F eestzaal alleen voor lijndansers PZC Raad Terneuzen wil werkgroep dualisme Loodsen vinden f jachthaven te gevaarlijk Parasols waaien weg op Parasoldagen Probleemkinderen moeten sneller en beter hulp krijgen Trappen door de polder Gemeente hakt knoop door Zorgen over geld voor gebiedsplan Folklorefestival zoekt gastgezinnen dtl Brommer weg in Terneuzen fu ZMF eist vergunning grasdrogerij weekenddiensten Kindergroep» treden op bij Ha va Naguila vrijdag 18 juni 2004 door Jean-Lou de Gucht HEIKANT - Feestzaal Maton aan de Julianastraat in Heikant mag alleen gebruikt worden als clubhuis van de Free Country Dancers. Andere activiteiten zijn volgens wethouder E. de Deckere uitgesloten. Als uitbater H. Maton toch fees ten en partijen organiseert, zal de gemeente de feestzaal slui ten. De feestzaal is in strijd met het bestemmingsplan en de uit bater heeft geen vergunning voor de activiteiten. Toch liet de gemeente Hulst de situatie jaren lang gewoon toe. Het echtpaar Maton exploiteer de tot enkele jaren geleden een handel in tuindecoraties en ma chines. In het bedrijfspand vond daarna de country-line-dance- vereniging onderdak. In de ruim te werden nen geluidsinstallatie en bar werden aangebracht, zo dat de leden konden oefenen en na afloop wat drinken. De zaal zou ook gehuurd kunnen wor den voor bijvoorbeeld kinder feestjes. Legaliseren De laatste jaren is de discussie over de feestzaal opgelaaid. Twee jaar geleden wilde het ge meentebestuur van Hulst, tegen ambtelijk advies in, de zaal lega liseren. Vorig jaar lagen de kaarten weer geheel anders. De Deckere zinspeelde zelfs op een gedwon gen sluiting. Uitbater Maton rea geerde destijds zeer verrast en zei er niet van op de hoogte te zijn dat hij iets deed wat niet mocht. Hij had naar eigen zeggen de ge meente van zijn plannen op de hoogte gebracht. Een definitief NIEUW-HAAMSTEDE - Land bouw en grondbezitters maken zich ernstig zorgen over de voortgang van gebiedsprojec- ten. Ze vrezen dat door nieuw beleid van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) te weinig geld voor uitvoering van lopende plannen beschikbaar komt. Provincie en maatschappelijke organisaties in een streek heb ben, vaak na lang onderhande len, een akkoord bereikt over herinrichting van een gebied. Dat wordt in etappes uitge voerd. Wanneer het ministerie de hand op de knip houdt, ko men de afspraken in de knel. „Dan zijn in bepaalde gebieden verwachtingen gewekt, die we misschien niet waar kunnen ma ken", zei voorzitter P. de Koe- ijer van de ZLTO gisteren in de vergadering van de Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte (PCGR) in Nieuw-Haam- stede. „Dat hebben we ook ge zien met de landinrichting." Ook L. Kaptein van het Zeeuws Particulier Grondbezit toonde zich bezorgd. „Ik ben bang dat de landbouw productie de weg van de indus triële productie volgt: verdwij nen uit Nederland. We vrezen dat het net zo gaat als dertig jaar geleden met de bosbouw. De bossen staan er nu wel, maar ze brengen niks meer op", aldus Kaptein. Gedeputeerde M. Kramer (na tuur en water) deelde de zorgen voor een andere inzet van het Rijk, die niet spoort met wat pro vincie en belanghebbenden wil len. besluit werd echter nooit geno men. Dit tot wanhoop van de familie Maton, die vreest dat ze straks een zalencomplex heeft dat geen enkele waarde meer heeft om dat het niet mag worden geëx ploiteerd. Volgens De Deckere heeft de ge meente Hulst nu een definitief standpunt bepaald: de Free Country Dancers worden ge doogd enen alle andere activitei ten worden uitgesloten. „Bij de eerste overtreding zullen we di rect optreden." Uitnodiging Een en ander moet nog wel aan Maton uitgelegd worden. De Deckere: „Maton krijgt nog een uitnodiging van het college van Ben W." Maton ziet ondertussen de bui al hangen en kan zich niet vin den in het besluit van de ge meente Hulst. Hij zegt niet van de opbrengst van de Free Coun try Dancers te kunnen leven. Hij wacht het gesprek met het college van B en W af alvorens hij verder commentaar geeft. Toen vorig jaar sluiting van de feestzaal dreigde was Maton woest. Het was volgens hem oud-wethouder B. Picavet die hem had verteld dat het wat be treft het bestemmingsplan alle maal goed zou komen. Het zat Maton nog het meest dwars dat de gemeente nooit persoonlijk contact met hem had gezocht. De weergoden gooiden roet in het eten tijdens de Parasoldagen. voorheen de Middelburgse Braderie geheten: vanwege de sterke w ind begaven een paar partytenten het en moesten de speciaal aangeschafte parasols opgeborgen blijven. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het moest zo vrolijk worden. Kleurrijke parasols in de stad, in plaats van ouderwetse kraampjes. Zelfs de naam van het driedaagse evenement in Middelburg werd veranderd: van braderie in Parasoldagen. Maar er waren gisteren, op de eerste dag van de braderie, nauwe lijks parasols te bekennen. „Tja", zegt Sjaak van den Berg van de Stichting Evenementen Middelburg teleur gesteld, „We hebben problemen met de wind. Acht of negen parasols zijn afgebro ken. Het is heel triest, heel jammer. Het leek ons zo leuk om, nu de herinrichting van de binnenstad af is, de braderie op te vrolijken met parasols in plaats van de tra ditionele kraampjes. Maar op deze harde wind hadden we niet gerekend. Ook een paar partytenten begaven het. Ik heb net vijfentwintig nieuwe parasols gekocht. Misschien kunnen ze morgen of zaterdag wel opgezet worden. Maar ik hoorde al dat het morgen nog slechter weer wordt." Met de herinrichting van de binnenstad is er permanent straatmeubilair gekomen in de winkelstraten. Daardoor kan er geen rij marktkramen neergezet worden. Van den Berg betreurt dat. „Er staat nu hier en daar een kraam. Daardoor zit er soms best veel afstand tussen de marktkooplieden. Dat is best jammer. Maar de huidige op stelling is wel speelser. En ik hoor van be zoekers dat ze alles nu beter kunnen bekij- kenomdat niet iedereen op een kluitje staat te dringen." De Parasoldagen duren nog tot en met za terdag. Strepen De Deckere was daar niet van onder in de indruk. Hij gaf toe dat de gemeente Hulst jarenlang niet had opgetreden, maar 'we moeten als gemeente toch een keer op onze strepen gaan staan.' SAS VAN GENT - Het Interna tionaal Folklore Festival in Zeeuws-Vlaanderen viert dit jaar haar dertigjarig jubileum. Het festijn wordt gehouden van 22 tot en met 25 juli op diverse locaties in Zeeuws-Vlaanderen. De jubileumeditie wordt kleur gegeven door groepen uit Grie kenland, Ierland, Hawai, België, Rusland, Mexico en Nederland. Veel optredens zullen op en rond het Keizer Karelplein in Sas van Gent plaatsvinden, maar ook Terneuzen, Axel, Hulst, Breskens en Westdorpe worden aangedaan. In de aankleding van het Keizer Karelplein komen thema's uit al le deelnemende landen aan bod. De organisatie van het festival is nog op zoek naar gastgezin nen. De deelnemers hebben huis vesting nodig in de periode (of een deel ei-van) van 17 tot en met 26 juli. Per gastadres wordt gedacht aan twee deelnemers. Informatie is verkrijgbaar bij Sandra de Buck (0115-451635), Anja Hofman (0115-450965) en Jan van Wijck (0115-619141). door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kinderen en jeugdigen die met problemen kampen, moeten zo snel moge lijk, dichtbij huis hulp krijgen. Die hulp moet adequaat en goed zijn, zodat het kind er niet lang een beroep op hoeft te doen. Die intentie van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg, die 1 januari 2005 van kracht wordt, is alleen waar te maken als de verschillende in stanties voor jeugdhulpverle ning perfect samenwerken. Vijf studentes van de Vlissingse locatie van Hogeschool Inhol- land onderzochten voor de ge meente Terneuzen hoe de jeugd hulpverlening beter kan worden georganiseerd. Ze studeerden af op het rapport 'Op weg naar een sluitende aanpak Jeugdzorg/jeugdbeleid'. Het quintet inventariseerde het sca la aan instellingen en bureaus dat zich in de regio bezighoudt met jeugdhulpverlening en bracht in kaart waarmee eenie der zich bezighoudt. De vijf constateerden onder meer dat veel 'probleemkinde ren' in Terneuzen en daarbuiten tussen wal en schip vallen, om dat verschillende instanties langs elkaar heen werken. Dat resulteert er soms in dat kinde ren niet de juiste behandeling krijgen, twee keer eenzelfde be handeling krijgen of niet wor den behandeld. De Wet op de Jeugdzorg, die de Wet op de Jeugdhulpverlening per 1 janua ri 2005 vervangt, geeft de ge meentes de regierol. In Terneuzen zijn de afgelopen jaren al initiatieven genomen om eerder hulp te kunnen bie den aan kinderen die het om wat voor reden dan ook moeilijk hebben. In Axel en de Terneu- zense wijken Oudelandse Hoe ve, binnenstad en Triniteit zijn buürtnetwerken opgericht, waarbij nauwe contacten wor den onderhouden tussen onder wijsinstellingen, zorg- en hulp verleners, benadrukt wethouder C. Lief ting (jeugdzorg). Lief ting ziet dan ook graag in heel Ter- oorJo no Die Jspfl linnen r k neuzen dergelijke netwerken^ bleek d men om de jeugdzorg poten te zetten. De wethouder onderschrijft J^. conclusie van de afgestuit r sociaal pedagogische hulp^b d' ners dat er bij het lokaal od® wijs- en jeugdbeleid nog nu? aandacht voor preventie komen. Voor het inrichten van waar mensen terecht kuna met al hun hulpvragen vo®i voed-, opgroei- en ontwik- lingsondersteuning (dé bela^ rijkste aanbeveling van de 05 derzoeksters) vindt hij het co iets te vroeg. :er:o li® gaalni ien' de Regionaal overleg (J»£ Licfting: „Natuurlijk is j. [ITE meldpunt ideaal. Maar voort? hoge zo'n loket kunnen openen mg pje eerst helder zijn welke instantie U wat doet. Als dat duidelijk^ i eventuele hiaten zijn gedics: komt een jeugdzorgloket zicht. Met het opstarten q structureel regionaal overj met buurgemeenten Sluis t Hulst hebben we vanmiddag; een belangrijke stap gezet." De vijf onderzoeksters wam vooral tevreden dat vertega st woordigers van veel jeugdzoc? to en jeugdhulpverleningsinstefe sgof gen gistermiddag de bereidhd toonden om gezamenlijk vena woordelijkheid te nemen vm de zorg- en hulpverlening jeugdigen. Pas als het eigent 1 lang opzij wordt gezet, verdij 1 nen wachtlijsten en komen lossingen voor problemen 1 der in zicht, benadrukten ze. TERNEUZEN - In Terneu» gisteren tussen zeven uur s half twee een bromfiets len. De brommer, een Diesis met het verzekering- plaatje DFG 200, stond aai 2 Schuttershofweg in Temeua De waarde van de brommer onbekend. itspr eerl Iwel. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad wil dat er een werkgroep Bestuurlijke Vernieu wing in het leven wordt geroe pen om de verdere ontwikkeling van het dualisme in de gemeen te te begeleiden. Dat is de be langrijkste conclusie bij het eva luatierapport 'Terneuzen, één jaar duaal'. De werkgroep moet een initië rende en adviserende rol krijgen en zich richten op initiatieven tot bestuurlijke vernieuwing. Over de samenstelling en de wij ze van besluitvorming van de werkgroep bestaat binnen de raad nog geen overeenstem ming. Het evaluatierapport is twee keer besproken in de commissie Bestuur en Middelen. Het meren deel van de commissie heeft daarbij aangegeven in de reste rende tijd van deze raadsperio de geen grote wijzigingen te wil len. „Men is redelijk tevreden over de gang van zaken en wenst in de periode tot de vol gende raadsverkiezingen slechts accenten te stellen die tot verde re uitwerking en verbetering kunnen leiden", luidt de conclu sie. Een aantal aanbevelingen wordt door een meerderheid van de raad onderschreven en kan daarom op korte termijn worden uitgevoerd. Het gaat om onder meer het in stellen van een termijnagenda, een sterkere rol voor de agenda commissie, onderzoek naar een herinrichting van de raadzaal, meer inspraakmogelijkheden voor de burgers en het vergade ren op locatie. Aanbevelingen die wel door meerdere fracties onderschre ven worden, maar geen raads- meerderheid hebben, zouden verder kunnen worden bespro ken in de commissie Bestuurlij ke Vernieuwing. Zoals instel ling van een vragenuurtje, eva luatie functioneren fractievoor zitters, ondersteuning van raads- initiatieven, controle op de be- leidsvoortgang en actieve infor matieverplichting van het colle ge.De conclusies bij het evalua tierapport 'Terneuzen, één jaar duaal' worden donderdag 24 juni besproken in de gemeente raad. Die vergadert dan om 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. HULST - Een groepje deelnemers aan de jaarlijkse De Lieve Fietstocht arriveert op het terrein van de Lieve in Hulst. Honderdvijftig ouderen uit het Land van Hulst deden gisteren mee aan de jaarlijkse fietstocht, georganiseerd door de Stichting voor Ouderen (SWO) Hulst. Deelnemers konden kiezen uit tochten van dertig of vijftig kilometer. De tocht was uitgestippeld door Jan Cooijman. Hij sprak na af loop van 'een geweldige dag'. „De aanduidingen waren helder en onderweg hebben we veel gezien, mooie boerderijen en prachtige polders. Ik heb geraniums zien bloeien in een dakgoot." Een inwoner van Hulst haalt glazen Trappist. „We zijn klaar met fietsen, dus laat dat bier nu maar naar de tenen zakken, dit is gezonde doping. Het is de derde keer dat we meedoen en het is gewoon jammer dat het maar één keer per jaar is. Van mij mogen ze elke maand zo'n tocht organiseren." foto Peter Nicolai KORTGENE - De Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) vindt dat de provincie met spoed een nieu we milieuvergunning moet ma ken voor grasdrogerij Timmer man in Kortgene. De ZMF vroeg dat twee jaar te rug al. De provincie antwoordde enkele maanden later dat het be drijf inmiddels zelf had ge vraagd de vergunning te actuali seren. In mei vorig jaar zou alles in kannen in kruiken zijn. Dat is het nog steeds niet. Volgens de provincie moest worden ge wacht op beleid van het ministe rie, maar de federatie zegt dat er voorlopig geen landelijke richtlijnen voor groenvoerdroge- rijen komen. Volgens de federatie werkt het bedrijf met een verouderd pro ductieproces en dito vergun ning. Timmerman droogt gras en luzerne in een op kolen ge stookte droogtrommel, waarbij' allerlei schadelijke s toffen de lucht ingaan. Volgens de ZMF gaat het tientallen tonnen per jaar. Ook zouden er veel klach ten binnenkomen over overlast door stank en stof. De milieufe deratie pleit voor een droogtom- mel die op gas wordt gestookt. Ook moeten schadelijke stoffen worden gefilterd of afgevangen. Mi! zaterdag 19 en zondag 20 juni 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, Wielingenlaan 2, Terneuzen in zie kenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (al tijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande. Biervliet, Hoofdplaat, Uzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West-Zeeuws-Vlaanderen: Tandartsenpraktijk Sluis. Lange Wol straat 9, tel.(0117)420828 Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: D. T Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, tel. (0115) 630666. Spreekuren zat. 10.30-11 en 18-18.30 uur, zon. 12-12.30 uur. Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat 10.00-17 00, zon. 12.00 17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel. lel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: J, J. L. M. Kop, Axel, Bastionstraat 2, Axel, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat, 11-12 uur, Uzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117) 348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkli niek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patienten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Brbijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484 Oostburg: J. P J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel.(0117)452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00- 12 00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161 Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcenjrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. door Joep Trommelen VLISSINGEN - Het Nederland se en Vlaamse loodswezen zien een jachthaven bij Perkpolder niet zitten. De haven ligt te dicht bij een smalle vaargeul voor zeeschepen, stelt J. Waas dorp, manager operaties van het Loodswezen Regio Scheldemon- de in Vlissingen. Zijn dienst heeft samen met de Vlaamse collega's van de Dienst Afzonderlijk Beheer advies uit gebracht aan Rijkswaterstaat. Vorige week ondertekenden Rijkswaterstaat, de gemeente Hulst en de provincie Zeeland een intentieverklaring waarin ze zeggen te streven naar een jachthaven met 350 plaatsen. Die haven is onderdeel van een plan om de omgeving van de voormalige veerhaven een nieu we, recreatieve bestemming te geven. Rijkswaterstaat blijft echter van mening dat de jachthaven op een gevaarlijke plaats ligt, waar jaarlijks 70.000 schepen passeren. Slechts met dure aan passingen van de haveningang zou de Hulst volgens Rijkswater staat kunnen voldoen aan de vei ligheidseis die is opgenomen in de intentieverklaring. „Liever niet", zegt Waasdorp over een jachthaven Perkpolder. „Maar als die er toch moet ko men, dan moet de toegangsgeul naar de haven zó komen te lig gen dat voorkomen wordt dat de jachten rechtstreeks naar het middelste deel van de vaargeul gaan. Dat kun je doen door de route met boeien aan te geven." Het probleem zit 'm volgens Waasdorp in het smalste deel van de vaargeul, net ten oosten van de geplande jachthaven, bij Walsoorden. „Als daar een jacht terecht komt, kunnen grote sche pen die daar varen geen kant op. Zij kunnen slechts de geul volgen. Er kan gevaar ontstaan als zij te maken krijgen met min der ervaren pleziervaarders. Daarom zijn wij tegen een jacht haven." De kritiek op de jachthaven in het Perkpolderplan wordt niet gedeeld door de gemeente Hulst, die zich gesteund voelt door een de z rapport van het nautisch adv» bureau Marin. Dat stelt da:; afstand tussen jachthaven vaargeul groot genoeg is 0Dene Rijkswaterstaat heeft ia Marin-rapport in zijn afwegffl j»ans meegenomen. Het loodswezen heeft zijn ai- vies ook uitgebracht aandeF? manente Commissie voor T» zicht op de Scheldevaart. In a Me commissie zitten onder andei dot de Rijkshavenmeester voor s ®\v Westerschelde, de directeur# neraal goederenvervoer in De Haag, Rijkswaterstaat endta recteur-generaal van de i®» (de Vlaamse waterstaat). cedif Voorwaarde De permanente commissie vei# derde gisteren in Middelhui! Na afloop zei A. de Jong. de üMa derlandse secretaris, dat dec.: missie instemt met het have- WIP plan. J»l „Wel hechten wij aandestrtó «ge voorwaarde dat het scheepvaart J te verkeer naar Antwerpen gew| f"11 borgd is, net als de veilig# hve van de jachten. De gem®9 Hulst zal daarvoor moeten ts gen." VOGELWAARDE - Volksdan-fi rad groep Ha va Naguila houdt zate1' urr dag 26 juni een folklorefestn Utf •spe i« -orei 's Middags verzorgen dive? kindergroepen uit Nederlancf^ België vanaf 14.00 uur een vo: stelling in het clubgebouw j- Hava Naguila aan de Pop1^ renstraat. De groepen nffl» j zondag 27 juni in Hulst ookc aan het traditionele muzie- folklorefestival. 's Avonds* er vanaf 20.00 uur een ga-* het programma. Speciale ga* zijn de bevriende volk#- 1 groep Bel Pratel uit het W< Beaupreau. Dit gezelschap met orkest erbij ruim 40l«k De groep presenteert zi® traditionele Franse volksd# en muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42