Klanten Sociale Zaken tevreden Zweefplezier tijdens zonnewende Van biologisch geteelde bessen valt goed te leven Brandweerteams verrast door controle gordels in wedstrijd Rollende spieren Vliegdag met goede thermiek ervuiling met olen beboet Geen poffertjes voor het goede doel Dorpsraad steunt tracé Sloelijn Vlissingers gepakt na mishandeling Drankrijder aangehouden joese afdeling scoort 7,5 in enquête maandag 21 juni 2004 Het ochtendgloren geeft het vliegen boven de Schouwse Westhoek iets heel bijzonders. foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Het vliegple- zier heeft het zaterdag gewonnen van de prestatiedrang. De voor één van de langste dagen van het jaar geplande driehonderd starts en landingen wer den niet gehaald door de leden van zweefvliegclub Haamstede. Genoten werd er des te meer op wat clubvoorzit ter W. den Baars omschrijft als 'één van de beste thermische dagen van dit jaar'. Met name de vluchten in het ochtendglo ren en de avondschemering maakten in druk op de passagiers die zaterdag de vliegdag meebeleefden. Een zweefvlucht in broos ochtendlicht of invallende schemering is een bijzon dere ervaring. Beneden op het zweef- vliegveld is alles nog vertrouwd 'nor maal'. De koekoek roept, de stralenbun dels van de vuurtoren strijken over het duinlandschap bij het zweefvliegveld en in de verte is autogeronk hoorbaar. Dan gaat de glazen kap van het vlieg tuig dicht en na een laatste check door pilote L. Bresser - veiligheid is alles bij de vliegclub - sjort de lier net vliegtuig je met een slordige 90 kilometer per uur omhoog. Eenmaal op hoogte wordt de staalkabel afgehaakt en begint het ech te zweven. De hoogtemeter loopt op naar 300 meter en de snelheid stijgt tot zo'n 150 kilometer per uur. Kraakhelder De stilte heerst en het uitzicht is feno menaal. „Het is kraakhelder", had voor zitter Den Baars voor aanvang van de vlucht al gezegd en dat is geen woord te veel. Duinen, zee, akkers, campings en dorpen zijn tot in de verre omtrek te zien. De talloze lampjes van lantaarnpa len, tuinverlichting, tot verkeerslichten geven het landschap iets mystieks. De spanning van de landing even later ver breekt de betovering. Het korte verslag van de opgedane in drukken geeft herkenning bij Den Baars en Bresser. Bresser: „Die lichtjes overal, daar hoorde je iedereen over." Den Baars schat het aantal passagiers dat tijdens de Zonnewende-vliegdag op een vlucht werd getrakteerd op zo'n 120. Over de hele dag verspreid werden naar schatting 220 starts gemaakt. De zomerzonnewende-vliegdag stond officieel te boek als pilot voor een offi ciële recordpoging voor de meeste zweefvliegstarts op één dag en daarbij werd gemikt op driehonderd starts. Heel goed te doen, constateren Den Baars en Bresser eendrachtig. Alleen was het weer zaterdag veel te mooi voor louter starts en korte vluchten. Den Baars: „Eén van onze leden heeft vandaag een vlucht gemaakt van Haam stede naar Arnhem en terug, 350 kilome ter. En er zijn ook meerdere vluchten tot aan Zierikzee geweest. Voor de ech te zweefvlieger was het puur genieten." Van de honderd vliegende leden van de vliegclub waren er zaterdag tijdens de Zonnewende-vliegdag zo'n 85 actief. Ze ven eigen vliegtuigen werden ingezet, aangevuld met drie extra tweezitters en één gast-eenzitter. Om alles in goede en veilige banen te leiden werd in drie vliegploegen - die elk een dagdeel voor hun rekening namen - gevlogen. Den Baars: „Zo'n vliegdag als deze is leuk voor de familie van onze leden, maar het draagt ook bij aan teambuilding. Normaal gesproken zie je nooit zoveel leden op één dag bij elkaar." Op de vraag of de club volgend jaar daadwerkelijk een officiële recordpo ging meeste aantal zweefvliegstarts doet, houden Den Baars en Bresser nog een slag om de arm. Mits het weer mee werkt en je zo'n achttien uur kan en mag vliegen is driehonderd starts op één dag volgens het tweetal zeker haal baar. Bresser: „Maar het mag natuur lijk nooit een spelletje worden. Het moet veilig, en anders maar niet." - De waterpolitie gisteravond in Borssele een vijftigjarige kapitein ïeen vrachtschip een boete i2000 euro opgelegd voor het irtreden van de Wet Veront- liging Oppervlaktewater. meter lange en 42 meter Panamese zeeschip had in Engelse Immingham kolen ost en lag op de Westerschel- bij Borssele te bunkeren. Het aan dek nog kolenres- lagen. Door nalatigheid van bemanning had regen kans ien een deel van de vettige en overboord te spoelen en oppervlaktewater te veront- ngen. De waterpolitie heeft kapitein een boete opgelegd de kapitein gesommeerd, de op te ruimen. 1ED ACTIE evelanden/tholen itatiönspark 28 bstbus31 aa goes el: 0113-315670 ax: 0113-315669 redgoes@pzc.nl 'ank Balkenende 'flrid Huibers lieke van der Jagt raek Janssen obPaardekam °en de Vries (sport) entrale redactie tationspark 28 astbus 31 I60AAGOES (0113)315500 (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl ITERNET 'bail: web@pzc.nl «orgklachten: 00-0231231 "baandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur door Frank Balkenende THOLEN - Uitrukkende brand weerlieden moesten zaterdag in Tholen even slikken toen een po litieteam hen op weg naar de brand aan de kant zette en con troleerde of ze hun gordels om hadden. De politie deelde enke le boetes uit. De controle maak te deel uit van de gewestelijke brandweerwedstrijd Tankauto spuit (Tas) in Tholen. Na afloop werd de boete kwijtgescholden. Commandant J. de Feijter van de brandweer Tholen, gastheer voor de gewestelijke wedstrijd, vond de gordelcontrole nuttig: Brandweei-lieden moeten niet alleen oog hebben voor brandbe strijding en het helpen van slachtoffers, maar ook denken aan hun eigen veiligheid." Het oefenbrandje woedde bij de voormalige kerk van de gerefor meerde gemeente aan de Hoog aarsstraat. Het scenario leek simpel. Vrijwilligers hadden in een kraam bij de kerk oliebollen staan bakken, waarbij de vlam in de pan was geslagen. Nu stond de kraam dicht tegen een caravan, die vlam vatte en op zijn beurt dicht tegen een raam van de kerk stond. Het ging erom dat de teams de oliebollenbakker, wiens onderar men waren verbrand, snel hulp verleenden en het deksel op de pan kregen, voordat drie panike- rende dames er een emmer wa ter over konden mikken. Daar na moesten ze twee stralen zet ten op de caravan en het kerk raam. Bovendien lag er in de kerk iemand die door de rook buiten bewustzijn was geraakt. Om de boel nog gecompliceer der te maken, had net een mon teur van Delta de wijk droog ge zet. Het was dus zaak snel een tankauto met water op te trom melen. Volgens De Feijter brachten de acht teams het er bovenbest van af met een laagste score van 7,3 en een hoogste van 9,3. „Alleen bij de waterwinning lieten som mige teams wat steekjes vallen, maar het niveau was hoog." Uitslag: 1. Hilvarenbeek; 2. Philips Medical Best3 Gemert, 4. Fij naart; 5. Ooslerland; 6Huijber- gen; 7. Scharendijke; 8. Biervliet. OOST-SOUBURG - De Karolingische Burg in Oost-Souburg was zaterdag het toneel van de vijfde edi tie van de Highlandgames Zeeland. Negentien teams bestreden elkaar op een reeks van onderdelen waarbij niet alleen spierkracht, maar ook teamwork en vindingrijkheid belangrijk zijn. Het onderdeel waarbij wellicht het meeste van de spierkracht wordt gevergd, is The stone of manhood. Een tachtig kilo zware bal moet worden opgetild en een paar meter verder op een plateau van ongeveer 1,30 hoogte worden neergelegd. Aan het einde-van de dag haddeb de mannen van MacPushz de meeste punten be haald; de individuele prijzen waren voor Paul Mulder en Tanja van den Berg. foto Lex de Meester door Frank Balkenende OUD-SABBINGE - Het is zater dag bij het biologische fruitteelt- bedrijf van de familie Oltheten aan de pittoreske ring in Oud-Sabbinge net als met de druppelbevloeiing in de boom gaard. Het is open dag, de poort staat open, maar er komt slechts af en toe een stroompje bezoe kers. Vorig jaar was het druk en daar om hebben Harald Oltheten en Margreeth Mak nu een bataljon gidsen achter de hand. Ze heb ben het uitermate rustig, met als voordeel dat een bezoeker vandaag al gauw een persoonlij ke rondleiding krijgt. 'De Ring' is het enige boerenbe drijf op de Bevelanden dat mee doet aan de landelijke open da gen van biologische lanndbou- wers en tuinders. Harald en Mar greeth telen op ruim vier hecta re naast wat appels hoodzake- lijk kleinfruit: rode en witte bes sen, bramen en kruisbessen. „Dat is onze specialiteit", zegt Harald, „wij zijn met dit fruit de enige professionele biologi sche telers die er van kunnen le ven." Hij instrueert twee plukkers die de vroege rode bessen in de boogkassen moeten oogsten. Dat werk gaat vandaag gewoon door. De trossen bessen zien er frisrood en sappig uit. Oltheten heeft na een beginperiode van al lerlei experimenten duidelijk voor ogen hoe het fruitbedrijf er uit moet zien. „Aanvankelijk be proefde ik rassen op te grote schaal. Als het dan niks werd, had je een hoop geld wegge gooid. Nu experimenteer ik hooguit met een paar plantjes." Goede prijs De oogst wordt netjes gesor teerd, verpakt en getranspor teerd naar de groothandel. Oogstspreiding is van groot be lang en variatie in vroege en late rassen dus noodzakelijk. „We telen buiten, onder regen kappen en boogkappen. Zo kan ik van mei tot oktober de groot handel en uiteindelijk de consu ment bedienen. Ik krijg een goe de prijs, terwijl de kwaliteit ver gelijkbaar is met die van telers die met allerlei spuitmiddelen werken." Op deze vier hectare in Oud-Sabbinge worden geen chemische of synthetische ge wasbeschermingsmiddelen ge bruikt, kunstmest evenmin. Ha rald en Margreeth bestrijden schimmelziektes en parasieten met natuurlijke vijanden. Zo verorberen lieveheersbeestjes en oorwurmen de vermaledijde lui zen. Soms komt er wel eens een spuit aan te pas, maar dan zit er een natuurlijke stof in de jerry can. „Zwavel bijvoorbeeld om meeldauw of mijten in bramen tegen te gaan." De meeste last heeft hij momenteel van hout duiven, die niet alleen besjes pikken maar de plant zelf ruïne ren. „Daar word ik nou erg cha grijnig van." Kippen Harald heeft netten gespannen over de witte bessen, die dit jaar in weelderige strengen rijpen, in de stille hoop dat de duiven op krassen. Er fladdert hier meer. Een merel luncht in de rode bes sen en overal scharrelen kippen. Kijk, die hebben tenminste een functie als onkruidverdelger. Ze eten bladresten en verspreiden een beetje natuurlijke mest. En als dank laten ze kakelverse eie ren achter. Steun is er ook van de Stichting Avalon, die gronden aankoopt en ze verpacht aan biologische boeren. Doel is de grondlasten te verlagen. Avalon haalt geld binnen door de uitgifte van grondcertificaten, waarmee een stukje akker of boomgaard kan worden gekocht. Ook krijgt de stichting nogal wat schenkingen donaties. Avalon heeft onlangs de grond aangekocht van fruitteeltbedrijf De Ring. Harald is daar erg blij mee. „Het geeft meer zekerheid op de lange termijn en je weet dat Avalon voortdurend pro beert de grondlasten te vermin deren. Dat biedt perspectief." Daar mag dus op gedronken worden. In de ontvangstruimte smaakt de versgeperste appel sap naar meer en de vroege mo rellen zijn evenmin te versma den. Er staan nog een hoop volle fles sen en bakjes met glimmend, rijp fruit. Die komen, gezien de relatieve rust tijdens de open dag, vast niet leeg vandaae SINT PHILIPSLAND - De jaarlijkse braderie in Sint Phi- lipsland kon zaterdag geen poffertjes bakken ten bate van het Mappa Mondohuis. een opvangtehuis voor termi nale kinderen in Wezep en Rijswijk, omdat Kermisbedrijf Zeeland niet met de toegezegde poffertjeskraam kwam op dagen. De Plattelandsvrouwen van Sint Philipsland hadden via het Omroep Zeeland-programma 'n Uurtje Bert bedrijven opgeroepen een grote poffertjesbakplaat beschikbaar te stellen. Kermisbedrijf Zeeland meldde zich en bood aan een origi nele oud-Hollandse poffertjeskraam in Sint Philipsland neer te zetten. Zaterdag stonden de Plattelandsvrouwen te wachten op de komst van het kraam, maar tegen de afspraken in kwam er geen poffertjeskraam in zicht. Bij Kermisbedrijf Zeeland was afgelopen weekeinde niemand bereikbaar voor een reactie. De Plattelandsvrouwen bekijken nu hoe ze een andere bijdrage kunnen leveren aan het Mappa Mondohuis. HEINKENSZAND - De Stichting Dorpsraad Heinkens- zand pleit, anders dan een aantal mensen en instanties dat bezwaar heeft gemaakt, bij de Raad van State voor aanleg van de Sloelijn, een goederenspoor dat tussen Le- wedorp en Nieuw- en Sint Joosland aftakt richting Sloe- gebied. Het huidige goederenspoor loopt langs Pleinkenszand. De dorpsraad is tegen het opschorten van het tracébesluit voor de Sloelijn, zoals bezwaarmakers (waaronder de ge meente Goes) willen. Die pleitten ervoor te wachten op een planbeschrijving van de Zeeuwse spoorlijn. De Hein- kenszandse dorpsraad vindt dat er goed onderzoek moet worden verricht naar de gevolgen van de groei van het goederenvervoer per spoor en op zich juist dat de minis ter van Verkeer en Waterstaat daar de tijd voor wil ne men. De keuze voor een tracé en de overlast van goederentrei nen zijn volgens de dorpsraad twee zaken die los van el kaar staan. Wel moet goed worden gekeken naar de belan gen van mensen die aan de hoofdspoorlijn wonen, aldus de dorpsraad. VLISSINGEN - Twee Vlissingers zijn gisteren in hun woonplaats aangehouden op verdenking van mishande- ling. De jongens, 18 en 19 jaar oud, zouden eerder die middag een 17-jarige Goesenaar in zijn woonplaats hebben ge schopt en geslagen. Hij liep daarbij een pijnlijke kaak en hoofdpijn op. De aanleiding is niet bekend. WATERLANDKERKJE - In de Ketelaarstraat in Water landkerkje hebben surveillerende agenten gisteravond rond 19.30 uur een blaastest afgenomen bij een 27-jarige Belgische automobilist. De man bleek twee keer zoveel alcohol te hebben gedron ken dan is toegestaan. Hij is, na het opmaken van pro- ces-verbaal, heengezonden. De man kreeg een rijverbod van 4 uur opgelegd. y/Frank Balkenende 0 - Klanten van de afde- g Sociale Zaken van de ge ënte Goes zijn tevreden over .geleverde diensten en de ma- waarop medewerkers vra- éa beantwoorden en hulp hie rheen enquête krijgt de af- jdinghet rapportcijfer 7,5. j zijn vorig jaar 1271 gnêteformulieren verstuurd g cliënten in Goes en op rri-Beveland, voor wie de ge ënte Goes sinds juni 2002 de- dienstverlening verricht. Dat jzien mensen met een bij- adsuitkering zijn of mensen {bijzondere zorg nodig heb ben een WVG-aanvraag (Wet loorziening Gehandicapten) ien gedaan. De gemeente ahing 375 ingevulde formulie- a. jtor de bank genomen vinden toten dat medewerkers van Sccale Zaken voldoende ken- s.tijd en aandacht hebben. Ze Eden door de meeste respon se beoordeeld als vriende- 2 en behulpzaam. Dat geldt eb voor telefonische contacten, bedien werkt de afdeling ef- sait en houdt ze zich aan af- saken. Zo oogst ze een 7,5, een- sde punt meer dan in 2001, b ook een enquête werd ge- den en de afdeling een 7,4 sorde. 1 afdeling zit momenteel op plaatsen in Goes. Voor bij- Eéndis er de balie in het stads- andere minima moeten het bureau Bijzondere [iörzieningen in het voormalig Als volgend Er het nieuwe stadskantoor 2 het Hollandiaplein gereed i komen beide balies weer on- êééndak. fea-het contact aan de balie is s meerderheid tevreden. Er is èeenopmerkelijk verschil tus- bijstandscliënten uit Goes Noord-Beveland. Slechts procent van de Goese res vindt de uitleg en in- onduidelijk, terwijl t bij de Noord-Bevelanders na zestig procent is. Die kloof rit verder niet verklaard in het verslag. Meer dan de helft van de cliënten geeft aan dat ze voorlichtingsmateriaal mist over een bepaald onderwerp. Waarover ze precies informatie willen hebben, maken de terug gezonden formulieren niet dui delijk. Daarvoor is een onder zoekje nodig, blijkt uit het enquêteverslag. Bij de afhandeling van bezwaar schriften heeft ruim eenderde van de bijstandsgerechtigden klachten over de termijn, die korter dient te zijn. Zestig pro cent is tevreden of redelijk te vreden. Uit de vragenlijst blijkt dat het aanvragen van een bijstandsuit kering niet als moeilijk wordt ervaren, wel loopt de helft vast als een heronderzoeksformulier moet worden ingevuld. Sociale Zaken wil nagaan hoe dit te ver beteren valt. Verder is de Cliën tenraad voor bijstandsgerechtig den en minima redelijk bekend, maar wordt er nauwelijks een beroep op gedaan. Afwijking Over de toegekende WVG-voor- zieningen (zoals trapliften, aan gepaste badkamers en scootmo- bielen) en de termijn waarbin nen die beschikbaar zijn, heeft een ruime meerderheid (66 tot 85 procent) niets dan lof. Ook hier een afwijking. Noord-Be velanders zijn veel minder dan Goesenaren te spreken over de snelheid waarmee een voorzie ning is geregeld. De enquête vraagt Noord-Bevel anders ook de klantenservice te vergelijken met vroeger (balie gemeente Noord-Beveland) en nu (gemeente Goes). Eenderde van de bijstandsgerechtigden meent dat sprake is van een ver betering, omdat de Goese amb tenaren deskundiger zijn. Ruim twintig procent zegt dat ze ook sneller worden geholpen. Daar staat dan gemiddeld een iets lan gere reistijd naar de balie tegen over. WVG-cliënten uit Noord-Beveland klagen juist meer over de langere reistijd. De meesten vinden dat ook de dienstverlening niet beter en sneller is dan vroeger. De afdeling Sociale Zaken signa leert dat er op dit punt nog werk te doen valt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25