Trieste aftocht dreigt voor Italië Ik zou graag eens fris voetbal zien M PZC Akemann is halve Zeeuw Denemarken stuurt Bulgarije naar huis CSESnBMtff Ibrahimovic bezorgt Zweden in slotfase gelijkspel turoZooj EK op PZC.nl Akemann wacht op geld van Seedorf ek in cijfers trtr* Di zaterdag 19 juni 2004 door Mark Caldenhoven PORTO - In de gelikte presenta- tiegids van Italië sprak voorzit ter Franco Carrara vorige week mooie woorden. Aan alle voor waarden was voldaan om er voor de vice-kampioen van Eu ropa een fraai EK van te maken. Maar na één week Portugal dreigt een trieste aftocht. Op het spuugincident rond Totti, en zijn schorsing van drie duels, volgde gisteravond een bittere remise tegen Zweden: 1-1. Rekenwerk hoeft het dinsdaga vond in Braga niet te worden. Hoevëel doelpunten Italië ook maakt tegen Bulgarije, het blijft afhankelijk van Zweden - Dene marken. Bij een gelijkspel van de Scandinavische buurlanden eindigen de drie gelijk met vijf punten. In dat geval vervallen al le resultaten met Bulgarije. Bij het opmaken van de nieuwe 'stand' telt het aantal gemaakte goals. Als Zweden en Denemar ken, net als bij het songfestival de punten, nu elkaar evenveel doelpunten, gunnen, is Italië het kind van de rekening. Bij 2-2 in Bessa in Porto valt het doek voor één van de favorieten. De kans op zoveel 'spelbederf' in Porto is klein. Maar dat was een remise gisteravond ook. Ita lië was ruim een uur heer en meester, maar verviel in een oude fout. Bondscoach Giovan ni Trapattoni wisselde halfweg de tweede helft uitblinker Cassa- PORTUGAL De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropese Kampioenschap voetbal vindt u op wiow.pzc.nl. no voor Fiore en weg was de olie in de Italiaanse machine. Zwe den rook bloed en repareerde via Zlatan Ibrahimovic vlak voor tijd de achterstand. De Aja- cied lepelde met een buitengewo ne voetbeweging de bal na een scrimmage in de uiterste hoek. Italië was na een superieure eer ste helft op voorsprong geko men door Cassano, niet toeval lig de vervanger van Totti. Als één ding tegen Zweden dui delijk werd dan was het dat Ita lië beter af is zonder Totti. De stukjes van de puzzel van Tra pattoni pasten ineens precies. Worstelde hij de voorbije weken met de rol van de spelmaker van AS Roma in zijn systeem (4-2-3-1), tegen Zweden viel de succesvolste clubcoach uit de ge schiedenis van Italië terug op een veredeld 4-3-3. Zanetti en Camoranesi maakten met - uiteraard - Totti plaats. Voor hen kwamen dirigent Pir- lo, ijzervreter Gattuso en Totti's ploeggenoot Cassano. Met de plots opgefleurde Del Pierro op de linkerflank en het aanzien lijk offensievere concept was di rect de balans terug. Swingend geheel Italië speelde lang als een swin gend geheel. Isaksson, de keeper, zal het zelden zo druk hebben gehad als gisteravond. Van alle kanten doken de Italia nen voor hem op. Cassano, Pir- lo, Viert en Del Pierro stapelden kans op kans. Pas vlak voor de rust drukte Cassano het verschil in cijfers uit. Aan de kopbal ging een prachtige kapbeweging en voorzet van Panucci vooraf. Zweden, zonder Lucic (ribbles- sure), hapte meer dan een uur naar adem. Vooral de backs, Ed- man en Nilsson van Halmstad, hadden een ronduit vervelende avond. Zambrotta eiste een hoofdrol voor zich op. Het klass- everschil kwam het best tot uit drukking bij de confrontatie tus sen de Zweedse aanvallers en de beste verdedigers van de we reld, Cannavaro en Nesta. Ibra himovic en Larsson kwamen er op een sterk slotoffensief na nau welijks aan te pas. Het duo BURGH-IIAAMSTEDE - Carel Akemann, de elftalbegeleider van Oranje tussen 1973 en 1996, zit nog steeds op geld te wachten van Clarence Seedorf. Toen in de auto biografie van de international - op gesteld door journalist Simon Zwartkruis - werd geschreven over 'wijlen Carel Akemann', eiste Akemann genoegdoening. De emo tionele schade was niet in geld uit te drukken, maar hij liep door de ongelukkige passage wel inkom sten mis. „Maar tot op heden heb ik niks gezien." Akemann, 73 jaar oud en in bla kende gezondheid, stapte toen het boek een halfjaar geleden uit kwam eerst naar Zwartkruis. De foutieve passage was immers van zijn hand. ..Kijk, als ik een ver keersovertreding heb begaan, moet ik betalen, ook al vind ik dat niet leuk. Die journalist moet ook betalen, hij heeft een fout ge maakt." Die fout had financiële ge volgen voor de gepensioneerde Akemann. Hij gaf nog met enige regelmaat lezingen voor sponsor clubs en ving daar 250 euro per keer voor. Na het uitkomen van het boek van Seedorf was dat ech ter in één keer afgelopen ,,Ik heb gezegd: je moet betalen. Ik was nog schappelijk. Ik stelde het be drag op 750 euro, voor drie gemis te lezingen. Het waren er meer, maar daar maalde ik niet om." Toen Seedorf en Zwartkruis Ake mann een keer na een interland spraken, zei Seedorf dat Zwart kruis krap bij kas zat. Akemann: „Maar weet je wat Seedorf des tijds zei: vraag het dan aan mij. Nou, dat heb ik gedaan. Ik ken hem al lang en zo joviaal is hij." Afgesproken werd dat de speler van AC Milan hem na afloop van de volgende interland zou betalen. Maar Seedorf kwam bij de volgen de gelegenheden niet over de brug ,,Ik heb het gevoel dat hij me ontloopt. Dat vind ik heel raar, zeker na wat ik in al die ja ren voor hem heb gedaan. Toen hij dertien was, heb ik al een ontmoe ting voor hem met Frank Rijkaard na een interland geregeld. Ik gaf hem drie kaartjes, voor hem en zijn ouders. Daar gaat die passage in dat boek ook over. In al die ja ren daarna hebben we bij Oranje een goede band opgebouwd. Nu is die band helemaal weg. En wat is nu 750 euro voor hem. Da's mis schien een kwart van een wed strijdpremie." BURGH-HAAMSTEDE - Ca rel Akemann had zich ooit voorgenomen nooit meer een voet m Zeeland te zetten, maar nu zit hij al tien jaar achter el kaar elke zomer in Burgh-Haamstede. „Ik ben met mijn kijk op Zeeland ver anderd als een blad aan een boom." Akemann, destijds woonachtig in Vlaardingen, was militair tij dens de Watersnoodramp van 1953 en werkte zes weken in Sint Annaland aan het herstel van de dijken. ,,We zaten met tachtig man in een rijnaak, werkten dag en nacht en kwa men niet uit onze kleren. Het was toen allemaal armoedig in Zeeland. En omdat ik zoveel narigheid had gezien, wilde ik nooit meer terugkomen." In Sint Annaland kwam hij ook nooit meer, in Burgh-Haamstede wel. Daar kocht hij tien jaar geleden een oude stacaravan op een cam ping. Die is inmiddels vervan gen voor een nieuwe en nu zijn hij en zijn vrouw Riet er elke zomer. Van april tot septem ber. 's Winters wonen ze in Gouda. „We houden van de zon, het strand en de sfeer hier. We zijn halve Zeeuwen ge worden." door Roeland van Vliet BURGH-HAAMSTEDE - Het komt dit Europees kampioenschap volgens Carel Akemann niet meer goed met Oranje. „De jongens spelen slecht en zitten toch al aan hun top. De vorm is er niet en die komt dit EK ook niet meer terug. Boven dien loopt er geen leider tussen. We mis sen een Zidane, een Figo. In het verle den hebben we bij Oranje genoeg lei ders gehad: Van Basten, Rijkaard, Gul- lit, Cruijff. Van Hanegem... Maar nu hebben we niemand die er bovenuit steekt. Dat kost ons de kop." De man die aan het woord is, weet waarover hij het heeft. Hij kan rake ver gelijkingen maken. Akemann (73) was de elftalleider van het Nederlands elf tal tussen 1973 en 1996. Hij was er bij op de WK's van '74, '78, '90 en '94 en de EK's van '80, '88, '92 en '96. Op die eind- toernooien en er tussendoor regelde hij de hotels, onderhield hij de contacten met de clubs en zorgde hij dat het de in ternationals aan niets ontbrak. ..Het was mijn taak om alles tot in de puntjes voor hen te regelen. Ik moest altijd voor oplossingen zoeken als er problemen waren en gelukkig beheerste ik die kunst." Als er sportief succes was. feestte hij met de internationals mee. Maar ook op dieptepunten stond hij ze bij. „Ik weet nog dat bondscoach Guus Hiddink me in 1996 op zijn kamer riep. Hij had zijn besluit genomen: Davids moest naar huis. Of ik hem op Heathrow op het vliegtuig wilde zetten. Nou, dat was ver schrikkelijk." Akemann was, zoals hij het zelf zegt, een allemansvriend bij Oranje. Hij ken de de internationals van haver tot gort, zeker die uit de latere lichtingen. Die voetballers zaten namelijk ook al in de nationale jeugdelftallen en daar was Akemann eveneens de regelneef. „Joh, ik kende hen al vanaf toen ze dertien, veertien jaar waren. Ik kon lezen en schrijven met de jongens.. Op het mo ment dat zij bij het echte Oranje kwa men, was ik voor hen al een bekende. Zij konden op mij terugvallen en kwa men naar mij toe om eens niet over voet bal te praten." Tijdens de eindtoemooien bemoeide Akemann zich nooit met het voetbal. Het resultaat interesseerde hem ook Carel Akemann: „Ik denk dat Dick Advocaat voorbijgaat aan de spelvreugde." foto Marijke Folkertsma niet al te veel. „Als alles maar goed ge regeld was, zoals bijvoorbeeld op het WK in 1994. Die Amerikanen hadden al les perfect voor elkaar. Maar om een uit schakeling maalde ik nooit lang. Je pak te je koffers en ging naar huis. Zo zit de sport nu eenmaal in elkaar." Nu Akemann gepensioneerd is, maakt hij zich wel druk om het resultaat van Nederland. Op de camping 't Torentje in Burgh-Haamstede, waar hij sinds zijn vertrek bij de KNVB met zijn vrouw Riet elke zomer in een ruime sta caravan huist, volgt hij alles wat Oran je aangaat, 's Avonds zit hij met grote regelmaat voor de televisie. Wat hij ziet en hoort, bevalt hem aller minst. Hij vreest voor een vroege uit schakeling. „Ik vind dat er momenteel veel te veel op tactiek gehamerd wordt. Daar word ik echt kotsmisselijk van. Natuurlijk moet je een strijdplan heb ben, maar bij het huidige Oranje lijkt het net of je niet mag improviseren. Ik denk dat Dick Advocaat voorbijgaat aan de spelvreugde. Het gaat nu alleen maar over 'de ruit', over positiespel. Ik zou graag eens fris voetbal zien." Akemann denkt dat Kluivert de enige is die Oranje op sleeptouw kan nemen, al is ook hij niet in besten doen. Van Hooijdonk heeft volgens hem ook het leiderschap in zich, maar laat zijn voe ten niet genoeg spreken. Wel zou de spits van Fenerbahce meer speeltijd moeten krijgen. „Die man kan de boel een beetje oppeppen. Hij hoeft geen ba sisplaats te hebben, maar laat hem dan na een halfuur al invallen als het toch al duidelijk is dat het niet loopt." Druk Toen hij in 1996 afscheid nam van het Nederlands elftal, deed hij dat met pijn in zijn hart. „Wie ooit bedacht heeft dat je met je 65e met pensioen moet gaan..." Maar nu is hij blij dat hij in Burgh-Haamstede zit en niet in Portu gal. „Ik zou zo'n toernooi niet meer aan kunnen. Je staat toch constant onder druk om alles perfect te regelen. Daar hebben ze nu Hans Jorritsma voor. Die noemt zich teammanager, da's een mooi woord. Ik was altijd elftalsecretaris." Waardering Akemann mist het wereldje wel een beetje. Daarom is hij blij als de KNVB hem uitnodigt om bij de wedstrijden van Oranje in Nederland aanwezig te zijn. „Bij de bond hebben ze wel waar dering voor alles wat ik gedaan heb, da's allemaal prima geregeld. Mijn vrouw en ik zijn dan blij dat we ieder een weer even zien. Ook de meeste inter nationals van nu vinden het leuk om me weer te spreken. Van der Vaart, Sneij- der en Heitinga ken ik niet, maar met Van Hooijdonk, Reiziger en Kluivert is het contact nog steeds goed. Ik heb ken nissen wel eens horen zeggen dat ik he lemaal opleef als ik naar wedstrijden ga. Ik geloof dat dat ook zo is." door Peter van Duyl BRAGA - Aanvallend waar het kon en sterk verdedigend als het moest. Zo heeft Denemarken zijn kansen op de kwartfinale van Euro 2004 levend gehouden. Aangevuurd door duizenden knotsgekke landgenoten reken den de Denen in Braga soepel af met het tegenvallende Bulga rije, dat direct zijn koffers mag gaan pakken: 2-0. De overwinning van de Denen zette de op voorhand al pikante confrontatie met de Zweden op scherp. Dinsdag ontmoeten de Scandinavische rivalen elkaar in Porto. Toen Denemarken gis teren van het veld stapte, wist het dat een zege op de grote buur straks in elk geval voldoen de is voor een plek in de kwartfi nale. Het zou beslist niet misplaatst zijn als de Denen zich bij de bes te acht van Europa voegen, want het team van Morten 01- sen maakt vooralsnog een prima indruk. In het duel met Italië (0-0) lonkte Denemarken al het meest nadrukkelijk naar de drie punten en op de zege van giste ren was niets af te dingen. Geheel naar het ideeëngoed van zijn coach slaat Denemarken op wedstrijddagen zonder reserves de weg naar voren in. De ploeg doet dat met een fenomeen, dat elders in Europa steeds nadruk kelijker aan het uitsterven is: de buitenspeler. Tegen Bulgarije begonnen de Denen met Martin Jörgensen op links en Dennis Rommedahl op rechts. De PSV' er moest zich echter binnen het halfuur laten vervangen met een op het oog serieuze blessure. Het afhaken van Rommedahl maakte de weg vrij voor de te rugkeer van Jesper Gronkjaer. De oud-Ajacied kwam door het overlijden van zijn moeder pas deze week naar Portugal, hij maakte wel meteen zonneklaar dat Denemarken met hem veel gevaarlijker is dan zonder. Jesper Gronkjaer was niet de enige verloren zoon die de Deen se fans gisteren weer in de ar men konden sluiten. Olsen had op het middenveld een plekje in geruimd voor Thomas Grave- sen, de mannetjesputter die j het eerste duel nog gKcj,0. 7 Duj was. Gravesen. spelend ied Everton, is een beetje gek,®, geeft de Denen wel de fysiel impuls die noodzakelijk isik J. ich echt iets willen tijdens r 2004 De Denen hebben dus eens, SLn behoorlijk elftal, maar Mom Lnr, Olsen zal zich wel zorgen,, ken over het gebrek aan rid ,bap tingsgevoel bij zijn aanras. Het laatste EK-doelpuntdatü, „lek, nemarken tot aan het duel n heI gisteren maakte, dateerden m* het toernooi van 1996 in Em land. Daarop volgden vier wed D(af, strijden zonder goal, een record i,n |,e serie in de geschiedenis rail, Lj) EK' !s Dul ïoop V narlo; Toeval Denemarken toonde vlot aan, dat die doelpuntloz reeks niet alleen maar op toeva ijTeam berust. De Scandinaviërs kre !j,eunt gen vooral voor rust een hand L vol prima kansen, maarverda -mE dan een doelpunt van Jon Dai ,r[el[ Tomasson kwamen ze niet. f'ïan De goal die de wedstrijd open L j brak was er wel een om in te lip tee ten. Tomasson profiteerde vaa 1 ma intelligent en onbaatzuchtii j0„e werk van Gravesen Jörgensen. In blessuretijd maak- j» te Gronkjaer er ook nog 2-0va; na een combinatie met Tornas ritver| son. jya| De Bulgaren zijn sinds gisteren ,|Wee( formeel uitgeschakeld op Euro L[S 2004. Op de afstraffing door ldan| Zweden (5-0) volgde dus ee tov nieuwe nederlaag. Een heel mes L Le, we generatie spelers heeft is voetbal in Bulgarije weer popu- joa lair gemaakt, maar in Portugal heeft het bitter weinig laten zien- <5 ten Uiteindelijk stapte Bulganje zelfs woest én met het schaam- !!s{ rood op de kaken de bus in, Ea groot deel van de Bulgaars! a. ploeg verloor in de slotfase het injj hoofd, nadat scheidsrechter Ba tista had geweigerd om een Jttrs| penalty te geven na een struikel- aan partij van invaller Lazarov. He: effin was een klein wonder dat Cd- tic-vedette Stilian Petrov de er ge was die een rode kaart kreeg, ar Vijf andere Bulgaren werden be- Brej, straft met geelGPD Bulgarije - Denemarken 0-2 (0-1). 44. Tomasson-0-1, 90. Gronkjaer 0-2. Scheidsrechter: Batista (Por). Rode kaart: 83. Stilian Petrov (Bulgarije) 2x geel. Gele kaart: Kirilov, Stoianov, Hris- tov, Martin Petrov, Zagorcic (Bulgarije), Niclas Jensen, Sand (Denemarken). Aantal toeschouwers: 25.000. Bulgarije: Zdravkov; Ivanov (51. La zarov), Kirilov, Stoianov en Ivailo Pet- kov (40. Zagorcic); Peev, Stilian Petrov, Hristov en Martin Petrov; Jankovic (81. Milen Petkov) en Berbatov. Denemarken: Sörensen; Helveg, Laur- sen, Henriksen en Niclas Jensen; Grave sen, Tomasson. Daniel Jensen en Jörgensen (72. Claus Jensen); Sand en Rommedahl (23. Gronkjaer). Italië - Zweden 1-1 (1-0). 38. Cassano 1-0, 85. Ibrahimovic 1-1. Scheidsrech ter: Meier (Zwi). Gele kaart: Gattuso, Cannavaro, Zambrotta (Italië), Edman, Linderoth (Zweden). Aantal toeschou wers: 44.926. Italië: Buffon; Panucci, Nesta, Canna varo en Zambrotta; Gattuso (76. Faval- li), Pirlo, Cassano (70. Fiore) en Perrot- ta; Del Piero (82. Camoranesi) en Vieri. Zweden: Isaksson; Nilsson, Mellberg, Jacobsson en Edman (77. Allback); Wil- helmsson (67, Jonson), Linderoth, Svensson (55. Kallström) en Ljungberg; Ibrahimovic en Larsson. Stand: Zweden 2 1 1 0 4 6-1 Denemarken 2 1 1 0 4 2-0 Italië 2 0 2 0 2 1-1 Bulgarije 2 0 0 2 0 0-7 1. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden- Rooney (Engeland), Ibrahimovic (W- den) 2. 5. Van Nistelrooij (Nedersm Karagounis, Basinas, Chansteas IW- kenland), Ronaldo, Maniche, (Portugal), Valeron, Morientes (Spa^ Lampard, Gerrard (Engeland), L|ujV berg, Allback (Zweden), Baros, n (Tsjechië), Verpakovskis P'1* Frings (Duitsland), Tomasson, u'o jaer (Denemarken), Cassano (Italië) Rode kaart (direct): Ovchinnikov!" land). a. Rode kaart (2x geel): Sjaronov - land). Twee gele kaarten: Karagounis kenland), Marchena (Spanje), Sm 1 (Rusland), J Eén gele kaart: Seitaridis, p nis, Giannakopoulos, Zagorakis, jjT (Griekenland), Costinha, PauL'-; do Carvalho, Deco (Portugal). Aldonin, Radimov, Evsejev, (Rusland), Baraja, Albelda, neO' -- (Spanje). 1d: Geschorst voor volgende weds Karagounis (Griekenland), ^ar.B<i (Spanje), Smertin, OvtsjinnikoV land). Zaterdag. Groep D: Letland-Duit# (18.00 uur). Nederland-Tsiechie'A Zondag. Groep A: Spanje-P0^ (20.45 uur), Rusland-Griekenlanflle ring en teleurstelling hebben ve finale haalt. Na gisteravond aanschouwd. Voor hem is pas hangt dat aan een zijden draad- weer plaats als zijn land de hal- je. GPD kreeg anderhalve kans. 'Pas na pakte wissel van Cassano, kreeg de komst van invaller Jonson, Zweden de geest. Totti zal het en de hoogste ongelukkig uitge- met een mengeling van goedkeu foto David Gray/RTR Met een achterwaartse inzet scoort Zlatan Ibrahimovic de gelijkmaker voor Zweden tegen Italië. Cassano zette Italië gisteravond op voorsprong tegen Zweden. foto Antonio Simos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20