Alle ballen op Beltman De Bruine houdt hoop op kampioenschap tinus Verboom neemt aanloop voor komend seizoen Belgische De Kesel rijdt probleemloos mee in Nederland 19 Amsterdamse mag winnen in Ster van Walcheren Eerste EK-punten Van de Ven Van Lieren overtreft zichzelf Gideonse wint met ruim verschil Schoe in voorste linies in Diessen mËmPwSSGmm Mm jLèËÉÉ maandag 21 juni 2004 jan Moorsel beslist over selectie Athene ïENESSE - wie is na Irtülien van Moorsel en jÜfjani Mechers momen- K1 ,ie sterkste wielrenster rJB Nederland? Zonder trijfel is dat Chantal Belt- yn, de 27-jarige Amster- innse die zich zaterdag E [ei huldigen als winnares Jinde Ster van Walcheren, tor of ze ook het derde a laatste Nederlandse tick nor de wegwedstrijd op (e Olympische Spelen •rijgt, is zeer de vraag. Het is namelijk niet alleen je bondscoach die binnen kort de feiten op een rijtje ret en tot een beslissing lomt. Minstens even be- c is de mening van leontien van Moorsel, de «ouden-medaillewinnares janvier jaar geleden en op- 'jax speerpunt van de na- ploeg. De kop- gouw van Farm •ntes/Hartol heeft al tus- regels door te ken- :a gegeven dat ze het Itfst een ploeggenote mee aar Athene neemt. Dat dan Anouska van der Zeemoeten zijn. Chantal Beltman en haar jjoegleidster Angela van Smoorenburg hebben daar echter grote problemen see. Beltman: Alleen om- hl ik niet in de ploeg van ia Moorsel rijd, ben ik in 2t nadeel. Maar vier jaar :deden heb ik in Sydney ,:or Van Moorsel alles ge- m wat ik kon." En dat edde tot het optimale re- Een wederdienst roudus heel charmant zijn. Daarbij komt dat Van der Zee dit seizoen nog nauwe lijks goede prestaties heeft neergezet. Van Smooren- „Ik heb Anouska dit seizoen nog nauwelijks ge nen, terwijl wij de hele we- reid moeten afreizen om .taties neer te zetten. Bovendien kan Anouska al- asn temporijden. Een it aantrekken is niet ets voor haar. De invloed iïnLeontien is te groot." door Koen de Vries RENESSE - Twee dagen duur de het voordat duidelijk werd welke ploeg het sterkst was in de driedaagse wielerwedstrijd voor vrouwen, de Ster van Wal cheren. Zaterdag, op de slotdag, kwam aan al die onzekerheid plotseling een eind. De ploeg Vrienden van het Platteland nam het heft in handen en schonk kopvrouw Chantal Belt man de eindzege. 's Morgens eindigden vier ren- ster van Vrienden van het Platte land, gesponsord door de belan- genverening van landbouwers en tuinders, in de tijdrit over veertien kilometer in de toptien en 's middags maakten vijf Plat telanders deel uit van de kop groep van vijftien. Ze brachten Beltman in een zetel naar Renes- se, waar ze de gele trui kon aan trekken. En daar was het ploegleidster Angela van Smoorenburg alle maal om te doen. Mirjam Mel- chers van Farmfrites/Hartol was als voorbereiding op Athe ne op hoogtestage in Spanje, waardoor Chantal Beltman de kop kon overnemen in de top- competitie. En om de marge voor de laatste wedstrijd, vol gende maand in Limburg, zo groot mogelijk te maken was er maar één plaats goed genoeg: de eerste. Daar moest alles voor wijken, ook de gele trui die Beltmans ploeggenote Loes Gunnewijk 's morgens in de tijdrit veroverd had. De bescheiden 23-jarige renster uit Rekken versloeg be gin deze maand op het NK tijdrijden bijna topfavoriet Mir jam Melchers, maar moest door een lekke band genoegen nemen met de tweede plaats. In Kam perland reed ze de Australische Katherine Bates op veertien se conden achterstand en Chantal Beltman op 24 seconden. Dat was precies genoeg om Beltman zeshonderdste van een seconde voor te blijven in het algemeen klassement. Het geel gaf Gynnewijk echter geen enkele status. Toen in de af- Chantal Beltman is op weg naar het podium om gehuldigd te worden als winnares van de Ster van Walcheren. foto Mechteld Jansen sluitende etappe na 65 kilome ter op de Stormvloedkering de beslissende slag viel en vijftien rensters aan kop kwamen, moest Gunnewijk gewoon haar werk doen. Het was een merk waardig gezicht om het geel in de waaier naar voren te zien rij den om daarna lange tijd kop- werk te doen. En in de drie sprints om bonificatieseconden hield ze zich opvallend koest, terwijl Beltman acht van de maximaal negen te behalen se conden mee snoepte. „We hadden donderdag al afge sproken dat we alle kaarten op Chantal zouden zetten", ver klaarde Angela van Smooren burg achteraf. „Omdat ze hier gewonnen heeft, hoeft ze bij de laatste topcompetitiewedstrijd in Gulpen maar negende te wor den. Als Melchers wint tenmin ste." Ook tijdens de eerste en tweede etappe trachtte Vrienden van het Platteland de koers naar zijn hand te zetten, maar toen lukte dat niet. Smoorenburg: „Ook toen hebben we gepro beerd om de boel op de kant te zetten. Maar de stukken met te genwind waren te kort. Boven dien, volgens mij waren we hier niet de beste ploeg. Wel hadden we het beste collectief." Gezien de enorme overmacht in de afsluitende etappe was dat wat al te opportunistisch. Bij ab sentie van Melchers en Leontien van Moorsel (ook op hoogtesta ge) in de ploeg van Farm Frites/Hartol was het Platte landteam niet alleen in de prak tijk maar ook in theorie het sterkst. Tegenover het overgeble ven viertal van Farm Frites, dat de laatste jaren de Ster domi neerde, stonden acht klinkende Plattelandsnamen. Naast Belt man, die op 1 mei in Zeeland ook al de Omloop van Borsele won, en Gunnewijk reden ook toptalent Vera Koedooder, Andrea Bosman en Corrien van Haastert in de kopgroep van vijf tien. Bij de achtervolgers hoor de het trio Sharon van Essen, Kristy Miggels (eveneens hoog- genoteerd in de topcompetitie) en Minke van Dongen. De kruimels waren zaterdag voor de rensters die als eenlin gen in de kopgroep vertegen woordigd waren. Debby Mans veld van Vlaanderen T Interim sprintte in de straten van Ren- nesse naar de dagzege en hield de Duitse Angela Brodtka (Mid den-Limburg) achter zich. Chris tine Mos van Therme Skin Care werd derde. Haar ploeggenote, werelkampioene schaatsen Renate Groenewold, maakte ook deel uit van de kopgroep. ERNÉE - Rinus van de Ven heeft gisteren zijn eerste EK-punten binnengesleept in de 125cc. En dat terwijl hij in het Franse Ernée aanvankelijk niet eens door de kwali ficatie kwam. Bij de kwalificatietraining op zaterdag" werd Van de Ven op de valreep verwezen naar de 21e plaats, waar slechts de eerste twintig rijders zich plaats ten voor de Grand Prix. „Die tijdtrainingen liggen Rinus nog niet zo", bekende va der Giel. Als eerste reserve werd de zestienjarige Vlissin- ger alsnog toegelaten tot de Grand Prix door het uitvallen van andere rijders. In de eerste manche herstelde Van de Ven zijn slechte startpositie met een ijzersterke start. Hij ging als vijfde de eerste bocht in en handhaafde zich in de voorste gelede ren. Halverwege maakte hij een stuurfout, maar met zijn uiteindelijke vijftiende plaats haalde hij zijn eerste zes punten in de EK-strijd. Zijn kansen in de tweede manche werden vervolgens geminimaliseerd, doordat in de derde ronde zijn koppeling kapot ging. Hij reed de manche niet temin uit en kwam als 29e over de streep. In Ernée maakte Thomas Adriaanse uit Wissenkerke zijn EK-debuut in de MX3. De 27-jarige crosser mocht op uit nodiging van de KNMV starten. In de kwalificatietrai ning sloeg het noodlot toe. Adriaanse ging over de kop en blesseerde zijn enkel. Niettemin kwalificeerde hij zich voor de Grand Prix met een 38e tijd. Gisterochtend bleek de pijn in de blauwe en dikke enkel echter niet te harden. Plij reed nog wel in de vrije trai ning, maar met pijn in het hart moest hij daardoor afzeg gen voor de wedstrijd. ROTTERDAM - Laurens van Lieren heeft zichzelf overtroffen tijdens de dressuurwedstrijden van het CHIO in Rotterdam. De ruiter van stal Hexagon eindigde met Ollright in de Grand Prix-special als derde met 67,20 pro cent. „Vorige week reed ik in Kootwijk al heel sterk en,, haalde ik met 67,67 procent een persoonlijk record. Nu ging het eigenlijk nog beter. Ik kon mijn geluk niet op", zei Van Lieren. Ook Thamar Zweistra leverde in Rotterdam een puike prestatie. In de kür op muziek werd ze met Hexagon's Ky- rain verrassend tweede. Gisteren wonnen vader Leunus- en zoon Laurens van Lieren op vader Hexagon's Rubiquil en zoon Hexagon's Ollright de zogenaamde duodressage. Ze versloegen in het shownummer Tineke en Imke Bartels en Diederik en Alex van Silfhout. KAMPERLAND - Windsurfer Stefan Gideonse uit Veere heeft gisteren vrij eenvoudig een wedstrijd om de Regio cup in de A-klasse gewonnen. De surfers hadden op de Oosterschelde bij Kamperland te maken met moeilijke omstandigheden. Het ene moment moesten ze het doen met nauwelijks wind, het andere mo ment trok die aan tot 6 Beaufort. „Ze moesten er hard voor werken", liet de organisatie van Zuidwest7 weten. Desondanks lukte het Gideonse om vijf van de zeven ra ces te winnen. Gregory Maas uit Kortrijk en Alexander Verhage uit Heinkenszand wonnen beide ook één race en werden respectievelijk tweede en derde. In de B-klasse was Harry van der Wart uit Sluiskil de bes te. Hij werd gevolgd door René Beekman uit Woei'den en Jean-Paul de Waard uit Kamperland. or Koen de Vries WIPERLAND - Rinus Ver was zaterdag zeer in zijn met het kaartje met daarop nummer vijf. Hij kreeg het wr de start van de vierde etap- un de Ster van Walcheren gereikt. Het betekende dat de "senaar dankzij de goede «talies in de tijdrit van zijn isters van de BIK-ploeg als Me in de karavaan van ploeg ers mocht plaatsnemen. it vijfje symboliseerde de op- iirsvan zijn ploeg. Na vrijdag ^hij nog het nummer dertien Her zijn voorruit staan, ten te- ui dat BIK dertiende in het al- meen ploegenklassement rnboom (49) keerde dit seizoen s veel lawaai terug in het ouwenwielrennen. Dat lag aan de enige Zeeuw in de maar aan een ordinaire ae tussen de twee hoofdspon- Bvan de wielerploeg waar hij «gleider werd. Uiteindelijk akten Powerplate en enkele asters af en bleef Verboom ftBlK en weinig rensters ach- '"e zijn van onder nul geko- vertelde de voormalige andscoach van het Amerikaan vrouwenteam voor de start de laatste etappe. Pas in GOES - Britta Schoe uit houwenpolder is in het Brabantse Diessen bij een Hountainbikewedstrijd als tweede meisje geëindigd Jijde elf- en twaalfjarigen, «werd zevende overall. Stomas Oosterhuis uit Vlis- iingen werd in deze klasse de jongens derde. Zijn jongere broer Johan werd 10 de klasse voor negen jarigen tweede. °'i de nieuwelingen waren "el daco Wagenaar (Yerse- ")-en Bart Maas (Hams tert) die respectievelijk °"de en derde werden. |y Butijn uit Yerseke emdigde bij de nieuwelin gen als 13e. Jarno Veer- öoek (Ritthem) werd bij de ^ateurs 26e. maart ben ik begonnen, op het moment dat alle andere ploegen zich al volop op het seizoen aan het voorbereiden waren. Ik heb de hele wereld afgezocht naar wielrensters. Zo'n beetje alles lag al vast. Daar kom je niet meer aan, tenzij je heel veel geld neertelt. Ik heb uiteindelijk een Australische, een Frangaise, een Griekse, twee Belgen en vijf Ne derlanders vastgelegd." De Frangaise Virginie Moinard is een van de speerpunten van de ploeg van Verboom. Ze is de Europees kampioen tijdrijden van vorig jaar bij de junioren. In de Ster stelde ze echter teleur omdat ze last heeft van hooi koorts. In de laatste etappe gaf ze op. Ook de Griekse, Elisabet Chantzi, heeft een verhaal. Zij durft niet in het peloton te rij den. Ze rijdt ervoor of erachter. In de Ster reed ze er vooral ach ter en durfde niet achter de volg auto's te kruipen om in het kiel zog naar de groep terug te rij den. Met hangen en wurgen fi nishte ze in de derde en laatste groep als 88e, op ruim dertien minuten van winnares Mans veld. Ze verblijft in een bunga- lowpark bij Heinkenszand en scherpt daar haar vorm aan. Alle rensters van BIK misten de slag op de Stormvloedkring. Danjëile Bekkering deed het uit eindelijk nog het best. Ze werd veertigste op precies twee minu ten van Mansveld. Gelukkig was er geen vijfde etappe meer. Want dan zou Verboom zijn vijf moeten inwisselen voor een tien. Hogerop Rinus Verboom riet het eerste jaar bij BIK als aanloopjaar. Hij ziet zijn rensters met de week groeien, mede omdat ze stad en land afreizen om wedstrijden te rijden. „Volgend jaar moeten we hogerop. Ik ben op zoek naar een goede tweede sponsor en hoop dat we dan een ploeg heb ben die kan concurreren met @Home, Vrienden van het Platte land en Therme Skin Care. Zelf hoop ik me dan fulltime met wielrennen te kunnen bezighou den." Het vrouwenwielrennen is vol gens Verboom de laatste jaren een stuk professioneler gewor den. „Vroeger had je de nationa le selectie en dan een hele poos niets. Nu is de top veel breder. Je hebt hier wel zeven Trade Teams A. Bovendien zijn we sterker dan het buitenland. In Frankrijk hebben ze bijvoor beeld geen enkel A Trade Team. Wat in elk geval wel al in orde is, is het materiaal bij BIK. Ook de concurrentie kijkt verlek kerd naar de fietsen, die per stuk zesduizend euro kosten. Verboom: „Ja, wij hebben de Rolls Royces van de racefietsen. Dat trekt de aandacht. Maar ik denk vooral dat rensters vol gend jaar naar ons toe zullen ko men omdat ze zien dat we goed bezig zijn. Ik heb al van verschil lende kanten gehoord dat oud-ploeggenoten geïnteresserd zijn om terug te komen." Dat wordt bevestigd door de ma teriaalman van BIK. Die zweert bij de rustige aanpak van Ver boom. Dat neemt vele mensen voor hem in. „Bij hem voel je je rustig. Je hoort nog wel eens wat mensen schreeuwen. Maar dat helpt helemaal niks." door Ron de Waal VVEMELDINGE - Ondanks de financiële perikelen die het orga niserende ProMotor Zeeland parten spelen, kreeg de tiende uitgave van de wegraces in We- meldinge een gouden randje. Op het Kanaalcircuit waren er liefst twee Zeeuwen die hun ra ce winnend afsloten. Paul de Bruine uit Nieuwerkerk won de Standaard Scooterklasse, ter wijl Walter Bek uit Hoedekens- kerke de zege pakte in de Expi- klasse. Even werden de kopzorgen, die het organisatiecomité wel dege lijk heeft over het voortbestaan van de wegrace, aan de kant ge schoven. Met liefst drie podium plaatsen van Zeeuwse coureurs kreeg het evenement het ultieme sportieve ruggensteuntje, dat moet leiden naar een elfde uitga ve. Ton van Kruiningen, lid van het organiserende ProMotor Zee land, kon niet ontkennen dat de begroting van de jubileumeditie niet geheel sluitend was. „Van uit de overheid hebben we wer kelijk alle medewerking gekre gen, maar er zit inderdaad nog een gaatje op financiëel gebied. In de opzet zoals deze nu is, heb ben we ruim tienduizend euro nodig om rond te komen. Door het afhaken van onze hoofdspon sor Kroon-Oil en t\Yee andere subsponsors komen we daar nu niet aan", vertelde Van Kruinin gen zaterdagmiddag. Hoewel er nog veel werk ver richt moet worden om de conti nuïteit van de wegrace te waar borgen, wanhoopt Van Kruinin gen absoluut nog niet. „Ik schat de kans op dit moment op 75 procent dat het doorgaat. Er is veel werk aan de winkel, maar gelukkig hebben de Zeeuwse coureurs zich op sportief gebied uitstekend laten gelden. Dat is een flinke stimulans." Op het 1750 meter lange circuit werden de ruim drieduizend toe schouwers al snel op hun wen ken bediend. In de Formuleklas se handhaafde Jeroen Kerpel uit Goes zich uitstekend in het race- geweld. Jamo Schuurmans uit Stompwijk was ongenaakbaar, maar Kerpel vocht een verbeten strijd uit met Arjan van de Hei de uit Drachten om het zilver. Hoewel Jeroen Kerpel een snelle re rondetijd had dan Van de Hei de, moest de coureur uit Goes met drie seconden achterstand genoegen nemen met een derde plaats. Elbert van de Bosse, eveneens uit Goes, eindigde als tiende. In de Standaard Scooterklasse moest Paul de Bruine uit Nieu werkerk de Zeeuwse eer hoog houden. Vanaf de start pakte De Bruine, die in de tussenstand van het NK een tweede plaats in neemt, resoluut de leiding. Pa trick van Nies uit Gerwen, die de dans om de nationale titel leidt, bleef lang in het kielzog van de ontketende De Bruine, maar zag uiteindelijk geen kans om de 23-jarige coureur uit Nieuwerkerk te passeren. Tot groot genoegen van Paul de Bruine moest Van Nies aan de fi nish ruim acht seconden toege ven. „Het was heel hard werken om als eerste de chicane in te Walter Bek uit Hoedekenskerke boekte zijn zesde overwinning in de strijd om de Nederlandse titel in de Expiklasse. foto Willem Mieras gaan", zei De Bruine. „Toen ik daarin slaagde, was de grote vraag of mijn scooter heel bleef. Ik heb al twee maal een nulsco re gehad, omdat ik flinke proble men met de koeling had, waar door ik uit moest vallen. Nu dit euvel grotendeels verholpen lijkt, kan ik het verloren terrein weer goed proberen te maken." Tweede In theorie kan De Bruine zelfs nog op de nationale titel afsteve nen. „Ik sta nu tweede, maar als ik alle zeven wedstrijden die nog op het programma staan win, kom ik aan het einde van de rit net boven Patrick van Nies uit." In de Expiklasse waren alle ogen gericht op achttienjarige Walter Bek uit Hoedekensker ke. Voor eigen publiek wilde Bek absoluut laten zien dat hij niet voor niets leider is in de tus senstand van het NK. Het kostte Bek echter ruim drie ronden al vorens hij de snel gestarte André Karsten uit Zwaagdijk Oost had achterhaald. „Ik heb aan de achterkant van het cir cuit vlak voor een bocht heel laat in de remmen geknepen, waardoor ik hem kon passeren", verklaarde Bek later. Karsten liet zich echter niet zomaar naar de tweede plaats verdringen, en bleef rondenlang in de slip stream van Walter Bek. „Op z'n top was hij iets sneller, maar ik heb steeds de juiste mo menten in de bochten af kunnen wachten om toe te slaan", wist Bek achteraf. De klasse van de Bevelandse coureur werd Karsten te mach tig, want aan de finish was het verschil tussen de twee kempha nen toch nog opgelopen naar acht seconden. Voor Walter Bek betekende de overwinning in Wemeldinge al de zesde in de NK-cyclus. door Lucien Roelandt AXEL - Hoeveel keer ze dage lijks de grens tussen België en Nederland overschrijdt, kan Evelien de Kesel niet zeggen. Niet zo verwonderlijk, want voor de in het Belgische St Lau- reins wonende amazone is de stap over de grens van kinds been af de gewoonste zaak van de wereld. Haar ouderlijk huis staat immers op Belgisch grond gebied en de stallen op Neder landse bodem. Desondanks kwam de 23-jarige dressuurama- zone pas enkele jaren geleden in aanraking met de Nederlandse wedstrijdsport. En daarin wint ze ook. „Puur toevallig", zegt Evelien de Kesel. „Ik kreeg van een vriendin als verjaardagcadeau een Nederlandse startkaart voor mijn paard Sïon's Shadow. En ze had mij ook alvast als lid in geschreven bij de Haringruiters in Biervliet. Ik dacht laat me het maar proberen. En daar heb ik echt geen spijt van. Het bevalt me hier veel beter dan in Bel gië." „Hier wordt op een andere ma nier naar de dressuur gekeken dan bij ons", vervolgt Evelien. „Als je in België een paard hebt dat over goeie gangen beschikt, scoor je punten. In Nederland moet de proef ook technisch goed worden gereden wil je pun ten scoren. Vandaar ook dat de dressuur in België, vergeleken bij Nederland, niet veel voor stelt." Dat Evelien de Kesel in staat is om een proef naar Nederlandse maatstaven goed af te werken, is ondertussen wel al duidelijk. In de twee jaar dat ze nu in Ne derland rijdt, is de amazone met de achtjarige ruin Sion's Sha dow opgeklommen naar het hoogste basisniveau, de klasse Z2. De combinatie uit St Lau- reins mag zich zelfs tot de Zeeuwse top rekenen. Ook in Axel, op het concours hippique van De Haringruiters, toonde De Kesel zich in beide proeven de beste. Evelien de Kesel: „Sion's Sha dow is ook een heel fijn paard om te rijden. Hij heeft een heel fijn karakter en is erg leergierig. Dat maakte het in begin toen ik hem reed overigens niet gemak kelijk. Hij wilde teveel in een keer goed doen. Dat veroorzaak te nogal wat spanning en daar door ging er nogal eens wat- mis." Ook Marlon Savat keerde met een tevreden gevoel huiswaarts. De zeventienjarige ruiter uit Aardenburg stuurde in de eerste proef van de klasse M2 Kai- rouan met 163 punten naar de overwinning. Wat voor de econo mie en moderne talen studeren de ruiter promotie naar de klas se Z1 betekende. Marlon Savat is daarmee met de door zijn va der gefokte twaalfjarige Voltai- re-zoon een bliksemcarrière be zig. Want nog maar een jaar ge leden ging de combinatie in de klasse L van start. Marlon Savat: „Kairouan is een paard dat alles in zich heeft wat een dressuurpaard nodig heeft. Maar ook een paard met een in gewikkeld karakter. Hij is door verschillende ruiters gereden, maar om één of andere reden klikte het steeds niet goed tus sen hen. Maar tussen mij en Kai rouan klikt het uitstekend. Ik heb ook niets willen forceren. Heb daarom ook met promotie bewust gewacht tot ik alle winst punten bij elkaar had. Terwijl ik denk dat Kairouan het ni veau van Z1 al eerder aan kon." Het zit Collinda Comelissens de laatste tijd niet mee. De negen tienjarige amazone uit Vogel waarde was vanwege een onwil lige knie maanden uit de roula tie. In Axel vierde zij haar ren tree met een zege met Kimball in de klasse L springen. „Dit kon ik best weer eens gebrui ken", zegt Colinda Cornelissens. „Mijn toppaard Noblesse raakte in de stop en door die knie was ik zo'n week of acht uitgescha keld. Zo'n overwinning krikt de moraal weer wat op. Al hoewel: het is maar van korte duur, want binnenkort moet ik opge nomen worden voor een kijkope ratie in die knie. Ze zijn er nog niet achter wat er precies aan mankeert. Dus reken ik er maar op dat ik straks weer een tijdje niet mag paardrijden." Met een overwinning in de klas se Z trok Han Wattel met Moren- tes de progressieve lijn door. De ruiter uit Vrouwenpolder is met de ruin aan een indrukwekkend outdoor seizoen bezig. Promotie naar ZZ is in zicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39