ehoud Eurocommissaris onzeker zc Rutte gaat naar Onderwijs en Van Hoof naar Sociale Zaken •usss^ TERNATIONALE PRIJSSTUNT! expert Lagere straffen voor kinderporno iibinet staat tegenover VVD en CDA over EU-top erdonk is lesmeurd jet ketchup Gedupeerde beleggers zijn ten einde raad 'olitierechter tag tot jaar cel Wat verandert er in de WW? Erdogan eist klaarheid over Turkije en Europa Dr. Atkins-dieet schaadt bloedvat Statenleden mogen niet breien Weghalen amandelen tegen mrsa ANWB-wegenwacht ook in Italië Dieven stelen autoportieren Nog geen energie uit kippenmest Genieten is... donderdag 17 juni 2004 „gnTfi redactie binnenland EXHAAG - Het kabinet staat bdag voor de EU-top in Brus- I öp een belangrijk punt lijn- tht tegenover de regeringspar- {n VVD en CDA. Dat bleek sieren tijdens een debat in de teede Kamer. IISTERDAM - Minister Ver- uk van Vreemdelingenzaken Integratie is gistermiddag in nsterdam door demonstran- i besmeurd met tomaten- üchup. Dat gebeurde toen zij «Bijbels Museum binnen wil- stappen om de opening van b tentoonstelling bij te wo- minister zal aangifte doen. _ee vrouwen zijn aangehou- tvoor belemmering en beledi- aldus de politie. Het is nog it duidelijk welke motieven actievoerders hadden en of jvan een organisatie zijn. demonstranten zouden zich jben voorgedaan als leden een cameraploeg maar toen dichterbij kwamen gooiden met ketchup. De bewaking a niet voorkomen dat de be- bdsvrouw werd geraakt. De dachten werden ter plekke in Premier Balkenende is bereid te accepteren dat de EU-landen op termijn geen eigen Europese Commissaris houden en dat de Europese Commissie wordt ver kleind tot achttien zetels, met een roulerend lidmaatschap. WD en CDA zijn daar fel op te gen. Onder de huidige 25 EU-larfden tekent zich een compromis af waarbij elk land tot het jaar 2014 een eigen Eurocommissa ris houdt. Op dit moment zit oud-WD-lei- der Bolkestein nog namens Ne derland in de Commissie. Vanaf 2014, als de EU mogelijk is uit gebreid met landen als Roeme nië, Bulgarije, Kroatië en Tur kije, moet de Commissie worden teruggebracht tot achttien men sen. Dat moet gepaard gaan met een systeem van 'gelijke rotatie' onder de lidstaten. Balkenende noemde dat gisteren 'zeer aan vaardbaar'. De Tweede Kamer nam eerder een motie aan waarin zij het ka binet opriep te strijden voor het behoud van een Eurocommissa ris met stemrecht. Het kabinet heeft juist gewezen op het be lang van een kleinere, slagvaar dige Commissie. Onwenselijk Tijdens het debat gisteren zei WD-Kamerlid Van Baaien dat het 'onwenselijk' is om nu al vast te leggen hoe het in 2014 verder gaat. Ook CDA'er Van Dijk wil dat niet. Zij willen niet verder gaan dan een evaluatie in 2014. Als het kabinet toch instemt met de verkleining van de Com missie en ook op twee andere - financiële - punten onvoldoende binnenhaalt, dan wil Van Baai en niet instemmen met de Euro pese grondwet. Mochten de onderhandelingen tussen de EU-regeringsleiders over de EU-grondwet de komen de dagen in Brussel mislukken, dan moet de EU het er op dat punt maar een paar jaar bij la ten zitten, vindt de VVD. Neder land, dat vanaf 1 juli voorzitter is van de Europese Unie, moet dan niet proberen alsnog tot re sultaten te komen. „Dan houden we gewoon vijf jaar vast aan het huidige verdrag van Nice", al dus Van Baaien. ANP pagina 5 Prodi steunt Nederland over euro-afspraken rel zij aangedaan was door actie, heeft Verdonk toch ii'toespraak gehouden. FF-fractieleider Herben vindt de politie en het Openbaar msterie het incident met Ver lek goed moeten onderzoeken, reken erop dat justitie hier- e zorgvuldiger omgaat dan ïijds met het taartincident Pim Fortuyn. Het begon ook met een vrij onschuldi- actie." Herben heeft hier een iprettig gevoel' bij en wil we- lof er banden bestaan tussen nu opgepakte actievoerders jbepaalde organisaties. ANP EN HAAG - De politierechter ig celstraffen opleggen tot iximaal één jaar. Tot nu toe deze alleensprekende chter alleen drugskoeriers een de cel in sturen. Voor ande- zaken mocht de celstraf hoog- tzes maanden bedragen, beperking vervalt nu, zo be- »t minister Donner van Justi- gisteren. De aanpassing ont- 9 de meervoudige kamers bij rechtbanken. De hogere straf st werd ingevoerd voor de lietjesslikkers. Omdat de tede Kamer hen effectiever 0de aanpakken, mochten de iitierechters twee keer zo «g straffen. Anders zouden de dere rechters te veel zaken op nbord krijgen, ANP DEN HAAG - Een gedupeerde belegger laat in Den Haag zien dat ze ten einde raad is. Beleggers hebben gisteren bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de aandelenlea- se-constructie. Ze kochten met geleend geld aandelen en kwamen daarna in de problemen doordat de beurskoersen kelderden. Volgens de beleggers is de reclame van bedrij ven als Dexia, Aegon en Spaarselect misleidend geweest. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD zet Mark Rutte (37) in om brokkenmaker Nijs op Onderwijs snel te doen vergeten. Overgoten met lof ver wisselt het liberale goudhaantje het staatssecretariaat van Socia le Zaken voor dat van Onder wijs. Oudgediende Henk van Hoof (56) neemt Ruttens plaats op Sociale Zaken in. Op de kop af een week had de VVD nodig om op de proppen te kunnen komen met een topper als vervanger voor staatssecreta ris Nijs. Die moest haar politie- (Advertentie) ke loopbaan abrupt beëindigen na een interview waarin ze haar minister Van der Hoeven in een kwaad daglicht zette. Met haar verdediging in de Tweede Ka mer duwde Nijs zichzelf nog die per het moeras in. Goed moment Rutte zei onmiddellijk 'ja' toen hij gisterochtend werd gevraagd door vice-premier Zalm. Hij vond het een goed moment om over te stappen. Op Sociale Za ken had hij te maken gehad met jeugdwerkloosheid en scholing. Rutte neemt van de opgestapte Nijs het hoger onderwijs en het beroepsonderwijs over. Premier Balkenende sprak zijn enthousiasme uit over de keus van de WD voor de nieuwe be windslieden. Rutte noemde hij een 'vakman die heeft bewezen veel aan te kunnen'. Van der Hoeven ziet de komst van Rutte als een investering door de WD in het onderwijs. Kippenhok De drie coalitiepartijen hadden niets dan goede Voorden over voor de overstap van Rutte naar Onderwijs. PvdA-leider Bos denkt dat Rutte op Onderwijs beter met zijn partij dan met het CDA zaken kan doen. In het kip penhok dat het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap met drie vrouwelijke be windslieden was, komt een haan geroepen om een einde aan het gekrakeel te maken, denkt de LPF. gENTTOcH HltT B/ING VOOK Mij en de rol van het leger waaraan Turkije moet voldoen voor het lid kan worden. Balkenende wilde gisteren geen garanties afgeven. „Er zijn posi tieve signalen", suste hij. „Tur kije en de Unie groeien naar el kaar toe." Maar hij zei daar met een bij dat Turkije net als ande re kandidaat-lidstaten moet vol doen aan de voorwaarden die de EU stelt. Erdogan vindt niet dat Turkije heel precies aan alle voorwaar den hoeft te voldoen. Er is al veel veranderd in de Turkse wet geving en nu gaat de regering de nieuwe wetten met alle kracht uitvoeren. „Aan alle voorwaar den voldoen is niet mogelijk, veel van de lidstaten van de EU voldoen daar ook niet aan", on derstreepte de Turkse premier. Hij rekent erop Nederland als EU-voorzitter het lidmaatschap van Turkije zal steunen. GPD Alleen ChristenUnie en Groen- Links hadden hun bedenkingen bij Ruttes overstap. Met onder wijs heeft de staatssecretaris niet zoveel, denkt de ChristenU nie. GroenLinks-Kamerlid Ven- drik ziet Rutte als een 'rechtse kanjer' die in zijn ogen slechte plannen met selectie in het ho ger onderwijs nog voortvaren der kan uitvoeren dan zijn voor ganger Nijs. De nieuwe staatssecretaris Van Hoof wordt over het algemeen gezien als een bewindspersoon die na Rutte niet met grote koerswijzigingen zal komen. GroenLinks ziet hem als iemand die op de winkel past, de bon den als een bewindspersoon die het 'keiharde' kabinetsbeleid verder uit zal voeren. De werk gevers vertrouwen erop dat ze net zo goed met hem overweg kunnen als met Rutte. ANP pagina 4 toptalent Rutte en geduldige Van Hoof foto Olaf Kraak/ANP UTRECHT - Het Dr. Atk- ins-dieet is mooi voor de buik maar funest voor de bloedvaten. Dat stelt internist Manuel Cas tro Cabezas van het Universi tair Medisch Centrum (UMS) in Utrecht in het UMC-magazine Scan. Volgens Castro Cabezas vergroot het dieet de kans op ho ge bloeddruk, aderverkalking en hartfalen. Wereldwijd slanken miljoenen mensen af met het dieet van de vorig jaar overleden Amerikaan se arts Robert Atkins. Ze kun nen vet en vlees eten zo veel ze willen, zolang ze daarbij echter geen suiker eten, vallen ze toch af. Castro Cabezas stelde vast dat vet zonder gebruik van sui ker in de lever terechtkomt en daarna voor een deel in het bloed. Als dat langdurig het ge val is beschadigen zogenaamde vetpartikels de vaatwand, wat uiteindelijk leidt tot verstopte bloedvaten of een hartinfarct, al dus Castro Cabezas. Kunnen kortere periodes lijnen (drie tot zes maanden) dan mis schien géén kwaad? Dat moet volgens Castro Cabezas nog be wezen worden. ANP LEEUWARDEN - Statenleden mogen tijdens vergaderin gen niet meer breien. Commissaris der koningin Ed Nijp- els heeft bepaald dat 'nuttige handwerken' buiten de sta tenzaal moeten gebeuren. Het voornaamste slachtoffer van de oekaze is FNP'ster Pytsje de Graaf uit Temaard, die de lange debatten in Pro vinciale Staten en het Samenwerkingsverband Noord-Ne derland pleegt te benutten voor de productie van Noorse sokken. De FNP maakt volgens fractieleider Johannes Kramer, van de kwestie geen halszaak. „Nijpels is voorzit ter, hij bepaalt de orde." GPD ROTTERDAM - Het Rotterdamse Erasmus Medisch Cen trum heeft het afgelopen jaar bij in totaal zeven verpleeg kundigen en artsen de keelamandelen operatief wegge haald. Doel was de gevreesde mrsa-bacterie onschadelijk te maken. Veel ziekenhuizen in Nederland worden geteis terd door de bacterie. Personeelsleden van ziekenhuizen kunnen de bacterie dragen en verspreiden zonder dat ze er zelf last van hebben. Oude en zieke patiënten kunnen er aan overlijden. Volgens een woordvoerder van het Erasmus MC ziet het er naar uit dat het weghalen van de keelamandelen helpt om de drager mrsa-vrij te maken. ANP DEN HAAG - De wegenwacht van de ANWB rukt deze zo mervakantie niet alleen uit naar Frankrijk, maar ook naar Italië. Nederlandse vakantiegangers met autopech kunnen ter plekke hulp krijgen van de dienst. Vorig jaar maakten ruim tweehonderd Nederlanders gebruik van de pechdienst in het zuiden van Frankrijk, aldus de ANWB gisteren. De monteurs vertrekken begin volgende maand, tegelijk met het begin van de Nederlandse zomervakantie. Ze blij ven een maand in de gebieden rondom de populairste va kantieoorden. ANP GOIRLE - Een inwoonster van Goirle moest gisteroch tend twee keer kijken toen ze haar auto zag. Dieven had den zowel het linkervoor- als achterportier uit haar zwar te Volkswagen Golf gehaald. Volgens de politie heeft de dief eerst het rechterachterpor- tier van de auto geforceerd. Vervolgens werden de linker deuren van de auto op vakkundige wijze uit de auto ge haald. De dief zag ook nog kans om een zonnebril uit de auto te halen. Vermoedelijk worden de twee deuren ge bruikt om een schade-auto op te knappen. ANP DEN HAAG - Het plan van afval- en energiebedrijf Fi- broned om in Apeldoorn een grote kippenmestverbran- dingsinstallatie te bouwen heeft opnieuw forse vertraging opgelopen. De verbranding van deze 'biomassa' moet milieuvriende lijke energie opleveren. Maar de Raad van State heeft gis teren de nieuwe milieuvergunning van Fibroned voorlo pig buiten werking gesteld. ANP niet gesproken kan worden van een organisatie. Omdat het OM de reizen naar Tunesië alleen aan de criminele organisatie ten laste had gelegd, werden de mannen voor deze seksreizen vrijgesproken. De mannen waren allen lid van JON, een praatgroep voor pedo fielen en onderdeel van de Ne derlandse Vereniging voor Sek suele Hervorming. Tijdens praat avonden werden seksplannen ge smeed. Via chatsites werd contact ge zocht met jonge jongens. Sommi ge jongens werden jarenlang misbruikt. De rechters nemen het de mannen vooral kwaüjk dat zij de bevrediging van hun lusten hebben laten prevaleren boven het belang van de jonge kinderen. van onze redactie binnenland ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren vijf leden van een pedofielennetwerk ver oordeeld tot gevangenisstraffen van acht maanden tot drie jaar wegens ontucht met minderjari ge jongens en het in bezit heb ben en verspreiden van kinder porno. Tegen twee mannen is de straf zaak aangehouden tot 28 juli. De straffen zijn aanzienlijk la ger dan het Openbaar Ministe rie had geëist. De officier eiste veertien dagen geleden tegen de zeven mannen gevangenisstraffen van zes tot acht jaar en tbs met dwangver pleging. De rechtbank legde al leen een 34-jarige man uit Kol- lum naast celstraf tbs met dwangverpleging op. Volgens het OM maakten de mannen deel uit van een crimi nele organisatie die onder meer seksreizen naar Tunesië organi seerde. Geen structuur Volgens de rechtbank was er weliswaar sprake van enige sa menwerking tussen de mannen onderling, maar was deze samen werking min of meer toevallig en ontbrak structuur zodat er Buurjongen Een 35-jarige man werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Bovendien kreeg hij als bijzondere voor waarde opgelegd dat hij zich moet houden aan aanwijzingen van de reclassering. De man pleegde ontucht met ve le jongens, onder anderen met een buurjongen en twee 14-jari- ge jongens die waren weggelo pen uit een internaat. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Turkse pre mier Erdogan gaat ervan uit dat de Europese Unie in december besluit dat de onderhandelingen over de toetreding van Turkije kunnen beginnen. „Een negatief besluit zal grote gevolgen heb ben", waarschuwde Erdogan gis teren na een gesprek met pre mier Balkenende, die vanaf 1 juli een half jaar het voorzitter schap van de EU bekleedt. „Turkije wacht al op 41 jaar op de drempel", benadrukte Erdo gan. Al in 1963 beloofde de toen malige Europese Economische Gemeenschap dat Turkije op ter mijn lid zou kunnen worden. Sindsdien heeft de gemeen schap zich keer op keer uitge breid. In 1995 formuleerde de EU een hele serie voorwaarden op het vlak van democratisering Advertentie Advertentie GALLÈJGALL Genieten Genieten 5 000 STllKS DVD recorder met MP3 en JPEG weergave Bel 020 - 35 55 355 v n telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. En

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3