»ZC jchot in plan Bruse jachthaven Dokter krijgt cd Wonderdokter UITVERKOOP 10,0'70%korting Gmnbrére zonnebril op sterkte FOCUS OPTIEK b.v. Vliegtuig oorzaak aardschokken op Schouws strand vanaf €45,- 'ijzigd bestemmingsplan begin juli ter inzage Inderhoudsweg p dijken langs iesterschelde Rijontzegging drankrijder Aanrijding Geen geld voor ligplaatsen Brandweer druk met bluswerk Ramkraak in Domburg Bromfietsers bekeurd in Ritthem van de reepe OPRUIMING zeeuwse almanak Filmkeuring (tie; 0113-315649 '•Pzc-n' I Maude® pzc.nl 031, 4460 AA Goes jKjfflenSand: 0113-315520; Lvnanderen: 0114-372770; gnaal: 020-4562500. 17 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 gratis bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL.0118-625310 editie Schouwen-Duiveland jtPietKleemans UIN1SSE - Er begint schot te ten in de plannen voor uit ing van de Jachthaven tinisse. Bij de gemeente ouwen-Duiveland wordt nenteel de laatste hand ge- aan het voorontwerp-be- i jmingsplan. Het plan wordt jende maand ter inzage ge it JÉaveneigenaar Jachthaven ise BV hoopt binnen an- a twee jaar daadwerke- met het miljoenenproject te pjjen beginnen. Het plan de zeshonderd plaatsen tellende hthaven uit te breiden tot ligplaatsen werd in 2000 lanceerd, Jachthavenbeheer- rP. van den Ouden: „We zijn alles bij elkaar drieënhalf bezig. Vooral de Milieu Ef- Rapportage (MER) heeft mveel tijd gekost. Maar ik ivdat nu de MER-procedure amaal is afgerond en het be- jplan eraan -zit te ko- bweeén mijlpaal hebben be kt" izijngeduld behoorlijk op de tef wordt gesteld neemt Van a Ouden voor lief. „Dit plan «I gewoon heel zorgvuldig u worden. Dat is :nn belangrijk om problemen de toekomst te kunnen voor- igheid i den Ouden doelt daarmee ik meer op de bezwaren van iging van Eigenaren (het aanpalende) Flatge- iw Jachthaven Bruinisse. De aiiging vreest verstoring van ast en aantasting van de vei- eid. Volgens Van den Ouden DES - Voetgangers en fietsers Istraks de lol vergaan om op Westerscheldedijken tussen arland en Ellewoutsdijk te ko- o aan de waterkant rus- ode en etende vogels niet te ttstorcn, worden op de dijken derhoudswegen aangelegd open asfalt waar gras ge- ökkelijk doorheen kan loeien. Ook komen er hekken de toegangswegen. Zeeuwse Eilanden i het projectbureau Zeewerin- n van Rijkswaterstaat hebben maatregelen een ak- oord bereikt met Vogelbescher- ;,na eerder dit jaar door de iad van State op de vingers te ingetikt. Het was eerst de be- 1 zoals op alle vernieuw- Westerscheldedijken, onder gen van gewoon asfalt maken. Die zouden met hek- to worden afgesloten. Vogelbe- J vond dat onvoldoen- Afsluiten met alleen hekken «kt niet, aldus de organisatie, is onder meer bij vogelrust- laatsen langs het Hellegat ten in de Hoek van Ossenis- fgebleken. Geernaart van het projectbu- Zeeweringen gaat ervan t dat op meer plekken waar "1 vogels zitten bij hoog wa de open asfalt-constriictie §epast gaat worden, vooral mgsdeOosterschelde. (Advertentie) wordt er alles aan gedaan dat te voorkomen. „De aanvoer van materialen tijdens de aanleg bij voorbeeld gaat voor een groot deel via het water. „De Dorps-, raad Bruinisse vraagt aandacht voor de verkeersveiligheid. Met name de aansluiting van de Groeneweg - de toevoerweg naar de jachthaven - op de N59 baart hen zorgen. Er zijn inmid dels vergevorderde plannen voor verbreding van de Groene weg en aanleg van een rotonde die de beruchte Staphorsterkrui sing gaat vervangen. Verder is het is de bedoeling dat het ver lies aan natuurwaarden door de uitbreiding van de jachthaven wordt gecompenseerd. Ook wordt, stelt Van den Ouden, in de plannen heel veel aandacht besteed aan de land schappelijke inpassing van de jachthaven. „Het kost erg veel geld, maar het wordt wel heel fraai ingepast in het land schap." De jachthavenbeheerder is er van overtuigd dat het weinig moeite zal kosten de nieuwe lig plaatsen verhuurd te krijgen. „Het is een uniek gelegen jacht haven 'met veel voorzieningen. En die voorzieningen worden straks alleen maar beter." De uitbreiding van de jachtha ven wordt opgesplitst in twee fa sen. Als de uitbreiding eenmaal een feit is betekent het dat de jachthaven van Bruinisse met 1400 ligplaatsen een van de grootste van zuid-west Neder land wordt. De Jachthaven Bruinisse is in eigendom en beheer van Jacht haven Bruinisse BV, een onder deel van de Den Daas Groep. De Den Daas groep beheert en ex ploiteert naast de Jachthaven Bruinisse jachthaven Marina Muiderzand in Almere; Jachtha ven Naarden in Naarden en jachthaven Dora do'Beach in 01- burgen. Het is de bedoeling dat de Jachthaven Bruinisse wordt uitgebreid met achthonderd ligplaatsen. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Ze voelde zich wel wat ongemakkelijk, huis arts H. Hage uit Brouwersha ven. Gezeten op een klein po dium werd ze toegezongen door componist en tekstschrijver Mar van der Veer. Doel van dit alles was de officiële presentatie van de cd van de Wonderdokter. Hage nam de cd gisteravond in ontvangst tijdens een repetitie avond van het historische open luchtspel. Ze deed dit namens al le huisartsen uit Brouwersha ven. In dat dorp vindt vanaf eind volgende week De Wonder dokter plaats, een productie van de stichting Historische Spelen Zierikzee. Hage is enthousiast over de muziek. „Het klinkt heel leuk, dat wordt wel wat", is haar eerste reactie nadat het eer ste nummer is gezongen. Ze ver trouwde de spelers toe dat alle huisartsen alvast een kaartje hebben gekocht. Ze willen het het spel over hun illustere voor ganger, Johannes Cato Kamer ling (de wonderdokter) niet mis sen. De muziek en teksten van de liedjes zijn van Mar van der Veer. „Het is geïnspireerd op de roccoco, de tijd waarin het ver- De acteurs van het historische spel De Wonderdokter presenteerden gisteravond officieel de cd. foto Marijke Folkertsma haal zich afspeelt." Van der Veer maakt gebruik van maar vijf instrumenten: clavecimbel, viool, fluit cello en klarinet. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 32-jarige inwoner van Oudenbosch voor dronken rij den veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging en 480 euro boete. De man miste 21 februari dit jaar op de A58 bij Arnemuiden richting Goes een bocht, waar door hij met zijn auto in de sloot belandde. Uit een bloedproef kwam een score van 1,1 milligram, ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Brabander hield aan het eenzijdig ongeval een hersenschudding en nekklach- ten over. De verdachte vertelde gisteren ook voor de 12.000 euro kosten van de lease-auto op te draaien en zei zijn lesje te heb ben geleerd. ZIERIKZEE - Op de kruising Industrieweg/Straalweg in Zie rikzee vond gistermiddag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een 57-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duive land verleende op de kruising geen voorrang aan de voor haar van links komende 32-jarige au tomobilist uit Goes. Er was al leen materiële schade. Daardoor klinkt de muziek heel transparant en ligt die prettig in het gehoor. „Het was een hele klus. Ik ben vorig jaar tijdens Dijkval begonnen met het schrij ven van de teksten. Voor het eerst dit jaar heb ik alle muziek ook uitgeschreven." Dat was no dig voor de musici. De muziek en de zang staan gedeeltelijk op band. „Helemaal live is teveel Het is een open luchtspel en dan heb je te ma ken met omgevingslawaai, vo gels, wind of misschien regen. We hebben voor de opnames ge bruik gemaakt van stemmen van de spelers met ondersteu ning van een koor." De wonder dokter is te zien op vrijdag 25 en 26 juni en 1 t/m 3 juli bij de Grote- of Sint Nicolaaskerk in brouwershaven. Kaarten zijn nog beperkt verkrijgbaar. Advertentie ■WALSTRAAT 199 VLISINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen-Duive land heeft geen geld om steigers te bouwen voor bewoon de historische schepen. Dat laat wethouder W. Renden we ten. Scheepseigenaar J. Littooij lanceerde onlangs het idee om in Zeeland ligplaatsen voor bewoonde histori sche schepen te maken. In Zeeland zijn voor dergelijke schepen geen mogelijkheden, terwijl in het Westen van het land meerdere zogenoemde museumhavens zijn waar bewoonde historische schepen kunnen liggen. Een van de mogelijke plaatsen zou Brouwershaven kunnen zijn waar volgens Littooij voldoende ruimte is voor drie of vier sche pen. Renden is echter onverbiddelijk. „We hebben geen geld." Ook ziet Renden geen mogelijkheden om alsnog toe te staan dat dergelijke schepen in de museumhaven van Zierikzee komen te liggen. MIDDELBURG - De Stadsgewestelijke brandweer Vlis- singen-Middelburg heeft gisteren vier bermbranden ge blust. De eerste melding kwam rond 13.40 uur binnen: di verse buitenbranden op de Kruitmolenlaan en de Segeers- singel in Middelburg-Zuid. Daarop volgde rond 14.07 uur een buitenbrand aan de Doeleweg in Arnemuiden. Rond 17.42 uur volgde een vierde brandmelding: langs een sloot nabij de Grevelingenstraat in de Middelburgse Stromen- wijk stond over zo'n twintig meter de berm in brand. De brandweer had de vlammen na zo'n vijf minuten onder controle en kon na een kwartier blussen weer inpakken. Ook de korpsen Yerseke, Hulst en Kruiningen hadden ove rigens te maken met buitenbranden. DOMBURG - Onbekenden hebben gistermorgen rond half vijf een ramkraak gepleegd bij een winkel in de Oost straat in Domburg. Bij de ramkraak werd een gestolen au to gebruikt. De auto werd later in Domburg teruggevon den. Uit de winkel werd een nog onbekende hoeveelheid kleding weggenomen. Het is niet bekend hoeveel daders betrokken waren bij de ramkraak en hoe ze zijn weggeko men. De politie heeft de zaak in onderzoek. RITTHEM - Bij een bromfietscontrole zijn gistermorgen in Ritthem 25 bromfietsen op de rollentestbank gezet en gecontroleerd op gebreken. De bestuurders werd naar hun bromfietscertificaat gevraagd. Drie bestuurders ble ken geen certificaat te hebben. Bij één bromfiets ontbrak de voorrem. Verder werden dertien bromfietsers bekeurd omdat hun voertuig opgevoerd was. De politiewerkte sa men met de Koninklijke Marechaussee. SCHOENMODE I Papegaaistraat 8 - Goes www.vandereepe.nl (Advertentie) Vaderdagcadeau Erie Rotte, Kookpunt Maek't maes nae! inclusief oranje parasol voor 3,50 vanavond en morgen vanaf 17.30 uur I Brasseriemenu met mosterdsoep en een zomerse wrap (naar keuze vegetarisch) en bolusijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vrijdag 18 juni Extra koopavond i.v.m. de parasoldagen zaterdag 19 juni 14.30 uur door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - De Schouwse kust ter hoogte van Nieuw-Haamstede is gisteren ge confronteerd met twee lichte 'aardschokken'. Volgens het KN MI, dat het verschijnsel regis treerde, ging het om een atmo sferische reactie op een vlieg tuig dat de geluidsbarièrre door brak. De trillingen deden zich voor even na half elf 's ochtends, al dus Leon van der Wekken, die het voorval meldde aan het KN MI. Hij was aan het werk in strandpaviljoen De Strandlo- per, ter hoogte van de vuurtoren bij Nieuw-Haamstede. „Ik hoorde eerst een soort gedon der, alsof het in de verte onweer de. Tegelijkertijd leek het net alsof de hele boel kort werd op getild en weer werd teruggezet. De lampjes buiten tikten tegen de ramen, terwijl het windstil was op dat moment. Ik dacht eerst nog dat er een vrachtwa gen of andere zwaar materieel over het strand kwam aanrij den. Dat dreunt dan ook zo door het zand." Volgens B. Dost van de seismolo gische afdeling van het KNMI in De Bilt was het zeker geen aardbeving die de Schouwse strandpaviljoenhouder heeft ge voeld. Wel registreerde de appa ratuur van het meteorologisch instituut een bijzondere geluids golf, aangeduid als 'sonic event' of 'sonic boom', in de buurt van Den Haag. „Waarschijnlijk ver oorzaakt door een straaljager die door de geluidsbarrière is ge gaan", aldus Dost. In de directe omgeving levert dat een harde knal op. Bij bepaalde atmosferi sche omstandigheden kan het ge beuren dat verderop geluidsgol ven van een uiterst lage frequen tie te horen en te voelen zijn, legt de seismoloog uit. Sprongetjes „Die golven verplaatsen zich als het ware met sprongetjes door de atmosfeer. Zodat je ze op de ene plek voelt als een dof soort trilling, dan een heel stuk niets en twintig kilometer verderop weer wel. Waar het zich open baart, is heel erg afhankelijk van de opbouw van de atmo sfeer ter plaatse." Voor zover gistermiddag be kend, was er slechts één mel ding van de vermeende aardbe ving bij het KNMI binnengeko men. De trillingen veroorzaak ten geen schade aan het pavil joen, aldus Van der Wekken. Dat Vlissingse stel kijkt niet zómaar tv. Maar die natuur film van Jacques Cousteau, kenner van het onderwaterle ven en pleitbezorger van een bewuster omgaan met het le ven in de wereldzeeën, viel na tuurlijk in de categorie 'goed gekeurd'. Zowel de kleuren van de film als de kledij van onze helden deden vermoeden dat een en ander zich in de jaren zestig afspeelde. Dat waren nog eens Andere Tijden! Met stij gende verbazing zag het tivee- tal hoe de bemanning met een hamer levend koraal in stuk ken sloeg, tropische vissen ving door dynamiet in het wa ter te laten exploderen, met een harpoen in een walvis prikte en vervolgens per onge luk een andere walvis over voer. Die overleefde het net, maar haar baby raakte zwaar gewond door de schroef. Met harpoen en jachtgeweer werd het beest uit zijn lijden ver lost. Tot slot werden de haaien die op het karkas af kwamen, voor straf door de bemanning met haken en har poenen aan boot gesleurd en met een dubbelbladige bijl het hiernamaals ingeslagen. Toen hebben ze de tv maar uit gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33