pzc Portugal herstelt openingsfout Spelen moeten maar even wachten PZC Nieuwe teleurstelling voor Spanje ,arsson wil ilijven spelen Frei vrijgesproken van spugen Doelman Isaksson naar Rennes Gattuso neemt het op voor coach Antillen uitgeschakeld voor WK Promotie voor Getafe en Numancia Veroordeelde hooligan komt vrij door fout Boze Vieri boycot pers ek in cijfers :i« L (d iwHenri van der Steen h ISSABON - Het EK begon b ioor Portugal met een sensatie, „Jnederlaag. Bom! Vier dagen ijler stond het land alsnog op b inkop, sinds gisteravond kan let toernooi al niet meer stuk; g |H legen de grote buur Spanje, jtnoeg oin te promoveren naar kwartfinales. pjepromoveert niet mee. Ar- Spanjaarden, arme Raul, hun clubs spelen ze al jaren in het beste, in elk geval si succesvolle voetbal van ®)pa, met de nationale ploeg t nooit iets. Ze begonnen met mooie zege, maar bleken week later klaar, isnniet geweldige, maar mee zeilde en hartstochtelijke «psfinale, moest Portugal «nen en mocht Spanje waar- jjnlijk niet verliezen. Het pi- de scenario leverde een wed- Ei]d op die in het eerste halt er iedereen de adem benam, Lama bepaald werd door de ze- wenen op het uur een hoogte- vond door die ene, voor i-iugal gouden goal, van inval- ïNuno Gomes. arte aandacht ging er van de «ste minuut uit naar nieuwe, PORTO - Henrik Larsson wil het Europees kampioen- Khap voetbal in Portugal weeds international blijven, il gaf de spits gisteren zelf o. (its ik een club vind die op s aansprekend niveau speelt het nationale elftal mij nog dig ïeeft", zei Larsson. De ■jarige aanvaller keerde dit iorjaar na een afwezigheid van ?ejaar terug in de Zweedse se- Ae. ANP/AFP/SID jonge sterren die hun debuut maakten in de basis op dit EK; de in. Spanje als nogal sensatio neel beschouwde Fernando Tor res, spits van Atletico Madrid, en de internationaal al wat be kendere Ronaldo, reserve rechts buiten van Manchester United. Torres liet zich snel kennen als een jongen met een fascinerende techniek en een fijne versnel ling. Ronaldo kenden we al als een begaafde, maar wat eenken nige artiest, die per wedstrijd het wereldrecord scharen ma ken probeert te verbeteren. Hij heeft het geluk Portugees te zijn en geen type Michels te hebben als coach; die zou de scharen sliep twee of drie keer het be grip effectiviteit voorhouden en hem vervolgens verwijzen naai de bank. Door zijn Portugese landgenoten werd Ronaldo ook na een weer mislukte truc harts tochtelijk toegejuicht. In de tweede helft was er van Ronal do niks meer te zien, maar toen hij er enkele minuten voor tijd af werd gehaald, kreeg hij een staande ovatie van het dol enthousiaste Portugese legioen. Torres en Ronaldo hadden pal voor rust geweldige zaken kun nen doen, beiden via een kop bal. Beiden faalden, Ronaldo het hai'dst, omdat de voorzet die hij kreeg, van Figo, het best tot doelpunt te promoveren was. Ronaldo kan wel een beetje kop pen, waarschijnlijk heeft hij het bij United geleerd. Voetballers leren een kunstje, net als apen, het best als ze een voorbeeld hebben. Het aantal spelers dat goed kan koppen is tot een droe vig minimum gedaald, maar Ro naldo kan in Engeland ongetwij feld nog veel leren. De goal die alles besliste werd ook niet per kopbal gemaakt maar via een mooi, droog schot van invaller Nuno Gomes, die in de rust de teleurstellende Pau- leta was komen vervangen. Figo had met een assistje ook een aan deel in de goal, die wel figuur lijk uit de lucht kwam vallen. Het voetbal was steeds minder van kwaliteit want nog nerveu zer geworden van aard dan voor de rust al het geval was. Nog een gemiste, goede kopkans viel daarna op. Raul kreeg de bal er niet in, meteen na de Por tugese goal. Torres zag een doel poging vervolgens op de paal eindigen. Aan de andere kant was er weer een mislukte, maar wel bijna gelukte koppoging, van Costinha, uit een corner. En dan nog een kopbal op de Portu gese lat en een bal uit het Portu gese doel gekopt. Helikopter Aan een gebrek aan spanning lag het dus niet, aan de sfeer ook niet. Portugal - Spanje, een op zich leuke maar niet levens belangrijke sportontmoeting tus sen twee buurlanden, werd - meer nog in Portugal dan Span je - beleefd als een kwestie van leven en dood. Uren voor de wedstrijd werd live op televisie elke beweging van de ploeg vast gelegd; per helikopter werd de gehele busreis van trainings kamp naar stadion gevolgd. Rond en in het stadion was er sprake van een fantastische sfeer. De Spanjaarden zaten in 'eigen' vakken, maar die waren alleen gescheiden van de Portu gese door enkele in gele hesjes geklede stewards en een stukje doek. Meer was niet nodig, hier was al lang besloten dat dit EK een feest moest zijn, ongeacht de afloop. Die afloop kreeg zijn beslag in een kwartier waarin de grote Fi go van het veld werd gehaald en de grote Raul, zijn aanvoerder bij Real annex Spaanse wonder kind, het geloof in een goede af loop verloor, tot eigen en ieders verwondering. Weer ligt Spanje er rap uit. Portugal niet. Het zal de sfeer van het toernooi niet na delig beïnvloeden. GPD Doelpuntenmaker Nuno Gomes (voorgrond) wordt innig geknuffeld door ploeggenoot Deco. Het duo wordt besprongen door verdediger Nuno Valente (boven). foto Dylan Martinez/RTR maandag 21 juni 2004 LISSABON - De Zwitserse international Alexander Frei is vrijgesproken van spugen naar zijn tegenstander Ger- rard van Engeland. Een official van de Zwitserse voetbal bond liet. gisteren weten dat de Europese voetbalbond de aanklacht heeft laten vallen. Televisiebeelden van de Duitse zender ZDF suggereerden dat aanvaller Frei een fluim stuurt richting Gerrard tijdens de groepswedstrijd van donderdag tussen Zwitserland en Engeland (0-3). De Uefa zag op de beelden geen onomstotelijk bewijs en sprak Frei vrij. Hij kan nu vandaag meedoen in de laatste groepswedstrijd van groep B tegen Frankrijk. Eerder werd bij een vergelijkbaar spuugincident op het EK voet bal de Italiaan Totti drie duels geschorst. ANP/RTR RENNES - Rennes heeft de Zweedse doelman Andreas Isaksson aangetrokken. De international stond onder con tract bij landskampioen Djurgarden, maar mocht voor een bedrag van circa 1,7 miljoen euro naar de Franse club vertrekken. Rennes zocht een nieuwe doelman omdat Pe- tr Cech naar Chelsea is vertx-okken. ANP/AFP LISSABON - Gennaro Gattuso heeft het opgenomen voor bondscoach Giovanni Trapattoni, wiens wisselbeleid in het duel met Zweden zwaar is bekritiseerd. De Italiaanse middenvelder, die vertelde zelf om vervanging te heb.ben gevraagd, vindt dat het niet aan de technische staf lag dat luchtacrobaat Ibrabimovic in de slotfase tegenscoorde (1-1). „Het is niet juist 'Trap' de schuld te geven", reageer de Gattuso. die is geschorst voor de wedstrijd tegen de Bulgaren. „We hadden op het eind gewoon pech. Als iets slecht afloopt dan zouden we erover moeten praten om met een analyse te kunnen komen, maar er valt amper iets te analyseren. Als het 1-0 was gebleven, had niemand het gehad over Trapattoni." ANP/RTR SAN PEDRO SULA - Het nationale voetbalelftal van de Nederlandse Antillen zal niet deelnemen aan het wereld kampioenschap voetbal in 2006 in Duitsland. De ploeg van bondscoach Pim Verbeek werd zaterdag uitgescha keld in de tweede ronde van de kwalificaties in de Noord en Midden-Amerikaandse zone. Honduras was in twee wedstrijden te sterk voor het team, waarin veel spelers uit het Nederlandse betaald voetbal meededen. De eerste wedstrijd was vorige week in Willemstad en die won Honduras met 2-1. Zaterdag werd het in San Pedro Sula 4-0 voor de Midden-Amerikanen. ANP MADRID - Getafe en Numancia de Soria spelen komend seizoen in de hoogste Spaanse voetbalafdeling. De Madri- leense club Getafe, die nog nooit in de Primera Divison uitkwam, promoveerde door zaterdagavond de beslissen de wedstrijd tegen Tenerife met 5-3 te winnen. Numancia was te sterk voor Recreativo Huelva (2-0). Levante werd twee weken geleden al zeker van promotie door kampioen van de tweede divisie te worden. Het drietal vervangt Val- ladolid, Celta de Vigo en Murcia. ANP/AFP LONDEN - In Groot-Brit- tannië is een veroordeelde hooligan vrijgelaten door een procedurefout. Een Por tugese rechter gaf de 46-ja- i rige brandweerman Gary Mann deze week een gevan genisstraf van twee jaar, i uit te zitten in Engeland. Hij was betrokken bij rel len met Engelse supporters in Albufeira. Mann arriveerde zaterdag met elf andere relschop persin Engeland. Daar oor deelde een rechter dat hij de cel niet in hoefde. „Als een gevangene in Portugal vrijgelaten is, kunnen we hem in Groot-Brittannië niet opnieuw achter de tra hes zetten", verklaarde een woordvoerster van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de werkwijze. „Ze hadden hem eerst in Portu in de cel moeten zetten en dan pas uitzetten." ANP/AFP Heel Griekenland in de ban van prestaties nationale voetbalploeg door Marcel van der Kraan FARO - In Griekenland stond al les vier jaar lang in hel teken van de Olympische Spelen. Nu 's werelds grootste sportevene ment nog slechts twee maanden weg is, staat het plotseling in de schaduw van 's lands nationale voetbalploeg. Heel Griekenland is in de ban van de prestaties op het EK in Portugal, waar de ploeg gistera vond weliswaar met 2-1 van Rusland verloor, maar zich dankzij een ingewikkeld reken systeem van de Uefa toch in de kwartfinale terecht zag komen. De supporters in het stadion van Faro begrepen er helemaal niets meer van. Wie een wiskun dige in zijn buurt had op de tri bune en ook nog een Portugees met een radio, die de boel kon vertalen, had enig benul van wat er ging gebeuren. Veel hing af van wat er een paar honderd kilometer noordelijker in Lissa bon gebeurde bij de wedstrijd van het gastland tegen Spanje. Portugal won met 1-0, waar door Spanje en Griekenland bei den op vier punten bleven ste ken. Omdat het onderlinge resul taat (1-1) en het doelsaldo (0) ge lijk waren, beslisten het aantal gescoorde doelpunten in het voordeel van de Grieken (vier om twee). Duizend doden Op de bank van Griekenland stierf de Duitser Otto Rehhagel duizend doden. De man die on der meer coach was van Werder Bremen, Borussia Dortmund en Bayern München maar nu de held van de Grieken is, vroeg voortdurend hoe de situatie was. Maar de bondscoach leek er ook nauwelijks uit te komen. Omdat het verlies binnen de per ken bleef, ging Griekenland ver der. Voor de tweede keer bleven de Grieken 'concurrent' Spanje de baas. In de kwalificatie voor Euro 2004 moesten de Spanjaarden ook al het onderspit delven, doordat de Grieken winnaar werden van hun poule. In de Griekse hoofdstad Athene brak een gigantisch volksfeest los. De Spelen moeten maar even wach ten, alle aandacht is voorlopig gevestigd op de mannen van Rehhagel. De Russen hebben voor de zoveelste keer geen enke le rol van betekenis gespeeld op een eindtoernooi. Op het WK van 1998 ontbrak Rusland, even als op het EK van 2000 in Neder land en Belgie. Het WK van 2002 haalde de ploeg wel, maar dat werd een sof. Figurant In Portugal moest en zou even de ommekeer komen, maar meer dan een figurant op een tot dus ver leuk EK is Rusland niet ge worden. De miljardair Roman Abramovitsj trok met zijn drie superj achten in de Portugese ha vensteden meer aandacht dan de hele Russische voetbalploeg bij elkaar. Pas op de valreep slaagde het kleurloze gezelschap uit Mos kou en omgeving (er zitten maar drie 'voetbalbuitenlanders' in het team) er in om voor enig SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes 0113-315640 Pa* 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Pots Bakker coördinator zuid) ^oen de Vries Coördinator midden) Coördinator noord) Sauke Boersma Poeland van Vliet ParrV van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te|: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail; r INTERNET ""ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl èucozoorf PORTUGAL LISSABON - De Italiaanse spits Christian Vieri spreekt niet meer met de pers op het Euro pees kampioenschap voethal. De aanvaller liep gisteren boos weg uit een persconferentie, de 'leugens' van de Italiaanse kran ten beu. „Dit was jullie laatste verzinsel over mij", brieste de speler van Internazionale. Vieri zei dat hij geen moeite had met kritiek op zijn spel, maar wel met aanvallen op zijn per soon. Ten minste twee Italiaan se kranten meldden gisteren dat hij ruzie zou hebben gemaakt met doelman Buffon na het te leurstellende gelijkspel (1-1) te gen Zweden. „Dit is de laatste keer dat ik met jullie spreek. Ik ben meer mans dan jullie allemaal bij el kaar", aldus Vieri. ANP/RTR spektakel te zorgen. Binnen een kwartier stond Rusland gistera vond op een 2-0-voorsprong te gen Griekenland. De twee Dmit ri's (Kirichenko en Boelykin) van respectievelijk CSKA en Di- namo Moskou zorgden voor twee prachtige treffers. Die van Kirichenko was zelfs de snelste goal op het hele EK. Hij scoorde binnen twee minuten. Nog voor rust had Kirichenko zijn ploeg naar 3-0 kunnen schieten en dan had het er slecht uitgezien voor de ploeg van Otto Rehhagel. De Russen bleven op twee treffers steken en daardoor kon Griekenland te rug in de wedstrijd komen via Zissas Vryzas, die bij het Itali aanse Fiorentina zijn brood ver dient. GPD Jan Roller scoorde tegen Nederland zijn eerste treffer op het EK. foto Petr Josek/RTR De Russische ploeggenoten Roman Sharonov (links) en Vadim Evseev botsen met elkaar bij een poging de Griekse spits Angelos Charis- teas (rechts) van scoren af te houden. foto Thomas Kienzle/AP Spanje - Portugal 0-1 (O-O). 57. Nuno Gomes 0-1. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Puyol, Albelda, Juanito (Spanje), Nuno Gomes, Pauleta (Portu gal). Aantal toeschouwers: 50.000. Spanje: Casillas; Puyol, Juanito (81. Morientes), Helguera en Raul Bravo; Joaquin (72. Luque), Albelda (66. Bara- ja), Xabi Alonso en Vicente; Torres en Raul. Portugal: Ricardo; Miguel, Andrade, Ri- cardo Carvalho en Nuno Valente; Mani- che, Continha, Figo (78. Petit) en Deco; Ronaldo (84. Couto) en Pauleta (46. Nu no Gomes). Rusland - Griekenland 2-1 (2-1). 2. Ki- risjenko 1-0, 17. Boelikin 2-0, 43. Vrizas 2-1. Scheidsrechter: Veissiere (Fra). Ge le kaart: Malafeiev, Radimov, Sjaronov, Anijoekov, Kariaka, Alenitsjev (Rus land), Vrizas, Delias (Griekenland). Aan tal toeschouwers: 28.000. Rusland: Malafejev; Jevsejev, Sjaron ov (56. Sennikov), Boegajev en Anijoe kov; Kariaka (46. Semsjov), Radimov, Alenitsjev en Goesev; Boelikin (46. Sits- jev) en Kirisjenko. Griekenland: Nikopolidis, Seitaridis, Kapsis, Delias en Venetidis; Charisteas, Katsouranis, Zagorakis, Basinas 142 Tsiartas) en Papadopoulos (70. Nikolai- dïs); Vrizas. Stand: Portugal 3 2 0 1 6 4-2 Griekenland 3 1114 4-4 Spanje 3 1114 2-2 Rusland 3 1 0 2 3 2-4 Nederland - Tsjechië 2-3 (2-1). 4. Bouma 1-0, 19. Van Nistelrooij 2-0, 23. Koller 2-1, 71. Baros 2-2, 88. Smicer 2-3. Scheidsrechter: Metujo Gonzalez (Spa) Rode kaart: 75. Heitinga (Nederland) 2x geel. Gele kaart: Seedorf (Nederland), Galasek (Tsjechiè). Aantal toeschou wers. 30.000. Nederland: Van der Sar; Stam, Cocu en Bouma; Heitinga, Seedorf (86. Van der Vaart), Cocu, Davids en Van Bronck- horst; Van der Meyde (79. Reiziger), Van Nistelrooij en Robben (59. Bosvelt). Tsjechië: Cech; Grygera (24. Smicer), Ujfalusi, Jiranek en Jankulovski; Pobors- ky, Galasek (62. Heinz), Rosicky en Ned- ved; Baros en Koller (75. Rozehnal). Letland - Duitsland O-O. Scheidsrech ter: Riley (Eng). Gele kaart: Isakovs, As- afjevs (Letland), Friedrich, Hamann, Frings (Duitsland). Aantal toeschou wers: 22,344. Letland: Kolinko; Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis en Blagonadezdins; Bleide- lis, Lobanovs (70. Laizans), Asafjevs en Rubins; Prohorenkovs (68. Pahars) en Verpakovskis (89. Zirnis). Duitsland: Kahn; Friedrich, Wörns, Baumann en Lahm; Hamann, Schnei der (46. Schweinsteiger), Ballack en Frings; Kuranyi (78. Brdaric) en Bobic (68. Klose). Stand: Tsjechië 2 2 0 0 6 5-3 Duitsland 2 0 2 0 2 1 -1 Nederland 2 0 111 3-4 Letland 2 0 1111-2 Rode kaart (direct): Ovtsjinnikov (Rus- land). Rode kaart (2x geel): Heitinga (Neder land), Sjaronov (Rusland), Vogel (Zwit serland), Haas (Zwitserland), Stilian Pe- trov (Bulgarije). Twee gele kaarten: Karagounis (Grie kenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland), Pauleta (Portugal), Albelda (Spanje). Radimov, Alenitsjev (Rus land), Vrizas (Griekenland), Kirilov (Bul garije), Gattuso, Cannavaro (Italië), Lin- deroth (Zweden). Eén gele kaart: Seitaridis, Katsoura nis, Giannakopoulos, Zagorakis. Vryzas (Griekenland), Costinha, Ricardo Carval ho, Deco, Nuno Gomes (Portugal), Goe sev, Aldonin, Radimov, Evseev, Sjaron ov, Anijoekov, Kariaka, Malajev (Rus land), Baraja, Helguera, Puyol, Juanito (Spanje), Huggel, Stiel, Celestini (Zwit serland). Zivkovic, Bjelica, Mornar, Ra- pajic. Prso. Leko. Robert Kovac, Rosso. Tudor (Kroatië), Pires, Silvestre. Da- court, Vieira (Frankrijk). Scholes, Lam- pard, James. Rooney (Engeland). To- masson, Helveg, Niclas Jensen, Sand (Denemarken). Cassano, Totti, Zambrot- ta (Italië), Ivanov, Ivailo Petkov, Stoianov, Jankovic, Hristov, Zagorcic, Martin Petrov (Bulgarije), Ibrahimovic, Edman (Zweden), Cocu, Stam, Seedorf (Nederland). Kuranyi, Ballack, Friedrich, Hamann, Frings (Duitsland), Isakovs, As afjevs (Letland), Galasek (Tsjechië). 1. Van Nistelrooij (Nederland), Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden), Rooney (Engeland), Ibrahimovic (Zweden), Ba ros (Tsjechië) 2: 7. Bouma (Nederland), Karagounis, Basinas, Charisteas, Vrizas (Griekenland), Ronaldo, Nuno Gomes, Maniche, Rui Costa (Portugal), Valeron, Morientes (Spanje), Lampard, Gerrard (Engeland), Ljungberg, Allback (Zwe den), Heinz, Koller, Smicer (Tsjechië), Veipakovskis (Letland), Frings (Duits land), Tomasson, Gronkjaer (Denemar ken), Cassano (Italië), Kirisjenko, Boeli kin (Rusland) 1 Maandag. Groep B. 20.45 uur: Kroa- tië-Engeland, Zwitserland-Frankrijk. -V&f'""-'';' 'V--A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15