Portugal bidt voor Pauleta Koning chaos regeert het schaakbord PZC Dubbeldam laat Spelen schieten 21 Vertrouwen tij Duitsland gegroeid Spanje start titanenstrijd met klein voordeel (uroloog Schuster trainer Levante PSV wil Ramzi niet meer verhuren Ajax legt twee talenten vast Uruguay aan Correa jaar geschorst Boca in finale Libertadores Cup Bonfrere bondscoach Zuid-Korea Van de Leur niet op NK zaterdag 19 juni 2004 PORTO - Als een dood vogeltje !(tle de Duitse selectie zo'n tien ton geleden voet op Portuge- bodem, maar na negentig mi- ,jlen voetbal voelt 'Die Mann- j&aft' zich weer kiplekker. Het jsdespel tegen Oranje heeft de Risers het vertrouwen gege- rtüdat ze tegen alle verwachtin- in een rol van betekenis kun- «pelen op dit Europees kam- jioenschap. pe opsteker van dinsdag was zffies het vitamineshot waar Duitse voetbalelftal al tij- ja zo dringend om verlegen Bt De afgang tegen Roemenië p.j) en het debacle tegen Hon- nrjjê (0-2) kort voor het EK de tain Duitsland de laatste rest- p hoop verschrompelen tot te («waarlozen proporties. Maar jet goede optreden tegen Oranje ieeft in één klap alles veran- srd.Teamchef Rudi Voller kon een steuntje in de rug goed ge bruiken. De oud-international pet in Duitsland een grote po pulariteit. Maar sinds het ont zag van Ottmar Hitzfeld bij Saiem München dook diens 2am steeds weer op als nieuwe •erke man in het geval Duits- luidop Euro 2004 afgeserveerd worden. De goede prestatie ga Nederland verzekert RIer eigenlijk nu al van een rfflstverband tot en met het éi van 2006 in eigen land. fe tweede opdracht voor de tatsers is van een heel andere 3M dan het karwei tegen Oran- Vanavond spelen ze in Porto •^en Letland. Misschien geldt duel met de verrassende Let- nog wel meer als proeve van itkwaamheid voor de Duitse ■«eg dan de altijd beladen tnjd tegen aartsrivaal Neder- zi In het Estadio do Bessa - te tweede stadion van Porto - an Duitsland niet meer wach tel op zijn tegenstander, zal het :;ii initiatieven moeten ont- looien. De Letten hebben in lm eerste wedstrijd tegen Tsje- iië aangetoond dat ze welis- rareen middelmatig elftal heb- i, maar dat hun massale de- insie niet zo heel makkelijk uit Saar te spelen is en dat er se- eus rekening moet worden ge- wden met hun counters.GPD door Henri van der Steen LISSABON - Met allerhande scenario's was rekening gehou den, maar niet met een wed strijd Spanje-Portugal die tot ge volg zou hebben dat een van de twee landen meteen al zou zijn uitgeschakeld op een EK waar naar zo veel miljoenen Portuge zen en Spanjaarden jarenlang hebben uitgekeken. Toch gaat het morgen gebeuren. Portugal en Spanje hadden ei genlijk een soort oefenwedstrijd je gepland; na twee ronden in de groep zouden de Russen en Grie ken toch wel zijn uitgespeeld en konden de buren, mogelijk via een fris gelijkspelletje, de kwart finale alvast gaan voorbereiden. Daar komt dus niks van terecht, enerzijds omdat Portugal zo on handig was de eerste wedstrijd te verliezen (1-2 tegen Grieken land), anderzijds natuurlijk om dat Otto Rehhagel zijn Griekse ploeg kennelijk een winnend concept heeft aangesmeerd. Portugal zit er maar mee, Span je ook. De ploeg van bonds coach Inaki Saez Ruiz heeft aan een gelijkspel genoeg, maar mag niet verliezen. Dat is een heikele zaak tegen een land dat moet winnen en thuis speelt en moge lijk niet alleen het publiek op zijn hand heeft. Het goede nieuws voor de Span jaarden is dat heel Portugal zich met het zweet in de handen af vraagt wie in hemelsnaam het winnende doelpunt moet ma ken. Pauleta is de eerst aangewe zene, maar de spits stelt tot dus verre gruwelijk teleur. Hij miste tot op heden geen enkele kans. maar hij kreeg er ook niet een. Dat lag niet alleen aan hem, maar wel deels. Pauleta, 31 jaar en de nummer drie op de eeuwi ge topscorerslijst van Portugal, achter Eusebio en Figo, is niet echt een prijsschutter. Maar een alternatief is er niet voor de Por tugese bondscoach Scolari. De eerste reserve, Nuno Gomes, is ook geen speler die gemakkelijk scoort. De afgelopen twee jaar kwam hij bij Benfica tot welge teld 16 goals in 46 wedstrijden. Met middenvelder /spelmaker Deco ging het bij Portugal al wat beter dan met Rui Costa als draaischijf, maar de ploeg lijkt wel erg gebukt te gaan onder druk en verwachtingen. Figo kan er ook weinig aan verande ren. De vedette lijkt fysiek niet eens meer in staat tot krachtsin spanningen van anderhalf uur. De rechterspits is 31, heeft meer dan honderd interlands ge speeld, was onderwerp en mid delpunt van een waanzinnige transfer en beleefde met Real Madrid afgelopen seizoen ook de keerzijde. Voor Figo gaan de jaren, kortom, ook tellen; der tien jaar in de top gaat niemand in de koude kleren zitten. Spanje heeft het iets gemakkelij ker. Natuurlijk is er het puntje voorsprong. Daar komt bij dat er bij de Spanjaarden niet zo veel lopen die een rotjaar achter de rug hebben. Integendeel. Al leen aan aanvoerder Raul kun je zien dat hij bij Real Madrid aan de verkeerde kant van de score is geweest. Spanje speelde tegen Grieken land en Rusland ook bij vlagen heel behoorlijk, reden genoeg om als favoriet aan de wedstrijd te beginnen. Spanje wil natuur lijk sowieso iets maken van het toernooi, niet alleen omdat het op EK's en WK's zo vaak mis gaat, ook omdat dit EK eigen lijk in Spanje gespeeld had moe ten worden. Spanje was diep te leurgesteld toen de Uefa voor Portugal koos. Morgenavond kan de Uefa diep teleurgesteld zijn als Portugal er al meteen uit ligt. Dat zal de sfeer rond het EK niet ten goede komen. Portugal zal dus bidden voor Pauleta. GPD Luis Figo lijkt fysiek niet meer in staat tot krachtsinspanningen van anderhalf uur. foto Armando Franca/AP VALENCIA - Bemd Schuster heeft gisteren een eenjarig contract ondertekend als trainer van'het Spaanse Levan te bij Valencia. De club promoveerde naar de eerste divi sie. Johan Cruijff speelde ooit in het grijze verleden een seizoen bij Levante. Schuster werd begin mei ontslagen door Shachtor Donetsjk uit de Oekraine. Daarvoor was de 21-voudig Duits international werkzaam bij Deportivo Jerez in de Spaanse tweede divisie. Als speler was hij ac tief bij FC Köln, Bayer Leverkusen, FC Barcelona, Real Madrid en Atletico Madrid. ANP EINDHOVEN - PSV wil Ramzi niet meer verhuren. Dat heeft de Eindhovense club gisteren op zijn website laten weten. De aanvaller is eventueel wel te koop. Ramzi heeft nog een contract van een jaar bij PSV. Vorig jaar kwam hij op huurbasis uit voor FC Twente. Na de vakantie voegt hij zich weer bij de selectie van PSV voor de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft gisteren de zestienjarige in Ghana geboren Belg Stanley Aboraa voor drie jaar gecon tracteerd. Urby Emanuelson (18) tekende een contract voor twee jaar. Beide spelers zijn afkomstig uit de eigen jeugdopleiding. De aanvallende middenvelder Aboraa speelde voordat hij naar Ajax kwam een seizoen bij Ger minal Beerschot in Antwerpen. Emanuelson is een verde diger. ANP ZÜRICH - Fernando Correa van Real Mallorca is gisteren door de Fifa voor een jaar geschorst. De aanvaller uit Uru guay werd betrapt op het gebruik van cocaïne. Hij rea geerde na de interland van Uruguay op 31 maart tegen Ve nezuela (0-3) positief. Correa (30) speelde zijn vierde inter land. Hij is de tweede Uruguayaan die op cocaïne betrapt werd. Eerder werd Seabastian Eguren van Nacional posi tief bevonden. Hij werd zes maanden geschorst. ANP BUENOS AIRES - Boca Juniors heeft de finale van de Li bertadores Cup, de Zuid-Amerikaanse Champions Lea gue, bereikt. In het Argentijnse onderonsje met River Plate was Boca de koelbloedigste in het nemen van straf schoppen (5-4). In de finale staat Boca Juniors op 23 en 30 juni tegen Once Caldas uit Colombia. ANP SEOUL - Jo Bonfrere is gisteren in Seoul benoemd tot' bondscoach van Zuid-Korea. De 58-jarige Limburger be reikte een voorlopig akkoord over een tweejarig contract. Over vijf dagen zal hij in Seoul zijn handtekening onder' de verbintenis zetten. Hij moet de Zuid-Koreaanse ploeg naar de eindronde van het WK 2006 in Duitsland leiden. Bonfrere is na Guus Hiddink de tweede Nederlandse bondscoach van Zuid-Korea. ANP Stelje voor dat Portugal vlak voor het EK voetbal zou hebben 'geëist dat aartsrivaal Spanje niet zou mogen meedoen. Zoiets is onmogelijk. Maar met in de internationale schaakwe reld. Als vandaag in de Libische hoofd stad Tripoli het WK schaken begint, i zitten de topspelers van Israël thuis. Puur omdat de Libiërs niet willen dat 1 ie 'zionistische vijand' een voet op Li bische bodem zet. door Mare Kok TRIPOLI - Mohammed Kadafi, zoon van de Libische leider Moammar Kad afi en hoofd van het organisatiecomité van het WK schaken, maakte begin vo- maand bekend dat spelers met wn Israëlisch paspoort - en daarmee ven politieke vijand van Libië - niet welkom zijn op het WK in Tripoli. Daardoor kunnen Israëliërs als Boris Gelfand. die tot de kanshebbers op de titel zou behoren, en voormalig Euro pees kampioen Emil Sutovsky niet meedoen. De schaakbond van Israël was woest over de Libische verklaring en eiste van de wereldschaakfederatie Fide dat de titelstrijd zou worden ver plaatst naar een land dat de joodse deelnemers niet discrimineert. De Ne derlandse bondsvoorzitter Ernst En schedé schreef een brandbrief aan Fi- de-voorzitter Kirsan Iljoemzjinov. »De Nederlandse schaakfederatie pro testeert hevig tegen het huisvesten vaneen WK in een land dat spelers dis crimineert, het zij vanwege ras, reli gie, nationaliteit of enige andere re den. Fide zou geen kampioenschap mo gen organiseren of erkennen zonder- eerst zeker te zijn dat het land waar iet toernooi plaats heeft zich schikt in wat mag worden omschreven als een ®mimum aan nonnen en waarden." Enschedé wil dat Iljoemzjinov onmid dellijk stappen onderneemt tegen de Lbiérs en dat wordt overwogen het evenement te verplaatsen naar een an der land. Bovendien heeft Enschedé de Nederlandse deelnemers Ivan Soko- j°v (op het WK als negende geplaatst), f-oek van Wely (29e) en Sergei Tivia- (72e) gevraagd hun deelname te heroverwegen. Met die laatste opmerking heeft de Ne derlandse schaakbond geen vrienden gemaakt bij de Fide. In een antwoord het schrijven van Enschedé heeft de Fide bij monde van vice-voorzitter Deorgios Makropoulos getergd laten weten dat de Nederlandse schaak- dit in de toekomst slechte gevolgen kunnen hebben voor de Nederlandse schakers en de Nederlandse schaak bond. Een dergelijk agressief antwoord van de Fide kreeg ook de Association of Chess Professionals (ACP), de interna tionale vakbond van schaakprofessio nals die een openbare protestbrief schreef naar Iljoemzjinov. De Franse grootmeester Joël Lautier vroeg als voorzitter van de ACP opheldering over de onverkwikkelijke zaak. Zo eis te Lautier dat de Fide met een schrifte lijk bewijs van de Libische autoritei ten zou komen waarin staat dat de Is raëlische schakers, net als iedere ande re deelnemer aan het WK, bij aan komst in Tripoli een visum zouden krijgen. Iljoemzjinov antwoordde pas twee we ken later, gepikeerd dat Lautier 'hele maal niet in de positie is om dergelijke eisen te stellen aan het adres van de Fi de'. Iljoemzjinov stelde bovendien doodleuk dat iedere gekwalificeerde WK-schaker, dus ook de Israëliërs, bij aankomst in Tripoli wel degelijk een visum zou kunnen krijgen. Een mooi antwoord, ware het niet dat de in schrijvingstermijn voor het WK toen al lang en breed was verstreken. En Gelfand en de zijnen, die zich op basis van hun positie op de wereldranglijst hadden gekwalificeerd, al niet meer konden meedoen. Omstreden Deze vreemde gang van zaken past in het beeld van de omstreden Iljoemzj inov. Zo stellen insiders dat de rijke zakenman zijn fortuin verworven heeft via duistere praktijken in de voormalige Sovjet-deelstaat Kalmukkië. „Met Iljoemzjinov weet je nooit wat er zal gebeuren", zegt vier voudig en regerend Nederlands kam pioen Loek van Wely. „Hij heeft nogal aparte vriendjes. Vroeger had-ie con tact met jongens als Saddam Hoes sein, nu met Kadafi." De reden waarom Iljoemzjinov, die sinds 1995 de wereldschaakbond leidt, nog niet als voorzitter is wegge stemd, is simpel: geld. De voorzitter heeft de afgelopen negen jaar veel (ei gen) geld in de internationale schaak wereld gepompt en ervoor gezorgd dat de schaakprofs er financieel op voor uit zijn gegaan. Dat waarderen de schakers. De Fide heeft vaker omstreden roer gangers gehad. Zo werd de bond tij dens de regeerperiode van Iljoemzjino- vs voorganger Florencio Campomanes (voorzitter tussen 1982 en 1995) ook wel de Malafide genoemd. Maar niet alleen de schaakbestuurders hebben een verleden van politieke spelletjes. i bond geen druk mag uitoefenen op de ^ederlandse WK-deelnemers. Volgens ■bki'opoulos druist een dergelijke I Houding in tegen elke ethiek en zou Als vandaag in de Libische hoofstad Tripoli het WK schaken begint, zitten de topspelers van Israël thuis. illustratie Wim Stevenhagen/GPD Topschakers als Gary Kasparov en Anatoli Karpov wisten in hun periode als wereldkampioen vaak op sluwe wijze privileges te verwerven als de on derhandelingen voor een nieuwe WK-match werden geopend. Toen Kasparov begin jaren negentig voor een tweekamp met uitdager Nigel Short een keer zijn zin niet kreeg, richtte hij doodleuk een eigen wereld schaakbond op. Sindsdien is er een scheuring in het mondiale schaak en zijn er diverse spelers die zich de beste ter wereld noemen. Om aan alle chaos een einde te maken, werd in mei 2002 het zogenoemde 'Ak koord van Praag' gesloten. Met als doel om weer tot één onbetwiste we reldkampioen te komen. Hoewel er sindsdien weer twee jaar van louter ge bakkelei zijn voorbijgegaan, is het idee nu als volgt: de winnaar van Tri poli speelt begin 2005 tegen de num mer één van de ratinglijst, Kasparov, om de Fide-wereldtitel. De winnaar van die tweekamp ontmoet daarop de winnaar van de match tussen Vladi mir Kramnik en Peter Leko in de zoge naamde 'herenigingstweekamp' met als inzet de algemene wereldtitel in het klassieke schaken. „Vandaar dat je het WK in Libië geen wereldkampi oenschap mag noemen, maar eerder een toernooi met als inzet wie de uitda ger van Kasparov mag worden", meent Loek van Wely. In Tripoli verschijnen 128 schakers aan de start, waarbij de knock-outfor- mule wordt gehanteerd. Van de mondi ale toptien zijn liefst zeven schakers afwezig. De Indiër Viswanathan Anand, de Hongaren Peter Leko en Ju dith Polgar en de Russen Peter Svidler en Vladimir Kramnnik geven forfait, evenals regerend Fide-kampioen Rus- lan Ponomariov en voormalig wereld kampioen Anatoli Karpov. Van de top pers zijn alleen Veselin Topalov, Mi chael Adams en Alexander Moroze- vitsj van de partij. Jammer Voor de schaakfans is het vooral jam mer dat Anand niet wil deelnemen. De man die begin dit jaar met overmacht het Corus-toemooi in Wijk aan Zee won, wordt momenteel gezien als 's werelds beste speler. Reden van zijn afzegging is de positie die Kasparov heeft 'geregeld' met de Fide. Van We ly: „Anand voelt zich door de Fide niet op waarde geschat, omdat Kaspa rov het voorrecht heeft bedongen dat hij verzekerd is van een tweekamp te gen de winnaar van Tripoli. Terwijl Anand het afgelopen jaar veel betere prestaties heeft geleverd dan Kaspa rov. Nu denkt Anand: bekijk het maar met je WK." GPD door Ger Lammerink ROTTERDAM - Springruiter Jeroen Dubbeldam verdedigt met De Sjiem in Athene zijn olympische titel niet. Na de voor hem desastreus verlopen Super League van het CHIO van Rotterdam trok de winnaar van de Sydney Games 2000 zich gis teren terug. „Op deze manier heeft het geen zin." Voor de wedstrijd had Dubbel dam nog het gevoel dat het goed zou komen. „Mijn doel hier was de bondscoach te laten zien dat ik nog aanspraak maakte op een plek in de selectie. Als ik daarin niet had geloofd, was ik niet ge start. Het laatste wat ik wilde was hier afgaan. Nu ben ik wel Dubbeldam kwam in de eerste manche tot het voor hem (en De Sjiem) ongekende aantal van achttien strafpunten. In de twee de rondgang, waarin hij eigen lijk al niet meer had willen star ten, bouwde hij een zelfde to taal op. Voor de laatste hinder nis trok hij zich vervolgens te rug. „Het ging gewoon niet." De ruiter uit Twente vond dat het ook geen zin meer had nog te vragen om een extra kans. „Gezien de vorm waarin we nu verkeren weet ik zeker dat we over een paar weken in Aken niet voorin kunnen meedoen. Dan heeft het ook geen zin te gen beter weten in zoiets te pro beren. Ik ga nu in alle "rust uit zoeken waaraan het ligt. Het grote werk is voor dit seizoen voorbij. Wel hoop ik zeker nog terug te komen op het hoogste niveau met dit paard." De combinatie De Sjiem/ Dub beldam won niet de meeste prij zen, maar haalde wel de belang rijkste bekers in huis. In 2000 de olympische titel in Sydney, waar het Nederlandse feestje historische vormen aannam, om dat landgenoot Albert Voorn ook nog eens tweede werd. Een jaar later was Dubbeldam met De Sjiem nog eens de sterkste in 's werelds meest aansprekende concours, dat van Aken. Daar had voor Dubbeldam slechts één keer een Nederlander ge wonnen: Jos Lansink. Daarna ging het wat minder met Dubbeldam en De Sjiem. Vorige zomer miste hij nage noeg het hele buitenseizoen we gens een rugblessure van het paard. Enkele maanden geleden liep De Sjiem bij de wereldbe kerfinale in Milaan weer een kwetsuur op, hetgeen het ritme in de voorbereiding naar Athene leek te breken. „Toch zie ik dat niet als voor naamste oorzaak", zei de ruiter. „Recentelijk bij de Super Lea gue in Rome ging het wel weer goed. Dat gaf moed." „Maar het boek is nu dicht", zei hij, daarbij aangevend dat de echte klap de komende dagen nog wel zal komen. „Eigenlijk ben ik nu al een beetje mijn olympische titel kwijt. Of het mijn wereld verandert? Ach, de wereld verandert tegenwoordig elke dag, voor iedereen. Ik was ongelooflijk graag naar Athene gegaan, vergis je daar niet in. Maar niet op deze manier. Ik ben ook niet boos. De Sjiem heeft ongelooflijke dingen voor mij gedaan. Dat vergeet ik niet zomaar." ANP Jeroen Dubbeldam NIJMEGEN - Verona van de Leur heeft zich afgemeld voor de Nederlandse kampioenschap pen turnen, vandaag en morgen in Nijmegen. De turnster verkeert niet in de goede vorm om deel te kunnen nemen. Voor de halve finale had de achttienjarige zich ook al af gemeld. Met dispensatie zou ze op de finale van de NK toch mo gen starten. De nationaal kam pioene van 2001 en 2002 bles seerde zich maart vorig jaar en bereikte daarna nooit meer haar oude niveau. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 87