:NV slijpt messen voor herfst Tourverkenners in Zeeland testaurants kunnen niet p grondmosselen wachten ANCOME Veiligheidsvestjes zijn niet aan te slepen ingnet voor AO'er die n werk gaat bondsleden unaniem tegen plannen prepensioen fd. 21 t/m 25 7)ouo&/9 Columniste Selma Joyce overleden Geen controle loodsplicht 1 18° -■.■••V' 1 Jl4° Z 4 Kinder fris ^-middag gaat het vanuit het zuiden t^nen. is met 18 graden minder fris de afgelopen dagen. (ejaargang no. 145 „dag 22 juni 2004 inummer 1,20 Informatieavond: vandaag! Opleidingen Scheepvaart en Logistiek Tijd: 19.00 tot 21.00 uur Locatie: Boulevard Bankert 130 teVlissingen. Tel: (0118) 55 87 00 www.roczeeland.nl Hele jaar door eindexamen Advertentie PZC bv gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. door Frits Bakker GOES - De kans op een Zeeuwse etappe in de Tour van 2006 wordt groter. De oud-renners Jan Janssen en Kees Bal en leden van het Zeeuwse Tourcomité wa ren gisteren in het geheim een deel van het parkoers aan het verkennen. Dat wijst op signalen vanuit de Touror ganisatie, die zelf vorige week ook met een delegatie in Nederland is geweest. De verkenning op Zeeuwse bodem was bedoeld om de kandidaatsteden voor een start of finish te bekijken. De missie stond onder leiding van Bennie Ceulen, de vertegenwoordiger van de Tour de France in Nederland. Het definitieve parkoers voor 2006 wordt in de komen de maanden in kaart gebracht. De Franse organisatie heeft concrete plannen voor een etappe van Zeeland naar Limburg of omgekeerd. Oud-Tour winnaar Jan Janssen, Kees Bal en de Zeeuwse comitévoorzitter Pieter Stoter namen onder meer een kijkje op Neeltje Jans, in Middelburg, Goes en op trajec ten langs de Oosterschelde. Volgens Sto ter zijn alle berichten vanuit Parijs over een Zeeuwse etappe zeer gunstig. ,,We moeten alleen nog even geduld hebben, want de definitieve toezegging is pas over een halfjaar te verwachten." Noteer mij voor een abonne ment De eersfe twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automati sche incasso 19,45) per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 mogelijke Touretappe door Zeeland. Van links naar rechts: foto Willem Mieras van onze redactie binnenland DEN HAAG - Winkeliers krij gen de reflecterende veiligheids- vesten die automobilisten in Spanje, Italië en Portugal sinds dit jaar verplicht bij zich moe ten hebben, niet aangesleept. Vakantiegangers trekken mas saal naar de winkel om een oran je of geel vestje aan te schaffen. Alleen al bij de ANWB gaan er wekelijks 15.000 exemplaren over de toonbank, Profile Tvre- center was binnen twee weken door zijn voorraad heen. Toeristen die zonder het vestje op pad gaan riskeren in Spanje een boete van 300 euro. De poli tie verplicht overtreders een vest aan te schaffen bij het dichtstbijzijnde tankstation en controleert buitenlanders al aan de grens. Het veiligheidsvest moet worden gedragen bij pech onderweg. Frankrijk en Oostenrijk overwe gen de fluorescerende vestjes ook verplicht te stellen. Ook de Europese Unie denkt er over. In Nederland speelt die dis cussie niet, verklaarde een woordvoerder van de ANWB gis teren. ANP foto Vincent Jannink/ANP Cü Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Enigszins in het geniep verkende het Zeeuwse Tourcomité met een aantal oud-renners gisteren delen van een Bennie Ceulen, Kees Bal, Jan Jansen, Arnold Parre en Piet Stoter. och geen vignet or allochtonen (HAAG - De omstreden vig- tomethode om de mate van gratie bij allochtonen te me- isvandebaan. ister Verdonk (Integratie, DJgaat verder met de zogehe- Litegratieladder. Dat heeft jsteravond tijdens een debat het inburgeringsbeleid sd De vignettenmethode de aanleiding van de ruzie s Verdonk en oud-WD-lei- Dijkstal twee weken gele- iYP record importbruiden STERDAM - WAO'ers die Taan het werk gaan, behou- voortaan een halfjaar lang recht op hun uitkering. nsen zijn vaak bang dat ze baan niet aankunnen. Om ür de streep te trekken, ge- re ze nu de garantie dat ze nazes maanden worden her- fdeeld op arbeidsonge- Üheid", meldde gisteren Sgsyrouw van het Uitvoe- Bstituut Werknemersverze- sgen. In de praktijk werd i-"> de woordvoerster van atkeringsinstituut al soepel Sprongen met WAO'ers die baan vonden. „We lieten sen vaak het werk even uit been." Nu hoeven WAO'ers seel ook geen herkeuring ïte vrezen. ANP M:t.l=tJ=t Frankrijk Engeland Kroatië Zwitserland Kroatië-Engeland 2-4 Zwitserland-Frankrijk 1-3 (Advertentie) het mosseldorp. dat acht mossel restaurants telt. De eerste aan voer van Yersekse grondmosse len wordt midden juli verwacht. Een grondmossel is de vaknaam voor mosselen die worden opge vist uit de Waddenzee en verwa terd zijn op de mosselpercelen in de Oosterschelde, op de zeebo dem. Een hangcultuur-mossel, een product met toenemend suc ces, groeit niet op de zeebodem, maar aan lijnen die verticaal in het water staan. Volgens sommi ge deskundigen zijn grondmosse len beter van smaak, volgens an deren is dat weer niet het geval. Over smaak valt best te twisten in de mosselsector. Hoe dan ook, de Zeeuwse grond- mosselen zijn dit jaar niet direct na de veiling van de eerste mos selen verkrijgbaar. Dat ligt aan de schaarste van de schelpdie ren. Komende vrijdag begint het mossel-seizoen in Yerseke met de veiling van de eerste kiloton (honderd kilo) mosselen voor een goed doel. Eerder voorspel de R. Barbé, voorzitter van de Vereniging De Mosselhandel in Yerseke dat de mosselsector dit jaar voor voor het vierde achter eenvolgende jaar te maken kan krijgen met schaarste, pagina 13 toekomst mosselman Pijnboom floreert bij Fort den Haak fCees Maas 8EKE - De befaamde grondmosselen komen i^r door schaarste later in rerkoop. Hoewel het mossel en officieel komende vrij- hegint, zijn er onvoldoende dpdieren om de markt te be- pden. Urete mosselrestaurants in Philippine lossen het probleem op door de eerste weken weer hangcultuurmosselen te verko pen Dat doen ze al tal van ja ren. „We kunnen niet op Yerseke wachten, dus we beginnen het mosselseizoen gewoon op tijd. En tegenwoordig proef je geen verschil meer tussen grondmos- sels en hangcultuur", zegt Frank Wiskerke, restaurateur in Advertentie WCADEAU besteding vanaf |V aan Lancöme Dducten 'bij Douglas korting op het lancóme assortiment vMaurice Wilbrink [STERDAM - De FNV it met acties in het be kleven en een landelij- acliedag in oktober pro- si alsnog een betere re- ta» voor prepensioen af dwingen. De onderhande len over nieuwe CAO's in mogelijk gepaard met kingen. is het gevolg van de uit at van het referendum on- FNV-leden over het eindbod het kabinet over prepen se Van de bijna 400.000 le- he hun stem uitbrachten, rerp 97 procent het kabi- jcorstel. Voorzitter De l noemde de uitslag 'boven verwachting'. Hij riep het kabi net gisteren op de voorstellen te rug te draaien. „Denk nog eens na wat u aan het doen bent. Dit beleid voert u naar de afgrond." De Waal was opgetogen over de opkomst (32 procent) en de bijna unanieme steun voor de lijn die hij volgt. „Dat we niet re presentatief zijn voor wat er leeft onder onze leden wordt hiermee overtuigend weerlegd." Vakbond De Unie (100.000 le den) maakte gisteren bekend dat 87 procent van de leden die daar aan een referendum deelna men, tegen het kabinetsvoorstel heeft gestemd. Bij De Unie was de opkomst 12,6 procent. Strategie De FNV gaat zich nu met het CNV, dat vandaag de uitslag van een ledenonderzoek bekend maakt, beraden over de exacte actiestrategie. De FNV zelf heeft de zogenoemde 'weer standsfondsen', waaruit acties en stakingen betaald worden, ge opend. De acties, die een spe ciaal opgericht actiecomité voor ogen heeft, richten zich op Prins jesdag en op parlementaire be handeling van de voorstellen van het kabinet. Bovtrdien wordt gemikt óp aansluiting bij de actualiteit van de CAO-on- derhandelingen. „Je moet niet raar kijken als de onderhandelingen over een nieu we cao in de bouw en de metaal zo rond die actiedag in oktober helemaal vastlopen", waar schuwde Henk van der Kolk, voorzitter van Bondgenoten, de grootste vakbond binnen de FNV. Werkgevers reageerden gisteren bezorgd en teleurge steld nadat de uitslag bekend werd. Ze vrezen arbeidsonrust en wijzen er op dat looneisen om het prepensioen aan de cao-tafel te repareren tot nog meer werkloosheid zal leiden. De Waal liet niet na de schuld voor de komende arbeidsonrust geheel bij het kabinet te leggen. „Er is geen vakbond in de we reld die bereid is in te stemmen met nul procent loonstijging voor twee jaar. Maar in plaats van zijn zegeningen te tellen gaat het alleen maar voort met provoceren", schimpte hij. De Waal sloot niet uit dat ook over 2004 looneisen zullen vol gen. GPD pagina 4 bonden en kabinet stormen af op oorlog Op 54-jarige leeftijd is PZC-columniste Selma Joyce Vrooland overleden aan de lymfeklierziekte non-Hodg- kin. In haar columns beschreef zij haar moeizame relatie met Zeeland, dat in haar ogen alle ruimte biedt aan gezin nen en mensen met bloeiende netwerken, maar zich geen raad weet met een net gescheiden vrouw. Allengs begon ze te genieten van de landschappen, het strand, de zee en de vriendelijke Zeeuwen, die zo aarze lend uit hun schulp kruipen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 19 en 20; Buitengebied: 21, 23 en 25 De scheepvaartdienst op de Westerschelde kan niet con troleren of schepen die geen loodsplicht hebben aan de regels voldoen. De dienst heeft daarvoor onvol doende middelen. Het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat maakt zich daar om ongerust over de veilig heid op de drukke vaarrou te. Dit is te lezen in een rap port waarin de gevolgen van de versoepeling van de loodsplicht zijn beschre ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1