Plannen Business Park vertraagd PZC Zweefplezier tijdens zonnewende ip SSSP^L g Oudste Schouwse telt nu 102 jaren Laboratoriumschool van ROC trekt tijdelijk in bij hogeschool "0ieente wil bedrijventerrein in overleg met omwonenden ontwikkelen loete voor olenresten in esterschelde tega-wandeling oor bos en duin -%■»- - >- mi a 7 Kunstprijs voor Daphne Verheijke Open tuinenweekend succes Diefstal uit winkel Jeugdbrandweer scoort maximaal Middelburger bedreigd met pijlen maandag 21 juni 2004 wPifit Kleemans plKZEE - De plannen voor Haventerrein Business Park de rand van Zierikzee zijn jtraagd. Eigenlijk had het tferplan voor het Business er al moeten liggen, maar i kan volgens de gemeente (gwel enkele maanden op zich wachten. ^Business Park moet niet zo- ir een bedrijventerrein wor- jgSSELE - De vvaterpolitie tft gisteravond in Borssele een vijftigjarige kapitein !een vrachtschip een boete I tweeduizend euro opgelegd «het overtreden van de Wet untreiniging Oppervlaktewa- >j265 meter lange en 42 meter ede Panamese zeeschip had in Engelse Immingham kolen losten lag op de Westerschel- ibijBorssele te bunkeren, het passeren van het schip het de bemanning van de pa- nilleboot van de waterpolitie dat de scheepshuid van het camese vrachtschip sterk ver- reinigd was. de agenten eenmaal aan serf van het zeeschip waren san, bleek dat op het dek ktergebleven restlading kolen oorzaak was. Door nalatig- i van de bemanning had re- skans gezien een deel van de üge kolen overboord te spoe- en het oppervlaktewater te itreinigen. waterpolitie heeft de kapi- m overleg met het Open- ar Ministerie, een boete opge- van tweeduizend euro. amaast heeft de politie de ka an gesommeerd, de restla- '4 zodanig op te ruimen dat a verontreiniging van het op- wlaktewater meer plaats kan :den. IIRGH-HAAMSTEDE - Het iig gerust een mega-wandeling ürden genoemd. laterdag 26 juni gaan twee bos- achters op stap voor een extra age wandeling - de duur er- a wordt geschat op zes uur - tor het Slotbos bij Slot Haam- ae.deZeepeduinen, de Meeu- •aduinen en de Boswachterij 'sterschouwen. fe wandeling begint om 10.00 de ingang van Slot aamstede. Deelnemers wordt geraden winddichte kleding •-goede wandelschoenen aan te sikken. Een verrekijker is ook ffidig, Wie mee wil doen aan ii mega-wandeling dient zich ;«f aan te melden. Dat kan ca de VVV- Haamstede: 0900- 120233. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE lel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Te,: 10113)315500 (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl 'nternet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; "'""lags tot 12.00 uur den, maar een visitekaartje voor Schouwen-Duivelands centrum stad Zierikzee. De gemeente stelt hoge eisen aan de vormge ving en inrichting van het han delspark in de hoek Julia- nastraat en Platteweg, aan de rand van de stad. Dat neemt niet weg dat een aan tal bewoners van de Julia- nastraat grote moeite heeft met de plannen. Het gebied in kwestie is nu nog open polder, in gebruik als land bouwgrond. In brieven aan de gemeente spra ken de omwonenden toen in 2001 de plannen bekend werden gemaakt van 'degradatie' van hun woonomgeving door de mo gelijke komst van het handels park. Diplomatie De plannen voor het Business Park liggen nog steeds erg gevoe lig, weet P. van Tuil van de ge meente Schouwen-Duiveland. „We willen de planvorming zo open mogelijk houden. We moe ten echt heel zorgvuldig omgaan met de ontwikkeling van deze plannen. Tenslotte gaat het hier wel om een onomkeerbare ont wikkeling. Daarom steken we nu heel veel tijd en energie in overleg met de omwonenden. Noem het stille diplomatie." Voor wat betreft de termijn waarop het Masterplan en daar op aansluitend de kwaliteitsat las het levenslicht ziet blijft Van Tuil zeer voorzichtig. „Het stre ven is om het dit jaar voor el kaar te krijgen." Van Til voegt daar aan toe uit gangspunt voor de gemeente is dat in 2006 de gronden kunnen worden uitgegeven. Wethouder A. Croné zegt begrip te hebben voor de onrust onder de bewoners van de Julia- nastraat. „Het is een heel goede plek voor een bedrijventerrein, maar ook een heel gevoelige plek. Ik begrijp heel goed dat mensen vinden dat door de komst van het Business Park hun uitzicht bedorven wordt." Zichtlijnen „Zo'n plan heeft natuurlijk ook nogal wat consequenties, ook bijvoorbedeld qua zichtlijnen. Daar zullen we als gemeente ge woon nog aan moeten sleute len." Croné wil graag de vaart erin houden, maar dat mag naar zijn stellige overtuiging nimmer ten koste gaan van de zorgvuldig heid. „Het is wat dat betreft steeds zoeken naar de juiste balans want je moet de ondernemers die interesse hebben voor een stekje op het Business Park ook niet al te lang laten wachten." De wethouder blijft overtuigd van de kansen van het Business Park. „Ik denk dat het een heel mooie plek is voor een bijvoorbeeld een Auto- en Meubelboule vard." zien. De talloze lampjes van lantaarnpa len, tuinverlichting, tot verkeerslichten geven het landschap iets mystieks. De spanning van de landing even later ver breekt de betovering. Het korte verslag van de opgedane in drukken geeft herkenning bij Den Het ochtendgloren geeft het vliegen boven de Schouwse Westhoek iets heel bijzonders. door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Het vliegple- zier heeft het zaterdag gewonnen van de prestatiedrang. De voor één van de langste dagen van het jaar geplande driehonderd starts en landingen wer den niet gehaald door de leden van zweefvliegclub Haamstede. Genoten werd er des te meer op wat clubvoorzit ter W. den Baars omschrijft als 'één van de beste thermische dagen van dit jaar'. Met name de vluchten in het ochtendglo ren en de avondschemering maakten in druk op de passagiers die zaterdag de vliegdag meebeleefden. Een zweefvlucht in broos ochtendlicht of invallende schemering is een bijzon dere ervaring. Beneden op het zweef- vliegveld is alles nog vertrouwd 'nor maal'. De koekoek roept, de stralenbun dels van de vuurtoren strijken over het duinlandschap bij het zweefvliegveld en in de verte is autogeronk hoorbaar. Dan gaat de glazen kap van het vlieg tuig dicht en na een laatste check door pilote L. Bresser - veiligheid is alles bij de vliegclub - sjort de lier het vliegtuig je met een slordige 90 kilometer per uur omhoog. Eenmaal op hoogte wordt de staalkabel afgehaakt en begint het ech te zweven. De hoogtemeter loopt op naar 300 meter en de snelheid stijgt tot zo'n 150 kilometer per uur. Kraakhelder De stilte heerst en het uitzicht is feno menaal. „Het is kraakhelder", had voor zitter Den Baars voor aanvang van de vlucht al gezegd en dat is geen woord te veel. Duinen, zee, akkers, campings en dorpen zijn tot in de verre omtrek te Baars en Bresser. Bresser: „Die lichtjes overal, daar hoorde je iedereen over." Den Baars schat het aantal passagiers dat tijdens de Zonnewende-vliegdag op een vlucht werd getrakteerd op zo'n 120. Over de hele dag verspreid werden naar De zweefvliegclub maakte zaterdag zo'n 220 starts vanaf het terrein in Nieuw- Haamstede. fotos's Mechteld Jansen schatting 220 starts gemaakt. De zomerzonnewende-vliegdag stond officieel te boek als pilot voor een offi ciële recordpoging voor de meeste zweefvliegstarts op één dag en daarbij werd gemikt op driehonderd starts. Heel goed te doen, constateren Den Baars en Bresser eendrachtig. Alleen was het weer zaterdag veel te mooi voor louter starts en korte vluchten. Den Baars: „Eén van onze leden heeft vandaag een vlucht gemaakt van Haam stede naar Arnhem en terug, 350 kilome ter. En er zijn ook meerdere vluchten tot aan Zierikzee geweest. Voor de ech te zweefvlieger was het puur genieten." Van de honderd vliegende leden van de vliegclub waren er zaterdag tijdens de Zonnewende-vliegdag zo'n 85 actief. Ze ven eigen vliegtuigen werden ingezet, aangevuld met drie extra tweezitters en één gast-eenzitter. Om alles in goede en veilige banen te leiden werd in drie vliegploegen - die elk een dagdeel voor hun rekening namen - gevlogen. Den Baars: „Zo'n vliegdag als deze is leuk voor de familie van onze leden, maar het draagt ook bij aan teambuilding. Normaal gesproken zie je nooit zoveel leden op één dag bij elkaar." Geen spelletje Op de vraag of de club volgend jaar daadwerkelijk een officiële recordpo ging meeste aantal zweefvliegstarts doet, houden Den Baars en Bresser nog een slag om de arm. Mits het weer mee werkt en je zo'n achttien uur kan en mag vliegen is driehonderd starts op één dag volgens het tweetal zeker haal baar. Bresser: „Maar het mag natuur lijk nooit een spelletje worden. Het moet veilig, en anders maar niet." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De middelbare laboratoriumopleiding van ROC Zeeland krijgt vanaf september tijdelijk onderdak bij de Hoge school Zeeland (HZ) in Vlissin- gen. Het gaat naar verwachting om een periode van anderhall' jaar. De opleiding is nu nog gevestigd in het ROC-pand aan de Rom- merswalestraat in Goes. Het op leidingencentrum concentreert in september zijn Goese activi teiten in het nieuwe complex in de Bessestraat. Daarbij is er voor gekozen de laboratorium opleiding onder te brengen bij de cluster techniek in het ROC-pand aan de Oude Veerha- venweg, vlak bij de hogeschool in Vlissingen. De opleiding werkt al enige tijd aan een krachtenbundeling met de chemie-opleiding van de ho geschool, een samenwerking die vorige week officieel werd be krachtigd. In de praktijk bete kent het dat het ROC ook ge bruik gaat maken van het labo ratorium van de HZ, dat daar voor wordt verbouwd en uitge breid. Aangezien de ROC-vestiging aan de Oude Veerhavenweg nog een verbouwing wacht in ver band met de bundeling van de Vlissingse locaties, kan de labo ratoriumopleiding daar nog niet beschikken over eigen ruimte, vooral nodig om theorielessen te geven. Dat gebeurt daarom voor lopig ook bij de hogeschool, die daarvoor inmiddels ruimte heeft vrijgemaakt. De verwach ting is dat deze tijdelijke oplos sing tot halverwege het school jaar 2005/2006 nodig is. Het medegebruik van het HZ-la- boratorium is allerminst tijde lijk. Een eigen lab zou te grote investeringen vergen voor het ROC. De HZ neemt daarom een deel van de ROC-spullen over, zorgt voor de verbouwing en ver huurt de ruimte aan het ROC. Hetzelfde doet de hogeschool met ingang van komend studie jaar ook aan de Roosevelt Aca demy. Die gaat er één dag per week gebruik van maken. De samenwerking met de HZ be tekent het behoud van de labora toriumopleiding van het ROC, die anderhalf jaar geleden nog de deuren dreigde te sluiten. Het dalende aantal leerlingen en de hoge investeringen zorg den ervoor dat de opleiding met langer financieel overeind was te houden. Door het HZ-lab te gebruiken, blijven de kosten binnen de per- BURGH-HAAMSTEDE - Kunstenares Daphne Verheijke uit Amsterdam heeft de Kunstschouw Award 2004 in de wacht gesleept. De prijs werd haar toegekend vanwege haar 'verfrissend nieuwe stijl'. De Kunstschouw Award is bedoeld als stimulans voor jong talent en aankomende kunstenaars. Secretaris van de organiserend Stichting Kunstschouw F. Kiel: „Daphne Verheijke pakt de draad op uit de negentiende eeuw en doet daar dan iets heel ver rassends en verfrissends mee. Dat heeft de jury beloond." De Kunstschouw Award werd voor de zevende achtereen volgende maal uitgereikt. De Stichting Kunstschouw kan volgens Kiel terugzien op een uiterst succesvolle editie van de jaarlijkse kunstmanifestatie. „Er zijn ongeveer 15.000 bezoekers geweest en we hadden gewoon perfect weer." DREISCHOR - Naar schatting vijfhonderd mensen maak ten afgelopen weekeinde gebruik van de mogelijkheid een kijkje te nemen in tien particuliere tuinen in het groen- minnende Dreischor. Volgens organisator M. Wesdorp, zelf fervent tuinliefhebster, was het iets minder druk dan tijdens de vorige editie van het open tuinenweekend. „Dat had vooral te maken met het feit dat er slecht weer was voorspeld. Dat viel uiteindelijk gelukkig mee en het was gewoon gezellig druk." Onder de deelnemers aan het open tuinenweekend zaten drie nieuwkomers. ZIERIKZEE - Van een winkel aan de Lange Sint Jan straat in Zierikzee is tussen vrijdagmiddag 17.00 en zater dagochtend 10.00 uur een etalageruitje vernield, waarna uit de etalage voor enkele tientallen euro's aan speelgoed werd gestolen. Het totale schadebedrag is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - De groep Westerschouwen van Jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland heeft afgelopen zaterdag met drie ploegen de landelijke finale gehaald. Tijdens de gewestelijke wedstrijden in Geldrop-Mierlo werden de junioren eerste. De aspiranten groep had twee wedstrijden te spelen: een lagedruk- en een hogedrukwed- strijd. Hierbij behaalden ze respectievelijk de zesde en vierde plaats, genoeg om door te mogen naar de landelij ke finales. Deze worden gehouden op 25 september in Zaanstad voor de hogedruk- en op 2 oktober voor de lage- drukwedstrijden, junioren en aspiranten in Haarlem. MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Middelburg is za terdagochtend omstreeks twee uur door zijn buurman met pijlen van een handboog bedreigd. De 29-jarige had eerder die avond de politie gewaarschuwd in verband met geluidsoverlast van een buurman. Nadat de politie weg was, ging de man nog even op straat kijken of alles rustig was. Hierop werd hij door de buurman, de veroorzaker van de geluidsoverlast, bedreigd met de pijlen. De buur man, een 43-jarige man uit Middelburg, is aangehouden en in verzekering gesteld. Op het politiebureau aangeko men beet de man een politieagent. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een wijntje op z'n tijd, maar verder geen drank; niet roken en normaal eten. Dat is het recept voor een lang leven volgens J. van Put- ten-van den Bos uit Zierikzee. De oudste inwoonster van Schouwen-Duiveland vierde za terdag met familie en vrienden haar 102e verjaardag. Mevrouw Van Putten werd 102 jaar geleden geboren in Noord- gouwe en dat dorp is ze altijd trouw gebleven. Wel eens een tijdje - noodgedwongen, door oorlog en watersnood - ergens anders gewoond, maar altijd te ruggekeerd naar Noordgouwe waar ze samen met haar man. tot diens overlijden in 1961, een bakkerswinkel dreef. Was altijd hard werken, weet ze nog. In de bakkerswinkel, maar ook het thuis bezorgen van bood schappen in Noordgouwe en Schuddebeurs. Het echtpaar Van Putten kreeg twee kinde ren: een jongen en een meisje. Mevrouw Van Putten heeft in middels zes kleinkinderen, tien achterkleinkinderen en één ach ter-achterkleinkind Tot haar 95ste woonde ze nog zelfstandig in haar huis in Noordgouwe. Totdat ze viel en daarbij nogal ongelukkig te rechtkwam. „Ik kon niet meer overeind. Toen ben ik op de ver warmingsbuizen gaan kloppen, net zolang tot er hulp kwam. Ik heb toen wel veel pijn gehad." Mevrouw Van Putten belandde in het ziekenhuis, werd daarna acht weken verpleegd in ver pleeghuis Cornelia en besloot toen - in 1997 - toch maar haar huisje in Noordgouwe te verrui len voor een kamer in zorgcen trum Borrendamme in Zierik zee. Daar woont ze met veel ple zier. „Ik heb het hier goed naar mijn zin. En ach, als ik maar een beetje gezond mag blijven dan hoor je mij niet klagen", al dus de 102-jarige. Ze tikt met de wijsvinger op haar slaap. „Hier werkt het ook nog goed en da's heel belangrijk." Mevrouw Van Putten vierde haar verjaardag zaterdag in Bor rendamme. Wethouder G. Hou tekamer feliciteerde haar na mens de gemeente. ken. Door ook inhoudelijk sa men te werken, moet de oplei ding aantrekkelijker worden, zo dat deze meer leerlingen trekt. Het is onder meer de bedoeling de doorstroming van mbo naar hbo te verbeteren. Het ROC heeft nu zo'n 130 deelnemers aan het laboratoriumonderwijs; de HZ telt rond de 120 chemie- studenten. De komst van de ROC-opleiding betekent een forse inspanning voor beide instellingen. De HZ heeft haar handen vol aan de noodzakelijke verbouwingen; het ROC dient zijn spullen te verhuizen van Goes naar Vlissin gen. De werkzaamheden lopen vol gens schema en kunnen waar schijnlijk op tijd/ in september bij het begin van het nieuwe stu diejaar, worden afgerond. Honderdtwee jaar oud en zolang ze nog redelijk gezond is, hoor jé mevrouw J. van Putten- van den Bos niet klagen. foto Mechteld Jans°"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29