Elke avond de zon in de zee zien zakken Glazenwasser verlegt al snel zijn grenzen W18 Hollanders bewonen Turkse Costa W18 Laptop wordt steeds ingenieuzer W19 Podium voor Nederlands ontwerp ft WOON ècliebijlagen: 0113-315680 jnze.nl atëdaetie@pzc.nl ^uS 31,4460 AA Goes (tentie-exploitatie: rj.gn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; „aal: 020-4562500. {[dag 19 juni 2004 De witte houten huisjes op het strand tussen Vlissingen en Dishoek doen een tikkeltje Caribisch aan. Toch is dit de Zeeuwse Ri viera ten voeten uit. Hier zien de bewoners elke avond de zon in de zee zak ken om vervolgens in slaap te vallen met het zachte rui sen van de zee op de achter grond. Arendo Schipper (43) heeft al zijn zomers aan het strand doorgebracht. Voor hem geen vakanties naar Spanje, de Malediven of Thailand. Wat hem betreft is het Zeeuwse strand Westduin het mooiste plekje van de wereld. Hier heeft Arendo een eigen op trekje van zo'n 30 vierkante me ter waar hij met vrouw en kinde ren de zomer doorbrengt. Van april tot oktober zijn Arendo en Jacqueline, met hun dochters Marenthe (10) en Daimy (7) re gelmatig aan het strand te vin den. Wanneer de zomervakantie aanbreekt, verhuizen de spullen vanuit de Vlissingse woonwijk richting Westduin en kan het strandleven beginnen. Dat is iets unieks in Nederland. Er zijn maar een paar stranden aan de Hollandse kust waar het overnachten in strandhuisjes is toegestaan. Aan de Walcherse kust zijn zo'n 300 slaapstrand- huisjes te vinden, voornamelijk op de stranden Westduin en Dis hoek, tussen Zoutelande en Vlis singen. Sinds vorig jaar zijn er ook aan het Vlissingse Nolle- strand huisjes verrezen. Strandjeugd De Schippers zijn trouwe zomer- bewoners van het strand West duin. Arendo kan terugkijken op een strandjeugd. Twaalf jaar geleden kocht Arendo het huisje van zijn ouders. De meeste men sen in het rijtje van Westduin zijn op die manier aan hun op trekje gekomen. Huisjes blijven generaties lang in de familie, zo dat het voor buitenstaanders haast onmogelijk is om een ei gen stekje te bemachtigen. Heel af en toe wordt er een huis je met staanplaats te koop aan geboden, maar de prijzen zijn hoog, waardoor zo'n aanschaf niet voor iedereen is weggelegd. Arendo schat dat een nieuw aan te schaffen huisje, inclusief ver gunning nu al snel zo'n 100.000 euro kost. Mocht het huisje zijn beste tijd gehad hebben, dan kost een vervangend exemplaar al snel 50.000 euro. Steeds meer strandhuisbewoners hebben hun houten huizen inmiddels vervangen voor polyester units op uitklapbare onderstellen. Arendo schuift die uitgave al ja ren voor zich uit. Zijn optrekje is al oud, maar nog niet oud ge noeg om het plezier te bederven. De Schippers hechten voorlopig nog te veel aan hun authentieke houten huisje. Een nadeel van de houten paal woning is het karwei dat hen ie der voorjaar wacht. De meer dan honderd verschillende de len vormen een bouwpakket, dat pas na drie dagen hard wer ken in elkaar staat. Eerst wor den de tientallen palen stuk voor stuk in het zand gegraven. Vervolgens wordt een vlonder over de palen gelegd waarop het huisje wordt gebouwd. „Als je die palen er in hebt, dan ben je al een heel eind", vertelt Arendo. Hij heeft het huis inmid dels al zo'n 25 keer opgebouwd foto's Ruben ©reel baar, ze spelen de hele dag" ver telt Arendo. Verder is het ook erg gezellig in 'de buurt'. De meeste mensen kennen elkaar al jaren, soms al van kinds af aan, zoals Hans en Arendo. Ze zijn inmiddels flink aan elkaar gewaagd. Vervelend Op de vraag of het niet verve lend is om altijd zo dicht op el kaar te zitten, reageren de twee families dan ook ontkennend. „Je moet het wel goed met el kaar kunnen vinden", vertelt Hans. „Maar je kijkt hier niet de hele dag naar je buren. Pal voor je neus ligt een enorm strand en een eindeloze zee. Dat is waar iedereen voor komt." Naast het genieten van zon, zee en strand gaat voor sommige mensen het werk na drie weken zomervakantie weer onvermin derd door, zo ook voor Jaqueli- ne. Toch blijft ze ook dan in haar huis aan het strand. „Zodra je 's avonds de duinen over bent, valt het werk van je af. Het zien van de zee en twee zongebruinde kinderen geeft je meteen weer een vakantiege voel", vertelt ze. Als na een drukke stranddag de rust is weergekeerd op het strand, worden bij Westduin de barbecues aangestoken. De zon die in de zee zakt, het krijsen van de meeuwen, het ruisen van de branding. Dat alles geeft de zomerbewoners van Westduin zo'n ultiem gevoel, dat ze er nooit genoeg van zullen krijgen. Anita Janse Het houten strandhuisje van de familie Schipper (links) en het nieuwe kunststof huisje van de Kambiers. en kent dus alle onderdelen uit zijn hoofd. Wanneer het huis staat, begint voor Jaqueline het schoonmaken en inrichten. Ook moet Arendo de waterleiding, gasleiding en elektriciteit dan nog aanleggen. De meeste strandhuisjes zijn wat koken en warmwatervoor ziening betreft, uitgerust met ap paratuur die is aangesloten op propaangas. Deze gasflessen worden in verband met de veilig heid buiten de huisjes onderge bracht in een grote kist. Van april tot en met september kunnen de strandbewoners ge woon gebruik maken van het waterleidingnet en een groot deel van de huisjes is ook aange sloten op het elektriciteitsnet. Per huisje geldt een maximum van 6 ampère (1320 W). Kamperen Jaqueline noemt het leven op het strand 'kamperen met luxe'. „Ik kan gewoon koken, maar ik maak meestal iets dat snel klaar is. Zo besparen we gas", vertelt ze. Op hun bordes aan de achter kant van het huisje hebben de Schippers een eigen douche en wc. Bij langdurige droogte en verhoogd waterverbruik kan de waterdruk zo nu en dan wat wegvallen, maar dan is er nog altijd de mogelijkheid om een frisse, koude douche te nemen bij een van de paalhoofden. Al met al komt er nog heel wat kijken bij het wonen op het strand. De Strandbelangen Vere niging Valkenisse (SW) maakt zich al jaren sterk voor de belan gen van de strandbewoners. - De familie Schipper blijft in haar nostalgisch houten huisje Sinds dit jaar wordt Westduin door de gemeente Vlissingen geëxploiteerd, daarom is de vere niging opgesplitst in een specia le werkgroep Westduin. Arendo is bestuurslid in beide verenigin gen. Plij vertelt dat al geruime tijd discussie wordt gevoerd met de gemeenten over de aanleg en kosten voor riolering op de stranden. Daar is de laatste ja ren al heel wat over af gepraat. Wat de meeste strandbewoners betreft was de aanleg van riole ring niet nodig geweest. Zij van gen hun afvoerwater nu op in een tank die diep onder het zand ligt. De resten worden van zelf afgebroken. De gemeenten Vlissingen en Veere staan op de aanleg van een rioolsysteem omdat ze mik ken op de blauwe vlag. Alleen stranden waarvan is aange toond dat ze schoon en veilig zijn, mogen het blauwe dundoek in top hijsen. De strandbewo ners zijn bang dat de aanleg van rioleringen een flinke duit extra gaat kosten. Zon Voor niets gaat de zon op, dat is belangrijk voor de strandmen- sen. Toch blijven er genoeg kos ten over. Arendo schat dat een optrekje op het strand jaarlijks al snel zo'n 2000 euro kost aan vaste lasten. Dan heeft hij het over zijn eigen huisje, dat hij niet tegen de gangbare prijs heeft moeten aanschaffen en nog steeds niet heeft vervangen voor een polyester exemplaar. Zijn buurman Kambier op num Hans Kambier in de woonkamer van zijn strandhuisje. mer 78 heeft een paar jaar gele den een gloednieuw huisje van kunststof aangeschaft. Zodoen de vormen nummer 78 en 79 een sterk contrast. Het huisje van de familie Kambier uit Heinkens- zand heeft een inpandige toilet en douche, een magnetron, een elektrisch bedienbaar zonne scherm, een radiatorkachel, een stereoset en een televisie met zes zenders. Eigenaren Hans (56) en Elly (53) Kambier zijn trots op hun nieu we stekje. „Wij hebben ook al tijd zo'n houten huisje gehad, maar dit is veel makkelijker in onderhoud", vertellen ze. Dit huisje wordt na een halfjaar in het winterverblijf door een vrachtwagen opgehaald en naar het strand gereden. Geen geklus en gesjouw, binnen een handom draai staat het huisje op zijn plaats. „Het is wel duurder, te meer om dat je ook de winterstalling moet betalen", vertelt Hans. Dat maakt de familie Kambier goed door hun huisje in het. voor- en naseizoen te verhuren. Hun huisje is een gewild object voor de toeristen. Ook kinderen en kleinkinderen waaien graag aan, om vervolgens wekenlang niet meer naar huis te gaan. Wat de strandbewoners hele da gen doen? De Kambiers mogen hun stranddag graag beginnen met een flinke wandeling langs de vloedlijn. Arendo en Jaqueli ne slapen het liefst tot tien uur uit, maar Marenthe en Daimy zijn niet te stuiten en rennen zo vanuit hun bed de zee in. „De kinderen zijn echt onvermoei Naam: Hans Hofman Plaats: Brouwershaven Beroep: Glazenwasser Belangrijkste gereedschap: emmer en trek ker Het wordt de glazenwassers niet makkelijk ge maakt. Nog even en voor elke meter dat zij boven de grond werken, moet een hoogwerker ko men. Liep Hans Hofman 25 jaar geleden nog met een houten ladder (die is in de winter minder koud dan een aluminium ladder) die ruim twaalf meter haalde, goed voor ruim drie verdiepingen, nu mag hij op de ladder slechts twee verdiepingen hoog komen. En er zijn plannen om die hoogte te rug te brengen naar zeven meter. Bovendien mag je niet te lang op de sporten staan en moeten de werknemers kunnen bepalen wat de afstand is tus sen de sporten. Hofman: „Ik heb altijd met 35 cen timeter tussenruimte gewerkt maar anderen vin den dertig prettiger." Balanceren, uitrekken, een voet op de venster bank en uiteindelijk de ladder helemaal los laten en over de vensterbank naar het volgende raam schuifelen of vanaf die hoogte de ladder verplaat sen naar het volgende raam; als glazenwasser ver leg je - de angst eenmaal voorbij - al snel je gren zen. Ooit is Hofman van de ladder gevallen en heeft hij zijn middenvoetsbeentje gebroken, erg onhandig voor een glazenwasser die de hele dag op de sporten staat. „Het begon te regenen en ik wilde het werk even snel af maken zodat ik later niet terug hoefde te komen. Maar de sporten wor den spekglad in de regen, dus daar lag ik. Dat heeft me weken werk gekost." Het is dus niet zo slecht dat er regels zijn, al weet Hofman niet hoe rendabel het voor iedereen is om met de nieuwe wetgeving nog ramen te laten lap pen. Hij zelf staat sinds kort nauwelijks meer op de sporten, dat laat hij aan zijn zoon over. „Ik mis het wel, zo bezig zijn in de buitenlucht", zegt hij in het woonzorgcentrum waar hij als beheerder kantoor houdt. Het bewassen van de ramen voor particulieren was met de jaren toch al minder geworden. „Met bedrijven kun je afspraken maken, particulieren willen de ene keer wel en de andere keer nog maar even niet." Wel had hij zo zijn koffieadresjes bij de huisvrou wen en ja, hij heeft ook wel eens wat gezien, dat niet voor zijn ogen bestemd was. Maar daar laat hij zich verder niet over uit. Waar vroeger de glazenwasser op zijn ladder zijn inwasser (een trekker met een vachtje) in de em mer sop doopte, de ramen insopte en vervolgens met de trekker droog trok, beschikt hij tegenwoor dig over een telescooparm met een borstel en gedo seerde watertoevoer tot tien meter hoogte. Door gedemineraliseerd water te gebruiken, worden strepen vermeden. „Het kraanwater is veel te hard, je krijgt snel kalkstrepen. Maar ook dit de miwater droogt niet altijd mooi op, zeker niet als er een wat donkere coating op de ruiten zit. Die zorgt ervoor dat het water te snel opdroogt. En het water uit de borstel kan ook door de ventilatie- roosters in het raam naar binnen druipen." In het werkgebied van Hofman zijn niet zoveel hoog ge plaatste ramen te vinden. „Maar het werk is hier wel tijdrovend met alle kleine ruitjes en ornamenten." In^e Heuff h de serie woonberoepen wekelijks een beroep °phet gebied van wonen centraal. De meest heenlopende personen komen aan bod: van bedoor en architect tot ambtenaar Welstandscommissie of hovenier. Vandaag: de glazenwasser foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49