Prodi staat achter Nederland Geen bewijs samenwerking Irak en Al Qaeda bij 9/11 gratis Probeer Veel doden door treinongeval in India Mullah Krekar in Jordanië veroordeeld tot dwangarbeid BEVER" Doof parlementslid doet intrede in Vlaanderen Bulgaars oog ontwormd Voorzitter Commissie steunt Den Haag inzake streng eurobeleid Vlaamse actrice Zimmermann (61) overleden Vlaams Blok aan tafel voor egioregering Walvisjacht neemt weer toe Theems barst weer van het leven Zus Haider nieuwe leider FPÖ Roep om boycot Fahrenheit 9/11 TREKKER VAN DE WEEK Duitser beboet na vreemdgaan Verzet tegen Bush groeit Doden in mijn donderdag 17 juni 2004 WISSEL - Een dove vrouw -f aiieen gebarentaal spreekt, .«kozen in het parlement van ^anderen. De 35-jarige Helga tyvens uit Gent is het eerste do it parlementslid van België. foor de komst van de vrouw gort het regionale parlement al- krlei aanpassingen verrichten. In de bankjes komen plaatsen voor doventolken. Ook moet het brandalarm worden uitgebreid met felle lampen: een belletje is niet langer genoeg. „Ook al ben ik het eerste dove parlementslid, ik ben niet het parlementslid voor de doven", beklemtoonde Helga Stevens gis teren in de Gazet van Antwer pen. „Ik wil er zijn voor ieder een en aandacht geven aan alle mensen die het moeilijk heb ben." De vrouw deed zondag voor de derde keer mee aan de verkiezingen, maar zij kreeg nu voor het eerst genoeg stemmen. Ze is lid van de Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA), die streeft naar een onafhankelijk Vlaande ren. De dove vrouw heeft al een op vallende carrière gemaakt. Ze werkt momenteel als advocate. Tegelijk is ze directeur van de Europese Unie voor Doven. On dertussen is ze ook echtgenote, moeder van een meisje van twee en zwanger van een tweeling. Hoe ze dat gaat combineren? „Geen idee", zegt ze. „Ik moet het allemaal nog bekijken. Maar het werk voor de dovenorganisa- tie wil ik wel graag blijven doen." In Nederland is er voor zover bekend geen Tweede-Ka merlid geweest dat volledig doof was. Wel waren er slechtho rende parlementariërs die een krachtig gehoorapparaat ge bruikten, aldus het bureau voor lichting van de Tweede Kamer gisteren. ANP lannnze redactie buitenland BRUSSEL - Voorzitter Prodi jan de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europe- eUnie, steunt Nederland in het (trzet tegen pogingen om afspra ken over de euro minder streng it maken. [en voorstel in die richting van juitsland. Italië, Polen en Grie kenland omschreef hij gisteren is een 'donderslag bij heldere ZOERSEL - De Vlaamse actrice Denise Zimmermann is dinsdag- irond in haar woonplaats Zoer- sl(België) overleden. Ze was 61 aai.Ze stierf onverwacht. debuteerde in 1964 als als tedemona in Shakespeare's jthello. Een hele reeks van in- imkwekkende vrouwenrollen loigde. Ze werd ook in Neder- mö bekend door haar rol van IsvanBerckelaar in het popu- nre televisiefeuilleton Wij, He rn van Zichem, naar de vertel den van Ernest Claes (1968). "anaf het begin van het Vlaam- seHet Toneelhuis in 1998 bleef Smmermann een vertrouwd ge- icht in de beroemde Bour- ■schouwburg in Antwerpen. Lik Perceval vroeg haar voor ijn eerste Toneelhuisproductie mciska (1998 en 1999). Re- Hit speelde ze naast Jan De- lar in Bloedarm (2002 en i)03). ANP 1USSEL - Voorzitter Leterme n de Vlaamse christen-demo craten (CD&V) nodigt het ex treemrechtse Vlaams Blok uit «oor een 'informatieronde' om komen tot een regioregering, olgens Leterme is het nadruk kelijk niet de bedoeling om met partij te gaan regeren. Lit respect voor de 980.000 censen die zondag op het Blok diben gestemd', wil hij wel we- nhoe de partij denkt over be paalde beleidspunten. een verduidelijking van bepaalde standpunten nodig", tdus Leterme. Hij heeft alle laamse politieke partijen uitge nodigd, ook de groenen, die laandagavond al lieten weten de oppositie te verkiezen. Daar door is alleen een coalitie tussen CD&V en Blok of de drie tradi tionele 'families' (christen-demo craten, socialisten en liberalen) "k. Niemand ziet zo'n 'tri partite' echter zitten. Op grond van het 'cordon sanitaire' rond bet Blok wil geen enkele andere partij echter met extreemrechts hemel'. Volgens Prodi willen de vier lidstaten 'het al zeer lage ni veau van economisch bestuur van de EU nog verder verminde ren'. De vier vinden dat de Com missie een minder zware rol moet krijgen bij het aanpakken van lidstaten die te hoge begro tingstekorten hanteren. Prodi noemt dat 'een slecht proces voor de hele Unie'. Nederland uitte maandag bij monde van minister Bot van Bui tenlandse Zaken al kritiek op het Duitse initiatief. Nederland maakt zich in de EU al jaren sterk voor strengere regels om de begrotingen van de lidstaten in de hand te houden. De rege ring-Balkenende vreest anders te hoge rentetarieven in de euro zone. Bot toonde zich maandag ver rast over het feit dat Duitsland met de drie andere landen de brief heeft opgesteld, waarin de Europese Commissie in de toe komst tegen begrotingszondaars veel minder vergaande stappen kan nemen dan oorspronkelijk in de grondwet zou worden op genomen. Prodi sluit zich nu bij het Nederlandse verzet aan. Snel akkoord Prodi riep de EU-leiders verder op snel een akkoord te bereiken over de grondwet, die de Unie na de uitbreiding met tien lidsta ten soepeler moet laten draaien. De uitslag van de Europese ver kiezingen en de lage opkomst daarvoor geven volgens hem ook aan 'dat de mensen willen dat Europa nog beter moet func tioneren'. Volgens Prodi is er onder de EU-regeringsleiders geen meer derheid te vinden voor de kandi daat die hem moet opvolgen. In tegenstelling tot vroeger is daar nu geen unanimiteit voor nodig. Toch proberen de EU-leiders, die daar vanavond over vergade ren in Brussel, wel overeenstem ming te bereiken. Dit wordt moeilijk, zeker nu Groot-Brit- tannië een veto heeft uitgespro ken over de meest genoemde kandidaat, de Belgische premier Verhofstadt. De Vlaamse libe raal is te pro-Europees voor Londen. Tien jaar'geleden blok keerde de toenmalige Britse pre mier Major ook al de benoeming van zijn Belgische collega De- haene airvoorzitter van de Euro pese Commissie. Ook Dehaene was te veel pro-Europa naar de zin van de Britten. ANP NEW DELHI - In India zijn gisteren zeker twintig mensen om het leven gekomen na dat een trein ontspoorde op een brug. Honderd anderen raakten gewond door het on geval in de deelstaat Maharashtra in het westen van India. De trein was op weg van Mangalore in het zuiden van India naar Bombay. In een bergachtig gebied aan de kust werd de trein geraakt door vallende brokstuk ken en ontspoorde op de brug. De locomotief stortte van de 30 meter hoge brug de bijna 2000 euro. SOFIA - Bulgaarse artsen hebben een tien centimeter lan ge worm uit het oog van een patiënt getrokken. De man werd geopereerd omdat hij een gezwollen oog had gekre gen en er steeds slechter zag. Vólgens media in Sofia heeft het beestje zich ontwikkeld uit een eitje'dat door een onbekende oorzaak in het oog van de man terechtkwam. ANP/DPA DEN HAAG - Voor het eerst sinds begin jaren negentig zijn dit jaar jagers in drie landen - Japan, Noorwegen en IJsland - uitgevaren voor de walvisjacht. Volgens de inter nationale dierenbeschermingsorganisatie Ifaw bereikt de ze jacht nu een hoogtepunt in vijftien jaar en is wereldwij de actie nodig. De Japanse walvisvaarders willen dit jaar 150 dwergvin vissen, tien potvissen, vijftig bryde's en vijftig Noorse vin vissen vangen. Hun Noorse collega's mogen dit jaar 670 walvissen binnenhalen. De IJslandse regering wil in 2004 en 2005 in totaal vijfhonderd dwergvinvissen, gewone en Noorse vinvissen doden. ANP LONDEN - De Britse rivier de Theems, die door de hoofd stad Londen meandert, was ooit een van de vuilste water stromen van Europa. Maar het tij lijkt definitief gekeerd. Intussen barst het er weer van het leven, met de recente vangst van een zeepaardje in de riviermonding als voorlo pig nieuw hoogtepunt. Een beetje zielig is wel dat het gevangen zeepaardje geen kans krijgt om zijn leven in de Theems te slijten. Het dier tje is naar een toeristisch zeeaquarium gebracht. Behalve van het zeepaardje is de rivier, en dan vooral de monding aan zee, ook weer het domein van zeehonden, zeldzame reigersoorten en vissen als de mul, makreel, zeebaars en ansjovis. ANP WENEN - Ursula Haubner is de nieuwe leider van de rechtse Oostenrijkse Vrijheidspartij (FPÖ). Dat meldde het Oostenrijkse dagblad Der Standard gisteren. Haub ner is de zus van partijprominent Jorg Haider. Zij wil her vormingen binnen de partij doorvoeren en het regeerak koord met de Oostenrijkse Volkspartij (ÖVP) herzien. De afgelopen Europese verkiezingen zijn voor de FPÖ dra matisch verlopen. ANP/DPA WASHINGTON - Verschillende Amerikaanse conservatie ve groeperingen willen voorkomen dat de film Fahrenheit 9/11 van regisseur Michael Moore in Amerikaanse biosco pen gaat draaien. Op het internet circuleren petities waar in wordt gedreigd met een boycot van distributeurs Lions Gate en IFC en bioscopen die de film wel vertonen. „Michael Moore is schuldig aan hoogverraad", aldus con- servativepetitions.com. „Moore steunt onze vijanden in de oorlog tegen het terrorisme." De organisatie Move America Forward beschuldigt Moore van het verspreiden van leugens om de Amerikaanse president Bush ten val te brengen. ANP diepte in, drie wagons bleven aan de brug hangen. De Indiase televisie zond na het ongeluk beelden uit van handen en voeten die uit de ramen staken. Reddingswerkers hebben met veel moeite de slachtoffers uit de wagons kunnen halen. In totaal waren er zeker duizenc passagiers in en op de overvolle de trein. De autoriteiten hebben de getroffen families voor iedere dode 100.000 rupee compensatie toegezegd. Dat is foto Arko Datta/RTR le christen-democraten kwa men zondag op een kartellijst met de gematigde Vlaams-natio- Mlisten van de N-VA nipt als grootste formatie in het nieuwe Vlaamse regioparlement uit de Het Vlaams Blok boekte te genover de Kamerverkiezingen van vorig jaar een winst van mjna 6 procentpunt en werd de tweede partij in Vlaanderen met ;ru® 24 procent van de stem- van onze reactie buitenland WASHINGTON - Terreurbewe ging Al Qaeda en het Irak van Saddam Hoessein hebben niet samengewerkt bij de aanslagen van 11 september 2001 op New York en Washington. Volgens het voorlopige rapport van de onafhankelijke Amerikaanse commissie die de aanslagen on derzoekt, bestaat hiervoor geen 'overtuigend bewijs'. De commissie stelt in haar rap port dat Osama bin Laden ten tijde van zijn verblijf in Soedan 'wel onderzoek heeft gedaan naar mogelijke samenwerking met Irak'. Een hoge functionaris van de Iraakse inlichtingen- Bever Kid Comfort I stevige kinderdrager geiaig t/m zat. 26 juni ZWERFSPORT Outdoor Innovators Bredabaan 968 Antwerpen/Merksem [E19 Antwerpen-Breda afslag 5 Merksem/Schoten} kijk ook op www.bever.nl dienst bezocht volgens de com-, missie de leider van Al Qaeda be gin jaren negentig drie keer in het Afrikaanse land, het laatst in 1994. Volgens de commissie wilde Bin Laden trainingskam pen in Irak inrichten en vroeg hij om wapens. Na zijn terug keer in Afghanistan zou er nog enkele malen contact zijn ge weest met Bagdad. Dit leidde echter niet tot een samenwer king tussen beide partijen. De commissie schrijft verder: „Twee hooggeplaatste metgezel len van Bin Laden hebben kei- PADERBORN - Duitse reddings werkers hebben een man een re kening van 12.000 euro gepre senteerd, omdat hij deed alsof hij dood was. Hij zette een onge val in scène, zodat hij onge stoord een maand bij zijn gelief de kon doorbrengen. Dat maakte gisteren een woord voerder van de West-Duitse stad Paderbom bekend. De man verdween midden februari. Hij liet zijn motorfiets met lopende motor achter op de oever van een rivier. Brandweer en politie vreesden een geval van verdrin king en zochten wekenlang naar een lichaam. De man keerde uiteindelijk te rug naar huis. De autoriteiten ei sen de kosten voor hun inzet te rug, uit gerechtigdheid en voor de belastingbetalers. ANP/AFP hard ontkend dat er banden be staan tussen Al Qaeda en Irak Wij hebben geen overtuigend be wijs gevonden dat Irak en Al Qaeda samenwerkten bij de aan vallen op de Verenigde Staten." Schril contrast De uitkomst van de commissie staat in schril contrast met uitla tingen van de Amerikaanse rege ring. Vice-president Cheney zei deze week nog dat Saddam Hoessein 'langdurig banden on derhield met Al Qaeda'. Deze ge dachte wordt gedeeld door presi dent Bush, al erkende hij vorig jaar september wel dat er geen bewijs is dat Saddam Hoessein betrokken was bij de aanslagen van 11 september 2001. De commissie schrijft verder dat Al Qaeda sinds 2001 gede centraliseerd is, maar regionale terreurnetwerken nog steeds steunt bij aanslagen en helpt met trainingen en financiën. Bo vendien zou Bin Laden zeer geïnteresseerd zijn in het plegen van een aanslag met een che misch, biologisch of nucleair wa pen. Een van de grootste bedrei gingen van Al Qaeda voor de VS is een aanval met antrax, aldus de commissie. Intussen meldde The New York Times gisteren dat de commissie met een uiterst kritisch rapport komt over de rol van de Ameri kaanse luchtverdediging bij de aanslagen van 11 september. Volgens een conceptrapport was het commando van de binnen landse luchtverdediging van het Pentagon totaal onvoorbereid op een terroristische aanslag op Amerikaanse bodem. Een meer georganiseerde reactie van het het North American Aerospace Defense Command (Norad) zou mogelijk piloten in staat hebben gesteld om het vliegtuig neer te halen dat zich in het Pentagon boorde. Dat gebeurde 50 minu ten, nadat een eerste toestel zich in een toren van het WTC had geboord. De noodverordening van vi ce-president Cheney om gekaap te toestellen neer te schieten be reikte de piloten pas, nadat het laatste toestel was neergestort in Pennsylvania. ANP/AFP WASHINGTON - Zesentwintig gepensioneerde Amerikaanse topdiplomaten en -militairen zijn gisteren een offensief begon nen tegen de herverkiezing van president George Bush. Volgens de voormalige diploma ten en militairen schaadt het buitenlandbeleid van Bush de Amerikaanse nationale veilig heid en vervreemdt hij de Vere nigde Staten van de internatio nale gemeenschap. Ook de ma nier waarop Bush met milieu vraagstukken, het Midden-Oos ten, aids, etnische en religieuze conflicten en wapenbeheersing omgaat keuren ze af. Onder de diplomaten zijn twin tig oud-ambassadeurs in onder meer Israël, Groot-Brittannië, Saoedi-Arabië en Rusland. AP RIO TURBIO - Bij een brand in een steenkolenmijn in het zuid westen van Argentinië zijn min stens zes mijnwerkers om het le ven gekomen. Reddingsteams zijn nog op zoek naar acht vermisten, maar er is weinig hoop dat zij nog in leven zijn. AP van onze redactie buitenland AMMAN - Een Jordaanse rech ter heeft de Iraaks-Koerdische Mullah Krekar gisteren bij ver stek veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. De in Noorwegen wonende leider van de radicale Ansar al Islam is schuldig bevon den aan terrorisme en steun aan het Al Qaeda-netwerk. Het proces tegen Krekar maakte deel uit van een massaproces te gen in totaal vijftien personen van wie er slechts een aanwezig was in de rechtszaal. Ahmad al Riyati was de enige beklaagde die tegenover de rechters stond. Hij kreeg net als Krekar en ze ven anderen vijftien jaar opge legd. De aanklachten tegen de overige zes werden ingetrokken omdat de verdachten zijn overle den. Al Riyati hoeft van de presi dent van de rechtbank niet zijn volledige straf uit te zitten. De Noorse justitie zei juist dins dag haar onderzoek naar Kre kar te hebben gestaakt. Justitie kon niet genoeg bewijs verzame len om een aanklacht wegens terrorisme en doodslag tegen de moslimgeestelijke hard te ma ken. De politie onderzocht ver denkingen van poging tot moord op rivalen in Irak. Ook vermoedde de politie dat Kre kar had aangezet tot criminele activiteiten. Krekar heeft altijd alle banden met terrorisme ont kend. Sinds 1991 woont hij in Noorwegen als vluchteling. ANP/AFP (Advertentie) Gillette Mach 3 Turbo Gillette Razor met 2 scheermesjes. Art. nr. 104152 Aankoopbedrag terug via ft 9! bank/giro ar# 'Max. 1 per klant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5