Oranje is een vat vol vraagtekens Totti bekent openlijk schuld PZC Deel van selectie negeert media Doelman Kahn heeft Lets bloed Dick Advocaat kent toernooiregeltjes niet Horeca Albufeira baalt van hooligans en politieoptreden 19 Wiek Kluivert komt weer in beeld Statistieken in voordeel Tsjechië Twee Oranje-spelers op scherp Kroonprins bij duel Oranje Gonzalez fluit Nederland-Tsjechië Oranje-fans ongedeerd bij brand Ajacied Grygera naar ziekenhuis vrijdag 18 juni 2004 jft^lnnhem Lippmann ALBUFEIRA - Het was een le lijke uitglijder, gistermiddag tan Dick Advocaat. „Als we ge lijkspelen tegen Tsjechië en we «■innen daarna met 4-0 van Let land, dan zijn we toch ook ver der?" Nee dus, de bondscoach bleek de toernooiregeltjes van bel EK 2004 niet goed of hele maal niet te hebben gelezen. Indien Oranje een gelijkspel te- „en de Tsjechen haalt, dan 'beeft de ploeg de zaken al niet meer in eigen hand. Even er van uitgaande dat Oranje 0-0 speelt tegen Tsjechië en de Duitsers morgen van de Letten winnen, dan is er zeer wel een scenario mogelijk waarbij de Duitsers en Tsjechen keurig met 1-1 gelijkspelen en verder gaan. Al wint Oranje met 10-0 van Letland. In de reglementen staat name lijk dat als drie ploegen gelijk eindigen, het aantal gescoorde doelpunten in de onderlinge duels belangrijker is clan het to tale doelsaldo. Er van uitgaande dat in groep D iedereen van de zwakke Let ten wint en de overige duels ge lijk eindigen, wordt het voor de Tsjechen en Duitsers heel mak kelijk om het - bewust of onbe wust - op een akkoordje te gooien. Als Nederland morgen gelijkspeelt hebben de Tsje chen en Duitsers in hun laatste onderlinge duel genoeg aan een gelijkspel. Enige voorwaarde is dat er meer gescoord is dan bij Nederland-Tsjechië. Als Oranje alles in eigen hand wil houden, dan moet er van de Tsjechen gewonnen worden. Het is maar dat Dick Advocaat het weet. Indien landen na de laatste groepswedstrijd een gelijk aan tal punten hebben behaald, zijn de volgende criteria bepa lend voor de positie op de rang lijst. 1. Aantal punten behaald in de onderlinge duels van de betref fende teams. 2. Doelsaldo in onderlinge duels van de betreffende teams. 3. Aantal doelpunten, gescoord in de duels tussen de betreffen de teams (indien er meer dan twee ploegen gelijk eindigen in punten). 4. Doelsaldo van alle groeps wedstrijden. 5. Aantal doelpunten gescoord in alle duels. 6. Coëfficiënten van de laatste WK en EK-kwalificaties. 7. Fairplay-klassement. 8. Loting. GPD LBUFEERA - Eindelijk kwam hoge woord er eens uit bij ranje. Edwin van der Sar stel let gisteren klip en klaar. „Ik [uk niet dat wij als elftal net goed zijn als in 1998 en 100." leuitspraak kwam als een don- krslag bij heldere hemel. Im- iers, al sinds de plaatsing voor it EK in november 2003 werd duur iedereen rondom het Neder- jjnds elftal de mythe in stand ge- jouden dat Oranje wel weer Kgoed zou kunnen zijn voor titel. Van der Sar maakte in die eerlijkheid duidelijk dat r voorlopig geen sprake van .Natuurlijk kunnen we mee- nen, we zijn tenslotte hier. tot de grote kanshebbers oren we op het moment niet." n dat was Oranje in 1998 en 1(1(1 wel. iondscoach Dick Advocaat gaf osmin of meer toe dat Oranje ?n niet zo goed is als ie- Ireen denkt. „We hebben vier iuroZoo^f PORTUGAL absolute topspitsen, van wie er helaas maar één kan spelen. Op andere posities in het elftal heb ben we soms niet de topkwali teit die we voorin wel hebben. Het probleem is echter dat ieder een onze prestaties afmeet aan wat we aan aanvallers beschik baar hebben, terwijl dat niet reëel is." Ook Jaap Stam maakte de verge lijking met eerdere EK's en WK's. „We draaien minder dan in voorgaande toptoernooien. Dat is duidelijk. Maar we heb ben genoeg kwaliteit om er nog een goed EK van te maken." Erg overtuigend klonk het niet. Temeer niet omdat ook de erva ren spelers tot dusverre blijk baar niet weten hoe de venneen- de kwaliteiten van Oranje dan eens getoond kunnen worden. En als ze het al denken te we ten, dan komen ze er niet mee naar buiten. En zich intern uit spreken, bijvoorbeeld tegenover de bondscoach, is bij Oranje ook al geen gemeengoed. Advocaat krijgt zo weinig respons dat hij zich daar zelfs af en toe over be klaagt. Ook gisteren meldde de ene na de andere speler weer dat zij zich niet geroepen voelen over de speelwijze een mening te hebben. „Want daar gaat de bondscoach over." En dus moet de bondscoach het maar weer zeggen. Afgaande op de training van gisteren weet Dick Advocaat het echter ook even niet meer. Wie het onderlin ge oefenpotje aanschouwde, viel Het Nederlands elftal trainde ook gisteravond weer achter gesloten deuren. foto Paul Vreeker/RTR bijna van de heuvels rond Esta- dio Municipal. Want wie liepen daar allemaal in de basiself? Paul Bosvelt, Michael Reiziger en Frank de Boer. De laatste zou nog de trainingsstand-in kunnen zijn voor Wilfred Bou- ma, die apart trainde. Bosvelt zou in de ogen van Advocaat de man kunnen zijn die Pavel Ned- ved moet gaan afstoppen. Voor wat het partijtje waard was: Oranje lijkt het weer zon der Wesley Sneijder, maar met drie defensief ingestelde spe lers, dus zonder creativiteit op het middenveld te gaan doen. Geen Sneijder, dat past wel in de zienswijze van Advocaat op het duel van dinsdag met Duits land. Volgens de bondscoach was het per se niet aan zijn wis sels (Sneijder en Overmars) te danken dat Oranje tegen de Duitsers in de tweede helft ein delijk een beetje op zichzelf leek. Dat juist Sneijder met zijn goede en directe passing Oranje weer een beetje Meur gaf, Mop- te volgens hem niet. Flair Advocaat: „We hebben voor de wedstrijd al gezegd dat we met flair moesten spelen. Dat we ge woon zelf ons eigen spel moes ten spelen. We hadden ook al vier aanvallende spelers op het veld staan! Maar in de eerste helft werd te angstig gespeeld en dat heeft te maken met de in dividuele kwaliteiten. In de rust hebben we er nog eens op geha merd dat we eerder druk op de bal moesten zetten, verder voor uit moesten verdedigen. En toen gebeurde het wel, en waren wij de betere ploeg." Geen Sneijder bij de eerste elf is al opmerkelijk. Maar in de trai ningspartij van gisteren was nog meer geks te zien. Patrick Kluivert en Ruud van Nistel- rooij stonden samen in de spits! Had de bondscoach dan niet ge zegd dat er slechts één spits zou kunnen spelen? Waarom dan bij de laatste echte training tóch weer het ooit gedroomde super duo in ere herstellen, na alle voorgaande mislukMngen? Mis schien omdat de twee ook sa men in de spits stonden tijdens Nederland- Tsjechië, nu ruim een jaar geleden. Oranje speelde toen zeker de eerste helft goed, Van Nistelrooij scoorde ook. En ook uit bij Tsjechië begon Advo caat met Kluivert en Van Nistel rooij. GPD ALBUFEIRA - Het Nederlands elftal heeft het traditio neel moeilijk met Tsjechië. Oranje won slechts vijf van de zeventien gespeelde wedstrijden tegen de eerstvolgende tegenstander op het Europees kampioenschap. Tsjechië, en het vroegere Tsjechoslowakije, versloeg het Neder lands elftal acht keer. De laatste ontmoeting vorig jaar in Praag ging voor Oranje verloren (3-1). ANP ALBUFEIRA - Aanvoerder Phillip Cocu en Jaap Stam kunnen zich morgenavond tijdens de tweede wedstrijd van het Nederlands elftal op het EK tegen Tsjechië geen gele kaart permitteren. Bij een boeking zijn de spelers woensdag voor de laatste groepswedstrijd tegen Letland geschorst. Cocu en Stam kregen tijdens de openingswed strijd tegen Duitsland (1-1) de gele kaart. De Tsjechen hebben nog een blanco strafblad. ANP AVEIRO - Kroonprins Willem-Alexander is morgena vond in Aveiro aanwezig bij het tweede EK-duel van het Nederlands voetbalelftal. Zijne KoninMijke Hoogheid voert met zijn neven prins Bernard junior en prins Mau- rits een regeringsdelegatie aan, die het treffen met Tsje chië bijwoont. Namens het kabinet zijn aanwezig vi ce-premier De Graaf, minister Hoogervorst van VWS en staatssecretaris Ross-Van Dorp van sport. GPD SAN FELIX DE MARINHA - Het scheidsrechterscomité van de Uefa heeft gisteren Manuel Enrique Mejuto Gonza lez aangesteld voor Nederland - Tsjechië. De 39-jarige Spanjaard wordt morgenavond in Aveiro begeleid door zijn landgenoten Oscar Martinez Samaniego en Rafael Guerrero Alonso. De Italiaan Pierluigi Colina treedt op als vierde official. Nederland - Tsjechië wordt het tweede duel voor Mejuto Gonzalez op Euro 2004. Eerder deze week floot hij Denemarken - Italië (0-0). GPD LISSABON - Ongeveer dertig supporters van het Neder lands elftal zijn woensdag in Portugal met de schrik vrij gekomen. De bus die hen een dag na de wedstrijd Duits land - Nederland (1-1) in Porto vervoerde, brandde volle dig uit. De brand ontstond in de buurt van de stad Ama- rante in Noord-Portugal na een toeristisch uitstapje in Porto. Oorzaak van de brand was een oververhit remsys- teem. De Nederlandse fans konden zichzelf tijdig in veilig heid brengen. DPA/ANP SINTRA - De Tsjechische international Zclenek Grygera is gisteren na de training in Sintra voor onderzoek naar een Portugees ziekenhuis gebracht. De 24-jarige verdedi ger van Ajax had moeite om in zijn mond speeksel aan te maken. Volgens de artsen ging het om een klein medisch probleem, een gevolg van de warmte. Grygera kan mor gen tegen Nederland normaal meedoen. ANP hliaanse vedette drie duels geschorst na spuugincident (oor Hans Geleijnse HOME - Francesco Totti had spijt, maar het mocht niet baten. De tuchtcommissie van ie Uefa legde de Italiaanse vedette gister- na urenlang beraad eén schorsing ran drie EK-wedstrijden op wegens in het gezicht spugen van zijn directe tegenstan der Christian Poulsen in de wedstrijd Ita- Èè-Denemarken van afgelopen maandag. verslaggevers tekenden na afloop van de zitting in een hotel in Lissabon het commentaar van de duidelijk gedesillusioneerde Totti op: „Ik weet het niet", was zijn korte antwoord op de vraag ef hij de straf niet veel te hoog vond. Totti list door de schorsing de twee resterende groepswedstrijden tegen Zweden en Bulga rije en- als Italië zich plaatst - de kwartfina le ïen van Totti's advocaten, de van het maf- ia-proces tegen oud-premier Andreotti be rend geworden Giulia Bongiorno, zei dat de dediging gedeeltelijk tevreden was met vonnis. De eis was vier wedstrijden ge weest wegens ernstig onsportief gedrag. De commissie schrapte ernstig en maakte er drie wedstrijden van. Volgens Bongiorno was dat onder meer het gevolg van Totti's publieke schuldbekentenis en spijtbetui ging. „Hij heeft gezegd zichzelf niet in de beelden te herkennen. Dit is niet de echte Francesco Totti", zei ze. Ten overvloede werd een fiks aantal schriftelijke verklarin gen - onder meer van Rome's burgemeester Walter Veltroni - overlegd waaruit moest blijken dat Totti een innemende persoonlijk heid is die veel charitatief werk verricht. Valstrik-bewijs Maar uit haar verdediging van AS Roma's absolute topster bleek tevens het ongenoe gen van de Italiaanse voetbalbond over de manier waarop Totti was 'gepakt'. „Een vi deocamera van de Deense bond heeft hem negentig minuten gevolgd. Dit is valstrik-be wijs waar iedere speler het slachtoffer van kan worden." Ook beklaagde ze zich erover dat op aange ven van de Deense bondscoach Morten 01- sen de Deense voetbalbond pas 48 uur na de wedstrijd de klacht bij de Uefa had inge diend. Die redenering sneed meer hout dan het eveneens aangevoerde argument dat Tot ti's speeksel niet in het gezicht van Poulsen was beland. Gelet op het feit dat Totti in de wedstrijd dankzij de Spaanse scheidsrechter Manuel Gonzalez slechts met geel was weggekomen na een woeste trap tegen het scheenbeen van de Deense verdediger Henriksen blijft de verontwaardiging in Italië vooralsnog be perkt. Op een aantal websites dat bezoekers naar een mening vroeg, bleek een fikse meer derheid van de respondenten de straf cor rect te vinden. Bondscoach Trapattoni zal nu zijn formatie, die in het duel met Denemarken (0-0), slecht speelde, om moeten gooien. Vermoe delijk zal hij in de wedstrijd tegen Zweden Milans talentvolle middenvelder Pirlo op stellen en Totti's AS-Roma-vriendje Cassa- no naast Vieri en Del Piero in de spits. De Italiaanse voetbalbond overweegt, afhan kelijk van de motivatie van het vonnis, te gen de straf voor Totti in beroep te gaan. GPD (oorMarcel van der Kraan ALBUFEIRA - Een deel van de spelers bij het Nederlands elftal heeft geen zin meer om met de pers te praten. Ze hebben geen 'rek in interviews, ze willen niet opdraven op persconferenties en ze lopen na trainingen of wed strijden langs de wachtende me dia zonder die te woord te staan. Mede op hun aandringen heeft do KNVB in Portugal tot grote """""lis van radio, kranten en sie gisteren het eigen me diabeleid drastisch gewijzigd. jf| ommezwaai was niet aange- 'igd. Toen alle cameraploe- radioverslaggevers en kran- tonjournalisten rond het mid- ir voor de gebruikelijke Persconferentie verschenen om jaet spelers te praten, kregen ze te horen dat de hele meute in «zelfde zaaltje bij elkaar zou worden gepropt en dat niemand 'ets apart aan Ruud van Nistel- tjtfi]. Jaap Stam, Clarence See- torf of Edwin van der Sar mocht vragen. Dat kwartet werd dus nog wel achter een ta- wiet een microfoon gezet. De •est van de selectie bleef op de kamer of verbleef in de buurt jan het zwembad. e persvoorlichter van het Ne- erlands elftal, de van PSV ge ïnde Pedro Salazar, deed zijn est om uit te leggen waarom cle eugels voor de media worden Clarence Seedorf had weinig trek om met journalisten te praten, maar voor de fotografen maakte hij wel tijd vrij. foto Ed Oudenaarden/ANP aangetrokken. Spelers hebben niet meer zo'n zin en Oranje wil, nu het toernooi is begonnen, niet meer zo veel tijd vrij maken voor de pers. Salazar kon het niet veranderen. Hij heeft in de Algarve immers nog een baas bo ven zich. Dat is Eef Brouwers, voormalig hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst. Hij bleek al les met de staf van het Neder lands elftal te hebben bespro ken. Wat volgde was een volstrekt nutteloze vertoning met vier spe lers, tweehonderd vertegenwoor digers van de media en de televi sie. Met een stopwatch in de hand mocht iedereen om de beurt één of twee wagen stellen. Maar als de ene speler plichtma tig een antwoord had, zaten de andere drie naar het plafond te staren. Een normaal gesprek kwam met geen van de interna tionals op gang en aan het eind was iedereen zwaar gefrus treerd. De schertsvertoning deed het imago van het Nederlands elftal gisteren geen goed. Juist daar over maakt de KNVB zich al een paar jaar ernstig zorgen. Het Ne derlands elftal is van het volk, zo erkent ook de bond. Al die mensen hebben dus recht op wat informatie of iets meer dan het laatste bericht over de ham string van Clarence Seedorf? Die laatste kreeg gisteren achter de microfoon één vraag over de positie waarop hij tegen Tsje chië wil of kan spelen. Seedorf: „Heb je nog andere wagen?" De journalist: „Nee." Seedorf: „Dan zijn wij klaar..." Willem Vissers, journalist van de Volks krant en vertegenwoordiger van de Nederlandse sportpers, wond zich na afloop op bij de pers voorlichter van Oranje. Het maakte geen indruk bij de staf van het Nederlands elftal. Sala zar: „Er zijn spelers die geen zin hebben om te komen, maar dat durven zij niet tegen jullie te zeggen." Vissers: „Maar het hoort bij hun werk. Ze moeten in Portugal één keer per dag trai nen. Is het dan zoveel gewaagd als je tien minuten moet vrij ma ken voor een interview?" Advocaat beweerde cynisch geen moeite te hebben met slech te kritieken na Duitsland-Neder- land. „Nee hoor. Want dat is toch de opzet waarmee jullie werken... "GPD Francesco Totti moet de eerstkomende drie duels van Italië missen. foto Alessandro Bianchi/RTR door Norbert Kleinherenbrink ALMANCIL - Het is geen grap. De Duitse doelman Oliver Kahn heeft Lets bloed. Dat heeft het Duitse boulevardblad Bild giste ren onthuld in de aanloop naar de tweede wedstrijd van Die Mannschaft op het Europees kampioenschap voetbal in Por tugal tegen Letland, morgen in Porto. De opa van Kahn, Rolf, werkte voor de Duitse marine in de Let se stad Liepaja. Daar trouwde hij met de Letse Erika Alksnis. Op 9 december 1943 werd in Lie paja de vader van Oliver Kahn geboren, ook Rolf genaamd. Tij dens de Tweede Wereldoorlog verhuisde de familie Kahn naar Karlsruhe. Daar kwam de huidi ge doelman van Bayern Mün- chen op 15 juni 1969 ter wereld. „Mijn ouders zijn na de omwen teling twee keer in Letland ge weest", legt de vader van Oliver Kahn in Bild uit. „Ze hebben daar nog steeds wienden en fa milie wonen. Ze sturen ook handtekeningen en foto's van Oliver naar hen toe. De doelman van Duitsland be zocht Letland zelf nog nooit. In zijn tweede vaderland wordt hij inmiddels als een echte volks held gezien. In de kranten wordt hij een Letse jongen ge noemd. „Het klopt, ik heb een bepaalde band met Letland", gaf Oliver Kahn desgevraagd toe. „Mijn opa en oma spreken ook Duits met een Lets accent. Maar ik voel me 100 procent Duitser. Dus morgen hoeft Letland ook geen cadeautjes van mij te ver wachten." De Letse bondscoach Alexandrs Starkovs toonde zich aangenaam verrast door het nieuws over de Letse voorou ders van Kahn. „Ik zal Oliver voor de wedstrijd nog even her inneren aan zijn komaf", grapte hij. ANP door Jaap van Essen ALBUFEIRA - Portugal blijft tot nu toe redelijk verschoond van supportersgeweld. Héél Por tugal? Nee, een piepklein lapje, helemaal in het zuiden, heeft bijna iedere avond grote ellen de. In wat men wel Nieuw-Albu feira noemt, bevindt zich een straat 'the strip' genaamd. Daar hakken Engelse hooligans en Portugese politie iedere avond volop op elkaar in. Afgelopen nacht bleef het voor het eerst in dagen relatief rustig op de zogenaamde strip. Het is een straat van circa één kilome ter lang, barstensvol pubs, res taurants en andere horecaza ken. Het is dè plek waar de sup porters van Engeland zich verza meld hebben tijdens het EK. De reden is simpel. In de directe om geving wemelt het van de goed kope vakantieparken. Voor een een paar honderd pond boek je er al verblijf voor twee weken, inclusief vlucht. Dat is dus wat duizenden Engel se fans hebben gedaan. Ze ko men vooral uit Londen en zijn fan van clubs als Millwall, West Ham United, Chelsea en Totten- ham. Clubs waarvan de aan hang wel eens over de schreef gaat. In Albufeira kunnen ze er over meepraten. Nachten achtereen is het raak geweest. Vechtpartij en die duren van middernacht tot het ochtendgloren. De Engel sen vechten niet onderling, niet met fans van andere landen, maar met de politie. De Britse premier Blair heeft inmiddels al zijn afschuw uitgesproken over het gedrag van zijn landgenoten in Albufeira. Geen wonder, de tv-beelden van de vechtpartijen gingen alweer de hele wereld over. Medewerkers van de diverse Ne derlandse cafés en restaurants in Albufeira balen inmiddels flink van het hele gedoe. Geen wonder, want de rellen kosten geld. Marie-José Smulders, een Eind- hovense, werkt al jaren in Hen- ny's Bar, een M-oegje op the strip zelf. „Dinsdagnacht was het weer raak. Dat betekende voor de tweede achtereenvolgen de nacht een voortijdige sluiting op last van de politie. En we heb ben nu bijna geen glazen meer." Dat treft, want de burgemeester van Albufeira heeft inmiddels enkele maatregelen afgekon digd. Een daarvan is dat M'oe- gen die tv-schermen buiten heb ben staan, tijdens de wedstrij den alleen nog plastic glazen mo gen gebruiken. De veiligheidsmaatregelen zijn toch al flink. De barman van res taurant Hollandaise ('noem mij maar Harrie') is aardig op de hoogte en heeft kritiek op de Portugese aanpak. „Sinds het EK is begonnen zijn hier iedere avond 165 man politie paraat. Inclusief mannen met paarden en honden. Dat zou genoeg moe ten zijn, maar ze treden gewoon verkeerd op." „De rellen beginnen steeds om niets. Eén of twee dronken fans beginnen met het gooien van een paar glazen of flessen. De politie probeert dan niet die en kele raddraaier eruit te halen, maar ramt gelijk op complete groepen in. En dan gaat het dus mis. Maar ja, zo is de politie hier. Die zijn niet gewend aan discussies, ze praten niet, ze slaan meteen." Die handelwijze is overigens ook weer niet helemaal onlo gisch, want het soort gasten dat nu in Albufeira is neergestreken- is zelf ook niet van het type 'flu welen handschoen'. 'Harrie' weet het ook: „Wij zijn meer een restaurant en hebben ook veel Engelse gasten. Maar dat zijn normale lui. Een eind verderop, bovenaan de strip zit echter Li- nekers, daar verzamelen zich al leen maar echte hooligans. In derdaad, allemaal gasten van clubs uit Londen. En daar be gint de ellende steeds." Line- kers is een grote pub, die be stierd wordt door de broer van de voormalige Engelse topspeler Gary Lineker. Het is de uitvals basis voor hooligans van het erg ste soort. De problemen begin nen vaak als de meute zich van af Linekers naar beneden be geeft, naar grote bars als La Bamba en Rhino's. Smulders: „En als er dan maar één idioot begint te gooien en te smijten, is het raak. De politie wil dan ie dereen opdrijven, van de strip af. Dat gaat natuurlijk niet zo maar, want er zijn hier iedere avond echt duizenden Engel sen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19