Arafat erkent joods Israël Netwerktheorie Prins van het Moeras in iijkthardnekkig explosieve zaak verwikkeld Zapatero schrapt omstreden Spaans irrigatieproject Bordeel wordt verboden gebied voor Navo-militairen iiitsland mag tkaapt toestel lit lucht halen issoort ontdekt Premier Sharon negeert handreiking Palestijnse president Willem-Alexander brengt bliksembezoek aan Afghanistan k Amerikaanse gijzelaar onthoofd Overleven op urine en schildpad Noorse premier niet herkiesbaar Ladies night geen discriminatie Corruptie kost Indonesië 2 miljard China doet opiumsoep in ban zaterdag 19 juni 2004 ■p redactie buitenland ifSSEL - Militairen uit Na- landen in het buitenland jen bordelen daar mijden. §enzij een bordeel bezoeken, men zij indirect meewerken seksslavernij en men- sensmokkel. Dit is de strekking van een Navo-document dat bin nen de organisatie wordt bespro ken. Voorgesteld wordt militai ren die deelnemen aan buiten landse missies bewuster te ma ken van de gevaren van bordeel bezoek. De Amerikaanse en de Noorse delegaties bij de Navo zijn de afgelopen maanden de grote voorvechters geweest van een strenger beleid. „Er was geen alternatief meer", zegt een hoge Navo-diplomaat. „Alle mensenrechtenorganisaties klop ten aan onze deur." Onlangs pu bliceerde Amnesty Internatio nal een rapport, waarin staat dat Navo- en V'N-personeel in Bosnië en Kosovo 75 procent van de klandizie vormt bij plaat selijke bordelen. Naar schatting doet 90 procent van de prosti- tuées dat werk onder dwang. De Amerikaanse Navo-ambassa- deur Burns noemt de plannen 'een grote stap voorwaarts voor de mensenrechten'. GPD ertig procent inderen sterft vervuiling (PENHAGEN - Eenderde de kindersterfte in Europa wijten aan milieuvervui- Dat meldde de Wereldge- idheidsorganisatie van de [fnigde Naties (WHO) giste- n op basis van een Italiaans derzoek. Het gaat volgens de DO om honderdduizend geval- itan kindersterfte per jaar. Igens de onderzoekers zijn deren tot 19 jaar kwetsbaar- voor milieuvervuiling dan srassenen. Zij leven en spelen thter bij de grond, hun orga- zijn nog niet volgroeid en lebben weinig invloed op eigen leefomgeving. Vol gde WHO moeten beleidsma- jzich dat beter realiseren, «bevindingen vormen de ba- voor een Europees actieplan milieuvervuiling terug te ANP JL1JN - De Duitse lucht ig mag voortaan burger- liegtuigen uit de lucht schieten er reden is om aan te nemen ze zijn gekaapt om te wor- igebruikt voor terroristische deinden. Een wet die dat mo- Sjk maakt is gisteren aangeno- in liet Duitse parlement. wet geeft de minister van De iede bevoegdheid hiertoe te luiten als 'een bijzonder ar ongeval' dreigt, waarbij sr de gegeven omstandighe- kan worden aangenomen :ot vliegtuig zal worden ge it om mensen te doden'. De itregel mag alleen worden gepast als alle andere moge- 'eden zijn uitgeput. MP IDE JANEIRO - Braziliaan wetenschappers hebben een soort ontdekt die zich al 150 joen jaar schuilhoudt in de btische Oceaan. De vis, van geslacht Chimaera (draak- Ö,is30 tot 40 centimeter lang leeft op een diepte van vier honderd meter. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse president Arafat accepteert het joodse karakter van de staat Is raël. Hij is bereid een vredesak koord te tekenen waarin wordt opgenomen dat slechts een deel van de Palestijnse vluchtelingen mag terugkeren. Arafat heeft dat gisteren gezegd tegen het Israëlische dagblad Ha'aretz. In zo'n verdrag zou de Palestijnse staat gevestigd wor den op 97 tot 98 procent van de Westelijke Jordaanoever en Ga- zastrook. Israël zou de soeverei niteit behouden over de Klaag muur en de joodse wijk van de oude stad van Jeruzalem. De Pa- lestijnen zouden dan de rest van Oost-Jeruzalem inclusief de Tempelberg onder controle krij gen. Arafat begrijpt en accepteert 'absoluut' dat Israël zijn joodse karakter moet behouden. Het is volgens de krant voor het eerst dat de leider van de Palestijnse Autoriteit dit erkent. De terug keer van Palestijnse vluchtelin gen mag het joodse karakter van Israël dan ook niet niet aan tasten. Dat is 'duidelijk en voor de hand liggend', aldus Arafat. Veel Israëliërs vrezen voor het joodse karakter van Israël als al le gevluchte Palestij nen mogen terugkeren. De kwestie was een belangrijke struikelblok bij eer dere onderhandelingen tussen beide partijen. Hoeveel Palestijnen mogen te rugkeren wil Arafat niet zeggen. Hij dringt vooral aan op een op lossing voor de ongeveer 200.000 Palestijnen die onder slechte omstandigheden in vluchtelingenkampen in Liba non wonen. De Israëlische premier Sharon wil geen contact meer met Ara fat. Hij heeft de Palestijnse lei der 'irrelevant' verklaard. De Li- koed-premier heeft gedreigd hem het land uit te zetten. De Amerikaanse regering verzet zich hiertegen, ai wil Washing ton ook niet meer met hem spre ken. De Europese Unie, de Vere nigde Naties en Rusland zien Arafat wel als gesprekspartner. ANP Ss^iÉjT KABOEL - Prins Willem-Alexander wordt door een helikopter op een heuvel bij de Afghaanse hoofdstad Kaboel afgezet. Hij bracht een bliksembezoek a militairen in Afghanistan. Ook bezocht hij een kinderdagverblijf. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie was met Willem-Alexander mee. foto lan de Nederlandse Hennie Keeris/ANP van onze redactie buitenland Het is een potentieel explosieve kenhuis van Amara in het zui- ren beweren dat er een politieke wPascaleThewissen UILEN - Na acht jaar is er lelijk een uitspraak in de ge kmakendste affaire van Bel- Marc Dutroux was volgens rechtbank in Aarlen een geï- kerde perverse psychopaat; meen kinderporno-netwerk is sprake. Maar in de Vlaam- 1 Media woedt de discussie Vooral De Morgen, aan- van de netwerktheorie, *il moeite om zich bij de uit raak van de jury neer leggen. •krant blijft hameren op de Ivan Michel Nihoul, die door aanhangers van de complot- anei de 'believers' gezien 'rót als de grote man achter schermen. De jury verklaar den schuldig met zeven stem- categen vijf. Niet genoeg voor 'veroordeling. Het hof moest knoop doorhakken en sprak iBnisselse oplichter vrij. %ns hoofdredacteur Yves ESmet van De Morgen heeft de 1'geen eenduidige beslissing l0men. „Believers noch disbe- Ws kunnen daarom claimen nun stellingen gevolgd zijn. 1 waarheid ligt, zoals wel va- P het leven, in een grijs mid- Plok afgewezen FSEL - De leider van de ®se christen-democraten i Leterme wijst een coali- het extreemrechtse ams Blok, winnaar van de re- prkiezingen van zondag, P de hand. Ook steun van het f aan een minderheidsrege- r °P regionaal niveau van Pen-democraten en libera- M'et Leterme niet zitten, ««-kopstuk Dewinter had ^minderheidsregering don- pgvoorgesteld. ANP/Belga denveld, waar we wellicht nooit het fijne van zullen weten", schrijft Desmet. Het Nieuwsblad denkt er heel anders over. De krant heeft nooit geloofd in de betrokken heid van Nihoul. „Niet omdat we zonodig het vel van Nihoul willen redden. Maar omdat we ervan overtuigd zijn dat ons land lang genoeg verziekt is met op niets gestoelde theorieën over grote netwerken en hoogge- plaatsten die kinderen bestel len." Ook Het Laatste Nieuws is tevre den met de uitspraak. „Gezond verstand haalt het van de fanta sie", stelt de krant, die de jury lof toezwaait. „Die twaalf gewo ne mensen hebben zeer verstan dig werk afgeleverd, de assisen- procedure gered en de natie voor gerechtelijke dwalingen be hoed. Daar moeten we met z'n allen diep voor buigen." Dat Ni houl is vrijgesproken, is volgens Het Laatste Nieuws 'de eviden tie zelf'. „Zijn betrokkenheid bij de ontvoeringen was in de ver ste verte niet bewezen." Volgens de Gazet van Antwer pen is het tijd om een punt te zet ten achter de hele affaire. „We hebben geen spatje sympathie voor een groezelige figuur als Ni houl. Maar kunnen we de stem mingmakerij en de discussie nu eindelijk stoppen en de uit spraak van de rechtbank aan vaarden?" De Standaard vraagt zich ech ter af of de uitspraak niet op nieuw tot controverse zal lei den. „De 7-5-uitspraak van de jury en de beslissing van het Hof zijn koren op de molen van de believers. Nihoul 'ontkomt' met de kleinst mogelijke marge en na een beslissing van beroeps magistraten. Alle samenzwe ringstheorieën kunnen weer de vrije loop krijgen." AMARA - Een legendarische verzetsleider tijdens het regime van Saddam Hoessein en oud-lid van de regeringsraad is aangeklaagd voor moord. Abdul Karim al Mohammadawi, beter bekend als de 'Prins van het Moeras', wordt samen met twee broers verantwoordelijk gehou den voor de moord op een poli tiechef en politieke rivaal, aldus The Los Angeles Times gisteren. Het is een potentieel explosieve zaak. Al Mohammadawi is een invloedrijk stamleider in het ge bied, terwijl zijn aangeklaagde broer Riad gouverneur van de provincie Maysan is. De derde broer Salaam was als lijfwacht aanwezig bij het incident. In verband met de gevoeligheid van de zaak is het onderzoek in handen gelegd van een hof in De schietpartij had al op 15 mei plaats bij de ingang van het zie kenhuis van Amara in het zui den van Irak. Volgens Al Mo hammadawi opende politiechef Abdel Hassan Imshani het vuur eerst op hem, waarna een lijf wacht van de sjeik hem dood schoot. Maar getuigen meldden dat de stamleider zijn rivaal op het hoogtepunt van een woordenwis seling liet doodschieten. De reden van het conflict is niet helder. Sommigen zeggen dat het ging over geld, maar ande- van onze redactie buitenland RIYAD - Een Amerikaanse gijze laar is in Saoedi-Arabië ont hoofd door zijn ontvoerders, die mogelijk banden hebben met het Al Qaeda-netwerk. De isla mitische internetpagina Sawt al Jihad toonde gisteren foto's van de executie. Met de onthoofding van Paul Johnson voerden de gijzelne mers hun dreigement uit. De groep, die beweert tot het Al Qaeda-netwerk te behoren, had de regering van Saoedi-Arabië een ultimatum gesteld. Zij eis ten de vrijlating van honderden militante moslims. Dinsdagavond laat plaatsten zij een videoboodschap op hun in ternetpagina met beelden van Johnson, waarin zij een ultima tum stelden van 72 uur. De 49-jarige Johnson was zater dag in de hoofdstad Riyad ont voerd. Hij werkte voor vliegtuig bouwer Lockheed Martin, die toestellen levert aan de Ameri kaanse strijdkrachten. Zijn ont voerders gebruikten dat als ar gument om de ontvoering goed te praten. De Saoedische regering ver klaarde niet met terroristen te onderhandelen en zette een grootscheepse zoekactie op touw naar de vermiste Ameri kaan. Daaraan werkten duizen den Saoedische agenten mee. Jo hnsons echtgenote deed eerder- een emotionele oproep aan de ontvoerders om hem vrij te la ten. Haar boodschap werd uitgezon den door zowel CNN als de Ara bische zender Al Arabiya. Het is de tweede keer in korte tijd dat terroristen een Amerikaanse burger onthoofden. Begin mei trof de 26-jarige Nick Berg het zelfde lot. Hij werd vermoord door Iraakse opstandelingen, uit wraak voor de mishandeling van Iraakse gevangenen door Amerikaanse militairen. Ook Bergs onthoofding werd gefilmd en op het internet gezet. ANP/RTR/AP Foto van de Amerikaanse gijzelaar Paul Johnson op een islamiti sche internetpagina. foto RTR ren beweren dat er een politieke achtergrond is. Het zou gaan om een machtsstrijd tussen twee sjii- tische facties, namelijk die van de Opperste Raad voor de Isla mitische Revolutie in Irak (Sci- ri) en aanhangers van de geeste lijke Muqtada al Sadr. De Sciri geniet steun van Iran en veel van haar aanhangers vluchtten onder het regime van Saddam naar het buurland. De militaire tak van deze groep is de Badr Brigade en politiechef Imshani was een oud-gediende van dit onderdeel. De laatste maanden heeft Al Mo hammadawi zich echter achter Muqtada al Sadr en zijn militie (Mahdi Leger) geschaard. „Dit is een puur politieke strijd", aldus een anonieme woordvoerder van de coalitie troepen in Amara. De spannin gen tussen de sjiitische groepen is opgelopen aan de vooravond van de machtsoverdracht op 30 juni. Niet alleen in het zuiden maar ook in steden als Najaf en in Sadr City in Bagdad is een machtsstrijd onder de sjiitische bewegingen ontbrand. Al Sadr heeft vooral steun on der ontevreden jongeren uit veel al arme wijken. Hij zet zich af te gen de partijen die in het kiel zog van de Amerikanen zijn te ruggekeerd naar Irak. De jonge leider van het Mahdi Leger pro fileert zich verder als een Iraak se nationalist waarbij hij zich af zet tegen de door Iran gesteunde top van de Sciri. De 'Prins van het Moeras' is een volksheld in het zuiden van Irak vanwege zijn verzetswerk. Hij wist meer dan dertien jaar uit handen van het Baath-bewind van Saddam Hoessein te blij ven. Al Mohammadawi leidde zijn guerrillastrijd vanuit de moerassen. Hij heeft zeven jaar vastgezeten. Hij controleert een groot gebied rond Amara. ANP HANOI - Een Vietnamese visser wiens boot op drift was geraakt, heeft zich in de twee weken dat hij op zee dobber de in leven gehouden met zijn eigen urine en schildpad denvlees. Dat heeft de Vietnamese staatskrant Tuoi Tre gisteren gemeld. De 33-jarige Bui Due Phuc viste voor de kust van de pro vincie Quang Ngai naar kwallen toen zijn uit bamboe ge maakte bootje werd meegesleurd door een zeestroming. Na vier dagen op zee wist Phuc een schildpad te vangen die hij rauw opat. Bij het maal dronk hij zijn eigen urine. Op de achtste dag wist hij regenwater op te vangen om te drinken. Na twee weken werd hij bewusteloos in zijn bootje gevonden. AP OSLO - De Noorse x-egeringsleider Kjell Magne Bondevik houdt de parlementaire politiek volgend jaar na 32 jaar voor gezien. Hij zal zich niet herkiesbaar stellen bij de ver kiezingen voor het Noorse parlement. Voor zijn functie als regeringsleider houdt hij nog een slag om de arm. „Ik heb geen andere plannen dan premier te zijn", aldus de christen-democraat, ANP TENTON - Ladies night, waarbij vrouwen korting krij gen of gratis naar binnen mogen, is toch niet discrimine rend voor mannen. Dat vindt het parlement van de Ameri kaanse staat New Jersey, dat unaniem een wet heeft aan genomen die ladies nights legaal maakt. Begin deze maand oordeelde de ambtenaar voor burger rechten dat de horeca geen ladies nights meer mocht orga niseren. Aanleiding was een klacht van een mannelijke discobezoeker. „Het is in strijd met het gezond verstand om ladies nights als iets anders te zien dan een manier waarop een café of restaurant concurrerend kan blijven", zei de initiatiefne mer van de nieuwe wet, de Democraat Joseph Cryan. AP JAKARTA - Corruptie heeft de Indonesische staat tussen januari 2002 en april 2004 2,3 miljard dollar gekost. Dat meldt het Indonesische Openbaar Ministerie (OM). Een woordvoerder van het OM zei dat bij de corruptieza ken regeringsfunctionarissen, zakenlieden en bestuurders op tal van niveaus zijn betrokken. Volgens de woordvoer der werd slechts 1,2 miljard dollar teruggevorderd. ANP SHANGHAI - De soep smaakte prima. Het enige pro bleem was dat ze verslavend werkte. De drugspolitie in het zuidwesten van China heeft 215 res taurants gesloten omdat zij opium als ingrediënt voor hun soepen en stoofpotten gebruikten. De gerechten in de restaurants in de provincie Guizhou bevatten een variërende hoeveelheid van het opiumderi vaat morfine. Bij de invallen in de restaurants werd bijna vijf kilo aan grondstoffen in beslag genomen. China werd voor de communistische revolutie van 1949 al geteisterd door opiumverslaving. Sinds de jaren '80 is er sprake van een nieuwe golf van verslaafden. AP huidige premier Zapatero had de uitvoering ervan al in een eer der stadium stopgezet, een van zijn eerste wapenfeiten. De regering-Aznar had de Euro pese Unie om een subsidie van 1,26 miljard euro gevraagd voor de aanleg van de Ebro-pijplei- ding, een verzoek waar Brussel nog geen gehoor had gegeven. Naar verwachting zal Madrid voor het nieuwe plan een soort gelijk verzoek indienen. Milieuactivisten, die zich met hand en tand tegen de aanleg van de Ebro-pijpleiding verzet ten, hebben instemmend gerea geerd op de plannen van de Spaanse regering, die tot een re gionale aanpak van het droogte probleem moeten leiden. Wel waarschuwen zij dat het nieuwe plan het waterprobleem in Span je niet geheel zal oplossen. Voor al het illegaal aftappen van wa ter moet beter worden aange pakt, vinden zij. Premier Iglesias van Aragón is eveneens in zijn nopjes met het schrappen van het irrigatiepro ject. Hij zei gisteren voor de zen der Antena 3 dat met het nieu we plan een oplossing voor de waterschaarste in de Levante komt, zonder dat de inwoners van de Ebrovallei daarvoor of fers moeten brengen. ANP van onze redactie buitenland MADRID - De socialistische mi nistersploeg van premier Zapa tero in Spanje heeft een omstre den irrigatieproject van de vori ge centrum-rechtse regering naar de prullenmand verwezen. De ministerraad besloot giste ren het plan te vervangen door een pakket van 120 noodmaatre gelen, waarmee volgens de radio zender Cadena SER een bedrag van 3,8 miljard euro is gemoeid. In dat nieuwe plan staan recy cling, betere afvalverwerking en ontzilting centraal. In een toe lichting zei minister Narbona van Milieu gisteren dat met het nieuwe project in vier jaar meer water aan de droge regio's in het zuiden kan worden geleverd dan door het irrigatieplan. De minister wees erop dat het initia tief van de vorige regering 400 miljoen euro duurder was en slechter voor het milieu. De vorige regering van Aznar wilde water uit de rivier de Ebro in de noordelijke regio Aragón via een duizend kilome ter lange pijpleiding naar het zuidoosten pompen. Ook was het de bedoeling ruim zeventig dammen te bouwen. Aan het plan was acht jaar gewerkt. De Advertentie De beste plek voor het vinden van werk is nogaltijdjobTrack.nl OJobTrack.nl Komeo genotj Mis dejowe „i«.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5