Garnalenkweek Biervliet ketst af UITVERKOOP w Meetpoint voor buurtkinderen Wij willen later dierenarts worden Gimbiére Nieuwbouw met een knipoog naar de geschiedenis 10I0,70% KORTING Ondernemer zoekt alternatieve locatie op Axelse Vlakte of Koegorspolder zonnebril op sterkte gratis FOCUS OPTIEK b.v. zeeuwse almanak Filmkeuring van de reepe Grabbelpas Sas onbekend Eerste aanzet samenwerking Brede promotie woongemeente tie: 0113-315649 Üzc-nl Mredactie@pzc.nl is 31,4460 AAG°es Etentié-exploitatie: r j en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; Bonsai: 020-4562500. Liderdag 17 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen frndtené Hoonhorst ÖtNEUZEN - Er komt geen «twatergarnalenkwekerij bij jervliet. EM Engineering uit iel ziet af van bedrijf svesti- aan de Scheldedijk, omdat één van de meetpunten ^watervervuiling is gecon- ïleerd. Het ingenieursbureau lil Limburg hoopt binnen zes seken elders in de Kanaalzone |d geschikte locatie voor een Ipcultuurbedrijf te vinden. dan niet tegenzitten, kunnen we in 2005 aan de slag." Voor het kweekcentrum van zoetwatergarnalen is ongeveer een hectare nodig. Of het grond water brak of zoet is, maakt Van Staveren niet zoveel uit. „Met wat technische ingrepen creëren we goede omstandighe den. Het is belangrijker dat we op een goed bereikbare, visueel aantrekkelijke locatie zitten, De Axelse Vlakte of de Koegorspol der zijn ons aanbevolen als ge schikte vestigingsplaatsen en daar willen we graag ons licht opsteken." Prematuur Vier vaste personeelsleden en zes oproepkrachten kunnen aan de slag in de kwekerij, stelt Van Staveren. De Terneuzense wet houder van economische zaken A. van Waes was gisteren nog niet op de hoogte van de nieuwe plannen van het bedrijf. „Het kan natuurlijk in het stadhuis wel bekend zijn, maar het is nog niet op de bureaus van het dage lijks bestuur beland. Het lijkt me dan ook prematuur om te stellen dat alle procedures voor spoedig zullen verlopen." De vervuiling die het ingenieurs- bedrijf bij Biervliet aantrof, is waarschijnlijk geen grote vuil nisbelt, meent Van Staveren. „We hebben slechts op één plek grondwater gevonden met een verhoogde tetrachlooretheen- waarde. Tot hoever de vervui ling strekt, weten we niet. We kunnen het grondwater met technische middelen ook wel zui veren, maar als je sterk aan de natuur gelieerde producten 'als zoetwatergarnalen en algen maakt, moet je geen associaties met vervuiling hebben." Het is niet waarschijnlijk dat de vervuiling van bedrijven (de na bijgelegen chemiegigant Dow Benelux) afkomstig is, denkt Van Staveren. „Het gaat om een oude vervuilingsbron. De aange troffen stof, 'per' in het spraak gebruik, zou best als ontsmet tingsvloeistof voor metalen ge bruikt kunnen zijn in de oor log." De ingenieur verwacht niet dat het grondwater aan de Scheldedijk direct moet worden gesaneerd. „Een besluit daar over is aan de provincie. Wij hebben onze meetresultaten bij de provincie gemeld." Of de pro vincie sanering binnen een be paalde periode nodig acht, was gisteren niet te achterhalen. Geef uw carrière een impuls! ■WALSTRAAT 199 VLISINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Vaderdagcadeau Eric Rotte, Kookpunt Mitek't nine's nae! inclusief oranje parasol voor 3,50 vanavond en morgen vanaf 17.30 uur jBrasseriemenu met mosterdsoep en een zomerse wrap (naar keuze vegetarisch) en bolusijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vrijdag 18 juni Extra koopavond i.v.m. de parasoldagen zaterdag 19 juni 14.30 uur Inloopconcert Internationaal Muziekfeest Middelburg bekijk ook onze website wwwdrukkeriimiddelbure.nl vanaf 45,' bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 Dat Vlissingse stel kijkt niet zómaar tv. Maar die natuur film van Jacques Cousteau, kenner van het onderwaterle ven en pleitbezorger van een bewuster omgaan met het le ven in de wereldzeeën, viel na tuurlijk in de categorie 'goed gekeurd'. Zowel de kleuren van de film als de kledij van onze helden deden vermoeden dat een en ander zich in de jaren zestig afspeelde. Dat waren nog eens Andere Tijden! Met stij gende verbazing zag het twee tal hoe de bemanning met een hamer levend koraal in stuk ken sloeg, tropische vissen ving door dynamiet in het wa ter te laten exploderen, met een harpoen in een walvis prikte en vervolgens per onge luk een andere walvis over voer. Die overleefde het net, maar haar baby raakte zwaar gewond door de schroef. Met harpoen en jachtgeweer werd het beest uit zijn lijden ver lost. Tot slot werden de haaien die op het karkas af kwamen, voor straf door de bemanning met haken en har poenen aan boot gesleurd en met een dubbelbladige bijl het hiernamaals ingeslagen. Toen hebben ze de tv maar uit gezet. te weten? avans WWW,3Van5.nl hogeschool (Advertentie) 5CH0EHM0DE I OPRUIMING foto Peter Nicolai kleding zitten." Suzanne vindt dat toch vreemd. „En als je nu jeuk hebt?" Kitty: „Dan heb je pech." Vervolgens mogen ze een paar dieren bekijken die 's morgens geopereerd zijn. Kitty: „Kijk, de ze hond is vanmorgen gesterili seerd." Lee vind dat toch jam mer voor het beestje. „Dan kan ze toch geen kinderen meer krij gen?" Volgens Kitty is dat hele maal niet erg. „Ze is toch al oud." Roofvogels Na een demonstratie met een border collie en het bekijken van sledehonden, komen de kin deren bij de roofvogels aan. Val kenier Marina heeft zes vogels meegebracht: valken, uilen en buizerds. Ze legt uit dat roofvo gels bang voor mensen zijn. „Maar deze vogels niet. Die zijn van jongs af aan bij mij en ken nen mij goed. Als beloning krij gen ze bovendien altijd eten." De daad bij het woord voegend krijgt een van de uilen een een- dagskuiken. Als slot van de middag bij de dierenarts staat er nog een film over een operatie op het pro gramma. „En dat was best eng", zegt een van de kinderen. „Maar het was toch een hele leuke middag." En kele kinderen willen later ook wel dierenarts worden, De Vos: „Maar dan moeten jullie eerst wel je goed best op school doen eri dan nog heel lang studeren." ODe Roefeldag wordt ieder jaar groter. Het begon in 1995 met 35 kinderen en zes bedrijven. Gisteren waren er meer dan drie honderd kinderen uit de groe pen vijf tot en met acht die vijf tig bedrijven en instellingen kon den bezoeken. De deelnemende basisscholen waren de Pirami de, Zuidlandschool, de Stelle, de Zonneschool, St. Willibrord- school, het Schippersinternaat, de Zeemeeuw, de Vrijevlucht, de St. Antoniusschool en de Iris- school. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Met de bouw van het nieuwe apparte mentencomplex op de plaats van garage Voet aan het Hof ter Zandeplein wordt de entree van Kloosterzandc statig en klas siek. Bouwbedrijf Goossen uit Walsoorden gebruikt elementen van het buitenverblijf annex rentmeesterswoning van de prins van Oranje uit de zeven tiende eeuw. „Een knipoog naar de geschiede nis", zegt directeur J. Goossen. Hij was bijzonder gecharmeerd van het oude 'Oranje-huis'. „Het is zonde dat dit pand is ge sloopt. We willen de stijl en de uitstraling weer een beetje terug brengen. Architect Schirris heeft de historie vertaald in een moderne uitstraling. Veel ele menten van het buitenverblijf zijn in het nieuwe appartemen tencomplex verwerkt. Het schilddak, het torentje en de ko zijntjes met roedeverdeling." Prins Willem van Oranje bouw de in de zeventiende eeuw het buitenverblijf op de plek van de abdij Ter Duinen. Het was de tijd van de godsdiensttwisten. De goederen van de abdij wer den in beslag genomen door de protestanten en overgedragen aan Willem van Oranje. De zwaar beschadigde gebouwen werden gesloopt. De prins bouw de een nieuw huis en liet de ge deeltelijk verwoeste kapel her bouwen. In dit nieuwe huis woonde zijn rentmeester. Het buitenverblijf was een sta tig gebouw van twee verdiepin gen hoog met een klokkentoren tje en zalen als de Prinsenkamer en de Witte Zaal. Het pand was omgeven door water, boomgaar den, moestuinen en gazons. Een oprijlaan vanaf de Molenstraat (de huidige Cloosterstraat) gaf toegang tot het complex. Het nieuwe appartementencom plex wordt in 2005 opgeleverd. Dan zijn weer elementen van het buitenverblijf te zien. De verkoop begint deze maand.In het nieuwe complex worden acht appartementen gebouwd met een oppervlakte van circa honderdvijftig vierkante meter. „De inkom van het dorp is altijd een heel gevoelig punt geweest", zegt Goossen. „De gemeente Hulst zet met het plan Perkpol- der terecht in op recreatieve ont wikkelingen. Dan is de eerste in druk van een dorp heel belang rijk." (Advertentie) De negen maanden oude sledehond Inuk wordt vertroeteld door deelnemers aan de Roeteldag. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - „Durven jullie een roofvogel vast te pakken?", vraagt Yasmin aan haar klasge nootjes. „Wij wel hoor", ant woorden ze in koor. Als ze even later de roofvogels onder ogen komen, moeten ze toch even slik ken. „Het is best eng", zegt Fem ke. Het was gisteren weer Roefel dag in Terneuzen. Roefelen bete kent snuffelen, onderzoeken en nieuwsgierig maken. Het woord wordt gebruikt voor een activi teit voor de jeugd die kan snuffe len aan de wereld van de wer kende mens. Ruim 320 kinderen van basis scholen uit de gemeente Terneu zen mochten tijdens de tiende editie een kijkje nemen achter de schermen bij bedrijven en in stellingen. Nadat de kinderen op het speelplein van het tehuis voor schippers jeugd Koningin Juliana een grote partij kleurige ballonnen hadden opgelaten, werden ze onderverdeeld in groepjes en gingen ze op weg naar een van de deelnemende be drijven. De kinderen die hadden geko zen voor de kliniek voor kleine huisdieren en bijzondere dieren waren daar een hele middag zoet. Zij werden welkom gehe ten door dierenarts J. de Vos. „Jullie krijgen eerst een rondlei ding door de dierenkliniek en daarna kunnen jullie nog wat dieren bekijken. Daar mag je echter niet aanzitten, tenzij het mag." Nadat de dierenarts een echo had laten zien van het hart van de hond Jarvik, konden de kin deren röntgenfoto's van een schildpad en een slang bekijken. „Een wurgslang van meer dan twee meter", zegt De Vos. „Jee tje", zegt een van de kinderen. In de operatiekamer krijgen de kinderen uitleg van Kitty. Ze vertelt dat de dieren onder nar cose gaan en aan een infuus ge legd worden tijdens een opera tie. De kinderen mogen steriele operatiekleding en handschoe nen aandoen en een mondkapje voordoen. Kitty: „En dan mag je vooral niet met je handen aan je SAS VAN GENT - De grabbelpas is niet goed bekend. Dat is de indruk van de Stichtingen Welzijn voor Oude ren Assenede/Sas van Gent en Axel, de initiatiefnemers van de pas. Met deze pas krijgen 55-plussers in de gemeen te Terneuzen de kans om met korting mee te doen aan ac tiviteiten die voor ouderen op het eerste zicht niet zo voor de hand liggen. De SWO's benadrukken dat de Grabbelpas bedoeld is voor alle ouderen uit de gemeente Terneuzen. De ouderen kopen een Grabbelpas bij de SWO's. Op vertoon van deze pas of door middel van een actiebon krijgen ze korting bij twintig culturele en andere activiteiten. CADZAND - De burgemeesters van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten buigen zich donderdag 1 juli over een onderzoek van de gemeentesecretarissen van Hulst, Sluis en Terneuzen, waarin voorstellen gedaan worden voor di verse vormen van samenwerking. Uitgangspunt van de drie gemeenten is dat de samenwerking in eerste instantie kostenbesparingen oplevert, omdat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten momenteel alledrie in financiëel zwaar weer verkeren. Ook worden voorstellen verwacht om samen za ken als bouw-en woningtoezicht, handhaving en monu mentenzorg op te pakken. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil de campagne om Terneuzen te promoten als woongemeente zo breed mogelijk optuigen. Burgemeester J. Lonink heeft bedrij ven benaderd met het verzoek om op de campagne, die la ter dit jaar begint, in te haken. Ook worden woningbouw corporaties en projectontwikkelaars gevraagd om hun aandeel te leveren. De gemeente heeft voor de promotie van Terneuzen als wooncentrum 20.000 euro opzij gezet. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Plof, zei de tele visie, vlak nadat de Duitsers Ne derland op een 1-0 achterstand hadden gezet. Weg beeld, niet meer te repareren. En dus werd er gisteren snel een 'nieuwe tweedehands' beeldbuis neerge zet. Want jongeren zonder televi sie, dat gaat gewoon niet, weet beheerder Bennie de Krijger. De Krijger opent sinds 5 april dagelijks van 15.00 tot 18.00 de deuren van buurtcentrum 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen. Het zogenoemde Meetpoint moet jongeren tussen de twaalf en zestien jaar na schooltijd een plek geven. „Ze moeten meer kunnen doen dan buiten op een bankje hangen, vind ik. Er was voor jongeren tot zestien jaar weinig te bele ven in Terneuzen. Dat moest mijns inziens veranderen, dus zijn we in gesprek gegaan met de gemeente Terneuzen en mijn vorige werkgever, Zuidchemie in Sas van Gent. Zij zorgen bei den voor subsidie. Ik run Meet point samen met mijn vrouw en met hulp van een aantal vrijwil ligers", vertelt De Krijger. En dus is een deel van het buurt centrum omgeturnd tot jeugd honk. Posters van idolen als Bo ris, NERD, Pink en het Neder lands elftal sieren de muren. Een poolbiljart, tafeltennistafel en televisie zorgen voor vertier. En niet te vergeten drie compu ters met internet, de grootste at tractie van het verblijf. „In deze wijk wonen veel kinderen die thuis niet over internet beschik ken. Hier kunnen ze daarvan ge bruikmaken. Vijftien minuten, dan is de volgende aan de beurt. Als het druk is, werken we met wachtlijsten. Er wordt hier ook vaak huiswerk gedaan op die computers", vertelt De.Krijger. Proef Het jeugdcentrum is voor alle jongeren tot en met zestien jaar toegankelijk, al is het vooral be doeld voor kinderen uit de Bloe- menbuurt en Triniteitwijk. Tot september draait het Meetpoint proef, daarna wordt bekeken wat de jongeren graag nog meer willen hebben in het centrum. Twee dingen zijn in ieder geval uit den boze: alcohol en rook waar. „Maar verder kan hier al les, zolang het maar een beetje schappelijk blijft." De computers zijn erg populair in de jeugdsoos Meetpoint. Links staat beheerder Bennie de Krijger. foto Peter Nicolai Inmiddels weten zo'n twintig tot dertig jeugdigen de weg naar het centrum met regelmaat te vinden. De Krijger: „Dat zijn voorname lijk kinderen uit de buurt. Deze wijk feit natuurlijk nogal wat nationaliteiten en dat zie je hier duidelijk terug. Turken, Neder landers, Antillianen, ze komen hier allemaal. Op deze manier haal je de jongeren van de straat. Het stond mij tegen dat er zo snel werd gemopperd op jongeren, omdat ze overlast zou den veroorzaken. Door dat be schuldigende vingertje worden ze vaak juist agressiever. Ik zeg dan vaak: probeer het eens van een andere kant te zien. Tuur- lijk, er zitten rotzakken tussen, maar dat is bij volwassenen net zo. Kijk de krant er dagelijks maar op na." [van Staveren van EM Engi neering zet in op een kweekcen- ïum in Zeeland, omdat hij veel i oedewerking van de provincie tijgt. „Commissaris van de ko- igin Van Gelder heeft al veel nor ons gedaan, omdat Zeeland toekomst ziet in aquacultuur. ffe hebben al veel overleg ge- kad met vertegenwoordigers lande provincie en de gemeente 'émeuzen. We hopen voor eind juli nog verzoeken voor provin cie en Europese subsidies in te iunnen dienen. Als de juridi sche en vergunningsprocedures (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39