PZC Doorbraak in dopingaffaire in VS Weer tegenslag voor Van Lottum Eerste NBA-hoofdprijs Pistons sinds 1990 Tweede etappezege Robert Hunter in Zwitserland Mogelijk einde aan wegraces Wemeldinge ,21 Eigenaar verdacht laboratorium wil openheid van zaken geven Zwemmers willen bondscoach Cats niet mee naar OS KV Mechelen is Europacup kwijt Beloki ontbreekt in de Tour Teeuwissen moet Spelen missen Boonen leider in Ster Elektrotoer Schalken twaalfde geplaatst uitslagen agenda donderdag 17 juni 2004 IfASHlNGTON - De Detroit pistons zijn kampioen van de jjnerikaanse basketbalcompeti- Jlf De sterren van de Los Ange la Lakers werden gisteravond opnieuw verslagen door de un- derdog uit Detroit. al drie wedstrijden te heb- jn gewonnen in een 'best of se ven' finalereeks, boekten de Pis tons de beslissende, vierde over winning. De Pistons speelden slim en assertief. De Lakers wer den afgedroogd: 100-87. De LA Lakers wonnen slechts één wed strijd - op het nippertje - in de fi nalereeks. Voorafgaand aan de finalewed strijden werd het sterrenteam uit Californië de grootste kans op de titel toegedicht. De La- kers wonnen drie titels in vier jaar tijd. Maar sterspeler Kobe Bryant stelde zwaar teleur met egoïstisch spel, terwijl Shaquil- le O'Neal er niet in slaagde het hele team te dragen. De Lakers gingen er niet echt voor, de underdog uit Detroit wel. Afgelopen nacht kwam daar geen verandering in. De de ze week al door de Amerikaanse pers afgeschreven favorieten uit Los Angeles moesten winnen om te kunnen overleven. Maai de wil ontbrak, er werd slap ge speeld en na een kortstondige voorsprong werden ze volledig overvleugeld door de Pistons, die enorme steun kregen van hun thuispubliek.Uitblinkers waren Pistons-spelers Ben Wallace en Chauncey Billups. Coach Larry Brown heeft zijn eerste NBA-titel op zijn naam geschreven, terwijl Detroit voor het eerst sinds 1990 de NBA-hoofdprijs heeft binnenge sleept. De trainer van de Lakers, Phil Jackson, heeft gezegd dat dit waarschijnlijk zijn laatste seizoen in LA is geweest. GPD fonrPim van Esschoten UTRECHT - De geruchtmaken- de dopingaffaire rond Balco La- boratories in San Francisco slaat op een doorbraak. Victor foute, eigenaar van de firma, leeft in een brief aan president Bush toegezegd opening van za- ken te geven, in ruil voor straf- vermindering. Volgens zijn advocaat is Conté Bereid alle feiten en namen van betrokken coaches, atleten en of- Saais te onthullen. Conté wendt zich tot Bush, die opmer kelijk genoeg in zijn State of the Union van januari het gebruik van anabole steroïden veroor deelde, Een eerdere poging van Conté om tot een akkoord te ko men met justitie mislukte, waar ea hij zich tot het Witte Huis leeft gewend. DeAmerikaanse krant The Mer- 1 cnry News in San José maakte gisteren bekend een kopie van debrief handen te hebben. De ei genaar van de omstreden firma Balco, verdacht van de levering van verboden middelen aan atle ten, honkballers en american footballers, zegt bereid te zijn te getuigen voor zowel justitie als iletantidopingbureau Usada. Onder de verdachten bevinden richtopsprintster Marion Jones, haar partner Tim Montgomery (wereldrecordhouder op de 100 meter) en tophonkballer Barry Bonds. Ook zijn er aanwijzingen dat Conté een link had met een •Griekse atletiekcoach eh met Hark Block, echtgenoot en trai ler van de Oekraïnse topsprin- iffZhanna Block. pe zaak kwam een jaar geleden AMERSFOORT - Bondscoach André Cats gaat niet mee naar de Olympische Spelen in Athe ne, Jacco Verhaeren heeft na sig nalen van zijn zwemmers het vertrouwen in de trainer opge- Om minder dan twee maanden voor de Spelen de rust binnen de ploeg te bewaren, be sloot Cats thuis te blijven. Team manager René Dekker neemt liet grootste gedeelte van zijn ta ken over. Verhaeren betreurt het dat Cats, die nog wel mee was naar het laatste trainingskamp in Canet, zijn toedoen op een zij- t' is beland. De coach van olympisch kam pioen Pieter van den Hoogen- bandzag geen andere oplossing. •De intermenselijke relatie tus sen hem en mij en hem en mijn zwemmers was verstoord. Ik wil niet in details treden, maar in de communicatie zag ik dingen met goed gaan. Richting en tij dens de Spelen moet je blinde lings op elkaar vertrouwen en ik mijn twijfels over." De kritiek op Cats komt volle dig uit het Eindhovense kamp. Mor van Hes van Top Zwem men Amsterdam en Dick Bergs- ma delen de mening van Verhae- rennietv Voor Hes kwam het ver kek van de bondscoach volko men onverwacht. donderslag bij heldere he- reageerde Hes. „Rond het WK zijn er vorig jaar tussen mij en André weliswaar ook wat din gen gebeurd, maar daar hebben een heel goed gesprek over had. Nu was de zaak niet eens bespreekbaar meer. Dat betreur dt Ik was heel tevreden over de samenwerking en moet dingen nu °°k anders gaan regelen. Het is echt vervelend dat dit zo vlak 'oorde Spelen gebeurt. Cats, die als bondscoach de Belg Obreno opvolgde, was niet voor commentaar bereikbaar. GPD Kriens trainer Schouws team Z1ERIKZEE - De Schouwse voetbalselectie zal niet langer ouder leiding staan van Kees Ha- gestein. Zijn functie als verzor ger bij de zondagrtweedeklasser Zierikzee maakt dit onmogelijk. De Regiocommissie heeft Edwin Rdens aangetrokken als opvol ger.^ Edwin Kriens is tevens •trainer bij DPS (Burgh aan het rollen, toen een anonie me atletiekcoach een injectie spuit met het tot dan toe onbe kende middel THG aan Usada overhandigde. In het geheim werd een methode ontwikkeld om deze steroïde op te sporen. Vijf atleten, onder wie de Britse sprinter Dwain Chambers, wer den vervolgens op het gebruik van THG betrapt. Inmiddels was ook justitie in Californië be gonnen met een onderzoek naar Balco. Na een inval bij Balco La boratories, genoemd als produ cent en distributeur van THG en andere middelen, werd een groot aantal documenten in be slag genomen. Die informatie werd later doorgespeeld aan Usada. Usada wil voorkomen dat de VS 'verdachte' atleten richting de Olympische Spelen van Athene stuurt. Het bureau hoopt vóór de olympische trials (9-18 juli in Sacramento) zeker heid te hebben over een reeks at leten. Twee weken geleden wer den al vier atleten, onder wie Tim Montgomery, in staat van beschuldiging gesteld. Tegen Marion Jones, de grootste naam in de affaire, zijn tot nog toe slechts indirecte bewijzen naar buiten gekomen. De drievoudig olympisch kam pioene van Sydney heeft al aan gekondigd een rechtszaak tegen Usada aan te spannen als het bu reau haar van deelname in Athe ne wil uitsluiten. Jones werd, net als haar partner Montgo mery, nooit bij een controle be trapt. Usada wil daarom haar re glement aanpassen. GPD ADELBODEN - Robert Hunter (rechts) heeft de Rabobankploeg het tweede dag succes in de Ronde van Zwitserland bezorgd. De Zuid-Afrikaan won gisteren de vijfde etappe, van Blatterkinden naar Adelboden over 161,7 kilometer. Hunter kwam solo over de streep. Hij had 35 seconden voorsprong op de Braziliaan Fi scher en de Deen Blaudzun. Het peloton kwam met een achterstand van 4.30 bin nen. Jan Ullrich behield de leiderstrui. Hunter ging na 32 kilometer op stap met Fischer en Blaudzun. Het drietal kreeg alle vrijheid van het peloton. Bij de slotklim naar het 1368 meter hoge Adelboden had het trio nog zes minuten voorsprong. Zes kilometer voor het einde liet Hunter zijn twee medevluchters in de steek. De Zuid-Afrikaan nam een halve minuut en handhaafde zijn voorsprong tot op de meet. Twee dagen eerder had Hunter de eer ste overwinning ooit voor de Rabobankploeg in de Ronde van Zwitserland be haald. „Ik kan in deze ronde alles geven, want ik ga niet naar de Tour", verklaarde hij zijn sterke optreden. Pieter Weening, het jonge klimtalent, moest gisteren vele mi nuten prijs geven. Hij kwam in het gezelschap van zijn ploeggenoten Wauters, Bo ven en Den Bakker met ruim elf minuten achterstand binnen. foto Dorothea Müller/AP Rug zorgt zelfs na honderd prikken nog voor problemen door Martijn van Beeten ROSMALEN - Spuugzat wordt John van Lottum het om na een tennispartij uit te leggen dat zijn rug weer eens spelbreker is geweest. De 28-jarige tennisser moest gistermiddag in de tweede ronde van het grastoernooi in Rosmalen na negen ga mes opgeven tegen de Spanjaard Fernan do Verdasco. Van Lottum heeft een techniek die uiter mate geschikt is voor gras. Alleen wei gert zijn rug als hij te diep door de knie ën gaat en explosief moet afzetten. De op gave tegen Verdasco gaf hem opnieuw denkwerk mee. Daar heeft Raemon Sluiter geen last van. De Rotterdammer, vorig jaar halvefina- list in Rosmalen, schaarde zich gisteren bij de laatste acht. Sluiter won met 6-3 en 6-0 van de Duitse qualifier Philipp Petzschner en stuit morgen in de kwartfi nales op de Fransman Michael Llodra. Van Lottum kampt al tijden met rug klachten en dacht in de privé-kliniek van wonderdokter Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt in München de oplos sing te hebben gevonden. Ruim honderd injecties met homeopathische middelen zouden het herstel van zijn rug moeten bevorderen. Het leek te werken. Klach ten had de fragiele tennisser nog steeds, maar de rug bleef heel. Voorzichtig probeerde de nog niet topfit- te Van Lottum door de toernooien te ko men. Twee weken terug staakte hij de strijd in de tweede ronde van een challen ger op gravel in Italië, om zich goed voor te kunnen bereiden op de grastoernooien van Queen's, Rosmalen en Wimbledon. In Brabant had hij een kwartfinale te ver dedigen. Door zijn opgave in de tweede ronde verliest hij nu het contact met de beste honderd tennissers van de wereld. „Het is de zoveelste teleurstelling", baalt Van Lottum. „Ik dacht dat die rug in or de was." Dinsdag, tijdens de training, voelde hij de problemen al aankomen, ,,'s Avonds zat die rug helemaal vast en toen ik 's ochtends wakker werd, was het nog slechter." Afkeer Van Lottum dacht er tegen Verdasco mee weg te komen. Gezien zijn ervaring op gras en de afkeer van Spanjaarden tegen deze ondergrond. Alleen had Verdasco vorige week de kwartfinales gehaald in Halle. Hij kwam geen moment in de pro blemen en toen Verdasco op 5-4 mocht serveren voor de eerste set, gooide Van Lottum de handdoek in de ring. De nummer 111 van de wereld was voor de wedstrijd nog tweeënhalf uur behan deld door fysiotherapeut André van Alp- MECHELEN - De Belgische voetbalclub KV Mechelen is de Europacup II, die in 1988 werd gewonnen in een finale tegen Ajax, kwijt. Dat meldde het Vlaamse dagblad Ga zet van Antwerpen gisteren. De club gaat nu naarstig op zoek naar de beker omdat deze het pronkstuk moet zijn op een tentoonstelling in oktober naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de club. KV Mechelen mocht de Europacup II na de winst in 1988 één jaar houden. Daarna kreeg de club van de Uefa een iets kleinere kopie. Volgens sportief directeur van KV Me chelen Van Hoof heeft een speler de beker ontvreemd. Het is nog onduidelijk om welke speler het gaat. ANP PARIJS - De wielrenner Joseba Beloki gaat dit jaar niet van start in de Ronde van Frankrijk. Volgens het Franse sportblad L'Equipe vertrekt de Bask met onmiddellijke ingang bij de Franse wielerploeg La Boulang'ère. Het con tract wordt met goedkeuring van Beloki ontbonden. Beloki was de afgelopen jaren een van de betere klasse mentsrenners in de Tour. Vorig jaar moest hij de strijd te gen Armstrong staken na een val in de negende etappe. Af gelopen winter stapte de dertigjarige coureur over van On ce naar La Boulangère. Daar kon hij dit seizoen weinig in druk maken. De samenwerking tussen de ploeg en de ren ner verliep al een tijdje uiterst stroef. Beloki beklaagde zich herhaaldelijk over het feit dat hij in Frankrijk niet zijn gebruikelijke medicamenten kon nemen ter bestrij ding van een allergie. AFP VLIMMEREN - Arjen Teeuwissen is niet langer kandi daat om met de Nederlandse dressuurequipe deel te ne men aan de Olympische Spelen. De topruiter, met het team in Sydney 2000 goed voor zilver, trok zich vrijwillig terug. Hij vindt de aanloopperiode van zijn net van een blessure herstelde paard Goliath te kort. ANP VELDHOVEN - Het Belgische talent Tom Boonen heeft gisteren de eerste etappe van de Ster Elektrotoer gewon nen. Boonen was de snelste in een individuele tijdrit ovèr 4,8 kilometer met start en finish in Veldhoven. De Duitser Jens Voigt werd tweede op drie seconden van de winnaar. Zijn landgenoot Robert Bartko legde beslag op de derde plaats. De Ster Elektrotoer duurt tot en met zondag. ANP LONDEN - Tennisser Sjeng Schalken is door de organisa tie van Wimbledon als twaalfde geplaatst. Dat is vijf plaatsen hoger dan zijn positie op de wereldranglijst. De Limburger drong de laatste twee jaar door tot cle laatste acht op het gras in Londen. Titelverdediger Federer voert de plaatsingslijst aan. Andy Roddick staat tweede. Bij de vrouwen schoof de organisatie Serena Williams,; tiende op de wereldranglijst, naar de kop van de plaat singslijst. De nummers één en twee van de wereld, Henin en Clijsters, zijn niet van de partij. Venus Williams, acht-; ste van de wereld, is achter de Russin Myskina, winnares; op Roland Garros, als derde geplaatst. ANP John van Lottum wordt langzaam moedeloos van zijn rugklachten. foto Toussaint Kluiters/ANP hen en gaat nu terug naar de massageta fel. „Mijn Si-gewricht zit vast en mijn bekken staat scheef. Ik hoop dat ik Wim bledon haal." Hoewel hij al tijden kwakkelt, peinst Van Lottum er niet over het bijltje er bij neer te gooien. „Door die injecties van Müller-Wohlfahrt gaat het honderd pro cent beter met mijn rug. Ik moet binnen kort ook terug naar München, voor nieu we prikken. Nu gaat dat niet, de dokter zit in Portugal bij het Duitse voetbal team. Een terugslag als deze was te ver wachten, alleen is het jammer dat het in Nederland gebeurt. En ook nog in de week voor Wimbledon." Verrassend is dat niet, want juist het gras vraagt veel van de instabiele rug. Vo rig jaar ging het ook al mis, op Wimble don. In de eerste ronde moest Van Lot tum met spierspasmen in de rug opgeven tegen Gustavo Kuerten. Iets dat hem op Roland Garros ook al was overkomen. „De kans dat het in Londen weer gebeurt is aanwezig", stelt fysiotherapeut Van Alphen. „Al is die niet zo groot als vorig jaar. John zal keihard moeten werken om die rug sterker te maken." Discipline opbrengen is moeilijk als de ene tegenslag de andere opvolgt. De opga ve in Rosmalen was al de derde dit tennis- jaar voor Van Lottum. Zijn ranking wordt slechter en hij zal zich via kleinere evenementen moeten terugknokken. Een alternatief, een lange pauze om het lijf sterker te maken, ziet de tennisser niet zitten. „Ik ben bang dat ik het leven zon der tennis zo leuk vind, dat ik nooit meer de baan op stap." De samenwerking met coach Alex Reijn- ders, die eerder succesvol was met Jacco Eltingh, Paul Haarhuis en Sjeng Schal ken, heeft in elk geval nog weinig opgele verd. „Dat is moeilijk, voor ons allebei", stelt Van Lottum. „Reijnders houdt van hard en veel trainen en dat lukt niet met een geblesseerde tennisser. Te vaak moet ik hem zeggen dat het niet gaat." GPD door Rudy Booqert WEMELDINGE - De tiende uit gave van de brommerraces in Wemeldinge gaat zaterdag door. Maar of er een elfde editie komt, is nog de vraag. De organise rende stichting ProMotor Zee land verloor afgelopen jaar drie belangrijke sponsors, waaron der de hoofdsponsor, en is naar stig op zoek naar vervanging. Door de finciële beperkingen heeft ProMotor Zeeland voor de jubileumeditie van zaterdag niet 'groots kunnen uitpakken. Niettemin is de dag van 's och tends 9.00 uur tot laat in de mid dag' tjokvol met wedstrijden voor brommers, scooters, klas sieke machines en stuntrijders van Arian van Zweden. De We- meldingse wegraces zijn boven dien de zevende wedstrijd van het Nederlands kampioenschap 50cc. Het klapstuk moet volgens de or-; ganistie de Expi-klasse worden,; waarin Walter Bek uit Hoede-, kenskerke de grote favoriet is.: De lokale rijder heeft dit sei zoen vijf van de zes NK-wed-' strijden gewonnen. De laatste; overwinning dateert van tweede pinksterdag op het statencircuit; van Staphorst, dat samen met Wemeldinge als enige NK-wecl- strijd op de 'gewone weg' heeft. Ook René Kesselaar en William van Gilst uit 's-Gravenpolder verdedigen de Zeeuws eer in de Expi-klasse. In de Standaard Scooterklasse is Paul de Bruine uit Nieuwer-' kerk één van de vooraanstaande coureurs. De Bruine bezet mo menteel de tweede plaats in de strijd om het NK. Ook Zierik- zeeënaar Michael Jacquet rijdt in deze klasse mee. De Zeeuwse inbreng in de Formule-klasse komt van Jeroen van Kerpel uit Goes. nrnaBBaasaaaBiMMMi Rosmalen. Ordina Open. Mannen, 380.000 euro, tweede ron de: Sluiter (Ned)-Petzschner (Dui) 6-3 6-0, Verdasco (Spa/8)-Van Lottum (Ned) 5-4 opgave Van Lottum, Llodra (Fra) - Vacek (Tsj) 6-3 6-4. Robredo (Spa/4) - Ca- nas (Arg) 7-5 1-6 7-5. Dubbel, eerste ronde: Hrbaty/Oliver (Slw/VSt) - Sluiter/Verkerk (Ned) 7-5 6-4. Vrouwen, 170.000 euro, tweede ronde: Krasnoroetskaja (Rus/8)-Chaldkova (Tsj) 6-3 6-4, Jankovic (Smo)-Petrova (Rus/1) 6-4 6-3, Schett (Oos)-Pennetta (Ita) 7-5 6-2, Medina Garrigues (Spa)- Schnyder (Zwi/2) 6-2 6-, Koukalova (Tsj)-Sequera (Ven) 4-6 6-3 6-3, Pierce (Fra/3) - Kirilenko (Rus) 6-7 6-4 6-2. Dubbel, kwartfinales: McShea/ Se- quera (Aus/Ven/2)- Krajicek/ Gullickson (Ned/VSt) 6-3 6-4. Goes, 't Halve Maantje Open. Man- nenenkelspel. HE4: M. Wisse-M. Joos- se 6-0 6-1, P.Potter-J. Krapels 6-0 6-4. HE5: J. Oranje-S. de Zwaan 6-0 6-2, D. de Rave-M. Wissekerke 7-6 3-6 6-4. HE6: J. Dhooge-W. Korstanje 6-3 6-1, M. Visser-E. Dohmen 6-1 6-2, S. Loker- se-R. van Tilburg 6-1 6-2, E. Kalau-R.T. op 't Hof 6-1 7-6, P. Kreijne-P. Hofman 6-0 1-6 6-3. Mannendubbelspel. HD5: A. el Khattabi/T. Stapels-D. de Rave/T. de Wit 6-3 6-1, S. Nieuwenhuyze/C. Versteeg-J. van der Velde/M. Wissekerke 4-6 6-4 6-4, M. van Gastel/S. Sprinkhuizen-A. Greeve/I. Walraven 3-6 6-4 6-2, J. Pijpelink/M. de Rave-E. Weekamp/S. de Zwaan 6-1 6-2. HD6: C. de Marco/C. Raas-E. Kalau/R. Kalau 6-2 6-3. Vrouwendubbelspel. DD5: A. Hoosemans/C. Offringa-E. de Blaeij/R. Jongsma 6-3 6-0. DD6: J. Baecke/R. van Tilburg-E. van der Heijden/F.J. Rin- sema-Reparon 5-7 6-3 7-5. Gemengd dubbelspel. GD6: C. Versteeg/R. Aarts-M, van Garsel/R. de Bokx 6-2 6-3. Ronde van Zwitserland. Vijfde etappe, Blaterkinden-Adelbo- den: 1. Hunter (ZAf) 161,7 km ini 3.45.16, 2, Fischer (Bra) 0.35, 3. Blaud zun (Den) 0.37, 4. Kirchen (Lux) 4.30, 5. Jeker (Zwi), 6. Totschnig (OOs), 7. Del Olmo (Spa), 8. Julich (VSt), 9. Gentili (Ita), 10. Merckx (Bel), 11. Ullrich (Dui). 50. Veneberg 5.25, 63. Voskamp 6.34, 87. Boven 11.13, 88. Den Bakker, 89. Weening, 92. Hiemstra, 111. Löwik 17.08,118. Hoffman. Algemeen klassement: 1. Ullrich 20.43.25, 2. Camenzind (Zwi) 0.02, 3- Je ker 0.06, 4. Zampieri 0.07, 5. Canada (Spa) 0.08, 6. Julich 0.24, 7. Kirchen 0.25, 8. Kolobnev, 9. Cioni, 10. Totsch nig, 54. Veneberg 21.14, 74. Voskamp 25.58, 78, Weening 26.46, 93. Hiemstra 30.37, 94. Boven 30,38,106. Den Bakker 35.40, 113. Löwik 36.32, 126. Hoffman 42.15. Donderdag Atletiek Coopertest. Aanvang 19.00 uur: Twee de 12 minuten-conditietest op de Piet Vonckbaan te Hulst. Voor de jeugd is er een 6 minutenloop. Wielrennen Ster van Walcheren. Etappewedstrijd voor vrouwen. Eerste etappe. Middel burg-Domburg 117 kilometer. Ploegen- voorstelling op Abdijplein om 18.15 uur, start 19.00 uur. Finish ongeveer 21.50 uur in de Ooststraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37