Frankrijk worstelt met Kroatië De kleermaker van Collina 1 PZC Weer record voor Rooney ft Alleen Zidane haalt aanvaardbaar niveau bij Europees kampioen EK op PZC.nl ek in cijfers Deco: ik ga naar Chelsea Griek Giannakopoulos geblesseerd 'a Twee jaar cel voor Britse fan Boosheid over lege zitplaatsen Voller kiest voor twee spitsen vrijdag 18 juni 2004 door Mark Caldenhoven LEIRIA - Frankrijk is nog ver verwijderd van de vorm die moet leiden tot prolongatie van de Europese titel. Na de late ont snapping tegen Engeland wor stelde de papieren favoriet van Euro 2004 negentig minuten met Kroatië. Met de 2-2 in Est- dio Dr. Magelhaes Pessoa van Leiria mocht Frankrijk zich ronduit gelukkig prijzen. Frankrijk verslikte zich gisteren bijna in de hartstocht van Kroa tië, een team dat na de rust on verwacht de geest kreeg. Tiental len minuten golfde de tekst van 'Ons mooie moederland', de titel van het volkslied, na de remise door Leiria. Frankrijk in het on gewisse achterlatend. Want hoe het nu werkelijk is gesteld met de vorm van de formatie van Jac ques Santini bleef ook deze Por tugese avond onbeantwoord. Kroatië had een sensatie in de hand, bracht Frankrijk bijna de eerste nederlaag in veertien offi ciële duels toe. Ver in blessuretijd had Ivica Mornar de 3-2 voor Kroatië op de schoen, maar de invaller joeg de bal bijkans het stadion uit. Niet dat Les Bleus moeten wan hopen dat de kwartfinale buiten bereik is - maandag is een punt tegen Zwitserland toereikend - wel dat de chemie ontbreekt. Slechts Zidane haalt bij Frank rijk een aanvaardbaar niveau. Frankrijk Engeland Kroatië Zwitserland 2 110 2 10 1 4 4-3 3 4-2 2 2-2 1 0-3 Zonder hem is de Europees kam pioen als een motor zonder olie. Van het sterren ensemble scheen gisteravond alleen de zonneko ning zelf. Henrv en Trezeguet, ondanks zijn gelijkmaker, figu reerden. Santini beantwoordt de vraag liever niet, maar ook hij heeft al nachtmerries bij het idee dat zijn sleutelfiguur iets overkomt. Twee jaar geleden startte Roger Lemerre de eerste twee duels noodgedwongen zonder zijn ge blesseerde regisseur (dijbeen). De rest is geschiedenis. Frank rijk ging, als wereldkampioen nota bene, roemloos ten onder. In de voorbije jaren trachtte Le- merre's opvolger het in acht duels bewust zonder Zidane. Op zoek naar een variant zonder de spelmaker. Frankrijk won zeven wedstrijden en speelde er één ge lijk. Het resultaat stemde Santi ni tevreden, de uitvoering aller minst. Het marcheerde geens zins. Fascinerend was daarom gistera vond het moment direct na de tweede Kroatische treffer. Ter wijl Prso werd bedolven, riep Zi dane zijn manschappen op een strenge manier bij elkaar. In een bijna aandoenlijke tafereel werd een heuse cirkel gevormd. Zizou sprak zijn ploeggenoten toe en zette de puntjes als een ware patron op de i. Na de bizarre herrijzenis tegen Engeland in Da Luz, het stadion van het licht, mocht het Franse legioen hem gisteravond weder om dankzeggen. Niet om zijn da den, maar zijn opmerkelijke in greep bij de achterstand. Flets waren Trezeguet en Henry, be droevend zelfs Wiltord. Na Zida- ne's woorden hervond een ieder zich. Aanvankelijk beloofde het tref fen genoeg. Het uitstapje van de Kroatische selectie aan Ftima, het bedevaartsoord op enkele ki lometers van Leiria waar in 1917 de maagd Maria verscheen aan drie herderskinderen, had het team van Otto Baric geen slecht gedaan Met open vizier trad Kroatië de Franse favoriet tegemoet. Maar het duel tussen de wereldkampioen en de num mer drie van het WK in 1998 ver flauwde zienderogen. Zeker na de lucky goal van Frankrijk, bijna een kopie van Torsten Frings' inswinger uit een vrije trap tegen Oranje. Nu zwiepte Zidane de bal voor het doel en toucheerde Tudor, terug na een schorsing, de bal licht: 1-0. Wie vermoedde dat Kroatië ge- tUCOZOOf De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropese Kampioenschap voetbal vindt u op www.pzc.nl. Engeland - Zwitserland 3-0 (1-0). 23. Rooney 1-0, 76. Rooney 2-0, 82. Gerrard 3-0. Scheidsrechter. Ivanov (Rus). Rode kaart: 60. Haas (Zwitserland, 2x geel). Gele kaart: Rooney (Engeland), Celesti- ni (Zwitserland). Aantal toeschouwers: 28.214. Fabien Barthez slaagt er net niet in de strafschop van Milan Rapajic te stoppen. foto Jean-Paul Pelissier/RTR Wayne Rooney Engeland: James; Gary Neville, Terry, Campbell en Ashley Cole; Beckham, Lampard, Gerrard en Scholes (70. Har- greaves); Rooney (83. Dyer) en Owen (72 Vassell). Zwitserland: Stiel; Haas. Muller, Mu- rat Yakin en Spycher; Wicky, Celestini (54. Cabanas), Hakan Yakin (83. Vonlan- then) en Huggel; Chapuisat (46. Gygax) en Frei. Kroatië - Frankrijk 2-2 (0-1). 22. Tu dor 0-1 (eigen doel), 48. Rapajic 1-1 Istrafschop), 52. Prso 2-1, 64. Trezeguet 2-2. Scheidsrechter: Nielsen. Gele kaart: Leko, Robert Kovac, Rosso, Tudor (Kroa tië), Vieira, Dacourt (Frankrijk). Aantal toeschouwers: 29.000. Kroatië: Butina; Simic, Robert Kovac, Simunic en Bjelica (68. Leko); Rosso, Tu dor, Nico Kovac en Rapajic (87. Mor nar); Prso en Sokota (73. Olie). Frankrijk: Barthez; Gallas (81. Sagnol), Thuram, Desailly en Silvestre; Wiltord (70. Pires), Vieira, Dacourt (79. Pedretti) en Zidane, Henry en Trezeguet. Stand: 1. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden), Rooney (Engeland) 2. 4. Van Nistelrooij (Nederland). Karagounis, Basinas, Cha- risteas (Griekenland), Ronaldo, Mani- che, Rui Costa (Portugal), Valeron, Mo- rientes (Spanje), Lampard, Gerrard (En geland), Trezeguet (Frankrijk), Rapajic, Prso (Kroatië) Ljungberg, Ibrahimovic, Allback (Zweden), Baros, Heinz (Tsje chië), Verpakovskis (Letland). Frings (Duitsland) 1. Rode kaart (direct): Ovtchinnikov (Rusland). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land). Twee gele kaarten: Karagounis (Grie kenland), Marchena (Spanje), Smertin 'Rusland). Eén gele kaart: Seitaridis, Katsoura- ms, Giannakopoulos, Zagorakis, Vryzas (Griekenland). Costinha, Pauleta, Ricar- do Carvalho, Deco (Portugal), Goesev, Aldonin, Radimov, Evsejev, Alenitsjev (Rusland), Baraja, Albelda, Helguera (Spanje). Geschorst voor volgende wedstrijd: Karagounis (Griekenland), Marchena (Spanje), Smertin, Ovtsjinnikov (Rus land). Vrijdag. Groep C: Bulgarije-Denemar ken (18.00 uur), Italié-Zweden (20.45 uur). Hoogleraar bewegingsleer Helsen vooral vertrouwenspersoon van arbiters De scheidsrechters van Euro 2004 hielden gisteren open huis. Een kijkje in de keuken van de Belgische vertrouwens persoon en hoogleraar bewe gingsleer Wemer Helsen, 'de kleermaker' van Pierluigi Colli na. door Mark Caldenhoven SAN FELIX DE MARINHA - Het voorhoofd van Pierluigi Collina oogt als een spiegel: glad en gutsend van het zweet. Het is vroeg in de Portugese ochtend. De scheidsrechters- trainers leggen de zweep er over aan de Atlantische kust, ten zuiden van Porto. Het 'shit' (Michael Riley), 'mer- de' (Gilles Veissière) en 'scheis- se' (Urs Meier) golft ritmisch over het minuscule veldje. Wemer Helsen staat geen mo ment met zijn armen over el kaar. Als een pupillentrainer doet hij elke oefening voor. En wie anders had verwacht: bij een groepstraining doet een topscheidsrechter alles met de bal. Alleen afwerken is er niet bij. Er ontbreken domweg doel tjes. „Plezier in deze drukke weken staat voorop",zegt Hel sen. „Dan is het spelelement van eminent belang." Helsen is hoogleraar bewe- gings- en trainingsleer aan de faculteit bewegings- en revali- datiewetenschap van de Katho lieke Universiteit in het Bel gische Leuven. Het klaarsto men van scheidsrechters is zijn grote hobby sinds hij in 1999 door de oud-topscheidsrechter Alex Ponnet bij de Uefa werd betrokken om het arbitersgilde te professionaliseren. „Ik heb in de aanloop naar Eu ro 2004 voor iedere scheidsrech ter een wetenschappelijk trai ningsprogramma op maat ge maakt. Er was maar één doel: ze topfit aan de start van het EK krijgen en ze tot de finale topfit houden. Zo'n program ma is essentieel. Een scheids rechter op dit niveau loopt per wedstrijd ongeveer dertien kilo meter en doet 1300 activiteits handelingen. Elke vier secon den verandert zijn ritme. Bij een voetballer, zo is vastge steld, om de zes seconden." Pierluigi Collina geeft hoog op van de 44-jarige Belg, die tot een dubbele knieoperatie op 16-jarige leeftijd bij Lokeren een Belgische voetbalbelofte was in verscheidene nationale jeugdselecties. Collina: „Wer ner is expert. Ik noem hem al tijd mijn kleermaker. Hij biedt een uitgebalanceerd program ma en stelt me altijd gerust. Echt, een perfecte kerel." Burgerluchtvaart Als wetenschapper werkt Hel sen in Leuven aan een simula tieprogramma, dat jeugdige scheidsrechters in de toekomst in staat moet stellen in een 'split-second' virtuele beslissin gen te nemen. In een van de burgerluchtvaart afgekeken si mulator wordt hen beelden van bestaande duels voorgescho teld. „Ze doen daarin gewoon sneller ervaring op", zegt de Belg. „En de toekomst is dicht bij. Volgend jaar zwaait Pierlui gi al af. De nieuwe generatie moet er dan stilaan staan." Hel sen en de Uefa zijn content met wat de voorbije jaren is bewerk stelligd. „Bij Euro'96 werden de scheidsrechters op de dag van de wedstrijd ingevlogen. En dat in een sport waar de mil jarden je om de oren vliegen." Meer nog dan een fysieke coach is Wemer Helsen de ver trouwenspersoon van de EK-ar- biters. „Ik ben hun klankbord. Mentaal moet een topscheids rechter in het laatste kwartier scherp zijn. Bewezen is dat dan de meeste incidenten plaatsvin den. Van rode kaarten tot op stootjes. Dat komt vooral om dat spelers vermoeid raken. Be grijp je dan hoe een scheids rechter zich moet voorberei den? Ik kan hem alleen prepare ren als ik me inleef in een ka rakter. Als ik geen interesse toon in privé-zaken is er geen wisselwerking. Gelukkig zijn scheidsrechter zeer boeiende persoonlijkheden. Werner Helsen kent ze door en door, de Collina's, Meiers en Frisken van deze wereld. „Als ik volgende maand vakantie heb. ga ik in Toscane zeker een grappa drinken met Pierluigi." Belangrijk vindt Helsen echter dat de 12 arbiters, 24 assisten ten en vier vierde-officials een team vormen. „Voor de Uefa zijn ze de zeventiende deelne mer van het toernooi en ik ben de teambuilder. Van de assis tenten. vierde official en scheidsrechter moet een team worden gemaakt. Van alle zichtbare beslissingen in een wedstrijd is 64 procent geba seerd op teamwork." Quiz ,Toen ze hier binnenkwamen, heb ik een quiz georganiseerd. In de aanloop naar Euro 2004 had ik ze gevraagd foto's van dierbare attributen te mailen of foto's uit hun kindertijd of dienstplicht. Stelde ik de ande ren vragen over persoonlijke bezittingen van collega's. Het maakt ze onbewust geïnteres seerd in de ander en versterkt het teamverband. Als ik ieder een Zo om me heen beluister, is er dit EK eigenlijk geen kri tiek. En dat is wel eens anders geweest." GPD Pierluigi Collina geeft hoog op van de Belg Werner Helsen. foto's Hans van Weel/GPD slagen was, kwam bedrogen uit. Binnen enkele minuten na de pauze boog Ki'oatië de achter stand om. Eerst benutte Rapajic een strafschop, daarna kogelde Prso de bal in het dak van het doel. Aan de treffer ging een af grijselijke blunder van Treze guet vooraf. De spits van Juve le verde de bal zomaar in bij Ra pajic. Lang kon Kroatië niet ge nieten van de voorsprong. Treze guet, getergd door Zidane, prik te - nadat Tudor verkeerd terug speelde - de 2-2 binnen. Via de Kroatische keeper had de bal overigens wel Trezeguets hand getoucheerd. GPD LISSABON - Deco, de begaafde Portugese internatiot van Braziliaanse afkomst, tekent na het EK voetbale» droomcontract bij Chelsea. Dat heeft de 26-jarigemj^ velder van FC Porto zelf in Lissabon bekendge: „Met beide clubs ben ik eruit", liet de spelmaker „Ik moet alleen nog een medische keuring onderga het contract tekenen. Dat gebeurt na het EK." Decoüj tweede speler van FC Porto, winnaar van de Champioi League, die naar Chelsea wil overstappen. Eerder W den de Portugese media ook de verhuizing van verded> Paulo Ferreira aan. Zowel de transfer van Deco aki Ferreira is door de kapitaalkrachtige club uit Londen' niet officieel bevestigd. Met José Mourinho (ex-FCPoj* als nieuwe trainer is de komst van spelers van de Euro;* se kampioen naar Chelsea evenwel logisch. ANP/R1R VILA DO CONDE - De Griekse international Stey f Giannakopoulos mist de laatste groepswedstrijd tej Rusland in groep A van het EK voetbal. De 29-jarigenj denvelder van Bolton Wanderers heeft te veel last van« spierverrekking in het bovenbeen. Die blessure liephijo in de tweede groepswedstrijd tegen Spanje (1-1). Giannakopoulos is ook Giorgos Karagounis zondag Faro afwezig. De 27-jarige middenvelder van Inter is^ schorst. De Grieken hebben tegen het nog puntlozeh land genoeg aan een gelijkspel voor een plaatp kwartfinales. ANP/RTR ALBUFEIRA - Een Portugese rechtbank heeft een Ent- se voetbalsupporter veroordeeld tot een celstraf van in* jaar wegens wangedrag in Albufeira. Hij was aansticht fi'i" van rellen afgelopen maandag na afloop van de door Ei R geland verloren wedstrijd tegen Frankrijk op het Eud ie!S' pees kampioenschap voetbal. De man moet zijn straf c zitten in Engeland. ANP/DPA/RTR irJ Ji ra WO' end LISSABON - De Europese voetbalunie (Uefa) gaat dew koop en de verdeling van de toegangsbewijzen voor EK voetbal nader bestuderen. Het onderzoek is een volg van de duizenden lege zitplaatsen woensdag Estadio Da Luz van Lissabon bij de wedstrijd Rusland Portugal (0-2). De Uefa had de Russische voi voor dat duel 13.000 tickets toegewezen. Ruim 3000kaai ten in de Russische sector van het stadion bleven echte onverkocht. Dat leidde tot boze reacties van Portugal fans die geen tickets voor de wedstrijd konden bemachS gen, maar later op televisie wel de vele lege plekken: het stadion zagen. ANP/RTR ALMANCIL - De Duitse teamchef Rudi Voller kiest voo: de tweede wedstrijd op het Europees kampioenschap le gen Letland, morgen in Porto, voor een systeem mettsa spitsen. Daarmee gaat de 44-jarige oud-internationab tegen de wens van zijn spelers die liever in dezelfde sa menstelling waren begonnen als dinsdag tegen (1-1). ANP door Peter van Duyl COIMBRA - Een jongen van achttien jaar vulde de harten van de Engelse voetbalfans giste ren met hoop en verwachting. Tussen ploeterende ploeggeno ten en vastgelopen vedetten trok Wayne Rooney zijn land met twee goals tegen Zwitser land uit het moeras. Engeland won uiteindelijk met 3-0. De hype rond Rooney nam de laatste weken aan de overzijde van de Noordzee al bijzondere proporties aan, na het duel met Zwitserland zullen de kranten het vuurtje rond de speler van Everton nog een stuk verder op stoken. In het land waar de su perlatieven geen bovengrens hebben, geldt Wayne Rooney als hypertalent. 'Roonaldo', zoals een van zijn vele bijnamen luidt, brak de laatste jaren re cord na record en gisteren plak te hij er maar weer eens eentje aan vast. Hij was de jongste speler die ooit voor Engeland scoorde, de jongste voetballer sinds 1900 die het shirt van zijn land droeg en hij was ook al de jongste die ooit een doelpunt maakte voor Everton. Sinds gisteren is Rooney ook de jongste speler ooit die scoorde op een EK. In de 23e minuut schatte Rooney - achttien jaar en acht maanden oud - een voorzetje van Michael Owen op waarde en kopte daar mee Dragan Stojkovic uit de re cordboeken. De Joegoslaaf was in 1984 negentien toen hij doel trof. Een kwartier voor tijd gaf Rooney zijn prestatie nog wat extra glans door ook de tweede Engelse treffer in het Zwitserse doel te schieten, met dank aan doelman Stiel. Verlegen Rooney geldt buiten het veld als een bescheiden, bijna verlegen jongen. Die reputatie maakte hij gisteren na afloop in elk geval vlot waar. De gevierde man wei gerde veel woorden vuil te ma ken aan zijn optreden, hoewel het nieuwe record hem wel iets deed. „Het is altijd leuk om een record te breken, om in de ge schiedenisboeken te komen. De eerste goal was belangrijk, maar na de tweede was het gebeurd met de Zwitsers. Die telt dus zwaarder." 'ir Het knappe optreden Rooney leidde de aandacht ffl j'oc' af van de werkelijkheid. Eng land won gisteren wel afgefc kend, maar het spel was in 81 L delen van de wedstrijd metis aan te zien. De wraaklustigeb gelsen hadden Zwitserland es heet middagje beloofd, maar kil enige waar de Zwitsers warm van werden was de bra dende zon. De Engelsen maakten zelfs ka L lang een wat treurige indri Engeland claimt zo'n beetjeb:. elk groot toernooi een plekjeii m de rij met kanshebbers, ma: van al die ambities komt eiga- lijk nooit iets terecht. Dat vreemd, want vrijwel alle En?- se internationals spelen in dee- gen competitie, één van de sten ste van Europa. Voetballers a!s ver Beckham, Owen, Scholes, Lam pard en Gerrard zouden in enkel elftal misstaan. Boegbeeld De verwachtingen waren hooi toen Sven-Göran Eriksson via jaar geleden de nationale ploej ter hand nam. Er kan echte geen andere conclusie dat Engeland ook onder 2 Zweed nog niet veel is opgesp- ten. Nog altijd hebben de En?-; sen weinig meer dan een efc dat op goede dagen elke tegen stander kan verslaan, maar it tegen mindere opponenten zê; den een makkelijke wedstnt speelt. Ook de grote spelers té Engeland lijken in het nationai tenue wel een paar maten kie ner, David Beckham voorop Bi; Manchester United was hij prachtige middenvelder. Giste ren kwam het Engelse bcei- beeld pas in actie als hij de» aan de voet had, hij parasite? de louter en alleen op zijn trap techniek. Zelfs toen land na een klein uur werd ge^ duceerd tot tien man (Beni'. Haas kreeg zijn tweede kaart) slaagde Engeland er tw in een fatsoenlijk veldovers te creëren. Dat Steven Gerrarc er nog 3-0 van maakte was md alleen geflatteerd, maar z® een beetje gênant. De nederlaag betekent zo goed als zeker he einde van de Zwitsers op E® 2004. De Helvetiërs kenden es overtuigende kwalificatie, m» verloren een hoop aanzien do& een afschuwelijke 0-0 in het eer ste duel met Kroatië. GPD iet Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18