Boogerd tevreden na eerste test Zelfvertrouwen Schalken is terug mmm Lastige loting voor Verkerk Athene bijna 1,5 miljard duurder Pg^Y:V;v\\\V.v i f IXj' Aebersold zegeviert in bergetappe Sibon voor drie jaar naar PSV Licentie Lazio in gevaar Kafelnikov richt zich op golfen Aantal sportblessures gedaald Neptunus en HCAW in halve finale [imburger ziet uit naar Londense theater Wimbledon Standbeeld Van Moorsel Fatih Sonkaya naar Besiktas Koortsachtig wordt er gewerkt aan het olympisch complex van Athene. Deze Agora promenade werd gisteren gecontroleerd door de Spaanse architect Santiago Calatrava. foto Alexandros Vlachos/EPA van onze sportredactie ATHENE - De kosten van de Olympische Spelen van Athene val len beduidend hoger uit dan begroot. Minister Alogoskoufis van Financiën onthulde gisteren in een parlementaire commissie dat de uitgaven ongeveer 6 miljard euro bedragen. Dat is 1,4 miljard euro meer dan het budget voor Athene, dat 4,6 miljard euro bedroeg. Oorzaak voor de forse overschrijding ligt voor een groot deel in de loonkosten. Die rijzen dit jaar de pan uit vanwege de vele overuren voor de bouwvakkers. De Griekse hoofdstad, die al jaren van voorbereiding verspilde aan bureaucratie en internetstrubbelingen, moest dit jaar het werktempo in de hoogste versnelling gooien om de talrijke olym pische accommodaties alsnog op tijd af te krijgen. ANP/RTR vrijdag 18 juni 2004 Niki Aebersold LINTHAL - De Zwitserse wiel renner Niki Aebersold heeft gis teren na een lange vlucht van on geveer 180 kilometer de zesde etappe van de Ronde van Zwit serland gewonnen. De rit over 185,5 kilometer tussen Frutigen "aar Linthal was zwaar, met twee forse beklimmingen. De Duitser Jan Ullrich bleef in bezit van de leiderstrui. De Ne derlander Thorwald Veneberg deed ook van zich spreken. De Habocoureur eindigde op bijna drie minuten als tweede. Aeber sold was de hele dag in touw om zijn ritzege te pakken. Na enke le kilometers verliet hij met landgenoot Roger Beuchat het peloton. Op het eerste vlakke stuk van 60 kilometer sloten ver volgens Veneberg, de Italiaan Commesso en de Fransman |ugé aan bij de vluchters, p renners kregen twee flinke borgen voor de kiezen, waarbij do Klausenpass met een hoogte van 2224 meter het dak van de ronde betekende. In de afdaling van de eerste klim was de Frans jan Augé de eerste renner die ;m°ost afhaken. Later verdween jookCommesso uit de kopgroep. Aebersold bereikte als eerste de l°Pvan de Klausenpass. Op cir- ,{a 35 kilometer van de streep bij zijn metgezellen vaarwel. Beuchat kon het wiel van Vene- oovg, een 26-jarige Amsterdam- ®or, niet volgen en werd door egroep opgeslokt. h die groep zaten de meeste jsementstoppers, met onder aderen Ullrich. Veneberg hield a'jntweede plaats in het slotge- oelte vast. Ullrich kwam als vierde over de streep en was te vreden over zijn vorm. „Ik had gedacht al zo ver te zijn", 8eek de Duitser vooruit naar de Konde van Frankrijk. ANP EINDHOVEN - Gerald Sibon speelt de komende drie jaar voor PSV. De Eindhovense club neemt de dertigjarige spits over van Heerenveen. De aanvaller stond nog een jaar bij de Friese vereniging onder contract. Hij had een gelimiteerde transfersom in zijn verbintenis laten opne men. PSV betaalt naar verluidt 750.000 euro voor Sibon. De spits begon zijn prof loopbaan in 1993 bij FC Twente. Daarna speelde hij voor WV, Roda JC, Ajax en Sheffield Wednesday. ANP ROME - Het voortbestaan van Lazio Roma is ernstig in ge vaar. De voormalige club van international Jaap Stam (naar AC Milan) komt op de begroting voor het nieuwe sei zoen liefst 37,4 miljoen euro tekort om aan de voorwaar den van de Italiaanse licentiecommissie te voldoen. De eerste uitgifte van nieuwe aandelen, verkocht voor 1 euro per stuk, heeft nog maar 17,4 miljoen euro opgeleverd. De tweede uitgifte begint op 21 juni en eindigt op 1 juli. La zio hoopte eerder met de herfinanciering een bedrag van 188,5 miljoen euro op te halen. Beleggers en voetballiefhebbers hebben echter weinig ver trouwen meer in de Romeinse club, die in 1998 als eerste Italiaanse voetbalorganisatie naar de beurs ging. De aan delen van 1 euro zijn op de beurs inmiddels al gezakt naar 0,68 euro. ANP/AFP MOSKOU - Jevgeni Kafelnikov heeft een nieuwe sportie ve loopbaan gevonden. De voormalige nummer één van de tenniswereld doet volgende week in Rusland mee aan de nationale kampioenschappen golf voor amateurs. Ter wijl zijn oud-collega's op het heilige gras van Wimbledon hun balletje slaan, doet de olympisch kampioen van Syd ney dat dan op de Country Club in Moskou. Kafelnikov speelde in oktober 2003 zijn laatste tenniswedstrijd. Offi cieel heeft Kafelnikov het einde van zijn tennisloopbaan nog niet aangekondigd. ANP/SID ARNHEM - Het aantal blessures op de Nederlandse sport velden is in de periode 1997-2002 gedaald. Datzelfde geldt voor de ernst en de gevolgen van de kwetsuren. In sommige gevallen gaat het om een vermindering van twin tig procent. Dit blijkt uit een landelijk onderzoek, uitge voerd in opdracht van sportkoepel NOCNSF. Voor de trend worden drie oorzaken genoemd; de verminderde tijdsbesteding aan sport, de inspanningen van bonden en de voorlichting aan sporters. ANP SAN MARINO - De honkballers van Neptunus en HCAW treffen elkaar vanavond in San Marino tijdens de halve fi nales van de strijd om de Europa Cup I. Titelverdediger Neptunus won gisteren het laatste groeps- duel met 2-0 van Draci Brno. De ploeg, die groepswin naar werd, was al zeker van een plaats in de halve eind strijd. HCAW versloeg met 4-3 Paderborn uit Duitsland en eindigde als tweede in de groep achter het Italiaanse Bologna. ANP door Peter van Leeuwen NUTH - Met de derde plaats in de lastige tweede etappe van de Ster Elektrotoer kon Michael Boogerd gisteren in het Lim burgse Nuth vrede hebben. Tegen ritwin naar Tom Boonen was hij in de sprint bij voorbaat kansloos. De kracht voor een vlijmscherpe demarrage ontbrak nog. „Ik ben goed, maar nog niet super", zei de kersverse vader ruim twee weken voor de Tour. De Ster Elektrotoer beleeft een memora bele editie. De koers die eerder als Ster der Beloften en Teleflextour door het le ven ging, is verplaatst van september naar juni en is plots een ideale voorberei ding voor de Ronde van Frankrijk. Boogerd rijdt er zijn eerste wedstrijdkilo meters sinds Luik-Bastenaken-Luik en constateerde gisteren in de ruim 200 kilo meter tussen Eindhoven en Nuth dat de vorm eraan komt. „Het was een zware dag, maar ik ben tevreden." Het peloton deed onder andere de Fromberg, Cau- berg en Eyserbosweg aan, bekende hellin gen uit de Amstel Gold Race en geliefd terrein voor Boogerd. Met Boonen in zijn spoor reed hij op de Eyserbosweg naar het op dat moment leidende duo Jens Voigt/Koos Moerenhout toe, de Noor Kurt-Asle Arvesen sloot als laatste aan, waarna het vijftal in Nuth voor de ritze ge ging sprinten. De uitkomst - Boonen als snelste - was voorspelbaar. De 23-jari- ge Belg, woensdag al winnaar van de ope ningstijdrit, pareerde in de slotkilometer aanvallen van Arvesen en Boogerd en klopte op de streep Voigt. Zorgenkindje Op ruime achterstand passeerde Oscar Freire de finish. De Spanjaard is momen teel het zorgenkindje bij Rabobank dat Freire graag in de Tourploeg ziet. De tweevoudig wereldkampioen heeft een bekende wielerkwaal - een derde bal - die hem inmiddels een behoorlijke trai ningsachterstand heeft bezorgd. „Een in gegroeid haarworteltje", verduidelijkte ploegarts Leinders, die slechts kan af wachten of Freire herstelt. „Een operatie is geen optie, want in dat geval start hij zeker niet in de Torn-. De klacht kan snel verdwijnen, maar ideaal is zijn voorberei ding natuurlijk niet." Hoewel Freire met een ontevreden ge zicht de bus opzocht, zag Leinders licht puntjes: „Oscar heeft tot aan de Eyser bosweg veel op kop gereden, Daarbij, het is bij hem nooit goed." Maar de ploegarts beseft ook dat vooral Freire zelf zal moe ten geloven dat hij fit genoeg is voor een optreden in de Ronde van Frankrijk. „Het kan niet zo zijn dat we straks drie weken op hem moeten inpraten dat het allemaal goed komt." ANP j^rtjan van Geen - ROSMALEN - Het tennisjaar jjnSjeng Schalken speelde zich t iol nu toe meer buiten dan op de i af. Omstandigheden waar w lij geen invloed op kon uitoefe- ien°hebben zijn ranking onder - druk gezet. Een hotelbrand en «i «D geheimzinnig virus sloopten Schaam en geest, waardoor hij wor het eerst in tien jaar ont trok op een Grand-Slamtoer- tooi. [och heeft het plaatsingscomité p Wimbledon nog steeds het eiste vertrouwen in hem door em de twaalfde positie toe te [edelen. En Schalken voelt dat lijn topvorm nakende is. In de serste ronde ontmoet hij de on tkende Brit Lee Childs. Maar iie het ook is, het maakt hem ei genlijk niet uit. Sjeng heeft er in in. Als maandag de nieuwe entry 1st van de ATP wordt gepresen- eerd, staat Sjeng Schalken voor iet eerst sinds vier jaar buiten |e toptwintig. De nederlaag in je eerste ronde van Rosmalen - de nummer zeventien van de we- leld was titelverdediger - doet nch dan voelen. Op Wimbledon leeft Neerlands beste tennisser een kwartfinale te verdedigen. Kaar Schalken kijkt al een paar Baanden niet meer naar de we- leldranglijst. Voor hem begint let jaar eigenlijk nu pas. „Zoals iet er nu voor staat is het te ver troebeld. Er zitten te veel gaten in het jaar. Ik ga wegzakken en otRosmalen volgend jaar zal ik Soor het stof moeten kruipen. Misschien moet ik de kleinere toernooien gaan spelen. Maar ik ireet dat, als ik fit ben, er niet rc! spelers zijn die van mij kun nen winnen. Dat zelfvertrouwen leb ik. Ik heb nu weer het ge wei dat ik tegen de stroom in san zwemmen." Afbraak Bel zag er allemaal zo goed uit. chalken trouwde eind vorig sar („Die ring heb ik nog niet [gedaan") en beleefde een pri- lasêizoensstart. In Chennai be- Éte hij de halve finale en op Sjeng Schalken voelt dat zijn top Australian Open bereikte hij voor het eerst de vierde ronde. Alles wees erop dat hij voor het eerst in zijn carrière de toptien ging halen, iets wat alleen Tom Okker en Richard Krajicek voor hem presteerden. Maar tijdens de eerste ronde van de Davis Cup tegen Canada werd hij ziek. Schalken negeerde het slui merende virus, omdat zijn lichaam wel vaker tegen had ge sputterd. Hij dacht dat hij har der moest trainen om de ver moeidheid uit zijn lijf te krijgen en brak daarmee zijn lichaam stukje bij beetje verder af. Fysiotherapeut André van Alp hen hielp hem weer op de been. irm aan het terugkomen is. Eenmaal fit volgde een nieuwe tegenslag. Bij een hotelbrand in Rome, waar drie mensen het le ven lieten, zaten hij en zijn vrouw Ricky opgesloten op de bovenste etage. Ze waren nooit in direct levensgevaar, maar het waren angstige momenten. De mentale klap volgde later. „Die brand heeft zijn uitwerking ge had. In het begin niet. Ik ging ge woon tennissen, want daarvoor waren we gekomen. Maar het adrenalineshot, het bang zijn en de hele rompslomp eromheen kostten zo veel energie, dat ik af zegde voor Roland Garros. Ik had niet eens de rust meer om een middagslaapje te doen. Na tuurlijk had ik graag mijn 26e Grand-Slamtoernooi op rij ge speeld, maar ik had er geen zin in om op de baan te gaan staan en afgeslacht te worden. Ik wil alleen tennissen als ik competi tie kan geven." Mandje ballen Schalken trok zich terug in zijn appartement in Monaco om weer op adem te komen. „Ik heb tien dagen lang uitgeslapen tot twaalf uur. Na een laat ontbijtje zijn we tot een uur of vijf op het strand gaan liggen. Na vier of vijf dagen droomde ik niet meer over tennis en was ik weer in staat om 's avonds mijn conditie foto Toussaint Kluiters/ANP trainingen te doen. Ik merkte in eens dat ik fit genoeg was voor Queen's. De basis was hoog ge noeg om weer te presteren." Zijn arbeidsethos heeft hem ge bracht waar hij is. Veel tennis sers kunnen een voorbeeld aan hem nemen. Nooit had hij ge dacht zo ver te komen. Daar voor had hij simpelweg te veel tekortkomingen. „Het enige wat ik van nature heb, zijn een fore hand en een backhand. Ik had geen overzicht, ik was een heet hoofd, mijn lichaam is een door lopend probleem en ik heb geen service. Ik kan er slecht tegen dat ik niet goed kan serveren en daarom sta ik elke dag een mandje ballen te serveren om het gat niet nog groter te laten worden." „Het grappige is dat ik in de sta tistieken altijd heel hoog sta met het percentage eerste servi ce. En ik mik toch echt op de lij nen. Dat is mijn vakmanschap en dat van de mensen om mij heen. Ik leg de lat heel hoog. Ik moet wel, want alles wat aange leerd is, kan zo wegvallen. Ik zie een hoop spelers onder mij, die veel meer kwaliteiten hebben, maar niet hard werken en niet goed bezig zijn." Het houdt hem in moeilijke pe riodes als deze op de been. Hij geeft toe dat hij even in paniek is geweest en dat hem dat niet snel overkomt. Dat hij het ge voel heeft gehad dat hij van nie mand meer kon winnen en daar slechter van sliep. Maar de ba sis, het voetenwerk, is terug. Hij kan weer bij alle ballen, hoeft niet achteruit te lopen en kan een tegenstander weer bij de strot grijpen. „Mijn spel klopt al heel snel als mijn benenspel goed is." „Tennis is een reactiesport. Ik probeer tijdens een rally grond te winnen, sneller te spelen dan mijn tegenstander, zodat hij minder tijd heeft. Als ik een me- tertje te ver naar achter sta en ik krijg een kans, dan sta ik ver keerd. Nu hoef ik me geen zor gen meer te maken. Mijn spel be gint samen te vallen. Als ik bij de bal kan, kan ik tennissen." Op Wimbledon moet de weder opstanding komen. Hoewel de US Open hem sportief het meest heeft gebracht met een halve fi nale in het enkel- en dubbelspel en een juniorentitel, bezorgt Wimbledon hem het mooiste ge voel. Daar kan Schalken af en toe uit zijn schulp kruipen tij dens een wedstrijd. „De eerste vier keer was het niks, want ik verloor steeds in de eerste ron de. Maar het is fantastisch. Van Wimbledon kan ik echt genie ten. Het heeft een lievere sfeer. Ik heb een paar keer op het cen tre court mogen spelen. Elke stoel is daar bezet. Er is geen plek leeg. Net als in een thea ter." GPD BOEKEL - Leontien Zijl aard-van Moorsel krijgt een standbeeld in Boekel. Dat plan is onderdeel van de fes tiviteiten die in de Brabantse ge meente worden gehouden als de wielrenster, drievoudig olym pisch kampioene in Sydney, na de Olympische Spelen van Athe ne haar carrière beëindigt. Van Moorsel, die al jaren in Rotter dam woont, is afkomstig uit Boe kel. GPD KERKRADE - Gaat-ie wel of gaat-ie niet? Die vraag is het af gelopen half jaar zo vaak ge steld dat Fatih Sonkaya er de bijnaam Gatih mee verdiende. De transfersoap met de rechts back van Roda JC als hoofdper soon is sinds gisteren ten einde. De 22-jarige Fatih Sonkaya, Turks international maar reser vist in Kerkrade, tekende in Istanboel een contract voor drie jaar, met een optie voor nog eens twee seizoenen, bij Besik tas. Door schade en schande wijs ge worden hield Roda JC gisteren de vlag aanvankelijk nog bin nen. „In januari dachten we met z'n allen dat Sonkaya naar Gala- tasaray zou vertrekken. Toen ging het allemaal niet door", al dus algemeen directeur Frank Rutten. De handtekening van Sonkaya is nu gezet en dat was eerder het grote struikelblok. GPD van onze sportredactie LONDEN - Martin Verkerk moet het in de openingsronde van Wimbledon, dat maandag begint, opnemen tegen Nikolaj Davidenko. Dat is een lastige te genstander. want de Alphenaar verloor eind april de finale van het toernooi van München van de 23-jarige Rus. Raemon Sluiter treft Jonas Björkman. De ervaren Zweed is als zeventiende geplaatst in Wimbledon en een erkend gras speler. Sluiter tenniste dit jaar al eens tegen de 32-jarige Bjökman in Marseille en ver loor. Dennis van Scheppingen speelt tegen de Peruaan Luis Horna. Rugblessure John van Lottum lootte de Rus Igor Andrejev, die op Roland Garros verrassend titelverdedi ger Ferrero uit Spanje uitscha kelde. Of deze partij ook daad werkelijk zal worden gespeeld, is onzeker. Van Lottum viel de ze week met een rugblessure uit „■bij het tennistoernooi van Ros- malen en twijfelt over het voort zetten van zijn tenniscarrière. Martin Verkerk drong gisteren in Rosmalen door tot de kwartfi nales van het Ordina Open. De Alphense tennisser versloeg in de tweede ronde de zesde ge plaatste Rus Mikael Joesjni met 6-2 2-0. Joesjni gaf in de tweede set op wegens een polsblessure. In de kwartfinale speelt Ver kerk tegen de Kroaat Mario An tic, die eerder op de dag een an dere Rus, Igor Andrejev, met 6-3 6-1 wegstuurde. Ancic had in de eerste ronde van titelverde diger Sjeng Schalken gewon nen. Dijbeenblessure Voor Dennis van Scheppingen was de tweede ronde het eindsta tion in Rosmalen. De Fransman Arnaud Clement schakelde hem uit. Bij de stand 7-5 1-0 voor Clément gaf de Nederlander ge blesseerd op. Hij had zich eer der in de wedstrijd laten behan delen aan een dijbeenblessure. Door het verlies van Van Schep pingen bleven in de kwartfina les twee Nederlanders over. Raemon Sluiter speelt vandaag om 13.00 uur tegen de Frans man Michael Llodra en enige tijd later is Martin Verkerk aan de beurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21