Scholen beginnen peuterklas PZC PZC Radio Scheldemond is de ruis voorbij Vissen met droge voeten Een glijbaan blijft niet zomaar veilig Fractie: geen diesel in gemeentewagens maar biobrandstof fréschool moet voorkomen dat leerlingen wegvloeien naar België Duurzaam Veilig loudt inloopdag Buitenschoolse opvang in Axel Dorpshuis Biervliet heropend Beschonken Belgen bekeurd Terneuzenaar deelt klap uit Baldadige Axelaren op de bon Publiek krijgt tekst en uitleg op biologisch bedrijf maandag 21 juni 2004 KNEUZEN - Onderwijsinstel- ijjjj OpenBasis begint volgend m niet een zogenaamde jrtschool', waar kinderen van- tweeënhalf jaar kunnen wor- ondergebracht. OpenBasis, nironder twaalf openbare <!iolen in de gemeenten Terneu- .;nen Hulst vallen, denkt daar- een antwoord te hebben ,w< ouders die overwegen hun Ünd naar een Belgische school lt sturen. van het plan is een goede nart voor kinderen in het basis- ówienvijs. Een préschool is een samenwerkingsverband tussen «peuterspeelzaal en de groe- 1 en 2 (de kleuterklassen) ,jn de basisschool. Centraal üat het creëren van een doorlo- «de ontwikkelingslijn voor cderen van twee tot zes jaar. Dekern wordt gevormd door in hering van een educatief pro- Bamma dat loopt van speelzaal st en met groep 2 van het basis- flderwijs. Voorwaarde is dat en basisschool onder feidakzijn gehuisvest. Tot hun r staan de kinderen in schreven bij de peuterspeel- |l|daarna bij de basisschool, geweten dat momenteel meer tweehonderd iws-Vlaamse leerlingen Belgische scholen gaan. is voornamelijk omdat daar lief goedkope dagarrange- Eiien worden aangeboden. In ïjrote steden is het fenomeen ysschool' al bekend, maar met ümede andere grensstreken kij- amet belangstelling uit naar ie resultaten van ons pilotpro- pj", vertelt J. Jonkman van el managementteam OpenBa- ,'ilproberen ït managementteam wil het iroject bij één van de scholen Iproberen met ongeveer tien erlmgen, die tegen een laag ta il kunnen deelnemen. „Ik kan g niet zeggen welke school is. want dat is nog een punt '.discussie. We hebben wel al sprekken gehad met de peuter- iOSTBURG Het Bestuurlijk hcrleg Duurzaam Veilig Ver eer West-Zeeuws- Vlaanderen idt dinsdag een inloopbijeen- nst in het bezoekerscentrum i de Euregio Tuinen in Oost- eg. tóewerkers van de provincie aóuidelijkien met behulp van tóngen en beeldmateriaal «elke punten de oorspronke- ;ïo inrichtingsplannen voor de winciale wegvakken worden ingepast. De wijzigingen be- dfen de trajecten Oostburg- idzand, Cadzand-Dorp-Cad- and-Bad, Potjes-Sluis en Groe- e-Roofack. Met name de aan ban doorgaande parallelwe- en wordt op een aantal van de strajecten geschrapt, fe bijeenkomst duurt van 16.00 21.00 uur. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renè van Stee Phis Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 i '560 AB HULST jTet (0114)372776 Pax: (0114)372771 E-mail: rédhulst@ pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel' 10113)315500 •^x: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Jworgklachten: 08000231231 maandag t/m vrijdag ge- urende de openingstijden; speelzaal in de betrokken plaats en de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen om alle mo gelijkheden te bekijken. Ik denk dat we de naam van deze school op vrij korte termijn bekend kunnen maken", aldus Jonk man. Algemeen directeur G Lange- raert van OpenBasis verklaart dat het idee is ontstaan vanuit een 'brede-schoolgedachte'. De openbare scholen van OpenBa sis zijn recent verzelfstandigd. Om de tafel „Bij de start van OpenBasis zijn management en bestuur om de tafel gaan zitten om missie en doelstellingen voor het open baar onderwijs in de regio Mid den- en Oost-Zeeuws-Vlaande- ren opnieuw te definiëren. In die visie past het betrekken van de directe omgeving bij de school. Dat doen wij vanuit de gedachte dat ouders en kinde ren gebaat zijn bij continuïteit, kwaliteit en eenduidige pedago gische aanpak. Voor onze scho len betekent dat: werken vanuit de optiek van een brede school. Dus moeten we nagaan welke partners een directe relatie heb ben met de school", aldus Lange- raert. Hij benadrukt dat bewust is ge kozen voor dagopvang om de concurrentie met Belgische scho len aan te gaan. „Als ouders kin deren van tweëenhalf jaar voor een aantrekkelijk tarief bij ons kunnen onderbrengen, zal daar zeker behoefte aan zijn. Het dag arrangement kan echter alleen tot stand komen door samenwer king met externe partijen zoals Kinderopvang en peuterspeelza len." Jonkman weet dat voor dergelij ke projecten Europese subsidie gelden beschikbaar zijn. Jonk man: „Wij zullen wethouder C. Liefting daarom binnenkort uit nodigen voor een gesprek." Jeroen van Dijk en Laurence Keijmel (rechts) maken op zaterdagmiddag het radioprogramma Summer Dance Fever.nl. door Raymond de Frel BRESKENS - In de ene kamer wacht de was aan een droogrek op haar gang naar de bergkast en vermaakt een jon ge Bressiaander zich met een computer spelletje. Niks bijzonders, duidt op een gewoon gezinsleven op een doorsnee za terdagmiddag. Eén deur verder, in een kamer van ongeveer drie bij drie, lijkt ook al niets opmerkelijks aan de hand. Of toch? Laurence Keijmel (18) draait plaatjes. Voor zijn eigen plezier, maar ook voor dat van vele andere West- Zeeuws-Vlamingen: Radio Schelde mond is weer in de lucht. Vier maanden lang kon de in Breskens gesitueerde omroep niet uitzenden) Door uiteenlopende omstandigheden werd de aanvraag voor de verlenging van de zendvergunning te laat inge diend. In afwachting van de administra tieve afwikkeling besloot het Commis sariaat voor de Media de uitzendingen van Scheldemond te staken. Het Com missariaat had de regels aangescherpt. Waar een te late aanvraag eerst niet zo'n ramp was, werd nu resoluut de stekker uit de zender getrokken. Al thans, tijdelijk. Want sinds vorige week is Scheldemond terug. En dus zet Laurence Keijmel zich weer iedere zaterdagmiddag met zijn maat Jeroen van Dijk (17) achter de knoppen om de luisteraars te voorzien van zijn programma Summer Dance Fever.nl. „Ja, dat is een onhandige tijd, zeker als het buiten dertig graden is", beaamt Van Dijk. Toch was de voldoening na de gedwongen radiostilte groot. „Je kan natuurlijk altijd muziek draaien, maar niet altijd voor anderen", zegt Laurence Keijmel. Dat de luisteraars de omroep hadden gemist, bleek vorige week zondag. Waar in de middaguren normaal twee uur wordt uitgetrokken voor verzoek- plaatjes (hoofdzakelijk van Nederland se bodem), stonden de lijnen nu zo rood gloeiend dat er iefst zeven uur met aan- vraagjes werd gevuld. „Dat zegt toch wel wat", concludeert Keijmel. Automatisch Net als zijn broer Sebastiaan rolde Lau rence vrijwel automatisch in het vrijwil- ligersbestand van Radio Scheldemond. Zijn vader Philip is immers voorzitter van de in 1993 gestarte streekzender. „Wij voorzien op een bepaalde manier in een behoefte. Ik heb weieens de nei ging gehad om te stoppen, vooral om dat we van de overheid weinig mede werking krijgen. Maar de positieve reacties van de luisteraars hebben mij foto Wim Kooyman daarvan weerhouden", vertelt Philip Keijmel. De vier maanden mis hebben ook gevol gen gehad voor de gesubsidie van de zender. „De landelijke overheid stelt een euro per huishouden beschikbaar voor lokale radiozenders. Daarvan krij gen wij 0,64 per woning. Waar die overi ge 0,36 cent blijft? Ik denk in het pret- pakket van de lokale overheid. Wij krij gen per jaar 9981 euro subsidie, maar nu hebben ze precies geteld hoeveel da gen wij uit de lucht zijn geweest. Dat bedrag wordt dus ingehouden." Glimla chend: „Maar ik zal de gemeente nog eens een brief schrijven, want ze zijn anderhalve dag misgeweest." Maar goed, het belangrijkste is bereikt: de zender is de ruis weer voorbij, 24 uur per dag. In het weekend voorname lijk live, op weekdagen met opgenomen programma's. Radio Scheldemond is in Breskens en omgeving te horen 107,5 FM, rond Aardenburg op 105,5 FM. Op de kabel op frequentie 106.5. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Natuurlijk was de derde Oranjekwartier-speel tuindag in de gelijknamige Ter- neuzense speeltuin zaterdag hoofdzakelijk bedoeld voor kin deren. Maar de organiserende stichting greep de gelegenheid ook aan om volwassenen duide lijk te maken wat er allemaal komt kijken bij het runnen van een speeltuin. Zo'n honderd vijftig kinderen vermaakten zich met eierlopen, tennisbalsjoelen en knuffels schieten, terwijl de ouders wer den geattendeerd op informatie bordjes die bij speeltoestellen waren geplaatst. „Op deze ma nier willen we uitleggen wat het kost om speeltoestellen in goede staat te houden. Neem bijvoor beeld onze glijbaan. In de win kel kun je een glijbaantje voor dertig euro kopen, maar deze kost zesduizend euro. De baan moet natuurlijk aan allerlei vei ligheidseisen voldoen. Het liefst ziet de overheid helemaal geen hoge glijbanen meer, want kin deren rpoeten veilig kunnen spe len. Ze hebben groot gelijk, maar anderzijds zijn dit soort toestellen voor veel kinderen juist de 'jus'", vertelt coördina tor R. Roelands van de stichting Speeltuin Oranjekwartier. Oorspronkelijk was de speeltuin dag een landelijk evenement, waarmee de Nederlandse Unie voor Speeltuin Organisaties (NUSO) aandacht vroeg voor de slechte staat van speeltuinen en de beroerde subsidiëring. „Sinds vorig jaar ontvangt de NUSO nog maar een beperkt subsidiebedrag, waardoor onder meer de speeltuindag is afgesto ten. Wij wilden de dag echter handhaven, uit een soort tradi tie", aldus Roelands. Plannen De speeltuin op de hoek van de Mauntsstraat en Koninginnel- aan heeft van de gemeente Ter- neuzen voor de komende vijf jaar 50.000 euro gekregen. Roelands: „Wij willen graag het grasveld voor het voormalige ge bouw van Toonbeeld bij ons ter rein trekken, om daar speeltoe stellen voor gehandicapten te plaatsen. Dat is nog niet echt concreet, al hebben we wel een aanvraag bij de gemeente inge diend. Het probleem is dat de ge meente nog niet goed weet wat ze met het Toonbeeld-gebouw wil." IJZENDIJKE - De hengelsportvereniging in IJzen- dijke heeft weer een goede visstek. Doordat de oevers van de vestinggrachten zijn opgeknapt, zit ten de hengelaars niet meer met natte voeten. Bij een deel van de oevers heeft de gemeente nieu we betuining aangebracht en over de gehele leng te ligt nu een loop- en zitpad. Binnenkort wordt er nog een schelpenlaag aangebracht. De kosten van de opknapbeurt bedragen 25.000 euro. Hen gelsportvoorzitter Michel Groosman zegt dat de leden zeer blij zijn met de aanpassingen. „We heb ben gevraagd de betuining hoger uit te voeren. Dit verzoek is gehonoreerd. Daardoor is het veel comfortabeler geworden voor onze leden." Enkele vissers hebben op diverse plekken lelies en gele lis aangeplant. „We willen dit gebied graag nog aantrekkelijker maken. Straks liggen er schit terende beschutte visplekken." De hengelsportver eniging wacht nog op het uitbaggeren van de an dere gedeeltes van de gracht, foto Wim Kooyman AXEL - In de openbare Prinses Marijkeschool in Axel is een nieuwe buitenschoolse opvang (BSO) geopend. De op vang draagt de naam 'De Stampertjes', als hommage aan Fiep Westendorp, illustratrice van onder meer het boek Pluk van de Petteflet. De BSO is een samenwerkingspro ject van onderwijsorganisatie OpenBasis (waarbij twaalf openbare basisscholen uit de gemeenten Hulst en Terneu- zen zijn aangesloten) en de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. BIERVLIET - Onder grote belangstelling heeft wethou der C. de Mol-Marcusse van Temeuzen zaterdagmiddag het dorpshuis in Biervliet heropend. Geholpen door de jongste gebruiker van het dorpshuis, de driejarige Luca van Opdorp, knipte ze met een schaar een papieren deur weg van 't Oude Raedthuys. Het stijlvolle gebouw aan de Hoogstraat dateert uit 1806 en is helemaal aangepas't om als dorpshuis te kunnen fungeren. Enig smetje op de feestelijkheden was het feit, dat de jeugdsoos op de bovenverdieping nog gesloten is, omdat de draagkracht van de vloer niet groot genoeg is. „Tech nisch is dat probleem eenvoudig op te lossen", wist burge meester J. Lonink, „we moeten alleen eens kijken of we er gens de financiële middelen hebben om dit op korte ter mijn te doen. Verder hoop ik, dat het dorpshuis voortaan het centrum van alle activiteiten mag zijn en dat Biervliet blijft bruisen." AARDENBURG - Een 32-jarige Belgische automobilist is zondagochtend rond half twee, na een korte achtervol ging door de politie aangehouden in de Schepenstraat in Aardenburg. De man bleek drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol genuttigd te hebben. Aan de man werd een dagvaarding uitgereikt en zijn rijbewijs is ingeno men. Een 38-jarige automobilist uit Maldegem is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Zwaanstraat in Eede betrapt op het rijden onder invloed van alcohol. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van twee uur. TERNEUZEN - Een 26-jarige Terneuzenaar is zondagoch tend vroeg aangehouden in de Nieuwstraat in zijn woon plaats, omdat hij een 22-jarige vrouw uit Sas van Gent op haar gezicht geslagen zou hebben. De vrouw liep een pijn lijke kaak op. De oorzaak van het handgemeen ligt in de relatiesfeer. De Terneuzenaar is na het opmaken van een proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Drie zestienjarige jongens uit Axel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Chopinlaan in Temeuzen aangehouden vanwege baldadigheid. De jon gens fietsten vanuit de wijk Othene richting Axel. Onder weg gooiden ze markeringsborden om. Ook gingen ze met een makelaarsbord aan de haal. Tegen de jongens werd proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag verhoorde de politie een vierde verdachte, een veertienjarige jongen uit Axel. door Raymond de Frel SLUIS - De West-Zeeuws- Vlaamse partij VVD/Gemeente belangen wil onderzoeken of de gemeente Sluis kan bijdragen aan het gebruik van biodiesel. Graanhandel Termont en Tho- maes uit Biervliet heeft verge vorderde plannen om van kool zaad dieselolie te maken. WD/Gemeenbelangen-raadslid W. Gijsel weet dat akkerbouwer De Bruijne uit Oostburg ook voelt voor koolzaadteelt en -ver werking tot plantaardige olie. „Uit diverse onderzoeksrappor ten blijkt dat roet, dat wordt uit gestoten door dieselmotoren, jaarlijks vele doden veroor zaakt. De fossiele olie -en gas voorraden op onze aardbol zijn bovendien eindig. Daarom wil len wij intern laten onderzoeken of het haalbaar is om alle diesel voertuigen die rijden voor de ge meente Sluis, motorisch te laten ombouwen, zodat ze geschikt zijn voor het gebruik van plant aardige oliën Hiermee zouden we een bijdrage kunnen leveren aan een schoner milieu, omdat het gebruik van plantaardige olie de uitstoot van roet hal veert en zwaveluitstoot tot bijna nul reduceert", schrijft Gijsel aan de gemeenteraad. Gijsel heeft uitgezocht dat de ombouw van een dieselmotor tot een 'biobrandstofmotor' on geveer vijfhonderd euro per ci linder kost. „Een omgebouwd voertuig is voorzien van twee brandstoftanks, zodat het moge lijk is op biobrandstof of op ge wone diesel te rijden. Dat het succesvol kan zijn, blijkt wel iri Duitsland. Daar rijden momen teel vijftigduizend voertuigen zonder problemen op biobrand stof." Het gebruik van biodiesel zou ook een stimulans zijn voor de werkgelegenheid en landbouw in West-Zeeuws-Vlaanderen, zó denkt de partij. „Daar komt nog bij dat de kool- zaadteelt de toenst een kleur rijk landschap biedt. En, last but not least imkers kunnen een grote hoeveelheid Zeeuwse koolzaadhoning produceren en daarmee de naamsbekendheid van onze streek vergroten", al dus Gijsel. Mocht het resultaat van het on-r derzoek positief zijn, dan zien de liberalen graag dat de ge meente Sluis het gebruik van biodiesel ondersteunt door zelf als afnemer op te treden. richt. Bij de kramen in de schuur wordt een nieuw pro-* duet verkocht: Zeeuwse babelut- ten van biologische suiker. De belangstelling voor de open dagen is groot. Ook bij biologi sche rozenkwekerij De Bier kreek, tussen IJzendijke en Schoondijke. Kopers krijgen uit leg: willen ze een roos voor in de pot of in de volle grond, een rui kende bloem of een klimmer? „Wij hebben nu 40.000 wilde ro zen, onderstammen", vertelt Hans van Hage. „en ruim 450 soorten. Volgend jaar komen er nog honderd bij. "Onze rozen ko men overal vandaan, Engeland, Ierland maar ook Oezbekistan en Japan. Wij hebben nu een aantal nieuwe soorten uit Irak, heel bijzonder."Maar wat wordt er het meest gekocht? „Vooral rozen die mooi bloeien door Wilma Valk IJZENDIJKE - „Er zitten zeker tachtig tot negentig luizen on der een blad van de tarwe" ver telt Hans Quist van biologische boerderij 't Molentje zijn ge hoor. Menigeen voelt het al kriebelen. „Natuurlijke vijanden helpen bij de bestrijding van luizen", vervolgt Quist, „maar weersoms- lag of een stortregen wil ook hel pen. Net als andere biologische boeren gaf Quist dit weekend tientallen rondleidingen op zijn bedrijf. Hij teelt vooral tarwe, suikerbie ten en aardappelen. Bezoekers kunnen zelf nieuwe aardappe len rooien en een maaltje mee naar huis nemen. Voor de kinde ren is er een speelhoek inge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35