Grof geweld Irak eist veel levens Bill Clinton gaat diep door het stof in zijn memoires SAROUK Rookgordijn moet Duitse kerncentrales hoeden voor terreur Grote drie EU roept Iran op tot openheid over kernprogramma Strijd tegen waterplanten McDonald's zou te zout serveren Porno voor panda's: zwangerschap Voormalige Thaise dictator dood Oom prinses Mathilde veroordeeld Castro vroeg Roosevelt om geld Thais hotel isoleert hiv-gasten I uijna vijftig doden en 150 gewonden door drie bomaanslagen Israël wil geul tussen Egypte en Gazastrook J Rush houdt ij. vast aan band Qaeda-Irak KORTING Originaal en Echt MARACAIBO - Schoonmakers reinigen de kust voor een olieplatform in het vervuilde meer Ma- racaibo, zo'n zevenhonderd kilometer van de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Venezuela heeft er de noodtoestand afgekon digd om de zich snel voortplantende waterplan ten te bestrijden die de waterweg laten dichtslibben en de visserij in een van Zuid- Amerika's grootste waterlichamen bedreigen. De autoriteiten hebben een massale tegenaan val ingezet tegen de waterplant die bekend staat als 'waterlinze'. De plant bestrijkt al zo'n 12 procent van het wateroppervlak van het meer. foto Jorge Silva/RTR vrijdag 18 juni 2004 van onze redactie buitenland FRANKFURT - De Duitse ener giebedrijven willen hun kerncen trales met rookgordijnen be sehermen tegen terreuraansla gen met vliegtuigen. Zij hebben Jaarvoor een contract gesloten met het wapenconcern Rheinme- tall, onthulde de Duitse zaken krant Handelsblatt gisteren. Hel al geteste systeem zou bin nen een jaar paraat kunnen zijn. Eon, RWE, Vattenfall Europa en Energie Baden-Württemberg hebben pas na lang gesteggel be sloten tot een uniforme bescher ming tegen aanslagen voor de kerncentrales. Dat vernam Han delsblatt van bronnen binnen de energiebedrijven. Het is de bedoeling dat Rheinme- tall de centrales uitrust met rookmachines die aanslagen als 4e op 11 september 2001 in de Verenigde Staten moeten be moeilijken. Met een druk op de knop worde n de kerncentrales dan binnen luttele seconden in een dikke rookwolk gehuld, waardoor de LONDEN - De Britse regering Wt hamburgerketen McDo- "Md's en andere grote voedsel producenten zoals Nestlé en Heinz op hun vingers getikt, om dat hun producten te veel zout bevatten. Hit schrijft de Britse krant The lmes gisteren. De bedrijven wa ren eerder met het ministerie ran Volksgezondheid overeenge komen het zoutgehalte van hun producten te beperken in een po- S"ig hart- en vaatziekten tegen 'e gaan. Maar nog steeds bevat de helft van producten als piz- ?a s en kant-en-klaarmaaltijden onaanvaardbaar hoge' hoeveel heden zout. ANP/AFP piloot van het aanvallende vlieg tuig geen zicht meer heeft. De rookwolken zorgen er niet al leen voor dat het zicht tot vrij wel nul wordt teruggebracht. Zij kunnen ook infrarood- en ra darsignalen verstoren, waar door de piloot niet meer op zijn instrumenten kan vliegen. Inmiddels hebben de energiebe drijven de Duitse overheid om toestemming gevraagd een der gelijk systeem te mogen installe ren. Wanneer daarover een besluit valt, is niet bekend. Volgens Handelsblatt zal een besluit om veiligheidsredenen waarschijn lijk niet openbaar worden ge maakt. Ontoereikend Na de aanslagen van 2001 had de Duitse regering de kerncen trales opdracht gegeven de be scherming van hun installaties te verbeteren, omdat die bij ze ker vijf van de negentien centra les ontoereikend was. Of de rookgordijnen ook in de ogen van minister Trittin van Milieu - die ook over de veilig heid van de kerncentrales gaat - voldoende bescherming vormen, is niet duidelijk. In een in april gepubliceerde stu die hadden wetenschappers van de universiteit van Hannover veel aanmerkingen op rooksyste- men als bescherming. Zij vroe gen zich af of de rookgordijnen, die oorspronkelijk bedacht zijn voor bewegende objecten als schepen en tanks, wel geschikt zijn voor vaste installaties. Bo vendien is het volgens hen de vraag of de rookwolken tijdig tot stand kunnen worden ge bracht. Zeer intensief Omdat het vliegverkeer boven Duitsland zeer intensief is, is het niet mogelijk de rookmachi nes zo in te stellen dat zij auto matisch in werking treden als er een vliegtuig te dichtbij komt.AlVP (advertentie) PEKING - Een Chinees wildreservaat laat panda's seks- films zien in de hoop hun geslachtsdrift op tp wekken, zo meldde de Chinese krant China Daily gisteren. Panda Hua Mei, die geboren is in de VS maar in februari naar China verhuisde, kreeg een video van parende pan da's te zien voor een blind date met een panda-mannetje. Ze is nu zwanger. ANP BANGKOK - Thanom Kittikatsjorn, voormalig dictator van Thailand, is woensdag in zijn woonplaats Bangkok overleden. Dat meldde het Bangkok Ziekenhuis gisteren. De oud-generaal (92) stierf aan complicaties na een her senoperatie. Kittikatsjorn werd in januari 1958 na een staatsgreep mi nister-president in een overgangsregering, die echter door maarschalk Thanarat op 20 oktober opzij werd ge zet. Thanarat hield Kittikatsjorn aan als vice-premier. Na Thanarats dood werd hij opnieuw premier. Aanvanke lijk leidde Kittikatsjorn een democratische regering, maar in 1971 schafte hij de grondwet af en stuurde hij het parlement naar huis. In 1973 leidden bloedige studenten protesten tot het einde van het regime. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische prinses Mathilde, echtgenote van troonopvolger Filip, heeft heel wat te stellen met haar eigen familie. Haar oom is gisteren veroordeeld tot 5000 euro boete, wegens het pesten van haar vader. De oom is Henri d'Udekem d'Acoz, de burgemeester van Poperinge. Hij had het landhuis van zijn broer Patrick, de vader van prinses Mathilde, onbewoonbaar laten verkla ren. Niet dat de woning zo slecht was. Henri wilde zijn broer zo onder druk zetten. De broers ruziën al jarenlang over de erfenis van hun moeder. ANP WASHINGTON - Een onbezonnen jeugdige Fidel Castro, de latere revolutionaire leider van Cuba en communisti sche luis in de pels van de Verenigde Staten, heeft in 1940 de toenmalige Amerikaanse president Roosevelt om 10 dollar gevraagd. Als veertienjarige jongen schreef Castro in een brief nog nooit een briefje van tien te hebben gezien en er graag een te willen hebben. De brief is recentelijk ontdekt in de Na tionale Archieven in Washington. De latere Amerikaanse erfvijand ondertekende zijn brief uit 1940 met: 'uw vriend'. ANP/AFP BANGKOK - Een groep Thaise activisten heeft een hotel in Bangkok ervan beschuldigd gasten te discrimineren omdat ze zijn besmet met hiv, het virus dat aids kan ver oorzaken. Het viersterrenhotel bood deze maand onder dak aan een andere conferentie over hiv en aids. Alle gasten met een hiv-besmetting zouden zijn onderge bracht op één verdieping, die voor de gelegenheid was af gesloten van de rest van het hotel. Ook in het restaurant werden de gasten met hiv strikt gescheiden van de overi ge gasten. ANP/AFP van onze redactie buitenland WENEN - Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland hebben gisteren tijdens de vergadering van het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA) een resolutie ingediend. Daarin roe pen zij Iran op beter samen te werken met het onderzoek naar het nucleaire programma van het land. Ook willen de drie dat het onderzoek van het IAEA wordt geïntensiveerd. Volgens diplomatieke bronnen is het bestuur van het IAEA ak koord gegaan met de ontwerp tekst en wordt deze op korte ter mijn in stemming gebracht. Ver wacht wordt dat de resolutie di rect wordt aangenomen. De resolutie volgt op dagenlan ge discussies binnen het IAEA over de nucleaire activiteiten van Iran. Volgens onder meer de Verenigde Staten is Teheran be zig een atoomwapen te ontwik kelen. Iran spreekt dit tegen en zegt dat 's lands kernprogram ma uitsluitend bedoeld is voor vreedzame doeleinden. In een rapport over Iran meldt het IAEA dat het nog steeds on duidelijk is of Teheran wel alle benodigde informatie aan de in specteurs van het agentschap heeft overgedragen. De leider van de Iraanse delega tie bij het IAEA, S. Mussavian, zei gisteren dat zijn land blijft samenwerken met het atoom agentschap, ook als de resolutie wordt aangenomen. Hij zei dat het vooral draait om twee zaken van technische aard die binnen enkele maanden opgelost kun nen zijn. ANP/AFP/RTR Advertentie JERUZALEM - Israël over weegt een 25 meter diepe geul tussen Egypte en de Gazastrook te graven om de smokkel van wa pens via tunnels te verhinderen. Dat is gisteren bekendgemaakt. De geul zou vier kilometer lang en bijna 120 meter breed wor den. Het is volgens het Israëli sche leger nog niet te zeggen of er nog meer huizen van Pales tij nen gesloopt moeten worden voor de aanleg van de geul. Israël heeft de afgelopen jaren in het aan de grens met Egypte gelegen vluchtelingenkamp Rafah honderden huizen platge walst om tunnels bloot te leggen waardoor wapens werden ge smokkeld. Meer dan dertienduizend men sen zijn hierdoor op straat ko men te staan. Palestijnse extre misten hebben sinds het begin van de tweede intifada, ruim drie jaar geleden, tientallen smokkeltunnels gegraven. De geul moet voorkomen dat de smokkel doorgaat nadat Israël zich volgend jaar zoals het van plan is uit de Gazastrook heeft teruggetrokken.Het Israëlische kabinet moet het voorstel om een geul te graven nog goedkeu ren. AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - „Ik denk dat ik iets deed om de slechts moge lijke reden... alleen omdat ik het kon." Oud-president Bill Clin ton van de VS zegt in het eerste interview ter promotie van zijn dinsdag verschijnende memoi res schuldbewust dat zijn be weegreden voor de affaire met Monica Lewinsky 'moreel onver dedigbaar' was. En ook al zijn er genoeg psycho logische verklaringen voor zijn gedrag voorhanden, ze vormen geen van allen een excuus, aldus Clinton. Het interview met Clinton wordt pas zondagavond in de VS uitgezonden, maar zender CBS is al met enkele uitspraken van de ex-president naar buiten gekomen. De media maken jacht op My Life, maar de uitge verij en Clinton hebben exclusie ve afspraken gesloten over de voorpubliciteit. Uitgeverij Knopf - die Clinton naar ver luidt een voorschot van 10 mil joen dollar heeft betaald - ver biedt boekhandels de memoires eerder te verspreiden. Behalve het interview met CBS worden vanaf vandaag op radio stations van Infinity (zusterbe drijf van CBS) door Clinton voorgelezen stukjes uit zijn 957 pagina's tellende boek uitgezon den. Clinton heeft tevens een in terview gegeven aan Time. Dit weekblad ligt maandag in de winkels, maar de inhoud is meestal al op zondag beschik baar. Als de memoires dinsdag in de winkel liggen, dan zit Clin ton bij Oprah Winfrey. De dag erna maakt hij zijn opwachting bij de ochtendshows van ABC en NBC. Huwelijk Volgens Clinton hebben hij en zijn echtgenote Hillary ruim een jaar lang een dag per week be steed aan het repareren van hun huwelijk. Hillary Clinton, nu se nator, schreef in haar vorig jaar verschenen memoires dat ze pas een paar dagen voor Clintons pu blieke bekentenis te horen kreeg dat hij wel degelijk een intieme relatie met Lewinsky had ge had. Voordien had hij het ont kend, en zij had hem geloofd, zo schreef ze. Hillary had tijd no dig om te beslissen of ze met hem getrouwd wilde blijven, zegt Clinton in het een uur du rende interview. Het slippertje met Lewinsky kostte Clinton bijna zijn presi dentschap. Clinton vindt dat niet terecht. Hij noemt de Repu blikeinse pogingen om hem van wege de affaire af te zetten 'machtsmisbruik' en ziet zijn ge vecht hiertegen en het verzet te gen het onderzoek van aankla ger Kenneth Starr als een eervol le zaak. Hij gaf niet op, dacht nimmer aan aftreden en vocht met succes terug, zei Clinton. Er is veel belangstelling voor de memoires die in een eerste op lage van 1,5 miljoen exemplaren zijn gedrukt. GPD y.nnn7a redactie buitenland k BAGDAD - Nog geen twee we nt- Ifii voor de machtsoverdracht in Irak, was het land gisteren K3 ïederom gedompeld in bloed. ja 0öor drie bomaanslagen kwa- Ben bijna vijftig mensen om het leven. Het aantal gewonden be ft. |epcirca 150. i WASHINGTON - De Ameri- 55 ^se president Bush houdt Q. vol Hat er 'banden' bestonden f- nissen Al Qaeda en Irak. Bush •ei zei dit gisteren tegen verslagge- 4 vers. ..De reden dat ik volhoud b Jal er een relatie bestond tussen kè Irak en Saddam en Al Qaeda, is ui dal er een relatie bestond tussen a Irak en Al Qaeda", aldus Bush. oei Een onafhankelijke Amerikaan- is se commissie die de aanslagen yan li september 2001 onder- li zoekt, concludeerde woensdag al neen tussenrapportage dat er o|, geen bewijs bestaat voor samen werking tussen Al Qaeda en t;j lak. Wel concludeerde de com- missie dat Osama bin Laden, de at leider van Al Qaeda, begin jaren negentig de mogelijkheid van sa il menwerking met Irak onder- ia zocht, hoewel hij een fel tegen- je- stander van het seculiere regime ran Saddam Hoessein was. ag Volgens Bush was Saddam wel ad iegelijk een bedreiging omdat ia tij een gezworen vijand was van ie VS, net als Al Qaeda. „Hij m een bedreiging, omdat hij connecties had met terroristen, a- met alleen met Al Qaeda, maar ook andere connecties", aldus af ie Amerikaanse president, i- .Deze regering heeft nooit ge- zegd dat de aanslagen op 11 sep ia tember het werk waren van Sad- dam en Al Qaeda. We hebben fel gezegd dat er diverse keren contact is geweest tussen Sad- o tam Hoessein en Al Qaeda", eng Bush verder. ANP/AFP De aanslagen waren bedoeld om de natie verder te ontwrichten en om nog meer dood en verderf te zaaien onder leden van de be zettingsmacht en iedei*een die daarmee samenwerkt. De Ameri kanen in Irak wezen gisteren de beschuldigende vinger opnieuw naar Abu Musab al Zarqawi, de Jordaniër die zou optreden in dienst van het Al Qaeda-net- werk van Bin Laden. Al Zarqa wi is door de VS al met verschil lende aanslagen en ontvoerin gen in Irak in verband gebracht. De hevigste explosie een auto bom, deed zich voor in Bagdad voor de poorten van een rekrute ringscentrum voor het Iraakse leger. Dat is gevestigd op het ter rein van het oude vliegveld Muthanna in het westen van de hoofdstad. Er vielen zeker 35 do den, voorzover bekend allen Ira kezen. De Iraakse interim-pre mier Iyad Allawi zei tijdens een bezoek aan de plaats van het bloedbad dat andere landen ach ter de aanslagen zitten, zonder deze landen bij naam te noe men. Een woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten be vestigde dat het om een zelf moordaanslag ging. Een man zou de witte terreinwagen tot ontploffing hebben gebracht bij het rekruteringscentrum dat aan een drukke straat ligt. Voor al voorbijgangers zouden zijn ge troffen. Een Iraakse agent ter plekke verklaarde dat het zon der twijfel om een zelfmoordac tie gaat. De handen van de da der zaten namelijk nog om het stuur geklemd. Veel jonge man nen staan vaak 's ochtends in de rij bij de poorten om te tekenen voor een baan in het leger. Ten noorden van Bagdad, in Ye- thrib, kwamen zes leden van het Iraakse leger om door een auto bom. Een derde autobom ont plofte ten zuiden van Bagdad voor de ingang van een stroom- centrale in Al Musajib. Er vie len twee Iraakse doden. Het was de vierde aanslag in drie weken op de deze plèk. De betrokken centrale verzorgt de elektriciteit in drie Iraakse provincies. Hongarije Voor het eerst kwam ook een Hongaars lid van de coalitietroe pen om. Ook hier ging het om een bom, die ontplofte toen een militair konvooi langsreed op een weg. Hongarije heeft drie honderd militairen in Irak. De Amerikaanse bewindvoerder in Irak, Bremer, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Ne derlandse militairen in het zui den van Irak, aldus de land macht gisteren. Bremer, oud-ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, bracht in Al Muthanna samen met de Nederlandse bataljons commandant, luitenant-kolonel Van Harskamp, ook een bezoek aan de plaatselijke autoriteiten in As Samawah, de stad waar de Nederlanders zijn gelegerd. ANP/DPA/AFP Een auto is door de bomaanslag in het centrum van Bagdad naar het midden van de weg geslingerd. foto Hoessein Malla/AP Uitgebreide zomercollectie met juni-voordeel bij lange vorststraat Goes Eigen import dus alles*- Perziche en Oosterse Tapijten Speciaalzaak KONINGSTRAAT 9, GOES. TEL. 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5