>zc nbegrip na besluit over Zeeuws Buitenstaanders innoveren mosselkweek Kinderen vertellen in boek zelf over kanker Provincie laat eerste schip varen met olie van koolzaad 13 fillister Remkes erkent streektaal niet na negatief advies Taalunie Irijwilligersdag oor werkers in et landschap Handelingen i Aardenburg Celstraf voor ontucht met 14-jarige Vloedgolven door snelle schepen Aangifte van smaad Tunnel alternatief voor Ring Danceparade beleeft zijn vierde editie donderdag 24 juni 2004 swb jnrRinus Antonisse JDELBURG - „Absoluut leuk jubileumgeschenk", ieert voorzitter C. Martens ide 75-jarige Zeeuwsche Ver- voor Dialectonderzoek, hel niet erkennen van de euwse dialecten als streek- jal. „Maar we gaan gewoon misschien wel met meer nicht na de afwijzing, 't jéuws bluufd bestaen." (artens begrijpt het besluit van juister Remkes niet. „Het iws is wel degelijk een regio- letaal als je kijkt naar karak- leigenschappen en taalkundi- mtgangspunten. Met de argu- Kiten van de minister kun je zeggen dat het Nederlands itaal is en dat alle Germaan- ialenéén geheel zijn." denkt dat het afwijzend ad- van de Taalunie - een Ne- ands-Vlaams gezelschap - doorslag gaf. Martens acht niet uitgesloten dat de Bel- che taalstrijd (Vlaanderen tra Wallonië) hierbij een rol lt. „Als verschillende regio- talen worden erkend, zien flamingen dat als verzwak- van de positie van het ems. Dat willen ze niet." leputeerde H. van Waveren DA, cultuur) is teleurgesteld het besluit van minister ;es. „We hebben duidelijk 1ÖES - Stichting Landschaps eer Jfeeland houdt zaterdag en vrij will igersdag. M gebeurt bij het centrum sldis Naturalis bij Sint-Maar- riijk, vanaf 12.00 uur. Onder- tel is onder meer een excursie r natuurgebied de Pluijm- Ook worden de 'gouden jiri- ;n' uitgereikt aan de vrijwil- ffirs die zich afgelopen jaren idrukkelijk in de kijker heb- gewerkt. 1RDENBURG - De Stichting «Itureel Aardenburg houdt idwandelingen op de don- idagavonden in juli en augus- Onder leiding van een gids onen deelnemers kennisma- met de natuur, de historie de culturele ambiance, f wandelingen duren ander- ii uur. De start is telkens om 00 uur op de Markt. De eer wandeling is op 8 juli, de tste op '26 augustus. De gid- hebben hun eigen voorkeu- fi. waardoor geen enkele wan ting precies hetzelfde is. De Se laatste donderdagen staan Mes met een bepaald thema "f net programma. Op 12 augus- staan de Sint Baafskerk en BlCastellum centraal. De twee ^opvolgende donderdagen tt om respectievelijk een na- iir- en een poëziewandeling. argumenten vóór erkenning aan gedragen. Het had een stimu lans voor het Zeeuws betekend. Die missen we nu." Van Waveren vindt het wel 'na vrant' dat de afwijzing komt van een regering met minis ter-president Balkenende, die het Zuid-Bevelandse dialect als basis heeft. „We hebben ook via informele lijnen aandacht ge vraagd voor de Zeeuwse wens, maar ik reken het premier Bal kenende niet persoonlijk aan." Uit de overwegingen van de mi nister maakt Van Waveren niet op dat het een politiek besluit betreft. „Ik kan me niet voorstel len dat in het advies van de Taalunie de Belgische taalkwes tie doorslaggevend is geweest." De gedeputeerde gaat met de dialect-belanghebbenden over leggen 'oe noe'. In de brief van de minister ziet hij op het eerste gezicht weinig (juridische) aan knopingspunten om beroep aan te tekenen of naar het Europese Hof te stappen. Een definitief besluit hierover valt binnen zes weken. Consulent streektaal V. de Tier van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) zag de bui al hangen. Ze noemt de benade ring van de Taalunie - het Ne derlands is koepel voor alle dia lecten - verkeerd. „Het Zeeuws is geen dialect van de standaard taal, omdat het net als het Ne- dersaksisch en het Limburgs, weinig heeft bijgedragen tot het ontstaan van die standaardtaal, in tegenstelling tot het Hollands bijvoorbeeld", betoogt De Tier. Ze vindt het besluit met name jammer, omdat een erkenning een maatschappelijke waarde ring inhoudt voor de sprekers van het Zeeuws, die trots zijn op die taal en die ook durven te ge bruiken als de omstandigheden dat toelaten. De Tier wil de af wijzing echter niet als een abso luut dieptepunt zien. „Ik neem aan dat de provincie zich blijft inspannen om het Zeeuws te beschermen, samen met de verenigingen en particu lieren die het Zeeuws een warm hart toedragen." De consulent betreurt het dat de regering niet de kans grijpt om het Europese Handvest in de praktijk te brengen. Alle kinderen krijgen een zoen van een zeehond. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom NEELTJE JANS - Na haar eerste zieken huisopname kreeg Anne een vriendinne tje op bezoek. „Ik vertelde over het zie kenhuis en liet het slangetje in mijn borst zien. Daarna hadden we het over haar vakantie. En ineens viel ze flauw. Midden in mijn kamer. Ben ik zó angst aanjagend, vroeg ik me af." Anne is een van de tien kinderen die cen traal staan in het boek waarvoor zij de ti tel aanreikte: Ben ik zo angstaanjagend? Zij vertellen daarin hoe hei is om kanker te hebben. Het boek werd gistermiddag gepresenteerd in Waterland Neeltje Jans. Daarbij waren ze allemaal aanwezig en kregen ze onder meer een zeehonden- zoen. De vaak indrukwekkende getuigenissen van de kinderen werden opgetekend door freelance journaliste Danielle Vo gels. „Negen, tien jaar geleden is de beste vriendin van mijn zus doodgegaan aan leukemie. Daarna ben ik veel gaan lezen over kinderen die kanker hebben. Er zijn talloze boeken over, maar allemaal over de ervaringen van ouders of de meningen van dokters. Nergens kon ik iets vinden van kinderen die zelf vertellen wat ze hebben meegemaakt." Vogels legde daarom contact met de VOKK, de Vereniging Ouders, Kinderen en Kanker. Via oproepen in het tijd schrift en op de website van de vereni ging kwam ze in contact met kinderen die bereid waren hun verhaal te vertel len. De eerste met wie ze sprak was Laurens, bij wie een tumor in zijn rechterarm werd ontdekt toen hij twaalf jaar was. Hij kon bijna niet ophouden met vertel len en wilde ook niet dat zijn moeder zich met het gesprek bemoeide. Perspectief „Zij bekijkt het vanuit haar perspectief", zei hij gisteren. „Dat is toch anders dan ik zelf heb ervaren." Jaarlijks krijgen in Nederland zo'n vijf honderd kinderen te horen dat ze kanker hebben. De overlevingskans is de afgelo pen jaren gestegen tot ruim zeventig pro cent. Wat zo'n diagnose allemaal betekent voor een kind en het gezin, is voor de bui tenwacht moeilijk voor te stellen, zei Al- lard Posthuma van de VOKK. Om die re den is hij zeer ingenomen met het ver schijnen van het boek. „Het geeft een goed inzicht in wat kinderen meemaken tijdens hun ziekte. Dat is belangrijk voor het begrip van de omgeving. Ik heb tij dens de ziekte van mijn zoon gemerkt hoe belangrijk dat is." Joeri, Mark, Hermien, Willianne, Céline, Laurens, Robert, Joanka, Jeroen en Anne vertellen openhartig over de ontdekking van hun ziekte, de medische martelgang, de reacties van de omgeving en over hun toekomst. Opvallend is hun nuchterheid en optimis me, zoals bij Joanka, die op haar dertien de te horen kreeg dat ze leukemie had. „Ik wist wel dat je er dood aan kunt gaan, maar in het begin van de behande ling dacht ik daar niet aan. Nu ik weer beter ben, wil ik nog lang niet dood, hoor. Ik wil nog zoveel meemaken." Danielle Vogels, Ben ik zo angstaanjagend?, met illustraties van Leo Timmers. Uitgeverij Clavis, 96 pagina's, 11,95 euro. ISBN 90 5954 022 0. mossel- en kokkelsector «ot«oor de opgave te vemieu- Wi. Niet alleen onder maat- ppelijke druk, maar ook om- er schaarste bestaat aan uidstoffenaan mosselzaad en Mels. In een driedelige serie toacfct voor de innovatie- totif van een bij uitstek Wiwse bedrijfstak. Tot slot: en- pioniers qeven het voor- *ld. darmen van der Werf ld is opmerkelijk, maar het dis niet anders. Vooral bui- staanders storten zich op in- toaties in de mosselkweek. ■''jf. zes jaar geleden wist ik elijks wat mosselzaad zegt Kees Groot uit Den eigenaar van een horeca- 'thandel. rrin Scholten, tegenwoordig ^deur van het Nederlands In- ■tiut voor Visserijonderzoek, •ht hem op het idee. „Hij ver- e me dat er een schreeu- 'd gebrek aan mosselzaad en aangezien uitvinden hobby is..." Rotterdammer Piet Buizer is hetzelfde hout gesneden. Hij "oen keer iets over hangcul- '"nosselen in Zeeland. „Dat ^op zee ook kunnen", dacht r^er. Hij zocht contact met Pelkwekers. De kweek van ^gcultuurmosselen is beperkt beschutte plekken rond de Oosterschelde. Op zee zijn de omstandigheden veel ruwer. Toch krijgt Buizer het voordeel van de twijfel. Via de producen tenorganisatie mosselcultuur heeft hij mosselzaad gekregen voor zijn eerste proeven die bin nenkort tien kilometer uit de Brouwersdam beginnen. Groot uit Den Helder is al vier jaar bezig, met het invangen van mosselbroed in het water met compacte installaties van De toekomst van de mosselman visnetten. Elf stuks heeft hij er dit jaar hangen, elk 110 meter lang en drie meter diep. Veel leergeld heeft Groot betaald. Vooral het vastmaken van de in stallaties was een drama. „Ik ge bruikte eerst betonblokken van zesduizend kilo. Bij de eerste storm gingen ze rollen." De blok ken heeft hij vervangen door an kers, waardoor zijn installaties met de eb- en vloedstroom kun nen meebewegen. Onderschat de kracht van het water niet, is de boodschap aan Buizer. Op tal van plekken in de wereld wordt mosselkweek op open zee beproefd. Veel succes heeft dat nog niet gehad. Het Centrum voor Schelpdieronder- zoek (CSO) in Yerseke deed er onderzoek naar voor de produ centenorganisatie mosselcul tuur. Twee tot drie jaar proeven doen en dan nog tien tot vijftien jaar alles verder ontwikkelen, stelt het CSO voor de Noordzee voor. Buizer is optimistischer. Hij ver wacht veel van zijn vinding, een constructie van grote dobbers die meedeinen met het water. Hij wil er mosselbroed mee in vangen en mosselen aan kwe ken. Voorlopig, voor drie jaar. mag hij honderd dobbers plaat sen. „Mijn geld ligt straks in het water." Inmiddels heeft Groot enkele tienduizenden kilo's mosselzaad van zijn visnetten bij Den Hel der geoogst. Om dat soepel te la ten verlopen, ontwierp hij met de Yersekse machinefabriek Bakker een borstelmachine. „Vo rig jaar konden we tijdens het borstelen zelfs een kop koffie drinken." Groot denkt meerdere keren per jaar te kunnen oog sten. „Het invangen van mossel broed is geen probleem. Dat re gelt de natuur, het allerbeste in genieursbureau, vanzelf." Helemaal nieuw is het niet, wat de Helderse horecagroothande- laar doet en trouwens ook de mosselbedrijven Prins en Dinge- Piet Buizer bezig met de mosselnetten. manse en de Roem van Yerseke. Het inzamelen van mosselbroed is vaker geprobeerd, vooral bij schaarste aan mosselzaad van de bodem, zoals nu. Alleen, gro te hoeveelheden heeft het nooit opgeleverd. Aanvulling Groot: „Mosselbroed invangen wordt zeker een aanvulling op de gewone mosselzaadvisserij, maar kan die niet vervangen." Uit geulen in de Waddenzee is dit voorjaar nog ruim dertig mil joen kilo mosselzaad gevist en vervolgens op kweekpercelen verzaaid. Om die oogst te halen met netten, zijn enorme con structies nodig. En de overheid hikt al tegen uitbreiding van de huidige proefprojecten aan. Ver gunningen zijn geweigerd, zoals ook is gebeurd met aanvragen voor het verzaaien en kweken van kokkels. Zo worden vernieu wingen niet aangemoedigd. Opvallend blijft toch dat vooral foto Dirk-Jan Gjeltema buitenstaanders initiatieven lij ken te tonen. Buizer vindt dat niet zo vreemd. „Ik kan me voor stellen dat de mosselvisserij tot voor vijf jaar geleden weinig be hoefte had aan systeemvernieu wingen, omdat er toch voldoen de mosselzaad was. Die situatie is veranderd. Veel kwekers zijn bezig het kweekrendement te verhogen en invangmethoden voor mosselbroed te testen. Vol gens mij is de sector druk be zig." MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Rilland is gisteren in Middelburg voor het plegen van ontucht met een 14-jarig meisje en het bezit van kinderporno veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Aan het slachtoffer, de dochter van zijn toen malige vriend, moet hij 1000 euro smartengeld betalen. De rechtbank achtte verder bewezen dat hij video-opna mes van twee jonge meisjes had gemaakt, zonder dat de pubers dit wisten. De rechtbank tilde verder zwaar aan de pornografische beelden van zeer jonge kinderen die de Rillander in zijn computer had staan. VLISSINGEN - Het gevaar van vloedgolven op het bad- strand in Vlissingen kan aanzienlijk verminderen als gro te schepen minder snel varen. Dat stellen Jenske Gerrits, Bart Goossens en Matthijs Jansen, studenten van het Ma ritiem Instituut De Ruyter (Hogeschool Zeeland) in Vlis singen. Zij hebben het probleem de afgelopen tijd onder zocht. Het grote gevaar, zo constateerden zij, is dat de zuigkracht van de schepen toeneemt naarmate ze harder varen. Daar trekt het water op het strand zich eerst onop vallend terug, waarna de badgasten worden verrast door een grote vloedgolf die veel verder komt dan de oorspron kelijke waterlijn. De studenten hebben geprobeerd het probleem nader te onderbouwen met behulp van een wis kundig model dat op een universiteit in Zweden is opge steld. Zij moesten echter concluderen dat het model niet zomaar toepasbaar is in Vlissingen. Verder onderzoek is dan ook nodig, zo luidt hun aanbeveling. KLOETINGE - Een 27-jarige man uit Kloetinge heeft bij de politie aangifte gedaan van smaad. In de Lewestraat en het Westeinde in zijn woonplaats zijn maandag brie ven verspreid waarin hij wordt beschuldigd van seksuele omgang met minderjarigen. De schrijver van de brief stelt dat hij ouders van jonge kinderen wil waarschuwen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. TERNEUZEN - Tunnelexploitant NV Westerscheldetun- nel stuurt begin juli vijftig vrachtwagens op pad met de tekst 'De Slimste Route'. Het moet gebruikers van de Ring rond Antwerpen op het idee brengen de route via de Westerscheldetunnel te kiezen zolang de reconstructie- werken gaande zijn. Woordvoerder I. de Moor: ,,We heb ben een overeenkomst gesloten met transporteurs, van wie de vrachtwagens in Vlaanderen, Noord-Brabant en Zeeland rijden." Daarnaast worden folders verspreid. De eerste fase van de werken in Antwerpen duurt tot novem ber. Volgend jaar volgt de tweede fase. Vanaf vrijdag wordt de verkeershinder op de Ring groter als ook het ver keer richting Nederland op twee rijbanen wordt samenge perst. En weer een week later wordt ook het verkeer in de Kennedytunnel beperkt. De Moor: ,,Wij willen ons na drukkelijk als zo'n alternatieve route presenteren, zeker met het vakantieverkeer voor de deur." Dinsdag verwerk te de tunnel al direct duizend extra voertuigen. Maar De Moor vindt het te vroeg om daar nu al conclusies aan te verbinden. ,,We hebben wel vaker van die pieken. Pas over een paar weken hebben we meer duidelijkheid." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De provincie gaat na de zomer varen met de Branta. het eerste schip in Ne derland dat koolzaadolie als brandstof gebruikt. Volgende maand beginnen de proefvaar ten. Het schip is afkomstig van Rijks waterstaat, waar het onder de naam Sierix als meetvaartuig dienst deed. De provincie heeft het overgenomen, om het in te zetten voor het toezicht op het natuurbeheer op de Ooster- en Westerschelde. Voor de provincie is het vooral een proefproject, om ervaringen op te doen met het gebruik van koolzaadolie in de scheepvaart. Deze puur plantaardige olie geldt als een volwaardig, milieu vriendelijk alternatief voor die sel. Het wordt al in auto's en vrachtwagens toegepast, maar bij de scheepvaart staat het nog in de kinderschoenen. Persen De olie wordt gewonnen door koolzaad te persen. Een veld van één hectare koolzaad levert uiteindelijk 1500 kilogram olie op en twee keer zoveel pulp, die als veevoeder geschikt is. Er zijn vergevorderde plannen in Zeeuws-Vlaanderen voor de bouw van een fabriek om vanuit koolzaad 'biodiesel' te maken. De motor van de Branta is in middels op een werf in Breskens omgebouwd. Drie studenten van Maritiem Instituut De Ruy ter in Vlissingen, onderdeel van de Hogeschool Zeeland, zijn daarbij nauw betrokken ge weest. De drie (Jaap Jas, Guido van Veen en Wouter Bagger man) hielden gisteren hun eind presentatie van het project. Zij zijn enthousiast over de mo gelijkheden van koolzaad. „Het is geen onkruid maar een super- plant", zeiden ze. Als twee pro cent van het wereldwijde land bouwareaal voor koolzaad zou worden gebruikt, levert dat vol gens hen zoveel olie op dat alle kern- en kolencentrales kunnen sluiten. Stroperiger Een van de mindere eigenschap pen van koolzaadolie is dat die veel stroperiger is dan de tradi tionele diesel. Dat betekent dat de olie eerst moet worden ver warmd, voordat die geschikt is voor gebruik. Het gevolg is dat het starten en stoppen van de Branta-motor nog wel met die selolie moet gebeuren. Daarvoor is een apart tankje inge- bouwd.Dat is ook nuttig om te kunnen overschakelen als zich problemen voordoen met de koolzaadolie. Een van de problemen waarmee de studenten te maken hadden, was de nauwgezette controle van de Scheepvaartinspectie. Die eiste dat de motor aan de jongste normen voldoet. Boven dien is vooraf niet duidelijk wel ke eisen de inspectie precies stelt. Dieselplop Het is de bedoeling dat andere studenten de ervaringen met de Branta in de praktijk gaan vol gen. Een van de risico's is moge lijke bacterievorming in de mo tor. Een andere kwestie die de aandacht heeft is het warm wor den van de brandstoftank, door dat resterende warme koolzaad olie wordt teruggepompt. Moge lijk is het aanbrengen van extra koeling noodzakelijk. Duidelijk is al wel dat de motor aanzienlijk mooier loopt op kool zaadolie. De traditionele diesel plop is verdwenen. Het verbruik blijft per saldo vrijwel gelijk. De Branta wordt over twee we ken overgedragen aan de provin cie, waarna het proefvaren kan beginnen. Na de zomer komt het schip volledig in bedrijf. MIDDELBURG - De Dancepa rade van Middelburg wordt dit jaar op zaterdag 24 juli gehou den. Het is de vierde editie van het festijn. De parade begint om 14.00 uur. Er zullen ongeveer 15 trucks met dj's aan meedoen. De stoet voert door het historische centrum van Middelburg. Vanaf 16.00 uur wordt de para de gevolgd door een feest op een locatie buiten het centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13