!ZC (Vissel overschaduwt prachtduel Advocaat legt hoofd op hakblok Gefrustreerd door de technische staf Briljante Davids was veruit de beste in Oranje ibberknieën spelen Dick Advocaat tegen Tsjechië weer parten farolooq alasek: zo'n nel maak je ooit meer mee Laporta eist duidelijkheid Davids Weer zege Michael Schumacher Chantal Beltman wint de Ster Portugees avontuur Dieleman ie; 0113-315640 pzc.nl redactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes Mkwtentie-exploitatie: .j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; »iws-Vlaanderen: 0114-372770; (Jnaal: 020-4562500. sandag 21 juni 2004 0R0 - Nederland - Tsjechië ir toedoen van Dick Advo- 'de wedstrijd van de wissel' rdcn. Begrijpelijk, maar jammer. Want daarmee iedere betrokkene bij dat il ernstig tekort gedaan. In werd een van de mooiste tbalduels aller tijden opge- id. commando's die in de zestig- minuut van de Nederlandse kwamen waren waanzin. Advocaat leverde in het ge it met de Tsjechen zijn ite wapen vrijwillig in. ije stond met 2-1 voor en uiteindelijk met 2-3. racaat werd altijd als een laf- njn minst toch behouden der omschreven. Terecht, zaterdag brak hij met zijn traditie. Hij zette een aan- »cd basiselftal neer, dat bin- twintig minuten een voorsprong nam. De assists m van Robben, waaruit i en Van Nistelrooij scoor- Een onbegrijpelijke blun- ,-anCocu zorgde voor een te- treffer van Koller. eigenlijk was er geen vuil- de lucht. De Tsjechen wa- tersterk en superaanval- Maar Oranje was dat ook, waren volledig aan elkaar gewaagd en speelden voetbal zoals voetbal bedoeld is. Spelen om doelpunten te ma ken, verder zo min mogelijk ge zeur. Het was een duel zonder weerga, met uiteindelijk het on waarschijnlijke aantal van 26 echte kansen over en weer, veer tien voor Oranje, twaalf voor de Tsjechen. Het nu al beste EK-duel van dit jaar verdiende twee winnaars. Al was het maar vanwege de to meloze inzet, het technische ver nuft, het hogeschoolvoetbal. Ne- derland-Tsjechië kreeg echter maar één winnende ploeg, om dat Dick Advocaat na een uur toch weer bibberknieën kreeg. Twee jaar prutste Oranje maar wat aan, altijd weer moest Advo caat de boel in de rust corrige ren met zijn inmiddels beruchte herstelwissels. Zaterdag bewees Advocaat zijn eigen ongelijk van de voorbije jaren. Hij liet Oranje eindelijk aanvallen en dat betaalde zich uit. Nederland se voetballers zijn nu eenmaal offensief ingesteld, passen niet in moeilijke tactische keurslij ven. De Hollandse voetbalcul tuur is totaal gebaseerd op het aloude credo: aanvallen! De Tsjechen hadden ook kun nen scoren, volop zelfs. Maar de Nederlandse voorsprong was tot die rampzalige zestigste minuut verdiend. Oranje kreeg meer en betere kansen. Clarence Seedorf was de enige speler die meteen liet weten dat hij er niets van snapte toen hij het bordje met de nummers 19 en 21 langs de kant omhoog zag komen. De voetballer van AC Milan vroeg aan de bondscoach waarom hij in hemelsnaam zijn gevaarlijkste aanvaller, Arjen Robben, van het veld haalde en middenvelder Bosvelt inbracht. Seedorf had gelijk, want net voor 'de wissel' had Robben nog een geweldige kopkans van Van Nistelrooij voorbereid. Na de 'vernielwissel' was het ge lijk gedaan met het Nederlandse overwichtje. Oranje begon ach teruit te hellen en dat was een beroerde speelwijze tegen een Tsjechisch elftal dat inmiddels zo ongeveer alle aanvallers op het veld had staan. Advocaat in casseerde weer het loon van de angst. In de 71e minuut contro leerde Koller een voorzet van Nedved en legde hem panklaar neer voor Baros. Die haalde ver nietigend uit: 2-2. V oetbalzelfmoord Luttele minuten later incasseer de Heitinga ten onrechte een tweede gele kaart. Tien man over, een 2-2-stand. De Holland se voetbalnatuur kwam nooit meer aan het licht dan in dat laatste kwartier. Want Oranje bleef aanvallen, alsnog op jacht naar een zege. Het bleek een fraaie vorm van voetbalzelf moord. Smicer counterde naar 2-3. Oranje is nu volledig afhan kelijk van de goede wil van de Tsjechen. Zij moeten Duitsland punten afhandig maken, anders is het EK woensdag voorbij. Als dat gebeurt, dan is Advocaat geen bondscoach meer. Zijn op volger weet dan dat er zaterdag een uur lang een nieuwe norm is gezet. In de polder kan nog heel aardig gevoetbald worden, als de coach de spelers maar datge ne laat doen waar ze goed in zijn. Oranje hoort aan te vallen, altijd en overal. Een speelwijze die alom bewondering oogst, nog steeds. Dat is ook heel wat waard. GPD PORTUGAL iïiRO - Nog nauwelijks beko- van wat zich nog geen uur sier had ontpopt als een Bnzinnig schouwspel, dolde icied Tomas Galasek tussen spelersbussen met Andy van Meyde en Wesley Sneijder. Ion wedstrijd maak je nooit mee." En Sneijder en Van r.Meyde knikten. t winnaar praat altijd veel. danks de intensiteit van een pduel zonder weerga leek Ga- tó te zweven. Op woorden, kwam superlatieven tekort Ie beschrijven hoe hij de slij- Mag had beleefd. „Zoveel po Fantastisch. Onvergelijk- 'met wat je met Ajax in de 'petitie of Champions Lea- beleeft. Dit ging alles te bo- 2Scherper, sneller. Zo'n wed- jd maak ik waarschijnlijk «meer mee." asek werd in de 62e minuut fsseld, na een gele kaart. bondscoach wilde voorko- a dat ik tegen rood zou op- P® en met Marek Heinz wilde nog meer druk zetten. Dat is '■'dig uitgepakt." Galasek ar nog net geen knipoog bij 'Je wissel van Robben. Hij beleefd. „Ik denk dat het "voordeel was voor ons. En f de fluitconcerten op de tri nes hoorde, waren de suppor- s het er ook niet mee eens." "ruit lopen op woensdag, als derland hoopt dat Tsjechië [sportieve plicht doet, wilde jlasek nog niet. Het treffen 'Duitsland was ook nog geen cma geweest in de kleedka- «Maar als ik in het lichaam de Nederlanders zou kun- kijken, zou ik niet gelukkig 11 met de situatie waarin ze "beland." GPD Het eerste doelpunt van Tsjechië in de maak. Milan Baros blijft fier overeind tussen Edwin Van der Sar (links), Jaap Stam (3) en Phillip Cocu. foto Laurent Gillieron/EPA De aasgieren waren er klaar voor. Dick Advocaat gaf giste ren in Albufeira op speciaal ver zoek een extra persconferentie. Hij legde zijn hoofd op het hak blok. door Jaap van Essen ALBUFEIRA - Een onvoorstel baar trieste bedoening was het gisteren tijdens de training van Oranje. Teruggekeerd uit Avei- ro verzamelde de Nederlandse sportpers zich in een buitenmo del partytent om de het sparte len van Dick Advocaat mee te maken. Het ging uiteraard alleen over 'de wissel'. Robben eraf, Bos velt erin. Inderdaad geen geluk kige greep, maar dat is achter af altijd een makkelijke conclu sie. Maar ja, de wolven in het bos waren aan het huilen gesla gen, en dus huilde de partytent mee, Dickie moest hangen, liefst meteen. Dick Advocaat oogde als Napo leon op het einde van de slag bij Waterloo. Dick Advocaat weet dat hij verloren is, maar was wel zo dapper in de tent te verschijnen. „Want weglopen heeft toch geen zin." Medelij den viel hem ten deel. Natuur lijk, niets is dodelijker voor een bondscoach dan medelijden, maar toch. Het zat Dick Advocaat zater dag ook niet mee. Laat-ie Oran je eindelijk aanvallen, wordt uit veertien kansen maar twee maal gescoord. In de allerlaat ste minuut had Van der Vaart ook nog 3-3 kunnen maken. Was er nooit zoveel gedoe ge weest over die wissel. Maar ja, als. Ook gisteren zat het opnieuw niet mee. Hij had gehoopt op een mooi bord met magneti sche poppetjes om de pers uit te leggen waarom hij Robben had gewisseld. Maar het bord was om de een of andere reden niet bruikbaar. Rooddoorlopen En dus vertelde Dick het nog maar eens. Nou ja, een beetje gespannen. Rooddoorlopen ogen, zoekend naar namen: „En dan hier onze vriend, hoe heet hij ook alweer..." In elk ge val; de Tsjechen hadden een man meer op het middenveld, daar moest wat aan gebeuren. Robben had al drie maanden niet meer gespeeld. Nee inder daad, er was geen enkele fysie ke aanleiding om hem van het veld te halen. En tsja, normali ter is het een logische wissel om de greep op het middenveld terug te krijgen en de wedstrijd te controleren. We stonden ten slotte met 2-1 voor. Maar uiteindelijk gaf Dick Ad vocaat het ronduit toe: „Het was mijn beslissing en het leek Dick Advocaat probeert zichzelf te verdedigen tijdens de perscon ferentie. foto Marcel Antonisse/ANP me een goede wissel. Maar ach teraf was het geen gelukkige wissel." Een dodelijke wissel is meestal dodelijk voor een bondscoach. En dus sprongen de media hem live op tv in de nek. Vooraf hoopten velen eigenlijk dat Ad vocaat in die partytent in Albu feira meteen zijn ontslag zou in dienen. 'Bondscoach stapt tij dens EK op', dat is nog eens een verhaal. Maar Advocaat moest hen teleurstellen. „De vraag of ik nog wel op mijn plaats ben als bondscoach is nu niet aan de orde. Nu nog niet." Na woensdag misschien wel. Dan speelt Oranje tegen de Let ten en Duitsland tegen de Tsje chen. Oranje is afhankelijk van puntenverlies dat de Duitsers moeten lijden. Loopt het verkeerd af, dan zal Advocaat niet lang bondscoach meer zijn, ook al verlengde hij onlangs zijn contract. Het is voor hem te hopen dat hij dan weer een andere mooie baan vindt. GPD pagina 14 barst in samenwerking Je hoon van heel Nederland is nu °P Dick Advocaat gericht, inaar Jftns mij zitten er naast hem nog drainers op de bank. Zouden Wil jan Hanegem, Jan Wouters en Bert bngen het allemaal eens zijn ge- ^met die wissel van Arjen Rob- Dat lijkt me sterk, want die beslis- ^v«baasde iedereen. Het fluitcon- ijfg"1 stadion zei volgens mij al ge- Clftalmet Tsjechië als supporter bekeken, heeft één van de beste wedstrijden van dit Nederlands elftal gezien. Het was leuk en aantrekkelijk, met heel veel kansen. Tot de wissel van Robben, want vanaf dat moment ver loor de wedstrijd zijn glans. Het is toch ongelofelijk dat zo'n technische staf heel je avond kan verpesten. Zo voelde ik het, maar ik denk dat dat voor heel veel mensen gold. Bij de wissel van Robben dacht ik: dit gaat fout. Echt waar, ik vond het mo ment heel slecht gekozen. Normaal be gint Advocaat meestal met de.verkeer de opstelling en moet hij dat later her stellen. Dat was nu eens niet het geval. Ik had alleen Sneijder opgesteld. Hoe veel moet hij nog laten zien voor hij het vertrouwen krijgt? Hij zet de spitsen constant aan het werk en dat vond ik met Clarence Seedorf minder het geval. Toch was de start nu eindelijk eens goed, maar Advocaat had na de 2-1 al moeten ingrijpen. Bij Tsjechië kwam Smicer erin voor Grygera en dat bleek weer een goede wissel van hun bonds coach. Die Brückner had tegen Letland al een beslissende omzetting gedaan en nu deed hij het weer. Na afloop heb ik me gestoord aan de uitleg van Dick Advocaat. Hij deed het voorkomen alsof Tsjechië bijna geen kansen had gecreëerd. Vanaf de bank leek dat misschien weer zo, maar Van der Sar heeft er toch flink wat ballen uitgehouden. Hij was in de tweede helft één van de betere spelers en we hebben ook de Davids gezien zoals Ne derland hem wil zien. Advocaat legde later ook uit dat Rob ben gewisseld was, omdat hij al drie maanden niet gevoetbald had. Dan had iedereen beter drie maanden niet kun nen spelen, misschien hadden alle spe lers dan zo'n fantastische vorm gehad. Het was jammer dat Van Nistelrooij en Robben na afloop voor de camera niet durfden te zeggen wat ze voelden en dachten. Het lag op het puntje van hun tong en de frustratie droop er vanaf. Maar dat gold voor meer Nederlanders. Gérard de Nooijer BARCELONA - Voorzitter Joan Laporta van Barcelona is het getreuzel van Edgar Davids zat. De Nederlandse mid denvelder kan bij de club een nieuw contract tekenen, maar heeft nog steeds geen uitsluitsel gegeven. Laporta heeft haast. „We gaan naar alternatieven kijken", zei hij in de Spaanse krant Sport. Vrijdagavond eindigde het ul timatum dat Barcelona aan de Nederlandse international zou hebben gesteld. De Spaanse krant tekent uit de mond van Davids op dat hij niets van een ultimatum afweet. Volgens de speler, die voor drie jaar kan bijtekenen, pro beert zijn zaakwaarnemer Geerlings al dagen contact te krijgen met voorzitter Laporta. ANP INDIANAPOLIS - Michael Schumacher heeft gisteren in Indianapolis de formule-l-race om de Grote Prijs van de Verenigde Staten gewonnen. Het was de achtste seizoen zege in negen races voor de Ferrari-rijder en de 78e in 204 races. De Braziliaan Rubens Barrichello maakte er voor Ferrari een dubbelslag van door als tweede te eindigen. De race werd overschaduwd door een huiveringwekkend ongeval met Ralf Schumacher. De 28-jarige Duitser ver loor in de elfde ronde de macht over het stuur in zijn Willi ams en knalde met 320 kilometer per uur tegen de beton nen muur. Het duurde tien minuten voordat hij uit het wrak kon worden gehaald. Hij was bij bewustzijn en kon alle ledematen bewegen. Schumacher klaagde over pijn in de rug en werd na een eerste onderzoek uit voorzorg per helikopter naar een ziekenhuis vervoerd. ANP pagina 18 Schumacher wint altijd en overal RENESSE - Chantal Beltman kreeg zaterdag alle mede werking van haar ploeggenoten van Vrienden van het Platteland om de driedaagse wielerwedstrijd voor vrou wen, de Ster van Walcheren, te winnen. De wedstrijd tel de mee voor de topcompetitie en omdat koploopster Mir jam Melchers afwezig was, kon Beltman de leiding overne men, pagina 19 alle ballen op Beltman GOES - Martijn Dieleman speelt komend seizoen in de Portugese competitie bij Castelo de Maia. De uit Goes af komstige volleyballer tekende een contract voor één sei zoen, pagina 22 Dieleman tekent bij kampioen Phillip Cocu - 5: Een dramati sche fout voor zo'n ervaren inter national. Zijn foutieve pass voor rust was het begin van het einde voor Oranje. In de dug-out van Nederland kon de technische staf nauwelijks geloven wat ze vlak voor hun ogen zagen. Edgar Davids - 9: Davids moet na afloop uit de EHBO-kamer een zuurstoffles van de muur hebben gerukt of in het vlieg tuig op de terugweg naar de Al- garve 's nachts een zuurstofmas ker uit het plafond hebben ge trokken. Een krankzinnig explo sief optreden van de Hollandse leeuw. Aan Oranje-kant veruit de beste man. Andy van der Meyde - 6,5: Kei hard getraind de afgelopen we ken om weer topfit te worden. Eén ding kennelijk vergeten op het trainingsveld: afronden. Als hij er nu eens eentje in had ge schoten, dan zou de stad Aveiro nu nog dronken zijn geweest. Ruud van Nistelrooij - 7: Voorlo pig loopt Ruud van Nistelrooij twee op twee tijdens dit EK. Als hij die lijn doortrekt tegen Let land, is er nog hoop voor Oran je. Maar 'Van the Man' weet dat Nederland het niet meer in ei gen hand heeft. Arjen Robben - 8,5: Het was na tuurlijk pas zijn eerste wed strijd op een EK. Maar de hele wereld wist zaterdagavond wel meteen dat hij ook meedoet in Portugal. Een revelatie. De door braak ook op het allerhoogste ni veau. Jammer dat iedereen het zag behalve de coach. Paul Bosvelt - 5: Misschien wel de ongelukkigste speler van alle maal Hij wordt het veld inge stuurd met de wetenschap dat niemand hem wil zien. Niks te gen Bosvelt, maar het pubhek en de spelers wilden Robben houden. Rafael van der Vaart - 4: Had als invaller ook nog even de be slissende goal kunnen maken. Maar kwam zoals wel vaker de laatste tijd te laat en lag weer op zijn gat. Had bij de derde goal van Tsjechië veel ellende kunnen voorkomen als hij op de goede manier had gedekt. Michael Reiziger - 6: Durfde ten minste te voetballen als inval ler, Reiziger blijft een nuttige wisselspeler voor wie het na dit toernooi wel over zal zijn. GPD door Marcel van der Kraan AVEIRO - Zelden zullen er bij het Nederlands elftal zulke uit stekende individuele prestaties zijn geleverd terwijl er toch werd verloren. Tegen Tsjechië kwam het gros van de spelers prima voor de dag. Edgar Da vids was de beste van allemaal. Edwin van der Sar - 7: Van dei- Sar stond net als de rest van de ploeg vooraf onder druk. Hi] had een waardeloos gevoel over gehouden aan de vrije trap van Torsten Frings. Revancheerde zich tegen de Tsjechen met een prima optreden. Maar het waar deloze gevoel? Ja, dat was er na drie goals tegen nog steeds. John Heitinga - 6,5: Woedend over zijn rode kaart. Begrijpe lijk, omdat de tweede gele kaart een lachtertje was. De 'grote* Nedved liet echter zien wat het verschil is tussen hem en een 'broekie' van Ajax. Jaap Stam - 6: Aan zijn éigen ka le kop is Jaap Stam gewend, maar dat kale hoofd van Jan Koller zal hem waarschijnlijk nooit gaan bevallen. Elke keer als hij de Praagse reus tegen over zich heeft, komt hij armen, benen en lengte tekort. Wilfred Bouma - 6,5: Goed zijn is soms niet voldoende als het gaat om topwedstrijden. Wil fred Bouma deed zijn werk naar behoren, wordt als internatio nal steeds beter, scoorde zelfs een goal, maar tegen de beste voetballers van Europa moet je extra klasse hebben. Giovanni van Bronckorst - 5: De 'pingel-actie' in de slotfase was een levensgevaarlijke en do delijke voor Oranje. Het balver lies leidde tot de derde Tsjechi sche goal. Ook Van Bronckhorst werd het slachtoffer van Rob- bens wissel. Zolang de PSV'er voor hem stond, kon hij zijn ei kwijt. Clarence Seedorf - 7: Gelukkig was er nog één man die het ver bale gevecht durfde aangaan met Dick Advocaat toen Paul Bosvelt langs de zijlijn klaar stond om in te vallen. Seedorf eiste dat de Nederlandse ploeg in tact bleef. Clarence heeft vaak een uitgesproken mening, maar dit keer had hij groot ge lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13