raaleis migrant is 2000 woorden Haagse verpleegkundige krijgt levenslange celstraf plus tbs Schultz krijgt meer greep op de NS Diesel met filter goedkoper Eenvijfde opgepakte reizigers blijkt toch geen bolletjesslikker 3 Oud-minister Pronk VN-gezant voor Soedan kommissie inburgering wijkt af feer verdachte gepakt inzaak-Sedar Soares woene weg voor iet platteland Bijbelverhaal voor Amalia-baby's Leerling bedreigt leraar met dood Breda viert 600 jaar Nassau Consument beter beschermd Gouds verzet tegen bijstandregels Last Minute Leiden 25 juni zaterdag 19 juni 2004 redactie buitenland YORK - Oud-minister Dok (PvdA) wordt speciaal ge- ,hjI voor de Verenigde Naties iSoedan. Dat heeft de VN gis- ,ren bekendgemaakt. De nl-ininister van Ontwikke- lingssamenwerking en Vrom komt aan het hoofd te staan van een vredesmissie die de Veilig heidsraad naar het Afrikaanse land wil sturen. De Soedanese regering en de ver zetsbeweging SPLA tekenden onlangs akkoorden die een ein de moeten maken aan een bur geroorlog van ruim twintig jaar. In het tweede paarse kabinet was Pronk minister van Vrom. In het eerste paarse kabinet was hij minister voor Ontwikkelings samenwerking, evenals in het kabinet-Den Uyl in de jaren ze ventig. Pronk was van 1980-1985 Adjunct Secreta ris-Generaal van Unctad, de VN-organisatie voor handel en ontwikkeling. Verder was hij ook al speciaal gezant voor de de VN bij de top over duurzame ontwikkeling in Johannesburg in 2002. Hij was ook voorzitter van de klimaatconferenties in Den Haag (2000) en Bonn (2001). AFP snonze redactie binnenland |N HAAG - Buitenlanders die Nederland willen vesti- g moeten minimaal tweedui- nd woorden Nederlands ken- n. Dat geldt ook voor migran- idie hier al jarenlang zijn en Nederlandse taal niet spre- fet staat in het advies 'norme- 555 Inburgeringsexamen' van fflcommissie onder leiding van a Franssen, commissaris van fckoningin in Zuid-Holland. zogenaamde oudkomers in boven de vijftig jaar wil de Biniissie de lat lager leggen, omdat velen van hen analfabeet zijn. Zij hoeven geen tweedui zend woorden te kennen, maar moeten het Nederlandse alfabet leren en daarnaast enige schrijf vaardigheid hebben. Oudko mers boven de vijftig die geen sollicitatieplicht meer hebben, moeten helemaal worden vrijge steld van taalles. Het advies wijkt daarmee af van de kabi netsplannen. Minister Verdonk van Justitie wil alle oudkomers, dus ook de oudere, verplichten een inburgeringsexamen doen. Alleen als ze met diploma's kun nen aantonen dat ze al ingebur gerd zijn, worden ze uitgezon derd van de inburgeringsplicht. [OITERDAM - De politie in {otterdam heeft vorige week Hag een tweede verdachte gearresteerd voor de moord op i; dertienjarige Sedar Soares. Dt twintigjarige Rotterdammer sop verzoek van justitie in De- Kmarken aangehouden en uit- {tleverd. B-t heeft het OM gisteren beves- gd, Sedar Soares werd 1 fe- löiari vorig jaar neergeschoten hij met vriendjes sneeuw- ien gooide vanaf het parkeer- bij metrostation Slinge. De te hield in deze zaak in ïileen 28-jarige man uit Cura- poaan. Hij zit nog steeds vast. SOM wil in het belang van QBERGEN - Een inwoner van Ie gemeente Eibergen heeft een «uw type weg voor het platte- id bedacht. De 'driepadsweg' eft letterlijk een groen tintje, adat er in het asfalt twee stro- grasbeton zijn verwerkt vaar gras doorheen groeit. De driepadsweg haalt de snel- ad uit het verkeer en past bo- töidien veel beter in het land swap", zegt bedenker J. Pape. gemeente Eibergen is enthou- iast en wil als proef een drie- het onderzoek nog geen medede lingen doen over de achtergron den van de schietpartij. Het is niet bekend welke rol beide ver dachten hadden. De gewelddadige dood van Soares veroorzaakte veel com motie in Rotterdam-Pendrecht. De opsporingsdiensten gingen er eerst van uit dat een automo bilist gericht op de jongens schoot, omdat ze met sneeuwbal len naar voorbijkomend verkeer gooiden. Justitie maakte begin dit jaar bekend dat Soares moge lijk toevallig in het hoofd is ge schoten, omdat hij op het par keerdek getuige was van 'crimi nele activiteiten die uit de hand liepen'. ANP De commissie-Franssen koppelt inburgering aan sollicitatie plicht. Wie moet solliciteren, moet ook inburgeren. Wie niet hoeft te solliciteren hoeft niet naar taalles, al moeten ook deze mensen worden aangemoedigd deel te nemen aan de samenle ving. Levensbehoeften Naast het leren van de Neder landse taal moet de inburgeraar in zijn eerste levensbehoeften kunnen voorzien en zich kunnen redden bij instanties. Het inbur geringsexamen is geen doel op zich, maar moet ertoe bijdragen dat de migrant aan de samenle ving kan deelnemen. Het examen moet bestaan uit een schriftelijk centraal en een mondeling deel. Zowel nieuwko mers als oudkomers moeten de taalcursus in principe zelf beta len. Franssen vindt dat de overheid verantwoordelijk is voor een de gelijk aanbod van cursussen. „Als dat wordt overgelaten aan moskeeën, komen daar natuur lijk geen Turkse en Marokkaan se vrouwen op af. Die blijven dan in hun isolement en komen niet uit de kast." Franssen erkent dat Nederland taallés aan migranten jarenlang heeft verwaarloosd. Als het inburgeringsexamen wordt gehaald en de Nederland se nationaliteit verworven, dan moet dat met enig ceremonieel worden omgeven. GPD pagina 4 kleine woordenschat is snel geleerd beg bestaat uit drie asfaltba- ffl. die van elkaar gescheiden Wrden door grasbetonblokken. Auto's rijden met de rechterwie- Ifö over de rechter asfaltbaan met de linkerwielen over de aiddelste asfaltbaan. Deze Man is wat breder waardoor au to's elkaar net kunnen passeren. .De weg nodigt uit om lang- aam te rijden. Wie iets van het «d afwijkt komt in aanraking W het geribbelde grasbeton. 'at maakt een hoop herrie en is tg ongerieflijk." ANP door Paul Koopmans DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Verkeer en Water staat krijgt meer greep op de Ne derlandse Spoorwegen. Als de spoorwegen in gebreke blijven, dan kan zij dwangsommen op leggen. Het Rijk krijgt ook in spraak in de plannen van de NS en kan deze zo nodig wijzigen. Dat heeft Schultz met de direc tie van de NS afgesproken. Jaar lijks gaan Schultz en de spoor wegen om de tafel zitten om af te spreken wat de NS concreet zullen bereiken. „Het gaat dan om afspraken als hoeveel treinen op tijd rijden, hoeveel zitplaatsen er gegaran deerd worden en hoe de informa tievoorziening aan reizigers wordt geregeld", aldus Schultz. Over deze wet is lange tijd ach ter de schermen onderhandeld. Volgens een NS-woordvoerder kan het 'spoor' er goed mee le ven. „Wij zijn hier tevreden mee. De NS kunnen nu door gaan met zijn programma van kwaliteitsverbetering." De con cessiewet heeft alleen betrek king op het hoofdrailnet en re gelt niet de exploitatie van de minder frequent gebruikte lij nen, die de NS dreigen op te hef fen. Ook is een akkoord gesloten over het beheer van de infra structuur. Daarvoor is een 'be heerscontract' gesloten, waarin is vastgelegd wat de taak van de overheid is bij het beheer van de sporen, wissels en bovenleidin gen. Dat is ook voor de NS van be lang. Vroeger wezen de partijen vaak naar elkaar als de doelstel lingen niet werden gehaald. De NS verweten railbeheerder Pro rail dat er niet voldoende onder houd aan het spoor was waar door de treinen vertraging oplie pen. Prorail wees dan weer naar het Rijk, dat onvoldoende geld voor onderhoud beschikbaar zou stel len. „En zo wees iedereen naar elkaar", aldus Schultz. Nu is vooraf duidelijk wat van elke partij verlangd wordt. GPD Van boven naar onder: uitstoot van een oude auto zonder roetfilter, uitstoot van een nieuwe auto zon der roetfilter en uitstoot van een nieuwe auto met roetfilter. Van Geel wil via een subsidie het monte ren van roetfiIters in dieselauto's stimuleren. Ook het gebruik van biobrandstof moet worden bevor derd. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dieselrijders die een auto kopen met roetfilter krijgen een korting van 300 eu ro op de aanschafbelasting (bpm). Om het gebruik van zwa- velvrije diesel te stimuleren wordt de accijns op zwavelhou dende diesel met een cent ver hoogd. Deze maatregelen neemt het kabinet om de milieuvervui ling door uitlaatgassen tegen te gaan. Als dieselauto's met een roetfil ter worden uitgerust, dan zullen er jaarlijks 250 mensen minder overlijden aan de gevolgen van luchtverontreining, zo schat het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu. Pieter van Geel, de staatssecretaris voor Milieu, vindt dat een belangrijke reden om de roetfilters fiscaal te stimu leren. Nieuwe dieselauto's zul len vanaf 2005 een hogere aan schafbelasting krijgen als ze geen roetfilters hebben. Diesels die wel met filter zijn uitgerust krijgen een belastingkorting. Van Geel wil ook een fiscale sti mulering voor de aanschaf van nieuwe en schone vrachtwa gens. Om het gebruik van zwa velhoudende diesel uit te ban nen wil de staatssecretaris de ac cijns op deze diesel met een cent verhogen. „Dat is ook in Duits land gebeurd en toen was de zwavelhoudende diesel in drie maanden vervangen door de zwavelarme. Dat effect vernach ten we ook in Nederland. „We gaan dus niet méér accijnsop brengsten binnenhalen", aldus Van Geel. Vanaf 2006 wil het kabinet bio brandstof voor auto's stimule ren. Ook wordt de aanschaf van zuinige auto's dan fiscaal aan trekkelijker gemaakt. Al die" maatregelen kosten zo'n 150 mil joen euro. GPD Dit •S" Noo~ M/VAI2- coA/c≺ Hoop-/. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zelfs de hoogste gevangenisstraf die Nederland kent, levenslang, vindt het ge rechtshof in Den Haag onvol doende waarborg dat de Haagse verpleegkundige niet meer in de maatschappij terugkomt. Het hof veroordeelde de 42-jari- ge vrouw gisteren tot de onge bruikelijke strafcombinatie van levenslang en tbs, voor het geval ze ooit gratie mocht krijgen. Het hof achtte bewezen dat ze zeven moorden en drie moordpogin gen pleegde op patiënten van haar. Zoals de verpleegkundige nu geestelijk in elkaar zit, is ze vol gens de raadsheren van het hof een groot gevaar voor de samen leving: de kans is groot dat ze weer gaat moorden als ze onbe handeld vrijkomt. Mocht haar le venslange straf door gratie ooit een tijdelijke worden, dan moet ze gedwongen psychiatrische be handeling krijgen. De verpleegkundige, die de moorden en de pogingen daar toe volgens het hof pleegde tij dens haar werk in vier Haagse ziekenhuizen, kreeg een groot deel van de uitspraak gisteren niet mee. Nadat de eerste bewe zenverklaring was uitgespro ken, barstte ze in tranen uit, riep 'ik hoef dit niet te horen, ik heb dit niet gedaan' en liep de rechtszaal uit. Het hof ging door met voorlezen van zijn arrest, wat in totaal bijna drie uur duurde. De veroordeling 'hangt' aan twee moordzaken waarvan het bewijs het sterkst is; Een van die zaken is het overlijden van de zes maanden oude baby Am ber in het Juliana Kinderzieken huis (JKZ), waarmee de zaak be gin september 2001 aan het rol len kwam. Patroon Omdat het hof een duidelijk pa troon ziet in de reeks incidenten dienen de twee sterke zaken als voorbeeld voor anderen, waar het bewijs minder duidelijk is. Zo heeft liet hof toch tien misda den bewezen verklaard. Behalve in het JKZ werkte de verpleegkundige tussen 1997 en september 2001 in Ziekenhuis Leyenburg, het Rode Kruis Zie kenhuis (RKZ) en het hospitaal van de gevangenis in Schevenin- gen. Haar slachtoffers waren zes kinderen tussen 0 en 6 j aai en drie ouderen, onder wie de Chinees Haopei Li. Hij was ge pensioneerd rechter van het Joe- goslavie-Tribunaal. Allen wa- HEERENVEEN - Ongeveer driehonderd baby's die op de zelfde dag als prinses Amalia geboren zijn, krijgen maan dag in Paleis Het Loo in Apeldoorn een exemplaar van het boekje Een koningskind. Auteur ds. C. ter Linden, die Amalia doopte, vertelt daarin ter gelegenheid van de ge boorte en doop van de prinses het bijbelverhaal van Ruth voor kinderen. Dat heeft uitgeverij Jongbloed gisteren aangekondigd. Het verhaal stond centraal tijdens de huwelijksdienst van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima in 2002. Daarin ging Ter Linden ook voor. ANP ASSEN - Een 17-jarige leerling van het Nassau College in Assen heeft donderdag gedreigd een leraar dood te schieten toen hij te horen kreeg dat hij gezakt was voor het examen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De jongen is gearresteerd. De politie neemt de zaak hoog op. „Leerlingen die te ho ren krijgen dat ze gezakt zijn, roepen misschien wel vaker iets, maar in dit geval waren er aanwijzingen om de be dreiging serieus te nemen", aldus een politiewoordvoer der. ANP BREDA - Breda gaat zich de komende jaren nadrukkelijk manifesteren als Nassaustad. Directe aanleiding is de vie ring van '600 jaar Nassau's in Breda'. Van eind augustus tot einde van het jaar zal rond dit thema een groot aantal activiteiten plaatsvinden. Die variëren van exposities, le zingen, concerten en andere culturele manifestaties tot de herleving van de Blyde Incomste op 24 augustus 1404 in Breda. In dat jaar vestigde de familie Nassau zich in Nederland door het huwelijk van Engelbrecht I van Nassau met de jonge Johanna van Polanen uit Breda. ANP DEN HAAG - De consument moet altijd terecht kunnen bij een geschillencommssie om zijn gelijk te halen, als die een conflict heeft met een winkelier of een dienstverlener. De afgelopen maanden is in kaart gebracht in welke secto ren er nog geen, of nog geen goede, geschillenregelingen zijn. Het kabinet stemde gisteren in met een 'actiepro gramma' om die 'witte vlekken5 weg te werken. Bovendien komt er, op grond van regels van de Europese Unie, een Consumenten Autoriteit, maar die zal zich al leen bezig houden met grensoverschrijdende handel of dienstverlening. ANP GOUDA - De gemeente Gouda verzet zich tegen de ma nier waarop de staatssecretaris van Sociale Zaken bij- standsgeld de komende jaren wil verdelen. ïn een brief schrijft Gouda, mede namens een aantal andere gemeen ten, dat het 'niet te verteren' is dat er gemeenten zijn die tot wel 20 procent nadeel of 20 procent voordeel hebben. Gouda vreest zelf vanaf 2006 een tegenvaller die oploopt tot 3 miljoen euro. Dat blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van de gemeente is uitgevoerd. ANP ting van de betrokkenen. Die moet zijn onschuld aantonen door drie keer 'schoon te produ ceren', wat staat voor drie keer poepen zonder dat er drugs mee naar buiten komen. Wie om zijn onschuld te bewij zen niet op de natuur wil wach ten, mag ook laxeermiddel ge bruiken om eerder vrij te ko men. Onschuldigen krijgen van justitie een schadevergoeding van 95 euro voor iedere dag hechtenis. door Hans van Soest DEN HAAG - Een op de vijf per sonen die op Schiphol vastzit op verdenking van cocaïnesmok kel, blijkt onschuldig. Het gaat om mensen die door de mare chaussee worden aangezien voor bolletjesslikker, en die hun onschuld vervolgens moeten be wijzen door drie keer te ontlas ten zonder drugs uit te poepen. Sinds de invoering van de stren gere controles op de luchthaven, is dat al 365 personen overko men. De marechaussees verden ken de reiziger op grond van een bagagecontrole en een daarop volgend gesprek. Onschuld bewijzen duurt vervol gens minstens dagen, want dat gebeurt op basis van de ontlas- Bodyscanner Justitie hoopt dat het probleem vanaf volgende week is verhol pen. Dan wordt op Schiphol een bodyscanner neergezet, waar mee op een beeldscherm te zien of iemand bolletjes in zijn lichaam draagt of niet. GPD (Advertentie) ren ernstig ziek. De Haagse zou de zieken hebben gedood door ze fatale hoeveelheden medica menten toe te dienen of door be paalde handelingen te doen. Wat precies is niet bekend, om dat ze zelf ontkent en niemand heeft gezien dat ze patiënten kwaad deed. Het Openbaar Ministerie is 'heel tevreden' met de uitspraak, zei persadvocaat-generaal B. Edel- hauser. Het OM was tegen de verpleegkundige, die stelt dat ze onschuldig is, in hoger beroep gegaan omdat het vond dat de rechtbank te weinig zaken bewe zen had verklaard. De rechtbank kwam in maart vo rig jaar tot vier bewezen moor den en drie pogingen daartoe. Het hof heeft de eis van het OM in hoger beroep volledig ge volgd en daar dus nog de 'verras sing' tbs aan toegevoegd.ANP Zoveel studenten zoveel talenten Geslaagd? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studiekeuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3