Meer overlast op platteland mag Dit is Zeeuws meisje anno 2004 Drie gewonden bij ongeval op Tholen Sterke organisatie nodig voor behoud humanistische les lingepaste milieunormen voor woningen in landelijk gebied esluit over tveede sluis Vaaslandhaven tog dit najaar Multraship bergt Egyptisch schip Flinke vangst bij drugscontrole Jongetjes vernielen graafmachine Hennepplanten in tuin gevonden Politie verricht aanhoudingen zeeuwse almanak Abraham fan». 0113-315649 «pzc.nl Jfredactie@pzc.nl ^Ibus314460 AA Goes griende-exploitatie: .j en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; paal: 020-4562500. uandag 21 juni 2004 •jgjj, editie Bevelanden-Tholen RinusAntonisse in het bui- moet niét milieu-overlast «DBLBUBG - Wie i sgebied wil wonen, i «na over milieu boerenbedrijven. Bij de lus van het platteland horen de lasten. De provincie «li maatregelen bedacht om voorkomen dat de toename wonen in de polder botst agrarische activiteiten. deputeerde A. Poppelaars OA, omgevingsbeleid) wil in Island een landelijke proef ne- Kimet de maatregelen, die er- ^iuitgaan dat de bewoner van huis in het buitengebied -iimilieubelasting moet aan- aden dan inwoners van de be tide kommen. Hij heeft de rasters Veerman (LNV) en .aker (Vrom) hiervoor mede- aking gevraagd. verzoek van het dagelijks éiciebestuur verrichtte de ontmij onderzoek naar de pro- sien rond wonen en werken lttjlhet landelijk gebied. Aanlei- is het voornemen om, in ikader van een leefbaar plat- 'ind, de mogelijkheden voor ten in het buitengebied te rgroten (onder meer in vrijko- "2 ade agrarische behuizingen). Iksnet toestaan van zogenoem- ;nieuwe economische dragers ;ermee te maken. jj tieren s'. mag er echter niet toe lei dat boeren hierdoor in hun irijfsvoering worden beperkt, it Poppelaars (en met hem Zuidelijke Land- en Tuin- w Organisatie Zeeland, die m het onderzoek meebetaal- praktijk leert dat bedrijven oorWout Bareman (vooral van boeren, maai* ook an dere) in hun activiteiten worden belemmerd door klagende bewo ners van niet-bedrijfswoningen. Aan een regeling zitten heel wat (juridische) haken en ogen. Daarom acht Poppelaars een proef zinvol, zodat de beste aan pak uit de bus kan komen. De voornaamste oplossing is het ge ven van de (planologische) be stemming 'plattelandswoning' aan alle niet-bedrijfswoningen in het buitengebied. Nu zijn de huizen gelijkgeschakeld met die in de bebouwde kom en gelden dezelfde milieuregels. De bedoeling is voor de platte landswoning soepeler milieu-ei sen te hanteren, zoals die ook al op bedrijfswoningen van toepas sing zijn. Accepteren Het betekent dat een bewoner van het buitengebied meer hin der moet accepteren. Belangrijk ste problemen zijn in dit ver band: overlast door bespuitin gen, geluidshinder, stofoverlast, verkeershinder, stank, lichthin der. In het onderzoek constateert de Grontmij dat een bepaalde mate van overlast van de agrarische sector onlosmakelijk verbonden is aan het platteland. Nieuwko mers zijn zich er onvoldoende van bewust dat deze lasten er ook voor zorgen dat er lusten zijn: juist het boerenwerk zorgt voor een aangenaam buitenge bied, met een fraai landschap, rust en ruimte. Voor nieuwe woningen (en be drijfswoningen die omgezet wor den in plattelandswoning) zijn de maatregelen vrij eenvoudig door te voeren. Moeilijker ligt het met de bestaande woonhui zen. Een functieverandering is al leen mogelijk als de eigenaar wisselt. Bewoners kunnen ech ter ook op vrijwillige basis mee werken aan een bestemmings verandering van hun huis. Met als lokkertje: de mogelijkheid tot uitbreiding van het huis (waarvoor nu doorgaans een be- iALLO - De Waaslandhaven pde linker Scheldeoever krijgt mtweede ontsluiting. Het Ha- mbedrijf Antwerpen en het laamse Gewest onderzoeken (mogelijkheid naast de be tonde Kallosluis een tweede fete bouwen. Een goed alter- utief is een nieuwe sluis aan de adkant van de nieuwe contai- sbaven het Deurganckdok bij bel. ^endirecteur E. Bruyninckx at ervan uit dat de beslissing ierde tweede zeesluis uiterlijk 8 najaar wordt genomen. Een •eibesluit is nodig met het oog de verdere ontwikkeling van e Waaslandhaven. De Kallo- m is bijna dertig jaar oud en gebreken te vertonen. Bij defect aan de sluis zouden edrijven in het havengebied token blijven van aan- en af- ran producten en goede r-Bovendien vereist de evolu- de scheepvaart (ro-rosche- £ra short-seatrafieken, maar de toename van het bulk- rasport) ook een vergroting sdesluiscapaciteit. s bet aan Bruyninckx ligt !igt de tweede sluis vergelijk- Sre afmetingen als de Berend- Jsluis (500 bij 50 meter), "ismede afhankelijk van de tiekeuze. De huidige sluis 1 360 meter. Een sluis in het ragde van het Deurganck- °k behoort tot de mogelijkhe- ra.maar de doorvaart zou pro ven kunnen opleveren in ver rad met de verwachte drukte Jra containerhaven. In de oor- ||Nijke plannen was spra- fcvan de behandeling van 2,5 ^foen containers per jaar. Dat raial groeit naar verwachting j-atersnel naar 6 miljoen con- <2®. Daarom wordt ook geke- ra naar een tweede sluis naast ^losluis. De havendirec- verwacht dat met de bouw Jmiljoen euro is gemoeid. 'Plannen leidden tot onrust rat dorp Kallo. De werkgroep maar Kallo en de dorpsraad dat de bouw vlakbij sloop van tientallen zou vergen. Burge- ?®ter F. Smet van Beveren en L®? havenbestuurders reken- -Ja Ct me* v1"668- De rarae zeesluis kan alleen be- j®*» de huidige sluis wor- - gebouwd, ver van het dorp. Modellen toonden gisteren in Middelburg hoe de Zeeuwse dracht er volgens studenten van het Amsterdam Fashion Institute uit zou zien als die zich lot op de dag van vandaag had doorontwikkeld. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een opvallende com binatie, maar het klopte allemaal: de creaties van studenten van het Amster dam Fashion Institute, de klederdrach ten van Ons Boeregoed en de muziek van het Veerse Scheepstuig. En dat alle maal in één spetterende modeshow, gis teren in Middelburg. Het Zeeuws meisje is weer helemaal mo dern. Dat bleek wel gistermiddag op het Abdijplein in Middelburg. In totaal hadden 38 studenten van het Amster dam Fashion Institute zich een trimes ter lang beziggehouden met een unieke opdracht: bedenk hoe het Zeeuws meis je er in klederdracht tegenwoordig zou uitzien. En de resultaten waren gister middag tijdens een spetterende mode show te bewonderen. Opvallend was dat soms subtiel, en de andere keer met een vette knipoog naar de Zeeuwse cultuur was ontworpen. Een gewaad van spijkerstof waar de beeltenis van het Zeeuws meisje her haaldelijk was uitgeknipt. Of juist vele zwarte stoffen in lagen over elkaar heen gedrapeerd. Tussen de modellen door liepen de medewerkers van Ons Boere goed in traditionele kledij. Al met al le verde het een perfecte symbiose tussen oud en nieuw op. Ondertussen zorgden de leden van het Veerse Scheepstuig voor een passende muzikale omlijsting. Een enkel schoonheidsfoutje mocht de pret niet drukken. Dat de zang van het Veerse scheepstuig en de vette beat uit de luidsprekers niet helemaal syn chroon liepen bijvoorbeeld. Of dat de modellen van de modeshow als een ko meet over de catwalk vlogen. Pijnpunten Anna-Maartje van der Veen (derde jaars) en Helina Guleria (tweedejaars) van het Amsterdam Fashion Institute toonden zich na de modeshow niet tevre den. Veel te veel stress en af en toe ma- ke-up op de kleding, noemden ze als be langrijkste pijnpunten. Maar Elly Els- hout, één van de begeleiders van de groep studenten, kon maar één conclu sie trekken: „Ik ben hartstikke trots." Een dag eerder stond in het Zijdemu seum in Meliskerke de uitreiking van de Fashion by the Sea-award op het pro gramma. Vooraf hadden begeleiders van het Amsterdam Fashion Institute tien modellen genomineerd. Uiteinde lijk oordeelde een jury onder leiding van gedeputeerde H. van Waveren dat de creatie van Anouk IJfs de beste was: een sportieve creatie met onder meer een wit bomberjackje. Niet helemaal de eerste keus van begeleidster Elly Els- hout. Die zag meer in het ontwerp met tal van opgeblazen ballonnen onder een groot gewaad, alsof de wind er zo onder blies. „De wind, de zee. Zij heeft de sfeer van Zeeland weten te pakken." Geïnteresseerden kunnen vanaf morgen zelf een oordeel vellen. Dan zijn de tien genomineerde creaties in het Zijdemu seum in Meliskerke te zien. De ontwer pers hebben daarbij speciaal voor de ex positie opgeschreven hoe ze tot hun ont werp zijn gekomen. De tentoonstelling is tot en mét woensdag 28 juli te zien. door Frank Balkenende SINT-MAARTENSDIJK - Drie mensen zijn zaterdagmorgen ge wondgeraakt bij een aanrijding op de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Slavenisse. Een 18-jarige man uit de gemeen te Tholen liep ernstig letsel op en is per traumahelikopter naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam gebracht. Twee anderen, een 27-jarige man en 24-jarige vrouw uit de gemeen te Tholen, zijn opgenomen in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De 18-jarige bestuurder reed in de richting van Stavenisse en verloor net voor een bocht de macht over het stuur. De auto kwam dwars op de weg te staan en kon niet meer worden ontweken door een tegemoetkomende auto, waarin de man en vrouw zaten. Bij de botsing raakte de auto van de weg, reed van de dijk af en kwam op de kop tot stilstand. De brandweer moest het tweetal uit de auto bevrijden. Dat gold ook voor de 18-jarige bestuurder, wiens auto over de kop was geslagen en in de berm was beland. Netwerk voor eerste hulp bij hartstilstand perking geldt). Poppelaars on derstreept dat de agrarische sec tor gehouden blijft bepaalde mi lieuregels in acht te nemen. Bo vendien moeten boeren volgens hem meer doen aan uitleg over hun werk, met name richting nieuwkomers. De gedeputeerde stelt dat maat regelen provinciedekkend moe ten zijn. Een provinciale veror dening, die boven de gemeente lijke bestemmingsplannen gaat, lijkt hiervoor de aangewezen weg. KOPENHAGEN - Bergers van Multraship Salvage uit Terneuzen hebben eind vorige week in Kopenhagen met succes de berging van de bulkcarrier Domiat afgerond. Het Egyptische schip, geladen met zon 33.000 ton potash, strandde op 7 juni op een ondergrond van stenen en zand tussen het Deense Kopenhagen en Zweedse MalmÖ. Het schip was onderweg van Sint Petersburg naar India. Een deel van het schip werd gelost om de diepgang te vermin deren. Daarna kon het schip worden vlotgetrokken en naar een beschutte ankerplaats gesleept. Daar zou de ge loste lading weer aan boord worden gebracht, maar slech te weersomstandigheden gooiden roet in het eten. Vanwe ge een voorspelde storm werd uitgeweken naar de haven van Kalundborg. Inmiddels heeft de Domiat zijn reis naar India hervat. TERNEUZEN- Bij een internationale drugscontrole zijn zaterdag in Terneuzen 307,8 gram hennep, 55,6 gram hash, 43 joints en drie spacecakes in beslag genomen. De politie controleerde 115 inzittenden van 53 voertuigen; 76 personen bleken in het bezit van softdrugs. In twintig ge vallen bleken de staande gehouden mensen meer dan vijf gram verdovende middelen op zak te hebben. Zij kregen een schikking van honderd euro opgelegd. Bovendien trof de politie een boksbeugel (boete: 135 euro), een slagwa pen (zeventig euro) en een nep vuurwapen (135 euro) aan. Ook werden vier dagvaardingen, een boete voor rijden on der invloed van alcohol en een schikking van 95 euro voor het niet voldoen aan een bevel uitgeschreven. Het totaal bedrag van de schikkingen bedroeg 2415 euro. GOES - Drie Goese jongens van negen en tien jaar zijn za terdagmiddag betrapt toen ze op een afgesloten bouwter rein aan de Evertsenstraat in Goes bezig waren een graaf machine te vernielen. Ze hadden onder meer de motorkap van de kraan opengemaakt, de oliepeilstok met zand be smeurd en die vervolgens weer teruggestoken. Ook bra ken ze een antenne af en verbogen ze een aantal werklam pen. De jongens worden waarschijnlijk doorgestuurd naar Stop, het Halt-bureau voor jonge kinderen. YERSEKE - Agenten hebben zaterdagnacht in de Fregat straat in Yerseke dertig hennepplanten aangetroffen in de achtertuin van een woning. De agenten kwamen de hennep op het spoor toen zij in verband met een andere melding ter plaatse waren. De eigenaar van de planten heeft er afstand van gedaan en de planten zijn vernietigd. ii de bij het ongeval betrokken auto's belandde op zijn kop e dijk. foto Willem Mieras GOES - De politie heeft gister ochtend omstreeks kwart voor drie in de Sint Jacobsstraat in Goes een 25-jarige man uit die plaats aangehouden wegens be lediging van agenten. Rond twee uur diezelfde nacht vond er een vechtpartij plaats in de Korte Kerkstraat waarbij over en weer enkele klappen vie len. In verband hiermee heeft de politie vijf mannen in de leeftijd van zestien tot en met twintig jaar uit de gemeente Goes aange houden. Ze werden, nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, weer in vrijheid gesteld. De aan leiding van de vechtpartij is niet bekend. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - De organisatie van het humanistisch vormings onderwijs (hvo) in de provincie moet dringend worden ver sterkt. Er dient op korte termijn een bestuur te komen om de toe komst van het onderwijs te waarborgen. Hvo is een keuzevak in het basis onderwijs. Kinderen leren, met het humanisme als uitgangs punt, op een kritische en creatie ve manier om te gaan met vra gen over waarden en normen. Ze worden gestimuleerd met el kaar te praten over wat ze den ken, voelen, willen en doen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van verschillende werkvormen, zoals het kringgesprek, tekenen of een verhaal lezen. In Zeeland zijn veertien hvo-le- raren werkzaam op tientallen basisscholen, verspreid over acht gemeenten. Dit jaar viert het hvo zijn 25-ja- rig bestaan. Voor de werkgroep Zeeland is dat echter geen reden om feest te vieren, maar juist om aan de bel te trekken. „We willen graag het hvo in stand houden, maar daarvoor moet je wel een goede organisatiestruc tuur hebben. Daarom hebben we een goed regionaal bestuur nodig", zegt D. Krutwagen van de werkgroep. De groep bestaat uitsluitend uit docenten, die op freelancebasis op scholen lesgeven. Dat is alles behalve een vetpot, zegt Krutwa gen. „Het wordt door sommigen betaald vrijwilligerswerk ge noemd. Je moet behoorlijk wat idealen hebben om het in stand te houden." Vooral de voorbereidingen van de lessen vergen veel tijd. „Je moet er nogal wat energie in stoppen om de les helemaal op de belevingswereld van de kin deren af te stemmen." Bezuinigingen Daarnaast is de druk op het hvo behoorlijk groot. De werkgroep vindt dat de waarde van het vak niet altijd voldoende wordt on derkend. Bovendien is zij afhan kelijk van subsidies van gemeen ten, die helemaal hun eigen be leid mogen voeren. Zeker in de ze tijden van bezuinigingen loopt het hvo al snel gevaar. Een goede organisatie is daarom hard nodig. De werkgroep streeft naar een regionaal be stuur, dat de zakelijke dingen kan regelen en voor de belangen van het hvo opkomt. De docen ten kunnen zich dan op hun ei genlijke werk concentreren. De werkgroep benadert alle ouders en verzorgers van hvo-leerlin- gen, met een dringende oproep uit te kijken naar geschikte kan didaten voor de functies van voorzitter, secretaris en penning meester. Mocht dat niet tot re sultaten leiden, dan bezint de werkgroep zich op de toekomst, zegt Ki*utwagen. „Dan moeten we kijken hoe we verder gaan." Regelmatig worden in dat Ter- neuzense kantoor herinnerin gen opgehaald. „Weet je, we lopen nu wel te klagen over van alles en nog wat, maar over tien jaar zeggen we dat dit een fantastische tijd ivas", wist een rot het vak. Een an der pakte nog maar eens uit met zijn botsing met. Pierre Kartner, in een ver, ver verle den. Of hij even met de zanger wil de bellen voor een nieuwtje, niet wetende dat een eerder akkefietje tussen Kartner en zijn werkgever de boel op scherp had gezet. „Hij nam ge woon op met 'Kartner', maar daarna was hel prijs", herin nerde hij zich. Een mond vol tanden volgde. Dit tot verba zing van een jongere collega, die een wat meer amicale reactie had verwacht: „Zeg, Vader...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23