'ZC landbouwbeleid baart zorgen Gehandicaptenwoning niet brandveilig Geen parasols op Parasoldagen Kegelclub en Turnschool zoeken een nieuw thuis Roep om parttimers bij brandweerkorps ^ariërs en grondbezitters vrezen voor uitvoering van gebiedsplannen egels voor mger leven Vandalen blokkeren Spuikomweg Brommobiel en auto botsen Zakkenroller in Middelburg Nominatie jeugd Zeeuwse Komedie Zonneallergie of eczeem? 17,95 zeeuwse almanak Post (j,:tm 3-315649 ifeclactie@pzc.nl lïs 31,4460 AA Goes Sf^dden-Zeeland: 0113-315520; ms-Vlaanderen: 0114-372770; jpaal: 020-4562500. 118 juni 2004 NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes Nu tot 30% KORTING op onze kleding collectie, o.a. Mc Gregor, Scapa, Gaastra, Riverwoods en meer editie Walcheren jRinusAntonisse UW-HAAMSTEDE - Land- i en grondbezitters maken ernstig zorgen over de jgang van gebiedsprojec- Ze vrezen dat door nieuw [id van het ministerie van Idbouw, Natuur en Voedsel- jlilcit (LNV) te weinig geld uitvoering van lopende uncn beschikbaar komt. nneie en maatschappelijke snisaties in een streek heb- vaak na lang onderhande akkoord bereikt over inrichting van een gebied, wordt in etappes uitge lid, Wanneer het ministerie iand op de knip houdt, ko ude afspraken in de knel. an zijn in bepaalde gebieden ichtingen gewekt, die we Echien niet waar kunnen ma- voorzitter P. de Koe van de Zuidelijke Land- en inbouw Organisatie Zeeland leren in de vergadering van Provinciale Commissie voor Groene Ruimte (PCGR) in /-Haamstede. „Dat heb- e ook gezien met de landin- rote opgave L, Kaptein van het Zeeuws ticulier Grondbezit toonde 1 bezorgd. „Ik ben bang dat landbouwproductie de weg de industriële productie verdwijnen uit Neder- We vrezen dat het net zo trail dertig jaar geleden met iosbouw. De bossen staan er wel, maar ze brengen niks aldus Kaptein. „Het a grote opgave de grondge- landbouw in stand te Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) deelde de zorgen voor een andere (finan ciële) inzet van het Rijk, die niet spoort met wat provincie en be langhebbenden willen. Hij noemde als voorbeeld aanleg van bossen, die van het ministe rie van LNV minder voorrang (dus minder geld) krijgt. „In de gebieden als Walcheren, Braak man, West-Zeeuws-Vlaanderen en de Kop van Schouwen is over al bos voorzien. Dat vormt een cruciaal onderdeel van de plan nen. Valt het geld hiervoor weg, dan hebben we wel een pro bleem." Kramer had er begrip voor dat LNV het beleid voor het landelijk gebied wil moder niseren. Kaartenhuis „Maar afspraken met de streek voor tien tot vijftien jaar, kun je niet ineens loslaten. Dat is het zelfde als een kaart uit het kaar tenhuis halen. We moeten zor gen dat er geen ongelukken ge beuren", stelde Kramer. LNV- vertegenwoordiger F. de Jong kon de zorgen niet helemaal wegnemen. „Het Rijk trekt zich op een aan tal financiële hoofdpunten te rug. Wellicht is niet voor alles wat tot nu toe loopt nog geld be schikbaar." Hij gaf aan dat in gebieden waar financiële verplichtingen zijn vastgelegd, die worden na gekomen. „Dat geldt niet zon der meer voor beleidsafspra ken." De Jong zag het als een taak van de provincie om te zorgen dat in de lopende gebiedsplannen geen gaten vallen. Hij wees erop dat het Rijk met de provincie meer jaren-afspraken (5 tot 7 jaar) gaat maken over herinrichting. De provincie krijgt meer vrij heid om het geld dat daarbij hoort te verdelen over projec ten. Het nieuwe beleid van LNV is neergelegd in de Agenda Vi taal Platteland, die het kabinet tegelijk met de nota Ruimte heeft vastgesteld. Het gaat voor al om een nieuwe taakverdeling tussen Rijk en provincie voor in richting van het landelijk ge bied. Allerlei geldregelingen worden gebundeld in een Inves teringsbudget Landelijk Ge bied. ZLTO-er De Koeijer drong erop aan het vooral helder te houden. „Nu is het voor een ge woon mens niet meer te vol gen." ERIKZEE - Veel beweging, !troken, mediterrane voeding iet koesteren van sociale con- iten kunnen bijdragen aan langer leven. Die boodschap id gistermiddag nadrukke- gegeven tijdens het sympo- a over ouder worden in het leentehuis in Zierikzee. dgens C. Dingemanse van de GD Zeeland gaat het goed met gezondheid van Nederlandse 'deren in het algemeen en ïuwse in het bijzonder, die ge- iddeld het oudst worden in ing met de rest van Ne- dand. Toch is er volgens haar aanleiding ouderen te stimu li hun leefwijze te verande- ten behoeve van een langer ?n. Die stimulans wil de ID binnen afzienbare tijd ge- met het Preventie Team leren (PTO) dat in twee nefgemeenten per 1 januari van start moet gaan. Eén ede proefgemeenten is Schou- en-Duiveland. Het PTO gaat o preventief gezondheidson- ïzoek uitvoeren onder een ge teerde groep ouderen tus- ide 60 en 75 jaar. Het doel ,is 'deelnemers maatwerk te leve- ibij adviezen hoe zij hun leef den positief kunnen beïnvloe- door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het moest zo vrolijk worden. Allemaal kleurrijke parasolle tjes in de stad in plaats van ouderwetse kraampjes tijdens de driedaagse brade rie in Middelburg. Zelfs de naam van het evenement werd veranderd. Voortaan zou de braderie door het leven gaan als Parasoldagen Middelburg. Maar er was gisteren op de eerste dag van de braderie geen parasol te bekennen. „Tja", zegt Sjaak van den Berg van de Stichting Evenementen Middelburg te leurgesteld, „We hebben problemen met de wind. Acht of negen parasols zijn afge broken. Het is heel triest, heel jammer. Het leek ons zo leuk om, nu herinrichting van de binnenstad af is, de braderie op te vrolijken met parasols in plaats van de traditionele kraampjes. Want die passen nu niet meer in het straatbeeld. Maar op deze harde wind hadden we niet gere kend. Ook een paar partytenten hebben het begeven. Ik heb net vijfentwintig nieuwe parasols gekocht. Misschien kun nen ze morgen of zaterdag wel opgezet worden. Maar ik hoorde al dat het mor gen nog slechter weer wordt. Misschien moeten we voor volgend jaar iets heel an ders bedenken. Dus als iemand nog sug gesties heeft..." Met de herinrichting van de binnenstad is er permanent straatmeubilair geko men in de winkelstraten. Daardoor kan er geen rij marktkramen neergezet wor- VLISSINGEN - Vandalen zijn in de nacht van woensdag op donderdag flink tekeer gegaan op de Spuikomweg in Vlissingen. Rond 4.40 uur lagen negen grote plantenbakken onderste boven op beide rijbanen. Ook een pylon was daar wegge gooid. Even verderop, in de Spuistraat, waren ongeveer vijftien winkelwagentjes omgegooid. De politie heeft alles opgeruimd. De daders zijn niet be kend. MIDDELBURG - Een brommobiel en een auto zijn in de nacht van woensdag op donderdag op elkaar gebotst op de kruising van de Vlissingsesingel met de Poelendaelesin- gel. De bestuurder van de brommobiel, een 50-jarige man uit Oost-Souburg, kwam uit de Vlissingsesingel en wilde linksaf de Poelendaelesingel oprijden. De automobilist, een 76-jarige man uit Middelburg, draaide op datzelfde moment vanuit de Nieuwe Vlissingseweg de Poelendaele singel op. Beide mannen verklaarden door het groene licht te zijn ge reden. Hun voertuigen raakten beschadigd. MIDDELBURG - Drie mensen zijn de afgelopen dagen in Middelburg het slachtoffer geworden van een zakkenrol ler. Een 60-jarige vrouw uit Vlissingen en een 56-jarige dame uit Middelburg zijn gisteren in de binnenstad tussen 10.00 en 11.00 uur bestolen van hun portemonnee. Daarin zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's. Een dag eerder werd uit de jaszak van een 69-jarige Mid delburgse, de portemonnee gestolen. Dat gebeurde in de Stationsstraat omstreeks 13.15 uur. VLISSINGEN - De jongerengroep van het amateurthea ter De Zeeuwse Komedie in Vlissingen is genomineerd voor de Arend Hauwer Theaterprijs. Er zijn zes theaterge zelschappen genomineerd. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens de veertiende editie van de Theater4daagse, een landelijk festival van amateurtheater dat van 7 tot en met 10 oktober gehouden wordt. De jongeren van De Zeeuwse Komedie maakten onder lei ding van Sof ie van Schei jen een montagevoorstelling met sport als uitgangspunt. De voorstelling heet The Kiss en Cry Bench en gaat over winnen en verliezen; sport als emotioneel slagveld. De weergoden gooiden roet in het eten tijdens de Parasoldagen, voorheen de Middelburgse Braderie geheten: vanwege de sterke wind begaven een paar partytenten het en moesten de speciaal aangeschafte parasols opgeborgen blijven. foto Ruben Oreel den. Van den Berg betreurt dat eveneens. „Er staat nu hier en daar een kraam. Daardoor zit er soms best veel afstand tussen de marktkooplieden. Dat is jam mer. Maar we bekijken het maar van de positieve kant. De huidige opstelling is speelser. En ik hoor van bezoekers dat ze alles nu beter kunnen bekijken omdat niet iedereen op een kluitje staat te drin gen." De Parasoldagen duren nog tot en met za- door Inqrid Huibers YERSEKE - De brandveiligheid van een woning voor lichame lijk en verstandelijk gehandicap ten van de Stichting Arduin in Yerseke kan onvoldoende wor den gewaarborgd. Tot die con- (Advertentie) Cardiflor stopt de jeuk en tópt de huid herstellen. '^gevoeligheid voor UV-straling van de kan ach uiten in huiduitslag, meestal •te vorm van roodheid en kleine vocht- bSes of jeukende bultjes. Cardiflor «nulsie van VSM helpt goed bij deze vorm "to huidirritatie. Voor overige vormen van irritatie en eczeem kun je Cardiflor tee of zalf gebruiken. Gebleken is dat CanSflor de jeuk vermindert en de huid herstellen, Verkrijgbaar bij apotheek 81 ^ogist Prijs vanaf 6,50. V "'Af-WKfc? 'V; - ■vt.y clusie komen burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal. Zij weigeren een gebruiksvergunning voor het pand af te geven, zolang de stich ting haar zaakjes niet op orde heeft. B W en Arduin verschillen met name van mening over de brandmeldinstallatie die in het pand aan de Marijkelaan in Yer seke is aangebracht. Die geeft bij brand een melding aan de Stichting Personen Alarmering Zeeland die zonodig de brand weer moet inschakelen. Daarmee komt de veiligheid van de bewoners die vanwege een li chamelijke en of geestelijke be perking zichzelf niet kunnen redden, in het geding. De Stich ting Personen Alarmering Zee land is er niet op toegerust die verantwoording op zich te ne men, vinden de Reimerswaalse bestuurders. Zij raden Arduin dan ook aan om een door het Na tionaal Centrum Preventie ge certificeerde brandmeldinstalla tie aan te leggen die is aangeslo ten op de gemeenschappelijke meidcentrale Zeeland. Mocht Arduin hier van af willen zien, dan moet de organisatie - om toch een gebruiksvergun ning te bemachtigen - kunnen garanderen dat er te allen tijde minimaal twee zelfredzame me dewerkers in de woning aanwe zig zijn, waarvan er in ieder ge val eentje beschikt over een cer tificaat bedrijfshulpverlening. Omdat Arduin over meerdere vestigingen in Zeeland beschikt, is er over het voorgestelde brandprotocol vergaderd door de werkgroep brandpreventie, waarin alle gemeenten in de Oos- terschelderegio, de gemeente Veere en de Regionale Brand weer zeeland vertegenwoordigd zijn. Ook daar is het brandproto col unaniem afgewezen. Hoe in dividuele gemeenten vervolgens met het brandprotocol van Ai- duin om zullen gaan, is voorals nog onduidelijk. Zij kunnen in ieder geval niet terugvallen op het Bouwbesluit, waarin door het ministerie van VROM voor schriften zijn opgenomen ten aanzien van onder meer de vei ligheid van bouwwerken. In dat besluit staat geen exacte om schrijving van een woonvorm die het midden houdt tussen een gewone woning en een zorgin stelling, zoals die door Arduin in het leven geroepen is. Of Arduin een nieuwe brand meldinstallatie in de woning in Yerseke zal aanbrengen, laat zij in het midden. Niemand van de Stichting bleek gistermiddag be reid om commentaar te geven. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stichting Turnschool Zeeland en de Kegel club in Vlissingen moeten op zoek naar een nieuw onderko men. Beide verenigingen zijn ge huisvest op het voormalige ter rein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG), dat de gemeente Vlissingen begin dit jaar heeft gekocht. De gebouwen worden voor 2005 gesloopt. De Turnschool Zeeland traint vanaf begin vorig jaar in het Scheldekwartier in Vlissingen. De accommodatie van de kegel club staat op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Ko ningsweg. De gemeente wil op het voormalige KSG-terrein nieuwe woningen bouwen en het gebied herinrichten. De Turnschool geniet nog maar korte tijd van de locatie. Begin vorig jaar moest de Turnschool Zeeland, waarbij circa veertig toptumsters uit Zeeland zijn aangesloten, op zoek naar een nieuwe hal. De Turnschool had jarenlang de standplaats Middel burg. Door een conflict tussen MTV'69 uit Middelburg en de Turnschool moest de kweekvij ver voor talenten uitzien naar een andere locatie. Scheldekwartier De Sportraad Vlissingen zette zich in voor de Turnschool en' bood het Scheldekwartier aan. A. van den Beid van de Sport raad: „Ze wisten dat het tijde- door Emile Calon MIDDELBURG - Neem vrijwil lige brandweerlieden op partti me-basis in dienst. Op die ma nier is het mogelijk de ruggen graat van de brandweer in stand te houden, meent schei dend regionaal brandweercom mandant W. van Leersum. De Zeeuwse brandweer moet volgens hem steeds meer moeite doen om vrijwilligers te werven en vooral langdurig vast te hou den terwijl de vrijwilligers toch kern van de brandweer vormen. Van de 1200 Zeeuwse brands weerlieden zijn er 1100 niet in vaste dienst bij de brandweer. Tegelijkertijd moeten die vrij willigers wel aan een 'hoop zwa re eisen voldoen'. Ze moeten niet alleen klaar staan om bij nacht en ontij uit te rukken, ook moeten ze wekelijks oefenen en regelmatig cursussen volgen, zegt hij. De vrijwillige status is volgens Van Leersum dan ook maar zeer betrekkelijk. De vrijwilligers te kenen immers bij toetreding een contract waarin ze van alles be loven. Zo gaan ze onder andere de verplichting aan om bij alar mering zo snel als mogelijk naar da kazerne te komen om vervol gens voor onbepaalde tijd uit te rukken. Om het dreigende tekort aan vrijwilligers op te vangen is de brandweer enkele jaren geleden actief vrouwen gaan werven. In zowat alle korpsen zijn nu vrou wen actief. Van Leersum voor ziet echter dat het steeds moeilij ker wordt om overdag voldoen de vrijwilligers te hebben voor vooral de kleinere korpsen. Dat heeft alles te maken met het ver dwijnen van de werkgelegen heid uit de dorpen en de concen tratie daarvan in en bij de ste den. Hierdoor kunnen veel pen delende dorpsbewoners bij alar mering niet tijdig bij de eigen kazerne zijn. „Van oudsher vormt de middenstand de groe pering waaruit de vrijwilligers komen. Maar de winkels ver dwijnen uit de kleinere dor pen." pagina 17: elke brand geeft ellende (Advertentie) Cor Heijkoop [Verdaagd voor 'de Boulevard bij Boekhandel 't Spui I Oude Markt 5 I Vlissingen I lijk was. Het is jammer, want het is een goede locatie. We ma ken ons er sterk voor om een al ternatieve trainingsruimte te vinden." In ruim een jaar tijd heeft de sportraad gemerkt dat er van de turnschool een 'positieve stimu lans uitgaat'. Het is een aan winst voor Vlissingen. Ook ande re verènigingen, zoals VTV, Dios en binnenkort ook Astrow, maken gebruik van de toestellen en de topvoorziening. De Sportraad polst of de brand weerkazerne in de Van Dis- hoeckstraat het nieuwe onderko men van beide clubs kan wor den. De brandweer verhuist voor het einde van dit jaar naar een nieuwe kazerne aan de Stro men weg in Middelburg. Spam heet het spul. Compu tergebruikers kennen het feno meen: ongewenste boodschap pen die nauwelijks te trace ren afzenders in postboxen van pc's stoppen. Over potentieverhogende mid delen gaan die boodschappen vaak. Over de zegeningen van een penisvergroting. Over goedkope medicijnen. Over tientallen manieren om schat- hemeltjerijk te worden. En over de mogelijkheden die er zijn om de aanhoudende stroom spam te stoppen. Tot wanhoop gedreven over zoveel irritante e-mail ging de Bevelandse computeranal fabeet in op een aanbieding die ertoe moest leiden dat de stroom ongewenste post zou stoppen. En jawel, sindsdien ontvangt hij geen berichten meer over potentieverhoging, penisver groting, medicamenten en rijkdom. Maar zijn postbusje blijft vol lopen. Met spam die nu slechts één boodschap bevat: Stop de spam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11