström (Zwe den), Cocu, Stam, Seedorf (Nederland), Kuranyi, Ballack, Friedrich, Hamann, Wörns, Lahm, Frings, Nowotny (Duits land), Isakovs, Lobanovs, Asafjevs (Let land), Galasek, Tyce (Tsjechie). Geschorst voor kwartfinale: Pauleta (Portugal), Vrizas (Griekenland), Edman (Zweden). Donderdag. Kwartfinale. 20.45 uur: Portugal-Engeland. Advertentie teft u al steun van ORANJE geven u de mogelijkheid die wel te krijgen, temeer u met de auto op vakantie gaat en niet in bezit bent van een ^nje veiligheidsvest riskeert u in b.v. Spanje al een boete van 300,-. franje-vest 15,- volgens EU richtlijn EN-471. ^serveer nu uw exemplaar via tel.: 0113-562312, fax: 0113-562348. s-mail: Relexim@wxs.nl •^oranje vest. veiligheidsvest wordt gratis thuisbezorgd incl. GRATIS ™land sleutelhanger (op=op en wordt alleen gratis bezorgd in felexim v.o.fverkeersveiligheid-verkeersborden-mag-lites-vluchtrou- -aanduiding etc. wdroom villa in Spanje check: www.casa-futuro.com bon, voor de Duitsers. Daarmee leek alles wat Oranje kon en wil de niet meer belangrijk. Maar het was dus een bizarre avond. Na 26 minuten kreeg Ed gar Davids een strafschop ca deau, Ruud van Nistelrooij faal de niet: 1-0. Het juichen was nog niet verstomd, of zwol weer aan. Het B-elftal van Tsjechië maakte gelijk tegen Duitsland. Doelpuntenmaker? Marek Heinz, van wie sinds enkele da gen bekend is dat hij de buiten echtelijke zoon van zijn bonds coach Brückner is. Nederland ging in Braga ge woon door. In de 35ste minuut was het 2-0. De doelpuntenma ker was wederom Ruud van Nis telrooij. Uitblinker Clarence Seedorf plaatste een vrije trap precies op het hoofd van Phillip Cocu die terugkopte naar 'Van the Man'. Die kopte zich naar de (gedeelde) eerste plaats van de topscorerslijst dit toernooi. Daarna barste het bizarre Oran jefeest eigenlijk al helemaal los. De echte explosie kwam in de 76ste minuut. Uit Lissabon kwam het vooraf toch echt on- mogeüj geachte bericht dat Duitsland op achterstand stond! De treffer van Roy Ma kaay in de 84ste minuut maakte alles nog net iets mooier. Niet Oranje, maar Duitsland moet vandaag vertrekken uit de Algarve. Nederland speelt zater dag een 'thuiswedstrijd' tegen Zweden en wordt ineens weer tot de kanshebbers voor de eind zege gerekend. GPD door Norbert Kleinherenbrink LISSABON - Alles is voorbij voor Duits land. Opnieuw liep de drievoudige Europe se kampioen zich bij het Europees kam pioenschap stuk op een B-ploeg. De forma tie van teamchef Kudi Voller ging gistera vond in Lissabon tegen de tweede keus van Tsjechië, in groep D al zeker van de eerste plaats, pijnlijk onderuit: 1-2. Vier jaar geleden was het kleurloze Duits land bij Euro2000 in België en Nederland eveneens de grote verliezer in de groepsron- de. Toen was een B-team van Portugal, des tijds ook al geplaatst voor de kwartfinales, zelfs met 3-0 te sterk in de laatste groeps wedstrijd. Duitsland wist vooraf maar al te goed dat het in Lissabon geen cadeautjes hoefde te verwachten van de glorieuze groepswin naar. Tsjechië trad desondanks met liefst negen wijzigingen aan in vergelijking met het elf tal dat zaterdag Oranje op grootste wijze (3-2) bestreed. Alleen Ajacied Galasek en verdediger Jiranek waren in Aveiro van de partij, de andere basisspelers kregen van bondscoach Brückner rust. Bij het nerveuze Duitsland maakte de 19-ja- rige Schweinsteiger zijn debuut in het basis team. Maar Vóller hoopte vooral op een hoofdrol voor Ballack, de doorgebroken spelmaker van Bayem München aan wie voorzitter Franz Beckenbauer onlangs dood leuk een prijskaartje van 100 miljoen euro hing. Duitsland had in de eerste helft veel overtre dingen nodig om de onbevangen Tsjechen af te stoppen. Halverwege de eerste helft kwam Duitsland onverwacht op voorsprong, na dom balver lies van Plasil in de Tsjechische afweer. Ballack knalde op indrukwekkende wijze raak: 1-0. Tien minuten later toonde ook Heinz zijn fraaie traptechniek. De topscorer van de Tsjechische competitie draaide een vrije Woede en wanhoop strijden om voorrang bij Rudi Vóller, de bondscoach van Duitsland. foto's Reuters hebben het 'm dus toch geflikt. Met dank aan die Tsjechen hoor. hebben hun sportieve plicht ge degen Duitsland, al moet ik wel 'en dat de Duitsers wel een heel ^kleam hebben. Dat is gisteravond eens bevestigd. Ach, wat wil je ook slezelfs in de beslissende wedstrijd met één spits begint. Dan verdien 'hel ook niet. denk dat het Nederlands elftal het wel heeft verdiend. Dat 'kop basis van de laatste twee wed strijden, tegen Tsjechië en Letland. We hebben vijf keer gescoord en er is rede lijk tot goed gespeeld. Gelukkig is nu ook bewezen dat Oranje altijd met drie spitsen moet spelen. Dan zijn we op ons best. Arjen Robben was gisteravond tegen Letland mis schien niet zo goed als tegen Tsjechië, maar er gaat zoveel dreiging van hem uit. Andy van der Meyde vond ik niet zo goed. Hij heeft wel een actie, maar zijn voortzetting is slecht. Mare Overmars viel overigens goed voor hem in, dus dat is een redelijk alternatief op de vleugel. Als je met vleugelaanvallers speelt, heb je de beste veldbezetting, krijg je ruimte en kun je dus gevaarlijk zijn. En dan was het baltempo gistera vond nog niet eens zo hoog, zeker in de tweede helft niet. Dat we zouden winnen van die Letten stond voor mij al bij voorbaat vast. Zo'n geweldige ploeg vond ik het niet. Tegen Nederland kwamen ze er hele maal niet aan te pas. De eerste helft vond ik ze zelfs waanzinnig slecht. Het leek wel een amateurclub. Het was leuk dat Letland er was, maar het is ook leuk dat ze nu weer naar huis gaan. Nederland gaat dus door, terwijl de ploeg al door veel mensen was afge schreven. We moeten alleen niet al te uitbundig gaan doen. We moeten niet vergeten dat dit pas de eerste wedstrijd is die we tijdens dit EK hebben gewon nen. We moeten nu gewoon van wedstrijd naar wedstrijd leven. Dit geeft natuur- BRAGA - Philip Cocu geeft Oranje in de kwartfinales te gen Zweden, zaterdagavond in Faro, een goede kans. „Ze ker als we dezelfde vorm tonen als in de laatste wedstrij den tegen Tsjechië en Letland", zei de middenvelder van het Nederlandse elftal na de zege (3-0) op de Letten. „We groeien duidelijk in het toernooi." Volgens Cocu had Oranje in Braga niet echt gelet op de wedstrijd van concurrent Duitsland tegen Tsjechië (1-2). „We hadden het toch niet in eigen hand. Daarom hebben we eigenlijk alleen naar onze eigen wedstrijd gekeken. Door de reacties van het publiek beseften we dat Tsjechië op 1-2 was gekomen. Dat gaf een geweldige kick." Cocu vergat niet zijn Tsjechische 'vrienden' te bedanken. „Ze hebben toch die Duitsers weten te verslaan. Dat was een gigantische ontlading voor ons." Nog zichtbaar onder de indruk van het goede spel van Oranje feliciteerde bondscoach Aleksandrs Starkovs van Letland de spelers van het Nederlands elftal. „Deze ploeg verdient een plaats in de kwartfinales", sprak hij na af loop. „Zelfs de wisselspelers van Nederland zijn voor mij stuk voor stuk sterren." ANP BIDDINGHUIZEN - Gedwongen door het verwachte noodweer weken de burgers van Biddinghuizen gistera vond voor de wedstrijd Nederland-Letland uit naar een bijzondere locatie: de kerk. Zo'n vierhonderd supporters wilden het EK-duel in een tent volgen, maar de gemeente en de tentverhuurder verboden dat vanwege de storm- waarschuwing. De pastoor van de katholieke kerk in Bid dinghuizen bood uitkomst en nodigde de kijkers uit in de kerk. Op het laatste moment werden tribunes in de kerk geplaatst, waarop de voetbalfans konden plaatsnemen. ANP ATHENE - De Griekse voetballers zijn rijkelijk beloond voor het bereiken van de kwartfinales op het Europees kampioenschap voetbal in Portugal. Woensdag deelde de Griekse regering mee dat het elftal van bondscoach Otto Rehhagel een premie van 1 miljoen euro tegemoet kan zien. „Het voetbalteam heeft alle Grieken trots gemaakt", motiveerde de Griekse vice-minister van Sport Giorgos Orfanos de gulle geste. De Griekse voetbalbond had al eerder in de euforie over het succes van het nationale elftal diep in de buidel getast en de spelers een premie van 2 miljoen euro toegezegd. ANP/DPA BRAGA - Het Nederlands elftal heeft gisteren in de eer ste helft van de EK-wedstrijd tegen Letland (2-0) volgens Johan Cruijff niet te klagen gehad over de arbitrage. De oud-trainer vond in zijn tv-analyse bij de NOS dat Neder land geen strafschop verdiende en dat Van Nistelrooij bui tenspel stond bij de tweede goal. Davids werd volgens de Deense scheidsrechter Nielsen neergelegd in het strafschopgebied. Cruijff zag op de tele visiebeelden dat de middenvelder niet werd aangeraakt in het strafschopgebied van de Letten. Van Nistelrooij stond vervolgens buitenspel bij de vrije trap waar de 2-0 uit voortkwam. ANP trap voortreffelijk in de bovenhoek: 1-1. Na de rust bleef het spel van Duitsland romme lig en gehaast. Bijna alles moest bij de Duit sers van Ballack komen. Hij schoot vanuit allerlei hoeken en standen op het Tsjechi sche doel. In de 66e minuut knalde de Duit ser op de paal, waarna Schneider de re bound verprutste. In de slotfase regende het kansen voor Duits land, maar uiteindelijk scoorde invaller Ba ros via Kahn uit een scherpe counter: 1-2. Daarmee nam Tsjechië, dat als enige ploeg bij het EK drie keer won in de groepsronde, eindelijk wraak voor de verloren EK-finale in 1996. De Duitse bondscoach Rudi Vóller noemde de teleurstelling na afloop van het duel met Tsjechië reusachtig groot. „Twee jaar gele den waren we verschrikkelijk blij met het vice-wereldkampioenschap. Nu liggen we eruit. Dat is bitter. Pas in de tweede helft hebben we gespeeld, zoals ik het me had voorgesteld. Wat er alleen aan ontbrak,wa ren de doelpunten." ANP lijk wel een enorme impuls aan de ploeg. Zweden is een sterk team, maar Nederland heeft daar wel kansen te- gen. Het toernooi wordt nu alleen maar leu ker. Als Nederland nu was gesneuveld, was de aandacht toch wat minder ge weest. Nu leeft iedereen weer naar die wedstrijd van zaterdag toe. Er hoeft nu ook niet meer gerekend te worden. We krijgen het knock-outsysteem weer, dus het is alles of niks. Gérard de Nooijer door Marcel van der Kraan BRAGA - Het Nederlands elf tal knalde uit de startblokken zoals het een half jaar gele den in de Arena deed tegen Schotland. Het greep de te genstander bij de keel en liet niet meer los. Dat kan alleen als er op alle posities overwinningen wor den geboekt. En dat gebeur de. Alleen Andy van der Mey de zakte na de pauze naar een bedenkelijk niveau. De rap portcijfers. Edwin van der Sar - 7 'Men in black'. Als we dan toch in. een filmdecor spelen, met zo'n rotspartij en een kunst matige waterval erboven, dan past zo'n volledig zwarte out fit wel. Rustig avondje, maar af en toe dook hij geweldig. Alsof-ie zo van die rots sprong. Michael Reiziger - 7 Gelukkig heeft Michael Reiziger nog niet aangekondigd dat hij ook een punt wil zetten achter zijn interlandcarriere. Nu was te zien waarom deze man een prima seizoen bij Barcelo na achter de rug heeft. Jaap Stam - 6,5 Eigenlijk zijn dit routineklusjes voor Jaap uit Kampen. Een Let van 1.70 meter hoog is voor de beul van Oranje eigenlijk een ont bijtje. Kon zijn tenue na af loop kreukvrij weer in de kast hangen. Frank de Boer - 6,5 Zijn lan ge pass blijft een juweeltje om naar te kijken. Frank de Boer heeft 111 interlands na gisteravond. Laten we zeggen dat hij per interland zeven van zulke mooie trappen heeft gegeven. Dan heeft de KNVB voor de jeugdoplei ding toch een videoband met 777 keer de 50- of 60-meter pass. Giovanni van Bronckhorst - 6,5 Maakt zich niet druk om de kritiek die er af en toe is. Rangers, Arsenal, Barcelona. Als je bij al die clubs kunt voetballen, moet het ook in het Nederlands elftal kunnen als linksback. Clarence Seedorf - 7 Verba zingwekkend hoe Seedorf bui ten het beeld van de camera de boel blijft organiseren en toeschreeuwen. Zette gistera vond werkelijk iedere Oran je-speler op zijn plek. Philip Cocu - 7,5 Was door de komst van Frank de Boer op eens zijn aanvoerdersband kwijt. Maar niet zijn dominan te plek in het elftal. De koffer die hij naar eigen zeggen 'al half had ingepakt', heeft hij vannacht bij thuiskomst in het hotel weer helemaal leeg gesmeten. Edgar Davids - 7 De kleinste man van Oranje voelde zich weer de grote man. Hij verdiende het ook. Misschien was Duitsland-Nederland een collectief missertje en geen verkeerde avond van Ed gar Davids. Andy van der Meyde - 5,5 Als of het tapijttegels waren die de Portugezen in Braga had den neergelegd voor Andy van der Meyde. Zaalvoetbal op de vierkante meter aan de rechterflank. Na rust was het kennelijk een goedkoop, groen keukenzeil tje. Geen bal meer goed ge raakt. Ruud van Nistelrooij - 8 Top schutter van het Nederlands elftal op dit EK. Vier goals in drie wedstrijden. Daarmee steeg hij op de eeuwige rang lijst van Oranje-topscorers in een keer van de 18e naar de 10e plaats. Hij passeerde Mannes Franc ken. Tonny van der Linden, John Bosman, Wim Tap, Jo han Neeskens, Ruud Gullit, Mare Overmars en Jan Tho- mee. Arjen Robben - 7 Arjen Rob ben kon natuurlijk nooit fa len gisteravond. Advocaat zou hem toch nooit wisselen. Dan begin je natuurlijk lek ker aan een wedstrijd en blijf je lekker 'ballen'. Mare Overmars - 8 Geduchte concurrent voor Andy van der Meyde geworden. Maar misschien blijft Dick Advo caat hem wel zien als 'su- ber-sub'. Roy Makaay - 7 'King' Roy zit al maanden te wachten op zijn kans. Hij was zelfs een beetje verongelijkt na de eer ste groepswedstrijd tegen Duitsland. 'Let's do it', zei Makaay, toen hij erin kwam. En hij deed wat hij beloofd had. GPD Het begin van de victorie van het Nederlands elftal. Edgar Davids stort ter aarde en krijgt een strafschop. foto Hans van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17