Woonomgeving stemt tevreden 79® HM JPZC Universiteit en WCT gedoemd te mislukken Tweedeling landbouw op platteland is niet gewenst Schaapskudde werft sponsors 'eeste Zeeuwen ervaren huis en buurt als prettig 15 Hulster pelgrimstas pluim voor bijzondere burgers raderie i'ier dagen wemmen Subsidie voor zorgprojecten Boete voor hennepkweker Vier Middelburgers aangehouden Celstraf voor mensensmokkelaars Woongoed na fusie in nieuw pand Terneuzen Qrqipilavan Doorsselaer 01-De Hulster burgemees- ,j Mulder reikt zaterdag 3 S vier zogenoemde Pelgrims- 6tn uit aan Hulstenaren die !h verdienstelijk hebben ge uit voor de gemeenschap. pelgrimstas, een bronzen je, is bedoeld als pluim op hoed voor diegenen die net j in aanmerking komen voor donderdag 17 juni 2004 bestaande onderscheidingen, zo als een koninklijke onderschei ding. De Pelgrimstas is met Hulst verbonden via het Rey- naertverhaal. De symboliek zit vooral in de achterliggende gedachte. De betreffende per soon heeft een 'tas' vol goede ideeën aangedragen, of veel goe de daden verricht, waar de bur gers van hebben geprofiteerd. Marianne Bosscher-Vos en Jo hannes Baart uit Hulst, Berna- dette Luijcks-Hemelsoet uit Clinge en Hypolitus Mahu uit Hengstdijk mogen deze keer een Pelgrimstas in ontvangst ne men. Bosscher krijgt de onder scheiding vanwege haar jaren lange inzet voor het jeugdwerk, diverse Hulster verenigingen en voor de minder bedeelden en in validen. Baart is al jarenlang van onschatbare waarde voor de Hulster voetbalvereniging HVV '24 en de inspirerende wijze waarop Luijcks sinds de oprich ting leiding geeft aan kinder- en jongerenkoor De Klinkertjes uit Clinge, was voor het. Hulster ge meentebestuur reden om haar te eren met een Pelgrimstas. Hengstdijker Mahu krijgt het beeldje omdat hij zich op veel terreinen heeft ingezet voor zijn dorp. Zo is hij, volgens de ge meente op onnavolgbare wijze, actief binnen de parochie, het Midzomerfeestcomité, de KBO en het wielercomité. De Pelgrimstas werd in 2000 door de voormalige gemeente Hulst jngesteld. De eerste vijf 'tassen' werden eind 2001 uitge reikt, allen aan vrijwilligers. Daarna was het een tijdje stil, maar dit jaar werd de Pelgrims tas al een keer eerder uitgereikt. De Pelgrimstas wordt enkel aan inwoners van de gemeente Hulst geschonken. De bijeenkomst, in het Hulster stadhuis, begint om 15.00 uur. Maurits Sep [DDELBURG - Zeeuwse dor- hebben meer voorzieningen andere dorpen in Neder- Kleine kernen beschikken ïer dan elders in het land iireen café, postkantoor en su- tmiarkt. Dat is mede te dan- uaan het toerisme. [blijkt uit het eerste Sociaal ipport Zeeland, dat door wp in opdracht van de pro- ncie is gemaakt. De algemene aclusie is niet verrassend, ar bevestigt het beeld dat al- al van Zeeland bestaat: een mbevolkte, landelijke provin- waar mensen prettig en rela- 1 veilig wonen. [voorzieningenniveau draagt aan de grote tevredenheid de woonomgeving. Negen sde tien Zeeuwen zijn tevre- over het huis en de buurt, tdanks dat de afgelopen jaren sds. meer voorzieningen uit dorpen zijn verdwenen, vin- la de plattelanders hun omge- winkels en cafés in kleine dor pen. Zo beschikken campings vaak over een supermarkt. Overigens wil de tevredenheid over het voorzieningeniveau niet zeggen dat de gemeenten daar geen aandacht meer aan hoeven te schenken. Eenderde van de Zeeuwen vindt juist dat er meer aan gedaan moet wor den. Proeven met servicepunten waarin een aantal voorzienin gen wordt gecombineerd, verdie nen navolging. Het ontbreken van sommige voorzieningen wordt echter voor lief genomen als de woonomgeving goed is. Omdat steeds meer Zeeuwen zich met de auto verplaatsen en dus mobieler zijn geworden, is het tegenwoordig belangrijker dat voorzieningen bereikbaar zijn dan dat ze er zijn. Over de bereikbaarheid van zorgvoorzieningen zijn wel veel klachten. Ziekenhuizen, huisart senposten (die vaak bij zieken huizen zijn gevestigd) zijn vol gens de helft van de bevolking slecht bereikbaar. Vooral oude ren en gehandicapten hebben daar last van. Zeeland is een veilige provincie. Eén op de tien mensen voelt zich onveilig in de eigen buurt. Vernieling staat bovenaan de top-drie van onveiligheid. Daar na volgen diefstal en verkeerson gevallen. Alle vormen van criminaliteit komen op Walcheren het meest voor. Dat komt doordat daar de twee grootste steden van de pro vincie liggen. Het aantal mishan delingen is daar sinds 1997 toe genomen. Drugs Vlassingen en Terneuzen hebben het meeste last van drugs; Zeeuws-Vlaanderen heeft na drukkelijk te kampen met hard- rijdei-s; Vlissingen lijdt meer dan andere gemeenten onder bu renruzies; op Tholen en Noord-Beveland is pesten op school een groot probleem. Het Sociaal Rapport Zeeland is gebaseerd op een enquête onder 6300 Zeeuwen. Het moet het pro vinciebestuur helpen bij het so ciale beleid voor de komende ja ren. Daarvoor wordt in decem ber een 'sociale agenda' opge steld. [[toerisme draagt bij aan de wezigheid van bijvoorbeeld [.PHILLIPSLAND - In Sint- ilipsland wordt zaterdag de ulijkse braderie gehouden. 4'tien uur zijn er naast de Ét tal van activiteiten zoals fikopterrond vluchten bhalf negen wordt de dag af- moten met een uitvoering van ■ziekvereniging Concordia. XEL - In zwembad 't Plaatje Axel wordt in de week van 21 en met 25 juni de Nationale pvierdaagse gehouden. et is een jaarlijks terugkerend tenement. Iedere deelnemer temt dagelijks 250, 500 of meter. Onderdeel van de ationale Zwemvierdaagse is :t sponsorzwemmen voor het onald McDonald Kinderfonds, te sponsoractie wordt voor (vijftiende keer gehouden. De gaat naar de ontwik- fling, bouw en instandhouding an Ronald McDonald huizen in «Ierland. deze huizen kunnen ouders in ernstig zieke kinderen, die het nabijgelegen ziekenhuis n opgenomen, logeren. Het «nsorzwemmen bracht vorig ruim 35.000 euro op. De ffemvierdaagse sluit af met in demonstratie van de Kano- ub Zeeland. Voorzitter Gerard Smallegange van de Boerderijenstichting Zeeland sponsort twee lammetjes; voorzitter Jaap Gelok van de stichting Zeeuwse Schaapskudde is blij met de steun. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Schapen horen net als het getij bij Zee land. De nog weinig overgeble ven schaapskuddes verdienen het te worden gekoesterd. Daar om hoefde voorzitter Gerard Smallegange van de Boerderijen stichting Zeeland er niet lang over na te denken: hij steunt graag de sponsoractie van de in financiële nood verkerende stichting Zeeuwse Schaapskud de. Voor vijftig euro sponsort Smal- Wanere privé voor 'n jaar twee lammetjes van de kudde. Uit handen van voorzitter Jaap Ge- lok ontving hij gisteren bij de schaapskooi te Heinkenszand in ruil twee sponsorcertificaten. Smallegange koos 'zijn' lamme tjes zelf uit en doopte ze spon taan Sipje en Sopje. „Mijn kinderen zijn altijd dol ge weest op schapen en lamme tjes", zei Smallegange. „En mijn dochter, die veearts is, heeft veel in de schaapskooi gehol pen. Met de certificaten geef ik mijn kinderen als het ware sym bolisch een lam. En de schaaps kudde kan wel wat steun gebrui ken." Dat is helaas maar al te waar, beaamde Gelok. De inkomsten van de circa 860 donateurs en subsidies van gemeente Borsele, provincie en Vereniging Natuur monumenten zijn ontoereikend om uit de kosten te komen. Ontslaan Het geraamde tekort over 2004 bedraagt ongeveer 30.000 euro. Door geldnood gedwongen wil de de stichting één van de twee herders ontslaan, maar dat mag voorlopig niet van het Centrum Werk en Inkomen. De sponsoractie moet helpen de gaten te stoppen. Er is echter een blijvende oplossing nodig, beklemtoonde Gelok. Het be stuur werkt aan een meerjarig bedrijfsplan, waarbij onder meer aanpassing van het beheer aan de orde is (met minder lam metjes). Er grazen ruim twee honderd Suffolkschapen op de dijken (tot eind november zijn ze er elke dag te vinden). Zowel Smallegange als Gelok onderstreepte dat de schaaps kudde in meerdere opzichten nuttig werk doet. Door de begra- zing dragen de dieren bij aan een goed beheer van dè waarde volle bloemdijken, ze vormen een belangrijke toeristische trek- (Advertentie) Nikkei DVD-speler Geschikt voor DVD, CD, MP3, CD-R(W), Jpeg. Dolby digital out. On-screen display. Art.nr. 104154 actie voorwaarden in de winkel. door Rinus Antonisse TERNEUZEN - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland is tegen opdeling van het platteland in gebieden voor grote en kleine landbouwbedrij ven. Voor het doorvoeren van zo'n zonering is geen geld en het tast de vrijheid van de onderne mer als boer aan. „We kunnen van Zeeland geen Mondriaan maken, we moeten het met een aquarel doen", zei ZLTO-bestuurder F. Kuypers gisteren tijdens een bijeenkomst over het nieuwe provinciale Om gevingsplan in Terneuzen. CDA-Statenlid H. Wijffels was het claar van harte mee eens. „In delen van de landbouw in hok jes is nietde goede weg. Veel dingen zijn naast elkaar moge lijk: grote en kleine landbouw, recreatie, natuur." G. van der Krogt (Zeeuwse Mi lieu Federatie) vond ook dat on dernemers zoveel mogelijk vrij heid moeten hebben om hun be drijf in te richten. „Je moet wel kijken naar het karakter van een gebied. Dus bijvoorbeeld geen glastuinbouw in een open polder of krekengebied." De Sta tenleden van de commissie Ruimte - ze houden drie bijeen komsten over het Omgevings plan voor bestuurders en verte genwoordigers van maatschap pelijke groeperingen - kregen van veel kanten één duidelijke boodschap: stel niet te veel re gels, laat ruimte voor initiatie ven. „Ja mits, in plaats van nee, tenzij", verwoordde H. Vervaet (ZLTO) de mening van velen die aan het debat deelnamen. Absurde Het Omgevingsplan moet flexi bel zijn: werkenderweg moet het kunnen worden aangepast als zich nieuwe ontwikkelingen aandienen - kregen de Statenle den mee. „Laat de ondernemer in de polder gewoon z'n werk doen. Zeg niet altijd 'nee' als ie mand iets op poten wil zetten", luidde een hartekreet. Het bete kent volgens een aantal deelne mers dat 'typisch Zeeuwse waar den' als rust, ruimte en duister nis niet tot in het absurde moe ten worden gekoesten. Vervaet: „Dat is afgelopen tijd gebeurd en heeft geleid tot leeg loop. Ga je daar mee dooi-, dan gaat Zeeland dood." Terneuzens VVD-raadslid W. Broekhuysen MIDDELBURG - Veertien projecten op het gebied van zorg en sociaal beleid krijgen in totaal ruim 1 miljoen eu- ro subsidie van de provincie Zeeland. Het geld gaat onder meer naar een initiatief om armoede en sociale uitsluiting aan te pakken, naar loopbaanadviezen voor jongeren, ver betering van de toegankelijkheid van de Schouwse stran den voor gehandicapten en ouderen, dagbesteding op de zogeheten welkomboerderij en naar zorgverlening voor oudere Molukkers op Walcheren. De bijdragen lopen uit een van 23.000 euro tot 150.000 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Heikant voor hennepteelt conform de eis 3500 euro boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat de man buiten de meter om illegaal stroom had afgetapt. Aan Delta moet hij een rekening van 3891 euro betalen. Officier van justitie H. den Hartog meende dat de Heikantenaar aan de wietplan- tage 20.000 euro had verdiend. De drugswinst moest vol gens de politierechter worden terugbetaald aan de Staat. Bij een inval op 8 januari dit jaar werd door de politie in zijn woning en garage 581 hennepplanten en drie ons aan henneptoppen aangetroffen. De man, die niet op zitting verscheen, had zijn kennis voor het opzetten van een hen- nepkwekei'ij via internet vergaard. Hij had verklaard tot aan de ontmanteling drie maanden bezig te zijn geweest. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dins dag op woensdag vier Middelburgers aangehouden op de Markt. Een agent wilde een 31-jarige man bekeui-en, om dat hij met alcohol op straat liep. Toen de man gewoon doorliep, werd hij aangehouden. Drie omstanders wilde voorkomen dat de man een bekeuring kreeg en bemoei den zich ermee. Uiteindelijk werden alle vier mannen overgebracht naar het politiebureau. Met een proces-ver baal op zak werden ze vrijgelaten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren zes mensensmokkelaars celstraffen tot 2,5 jaar opge legd. Een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats werd zwaarder gestraft dan zijn kompanen, omdat hij al eerder voor mensensmokkel was veroordeeld. Een 30-jarige inwoner van Bergen op Zoom kreeg juist min der straf, omdat hij volledig had meegewei'kt aan het on derzoek. De rechtbank maakte verder geen onderscheid in de rolverdeling. Een 19-jarige man uit Rilland kreeg twee jaar cel. Die straf viel ook een 39-jarige man uit Wa- geningen, een 25-jarige man uit Schagen en een 24-jarige inwoner van Duiven ten deel. Het spoor naar de men sensmokkelaars leidde via Italië naar Vlissingen. Daar werden vreemdelingen in vrachtwagens aangetroffen. Door observaties en telefoontaps kwamen de zes mannen van Irakese afkomst in beeld. Zij maakten deel uit van een netwerk van mensensmokkelaars die in Europa in Ita lië, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en Nederland actief was met vertakkingen naar Azië en Afrika. De Irakezen smokkelden voor grof geld illegale landgenoten, Koerden, Chinezen en Soedanezen naar Engeland. pleister en een oud gebruik - het hoeden van schapen - wordt in ere gehouden. Iedereen mag inhaken op de sponsoractie. Voor vijfentwintig euro kan een lammetje worden gesteund, voor vijftig euro een schaap en voor honderd euro de hele kudde. Elke sponsor krijgt een certificaat. Verheugd deelde Gelok mee dat een aantal onder nemers in de bouwsector ook met sponsorgeld over de brug komt. „Er zijn al zes bdrijven die meedoen. Als tegenprestatie mogen ze gebruik maken van het bezoekerscentrum van de schaapskooi." noemde de typische waarden on zin. „Die horen thuis in het rij tje van: Zeeuwen zijn zuinig. Al leen de cultuurhistorische waar den spreken me aan." ZMF-er Van der Krogt nuanceerde. Re kening houden met de Zeeuwse waarden houdt niet in dat de provincie op slot gaat. „Er is dan nog heel veel mogelijk." De roep om meer vrijheid van handelen klonk ook door bij de aanpak van het wonen. Eerst zorgen voor huisvesting van de eigen bevolking en geen voor rang geven aan mensen van bui ten. Niet alleen bouwen in de steden, ook de kleinere kernen kansen geven, willen die leef baar blijven. Dan is het wel no dig om voor werk te zorgen, ZLTO-er Kuypers vond dat Zee land niet te veel naar oude- ren-van-buiten moet kijken. „We worden toch nooit een Flo rida." Het ontlokte gedeputeer de H. van Waveren (CDA, ruim telijke ordening) de opmerking: „Een hectare seniorenwoningen levert meer werk op dan een hec tare fruitteelt." Hij vroeg zich af of Zeeland het zich kan per mitteren om 'nee' te zeggen te gen nieuwe economische initia tieven. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Roosevelt Academy is in de huidige opzet gedoemd te mislukken. En ook de aanleg van de Westerschelde Container Terminal past niet in Zeeland. Watersport, recreatie, zorg en beroepsonderwijs zijn de kansrijke sectoren. Mits de overheid zich betrouwbaarder gedraagt dan ze nu doet. Met die ongezouten kritiek, veegde professor Arie van der Zwan gisteravond de vloer aan met de droomverhalen over de Zeeuwse economie. In het kader van de reeks economiedebatten van de PvdA analyseerde hij de kansen en bedreigingen. Aan politieke wil om grote (pres tigieuze) projecten aan te leggen geen gebrek, aldus de econoom. „Ik noem het maar het syn droom van de grote wérken. Voorbeelden zijn de eerste en tweede Maasvlakte. Heeft meer gekost dan het heeft opgeleverd. Net zoals het zal gaan met de Be tuwelijn en de WCT." Crises Wil de economie in Zeeland kans krijgen, dan is 'een deskun dige, zorgvuldige en besluitvaar dige overheid een eerste vereis te'. „Maar wat zien we in Zee land? Een groot conflict over een burgemeesterswissel in Mid delburg, crises in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes, ge stuntel over Waterfront, het ge meentehuis Tholen en de WCT in Vlissingen. Een greep ernsti ge incidenten. Op het eerste oog lijkt het onbelangrijk, maar het niveau van ambtenaren en be stuurders is onvoldoende." De Zeeuwse economie is te een zijdig (te veel gericht op indus trie en landbouw). Tegelijker tijd vergeet Zeeland zich te rich ten op kansrijke sectoren en ver liest het ook nog eens de concur rentie met Friesland en Drente. Watersport en verblijfsrecreatie zijn volgens Van der Zwan de banenmachines. Maar Zeeland verliest die slag nu grandioos ('kijk hoe de Friezen dat doen'). Het onderwijs moet op de schop. „Groot knelpunt is de ge middeld lage opleiding van de bevolking. Investeer in beroeps onderwijs. De Roosevelt Aca demy had een kans gehad als er was samengewerkt met de Uni versiteit van Gent. Nu komen mensen leuk een paar jaar stude ren, en vertrekken weer. Want carrièrekansen zijn er voor hen niet. In de huidige opzet blijft er niets van de Academy over." Verder moet meer worden geïn vesteerd in een goed woonkli maat ('kijk hoe Goes dat uitste kend doet'). Dat is voor bedrij ven een belangrijke voorwaarde zich in een gebied te vestigen. Van der Zwan benadrukt dat Zeeland niet moet kiezen voor een zoi'geconomie. „Zeeland moet investeren in kansen die aansluiten op bestaande bedrij vigheid." TERNEUZEN - De nieuwe wo ningbouwvereniging Woongoed Zeeuws-Vlaanderen betrekt op 1 januari 2006 een nieuw kan toor op het bedrijventerrein Handelspoort in Terneuzen. Woongoed ontstaat dan uit de fusie tussen de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) en de Algemene Woningstichting Zeeuwsch-Vlaanderen (AWZV). De RZVW houdt nu kantoor in Axel, de AWZV in Breskens. De twee woningcorporaties be zitten samen circa 6500 wonin gen in veertig kernen. Bij de cor poraties werken 75 mensen. Het aangekochte perceel ligt naast het Texaco tankstation na bij de kruising van de rijksweg 61 met de Tractaatweg. Volgens directeur Bewonerszaken van de RZVW E. Merckx is met de nieuwbouw een bedrag van een paar miljoen euro gemoeid. Woongoed wil ook kleinere kan toren openen in Hulst, Axel en Oostburg. Daar kunnen huur ders terecht voor zaken als huurovereenkomsten, toezeggin gen van woningen en aanvragen van huursubsidie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43