Barst in samenwerking Oranje Duitsland heeft hoofd alweer omhoog PZC HI Dick Advocaat was altijd al een schijtlijster Kroaten mikken op scalp van Engeland Duitsers verbijsterd: wie haalt nou zijn beste speler eruit? Arjen Robben: de trainer heeft mij geslachtofferd èoroZooj EK op PZC.nl KNVB blijft Advocaat steunen Uefa ziet Kroaat Olie door de vingers maandag 21 juni 2004 door Marcel van der Kraan ALBUFEIRA - De spelers van het Nederlands elftal beweren nog steeds respect te hebben voor hun coach Dick Advocaat. Maar in de samenwerking is na de tweede wedstrijd op het EK wel een flinke barst gekomen. Bijna de hele selectie stond ver steld van de beslissing om Arjen Robben tegen de Tsjechen naar de kant te halen. Sommigen, zoals Clarence See- dorf, lieten dat tijdens de wed strijd al blijken. Anderen, zoals Phillip Cocu, zeiden na afloop dat er heel gauw een gesprek moest komen waarin even flink zou worden gediscussieerd over de tactische ingrepen. Cocu: ..Ik begrijp het nog steeds niet. Ik vond dat Robben zo lang moge lijk moest blijven staan. Hij was gevaarlijk en voor de wedstrijd zei ik nog tegen hem dat hij zich leeg moest spelen. Dat wilde hij ook." Arjen Robben zelf voelde zich het 'slachtoffer' van de in greep en stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. Gistermiddag, toen het Neder lands elftal al weer in de Algar- ve was teruggekeerd en in het ge- meentestadionnetje van de bad plaats Albufeira voor het oog van zevenhonderd enthousiaste supporters de spieren losmaak te, had Robben zijn nijd nog niet opzij gezet. De PSV'er, die over tien dagen officieel Chel- PORTUGAL De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropese Kampioenschap voetbal vindt u op www.pzc.nl. sea-speler is, zei verschrikkelijk teleurgesteld te zijn. „Ik wilde blijven staan. Dit was mijn eerste wedstrijd op een EK. Ik voelde me heerlijk en ik had het idee dat ik gevaarlijk was. Maar de trainer vond dat hij moest wisselen en hij slacht offerde mij," zei Robben. In de kleedkamer van het Nederlands elftal waren zaterdagavond al een paar harde woorden geval len. De spelers deden hun best om de details niet prijs te geven. Het hoort bij de afspraken die al voor het EK in de groep zijn ge maakt. Maar aan alle kanten sij pelde tussen het cement van de kleedkamermuren de kritiek op de bondscoach naar buiten. Robben ontkende niet dat er on vrede heerste over de alles bepa lende wissel van Advocaat in het duel met de Tsjechen. „Ik vind dat dit wel moet kunnen. De trainer heeft kritiek op spe lers, dan mag je ook wel eens kri tisch zijn naar de trainer..." Op de vraag of Advocaat door de spelers nog wel serieus wordt genomen, antwoordde de jonge international bevestigend. „Na tuurlijk nemen we hem nog se rieus. Spelers en trainer werken LISSABON - De KNVB heeft nog steeds het volste vertrou wen in de veelbekritiseerde Dick Advocaat. „We staan nog steeds volledig achter hem", zei Henk Kesler, directeur betaald voetbal, gisteravond. Door de opmerkelijke vervan ging van Arjen Robben staat de positie van Advocaat bij het EK zwaar onder druk. „Maar bij ons staat hij absoluut niet ter discussie", benadrukte Kesler. „Ik heb de indruk dat in Neder land een beeld ontstaat dat er ie mand moet sneuvelen voor de nederlaag tegen Tsjechië. Maar de KNVB doet daar niet aan mee. Tijdens een groot toernooi doen we sowieso nooit uitspra ken over het functioneren van de technische staf." ANP samen op basis van een bepaald respect. De bondscoach heeft de beste bedoelingen gehad. Ik vind het zelfs een beetje verve lend voor hem als ik zie wat er nu allemaal gebeurt." Robben, die zo fit als een hoen tje het veld in Aveiro verliet en tegen Letland weer negentig mi nuten wil spelen, zegt nog niet te wanhopen. Hij rekent op een plaats in de kwartfinale als de Tsjechen hun sportieve plicht vervullen. Aanzienlijk pessimistischer is aanvoerder Phillip Cocu. De man die zich realiseerde dat hij zijn ploeg met een grote blunder in een moeilijk parket tegen de Tsjechen bracht, sprak over een reeds half gevulde koffer op zijn hotelkamer voor de terugreis. „We hangen aan een zijden draadje. Zo is het gewoon. Maar ik ga nog niet roepen dat dit het einde van mijn interlandcar rière is. Ik wil wel knokken voor die laatste kans. We zitten al leen met een verschrikkelijke ka ter. Als je met z'n allen het ge voel hebt dat je de Tsjechen kunt pakken en je verliest toch, dan hoef ik je niet te beschrij ven hoe de sfeer in de kleedka mer na afloop was." In barre tijden is er dan altijd een man die opstaat en graag de rol van Messias bekleedt. Claren ce Seedorf wilde geen woord meer vuil maken aan het duel met Tsjechië. „Dit is gebeurd, het is geweest en daar kunnen we heel lang over napraten. Maar dat is allemaal negatieve energie." Woede Het Nederlands elftal kookt van woede en die woede moet er woensdag tegen Letland maar uitkomen, vindt Seedorf. „We weten nu wat de situatie is. Het is onnodig om heel lang te gaan zaniken. De Tsjechen hebben een aardige bank. Ze gaan wisse len tegen Duitsland en die jon gens willen aan hun trainer la ten zien dat ze in de basis horen te staan. Voor Oranje geldt maar een ding. De knop moet om, we moeten mentaal weer net zo sterk aan de start verschij nen als tegen Tsjechië." Seedorf vervolgt: „Ik begrijp de frustratie wel, ik begrijp ook de vragen wel. Maar er zitten meer ploegen in onze situatie. Kijk- eens naar Italië. We moeten on ze laatste kans tegen Letland grijpen. Als wij winnen, bete kent het dat de Duiters ook moe ten winnen." GPD van onze sportredactie LISSABON - De spanning giert vanavond met 220 volt door hon derdduizenden huiskamers in Londen, Split, Parijs en zelfs Bern. Poule B van het Europees kampioenschap voetbal nadert zijn ontknoping en alle landen hebben nog kans om de eerste ronde succes af te ronden. Afhankelijk van het scorever loop bij Engeland-Kroatiè en Zwitserland-Frankrijk zullen vanavond ook de rekenmachi nes onontbeerlijk blijken. In elk geval hebben drie van de vier landen - Frankrijk, Engeland en Kroatië - hun lot nog in eigen hand. Alleen Zwitserland heeft bij winst wat extra hulp van Vrouwe Fortuna nodig. Alom wordt het meest verwacht van het duel tussen Engeland, en Kroatië, dat in Lissabon wordt gespeeld. De Kroaten móeten winnen, Engeland mag zeker niet verliezen om zeker te zijn van een plek in de kwartfinales. Engeland heeft een punt meer dan Kroatië en is op voorhand favoriet om in het toernooi te blijven. Kansloos lijken de Kroa ten zeker niet. Ze begonnen met èen dieptrieste 0-0 tegen Zwit serland, maar het gelijkspel (2-2) tegen Frankrijk zag er goed uit. De Engelse aanvoerder David Beckham heeft het 'ondenk baar' genoemd dat zijn land van avond zal verliezen en de kof fers moet pakken. Op de Balkan denken ze daar heel anders over. In heel Kroatië leeft de overtuiging dat de nationale ploeg de scalp van de tot dusver weinig indrukwekkende Engel sen kan nemen. Het is een spe ciale wedstrijd voor Dado Prso. De Kroatische aanvalsleider speelt volgend seizoen voor Glas gow Rangers en kan vanavond al aan zijn populariteit gaan werken. ..Ik besef dat ik in Schotland als held onthaald zal worden als ik de winnende goal maak tegen Engeland. Frankrijk heeft vanavond tegen Zwitserland aan een punt vol doende om zich te plaatsen voor de volgende ronde. Niemand twijfelt eraan dat dat gaat luk ken, maar toch zit het niet lek ker bij de topfavoriet. Dc geluk kige zege op Engeland werd ge volgd door een nog moeizamer gelijkspel tegen Kroatië. „We zijn duidelijk niet honderd pro cent", meent coach Jacques San- tini. Ook binnen de Franse selec tie wordt de vormcrisis onder kend, er werd zelfs een praatses sie aan gewijd. GPD Arjen Robben probeert de bal te veroveren in een duel met de Tsjech Karei Poborsky. door Peter van Duyl PORTO - Heel even hingen de Duitsers na de blamerende 0-0 tegen Letland als een aangeslagen bokser in de touwen. Maar met hulp van de Tsjechen, die zo vriendelijk waren Oranje omver te kiepe ren, stond de Duitse ploeg ook razend snel weer overeind. De ploeg van Rudi Voller heeft de kans op de kwartfinale na dit weekeinde volledig in eigen hand. De spectaculaire winst van Tsjechië op Nederland haalde een frisse doek over het moreel van de Duitsers. Met de rug recht en het hoofd fier omhoog werkten ze gisteren alweer een training af in hun basiskamp in Almancil, in de Algarve. Voller zei gisteren dat hij 'realistisch maar optimistisch' uitkijkt naar de laat ste opdracht in poule D, het duel met Tsjechië, woensdag in Lissabon. We zit ten in een positie dat één zege volstaat." De positieve stemming in het Duitse kamp wordt mede bepaald door de we tenschap dat Tsjechië inmiddels zeker is van de volgende ronde. Vóller zei er niet op te rekenen, maar de algehele verwach ting is dat de grote Tsjechische sterren woensdag een snipperdag krijgen. Dat zou de Duitse kansen op de kwartfinale een nieuwe impuls geven. Verder houdt heel Duitsland zich vast aan de goede wedstrijd tegen Nederland. Op de persconferentie van gisteren erken de Voller wel dat zijn ploeg tegen Tsje chië heel andere zal moeten aanvallen dan ze zaterdag tegen Letland deed. Met uitzondering van Michael Ballack wisten de Duitsers zich totaal geen raad met de massale verdediging van hun opponent en verloren ze zich in zinloze hoge voor zetten en aanvallen door het midden. „Ideeënloos liepen ze tegen de rode muur", sloeg de Duitse Bildzeitung giste ren de spijker op de kop. Het Duitse spel tegen Letland was werke lijk niet om aan te zien, vooral de in breng van de voorhoede was nihil. Het ni veau van de huidige Duitse aanvallers moet Vóller - zelf ooit zo'n geweldige spits - pijn doen. Bobic, Brdaric of Klose, het is lood om oud ijzer. Alleen Kevin Kuranyi laat enig licht op de toekomst schijnen, Hij zal woensdag tegen de Tsje chen weer alleen in de punt van de aan val staan, maar de beste jaren van de 22-jange aanvaller moeten nog komen. Hoewel Vóller zwaar teleurgesteld was, voelde hij er weinig voor om het toch al broze vertrouwen van zijn elftal verder te ondermijnen met een lading kritiek. De teamchef nam zijn spelers ook een dag na de wedstrijd aan alle kanten in be scherming. „Tegen zo'n verdedigende te genstander ziet het er altijd slecht uit", vond Voller. „Ik betwijfel het of Neder land het tegen deze ploeg zoveel beter zal doen dan wij." Het werd voor het EK ondenkbaar ge acht, maar met nog een speelronde voor de boeg heeft ook Letland nog een kans op een plek bij de laatste acht. Als de Duitse missie om Tsjechië te verslaan strandt, plaatst de winnaar van Let land-Nederland zich voor de kwartfina le. Na twee duels is er in elk geval geen enkele aanleiding meer om neerbuigend te doen over de kracht van de Letten. Het elftal is en blijft een rariteitenkabi net, maar het was dicht bij een stunt te gen Tsjechië en bracht met het sensatio nele resultaat van zaterdag in Porto de droom van het thuisfront tot leven. Sinds de loting in december vroeg heel Letland eigenlijk maar één ding van zijn voetbal elftal: minimaal een punt tegen Duits- land.Maris Verpakovskis, de ster van het Letse voetbal, maakte tegen Duitsland andermaal een uitstekende indruk. En ook Andrejs Rubins en Andrejs Prohoren- kovs weten hun weg in het countervoet bal van de Letten prima te vinden. Het zal ook voor Nederland bijna onmogelijk blijken om helemaal geen kansen weg te geven. De enige remedie is zelf een paar door Wierd Puk BERLIJN - De wedstrijd is nog maar twintig minuten aan de gang, Nederland staat tegen Tsjechië met 2-0 voor en in Ber lijn stromen de berichten op de mobiele telefoon van de Neder landse correspondent binnen. Van Duitsers. 'Wat een wed strijd!', 'Wie is die Robben?!', 'Tolles Spiel!'. Na het tenenkrommende 'Null- nummer' van de onmachtige Duitse Mannschaft tegen Let land, wordt er bij Nederland- Tsjechië weer voetbal gespeeld. Voor de Duitse voetbalfans is dit een moeilijke dag. Aartsri vaal Nederland, dat eerder door de Duitsers op de knieën leek ge dwongen, dartelt als vanouds van aanval naar aanval. Moeilijk om toe te geven dat die arrogante Nederlanders tóch een goed team hebben. En dan die Tsjechen: die blijken nóg sterker dan 'die Hollander'. 'Hoe moeten wij deze Tur bo-Tsjechen verslaan!?', wan hoopt Bild een dag later. 'Ter herinnering: de Tsjechen zijn de genen die in een 'Giganten- Spiel' de beresterke Hollanders helemaal kapot speelden'. Toch is er hoop. 'Als de Tsjechen de helft van hun elftal rust geven en de Nederlandse trainer tegen de Letten weer zo geniaal slecht wisselt'. De Wissel. Ook Duitse commen tatoren wrijven zich een dag la ter nóg in de ogen. Wie haalt nou 'zijn gevaarlijkste man van het veld? Robben was met Pavel Nedved de beste speler. Trainer Dick Advocaat krijgt nu ook de complete wereldpers, inclusief de venijnig kritische Duitse bou levardpers, over zich heen. Die lacht zich krom over die 'onver klaarbare tactische blunder'. Advocaat was bij de Duitse fans al eerder het lachnummer van het toernooi. Geen trainer in Portugal zweet zo openlijk en zo hevig voor de camera's als de ge zette Hollander. Dat vonden veel Duitse tv-kijkers reden tot grote hilariteit. Maar Advocaats 'doorslaggevende fout' m, Welt) is voor het intemahona aanzien van de Nederlandsetra ner de doodsteek. Alleen deê gen falende ex-bondscoack Berti Vogts en Erich Ribb^ werden door de Duitse mi ooit nóg belachelijker gemaakt. Zowel in Duitsland als in Neder, land begint nu het 'Grosse Zit. tern' (Bild), het angstige afwaó. ten. Duitsland moet de Tsjeccg woensdag verslaan. Maar i weet is Oranje zo aangesp dat ook Letland een te hogehor- de blijkt. Met zo'n Dick Adn> caat als coach weet je het ma nooit, hopen de Duitse comii tatoren. Niet alleen de journalisten r; verbijsterd. Günter. belt op.H is Duitser maar een groot lij hebber van het Nederland voetbal. „Ik wist dat Nedefe ders de neiging hebben zieM in de voet te schieten", zegt treurend. „Maar dit gaat e veel te ver. Hoe haalt een ts ner het in z'n hoofd om een L radona of Zidane in topvon z'n ploeg te halen? Robben een sensatie! Zelfs een Djj| trainer zou zo'n blunder d kunnen maken." GPD LISSABON - De Europese halbond Uefa heeft dopingge f f bruik van de Kroatische aannl N Ier Ivica Olie door de vingers«t- klj zien. Olie reageerde positiefo| het verboden middel methylpn or snisolone na de wedstrijd Kr« tië-Frankrijk (2-2), waarin b tha inviel in de 73e minuut. De tuchtcommissie van de Ud oordeelde dat Olie geen blaa trof. Hij had van zijn eigen bege jftt leidingsstaf een pijnstiller mi cle verboden stof gekregen vu du een geblesseerde rib. De Kroati sche voetbalbond kreeg daara een boete van 6600 euro wega »rj het overtreden van de dopiaffl je gels. ANP/RTR m" KÜB foto Hans van Weel/GPD Bondscoach Rudi Voller kijkt realistisch naar laatste duel goals te maken. De weg naar het Letse doel loopt via de zijkanten, want het cen trum van de Letten is zo gesloten als een kluis. Nieuwe sensatie Met enige schroom aanvaardde Letland aan het begin van deze maand de reis naar Portugal, ergens toch bang voor een paar fikse afstraffingen. Die vrees heeft de hele Letse delegatie in 180 minuten voetbal van zich afgeschud en ergens in het achterhoofd groeit het vertrouwen in een nieuwe sensatie. „Toen we aan het EK begonnen, waren we misschien nog wat naïef", vond bondscoach Aleksandrs Starkovs. „Maar mijn ploeg wordt met de wedstrijd sterker en nu willen we ook een goed resultaat tegen Nederland." GPD Dc Letse spits Maris Verpakovskis (midden) schudt de Duitsers Dietmar Hamann (links), Michael Ballack (liggend) en Christian Wörns van zich af. foto Yuri Kochetkov/EPA door Rudy Boogert FIGUEIRA DA FOZ - Tot half vier in de nacht heeft Jan Baart met zijn voetbalmaten gediscussieerd over een alter natief voor Dick Advocaat. Ze kwamen er niet uit. „Van Hanegem misschien, maar als Advocaat gaat, gaat Van Ha negem mee." De Goese Oranje-supporter, voor wie Nederland-Tsjechië de 133e interland was, was gisteren nog ondersteboven van de nederlaag van Oranje. „Zelfs de vrouwen in ons vak snapten er niks van dat Advo caat Robben uit het veld haal de. Als je verdorie met 2-0 voor staat, mag je dat nooit en te nimmer weggeven." Baart heeft met vier andere Oranje-watchers voor het ge hele toernooi twee apparte menten gehuurd in Figueira da Foz, in het midden van de langgerekte Portugese kust, Het liefst zit hij er tot zondag 4 juli, de finaledag, maar zijn hoop daarop is zaterdaga vond danig geslonken. Hij houdt er ernstig rekening mee, dat hij over drie dagen weer thuis in Goes zit. Koffers pakken „Na de wedstrijd wilden ver schillende jongens hun kof fers al pakken en naar huis gaan. Gelukkig heb ik die kunnen ompraten. We praten elkaar nu moed in. Dat is het voordeel als je met meerdere mensen bent: de één begint er mee, de ander wordt aangesto ken en zo beur je elkaar op. Ja, misschien is het tegen be ter weten in." „Ik schat de kansen nog altijd op fiftyfifty in", zegt Baart. Alle mogelijke scenario's zijn de revue al gepasseerd tijdens de oppepsessies. De peptalk van Baart. „Oké, Tsjechië stelt waarschijnlijk een B-elf tal op. Maar de Tsjechen heb ben een grote hekel aan de Duitsers. Bovendien willen die B-jongens zich graag be wijzen. En als die Duitsers niet tegen de Letten kunnen scoren waarom dan wel tegen len Tsjechië B?" Het Nederlanê elftal had zich volgens Baan - en velen met hem - een hoop ellende kunnen besparen. „Dick Advocaat had noo:: Hij bondscoach moeten worde: Ik ben nooit fan van hem gel weest. Het is één grote schijt lijster. Dat is hij nu en dal was hij in zijn vorige periode als bondscoach ook al, Een op portunistische jongen Peter van Vossen zette hij toen pas na twee wedstrijden in." Cruijff-aanlianger Jan Baart vervolgt: „Advo caat is bang. Hij gaat altijd voor zekerheid. Zaterdag stonden we met 2-1 voor, wat doet-ie? Bosvelt erin, om de voorsprong te verdedigen. Hij durft nooit, uit te bouwen naar 3-1 of 4-1. Altijd behoe dend. Als Cruijff-aanhanger vind ik dat we altijd metdne spitsen moeten aanvallen Zo zijn we groot geworden ffi dat kunnen we goed. Neder land kan nu eenmaal g® voorsprong verdedigen." En dan dat Oranje-legio® „Laf publiek", vindt Baar „Buiten het stadion zijn w.; de beste, maar binnen het sta dion zijn we niks. Alias maar juichen als we voor staan. Nee. dan de Kroate Tegen Frankrijk stonden achter en de supporters blo- ven maar zingen en springs als één deinende massa. Da- zit leven in. Ik heb het met er- gen ogen gezien." Stembanden Zelf weet Baart op de tribus soms van gekkigheid niet hij moet doen. Bij een doel punt schreeuwt hij zijn stem banden schor en heeft hij volgende dag geen stem meer over. Zoals gisteren. Maar die stem had hij zaterdagavond na Ne derland-Tsjechië toch niet no dig. „In de auto terug naar het appartement is er woord gezegd. Maareenma» thuis filosoferen we er °P los." Bijvoorbeeld over de opvol ger van Dick Advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14