AH ZEEUWSE COURANT Mare Dutroux is op alle punten schuldig «Bi Gedupeerde leasebeleggers mogen van Zalm weer lenen 1,9° Auto VERANDA TOSCANA erhofstadt en alten strijden m topbaan EU amer trekt treep onder el over BBE -9^ turozoo^ Belgische jury verwerpt netwerktheorie Zwijgende telefoons drijven geslaagden naar school Schalken loot onbekende Brit Kerken tegen bakker op zondag Abortuscijfer 'aalt na 10 jaar Veel doden Irak PZC www.raymondo.nl WlffiliM'l tel: (01 18) 441 441 U begint met onze lauwwarme kipsalade |raflpX&iyy| Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten gebakken vlees en gepast garnituur - En als afsluiting kunt u heerlijk genieten van V aardbeien met ijs en slagroom ÉfchL» maandmenu 23 internet: www.pzc.nl yi7° 1 NW 5 VACATURES MIDDELBURG Tel. 0118-633000 I Showroom: "ma-vr 9.00-17.00 uur, za 10.00-16.00 uur1 Engeland - Zwitserland 2 - 0 Frankrijk - Kroatië 2 - 2 Buien Half lot zwaar bewolkt en enkele buien, 3 de avond mogelijk met onweer. (C3imet maxima rond 17 graden. jaargang no. 142 mag 18 juni 2004 mummer 1,20 JSSEL - De strijd om de op ining van Prodi als voorzitter de Europese Commissie, uit vooralsnog rond de Bel- die premier Verhofstadt en Britse Europees Commissaris Uien. hofstadt is al langer in de ra- Patten werd gisteren kort aanvang van de Europese maar voren geschoven door Europese christen-democra- IEVPI steravond laat was nog niet idelijk wie als winnaar uit de ijdkomt. hofstadts kandidatuur udt gesteund door de zwaar- nchten Frankrijk en Duits- aden door de Benelux. Maar oot-Brittannië, Italië en Po- i vinden Verhofstadt onge likt voor de topbaan, omdat tijdens de Irak-crisis een an- Imerikaanse koers voer. De ff heeft bovendien moeite sthet feit dat Verhofstadt een raai is. EVP is de grootste fractie in [Europees Parlement en tien a de 25 regeringsleiders van EU, onder wie premier Bal lende, zijn lid van de conser ve volkspartij. lamemers in Brussel hielden leren ernstig rekening met de gelijkheid dat de regeringslei- sa het ook vandaag niet eens ïden over de opvolging van (di, wiens termijn er op 1 no- icerop zit. Luxemburgse premier Jun- ris volgens veel regeringslei- sde ideale opvolger voor Pro oiaar de christen-democraat Hdt vol dat hij de baan niet UGPD PORTUGAL Frankrijk 2-4 Engeland 2-3 Kroatië 2-2 Zwitserland 2-1 it persoonsgegevens. In de colofon 711688"555530" Ik geef daarbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer J (proel geldt eenmalig binnen Zes j maanden) EU Noteer mij voor een abonne- j ment. Öe eerste twee weken j ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: j D per maand met automati- i sche incasso 19,45) D per kwartaal met automa- tische incasso 56,60). D per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) j of bel gratis: 0800 - 0 231 231 - EN HAAG - De Tweede Ka- trheeft gisteren een streep ge- ikken onder het rumoer over [kwestie rond de marinier die It verdacht van moord dan doodslag op een Irakees. Mi- ir Donner van Justitie be lde er voor te zorgen dat ge lige informatie over speciale ilaire operaties nooit meer wordt verspreid binnen [Openbaar Ministerie. door Pascale Thewissen AARLEN - De jury in Aar len heeft Mare Dutroux gis teren schuldig bevonden aan ontvoering, verkrach ting en moord. Bijna acht jaar na zijn arrestatie is het vonnis gevallen en ver dwijnt Dutroux zo goed als zeker voor de rest van zijn leven achter de tralies. Michel Nihoul, de Brusselse op lichter die volgens sommigen de grote man achter de schermen van een kinderpomonetwerk was, werd echter vrijgesproken van ontvoering. De netwerktheo rie, die België jaren in de ban hield, is daarmee in één klap on deruit gehaald. Dutroux' ex-echtgenote Michel le Martin en hulpje Michel Le- lièvre zijn - zo oordeelde de jury - wél medeschuldig aan ac ont voering en de dood van de Luik se kinderen Julie en Mélissa, de Hasseltse tieners An en Eefje en de ontvoering van Sabine Dar- denne en Laetitia Delhez, de twee meisjes die het overleef den. Volgende week bepaalt de jury samen met de drie rechters de strafmaat. Over het aandeel van Nihoul ontspon zich gistermiddag een ware thriller in de Aarlense rechtszaal. Vijf juryleden oor deelden dat hij géén leider was van een bende die meisjes ont voerde en verkrachtte; zeven le den beantwoordden de schuld vragen met 'ja'. Dat was niet genoeg voor een veroordeling. Het hof moest er aan te pas komen. Ook dat oor deelde dat Nihoul onschuldig was aan ontvoering. Maar daarmee kwam er nog geen eind aan de controverse. Op de vraag of Nihoul wel mede plichtig was aan de ontvoerin gen, had de jury geen antwoord gegeven. Hierdoor moest op nieuw beraadslaagd worden. „De twijfel blijft tot het einde", zei de advocaat van Sabine. Ook Laetitia, die na zes dagen le vend uit de kinderkooi van Dut roux bevrijd kon worden, ge looft dat Nihoul de opdracht gaf voor haar ontvoering. Maar ook zij toonde zich bij het verlaten van de rechtbank opgelucht. „Ik ben blij dat het voorbij is." Grote baas De rol van Nihoul heeft België verdeeld in mensen die geloven in een kinderpornonetwerk met Nihoul als grote baas, en in men sen die denken dat Dutroux de meisjes alleen voor 'zijn eigen perverse plezier ontvoerde. Ook de slachtoffers verschillen van mening. Paul Marchal, de vader van An, bleef tot op het einde ho pen op een veroordeling van Ni houl. En Jean Lambrecks, de va der van Eefje, die nooit heeft ge loofd in de betrokkenheid van Nihoul bij de ontvoering van zijn dochter, zei: „Ik denk dat gerechtigheid is geschied." De jury acht Nihoul wel schul dig aan drugshandel en handel in valse papieren. Hij riskeert twintig jaar cel. Ook voor Mi chelle Martin was de jury onver biddelijk: ze is even schuldig aan de ontvoeringen, verkrach tingen en dood van de meisjes als haar man. Ze heeft niets ge daan om Dutroux te stoppen. Dat ze door hem geterroriseerd werd, zoals haar advocaten be weerden, doet daar niets aan af. Hetzelfde geldt voor Lelièvre. Beiden riskeren dertig jaar cel. Over de straf doet de jury in sa menspraak met de rechters vol gende week uitspraak. GPD Tennisser Sjeng Schalken moet normaal gesproken eenvoudig de tweede ronde van Wimbledon kunnen be reiken. Hij is gisteren bij de loting van het Londense grandslamtoernooi in de eerste ronde gekoppeld aan de Brit Lee Childs, de num mer 262 van de wereld die dankzij een wildcard mag ,j meedoen. Een aantal gereformeerde kerken vraagt de gemeente Ter- neuzen, niet in te stemmen met het verzoek van bakker Bart om op zondagochtend brood te mogen verkopen. De kerkgenootschappen vinden dat de zondagsrust voor alle mensen een groot goed is, waar niet aan ge tornd mag worden. De gemeenteraad bespreekt het onderwerp volgende week donderdag. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8; Redactie Reactie: 10; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19, 20 en 21; Auto: 23 en 25 Laetitia Delhez foto RTR wner en vooral procureur-ge- ïaal De Wijkerslooth kregen ivige kritiek te verduren over I rondsturen van een bijlage er de toedracht van het schiet tent met de marinier op 27 cember vorig jaar in Irak. rdA-woordvoerder Koenders rak van 'machogedrag' van eWijkerslooth, die in een uit hief aan negentien hoofdoffi- eren van justitie begin dit jaar harde aanpak van de ser- ant-majoor verdedigde. Het dekken van de brief met bijla- i leidde echter tot nieuwe ont- dlingen over het verleden van «marinier, die zijn leven in ge sar zouden kunnen brengen, toner zei de manier waarop al OM met de informatie is om gaan. te betreuren. Kamer stelde zich tevreden ï!- de belofte van Donner dat itmet weer zal gebeuren. Daar- aast was de Kamer eerder op edag tevreden gesteld door mi eter Kamp die benadrukte dat parlement altijd geïnfor- ttrd zal worden over speciale ilitaire operaties. ANP ®N HAAG - Het aantal ahor nen is voor het eerst in ruim üen jaar gedaald van 34.168 ,aar 33.159 in 2003. toral bij tieners en een deel !n de allochtone vrouwen wer- minder zwangerschappen •proken. Bij de andere groe- 01 steeg het aantal abortussen 1st licht. Dit blijkt uit cijfers petwee koepels van abortus zaken, Stisan en Geboortere- ®ig West- en Zuid-Neder- 'd De daling wordt mogelijk «roorzaakt door het strengere ''e-rheidsbeleid voor vluchtelin gen illegalen. GPD Wgina 2 'geen gidsland meer Nog geen twee weken voor de machtsoverdracht in Irak, was het land gisteren wederom gedompeld in bloed. Door drie bomaan slagen kwamen bijna vijf tig mensen om het leven. De Amerikanen in Hak we zen gisteren de beschuldi gende vinger opnieuw naar Abu Musab al Zarqawi, de Jordaniër die zou optreden in dienst van het Al Qae- da-netwerk van Osama bin La den. GOES - Tot drie uur wachten op een telefoontje, of liever: op geen telefoontje. Want wie voor drieën niet werd gebeld, was geslaagd. De meeste leerlingen van het Goese Lyceum bij wie gisteren de telefoon bleef zwij gen, waren na drie uur in minder dan geen tijd op school. Om de cijferlijsten te zien, om de andere geslaagden te feliciteren en om dat bevrijdende gevoel te ervaren: Jon gens we zijn er voor altijd vanaf! En natuurlijk werden er afspraken gemaakt: Waar gaan we vanavond heen en bij wie is het morgen feest? foto Willem Mieras Triumph 'M Rocket III eet Harleys als ontbijt door Achille Prick DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën wil de vele tien duizenden gedupeerde leasebe leggers met torenhoge schulden verlossen van hun registratie bij het Bureau Krediet Registratie in Tiel. Wie daar geregistreerd staat met een te hoge schuld, kan verder geen leningen meer aangaan. Zalm wil kijken of hij voor de gedupeerden een uitzondering kan maken, opdat deze groep verder weer 'gewoon kan lenen en deel kan nemen aan het maat schappelijk leven'. Dat zei de mi nister nadat de geschillencom missie aandelenlease gisteren meldde dat er geen oplossing is gevonden voor het conflict tus sen de gedupeerden en de geld- verstrekkers. Onder leiding van oud-ombuds man M. Oosting is de commissie er in negen maanden niet in ge slaagd beide partijen tot een compromis te bewegen. De gedu peerden kochten tijdens de beurshausse in de jaren negen tig met geleend geld aandelen. Toen de beurs instortte, kwa men vele gezinnen in financiële problemen. De schulden varië ren van enkele duizenden euro's tot meer dan een ton. De gedu peerden vinden onder meer dat ze destijds onvoldoende zijn voorgelicht over de risico's. Dexia Het probleem in de bemiddeling lijkt vooral bij Dexia te zitten, de grootste aanbieder van het aandelenlease-product. Volgens Oosting kwam er van die kant geen reactie op het compromis voorstel en is besloten, ook om aan de onzekerheid bij de getrof fenen een einde te. maken, om te stoppen. Volgens Oosting is het grootste probleem van Dexia de voorgeschiedenis met Aegon. Dexia kocht de bank Labouchè- re, de bedenker van het leasepro duct, van Aegon en pas daarna ontstonden de problemen. Dexia wil dat ook Aegon zijn verantwoordelijkheid neemt en heeft daar ook zaken over lo pen. Bestuursvoorzitter D. Bruneel voelt zich bekocht met de con clusie van Oosting. Hij zei giste ren dat de commissie uitslui tend zou bemiddelen en vindt dat de commissie geen schuldi gen moet aanwijzen. De Belg stelde verder dat er ruim dui zend gedupeerden zijn met wie de bank inmiddels in een juri disch gevecht verwikkeld is om dat ze niet meer betalen. „Maar er zijn ook heel veel klanten die van onze eerdere tegemoetko ming gebruik maken." Nu er geen compromis ligt, zal de grote massa van ruim 100.000 gedupeerden zich mas saal tot de rechter wenden. Mi nister4 Zalm maakt zich grote zorgen over een overbelasting van het rechtssysteem en wil met minister Donner van Justi tie overleg over hoe dat in goede banen geleid kan worden. De stichting Leaseverlies die 90.000 beleggers vertegenwoor digt, is zwaar teleurgesteld over de uitkomst van de bemidde ling. „Veel mensen hebben maanden gewacht op een goed compromis en nu is het resul taat nul", aldus een woordvoer der. Eenzelfde reactie kwam van de Vereniging van Effecten bezitters die het 'een gemiste kans' noemde. GroenLinks wil een kort parle mentair onderzoek naar aande lenlease nu de bemiddeling is mislukt. GPD Sabine Dardenne foto EPA (Advertentie) Advertentie Bent u de Technisch Commercieel medewerker waar Imha Computers naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1