Tik van een papieren tijger De hele Tour voor slechts €9/ ywdcrsop; De Tour voor slechts 9,90 re @ctie Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: wiow.pzc.nl. Zeveneneenhalf miljoen mensen zagen dinsdagavond op televisie hoe Ruud van Nistelrooy Oranje toch nog naast de Duitse natio nale ploeg hielp. Op Forum, de virtuele dorpspomp op de websi te van de PZC, werd deze week de vraag gesteld of al dat voet bal op televisie wel zo wenselijk is. Een bezoekster die liever ano niem wil blijven en haar bijdra ge daarom ondertekent met 'een Oranje weduwe', meldde al voor de aftrap van Nederland-Duits- land dat ze het beu was. „Gek word ik er van. Overal proberen ze je oranje hoedjes te verkopen, oranje koekjes, oranje vla. La ten we hopen dat Nederland het niet ver schopt in het EK. Straks sta ik weer voor gesloten winkels of nul service omdat ze ook in de winkels het voetbal moeten zien. Achterlijk. Het land lijkt verdeeld in zinnige mensen en voetbalidioten." Puntenrijbewijs Op het Forum werd deze week ook een andere actuele kwestie aan de orde gesteld: de invoe ring van het puntenrijbewijs. De vraag luidde: Moet er stren ger opgetreden worden tegen overtredingen en misdragingen in het verkeer of is Nederland al streng genoeg? Heel bijzonder, want dat gebeurt op het Forum toch vrij zelden: de vraag lever de geen enkele reactie op! vrijdag 18 juni 2004 |j f Tijdens het Europees Kampioenschap voetbal in Portugal tuimel de deskundigen over elkaar heen om de zeepkist te mogen bestijg gen. Maar zoals iedereen weet, is er in Nederland maar één echte deskundige, die zijn wijsheden bovendien dermate ingewikkeld; woordt, dat niemand het waagt zijn kennis van zaken te betwijfc. len. Vandaag biedt de rubriek Zeepkist daarom bij wijze van ufo» dering ruimte aan slechts één mening, die van Johan Cruijff, Het taalgebruik heeft zelfs een eigen benaming gekregen: Cruiigj. aans. Meestal gaat het om een waarheid als een koe, maar door Cruijff uitgesproken Als het niet goed gaatdan gaat het niet goed), klinkt het alsof er heel lang over is nagedacht. Zijn bekend- ste uitspraak is in alle situaties en op alle tijdstippen toepasbaar Elk nadeel heb z'n voordeel. Maar wat te denken van deze, voorè wedstrijd tegen de Tsjechen: Als je één goal meer maakt dan de ander, dan win je. jiRin Ervaring. Dat heb je of dat heb je niet. SUW Toeval is logisch. Ik ben overal tegen. Tot ik een besluit neem, dan ben ik ervoor Lijkt me logisch. De waarheid is nooit precies zoals je denkt .dat hij zou zijn. Vaak moet er iets gebeuren voordat er iets gebeurt. Je bent net zoveel waard als de tijd die je op tv komt. Je moet schieten, anders kun je niet scoren. Ik maak eigenlijk zelden fouten, want ik heb moeite me te vergis sen. Voetbal is simpel. Het is echter moeilijk om simpel te voetballei 'm ide Je kunt beter ten onder gaan met je eigen visie dan met de visie te. n een ander. BChl' au De Italianen kennen niet van jou winnen maar je kunt wel van hm verliezen; da's logisch. En op de vraag of een gelovige voetballer een streepje voorheeft Ik geloof het niet. In Spanje slaan alle 22 spelers een kruisje voor dat ze het veld opkomen. Als het werkt, zal het dus altijd een gdij spel worden. Je gaat het pas zien als je het door hebt. En tot slot een relativering: Als ik thuiskom van een televisie-analyse, vraagt mijn vrouw: um heb je gezegdDan zeg ik: al sla je me dood. Citaat Zinloze woordcombinaties lijken wel poëzie, maar zijn dat uiterst zelden. Boudewijn Büch door Dick Bosscher Een lezer benaderde de hoofdredac tie vorige week met een opmerkelij ke klacht. Opmerkelijk, omdat de klacht betrekking had op een bericht dat niet in de PZC, maar in een plaatse lijk huis-aan-huisblad stond. Een van brandstichting verdachte man was daar in met naam en toenaam genoemd. De lezer was het er volstrekt niet mee eens dat de privacy van de verdachte zo eenvoudig was geschonden en wilde we ten wat haar mogelijkheden zijn om dit aan de kaak te stellen. De eerste gedach te die dan opkomt is: een klacht indie nen bij de Raad voor de Journalistiek. Nu is het nog maar de vraag of de Raad deze lezer wel ontvankelijk zal verkla ren, want wat is haar belang in deze kwestie? Maar stel dat de betreffende verdachte de klacht zou indienen, dan lijkt de kans groot dat de redactie van het huis-aan-huisblad op de vingers wordt getikt. Daar zit 'm trouwens de makke: de Raad is een papieren tijger. Want het oordeel mag dan nog zo vernietigend zijn voor het betreffende medium, de Raad heeft geen enkel dwangmiddel tot haar beschikking. Ze kan het medium dat de fout in ging, zelfs niet verplich ten de uitspraak te publiceren. Mede daardoor staat het voortbestaan van de Raad op het spel. Een toene mend aantal hoofdredacteuren vindt de raad dermate weinig gezaghebbend, dat zij haar volstrekt negeert. Schaf maar af en laat de rechter oordelen over fou ten in de media, betogen zij. Daar staat tegenover dat de gang naar de rechter vaak tijdrovend en duur is. Zullen men sen die moeite nog wel nemen als zij ei genlijk alleen uit zijn op een principiële uitspraak? Het is dan ook de vraag of de Raad de 45 jaar zal volmaken. Nog in de loop van dit jaar wordt over de toe komst van de Raad een uitspraak ver wacht van het Genootschap van Hoofd redacteuren. Voorstanders van de Raad zeggen dat het helemaal niet draait om macht of kracht. De Raad is er in hun ogen alleen om een oordeel uit te spreken en op die manier bij te dragen aan discussies over joumalistiek-ethische kwesties. Om dat te kunnen plaatsen, moeten we terug in de tijd, naar de oprichting van de Raad. In de jaren van de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog groeide onder Journalistenverenigingen de behoefte 4 weken Tour de France voor 9,90 Noteer mij voor een Tour-proefabonnement voor €9,90 (van 30 juni tot 28 juli) Ik geef daarbij toestemming eenmalig 9,90 voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Stuur de volledig ingevulde bon in een ongefrankeerde enveloppe naar: PZC Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes. Bellen kan ook: 0800 O231 231 (gratis) Neem nu een Tour-proefabonnement en ontvang vier weken de PZC (30 juni tot 28 juli). Behalve alle Tourverslagen en een spannend Tourspel ook nog een complete regionale krant, 6 dagen per week 's-morgens vroeg bij u thuisbezorgd! /J Voorletter(s): m/v Straat: nr: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn: (post)bankrekeningnummer: handtekening: Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon van PZC vindt u nadere informatie g I Kunnen klagers over de media straks nog wel bij de Raad voor de Journalistiek terecht? foto Ruben Oreel om een goede uitoefening van het be roep veilig te stellen. In 1948 richtte de Nederlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) de Raad van Tucht op. Deze Persraad oordeelde alleen over leden van de NVJ en kon in geval van onpro fessioneel gedrag een journalist beris pen, tijdelijk schorsen of hem het lid maatschap ontnemen. Een jaar of tien later ontstond tumult rondom parlementair redacteur Henri Faas. Hij omzeilde het embargo dat over de Troonrede en Miljoenennota was afgesproken omdat hij de informa tie al uit andere bronnen had verkregen en publiceerde het een en ander in de Volkskrant. De regering was woedend en sloot de journalist gedurende een jaar uit van alle overheidsinformatie. Op dat moment kwam de zwakte van de Raad van Tucht aan het licht: de rege ring had de zaak niet bij de Raad aange kaart omdat die alleen competent was te oordelen over journalisten die bij de NVJ waren aangesloten. De NVJ be sloot daarop de Raad van Tucht om te bouwen tot een Raad voor de Journalis tiek die ook klachten tegen niet-georga- niseerde journalisten in behandeling mocht nemen. Sindsdien is de Raad een onafhankelijke instantie die ook op ei gen initiatief uitspraken kan doen. De Raad bestaat uit een voorzitter (J.B. Fleers, raadsheer in de Hoge Raad), negen journalist-leden en acht leden die niet journalist zijn. De benoe mingen gelden voor vier jaar. De raad onderzoekt vooral of een journalist zorg vuldig zijn werk heeft gedaan en of een medium met een publicatie of uitzen ding 'geen grenzen heeft overschreden van wat, gelet op de eisen van journalis tieke verantwoordelijkheid, maatschap pelijk aanvaardbaar is'. De Raad doet rond de zestig uitspraken per jaar. Die worden gepubliceerd op de website van de Raad en in het vakblad De Journa list. De PZC is in de 44 jaar dat de Raad voor de Journalistiek nu bestaat, vijf keer op haar bordje gekomen. In één ge val werd de krant op de vingers getikt: in 1985 had de PZC gemeld dat een Vlis- singer was overleden na heroïnege bruik. Familie van de overledene be klaagde zich er met succes over dat de doodsoorzaak was vermeld. De Raad vond dat het vermelden van het heroïne- j gebruik 'bij een groot deel van het pu bliek een verband oproept met crimina liteit. Van een dergelijk bericht zal al dus voor de overledene en diens nabe staanden een stigmatiserende werking uitgaan'. Tijden veranderen; het is maar zeer de vraag of de Raad daar negentien jaar la- ter net zo over zou oordelen. Raad voor de Journalistiek: Joh. Ver meerstraat 22 1071 DR Amsterdam. Te lefoon 020-6735727 www.rvdj.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10