President Soedan grijpt in VS dragen Saddam in juli over aan autoriteiten Irak Geweldsuitbarsting bij Big Brother schokt Britten Gedode Saoedische terreurleider Muqrin gedreven door haat jfc John Kerry vraagt hulp voormalig adviseur Tony Blair OPRUIMING Mobilisatie afgekondigd om illegale milities te ontwapenen India en Pakistan verlagen kans op nucleaire oorlog Mare Dutroux wil cassatie tegen vonnis Arroyo herkozen tot president Adzjariërs naar de stembus Super haalt centen uit Oostenrijk Moebarak ondergaat rugoperatie Zapatero bij paus op het matje Burundi kan vluchtelingen uit Congo niet meer aan KORTINGEN TOT EN MET 50% Stobbelaar - NoCet DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Paardenmarkt 5, Yerseke, tel. 0113-572084 (vrijdag koopavond) Algerijnse leger loodt militante moslimleider Uiers - Algerijnse militai- jtn hebben in een vuurgevecht lader Nabil Sahraoui van de mi- iiante moslimbeweging de Sala- fctische Groep voor Prediking strijd (GSPC) gedood. Dat jrtft de Algerijnse staatstelevi- jgisteren gemeld. [ie GSPC onderhoudt volgens A'S banden met Al Qaeda. De hield vorig jaar een aan- jlaesterse toeristen in de Saha- 3 m gijzeling, onder wie de Ne- tfander Arjen Hilbers. De wes- güogen kwamen in augustus tr,] Sahraoui, die ook bekend sond als Abu Ibrahim Mustap- zou samen met vier andere Saaie strijders zijn omgeko- K| Onder hen bevond zich wk een van zijn vervangers, |ti Abdelaziz, alias Okacha el Para De GSPC is een van de iest georganiseerde islamitische Kotsbewegingen in Algerije. De strijd van de GSPC en de Ge opende Islamitische Groep eis- sinds 1992 zon 150.000 le- rens. ANP/AFP/DPA/RTR van onze redactie buitenland KHARTOEM - President Al Bas- hir van Soedan heeft de totale mobilisatie afgekondigd om een einde te maken aan het geweld in de regio Darfoer. Het staats hoofd van het grootste Afrikaan se land gaf veiligheidstroepen de opdracht alle illegale bewe gingen te ontwapenen. De moslimpresident doelde ook op de Arabische pro-regerings milities (Janjawid), die niet-Ara bische inwoners in de westelijke streek Darfoer vermoorden of verdrijven. Als de aankondiging van de president resultaat ople vert, dan gloort er wat hoop voor de een miljoen ontheemden die het geweld in de regio ont vluchtten. De aanhoudende onlusten tus sen de rebellenbewegingen on derling en de terreur tegen bur gers kostten de afgelopen ander- viflonze redactie buitenland NEW DELHI - India en Paki- van hebben overeenstemming *r?ikt over het opzetten van «a telefonische hotline om het ttico op een nucleaire oorlog te Rnninderen. De landen beslo- u ook een akkoord over een Kfbod op nucleaire testen lieim leven in te blazen. Pakistan en India gaven giste- :a een gezamenlijke verklaring si,nadat regeringsfunctionaris- Hi van beide landen in de India- shoofdstad New Delhi twee da- overleg hadden gevoerd met name nucleaire kwes- fs Beide landen bezitten kern- vapens. tode hotline kunnen de minis- nies van Buitenlandse Zaken ra Pakistan en India informa- uitwisselen. De maatregel is gesteld om misverstanden Kr nucleaire zaken te voorko- half jaar zeker tienduizend men sen het leven. Het besluit van de president af gelopen weekeinde kwam nadat de Amerikanen hadden laten doorschemeren sancties te over wegen tegen Khartoem wegens het grootschalige geweld in Dar foer. Bovendien is er angst ont staan voor een uitbreiding van het conflict naar buurland Tsjaad. Een aanzienlijk deel van de Soedanese vluchtelingen be vindt zich in Tsjaad. Het Tsjadische leger raakte in het grensgebied met Soedan al slaags met leden van Arabische milities. Bij de hevige gevechten zijn volgens militaire bronnen Zo'n rechtstreekse telefonische verbinding is eerder ingesteld voor de opperbevelhebbers van de twee landen. Pakistan en In dia gaan die militaire hotline op waarderen en verbeteren. Een voorlopige overeenkomst uit 2001 over het verbod op nu cleaire testen is vernieuwd. Nieuwe gesprekken over het mo ratorium werden steeds uitge steld, omdat de verhouding tus sen beide landen na december 2001 verslechterde. De Indiase regering gaf in die periode door Pakistan gesteunde militanten de schuld van een aanslag op het Indiase parlement. De relatie tussen beide landen is het laatste half jaar aanmerke lijk verbeterd. Pakistan en India hebben daarom besloten het ver bod op nucleraire testen voort te zetten. Ze kunnen alsnog proeven houden als 'door buiten gewone omstandigheden' de be langen van beide landen in het geding zijn.ANP/RTR/AFP in Tsjaad zeker 69 militieleden gedood. Soedanese milities zou den in het buurland geprobeerd hebben strijders te rekruteren. Tsjaad bemiddelde de afgelopen maanden in het conflict in Dar foer. Dat leidde tot dusver tot een (gammel) staakt-het-vuren President Al Bashir zei zich ge houden te voelen aan die over eenkomst. Amnesty Amnesty International houdt de Soedanese regering nadrukke lijk verantwoordelijk voor de vluchtelingencatastrofe in Dar foer. De organisatie voor de mensenrechten riep de wereld gisteren op om politieke druk op de machthebbers in Khar toem uit te oefenen. De Soedanese regering kijkt pas sief toe hoe milities in Darfoer mensen vermoorden en ver krachten en dorpen plunderen en verwoesten, luidde het ver wijt van Amnesty op Wereld- vluchtelingendag. Amnesty verweet Khartoem ook de toegang van internationale hulporganisaties tot de vluchte lingen onnodig te bemoeilijken. Volgens de organisatie zijn wa ter, voedsel en medicamenten meer dan ooit noodzakelijk om het leven van duizenden mensen te redden. Eerder vorige week luidde VN-secretaris-generaal Annan al de noodklok over de humani taire situatie in de provincie. Oud-minister Pronk (PvdA) gaat als speciaal gezant een vre desmissie van de Verenigde Na ties voor Soedan leiden. Soedan wordt al tientallen jaren geteisterd door een burgeroor log tussen de Arabische, moslim regering in het noorden en de zwarte, overwegend christelijke en animistische bevolking in het zuiden. Deze strijd eiste sinds 1983 ruim anderhalf miljoen mensen levens. ANP/AFP/RTR/DPA AARLEN - Mare Dutroux wil in cassatie tegen het vonnis van het gerechtshof van Aarlen. Hij vindt dat hij een oneerlijk pro ces heeft gekregen, zei zijn advo caat Baudevyvn zaterdag. „Hij gaat ervan uit dat nog voor het proces begon, hij al geen kans meer maakte op enige gena de. Het onderzoek is volgens hem zo gevoerd dat hij moést hangen", aldus Baudewvn. Dutroux is donderdag schuldig bevonden aan 93 feiten, waaron der ontvoering en moord van jonge meisjes. Het onderzoek duurde acht jaar. Aanvankelijk vermoedde justitie dat hij deel uitmaakte van een netwerk van pedofielen. Later richtte de ver denking zich meer op hemzelf. Het gerechtshof bepaalt deze week welke straf Dutroux krijgt. Waarschijnlijk is dat le venslang. Een eventuele cassatie kan al over enkele weken plaatsvin den. Dat gebeurt dan in Brussel. Het Hof van Cassatie kijkt yoor- al of vormfouten zijn gemaakt tijdens het proces in Aarlen. Als dat het geval is, moet de rechts zaak geheel of gedeeltelijk wor den overgedaan in Luik. ANP Advertentie >anonze redactie buitenland WNDEN - In navolging van de Saoedische autoriteiten heeft za- lirdag ook Al Qaeda de dood ran Abdel Aziz al Muqrin beves- M' Het terreurnetwerk deed lal via een website. Eerder op kdagdeed Al Qaeda de berich te over de dood van zijn Saoedi- Khe leider nog af als leugens. ii Qaeda bevestigt ook dat be halve Muqrin drie andere strij- tes omkwamen. Muqrin, die ®)dag door de Saoedische poli os gedood, was gedreven door Dit blijkt uit uitlatingen ^deskundigen. fill is een moordenaar. Hij wil- zo veel mogelijk mensen do- da voordat hij zelf zou ster- te! aldus islamismedeskundi- fcMohsen Awajv. fc32- of 33-jarige Muqrin pre steerde zich als leider van Al Na op het Arabisch schier- ~and- In tegenstelling tot ande- sAl Qaeda-leiders zocht hij de publiciteit door verklaringen en ndeo's aan media te sturen. Muqrin was een veteraan uit de Bosnië Oorlog (1992-1995). De moedjahedien, buitenlandse moslimstrijders, pleegden toen gruweldaden onder de burgerbe volking. Ook heeft Muqrin in Af ghanistan tegen de Sovjet-Unie gevochten. In Algerije nam hij deel aan de bloedige fundamen talistische strijd tegen de rege ring. In Somalië vocht hij tegen Ethiopische troepen. Volgens een Muqrin-biografie, die op fundamentalistische web sites staat, was hij al zestien jaar in dienst van Al Qaeda van Osama bin Laden. In 1995 was Muqrin betrokken bij een poging de Egyptische president Moebarak te vennoor den, aldus Awajv. In een Saoedi sche gevangenis zou hij zijn on derworpen aan 'ondraaglijke marteling'. Hij heeft gezworen het jaar 2004 'bloedig en ellendig' te ma ken voor Saoedi-Arabië. Hij ver kondigde plannen voor een guer rillastrijd om de koninklijke fa milie ten val te brengen. ANP/RTR/AFP SSHQze redactie buitenland 10NDEN - Meer dan honderd •Jachten van kijkers, een politie- Nerzoek en een deskundige 's "Pgestapt. Hel Ende- »programma Big Brother, lv'jf is op de Britse zender tannel 4 in zwaar weer terecht- f,Dk" ua een geweldsuitbars- onder de huisgenoten, meld- kj^ant The Independent za- §eweld liep zo uit de hand J ae Productie besloot in te „Samen met mensen if e beveiliging is men naar •®en gegaan en zijn er men- 2 apart gezet. Daarna zijn er s'raken gevoerd. Voor zo ver Weet 's niemand uit het pro- pamma gezet", bevestigt een u voerster van Endemol in l ei an(b Ze bevestigt ook dat Politie onderzoek doet naai de geweldsuitbarsting. Het on derzoek is op gang gekomen naar aanleiding van meer dan honderd klachten over het pro gramma bij de televisiewaak hond Ofcom. De mensen erger den zich aan de wijze waarop be woners elkaar aanvielen. Het is nog onduidelijk wat de politie na het bekijken van de videoban den doet. The Independent meldt dat de boosaardige Big Brother bewust is gecreëerd om geweld onder de bewoners op te wekken om de se rie zo weer uit het slop te halen en spannender te maken voor het publiek. In een reactie ont kent een woordvoerster van En demol dat er bewust een combi natie is gemaakt van bewoners waardoor geweld en scheldka nonnades niet konden uitblij ven. „Ik vind dat een merkwaardige conclusie. Wij kiezen mensen uit van wie wij denken dat die leuk genoeg zijn om naar te kij ken. Het was niet de bedoeling om daarmee bewust een clash te veroorzaken. De veiligheid en het welzijn van de deelnemers aan Big Brother staat bij ons voorop", aldus de woordvoer ster van Endemol. Gevangenis In de Britse krant beklaagt voor al criminoloog David Wilson van de Universiteit of Central Engeland zich over de nieuwe opzet van de serie. Hij was voor de serie aangetrokken door zijn ervaring als gevangenisdirec teur. De serie zou hij regelmatig voorzien van commentaar. Wilson stapte op omdat hij niet geassocieerd wil worden met een programma dat geweld uit lokt voor entertainment. Een po liticus noemde het programma een 'lelijk spektakel'. ANP Vijf Iraakse politiemensen stier ven gisteren door een Ameri kaanse luchtaanval in Samarra. Drie agenten raakten gewond. De politiefunctionarissen be waakten het huis van de minis ter van Binnenlandse Zaken, toen Amerikaanse militairen vanuit een helikopter het vuur openden. Kort daarvoor hadden Amerikaanse militairen tijdens een luchtaanval een politiebu reau in Samarra verwoest. De Iraakse politie sluit niet uit dat dc Amerikanen eigenlijk andere doelen op het oog hadden. Iraakse veiligheidsfunctionariss- sen ontkenden gisteren dat in een door de Amerikanen ver woest pand in de stad Fallujah strijders van Al Qaeda zaten. Door de Amerikaanse luchtaan val van zaterdag kwamen ver moedelijk 22 Irakezen om. Vol gens de Amerikanen was de luchtaanval gericht tegen een schuilplaats van het netwerk van Al Zarqawi. Deze Jordaniër is volgens Was hington verbonden aan Al Qae da. Hij geldt als de drijvende kracht achter het geweld tegen de buitenlandse coalitie in het land. ANP/AFP Een Soedanees kind is opgevangen in een vluchtelingenkamp in Darfoer. foto Arnold Temple/RTR Een gewonde Irakees in zijn huis dat bij een luchtaanval op Sadr Ci ty, de sjiitische buitenwijk van Bagdad, beschadigd is geraakt. foto Akram Saleh/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De verdreven Iraak se leider Saddam Hoessein komt volgende maand in handen van de Iraakse autoriteiten. De ex-president wordt kort na de machtsoverdracht op 30 juni door de Amerikanen aan de Iraakse interim-regering uitgele verd. Saddam blijft echter in Ameri kaanse gevangenschap, kondig de een woordvoerder van de bui- plosie gisterochtend bij de Iraak se nationale bank in de hoofd stad Bagdad, kwamen zeker drie Irakezen om. Een moordaanslag in Bagdad op de Iraakse minister van Gezond heid mislukte. Maar bij het daar opvolgende vuurgevecht tussen de daders en veiligheidstroepen raakten zeven agenten en tien burgers gewond. De opstandelin gen hadden langs de weg een bom tot ontploffing gebracht op het moment dat de minister in een konvooi auto's passeerde. Luchtaanval tenlandse coalitie in Irak giste ren aan. De Iraakse autoriteiten worden juridisch voor de oud-dictator verantwoordelijk. De Amerikaanse bewindvoerder in Irak, Bremer, had eerder on derscheid gemaakt tussen "juri dische en fysieke gevangenhou- ding'. Onduidelijk was tot nu toe ech ter wanneer de juridische be voegdheid aan de Irakezen zou worden overgedragen. Saddam is sinds zijn arrestatie op 13 de cember vorig jaar in Amerikaan se detentie. In de aanloop naar de machts overdracht over anderhalve week waren in het afgelopen weekeinde weer een aantal aan slagen en andere incidenten in Irak. Door een krachtige bomex- maandag 21 juni 2004 MANILLA - Gloria Macapagal Arroyo is herkozen tot pre sident van de Filipijnen. Dat heeft het Congres gisteren bekendgemaakt na het tellen van alle stemmen. Arroyo heeft in de verkiezingen van 10 mei bijna een mil joen meer stemmen gehaald dan haar naaste rivaal, de filmster Fernando Poe Jr. Het Congres discussieert nog over de verkiezingsuitslag voordat Arroyo officieel tot winnaar wordt uitgeroepen. Dat gebeurt mogelijk vrij- dag. Uit de eerste telling van de stemmen en stembuspeilingen bleek al dat de president was herkozen, maar de oppositie beschuldigde haar van stembusfraude. ANP/AFP/RTR TBILISI - In de Georgische regio Adzjarië worden zondag verkiezingen gehouden. Dit is zes weken nadat de afvalli ge regionale leider Asian Abasjidze werd verdreven. Met de gang naar de stembus zal de Georgische president Michail Saakasjvili naar verwachting de greep van het centrale gezag op Adzjarië verstevigen. Onder de negen partijen die aan de verkiezingen mee doen, lijken twee pro-presidentiële partijen de meeste aanhang te hebben. Saakasjvili probeert nu ook greep te krijgen op Zuid-Ossetië en Abchazië, twee andere afvallige regio's in de voormalige sovjetrepubliek Georgië. De 36-jarige, in de VS opgeleide jurist Saakasjvili is getrouwd met de Terneuzense Sandra Roelofs. ANP/RTR HAMBURG - De Duitse supermarktketen Metro heeft zo'n tekort aan kleingeld dat de onderneming vrachtwa gens vol een-, twee- en vijf-eurocenten uit Oostenrijk laat aanrukken. Dat bericht het Duitse weekblad Der Spiegel. Metro betrekt zijn kleingeld van de Nationale Bank in het Alpenland. De Duitse centrale bank waarschuwde on langs voor een ernstig tekort aan euromuntjes in de bonds republiek. Het tekort zou het gevolg zijn van een groter dan verwacht gebruik van de eurocenten.ANP/DPA CAIRO - De Egyptische president Moebarak ondergaat vandaag in Duitsland een rugoperatie. Volgens de Egypti sche minister van Volksgezondheid kampt Moebarak met een verschoven rugwervel. In het Noord-Afrikaanse land doen al dagenlang geruch ten de ronde over gezondheidsproblemen van het staats hoofd. De Egyptische autoriteiten zeiden niet naar welk zieken huis Moebarak gaat. ANP/DPA VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II ontvangt vandaag de Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapa tero in Vaticaanstad. Bronnen in Madrid verwachten dat de paus de socialist Zapatero kritisch zal toespreken over de gezinspolitiek van diens socialistische regering. De regering van de in april aangetreden Zapatero wil on der meer homohuwelijken legaliseren en de wetgeving over abortus versoepelen. ANP/EFE van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse presidentskandidaat John Ker ry heeft de pr-adviseur Alastair Campbell gevraagd om hem te helpen de verkiezingen in no vember op zijn naam te schrij ven. Het verzoek brengt de 'spin doctor' in een lastig parket, om dat zijn voormalige werkgever de Britse premier Tony Blair is. Blair moet nu openlijk kiezen tussen de Democratische Partij, van oudsher een bondgenoot van Blairs Labour-partij, en de Republikein George Bush, met wie de premier een twee-een heid vormt op het wereldtoneel. Volgens een 'hoge bron binnen de regering' heeft Campbell het Amerikaanse verzoek voorge legd aan BI air om te horen of er bezwaren waren. ,.Hij kreeg te horen dat het politiek bepaald met behulpzaam zou zijn voor de premier." Het is onduidelijk of Campbell de baan weigert. Normaal gesproken werken La- bour-strategen nauw samen met Democratische presidentskandi daten. Blair zou dit keer verte genwoordigers van zijn partij echter hebben verboden om in Washington advies te geven voor de verkiezingsstrijd. Dat zou de woede hebben opgeroe pen van Labour-parlementa- riërs, die toch al vinden dat Blair zich te veel laat beïnvloe den door de conservatieve Ame rikaanse president George Bush. Verkiezingen Blair zou verder overwegen de parlementsverkiezingen niet vol gend jaar, maar pas in 2006 uit te schrijven. Hij zou daarmee willen voorkomen dat de verkie zingen eindigen in een neder laag voor zijn Labour-partij, zo als dat vorige week in de Euro pese en regionale verkiezingen gebeurde. De Britse krant Sunday Mirror meldde gisteren bij monde van 'bronnen in de regering' dat ver kiezingen alleen in mei 2005 worden gehouden, als de opinie peilingen zich keren ten gunste van Labour. Groot-Brittannië kent geen vast moment voor parlementsverkie zingen. Die worden uitgeschre ven door de premier op een mo ment dat hem goed dunkt. Meer dan vijf jaar mag er echter niet tussen twee verkiezingen liggen. De laatste Britse algemene ver kiezingen waren in juni 2001. Veelal dienen regeringen echter niet de volledige vijf jaar uit en schrijft de premier na een jaar of vier verkiezingen uit. ANP van onze redactie buitenland BUJUMBURA - Burundi kan niet meer vluchtelingen opne men uit Congo, heeft de rege ring gisteren gezegd. Het land telt inmiddels 31.000 Congolese vluchtelingen en voorspelt een crisis wanneer nog meer ont heemden hun toevlucht in Burundi zoeken. De Congolezen zijn op de vlucht voor gevechten in het oostelijke grensgebied. „Als er oorlog uit breekt in het gebied dat grenst aan Burundi, zijn we dan in staat vijftig- of honderdduizend vluchtelingen te herbergen?", vroeg minister Nyandwi van Binnenlandse Zaken zich af. Loyalisten en rebellen strijden in het voormalige Zaïre om con trole over de mineraalrijke stad Bukavu. Volgens diplomaten en militairen in Kinshasa heeft de regering tienduizend militairen naar het gebied gestuurd en de grenzen met Oeganda en Rwan da afgesloten. Driehonderddui zend Congolese vluchtelingen le ven in Tanzaniaanse vluchtelin genkampen. Een deel van de ont heemden heeft echter zijn toe vlucht gezocht tot Burundi, dat nog een ander vluchtelingenpro bleem heeft. Volgens de minis ter heeft het land, dat 6,5 mil joen inwoners telt, problemen om de eigen terugkerende vluch telingen land te geven. Die had den hun toevlucht in Tanzania gezocht tijdens de tien jaar du rende burgeroorlog. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5