>zc BOUWMAN stofkam door begroting Goes If Politie alerter op overlast hangjeugd 'O vW-■ «Éfeï* Roep om parttimers bij brandweerkorps 0ieenteraad kan nog wat kiezen uit bezuinigingen apelse eisen an overname portcomplex Tijdelijk parkeerterrein op vroegere kavel Pik Jtf HEM!" C Goes leent aan duurzame bouw ZMF eist vergunning grasdrogerij Zwaargewonde bij ongeval Inbraak in horecabedrijf 17,95 Zonneallergie of eczeem? zeeuwse almanak Post .clie: on i- j i sow jj.pzc.nl Xedactie@ pzc.nl rt»us31,4460 AA Goes sirtentie-exploitatie: S»„ Midden-Zeeland: 0113-315520; Si Vlaanderen: 0114-372770; Jlt02(l-4562500. Ijdag 18 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes Nu tot 30% KORTING op onze kleding collectie, o.a. Mc.Gregor, Scapa, Gaastra, Riverwoods en meer i;rFrank Balkenende qES - Het bezuinigingspakket i(l viijwel hetzelfde, de ge- fenteraad van Goes kan nog deen paar keuzes maken om Igend jaar een begrotingsgat 5 twee miljoen euro te dich- LInde bezuinigingenlijst die [college van burgemeester en ([houders de raad voorlegt, zit or 1,3 ton aan alternatieven, [Oorbeeld het schrappen van kbudgetten. g de Goese raad moet wen- Daan het dualisme. Het colle- van B en W had in de voor- asnota, waarin de financiële aen voor 2005 zijn uitgezet, in- jpende bezuinigingen voorge- lh De cijfers voor de komen- jaren zien er immers somber I. De maatregelen komen glo- alneer op een verhoging van onroerendezaakbelasting gr ton extra inkomsten), het atal ambtenaren met vijf pro- ai verminderen (acht ton) en auitgavenbeperking van acht 5. De laatste bezuiniging kon iiaadin de geest van het dua- ilnaar believen invullen, raadscommissie middelen gervorige maand geen gat in. (informatie was te summier goede afweging te kun- amaken, was de teneur. Wet- tder S. van 't Westeinde zeg- toe met concrete voorstellen 'tomen waarop Goes kan be- ibbelen. krimping college handhaaft de t-verhoging en de inkrimping i het ambtenarenapparaat jiprocent, ongeveer 25 forma- ;n, maar zonder ge legen ontslagen), bij elkaar iPELLE - De ondernemer die tl sportcomplex Groene Woud Kapelle overneemt, moet het iploitatietekort terugdringen, laak openhouden voor onder ijs en verenigingen en voor ta nen en commerciële activitei- n goedkeuring vragen aan het gemeentebestuur. ijdens een raadsvergadering idinsdag wordt gehouden, be- ndelt de raad de voorwaarden or de privatisering van het mplex. De gemeente vindt al nger dat het exploitatietekort iet Groene Woud veel te is. Door te privatiseren )oden de kosten omlaag kun- meent de raad. fa ondernemer die de exploita- ovemeemt moet wel zorgen thet complex in dezelfde ma- als nu ter beschikking staat ai de Kapelse bevolking. Dat tekent dat het buitenbad in zomer geopend moet zijn, dat buigingen en maatschappelij- organisaties tegen ongeveer tarieven hun ruimte linnen blijven huren en dat de areca voornamelijk ter beschik- ag blijft. van de gebruikers au het sportcomplex. De aspi- ®it uitbater moet ook het perso- overnemen. ^gemeente wil jaarlijks een ex- ioitatietekort compenseren dat niet hoger is dan het bedrag dat enu betaalt. Ook moet de uitba- feen plan maken om de tekor- 01 lenig te brengen. Het risico au de onderneming is voor de ndernemer, die voor betalin- garanties moet geven. wn overlast de zaak rendabeler te ma de uitbarer commer ce activiteiten ontwikkelen, filter niet in de weg mogen van het normale gebruik to de sporthal en het zwem- De commerciële activitei- moeten verder voldoen aan regels in het bestemmings- en de plaatselijke verorde- angen mogen geen overlast ver baken in de omgeving. Het jpie onderhoud komt voor re- eningvan de uitbater maar het onderhoud en vervangin- 1® zullen door de gemeente 1,2 miljoen aan opbrengsten en besparingen. Tenzij de raad an dere ideeën lanceert voor dat be zuinigingsbedrag, blijven die twee maatregelen, staan. De derde bezuinigingsslag is acht ton besparen op gemeente lijke uitgaven en daarover lijkt vooral de discussie te zullen gaan. Het college is met de stof kam door de begroting gegaan en heeft een waslijst aan kleine posten gevonden, die samen zo'n acht ton opleveren. Een bloemlezing: minder kopietjes draaien, minder trainingen voor het personeel, lager budget re presentatie, minder onkruidbe- strijding, geen bloembolletjes in de perken, subsidies voor het bouwen van goedkope hum-wo ningen en ouderenhuisvesting staken of beperken, verlaging kosten bouwgrondexploitatie, hogere tarieven lijkenbezorging, hogere leges vergunningen, ver laging subsidie Stichting Goes Promotie en beperking van wijk budgetten, waarmee wijkbestu- ren hun buurt konden opfleu ren. Verder moet er 170.000 eu ro komen uit een doelmatiger be heer en hogere inkomsten van sportaccommodaties, lagere sub sidies voor de Goese Sportraad, de Culturele Raad en voor cul tuur in het algemeen, het schrap pen van subsidie voor jongeren ontmoetingscentrum Colours, besparingen op brede scholen en het declaratiefonds en bijzon dere bijstand. Daarnaast moet ook de brandweer inleveren. Met het alternatieve lijstje, dat maximaal 130.000 euro op brengt, kan de raad ervoor kie zen de pijn anders te verdelen. Bijvoorbeeld het schrappen van subsidie voor godsdienstonder wijs op openbare scholen en alle wijkbudgetten opheffen. Wethouder Van 't Westeinde spreekt van een verantwoord be zuinigingspakket. „We leggen de lasten grotendeels bij de ge meente en voor een deel bij de burger." Overigens is de kou nog niet uit lucht als de raad hiermee instemt. Goes kampt voor dit jaar nog met een voor zien tekort van 2,4 miljoen euro en daarvoor is er nog geen oplos sing. Daarnaast wordt momen teel doorgerekend hoeveel de ge meente volgend jaar ontvangt van het Rijk. In de bezuinigings voorstellen is hiermee nog geen rekening gehouden. Van 't West einde: „In deze tijden zal dat eer der minder dan meer zijn." GOES - De gemeente Goes gaat leningen met een laag ren tepercentage (rond één procent) verstrekken aan burgers die een huis bouwen met duurzame materialen. Daarvoor stelt de gemeente een fonds in, dat deels wordt gevoed door aflossingen van leners. Om het op niveau te houden zal er af en toe geld bij moeten. Goes hoopt zo mensen uit te nodigen om duurzaam te bou wen. Tegelijkertijd vervalt de subsidieregeling voor duur zaam bouwen. Daar werd overigens weinig gebruik van gemaakt. De gemeente is van plan de nieuwe regeling voortdurend te promoten. KORTGENE - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vindt dat de provincie met spoed een nieuwe milieuvergunning moet maken voor grasdrogerij Timmerman in Kortgene. De ZMF vroeg dat twee jaar terug al. De provincie ant woordde enkele maanden later dat het bedrijf inmiddels zelf had gevraagd de vergunning te actualiseren. In mei vorig jaar zou alles in kannen in kruiken zijn. Dat is het nog steeds niet. Volgens cle provincie moest worden ge wacht op beleid van het ministerie, maar de federatie zegt dat er voorlopig geen landelijke richtlijnen voor groenvoerdrogerijen komen. Volgens de federatie werkt het bedrijf met een verouderd productieproces en dito vergunning. Timmerman droogt gras en luzerne in een op kolen gestookte droogtrommel, waarbij allerlei schadelijke stoffen de lucht in gaan. Vol gens de ZMF gaat het om tientallen tonnen per jaar. Ook zouden er veel klachten binnenkomen over overlast door stank en stof. De milieufederatie pleit voor een droogtom- mel die op gas wordt gestookt. Ook moeten schadelijke stoffen worden gefilterd dan wel afgevangen. RITTHEM - Bij een ongeval op een bedrijfsterrein in Rit- them is gistermiddag een zwaargewonde gevallen. Rond kwart voor vijf was een 49-jarige Spaanse vrachtwa genchauffeur aan de Engelandweg bezig zijn trailer dicht te maken, toen een 40-jarige bestuurder van een heftruck uit de gemeente Veere, die achteruit reed, de man schep te. De Spanjaard raakte zwaargewond aan been en voet. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een horecabedrijf in Zierikzee. Er werd ruim honderd euro gestolen en ook verdween er voor enkele tientallen euro's aan rookwaar. De huizen langs de kavel Pik in Goes krijgen van de gemeente één nieuwe schutting, zodat de boel er wat fraaier uit komt te zien 1 s de belangrijke verkeersader. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes legt op de zogeheten kavel Pik aan de Piet Heinstraat in het najaar een tijdelijk parkeerterrein aan. Tegelijkertijd laat ze de schut tingen van de huizen aan de Trompstraat slopen om er één nieuwe schutting voor terug te plaatsen. Een paar jaar geleden werd een vervallen loods van het vroegere autobedrijf Pik gesloopt. Dat ge beurde vooruitlopend op plan nen van projectontwikkelaar Vi- nium Investments en om brand stichting te voorkomen. Vinium, die op de strook vlakbij het NS-station kantoren en een par keerkelder wilde bouwen, ging failliet. Daarna bleef het gebied braak liggen, waarop de gemeen te de strook kocht. Bewoners van de Trompstraat klaagden over verloedering van de buurt. Daarbij kwam dat de achterkan ten van hun huizen plotseling een fagade zijn geworden aan een belangrijke verkeersader in Goes. De verzameling schuttin gen biedt allerminst een fraaie aanblik. Om die reden zal de ge meente ze op eigen kosten weg halen en een compleet nieuwe schutting bouwen, zodat het tij delijke parkeerterrein een fat soenlijke afscheiding krijgt. De gemeente heeft hierover overleg gevoerd met de bewoners van de Trompstraat. Grote Markt Het tijdelijke parkeerterrein telt straks 153 plaatsen en moet een deel van de parkeerplaatsen die in de binnenstad wegvallen compenseren. Door de uitvoe ring van het Masterplan Binnen stad verdwijnt parkeerruimte, bijvoorbeeld door de herinrich ting van de Grote Markt. Op het moment dat daarmee wordt be gonnen, moet het tijdelijke par keerterrein op kavel Pik gereed zijn. Op het Bleekveld zijn ook min der vakken beschikbaar en door de bouw van een parkeerkelder is daar op termijn tijdelijk nog minder ruimte om auto's te stal len. Verder zijn aan allerlei maatregelen al parkeerplaatsen geofferd, zoals een fietsparkeer plaats op de Markt en de bouw van theater De Mythe aan het Bleekveld. Al met al zijn zo'n tachtig vakken verdwenen. Het parkeerterrein aan de Piet Hein- straat krijgt een entree aan de Lijnbaan. De automobilist moet er betalen. Doel is de parkeerautomaten van de Grote Markt, als die wordt heringericht, te verplaat sen naar de kavel Pik. De ge meente bekijkt nog welke ver harding het terrein moet krij gen. Dat kan asfalt zijn, maar goedkopere alternatieven wor den niet uitgesloten. De hele operatie - aanleg terrein, schut tingen, verplaatsing parkeerme- ters - kost bijna 700.000 euro. door Ingrid Huibers GOES - De politie zal in het ver volg alerter reageren op overlast van hangjongeren rondom de be- zorgchinees aan de Voorstad in Goes. Dat zei de Goese burge meester D. van der Zaag gister middag desgevraagd. Eigenaar Henk Schalkoord van Drukkerij Zeeland - de naaste buur van de Chinese catering - bezorgde half april een professioneel gedrukte folder op het gemeentehuis met daarin zijn klachten. In het rijk geïllustreerde druk werkje sommen Schalkoord en (Advertentie) Cor Heij koop Verdaagd voor 'de Boulevard -0_, voorzover ze "lenen om commerciële ver dringen aan te brengen. J6 raad bespreekt het voorstel to een openbare vergade- "8 die om 19.30 uur begint in •'gemeentehuis in Kapelle. bij Boekhandel 't Spui I Oude Markt 5 Vlissingen I een aantal van zijn buren maar liefst 32 klachten op. Er liggen bijvoorbeeld vaak kapotte fles sen en bierdoppen op de stoep, vrienden van de bezorgers staan voor de zaak tot in de late uur tjes bier te drinken, er wordt te gen de gevels gekotst en geüri- neerd en 'Aziatische logees' die met enige regelmaat boven de zaak slapen houden de omwo nenden uit hun slaap. Schalk oord ergert zich al vier jaar - de Chinees is in 2000 met een be zorgdienst begonnen - groen en geel en nadat herhaaldelijke ge sprekken met de eigenaar van Chinese catering en de politie op niets uitdraaiden, besloot hij zijn frustratie dan maar in een fraaie folder om te zetten. Samenscholingen Burgemeester Van der Zaag was zo verrast over het kleurige drukwerk, dat hij de zaak direct heeft laten uitzoeken. „Er heb ben medewerkers van de afde ling milieu, de afdeling bestuurs zaken en politieagenten naar de klachten in het gebied geke ken", meldt Van der Zaag. „En dan bedoel ik niet alleen het pleintje voor de Chinees, maar ook een parkeerterreintje even verderop aan de Voorstad en de stoep voor het gebouw' waar voorheen accountantskantoor WEA was gevestigd, op de hoek van de Voorstad met de Oostsin gel." Er zijn daar volgens Van der Zaag inderdaad 'samenscho lingen van jongelui' geconsta teerd, waar door de politie in de toekomst veel meer toezicht op zal moeten worden gehouden. Ook zijn er afspraken gemaakt met de nieuwe eigenaar van de Chinese catering die twee we ken terug ineens de zaak over heeft genomen. Sindsdien is ook de naam van de catering veran derd van Du Jin in Rose Gar den. „Of de klacht van meneer Schalkoord terecht is? Ja zeker. Dat staat buiten kijf", zegt Van der Zaag zonder enige aarze ling. „Er staan jongeren op straat en er zijn ook milieuover tredingen geconstateerd. Er werd daar vuil op staat gegooid en dat mag natuurlijk niet. Dat konden we meteen aanpakken. Maar als logees van de Chinees 's nachts met de brievenbus klepperen, omdat de woning geen bel heeft, wordt het lasti ger. Dat is in de wet niet verbo den, maar je hebt er als omwo nenden wel last van. We zullen dus nog meer toezicht moeten houden dan in het verleden." Schoonmaak Dat moet Schalkoord eerst nog maar eens zien. „De overlast is de laatste weken wel iets min der geworden", vertelt hij overi gens. „Er is in elk geval opge ruimd en grondig schoonge maakt bij de Chinees toen de nieuwe eigenaar erin kwam. Maar er staan nog steeds jonge ren buiten een pilsje te drinken. Weliswaar niet meer bij mij op de stoep, maar een eindje verder op voor het kantoor van de WEA. Daar heb ik natuurlijk net zo goed last van." (Advertentie) Cardiflor stopt de jeuk en helpt de huid herstellen. Overgevoeligheid voor UV-strafing van de zon kan zich uiten in huiduitslag, meestal in de vorm van roodheid en kleine vocht- biaasjes of jeukende bultjes. Carcfiflor emulsie van VSM helpt goed bij deze vorm van huidirritatie. Voor overige vormen van hutdïrritatie en eczeem kun je Cardiflor crème of zalf gebruiken. Gebleken is dat Cardiflor de jeuk vermindert en de huid helpt herstellen. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Prijs vanaf 6,50. Lees voor gebru&de&f&Mtcf- SOAG-ar door Emile Calon MIDDELBURG - Neem vrijwil lige brandweerlieden op deel tijdbasis in dienst. Op die ma nier is het mogelijk de ruggen graat van de brandweer in stand te houden, meent schei dend regionaal brandweercom mandant W. van Leersum. De Zeeuwse brandweer moet volgens hem steeds meer moeite doen om vrijwilligers te werven en vooral langdurig vast te hou den terwijl vrijwilligers toch de kern van de brandweer vormen. Van de 1200 Zeeuwse brand weerheden zijn er 1100 niet in vaste dienst bij de brandweer. Tegelijkertijd moeten die vrij willigers wel aan een 'hoop zwa re eisen voldoen'. Ze moeten niet alleen klaar staan om bij nacht en ontij uit te rukken, ook moeten ze wekelijks oefenen en regelmatig cursussen volgen, zegt hij. Betrekkelijk De vrijwillige status is volgens Van Leersum dan ook maar zeer betrekkelijk. De vrijwilligers te kenen immers bij toetreding een contract waarin ze van alles be loven. Zo gaan ze onder meer de ver plichting aan om bij alarmering zo snel als mogelijk naar de ka zerne te komen om vervolgens voor onbepaalde tijd uit te ruk ken. Om het dreigende tekort aan vrijwilligers op te vangen is.de brandweer enkele jaren geleden actief vrouwen gaan werven. In zowat alle korpsen zijn nu vrou wen actief. Van Leersum voorziet echter dat het steeds moeilijker wordt om overdag voldoende vrijwilli gers te hebben voor vooral de kleinere korpsen. Dat heeft alles te maken met het verdwijnen van de werkgelegen heid uit de dorpen en de concen tratie daarvan in en bij de ste den. Hierdoor kunnen veel pen delende dorpsbewoners bij alar mering niet tijdig bij de kazerne zijn. „Van oudsher vormt de midden stand de groepering waaruit de vrijwilligers komen. Maar de winkels verdwijnen uit de klei nere dorpen." Pensioen Van Leersum vindt dan ook dat er een andere opzet moet komen voor de brandweer. Hij denkt dat dat haalbaar is door vrijwil ligers op deeltijdbasis in dienst te nemen, zodat ze een goede rechtspositie hebben en ook een pensioen kunnen opbouwen. Nu krijgen ze bij het verlaten van het korps hooguit een lintje, al dus Van Leersum. Hij vindt dat de maatschappij best iets guller mag zijn voor de mensen cÜe bereid zijn anderen, die in nood verkeren, te helpen. pagina 17 elke brand geeft ellende I Spam heet het spul. Compu tergebruikers kennen het feno meen: ongewenste boodschap- pen die nauwelijks te trace ren afzenders in postbussen van pc's stoppen. Over potentieverhogende mid- j delen gaan die boodschappen vaak. Over de zegeningen van een penisvergroting. Over goedkope medicijnen. Over tientallen manieren om hemel tjerijk te worden. En over de I mogelijkheden die er zijn om i de aanhoudende stroom spam te stoppen. Tot wanhoop gedreven over zoveel irritante e-mail, ging de Bevelandse computeranal fabeet in op een aanbieding die ertoe moest leiden dat de stroom ongewenste post zou stoppen. En jawel, sindsdien ontvangt hij geen berichten meer over potentieverhoging, penisver groting, medicamenten en rijkdom.. Maar zijn postbusje blijft vol lopen. Met spam die nu slechts één boodschap bevat: Stop de spam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27