lui Anonimiteit is bij de BBE van levensbelang Stroomuitval kan reëel risico worden f PZC PZC A Inzet van de BBE Toptalent geduldige Rutte en Van Hoof Defensie beschermt identiteit uit vrees voor represailles baL 17 juni 1954 donderdag 17 juni 2004 Bijzondere Bijstandseenheid (BBE) De BBE van de Manniers ontstond in 1973 als de Close Combat Unit Aanleiding waren de terroristische aanslagen begin jaren zeventig. De eenheid is o.a. ingezet tijdens de Molukse gijzelingsdrama's in 1975.1977 en 1978. MIN. DEFENSIE MIN. JUSTITIE Leden worden geselecteerd uit vrijwilligers uit het Korps Mariniers. Zij krijgen een I 26-weken durende speciale training. KORPS MARINIERS (ca. 3000 man) Mariniers Groep Operationele Opleidingscentrum Eenheden Mariniers Rotterdam Doorn 11 Directe aansturing Amfibisch Mariniers- Gevechtssteun- Logistiek balaljon bataljons bataljon bataljon 1 t/m 3 Mountainleader verkenningspeloton Luchtverdedigingspeloton Genieverkenningspeloton Amfibisch verkenningspeloton Mortiercompagnie i Standplaats: Van Braam Houckgeest- f kazerne in Doom r Paraatheid: VAfwisselend in hoog alert, alert of v- rust. Een team kan binnen Nederland ^jn 90 minuten op de plaats van incident aanwezig zijn. Standaarduitrusting SigSauer226/ Giock 17 Diemaco C7 aanvalsgeweer Heckler Koch machinepistool ooi W MP5 anp bron' Koninklijke Marine door Ferdi Schrooten De Bijzondere Bijstand Een heid (BBE) is opgericht na de bloedige gijzeling van Israëli sche sporters op de Olympische Spelen van 1972 in Miinchen. De BBE komt in actie als ge- weldsinzet vereist is die de capa citeiten van de politie te boven gaat. De leden beschikken over zware vuurwapens, ze dragen zwarte tenues en opereren bij voorkeur in het donker. In de jaren zeventig kwam de BBE een aantal malen in actie, zoals bij de Molukse gijzelingen in 1975, 1977 en 1978. Ook werd de BBE onder meer ingezet bij gijzeling van de Franse ambassa de in Den Haag in 1974. In 1997 zijn BBE'ers ingezet voor de evacuatie van Nederlan ders uit Albanië, toen dat land in complete chaos verkeerde, en bij de aanhouding van oorlogs misdadigers in ex-Joegoslavië. Op 27 september 2001, kort na de terreuraanslagen in de VS, kwamen BBE'ers in actie voor de bewaking van vier tunnels in de Randstad in verband met een mogelijke bomaanslag. Het jaar erop hielpen BBE'ers met boar ding-operations mee met het toe zicht op het wapenembargo in de 'Indische Oceaan in verband met de oorlog in Afghanistan. Inzet van de BBE gebeurt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Justitie, dat de eenheid dan 'leent' van het mi nisterie van Defensie. Goedkeu ring van een missie moet vooraf worden gegeven, maar kan in uitzonderingsgevallen ook ach teraf worden verleend. GPD Defensie-experts zijn boos nu is uitgelekt dat de marinier die vo rig jaar in Irak een plunderaar zou hebben doodgeschoten, in de jaren negentig in het buiten land actief toas voor de antiter reurbrigade BBE (Bijzondere Bijstand Eenheid). Uit vrees voor represailles beschouwt De fensie de identiteit van BBE'ers als staatsgeheim. door Ferdi Schrooten Nu en dan gunt de Bijzonde re Bijstand Eenheid (BBE) buitenstaanders een kijkje in de keuken. Onder strikte voorwaar den mag de pers komen kijken hoe leden van de elite-eenheid trainen op het beëindigen van gijzelingen, vliegtuigkapingen of gewelddadige overnames van booreilanden. Stelregel is daar bij: geen namen. En als een lid van het keurkorps al sprekend wordt opgevoerd, dan alleen met zijn (bij de BBE zitten geen wouwen) voornaam. Maar zelfs die naam kan zijn verzonnen. „De doelwitten van eenheden als de BBE zijn hele, hele enge mensen", zegt generaal-majoor der mariniers b.d. Frank van Kappen. De BBE'ers staan al dertig jaar klaar om terroristen en andere levensgevaarlijke figu ren onschadelijk te maken. Al kort na de oprichting van de BBE ondervonden de terreurbe strijders dat de dreiging niet voorbij is als een gijzeling of ka ping is beëindigd. In 1974 gaf toenmalig BBE-commandant ka pitein Spiekerman van Weeze- lenburg na de beëindiging van de geruchtmakende gijzeling in de Scheveningse gevangenis tekst en uitleg op tv. „Zijn ver schijning bleek kort daarna al een groot veiligheidsrisico. Een van de gijzelnemers was een ge vaarlijke Palestijn", zegt Kees Homan, generaal-majoor der mariniers b.d. „Om veiligheids redenen is Spiekerman meteen overgeplaatst naar Aruba." De marinier die wordt verdacht van de moord op een Irakees vo rig jaar december, was ook BBE' er. Homan sluit niet uit dat de marinier risico loopt nu is uitge lekt dat hij in de jaren negentig als BBE'er in het buitenland ac tief was. Hij voerde onder meer missies uit in Cambodja en Hai ti. BBE'ers zouden daar zijn in gezet voor de bescherming van VN-vredesmissies. Tegelijker tijd konden ze op pad worden gestuurd voor speciale opera ties, zoals het onschadelijk ma ken van gijzelnemers, rebellen en terroristen. Voor zijn verdiensten zou de ma rinier ook zijn onderscheiden. Mogelijk was hij in de jaren ne gentig ook betrokken bij opera ties in voormalig Joegoslavië. Daar zijn leden van antiterreur brigades ingezet bij het arreste ren van verdachten van oorlogs misdaden, die zijn overgebracht naar het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Het ministerie van Defensie wil daarover geen uitspraken doen. Maandag nog probeerde het mi nisterie inderhaast via de rech ter te voorkomen dat een ambts bericht van het Openbaar Minis terie met details over het BBE-verleden van de marinier via het NOS-journaal openbaar zouden worden. Advocaat Geert-Jan Knoops vindt het onaanvaardbaar dat dit soort staatsgeheime informa tie bekend is bij justitie en nu op straat ligt. Generaal-majoor b.d. Van Kappen kan zich daar alles bij voorstellen. Ook hij kent gevallen van BBE'ers die langdurig naar het buitenland zijn overgeplaatst, nadat hun identiteit bekend raakte. „Je treedt op tegen hoogst gevaarlij ke criminelen en terroristen. Dat is vooral ook een risico voor je gezin. Dat is je zwakke punt. En daar pakt dat soort figuren je," Homan snapt niet dat de rechtbank de uitzending van het NOS-Journaal niet heeft ver boden. Het maakt hem niet uit dat de marinier van moord wordt verdacht. „Het is volstrekt verkeerd van uit veiligheidsoogpunt. Stel je voor dat de marinier betrokken is geweest bij het oppakken van oorlogsmisdadigers in Joegosla vië. Of dat figuren daar alleen al dénken dat hij daarbij betrok ken was of kan zijn geweest. Vergeet niet dat in die gebieden aardige verbanden bestonden tussen hoge militaire functiona rissen en de zware, georgani seerde misdaad. Het zou mij niks verbazen als via de georga niseerde misdaad wordt afgere kend met iemand die een oor logsmisdadiger heeft opge pakt", aldus Van Kappen. GPD BBE oefent in de Rotterdamse haven. foto Phil Nijhuis/GPD Nederland is voor zijn stroom voorziening nu al afhankelijk van' het buitenland. Straks staan buitenlandse energiebe drijven in de rij om de Neder landse kleinduimpjes over te ne men. Hoe zullen zij handelen als er een stroomcrisis dreigt, zoals in de zomer van 2003? Komen wij hier dan als eerste zonder stroom te zitten? door Rob Leemhuis Het is voor de Nederlander vanzelfsprekend dat er al tijd stroom uit het stopcontact komt. Als de elektriciteit toch uitvalt, mopperen we even flink, maar over het algemeen is er weinig reden tot klagen. Want gemiddeld zit een Neder lander ongeveer een half uur per jaar zonder stroom. In verge lijking met de landen om ons heen is dat heel weinig. Toch zijn we sinds vorig jaar zo mer niet meer zo zeker van onze stroomvoorziening. Door de hit tegolf moesten centrales noodge dwongen op een lager pitje draaien, waardoor een tekort dreigde. Terwijl de ene helft van Nederland op vakantie was, leef den de thuisblijvers wekenlang met 'Code Rood'. Netbeheerder Tennet, die het Nederlandse stroomnet op spanning moet houden, stond meerdere malen op het punt hele regio's ineens af te schakelen. Alleen zo was te voorkomen geweest dat heel Ne derland in het donker zou ko men te zitten. Scheerde Nederland in 2003 langs de rand van een energiecri sis, elders ging het wel fout. Door een grote storing werden een groot deel van de Verenigde Staten en Canada lamgelegd. In New York moesten gestrande fo renzen tussen wildvreemde men sen op straat overnachten. Hoewel de ooi-zaak pas na we ken werd gevonden, bleek een ding al snel: het hoogspan ningsnet was hopeloos verou derd. En evenals bij de Californi- sche energiecrisis, twee jaar eer der, kregen de geliberaliseerde energiebedrijven voor een deel de schuld. Zij waren puur op winst uit en lieten daarom nodi ge investeringen achterwege. Be gin dit jaar besloot minister Brinkhorst (Economische Za ken) dat dit in Nederland nooit mocht gebeuren. Energiebedrij ven mogen hun hoogspan ningsnet niet als melkkoe ge bruiken om hun winsten veilig te stellen. Brinkhorst acht het onvermij delijk dat de Nederlandse be drijven door de veel grotere buitenlandse concerns als RWE en E.on uit Duitsland, of EdF uit Frankrijk, worden opge kocht. Maar het Nederlandse stroom net kan maar beter buiten die overnames blijven. Daarom wor den de netwerken per 2007 afge splitst en in handen van de staat gebracht. In tegenstelling tot be drijven, die alle op winst uit zijn, kan de staat voor goed on derhoud zorgen, is het idee. En daarmee is de consument ge diend, vindt Brinkhorst. De energiebedrijven zijn woest over de plannen. De Nederland se markt is uitstekend geregu leerd, vinden ze. Inkomsten uit het netwerk kunnen immers niet voor het leveringsbedrijf worden gebruikt. Niet alleen vinden ze dat hun lot zonder net werk bezegeld is, ze denken ook dat de consument het kind van de rekening wordt. Want de staat zal het netwerk voor mil jarden moeten afkopen. Het argument dat de staat beter voor het onderhoud van een net werk kan zorgen is onzinnig, vindt Willem Ackermans, direc teur strategie van Nuon. „Wij hebben ons netwerk helemaal up-to-date. Of de staat dat be ter en goedkoper kan? Kijk naar het wegennet." Productiegroei Maar de stroomvoorziening is niet alleen afhankelijk van ons netwerk. Er moet ook worden geproduceerd en dat ligt proble matisch. Onze stroombehoefte groeit jaarlijks met 2 tot 3 pro cent, terwijl de productiecapaci teit niet meegroeit. Als er niks gebeurt, is ons verbruik in 2011 20 procent groter dan onze maxi male productie, becijfert Ten- net. Dat verschil zou helemaal met energie uit het buitenland moeten worden goedgemaakt. Op zich is import van stroom geen ramp, we doen het al tien tallen jaren. Het is vaak zelfs voordeliger, want stroom uit de Duitse kolen- en kerncentrales vlak over de Belgische grens wordt, met name 's nachts, goed koper verkocht dan onze eigen stroom. Een deel van onze ei gen, dure gasgestookte centrales kan dan 's nachts worden uitge zet. Maar ondertussen groeit de vraag in het buitenland ook. En Klanten krijgen bij C1000 in Terneuzen koffie tijdens een stroomstoring op 5 februari 2002. ENERGIEMARKT als er echt schaarste komt, zou den al die buitenlandse bedrij ven, die dan ook de Nederlandse markt domineren, wel eens eerst voor hun eigen land kunnen kie zen. Hoe houdt Nederland dan zijn stroomvoorziening zeker? „Als er niks gebeurt, komen we tussen 2008 en 2011 in de proble men", zegt René Beune, die voor Tennet onderzoek doet naar de zekerheid van de elektriciteits voorziening. Volgens hem is er nog geen reden voor paniek, om dat er nog genoeg tijd is om bij te sturen. Economische zaken studeert op de mogelijkheid om leveringscontracten uit het bui tenland even bindend te maken als binnenlandse. Verder moet Tennet altijd over een vangnet kunnen beschikken: reserveca paciteit waarmee de netbeheer der in geval van nood stroom aan het net kan leveren. Zo moet 'Code Rood' tot het verle den gaan behoren. Verder lapt Electrabel, een van de twee grootste stroomproducenten van Nederland volgend jaar de centrale bij Nijmegen op, zodat die zeker tot 2017 in bedrijf blijft. Later volgen er misschien meer. Maar zo wordt alleen de bestaande capaciteit in stand gehouden en komt er nog geen nieuwe. De capaciteit van de Intergen-centrale die in het Botlekgebied wordt gebouwd, en de Sloecentrale die Delta wil bouwen, is waarschijnlijk ook te klein om het gat te vullen. Voor Ackermans van Nuon is het zo klaar als een klontje: zon der hoogspanningsnetwerken wordt investeren in Nederland se centrales heel onaantrekke lijk. Want zonder de stabiele stroominkomsten uit het net werk wordt het moeilijker lenin gen te krijgen. Ackermans. „De netwerken ma ken voor ons de financiering haalbaar." Als voorbeeld noemt hij de centrale die Intergen, een joint venture van Shell en het Amerikaanse bouwconcern Bechtel, in het Botlekgebied bouwt. „Wij nemen straks voor vijftien jaar alle stroom van die centrale af, en dat is de enige reden waarom die centrale er komt. Maar zonder netwerk zou het heel lastig zijn geweest om dat voor elkaar te krijgen." Electrabel denkt er, als Belgisch concern zonder Nederlands net werk, natuurlijk heel anders over. Volgens woordvoerder Bert Broekhoven is een centrale in Nederland neerzetten moeilij ker dan elders, maar heeft dat niets met het bezit van netwer ken te maken. Electrabel heeft zelf dan wel het netwerk in Bel gië op afstand in bezit, maar kan dat volgens Broekhoven niet gebruiken voor het krijgen van leningen. „Een centrale kost honderden miljoenen en dat geld heb je niet zomaar bij elkaar. De kans is groot dat een buitenlands be drijf erbij betrokken is, zoals Intergen. Maar die kijkt ook of een centrale elders misschien voordeliger is. Nederland stelt de milieunonnen relatief streng, en het investeringsklimaat kan foto Wim Kooyman ook beter." Als de overheid het makkelijker maakt om te in vesteren komen die prikkels van zelf wel, denkt Broekhoven. Zo niet, dan gebeurt dat wel vlak over de grens. „De markt partijen komen vanzelf in bewe ging als de vraag er is. We kij ken hoe dan ook naar de Bene lux als één markt. En waarom moet je ook in je eigen stroom voorzien? We importex-en al ja- ren en dat heeft nog nooit tot problemen geleid." Schoon Maar volgens Ackermans ver liest Nederland de komende ja ren juist de zeggenschap over zijn eigen energiebeleid. „Als de plannen van Brinkhqrst ongewij zigd doorgaan, wordt alles straks in Berlijn, Brussel en Pa rijs beslist. Ik zou graag zien dat er niet een vuile bi'uinkoolcen- trale vlak over de Duitse grens wordt neergezet, maar een scho ne gascentrale in eigen land. "GPD Dit is de vierde aflevering in een se rie over de liberalisering van de energiemarkt per 1 juli. door Bouke Bergsma en Henk van Lierop Met Mark Rutte haalde VVD-leider Zalm twee jaar geleden een toptalent in huis. In tegenstelling tot An nette Nijs, die hij nu opvolgt als staatssecretaris op Onder wijs, was zijn doorstart als staatssecretaris op Sociale Zaken in het tweede kabi net-Balkenende onomstre den. Op Sociale Zaken neemt de geduldig afwachtende oud-staatssecretaris Henk van Hoof zijn plaats in. De jonge bewindspersoon Rut te (37) werd bedolven onder de lof. Als staatssecretaris wist hij de nieuwe Wet Werk en Bijstand, de opvolger van de bijstandswet, door de Tweede Kamer te loodsen. Rutte slaagde er in op en bui ten het Binnenhof gezag op te bouwen, niet alleen vanwege zijn elan en enthousiasme, maar ook door zijn kennis van zaken over lastige onder- werpen als gesubsidieerde ar beid en pensioenen. De parle mentaire pers zag in hem het grootste politieke talent. Bij zijn entree in de politiek zei hij na vier jaar terug te willen keren naar het bedrijfs leven. Rutte was directeur personeelszaken bij de werk maatschappij Mora-Iglo van Unilver. Binnen de VVD werd hij echter al snel gezien als een toekomstige partijleider. In liberale kring verooi'zaak- te hij samen met staatssecreta ris Melanie Schultz van Hae- gen opschudding met het plei dooi de WD op termijn om te vormen tot een sociaal-libera le partij. De WD zou haar be kakte Wassenaarse imago ach ter zich moeten laten. Fractie leider Van Aartsen keerde zich ogenblikkelijk tegen dit idee, waarop Rutte zijn woor den nuanceerde. Rutte (Den Haag, 1967) ging na zijn studie geschiedenis in Leiden aan de slag bij Unile ver, waar hij in verschillende functies zou blijven tot hij in 2002 staatssecretaris van Sm ciale Zaken werd in Balkenet- «oc de-I. Tijdens zijn studie wa hij drie jaar voorzitter vanfe jongerenorganisatie van WD, de JOVD. De verrassing was groot to?. I de VVD'er en oud-staatssecrs- tails van Defensie Henk vö Hoof (56), de man die nu Rut- te opvolgt, twee weken gelf. den werd benoemd tot voorat, ter van de honkbalbond. N| mand had Van Hoof, inz| vrije tijd een fanatiek wiel»! ner, ooit betrapt op overman ge belangstelling voor hoo). 0 Kennelijk had Van Hoof ra» genoeg aan zijn taak om tg - Nederlands bedrijfsleven opdrachten voor de bouw vu het Amerikaanse gevechï- lèn vliegtuig JSF te helpen. Mg zijn benoeming op SocialeZ* fen ken is Van Hoof na twee p-jj weer terug in politiek D? Haag. Van Hoof was de maanden al op zoek ca: nieuw emplooi. Hij was interim-burgemeester Delfzijl en was in de ruoniq voor het burgemeestersctg van de nieuwe gemeente We- land. Daar trok hij zich tens toen zijn kandidatuur uitte ZOI te. Defensiepersoneel Van Hoof was van 1998 2002, in het tweede Paarse L~ binet, een degelijke en gedii- Zij dige staatssecretaris op De- De fensie. Belangrijke dossieo Oih als personeel en de opvolgm» imi van de F-16 bracht hij tot» goed einde. Van Hoof, die dertien jaa marineofficier was, leerde is de jaren tachtig onderhan delen toen hij CAO-coördira hg tor was voor de vakbond VHP. Bij Defensie moest hi; rond de tafel met boze vak bonden, met de Amerika» ach over de kosten (uiteindelijk 850 miljoen euro) voor deelna me aan de ontwikkeling vas de JSF en met de Nederland- hu se industrie over haar bijdra- ent ge. ANP HERBEGRAVINGEN - Onder massale belangstelling zijn gis terochtend de slachtoffers van de watersnoodramp in Ouwer- kerk herbegraven, 's Middags gebeurde hetzelfde in Nieuwer- kerk. Minister Beel legde op beide begraafplaatsen een krans namens de Nederlandse regering. VRAGENLIJST - De 140.000 vrijwilligers die zich tot dus verre hebben opgegeven voor de Duitse weermacht, kunnen binnenkort een vragenlijst in de post verwachten van maar liefst 369 vragen lang. Daarin wórdt onder meer geïnfor meerd naar de religie en des- VI nanciële positie van de solk tanten. Zo hoopt men onba 8$ trouwbaren of zelfs spion:-: te kunnen ontdekken. re WK - In Zwitserland is ren het wereldkampioensciE ran voetbal begonnen. In Lausanne verklaarde Zwitserse Bondspresident! battel het toernooi offic voor geopend, waarna deee Volj ste wedstrijden werden aig- keli werkt: Frankrijk - Zuid-Slat: de (0-1), Uruguay - Tjechoslo» kije (2-0), Oostenrijk - Scte|ïn land (1-0) en Brazilië - Me (5-0). Er Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot.17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een per maand' 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvw het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bh' Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Reg»* voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintj» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren in onderdeel v; t/ÊÊÊ !t Wegener-concem. s verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor laoonnementenladmimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenenpv ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gW de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4