PZC Meer overlast op platteland mag :v Dit is Zeeuws meisje anno 2004 Laboratoriumschool van ROC trekt tijdelijk in bij hogeschool Sterke organisatie nodig voor behoud humanistische les Aangepaste milieunormen voor woningen in landelijk gebied Besluit over hveede sluis Vaaslandhaven nog dit najaar 11 Multraship bergt Egyptisch schip Flinke vangst bij drugscontrole Jongetjes vernielen graafmachine Hennepplanten in tuin gevonden zeeuwse almanak Abraham jglaclie: 0113-315649 S &c.nl LlBMlactie@pzc.nl fcitbus 314460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: y-ortf-.en Midden-Zeeland: 0113-315520; - auvvs-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. maandag 21 juni 2004 jniif Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wie in het hui- ungebied wil wonen, moet niet leveren over milieu-overlast unboerenbedrijven. Bij de lus- kd van het platteland horen jok de lasten. De provincie maatregelen bedacht om voorkomen dat de toename m wonen in de polder botst set agrarische activiteiten. A. Poppelaars CDA, omgevingsbeleid) wil in Island een landelijke proef ne- :«imet de maatregelen, die er- uitgaan dat de bewoner van huis in het buitengebied «ér milieubelasting moet aan aarden dan inwoners van de be- toowde kommen. Hij heeft de sinisters Veerman (LNV) en Dekker (Vrom) hiervoor mede- editie Zeeuws-Vlaanderen (vooral van boeren, maar ook an dere) in hun activiteiten worden belemmerd door klagende bewo ners van niet-bedrijfswoningen. Aan een regeling zitten heel wat (juridische) haken en ogen. Daarom acht Poppelaars een proef zinvol, zodat de beste aan pak uit de bus kan komen. De voornaamste oplossing is het ge ven van de (planologische) be stemming 'plattelandswoning' aan alle niet-bedrijfswoningen in het buitengebied. Nu zijn de huizen gelijkgeschakeld met die in de bebouwde kom en gelden dezelfde milieuregels. De bedoeling is voor de platte landswoning soepeler milieu-ei sen te hanteren, zoals die ook al op bedrijfswoningen van toepas sing zijn. Accepteren Het betekent dat een bewoner van het buitengebied meer hin der moet accepteren. Belangrijk ste problemen zijn in dit ver band: overlast door bespuitin gen, geluidshinder, stofoverlast, verkeershinder, stank, lichthin der. In het onderzoek constateert de Grontmij dat een bepaalde mate van overlast van de agrarische sector onlosmakelijk verbonden is aan het platteland. Nieuwko mers zijn zich er onvoldoende van bewust dat deze lasten er ook voor zorgen dat er lusten zijn: juist het boerenwerk zorgt voor een aangenaam buitenge bied, met een fraai landschap, rust en ruimte. Voor nieuwe woningen (en be drijfswoningen die omgezet wor den in plattelandswoning) zijn de maatregelen vrij eenvoudig door te voeren. Moeilijker ligt het met de bestaande woonhui zen. Een functieverandering is al leen mogelijk als de eigenaar wisselt. Bewoners kunnen ech ter ook op vrijwillige basis mee werken aan een bestemmings verandering van hun huis. Met als lokkertje: de mogelijkheid tot uitbreiding van het huis (waarvoor nu doorgaans een be- Op verzoek van het dagelijks •/ovinciebestuur verrichtte de Cuutmij onderzoek naar de pro- :anen rond wonen en werken het landeüjk gebied. Aanlei- r" is het voornemen om, in kader van een leefbaar plat- üand, de mogelijkheden voor noen in het buitengebied te isgroten (onder meer in vrijko- 2nde agrarische behuizingen), tok het toestaan van zogenoem de nieuwe economische dragers leeft ermee te maken. Boeren tot mag er echter niet toe lei dat boeren hierdoor in hun sdnjfsvoering worden beperkt, ::.dt Poppelaars (en met hem Zuidelijke Land- en Tuin- tuw Organisatie Zeeland, die tn het onderzoek meebetaal- El Ie praktijk leert dat bedrijven irWout Bareman iALLO - De Waaslandhaven ipde linker Scheldeoever krijgt tweede ontsluiting. Het Ha- enbedrijf Antwerpen en het fiaamse Gewest onderzoeken if mogelijkheid naast de be lande Kallosluis een tweede ilais te bouwen. Een goed alter alief is een nieuwe sluis aan de midkanl van de nieuwe contai- Whaven het Deurganckdok bij Doel, Havendirecteur E. Bruyninckx M ervan uit dat de beslissing roer de tweede zeesluis uiterlijk fit najaar wordt genomen. Een wl besluit is nodig met het oog tp de verdere ontwikkeling van Waaslandhaven. De Kallo- aisis bijna dertig jaar oud en $nt gebreken te vertonen. Bij a defect aan de sluis zouden bedrijven in het havengebied Kloken blijven van aan- en af ter van producten ep goede- bl Bovendien vereist de evolu- in de scheepvaart (ro-rosche- ?fnen short-seatrafieken, maar ide toename van het bulk- ^nsport) ook een vergroting randesluiscapaciteit. het aan Bruyninckx ligt ®]gtde tweede sluis vergelijk en afmetingen als de Berend- j^btsluis (500 bij 50 meter), «t is mede afhankelijk van de ^tiekeuze. De huidige sluis j&t 360 meter. Een sluis in het mengde van het Deurganck- w behoort tot de mogelijkhe- tt,maar de doorvaart zou pro- Kcen kunnen opleveren in ver- rand met de verwachte drukte «n containerhaven. In de oor- Pnkelijke plannen was spra- van de behandeling van 2,5 ^'joen containers per jaar. Dat aantal groeit naar verwachting «Ier snel naar 6 miljoen con vers. Daarom wordt ook geke- »n naar een tweede sluis naast - Kallosluis. De havendirec- Verwaeht dat met de bouw -^miljoen euro is gemoeid, ^plannen leidden tot onrust nel dorp Kallo, De werkgroep ^maar Kallo en de dorpsraad dat de bouw vlakbij «dorp de sloop van tientallen Qnmgen zou vergen. Burge- yeester F. Smet van Beveren en ^^havenbestuurders reken- to" 7rec't af met die vrees. De •hIj Zees^s kan alleen be erden de huidige sluis wor- 01 gebouwd, ver van het dorp. Modellen toonden gisteren in Middelburg hoe de Zeeuwse dracht er volgens studenten van het Amsterdam Fashion Institute uit zou zien als die zich tot op de dag van vandaag had doorontwikkeld. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een opvallende com binatie, maar het klopte allemaal: de creaties van studenten van het Amster dam Fashion Institute, de klederdrach ten van Ons Boeregoed en de muziek van het Veerse Scheepstuig. En dat alle maal in één spetterende modeshow, gis teren in Middelburg. Het Zeeuws meisje is weer helemaal mo dern. Dat bleek wel gistermiddag op het Abdijplein in Middelburg. In totaal hadden 38 studenten van het Amster dam Fashion Institute zich een trimes ter lang beziggehouden met een unieke opdracht: bedenk hoe het Zeeuws meis je er in klederdracht tegenwoordig zou uitzien. En de resultaten waren gister middag tijdens een spetterende mode show te bewonderen. Opvallend was dat soms subtiel, en de andere keer met een vette knipoog naai de Zeeuwse cultuur was ontworpen. Een gewaad van spijkerstof waar de beeltenis van het Zeeuws meisje her haaldelijk was uitgeknipt. Of juist vele zwarte stoffen in lagen over elkaar heen gedrapeerd. Tussen de modellen door liepen de medewerkers van Ons Boere goed in traditionele kledij. Al met al le verde het een perfecte symbiose tussen oud en nieuw op. Ondertussen zorgden de leden van het Veerse Scheepstuig voor een passende muzikale omlijsting. Een enkel schoonheidsfoutje mocht de pret niet drukken. Dat de zang van het Veerse scheepstuig en de vette beat uit de luidsprekers niet helemaal syn chroon liepen bijvoorbeeld. Of dat de modellen van de modeshow als een ko meet over de catwalk vlogen. Pijnpunten Anna-Maartje van der Veen (derde jaars) en Helina Guleria (tweedejaars) van het Amsterdam Fashion Institute toonden zich na de modeshow niet tevre den. Veel te veel stress en af en toe ma- ke-up op de kleding, noemden ze als be langrijkste pijnpunten. Maar Elly Els- hout, één van de begeleiders van de groep studenten, kon maar één conclu sie trekken: „Ik ben hartstikke trots." Een dag eerder stond in het Zijclemu- seum in Meliskerke de uitreiking van de Fashion by the Sea-award op het pro gramma. Vooraf hadden begeleiders van het Amsterdam Fashion Institute tien modellen genomineerd. Uiteinde lijk oordeelde een jury onder leiding van gedeputeerde H. van Waveren dat de creatie van Anouk IJfs de beste was: een sportieve creatie met onder meer een wit bomberjackje. Niet helemaal de eerste keus van begeleidster Elly Els- hout. Die zag meer in het ontwerp met tal van opgeblazen ballonnen onder een groot gewaad, alsof de wind er zo onder blies. „De wind, de zee. Zij heeft cle sfeer van Zeeland weten te pakken." Geïnteresseerden kunnen vanaf morgen zelf een oordeel vellen. Dan zijn de tien genomineerde creaties in het Zijdemu seum in Meliskerke te zien. De ontwer pers hebben daarbij speciaal voor de ex positie opgeschreven hoe ze tot hun ont werp zijn gekomen. De tentoonstelling is tot en met woensdag 28 juli te zien. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De middelbare laboratoriumopleiding van ROC Zeeland krijgt vanaf september tijdelijk onderdak bij de Hoge school Zeeland (HZ) in Vlissin- gen. Het gaat naar verwachting om een periode van anderhalf jaar. De opleiding is nu nog gevestigd in het ROC-pand aan de Rom- merswalestraat in Goes. Het op leidingencentrum concentreert in september zijn Goese activi teiten in het nieuwe complex in de Bessestraat. Daarbij is er voor gekozen de laboratorium opleiding onder te brengen bij de cluster techniek in het ROC-pand aan de Oude Veerha- venweg, vlak bij de hogeschool in Vlissingen. De opleiding werkt al enige tijd aan een krachtenbundeling met de chemie-opleiding van de ho geschool, een samenwerking die vorige week officieel werd be krachtigd. In de praktijk bete kent het dat het ROC ook ge bruik gaat maken van het labo ratorium van de HZ, dat daar voor wordt verbouwd en uitge breid. Aangezien de ROC-vestiging aan de Oude Veerhavenweg nog een verbouwing wacht in ver band met de bundeling van de Vlissingse locaties, kan de labo ratoriumopleiding daar nog niet beschikken over eigen ruimte, vooral nodig om theorielessen te geven. Dat gebeurt daarom voor lopig ook bij de hogeschool, die daarvoor inmiddels ruimte heeft vrijgemaakt. De verwach ting is dat deze tijdelijke oplos sing tot halverwege het school jaar 2005/2006 nodig is. Het medegebruik van het HZ-la- boratorium is allerminst tijde lijk. Een eigen lab zou te grote investeringen vergen voor het ROC. De HZ neemt daarom een deel van de ROC-spullen over, zorgt voor de verbouwing en ver huurt de ruimte aan het ROC. Hetzelfde doet de hogeschool met ingang van komend studie jaar ook aan de Roosevelt Aca demy. Die gaat er één dag per week gebruik van maken. De samenwerking met de HZ be tekent het behoud van de labora toriumopleiding van het ROC, die anderhalf jaar geleden nog de deuren dreigde te sluiten. Het dalende aantal leerlingen en de hoge investeringen zorg den ervoor dat de opleiding niet langer financieel overeind was te houden. Door het HZ-lab te gebruiken, blijven de kosten binnen de per- perking geldt). Poppelaars on derstreept dat de agrarische sec tor gehouden blijft bepaalde mi lieuregels in acht te nemen. Bo vendien moeten boeren volgens hem meer doen aan uitleg over hun werk, met name richting nieuwkomers. De gedeputeerde stelt dat maat regelen provinciedekkend moe ten zijn. Een provinciale veror dening, die boven de gemeente lijke bestemmingsplannen gaat, lijkt hiervoor de aangewezen weg. Netwerk voor eerste hulp bij hartstilstand KOPENHAGEN - Bergers van Multraship Salvage uit Terneuzen hebben eind vorige week in Kopenhagen met succes de berging van de bulkcarrier Domiat afgerond. Het Egyptische schip, geladen met zon 33.000 ton potash, strandde op 7 juni op een ondergrond van stenen en zand tussen het Deense Kopenhagen en Zweedse Malmö. Het schip was onderweg van Sint Petersburg naar India. Een deel van het schip werd gelost om de diepgang te vermin deren. Daarna kon het schip worden vlotgetrokken en naar een beschutte ankerplaats gesleept. Daar zou de ge loste lading weer aan boord worden gebracht, maar slech te weersomstandigheden gooiden roet in het eten. Vanwe ge een voorspelde storm werd uitgeweken naar de haven van Kalundborg. Inmiddels heeft de Domiat zijn reis naar India hervat. TERNEUZEN- Bij een internationale drugscontrole zijn zaterdag in Temeuzen 307,8 gram hennep, 55,6 gram hash, 43 joints en drie spacecakes in beslag genomen. De politie controleerde 115 inzittenden van 53 vóertuigen; 76 personen bleken in het bezit van softdrugs. In twintig ge vallen bleken de staande gehouden mensen meer dan vijf gram verdovende middelen op zak te hebben. Zij kregen een schikking van honderd euro opgelegd. Bovendien trof de politie een boksbeugel (boete: 135 euro), een slagwa pen (zeventig euro) en een nepvuurwapen (135 euro) aan. Ook werden vier dagvaardingen, een boete voor rijden on der invloed van alcohol en een schikking van 95 euro voor het niet voldoen aan een bevel uitgeschreven. Het totaal bedrag van de schikkingen bedroeg 2415 euro. GOES - Drie Goese jongens van negen en tien jaar zijn za terdagmiddag betrapt toen ze op een afgesloten bouwter rein aan de Evertsenstraat in Goes bezig waren een graaf machine te vernielen. Ze hadden onder meer de motorkap van de kraan opengemaakt, de oliepeilstok met zand be smeurd en die vervolgens weer teruggestoken. Ook bra ken ze een antenne af en verbogen ze een aantal werklam pen. De jongens worden waarschijnlijk doorgestuurd naar Stop, het Halt-bureau voor jonge kinderen. YERSEKE - Agenten hebben zaterdagnacht in de Fregat straat in Yerseke dertig hennepplanten aangetroffen in de achtertuin van een woning. De agenten kwamen de hennep op het spoor toen zij in verband met een andere melding ter plaatse waren. De eigenaar van de planten heeft er afstand van gedaan en de planten zijn vernietigd. ken. Door ook inhoudelijk sa men te werken, moet de oplei ding aantrekkelijker worden, zo dat deze meer leerlingen trekt. Het is onder meer de bedoeling de doorstroming van mbo naar hbo te verbeteren. Het ROC heeft nu zo'n 130 deelnemers aan het laboratoriumonderwijs; de HZ telt rond de 120 chemie- studenten. De komst van de ROC-opleiding betekent een forse inspanning voor beide instellingen. De HZ heeft haar handen vol aan de noodzakelijke verbouwingen; het ROC dient zijn spullen te verhuizen van Goes naar Vlissin gen. De werkzaamheden lopen vol gens schema en kunnen waar schijnlijk op tijd, in september bij het begin van het nieuwe stu diejaar, worden afgerond. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - De organisatie van het humanistisch vormings onderwijs (hvo) in de provincie moet dringend worden ver sterkt. Er dient op korte termijn een bestuur te komen om de toe komst van het onderwijs te waarborgen. Hvo is een keuzevak in het basis onderwijs. Kinderen leren, met het humanisme als uitgangs punt, op een kritische en creatie ve manier om te gaan met vra gen over waarden en normen. Ze worden gestimuleerd met el kaar te praten over wat ze den ken, voelen, willen en doen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van verschillende werkvormen, zoals het kringgesprek, tekenen of een verhaal lezen. In Zeeland zijn veertien hvo-le- raren werkzaam op tientallen basisscholen, verspreid over acht gemeenten. Dit jaar viert het hvo zijn 25-ja- rig bestaan. Voor de werkgroep Zeeland is dat echter geen reden om feest te vieren, maar juist om aan de bel te trekken. „We willen graag het hvo in stand houden, maar daarvoor moet je wel een goede organisatiestruc tuur hebben. Daarom hebben we een goed regionaal bestuur nodig", zegt D. Krutwagen van de werkgroep. De groep bestaat uitsluitend uit docenten, die op freelancebasis op scholen lesgeven. Dat is alles behalve een vetpot, zegt Krutwa gen. „Het woi'dt door sommigen betaald vrijwilligerswerk ge noemd. Je moet behoorlijk wat idealen hebben om het in stand te houden." Vooral de voorbereidingen van de lessen vergen veel tijd. „Je moet er nogal wat energie in stoppen om de les helemaal op de belevingswereld van de kin deren af te stemmen." Bezuinigingen Daarnaast is de druk op het hvo behoorlijk groot. De werkgroep vindt dat de waarde van het vak niet altijd voldoende wordt on derkend. Bovendien is zij afhan kelijk van subsidies van gemeen ten, die helemaal hun eigen be leid mogen voeren. Zeker in de ze tijden van bezuinigingen loopt het hvo al snel gevaar. Een goede organisatie is daarom hard nodig. De werkgroep streeft naar een regionaal be stuur, dat de zakelijke dingen kan regelen en voor de belangen van het hvo opkomt. De docen ten kunnen zich dan op hun ei genlijke werk concentreren. De werkgroep benadert alle ouders en verzorgers van hvo-leerlin- gen, met een dringende oproep uit te kijken naar geschikte kan didaten voor de functies van voorzitter, secretaris en penning meester. Mocht dat niet tot re sultaten leiden, dan bezint de werkgroep zich op de toekomst, zegt Krutwagen. „Dan moeten we kijken hoe we verder gaan." Regelmatig worden in dat Ter- neuzense kantoor herinnerin gen opgehaald. ..Weet je, we lopen nu wel te klagen over van alles en nog wat, maar over tien jaar zeggen we dat dit een fantastische tijd was", wist een rot het vak. Een an der pakte nog maar eens uit met zijn botsmg met Pierre Kartner, in een ver, ver verle den. Of hij even met de zanger wil de bellen voor een nieuwtje, niet wetende dat een eerder akkefietje tussen Kartner en zijn werkgever de boel op scherp had gezet. „Hij nam ge- ivoon op met 'Kartner', maar daarna was het prijs", herin nerde hij zich. Een mond vol tanden volgde. Dit tot verba zing van een jongere collega, die een wat meer amicale reactie had verwacht: „Zeg, Vader...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33