>zc Michael Llodra ian het ook solo Bizar succes voor Van Leeuwen Mary Pierce wint na vier jaar weer eens Romp kan niet om Bruggink heen Nick Nuyens behaalt zijn grootste zege Winst in Ronde van Zwitserland geeft Ullrich vertrouwen 21 'ma pas in finale Ordina Open onderuit Eindzege Perdiguero in Catalonië Jaspers ongeslagen naar winst Snelste seizoenstijd Crawford Nederlandse atleten degraderen Neptunus behoudt Europa Cup Sprookje van vrouwen acht krijgt vervolg maandag 21 juni 2004 ■.^sportredactie SMALEN' - Twee weken ds de scheiding van coach J Groeneveld heeft Mary cevoor het eerst in vier jaar s tennistoernooi gewonnen. 29-jarige Canadees-Frangai- ivon zaterdag in Rosmalen lOrdina Open. ,êén dag versloeg zij de Rus- sin Lina Krasnoroetsjkaja (hal ve finale 6-2 6-2) en de Tsjechi sche Klara Koukalova (finale 7-6 6-2). Het Franse Open op Ro land Garros in 2000 was het laat ste grote succes van Mary Pier ce, bijgenaamd The Body (Het Lichaam). Zij kampte met lang durige blessures en - door de in activiteit - met overgewicht. Dit jaar heeft zij geen blessures meer die haar weghouden van de tenniscourts. Zij trekt op 29-jarige leeftijd en acht kilo te zwaar geen speciaal publiek meer om haar 'Body'. De winnares van twee Grand Slams (Melbourne 1995 en Pa rijs 2000) en veertien gewone WTA-toernooien kan nog steeds tennissen in de toptwintig van de wereld. Het was geen wonder dat zij in Rosmalen, waar de eer ste geplaatste Russin Nadia Pe- trova en de tweede gerangschik te Zwitserse Patty Schnyder vroeg sneuvelden, de eerste prijs van 22.000 euro uit het Auto- tron meepakte. „Het voelt goed om voor het eerst in vier jaar een grote triomf te vieren", zei de kampioene. „Ondanks de on derbrekingen door de regen ben ik goed gefocust gebleven. Het is fantastisch dat ik na zoveel ja ren ook eens een toernooi op gras win. Vroeger haatte ik het gras, ik ben er steeds meer van gaan houden." ANP ivMartiin van Beeten [SMALEN - Als jc twee ofld Slam-tïtels pakt als dub- Sur, krijg je al snel het stem- (opgedrukt van dubbelspeeia- t Zeker als je solo amper op baart. Dit jaar rekent de jmsc tennisser Michael Llo- jfmet dat scheve beeld. In smalen pakte hij gisteren zijn mie titel als enkelspeler door [Argentijn Guillermo Coria in «sets te kloppen: 6-3 en 6-4. ,de nummer 65 van de we- linRosmalen mocht verschij- .fcad hij te danken aan zijn ügementsbureau Octagon, t bedrijf is mede-eigenaar rbet Brabantse evenement en £t recht op één wildcard voor :mannentoernooi. De keus lop Llodra, ook door zijn ie optreden op Roland Gar- waar hij in de vierde ronde 19-7 in de vijfde set struikel den Tim Henman. im niet gekozen voor een ser uit eigen land, was de t uit het Nederlandse Onzin, stelde toernooidi- m Marcel Hunze. „Er de- zes mannelijke landgenoten Dat lijkt me genoeg." Hoe ook, de 24-jarige Parijze- :profiteerde. Waardoor Ros- 31 een eenzijdige finale 'tussen twee mannen die dank aan een wildcard :hten meedoen. ria werd immers gestrikt als wnger van Marat Safin. De Argentijn ver baasde door twee weken na de dramatisch verloren finale op Roland Garros ook in de eind strijd te staan op een grastoer- nooi. Coria had in Brabant, waar een recordaantal van 58.000 toeschouwers het toer nooi bezocht, bijna de wereld op z'n kop gezet. Op gras had de nummer drie van de wereld tot dit jaar nauwelijks ambities. Voor het eerst speelde hij twee toernooien ter voorbereiding op Wimbledon. In Queen's verloor Coria ook zijn derde graspartij, van de Taiwanees Yen-Hsun Lu, dus niets wees op mogelijk suc ces in Rosmalen. Toch heeft Co ria een spelletje dat geschikt is voor gras. Hij is snel, klein en ontzettend handig. Arnaud Cle ment - de vorige twee edities ver liezend finalist tegen Sjeng Schalken - en de talentvolle Kroaat Mario Ancic moesten in elk geval buigen voor de Argen tijn. De grastoppers zullen er niet bang van worden, maar die waren in Rosmalen niet aanwe zig. Door de abominabele staat van de banen lieten de specialis ten het Brabantse evenement weer links liggen. Of ze moesten uit Nederland komen, zoals Rae- mon Sluiter en Sjeng Schalken. Dat, stelde toemooi-directeur Marcel Hunze, gaat in de toe komst veranderen. Het beeld van terreinknechten die hele stukken gras vervangen of met rubberen hamers proberen de oneffenheden in toom te hou den, moet verdwijnen. In 2005 zal de bal weer normaal stuite ren. Het geheim is Londense klei. De klei die ook in Wimble don onder het gras ligt, vormde bij wijze van proef ook het fun dament onder baan 3 in Rosma len. Dat is goed bevallen, want de bal stuit een stuk hoger en de baan is minder kwetsbaar. Over anderhalve week worden ook het centre court en baan 1 en 2 van deze klei voorzien. Een in vestering van zo'n 180.000 euro. „Het enige dat we nu nog kun nen doen is die baan naar Enge land verplaatsen," lachtte Hun ze. De slechte staat van de ba nen was in het voordeel van Llo dra, een servïce-volley-specia- list. „Als de bal slecht stuit, heb ik daar baat bij," stelde de Fransman. Llodra bewees in Rosmalen nog maar eens dat hij ook in z'n uppie successen kan boeken. Hij won eerder drie dub- beltitels, waarvan tweemaal de Australian Open met zijn land genoot Santoro. In Melbourne haalde hij in 2002 ook nog eens de finale, net.als dit jaar op Ro land Garros. Veel tijd om te genieten had Llo dra niet. Met Coria stapte hij gis termiddag al in een privé-jet van de organisatie, die de twee zo snel mogelijk naar Londen moest brengen. De twee finalis ten moeten vandaag alweer aan de bak op Wimbledon. Llodra te gen zijn landgenoot Cyril Saul- nier, Coria tegen de Zuid-Afri ka an Wesley Moodie. GPD Guillermo Coria (links) verbijt de pijn van de nederlaag, terwijl Michael Llodra een interview geeft ter afsluiting van de mannenfinale van de Ordina Open. foto Michael Kooren/RTR BARCELONA - Miguel Angel Martin Perdiguero heeft cle 84e editie van de Ronde van Catalonië op zijn naam ge schreven. Gisteren in de zevende en afsluitende rit kwam de leidende positie van de Spaanse wielrenner niet meer in gevaar. De dagzege ging in Barcelona naar de Span jaard Isaac Galvez, die in de massasprint de Italiaan Mir- co Lorenzetto en de Duitser Danilo Hondo versloeg. ANP MONACO - Biljarter Dick Jaspers heeft voor de zesde keer het prestigieuze Crystal Kelly-drïebandentoernooi op zijn naam gebracht. De 38-jarige Nederlander speelde zaterdagavond in Monaco in de zesde en voorlaatste ron de remise tegen de Belg Frédéric Caudron en behaalde daarmee het benodigde punt om de winst in het 'kleine wereldkampioenschap' zeker te stellen. Jaspers verdiende met zijn zege 15.000 euro. De biljarter uit Sint Willebrord bleef ongeslagen op het toernooi. ANP EUGENE/PLOVDIV - De Amerikaanse sprinter Shane Crawford heeft zaterdag bij de jaarlijkse atletiekwedstrij den in Eugene in de Verenigde Staten de snelste tijd van het jaar op de 100 meter gelopen. Hij won in een tijd van 9,88 seconden met een toelaatbare rugwind van 1,8 meter per seconde. Olympisch kampioen Maurice Greene kwam als tweede over de finish in 9,93. De Amerikaanse sprint kampioene Marion Jones leed een gevoelige nederlaag op de 100 meter. De drievoudig olympisch kampioene eindig de op de 100 meter in 11,12 als vijfde. Ingër Miller won de race in 11,05. Op dezelfde dag bleef de Bulgaarse atlete Ivet Lalova bij Europacupwedstrijden in Plovdiv met een tijd van 10,77 op de 100 meter slechts vierhonderdste van een seconde verwijderd van het in 1998 door Christine Ar- ron gelopen Europese record. In het verleden zijn maar vier vrouwen sneller geweest dan de 20-jarige Lalova. Naast Arron waren dat Florence Griffith-Jovner, Marion Jones en Merlene Ottey. ANP BYDGOSZCZ/ISTANBOEL - De Nederlandse mannenat- letiekploeg is weer verdwenen uit het 'walhalla' van de Europese atletiek. Een jaar na de verrassende promotie naar de Super League degradeerde Oranje gisteren in het Poolse Bydgoszcz naar de eerste divisie van de strijd om de Europa Cup. De Nederlandse mannen eindigden in het veld van de beste acht Europese landen als laatste. De ti tel ging naar Duitsland. De Nederlandse vrouwenatletiek- ploeg handhaafde zich gisteren in Istanboel in de eerste divisie van de strijd om de Europa Cup voor landenteams. Oranje eindigde in Turkije als vijfde. Italië won. ANP SAN MARINO - Neptunus blijft de beste honkbalclub van Europa. De Rotterdammers behielden de Europese be ker voor landskampioenen door zaterdagavond in de fina le de Italiaanse titelhouder Bologna overtuigend te ver slaan. Neptunus zegevierde in San Marino met 8-1. Plet was de zevende keer dat Neptunus de beker veroverdej waarvan de vijfde keer op rij. ANP ij de Vaate en rands grijpen iatlontitels EIN - Triatleten Heieen bij Vaate en Chris Brands heb- ngisteren in Stein de nationa- titelsop de lange afstand vero- de Vaate deed dat in haar ei- woonplaats. Ze legde de 3 la tter zwemmen, 110 km fiet- en 30 km lopen af in 6 uur, minuten en 57 seconden. De menwedstrijd werd voor de wkeer op rij gewonnen door Gerrit Schellens, maar nationale titel ging naar ns Brands die als tweede aan finish arriveerde. Hij noteer- wneindtijd van 5.47.09. fcn bij de Vaate is een rela- onbekende naam in de triat- swereld. De inwoonster van 10 had gisteren ruim vijf mi lten voorsprong op Mariska uner-Postma uit Drachten, mds profiteerde bij de man jan zijn trainingsarbeid op -ets Het afgelopen jaar reed Sussummer mee met sterke ateurkoersen. Daarmee legde ingoede basis voor de triat- In Stein reed hij het hele °P vijf minuten achter st Voor de Belg Schellens 2>dat gat geen onoverkomelij- f opdracht. Hij liep Brands [voorbij. Voor de rest van de Wanders was het verschil Begroot. ANP vge Srichaphan 'Nottingham DRINGHAM - De Thai Para- im Srichaphan heeft een goe- 'oorbereiding op Wimbledon crde rug. De Aziatische ten- sser won zaterdag het astoernooi van Nottingham. '1 versloeg in de eindstrijd de WdThomas Johansson. •diaphan verloor in Notting- de eerste set met 6-1, maar jfnerde vervolgens met 7-6 Russische Svetlana Koeznets- ift,on zaterdag het grastoer- 01 van Eastbourne. Ze ver- 5f> de Slowaakse Daniela jehova met 2-6, 7-6 en 6-4. "daag begint Wimbledon. ef1on Sluiter mag direct aan lag Mterdammer komt met de door Herman Wissink NIJMEGEN - Op de Nederland se kampioenschappen turnen in Nijmegen was de kwalificatie voor de Olympische Spelen be langrijker dan de nationale titel zelf. Suzanne Harmes werd kam pioene, maar Laura van Leeu wen vierde feest. Kort na haar laatste oefening sprintte turnster Loes Linders de hal uit. Even wilde ze de ca meraploeg die jacht op haar maakte ontvluchten. In het bij zijn van een paar potige kerels durfde ze pas weer terug te ke ren. De cameraploeg had inmid dels te horen gekregen dat de emotionele Linders met rust ge laten moest worden. Voor de zes tienjarige Loes Linders was het het einde van een bizar turn- weekeinde in de tot turnhal om getoverde Nijmeegse ijshal. Loes Linders zal na eerdere kwa lificatierondes en een kort ge ding niet naar de Olympische Spelen gaan. Het was Laura van Leeuwen die met de hoofdprijs aan de haal ging. Zij turnde op brug een fraaie 9.512. Die score zou haast een jaar geleden tij dens de WK in Anaheim goed zijn geweest voor een achtste plek en volgens de rekenmees ters voldoende zijn voor kwalifi catie. Loes Linders met lege han den achterlatend. Hoewel Lin ders een dag eerder op zowel sprong (9.212) als op de meer- Gert-Jan Bruggink greep bij het CHIO van Rotterdam zijn laatste kans op deelname aan de Olympi sche Spelen door de Grote Prijs op zijn naam te schrijven. -r ~rv.,vxo in actie. Om uur Engelse tijd speelt hij 13 de eerste partij. Dit ''Duur Nederlandse tijd. Jo- AVP1"30 'S Z^n te£enstan" van onze verslaggever ROTTERDAM - Als de druk het hoogst is, presteert Gert-Jan Bruggink op zijn best. De 23-ja- rige springruiter uit Twente greep dit weekeinde zijn laatste kans om de Olympische Spelen te halen zó overtuigend dat hij ineens veel meer is dan een po tentiële reserve. Hij won het CHIO van Rotterdam, iets wat de afgelopen zestien jaar geen Nederlander voor elkaar kreeg. Bruggink had eigenlijk gedacht bij voorbaat al voor 's werelds grootste concours, dat van Aken, in aanmerking te komen. Daarvoor selecteerde bonds coach Romp echter vier kandida ten, die in zijn ogen dichter bij 'Athene' zitten. Vervolgens ging Bruggink ei-van uit dat hij als beste Nederlander in de landen- wedstrijd van vrijdag wel zou worden aangewezen. Toen ook dat niet gebeurde, haalde hij nog eens alles, zoals dat heet, uit de kast. Tja, sprak de Twent: „Ik dacht dat Bert (Romp) vrijdag het ver lossende woord wel had gespro ken." Bruggink vond dat hij - en bovenal zijn paard Joël - daar wel recht op hadden. „In dat ge val was ik in de Grote Prijs met mijn tweede paard gestart. Ach- foto Jacob Melissen/ANP teraf geen probleem. Het is alle maal heel mooi uitgekomen." Presteren als het moet heeft bij veel topsporters een verlammen de uitwerking. Gert-Jan Brug gink lijkt dat juist om te kunnen zetten in positieve energie. „Ze nuwen en spanning zijn er al tijd. Maar als er gereden moet worden dan doe ik dat gewoon. Ik heb er voor gestreden en het heeft resultaat opgeleverd. Al- bert Zoer had ook nog een kans, maai' door een blessure moest hij zich vandaag terugtrekken. Dat is jammer. Gisteren zaten we samen nog naar het Neder lands elftal te kijken. Als vrien den." ANP kamp (36.474) de olympische kwalificatienorm haalde. Maar hogere wiskunde wees uit dat die ene oefening op brug van Van Leeuwen meer kans op een medaille in Athene oplevert dan de oefeningen van Linders. Dat is sneu voor de Udense. Want uitgerekend dankzij haar was er tijdens het NK nog een kans om een ticket naar Athene te bemachtigen. Had zij op het EK met haar sprong niet voor verwarring gezorgd, dan was het NK gewoon een NK geweest en niet meer dan dat. Maar nu mochten ineens alle turnsters weer proberen het vliegtuig naar de Griekse hoofdstad te ha len en ging ze tenonder aan de toevalstreffer van de achttienja rige Haagse. Want Laura van Leeuwen staat nu eenmaal niet bepaald bekend om haar con stante niveau. De laatste keer dat ze echt wat liet zien was tij dens de kwalificatieronde van de wereldkampioenschappen in Debrecen in november 2002. An dere keren faalde ze steeds he vig. „Maar ik wist dat het er in zat, dus het moest er wel een keer uitkomen", jubelde de pu pil van turncoach Frank Louter. „Je hebt veertig seconden om te laten zien wat je kan. Op dat mo ment moet je presteren en de een is nu eenmaal meer een wed strijdbeest dan de ander." Tijdens de meerkamp van zater dag verprutste de brugspecialis- te haar oefening nog, maar giste ren verliep alles haast perfect. „Ik had zaterdag te weinig snel heid in mijn oefening. Vandaag was ik ook vrolijker dan zater dag. Ik had zoiets van 'ik ga er voor', het was de laatste kans." De prestatie van Suzanne Har mes raakte ondergesneeuwd bij alle commotie rond de olympi sche kwalificatie die zij zelf al op zak had. De achttienjarige werd niet alleen voor de tweede keer nationaal kampioene, maar pakte ook nog op balk en vloer goud tijdens de toestelfinales. GPD van onze sportredactie LUGANO - Na zijn beste Tour voorbereiding ooit, heeft Jan Ullrich de aanval op Lance Armstrong geopend. De Duitser was gisteren de sterkste in de af sluitende tijdrit van de Ronde van Zwitserland en bleef daar mee zijn Zwitserse concurrent Fabian Jeker één seconde voor in het eindklassement. „Het is belangrijk om Lance te laten zien dat er een betere wielren ner is", sprak Jan zelfverzekerd. Twee weken voor de start van de Ronde van Frankrijk, in Luik, lijkt Ullrich in prima vorm te verkeren. Na zijn eerste eindzege in een ronde sinds 1999 (Vuelta) gaf de kopman van T-Mobile aan dat hij de top vorm nadert. „Ik heb altijd ge zegd dat de Tour het belang rijkst is", zei de Duitser. „Op die koers is alles afgestemd." Daarom praatte Ullrich na de eindzege in Zwitserland vooral over zijn hoofdmissie; Lance Armstrong verslaan in de 'gran de bouclé'. „En daar moet je niet pas op de laatste berg mee beginnen", verklapte hij alvast. De eindzege in de Ronde van Zwitserland paste perfect in de mentale strijd met de Ameri kaan. Ruim een week na de fik se nederlaag van Armstrong in de klimtijdrit op de Mont, Ven- toux (waar hij twee minuten ver loor op Iban Mayo), toonde Ull rich dat hij wel klaar voor de Tour is. De renner van T-Mobile moest in Lugano 41 seconden goedma ken op de Zwitserse klassment- sleider Jeker. Na de 25,6 kilome ter lange race tegen de klok bleek Ullrich ruim 42 tellen rap per te zijn geweest dan Jeker. Voor de oud-Tourwinnaar was de eindzege het bewijs dat hij tij dens de Ronde van Zwitserland flink is aangesterkt. „Ondanks de zware etappes heb ik echt ge merkt dat ik aan kracht heb ge wonnen. Ik ben er altijd zeker van geweest dat ik op tijd in vorm zou komen. Maar met dit succes had ik geen rekening ge houden." ANP van onze sportredactie SCHIJNDEL - De Belg Nick Nuyens zag in de slotrit van gis teren - gewonnen door zijn land genoot Nico Eeckhout - zijn ze ge in de Ster Eiektrotoer niet meer in gevaar komen. De 24-jarige Belgische wielren ner legde de basis voor zijn zege zaterdag in de Ardennen, waar Michael Boogerd in zijn jacht op de leiderstrui de verkeerde weg inreed. Dat moment kostte de Hagenaar misschien wel de eindzege in de Nederlandse rit tenkoers, die dit jaar mocht pronken met een keur van grote namen. Het Belgische supertalent Tom Boonen (twee ritzeges) bereidde zich voor op een mogelijk spraakmakend optreden in de Tour, terwijl de Spanjaard Os car Freire in de Eiektrotoer zijn hoop op een optreden in Frank rijk zag vervliegen. De sprinter van Rabobank ondervond te veel last van een 'derde bal' - een pijnlijke onsteking aan het zitvlak - en is inmiddels geope reerd. De ploegleiding beraadt zich over een opvolger. „Het is de keus tussen een sprinter of ie mand die de klassementsren ners kan ondersteunen", zei Frans Maassen gisteren. Ook Michael Boogerd kwam naar de Ster Eiektrotoer met de Ronde van Frankrijk in zijn ach terhoofd. De Hagenaar liet de Dauphiné Libéré schieten om dat zijn wouw die week was uit geteld en werkte als kersverse vader in de Limburgse en Arden- se heuvels naar zijn Tourvorm. Zaterdag zette hij op 55 kilome ter van de streep in La Gileppe zijn aanval in op de leidende po sitie van Boonen. die de Hage naar moest laten lopen. Boogerd achterhaalde de ene na de ande re woege vluchter, maar reed zonder een begeleidende auto of motor kort voor zich verkeerd „Ongelooflijk, in plaats van dat juryleden zich druk maken over een bidon die je onderweg aan pakt, kunnen ze zich beter met dit soort zaken bezighouden. Ik wil ze niet allemaal over één kam scheren, maar sommigen snappen er niets van. De veilig heid van de renners wordt verge ten." Vrijdag was Boogerd al ini tiatiefnemer van een neutralisa tie nadat een auto op het pelo ton was ingereden. Boogerds ritme stokte, Nuyens bleef te ver vooruit en kon zo de leiderstrui van zijn ploeggenoot Boonen overnemen. De slotrit was voor landgenoot Nico Eeck hout, die de hele dag voorop reed met de Nederlanders Bob bie Traksel en Alain van Katwijk. Nuyens hoefde in de vlakke rit alleen maar te"consoli- deren en boekte het grootste suc ces uit zijn nog jonge loopbaan. ANP LUZERN - Het last-minu- te-ticket naar Athene grepen ze dinsdag. Vijf dagen later kreeg het sprookje van de vrouwen acht een passend vervolg. In een sterk deelnemersveld pakten de acht roeisters en stuurvrouw Es ter Workel gisteren in Luzern tij dens de wereldbekerwedstrij den de zilveren medaille. Plots lonkt een olympische plak voor het piepjonge project van de Nederlandse roeibond. De vrouwen acht werd pas eind mei in de huidige vorm gegoten. Na dat de roeibond het vertrouwen had opgezegd in de dubbelvier; zette bondscoach René Mijnders alle kaarten op de acht. De le den van de dubbelvier stapten over in de dubbel zo lange boot, waardoor de acht aanzienlijk harder ging. Al in de eerste trai ningen zagen de kenners een flinke progressie, die tijdens dé WB-wedstrijden in München een bevestiging kreeg: vierde. Twee weken later kwalificeerde de boot zich verrassend voor de Spelen. Op de Rotsee liet dg vrouwen acht ook tijdens de laatste WB-wedstrijd van het seizoen zien dat het project mo gelijkheden heeft. De oran je-equipe lag in de beginfase derde, achter Verenigde Staten en Roemenië. Een kilometer ver derop lagen de Nederlandse} vrouwen al voor Roemenië. Dö Amerikaanse boot bleef echter buiten bereik. Het was de enige medaille dié de oranje-equipe in een olympi sche klasse veroverde. De vrou-i wen dubbel twee lichtgewicht (Van der Kolk/Van Eupen) ein-; digde in de finale als vierde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21