Ichoolstraat Vogelwaarde toch dicht PZC rZC PZC Charmeoffensief V akantie-Eiland Actie voor luiden klokken Westdorpe Eka Gemeente Sluis houdt geld over A3 folgend jaar begin herinrichting N61 tussen Zaamslag en Rapenburg erkeersexamen asisscholieren a Sint Jansteen Koewacht wordt 30-kilometerzone Fietsles voor bijna-brugklas Natuur geen argument meer 0800 - 0231 231 (GRATIS) Rommelmarkt agenda vrijdag 18 juni 2004 Jfghfiila van Doorsselaer IOGELWAARDE - De School zeen van de twee zuidelij- eonlsluitingswegen van Vogel- aarde, raakt de aansluiting op ijksvveg N61 kwijt. De straat 0rdt na de herinrichting van jN6l, volgend jaar, aangeslo- gop een nieuwe parallelweg. lf.N'61 kan dan via een omweg lorden bereikt. staat is in het kader ^verkeersprojeet De Ruit al iten bezig met de herinrichting de N61. Het wegvak van 1 aamslagveer tot en met de ro de bij Rapenburg Tol is vol- nd jaar aan de beurt. ,.aterstaat heeft nu toch beslo- a de Schoolstraat af te sluiten jndeN61. len, toen de concept- Jannen voor het eerst werden mresenteerd, kwam hier fikse jiliek op. Rijkswaterstaat iond daarop wat in, maar heeft ■plannen toch weer uit de kast naald, zij het in aangepaste inn. Door de Schoolstraat aan start. redactie zeeuws-vlaanderen Wllem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel:. 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl i Connyvan Gremberghe I (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Fnts Bakker (sport) I Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel; (0113)315500 Fa*: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: j 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur te sluiten op een aan te leggen parallelweg, is voor een compro mis gekozen. De nieuwste plannen voor het wegvak tussen Zaamslagveer en Rapenburg Tol gaan uit van twee parallelwegen, aan weers zijden van de N61. Vanaf Zaam slagveer zijn de parallelwegen te bereiken via een chicane. De ze verkeersremmer ligt nu al in Zaamslagveer, maar wordt zo'n honderd meter opgeschoven richting Vogelwaarde. De noordelijke parallelweg wordt aangelegd van Zaamslag veer tot de Rotonde aan Rapen burg Tol. Het eerste gedeelte, tot de aansluiting met dé School straat, wordt met zes meter bre der dan normaal. „Zo kan het openbaar vervoer moeiteloos ge bruik maken van de parallel weg", zegt D. Sjoerdsma, pro jectleider van De Ruit. Omdat aan de noordzijde van de N61 enkele woningen vlak aan de weg liggen, wordt de N61 bij Stoppeldijkveer een twintigtal meters naar het zuiden ver plaatst om plaats te maken voor de parallelweg. Hiervoor moet één woning, op de hoek van de Sasdijk, worden gesloopt. De noordelijke parallelweg krijgt vanaf de Schoolstraat tot de aan sluiting met de rotonde een nor male breedte. Fietsers Aan de zuidelijke kant van de N61 zal vanaf Zaamslagveer tot aan de rotonde ook een parallel weg komen. Deze is enkel be stemd voor landbouwverkeer en fietsers. Om sluip verkeer rich ting Axel tegen te gaan, komen er aan beide beginpunten van die weg landbouwsluizen. Sjoerdsma weet nog niet hoe die landbouwsluizen eruit zullen zien, en dus ook niet of ze het zelfde zijn als de gewraakte landbouwsluis aan de Hulsterse- weg bij Axel. Het wegvak van Zaamslagveer tot Rapenburg Tol gaat over het grondgebied van zowel de ge meente Terneuzen als Hulst. De gemeente Hulst wil eerst nog maals de mening van de inwo ners van Vogelwaarde verne men over de herinrichtingsplan nen voordat wordt ingestemd met een artikel-19-procedure (een versnelde bestemmingsplan wijziging). Op het grondgebied van Hulst is de herinrichting van de N60 he lemaal afgerond als ook het weg vak vanaf Rapenburg Tol tot de Havendijk bij Terhole is aange pakt. Deze laatste stap zal ech ter pas na 2007 worden geno- laad praat over luurzaam Veilig - RTERLA ND KERKJE - De ge- Bicntcraad van Sluis houdt te mandag in Waterlandkerkje bijeenkomst over Duurzaam iilig Verkeer West-Zeeuws- ilaanderen. beleden van de gemeenteraad ebben behoefte aan een over- icht van de oorspronkelijke satregelen die in het kader in het verkeersproject zouden, rorden uitgevoerd. Aangezien [aanzienlijke financiële tekor- bzijn ontstaan, zijn diverse alregelen geschrapt. De raad lil een vergelijking kunnen ma tei met de nu voorgestelde elen. Gedeputeerde A. tppelaars, voorzitter van het Shiurlijk overleg Duurzaam ig, geeft een toelichting. De jsenkomst in het dorpshuis I de P.C. Boutensstraat be- jom 19.30 uur. KM JANSTEEN - Ruim 200 van tien basisscholen I de gemeente Hulst leggen nsdag in Sint Jansteen de raktische verkeersproef af. ^er dit jaar hebben ze op looi de theoretische verkeers- De leerlingen sen aan de hand van ver fborden een parcours van (eveer twee kilometer. Onder- Si wordt hun verkeersgedrag ewlettend in de gaten gehou- "I door controleposten. Voor vertrek worden ook de fiet- Q van de kinderen gekeurd, eerste leerlingen gaan om I uur vanaf het parkeerter- aan de sportvelden van Politici uit de gemeente Terneuzen wandelen over het recreatieterrein van de Braakman. door René Hoonhorst HOEK - Een rondrit met de Braakman boemel over alle terreinen van het re creatiecentrum, uitleg over de bedrijfs- aanpak en -visie van het Vakantie-Ei land en de overhandiging van de nieu we vakantiebrochure aan twee wethou ders. De eigenaren van het grootste, mo dernste en mooiste vakantiepark van de gemeente Terneuzen hielden deze week een charme-offensief om bestuurders en ambtenaren meer begrip bij te breng en voor wensen, noden en problemen van Vakantie-Eiland Braakman. De familie Van den Bosch, de eigenaar van het vakantiepark, heeft nogal eens de indruk dat de Braakman 'eenzijdig negatief bejegend wordt in de media'. Om de 'vooroordelen uit de lucht te ne men' nodigde het echtpaar Cees en Ria Verpalen-van den Bosch alle raadsle den, burgemeester en wethouders en en kele ambtenaren uit die veel met de Braakman te maken hebben voor een bedrijfspresentatiemiddag. De wethouders A. van Waes (toerisme en economie) en C. de Mol-Marcusse (re creatie), twaalf raadsleden, een fractie volger en een aantal beleidsambtenaren gaven gehoor aan de uitnodiging. Ze lieten zich gewillig in de Braakman boemel langs sanitairruimten, bunga lows, caravans, natuurparken, speeltui nen en andere recreatievoorzieningen voeren. De bestuurders voelden zich weer op een schoolreisje, hoewel de meesten om het hardst verzekerden dat ze echt wel wisten hoe het VakantieT-Ei- land er uitzag. De wijze waarop het Va kantie-Eiland bij de tijd wil blijven en z'n met bloed, zweet en tranen verwor ven vijf-sterrenstatus wil handhaven, was voor de raadsleden wel nieuw. Dochter Dieneke Verpalen, die samen met haar broer tezijnertijd het roer van haar ouders hoopt over te nemen, be dacht als afgestudeerd vrijetijdscleskun- dige dat het park een thema nodig heeft om meer jonge gezinnen te trekken. Knijn Eerst werd gedacht aan 'Foxy vosjes' die slimme vakantiegangers moesten lokken. Maar het thema was nog niet uitgewerkt of Reynaertland in Hulst opende zijn deuren. Daarom deed de fa milie Knijn zijn intrede. „Naast vogels kom je konijnen het meest tegen op het Vakantie-Eiland. Een thema rond konij nen was dan ook een logisch idee", legt Dieneke uit. Hein, Katrijn, Stijn en Lijntje vormen samen de familie Knijn. Hun koppen moeten op veel plaatsen terugkomen als een soort logo. Vader Cees zorgt ervoor dat de Braakman niet helemaal onder de konijnen bedolven raakt. Dieneke: „We willen graag meer jonge gezinnen trekken, maar geen andere doelgroepen van ons vervreemden. Ie dereen moet dus aan zijn trekken blij ven komen op het Vakantie-Eiland." Moeder Ria had de raadsleden al ge meld dat het de beheerders van een va kantiepark 'niet komt aanwaaien'. Verpalen ging expres niet in op alle juri dische bezwarenprocedures die nog lo pen of net zijn afgerond. Ook het nieu we tracé van rijksweg N61, waardoor de entree van het vakantiepark en een aantal kampeerplaatsen moeten wor den verplaatst, de oprukkende indus trie en andere probleempjes werden slechts zijdelings aangeroerd. „We willen de verhouding met de ge meente niet verpesten en we pleiten ook niet voor een bevoorrechte positie. We foto Peter Nicolai hechten er echter wel aan dat raadsle den de situatie kennen en weten waar ze het over hebben als het over verande ringen of situaties op de Braakman gaat." Enthousiast Wethouder De Mol toonde zich zonder voorbehoud heel enthousiast over het 'enthousiasme en het ondernemerschap' van het echtpaar Verpalen, nadat ze de nieuwe borchure van het Vakantie-Ei land in ontvangst had genomen. Wet houder Van Waes en verschillende raadsleden toonden hun waardering voor de inzet van de parkbeheerders, maar hielden zich meer op de vlakte. „We wachten wat af er op ons afkomt en zullen alles in de fractie bespreken", zei J. Dubbeldam (PvdA) voorzichtig. SGP'er C. van Burg herinnerde er nog eens aan dat de raad van het oude Ter neuzen twee jaar geleden al tegen een indringend advies van het toenmalige college inging om de openbare status van de wegen op te heffen. Niet omdat de gemeenteraad het recreatiecentrum dwars wilde zitten, maar omdat de raad vond dat eventuele veranderingen in de status in een jintegrale nieuwe Braak manvisie' moeten worden verwerkt. Van Burg: „Dat standpunt staat nog steeds recht overeind." door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Het bestuur van de Elisabethparochie neemt binnen twee maanden een be sluit over het luiden van de kerk klokken in Westdorpe. Honder den inwoners zijn er tegen om te breken met deze aloude traditie en hebben dat met een protest- bandtekening al laten weten. „We willen nader advies inwin nen bij het bisdom, en wellicht andere instanties, om te onder zoeken wat onze rechten en- plichten zijn", doet secretaris O. Vosveld van het parochiebe stuur verslag van de beraadsla ging over de kwestie binnen het bestuur. Het driemaal daags luiden van de kerkklokken op weekdagen (om 8.00, 12.00 en 18.00 uur) is ter discussie komen te staan na klachten van vier inwoners van Westdorpe. (Advertentie) NIEUW IN DE REGIO VERKEERSVEILIGHEIDSCENTRUM ANTI SLIPSCHOOL Volg een anti-sliptraining te Etten-Leur. Veilig, leerzaam en spectaculair! Achterwielslip, bermoefeningen, uitwijkoefeningen, remmen op glad wegdek, ABS, etc., etc. Voor info: 076-50.15.535 www.slipcontrol.nl slipe ntr I OPEN DAG ZONDAG 20 JUNI van 10.00 tot 16.00 uur aan de Hoevenseweg 39d te Etten-Leur (A58, afslag 19, richting Hoeven) Nog geen rijbewijs? Maak dan een gratis proefrit. Ook voor 17-jarigen. Kom veilig uit een gekantelde auto. Kantelsimulator 3VO aanwezig. Ervaar een achterwielslip of doe de uitwijkproef. VADERDAG CADEAUTIP! KOM NAAR DE OPEN DAG EN PROFITEER VAN DE OPENINGSAANBIEDINGEN. Leuk om te geven, leuk om te krijgen. Het parochiebestuur staat voor een dilemma, erkent Vosveld. „Het is inderdaad niet gemakke lijk. Vooral omdat we inmiddels ontdekt hebben dat er behalve tegenstanders ook vele voorstan ders van het luiden van de klok ken zijn." Het parochiebestuur wil alle mo gelijkheden serieus onderzoe ken, ook de suggestie van de dorpsraad om een enquête te houden. „Na de zomer gaan wij die en quête houden", zegt voorzitter M. Hemelsoet van de dorpsraad. De raad pleit ervoor de traditie van het klokluiden in stand te houden. „We gaan overal stembussen zet ten, want we willen dat de bevol king zich erover uit kan spre ken. Nacht Volgens een woordvoerder van het bisdom Breda is het niet eer der voorgekomen dat het luiden van de klokken overdag twist punt was. „Wel is het slaan van het torenuurwerk in de nacht in Ossendrecht punt van kritiek ge weest." De woordvoerder zegt dat het gebruikelijk is, dat de klokken van kerken geluid kunnen wor den. „Indien dit als hinderlijk wordt ervaren, is de weg dat er contact wordt opgenomen met het parochiebestuur. Het. luiden van klokken valt onder de hin derwet, maar gemeenten heb ben meestal ontheffing ver leend, of er is een praktijk ge groeid die instemming van allen heeft." Tot bij de paus Inwoonster J. van Esbroek-Plas- schaert (82) - fervent voorstan der van het instandhouden van de traditie - is inmiddels een handtekeningenactie begonnen. Ze heeft al zo'n vierhondex'd handtekeningen verzameld. „De mensen ontvangen mij met open armen en zeggen: 'Die klok moet blijven luiden'. Zelf woon ik al zestig jaar onder de kerk en ik heb er totaal geen last van dat de klokken luiden. Eind vol gende week bied ik de handteke ningen aan bij de pastoor. Ik laat dit rxiet zomaar gebeuren. Als het parochiebestuur niet luistert, ga ik door tot bij de bis schop. En als het moet zelfs tot bij de paus." KOEWACHT - In de dorpskern van Koewacht wordt de maximale snelheid dertig kilometer per uur. Dat heeft de gemeente Terneuzen de dorpsraad laten weten. Momen teel wordt gewerkt aan de Nieuwstraat. Met attentievlak- ken, drempels en fietssuggestiesti'oken wordt de snelheid op deze doorgangsweg teruggebracht tot dertig kilometer per uur. „Het is niet logisch als je op aangrenzende stra ten vijftig mag rijden, terwijl de hoofdader door het doi'p een dertig-kilometemveg is. Dan is het duidelijker dat der tig overal de maximumsnelheid wordt", aldus J. d' Haens van de genxeente Texmeuzen. OOSTBURG - Kersverse brugklassers zijn kwetsbaar in het verkeer. Het aantal ongevallen met brugklassers ver toont ieder jaar de eerste maanden na de zomexwakantie een piek. Daarom houden Duurzaam Veilig Verkeer, 3VO en de politie in West Zeeuws-Vlaanderen het project 'van 8 naar 1'. Toekomstige bxrxgklassers van alle basisscholen in de stx-eek oefenen per fiets de route naar hun nieuwe school. Gistex-en waren kindex-en uit groep 8 van scholen uit Sluis, Aardenburg, Retranchement en Groede aan de beurt. Onder begeleiding van (verkeers)ouders of hun on derwijzers reden ze naar het Zwin College in Oostbui'g. Op gevaarlijke punten op de route stonden agenten, die leexdingen uitlegden waar ze op moeten letten. De kinde ren moesten gevaarlijke wegen ovex-steken, maar ook het gedrag op rotondes en knxispunten werd bekeken. HOEK - Er kan bij De Braakman geen sprake zijn van een beschadiging van de ecologische hoofdstructuur (EHS), omdat daar de rijksweg N61 al ligt. H. Gericke van zeilclub Vremdijck schrijft dat in een brief aan de Ter- nexxzense gemeenteraad. Het maakt volgens hem dan ook niets uit of de xhjksweg aan de zuidelijke of noordelijke zijde verbreed wordt. Volgens Gericke, voox-stander van een zuidelijke verbreding, heeft de minister niet gezegd dat de rijksweg niet aan de noordzijde vex'breed moest worden. „Hij zei: om de natuur te sparen geen parallel weg aan de zuidzijde. De rest is door Jan en alleman zelf verzonnen. Het vx*eemde is nu dat er sinds koxrt toch weer een parallelweg aan de zuidzijde komt, met andere woor den: dit argument is niet meer van toepassing." Gericke wil dat de gemeenteraad in actie komt om zich te mengen in de discussie x-ond de tracé-keuze. „Er zouden xxu pijplei dingen lopen aan de zuidzijde van de huidige weg. Weer wat nieuws. Zo komt er telkens wat tevoorschijn." (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Raymond de Frel SLUIS - De gemeente Sluis heeft vorig jaar geld overgehou den. Dat blijkt uit de jaarreke ning 2003, die met een voordelig saldo van 221.140 euro wordt af gesloten. Dat bedrag is verte kend, omdat zonder een aantal eenmalige ontvangsten sprake zou zijn van een tekort. Diverse bezuinigingen en een fors aantal eenmalige inkom sten, die aanmerkelijk hoger zijn dan de incidentele uitgaven in 2003, beïnvloeden het resul taat positief. Zo werd een be drag van 673.000 euro bijge- schx-even op de rekening van de gemeente. Dat was de afreke ning van de bijdragen van de be lastingdienst en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen voor de uit voering van de wet Waardering Onroerende Zaken over de jaren 1999-2002. Er was rekening ge houden met een bedrag van 558.000 euro. Ofwel: een meeval ler van 115.000 euro. Ook ontving Sluis een bedrag van 91.745 uit de Gemeenschap pelijke regeling Besluit Woning gebonden Subsidies Zeeuws-Vlaanderen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten kre gen door deze regeling gezamen lijk 400.000 euro, die naar rato van het aantal inwoners moest worden verdeeld. Het ministerie van Vrom bedeel de de gemeente met 67.517 euro als afkoop voor de financiële steun voor woonwagens en standplaatsen in Aardenburg en Schoondijke. De bijdragen van BWS en Vrom worden gestort in een nieuw te vormen reserve 'Woonwagencenti'um Schoondij ke'. Negatieve invloed op het saldo heeft een extra storting van 179.000 euro in de voorziening wethouderspensioenen. Uit bere- VOGELWAARDE - In Vogel waarde wordt morgen een rom melmarkt gehouden in Vivante aan de Kerkhofpad. De opbrengst is ook dit jaar be stemd voor Zuster de Rijk in Bo livia en Pater Dobbelaar in Ethi opië. Mensen die nog spullen hebben voor de rommelmarkt kunnen deze vandaag afgeven in Vivante. - keningen bleek dat deze voorzie ning ontoereikend was. Met een extra stox'ting werd deze post daarom opgekrikt naar 421.000 euro. Herziening van divex-se af schrijvingstermijnen zorgde ook voor een extra kostenpost, van 323.000 euro. Het college stelt voor om het res terende overschot, 61.878 euro, toe te voegen aan de algemene reserve. De gemeenteraad be slist volgende week donderdag over de jaarrekening. De raads vergadering in het Slxxisse Bel- fort begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten en kaarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Bingo; 16.00 uur: Zitgym- nastiek; 't Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; BRESKENS - Handelshaven, 15.00 uur; Rondvaart op de Westerschelde; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; GRAAUW - Dorpshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 üur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Internet café, bridge en jeu de boules; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; Tennisclub, 18.30 uur: Avondvierdaag se; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15.00 - 18.00 uur: Soos voor tie ners vanaf 12 jaar; Euregiotuinen, 20.00 uur: Buitencon cert; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT - Sint Albert, 13.00 uur, Vrij biljarten en spelmiddag; Zwembad, 19.00 uur: Opening zwem- week met spelestafette; SCHOONDIJKE - Tuin 'Juust wa'k wou' aan Tragel Oost, 13.00 uur: Open tuin; SLUIS - 't Zoute Vestje, 19.00 uur: Ruil- avond; Centrum, Kermis tot en met maandag 21 juni; SINTJANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; Café de Kroon, 14.00 uur; Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur. Swos gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten hereri; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum meetpoint; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41