Ik leef volgens het getijdenboekje Onze Jan was zo'n rustig jongetje Robert Zonnevylle, 'oermens' Moeder Mulder van ansjovis, asperges en aardbei. Gruwelijk lekker! De liefde voor de Kreeft Co. gaat bij Zonnevylle niet alleen door de maag. De Oosterscheldekreeft draagt bij aan behoud of zelfs het scheppen van nieu we arbeidsplaatsen, stelt hij. „Dat is in essentie waar we dit allemaal voor doen. Hoe is het nou gegaan. Vier jaar geleden bij de opening van het kreeft seizoen heel simpel met 54 mensen op een boot. Toen is het als een trein gaan lopen. Inmiddels rukken we uit met een hele armada met allerlei geno digden van hoog tot laag in de maat schappelijke ladder. Balth organiseert tussendoor busladingen vol persrei zen. Van Zwitserland tot Canada heeft dat publicaties opgeleverd, ken nen ze de Oosterscheldekreeft, én heb ben ze Schouwen-Duiveland en de rest van Zeeland leren kennen. Het mi nisterie van Economische Zaken heeft volgend jaar vijf miljoen euro subsi die beschikbaar om het aantal toeris tische overnachtingen in Nederland te doen stijgen. Het Toerisch Bureau Ne derland heeft daar het thema water aan gekoppeld en begint hier, met ons, de promotiecampagne. Ook dat is puur dankzij de kreeft bewerkstel ligd. Niet dat ik de wijsheid in pacht meen te hebben, maar we moeten met z'n allen in Zeeland eens gaan naden ken hoe anders we het kunnen doen. Je sterke punten beter uitbuiten, in plaats van steeds maar achter de fei ten aanlopen in Den Haag! Te weinig Zo, dat is er uit! Hoe vaak hij die wek ker al heeft laten afgaan bij tegenover Jan en Alleman. Als hobby-lobbyïst heb je aan 24 uur in een etmaal te wei nig. Mede-oprichter en bestuurslid van de Stichting Streekproducten van het Zeeuwse Land, lid van de stich- tingsraad Zeeuws Landschap en Stich ting Zonnestraal (voor bloemrijke ak kerranden; Zonnevylle heeft ook nog zo z'n andere aandachtsgebieden die enig tijd van hem vergen. Maar wat er ook gebeurt, een drukke werkdag ein digt steevast in de moestuin en - bij gunstig tij - aan de boorden van de Oosterschelde. „Niets komt er tussen mijn liefde voor de natuur. Ik ben een oermens. Ik vis, kweek m'n eigen groenten en kruiden en ik - je mag het tegenwoordig bijna niet meer zeggen - jaag ook. Wat ik vang, maak ik zelf schoon, bak ik en eet ik zelf op. Alles verser dan vers, het beste product van eigen hand. Ik kan intens genieten van alles wat groeit en bloeit. Prijs me zeer gelukkig dat ik tot één van de wei nigen hoor met een zeekraalvergun ning. Wanneer ik met mijn zoons dat schor op ga, dit jaar overigens veel te weinig naar m'n zin, en je ziet verder hé-le-maal niemand, dat is een voor recht! Op z'n tijd pak ik ook wel eens een stoel en ga ik in gewoon in de tuin zitten. Anders red je het niet." Met zijn netwerken, achtergrond en ambities lijkt het slechts een kwestie van tijd dat de nu 48-jarige Wemeldin- ger zijn opwachting maakt op het pro vinciale danwel landelijke politieke podium. Als student was hij een tijd medewerker van het WD-kamerlid Hij leeft onmiskenbaar twee levens, of misschien nog wel meer. Zoon van een dorpsdokter, notaris van beroep, maar bouwend op de natuur en daardoor - zo noemt hij het zelf - altijd 'oermens' gebleven. Een drukke werkdag eindigt steevast in de moestuin bij zijn huis in Wemeldinge. En is het tij gunstig, dan zal Robert Zonnevylle bij het ochtendgloren of laat in de avond nimmer verzaken om even zijn fuiken in de Oosterschelde te lich ten voor vis en kreeft. Tussendoor snijdt de notaris zeekraal op z'n eigen stukje schor en verschalkt hij zo nu en dan met het ge weer een vers stuk wild. Enthousiast: „Pas nog in mijn fuik, zo'n joekel van een zeebaars. Op de kop af tachtig centimeter! Die moet ik dan toch even aan de buren laten zien. Ik kan je verzekeren, daar hebben verschillende mensen flink van genoten. Als mijn dagindeling en agenda het ook maar enigszins toela ten, leef ik mijn leven zoveel mogelijk volgens het getijdenboekje. Net als de oude vissers. Wat dat betreft moet ik nog een hoop leren. De wind, de maan spreken voor hen boekdelen, vertellen globaal wat ze kunnen verwachten. En negen van de tien keer klopt het ook nog. Zo fascinerend, vind ik dat." Het lijkt wel alsof hij de wereld kent en ]le beau monde hem. Netwerken - en dan vooral gesmeed op culiniair op gesmukte bijeenkomsten - zijn Zonne vylle heilig. Ieder contact koesterend, want je weet maar nooit waar het goed voor is. Niet voor zijn eigen be langen, die heeft de in Zierikzee kan- toorhoudende notaris wel voor elkaar. Maar alles vooral ten dienste van zijn Zeeland. „Als er één aspect is waar ik trots op ben, dan is het wel Zeeuw te zijn, én op dat wat wij hier allemaal te bieden hebben. Daar kun je veel meer mee bereiken, dan wat er nu wordt uit gehaald! Het wordt hier allemaal als zo vanzelfsprekend aangenomen." Op het afdakje boven de voordeur van het monumentale pand aan het Haven park staat met grote duidelijke let ters: 'notarishuis'. Het straalt gran deur uit, eenmaal binnen ruikt het er gewoon naar de tandarts een paar pan den verderop, die zijn vloeren kenne lijk met het zelfde schoonmaakmiddel laat boenen. Comfortabel Zonnevylle - lang, slank, aristocra tisch voorkomen - zit er comfortabel bij tussen het antiek ogende meubilair in het voormalige Hotel Mondragon. Al zou een extra kast zo langzamer hand geen overbodige luxe zijn, geeft hij zelf aan. De vloer achter zijn bu reau ligt bezaaid. „Die hele hoek daar", wijst hij naar een rij ordners en bijhorende paperassen, „dat is één me ter dossier kreeft.'" Zijn jongste para depaardje. Als voorzitter van de stichting Ooster scheldekreeft laat hij geen gelegen heid onbenut om de culinaire waarde van het schaaldier uit de Oosterschel de te promoten. Hij doet dat samen met oud-directeur Balth Roessingh van de WV Schouwen-Duiveland, die tegenwoordig een eigen pr-bureau runt. „Of het nou op ambassades is, in het perscentrum van de Tweede Ka mer, op een slow-food beurs in het Ita liaanse Genua - de Oosterschelderegio is als een pauw om mee te pronken. Zo zonde dat hij z'n veren veel te wei nig opzet. Waar en wanneer dat kan, zullen wij die mogelijkheid altijd aan grijpen." Van de hak op de tak springen, nog iets waar Zonnevylle goed in is. Op eens vaart in zijn gedachten de laatste weervisser op ansjovis onder de Oes- terdam aan hem voorbij. „Het zou toch doodzonde zijn als die traditie tel oor gaat? Dus zijn we aan het kijken of we die ook onder de internationale vlag van de slow-food, kunnen krij gen." De Slow-food Movement is een inter nationale organisatie die zich inzet voor het behoud en vastleggen van de productie van traditionele streekge- Naam: Robert Zonnevylle Geboren: 1 september 1955, Goes Burgerlijke staat: Gehuwd met Liesbeth Reigers- man (48); drie zoons: Rudolph (17), Jan Adriaan (16), Maarten (8) en een dochter Emilie (13) Woonplaats: Wemeldinge Opleiding: Goes Lyceum, Stedelijk Scho lengemeenschap Middelburg, notariaal recht aan de Rijks Universtiteit Leiden Beroep: Notaris rechten. Ruim honderd landen zijn er sinds de oprichting twintig jaar gele den bij betrokken en onlangs is ook de Oosterscheldekreeft binnen de gebor genheid van de zogeheten Ark van de Smaak gebracht. De notaris wil een specifiek Zeeuwse tak in het leven roe pen. „Oester, Schouwse schröoselkoek, Walcherse schapen kaas, het Zeeuws-Vlaamse paptaar tje", somt hij lukraak op, „stuk voor stuk smaakmakers om te koesteren en die een plaats op de wereldwijde lijst waard.zijn. Dat is pas welkom in Zee land! Ken je het AAA-menu in Bergen op Zoom? Nooit van gehoord! Cultuur barbaar! Een fabuleuze combinatie zaterdag 19 juni 2004 Annelien Kappeijne van de Coppello en sindsdien heeft hij zijn contacten in Den Haag in ere gehouden. Op pro vinciaal vlak maakte Zonnevylle even een uitstapje naar de natuurgezinde partij Delta Anders, maar verder dan het lidmaatschap van een partij wil hij absoluut niet gaan. „Een baan in de politiek trekt mij geenszins. De ho rizon van een bestuurder reikt niet verder dan het einde van zijn of haar ambtstermijn, onder het mom: ik wil mijn opvolger niet al te zeer binden. Da's niks voor mijLaat mij maar schuiven zoals ik nu doe. Die wegge tjes naar Den Haag, Middelburg en Europa ken ik toch wel. Kwestie van opzoeken. Dat doen wij Zeeuwen veel te weinig. Kijk naar Groningen, wat die in een paar jaar bereikt hebben door heel gericht, eensgezind campag ne te voeren. Zeeuwen zijn veel te be scheiden." Marcel Modde Robert Zonnevylle foto Mechteld Jansen Nee, moe Mulder is nog niet bena derd door de Libelle of Margriet. Zou niet zo gek zijn als dat wél was ge beurd. Immers, zo langzamerhand wordt de hele familie om een mening gevraagd. Vooral nu, in tijden dat het landsbelang op het spel staat. De Mulders zijn hot. Jan doet het voor RTL4, diens zoon You- ri verrijkt de NOS met zijn expertises en inmiddels is ook broer Henk (journalist bij het Dagblad van het Noorden) ont dekt door SBS6. Moeder en oma Annie Mulder bekijkt het vanuit Winschoten met trots. Voor een tachtig plusser (81) oogt me vrouw Mulder nog opmerkelijk vief. Ze zou ook voor een rijpe zestiger door kun nen gaan, goed bij de tijd, gehoor en ge zicht nog pico bello en lichamelijk is er ook weinig te klagen. Het enige waar ze last van heeft is van haar heupen, maar dat manco mag eigenlijk geen naam heb ben. Ze woont dan ook nog 'gewoon' thuis in haar huis met voor- en achter tuin aan de rand van het Stadspark in Winschoten, een plek waar ze zich al ruim veertig jaar thuis voelt. „Winscho ten heb ik als geboren Blijhamster altijd ideaal gevonden, niet te groot en niet te klein. Dat past mij prima." Aan de dagelijkse sleur van de huishou ding merkt ze desondanks dat ze een dag je ouder wordt. „Eigenlijk zou ik me moeten laten inschrijven voor een of an dere flat, maar ja, ik woon hier zo mooi dat ik hier niet graag weg wil. Moe Mulder is typisch Gronings, het type doe maar gewoon dan doe je al gek Annie Mulder: ,,Jan was nog niet eens voor een feestje te porren." foto Anne-marie Kamp/GPD „Oh jawel hoor. Maar ja, wat helpt het? Nee, ik spreek hem er ook nooit op aan als hij hier eens langs komt. Hier thuis hebben we het meestal over andere din gen, over de kinderen en over hun huis in Nieuwolda dat hij met zijn vrouw Jo hanna aan het verbouwen is. Jan is en blijft tot aan zijn dood verliefd op Gro ningen. En op het Gronings. Dat zal er bij hem nooit uitgaan. Vind ik wel mooi van hem, hij zal zijn afkomst nooit ver loochenen. Trots op Winschoten en WVV. Met Henk praat ik vaker over zijn werk. Ik lees zijn verslagen over FC Gro ningen altijd. Ik wil dat de FC altijd wint, maar ja, helaas, dat lukt nooit. Door Youri ben ik nu ook een beetje voor FC Twente en Schalke. Tja, zo gaat dat nou eenmaal." Heeft u niet de indruk dat Jan bij Ba- genoeg. Dat hele EK-gedoe, inclusief de bijdragen van Jan, Henk en Youri, vindt ze te veel van het goede. „Het is allemaal zo opgefokt hè! We worden overvoerd met al dat voetbal. Om niks eigenlijk. Neem deze week. Hoeveel er al over ge kletst is. Dat denk ik wel eens: moet dat nou allemaal? Ach, de jeugd zal het alle maal wel mooi vinden. En het komt na tuurlijk ook door de commercie. Die springt er gretig op in. Voor de jon gens (ze bedoeld haar zonen Jan en Henk, en kleinzoon Youri) vind ik het wel leuk. Die moeten doen waar ze zin in hebben. Nou, dat is onder meer praten over voetbal." Heeft u ze nog moederlijke adviezen mee gegeven toen ze naar Portugal zijn afge reisd? „Nou, alleen dat ze een beetje op hun ge zondheid moeten letten. Dat is het aller belangrijkste. Kijk, hun vader is heel vroeg overleden, die was nog maar 49. Hartinfarct. Dat zit een beetje in de fami lie aan de Mulders-kant. 't Is een beetje erfelijk, hoewel ik heb begrepen dat Jan er van gevrijwaard is. Maar Henk niet. Hij is net als Jan een nachtwerker, kan de hele nacht doorwerken als hij iets ge daan moet en ook wil hebben. Als ieder een slaapt, is hij in zijn element. Dat tv-gedoe van Jan gaat ook met veel span ning gepaard. Maar ja, als ze er plezier in hebben moet je ze niet tegenhouden. Het is hun leven." Schrikt u nooit van Jan als hij bij Ba rend Van Dorp weer eens flink tekeer gaat? rend Van Dorp soms toneel speelt? „Och, dat zou best kunnen. Eerlijk ge zegd heb ik dat idee wel. Maar nog maals, we praten er nooit over. Hij hij moet maar doen wat ie goed vindt. Ik ben inmiddels na al die jaren gewend aan zijn optreden in dat programma. Maar denk niet, dat ik alles zie hoor. Vaak schakel ik over naar Nederland 2, kijk wat daar voor gasten zitten. En als die me boeien, blijf ik daar hangen. Jan of geen Jan. Bovendien, om een uur of elf merk ik dat ik op leeftijd ben geko men. Dan moet ik naar bed. Maar om nog even terug te komen op Barend Van Dorp en dat programma op Neder land 2, ik vind Studio Sport gezapiger. Het gaat er altijd keurig netjes aan toe. Bij Barend Van Dorp gebeurt meer." Was Jan vroeger ook zo opvliegerig aan tafel? „Nee hoor, helemaal niet. Jan was tot op late leeftijd een rustig jongetje. Die was nog niet eens voor een feestje te porren. Vond ie allemaal maar gedoe. Hij leefde voor het voetbal. Henk, die twaalf jaar jonger is, was heel anders. Ook helemaal voetbalgek, maar ook een heel druk baas je. Kon nooit stilzitten. Zelfs niet als er voetbal op tv was. Dan ging hij vijf minu ten later al naar buiten om zelf met een bal bezig te zijn. Dat ze zo met sport be zig zijn, hebben ze denk ik van mij. Wij zijn heel sportief aangelegd. Mijn broer van 74 voetbalt nog altijd bij AS VB. Zelf heb ik aan gym gedaan, gekorfbald en gehandbald. Ik denk dat daaruit hun be hendigheid met de bal voortkomt. Ik zie het nu ook aan de zoon van Henk. Een kraai van 3, maar als je ziet wat die nu al allemaal met een bal kan. Geweldig! Het zou me niet verbazen als hij later een goede voetballer wordt." Dick Heuvelman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35