>zc Steun voor Hogeschool Zeeland Dodehoekspiegel voor tractor UITVERKOOP Gimbrère 10,OT70% KORTING Vliegtuig oorzaak aardschokken op Schouws strand zonnebril op sterkte €45,- 19rWk°J gratisw FOCUS OPTIEK b.v. tudenten mogen van Kamerleden niet lijden onder subsidiestrubbelingen II voor€ 3,50 Inbraak in woning in Kamperland van de reepe OPRUIMING Zeg maar goeiendag tegen mijn hengel Speeltuintje Goes-West in gebruik Brandweer druk met bluswerk Ramkraak in Domburg Geen geld voor ligplaatsen Filmkeuring fcaJ§S-315649 m pzc.nl iredactie@pzc.nl Jus31,4460 AA Goes wtentie-exploitatie: Zen Midden-Zeeland: 0113-315520; Lviaanderen: 0114-372770; ;a): 020-4562500. mderdag 17 juni 2004 vanaf bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Bevelanden-Tholen ^rmen van der Werf S'HAAG - Studenten van de roschool Zeeland mogen niet lupe worden van onregelma- leden die in het verleden het College van Bestuur de hbo-instelling zijn be- in WD-Kamerlid A. Visser zijn D66-collega U. Lam mis stellen dit. jeschool Zeeland moet iens hen desnoods in staat ien gesteld de onterecht ide overheidssubsidie in ter- een terug te betalen, er snel duidelijkheid komt de Vlissingse hbo-instel- durven Visser, Lambrechts PvdA-Kamerlid J. Tichelaar Ie voorspellen. De huidige »atter van het College van iiiwrvan de Hogeschool Zee- U.Mandos, heeft daar on- j op aangedrongen. Hij is bij Kamerleden op bezoek leest om daarop aan te drin- Zeeland hangt claim van 11,8 miljoen euro (Advertentie) Vaderdagcadeau I Eric Rotte, Kookpunt |f Maek't mae's nae! 1! inclusief oranje parasol vanavond en morgen vanaf 17.30 uur I iBrasseriemenu met mosterdsoep II en een zomerse wrap I (naar keuze vegetarisch) I en bolusijs 12,50 of 1€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 li vrijdag 18 juni Extra koopavond I i.v.m. de parasoldagen I zaterdag 19 juni 14.30 uur Internationaal Muziekfeest Middelburg bekijk ook onze website www.clrukkeriim iddelburg. nl Advertentie boven het hoofd, sinds een com missie onder leiding van oud-Kamerlid G. Schutte begin april rapport uitbracht over fi nanciële onregelmatigheden bij opleidingen voor hoger en mid delbaar beroepsonderwijs. De Zeeuwse instelling kwam als slechtste uit de bus, omdat veel buitenlandse studenten waren ingeschreven in Vlissingen en werden bekostigd vanuit Den Haag, maar in eigen land - voor al Spanje - onderwijs volgden. Het onderzoek ging over de ja ren 1998-2002. „Vandaar dat de huidige studen ten in Vlissingen niet de dupe mogen worden", oordelen Vis ser en Lambrechts van de rege ringspartijen WD en D66. Blaren Zij vinden ook dat in Zeeland een hbo-instelling moet blijven. Als het ministerie van Onder wijs tot terugvordering over gaat, moet volgens hen een beta lingsregeling tot de mogelijkhe den behoren. „Maar wie zijn bil len heeft gebrand, moet op de blaren zitten", richt Visser zich tot het College van Bestuur van de Hogeschool Zeeland. Hoeveel geld de Hogeschool Zee land eventueel terug moet beta len, durft niet één Kamerlid aan te geven. De commissie-Schutte heeft alle financiële stukken ge- 'toetst aan de letter van de wet. „Vergeten is hoe met die regelin gen in de praktijk is omgespron gen en welke rol het ministerie van Onderwijs daarin heeft ge speeld", tekent PvdA'er Tiche laar aan. Hij wil daar zelf nog geen oor deel over vellen. Hij wacht af waarmee Rutte, de nieuwe staatssecretaris van Onderwijs, KAMPERLAND - Inbrekers hebben gisteren tussen elf uur 's ochtends en twee uur in de mid dag hun slag geslagen in een wo ning aan de Fazantenlaan in Kamperland. Uit de woning zijn fotoappara tuur en een mobiele telefoon met een waarde van enkele hon derden euro's weggenomen. Uit een garagebox aan de Van Houtenstraat in Goes werden tussen dinsdagavond half elf en gistermiddag half zes gereed schappen met nog onbekende waarde weggenomen. (Advertentie) SCHOENMODE I Papegaaistraat 8 - Goes www.vandereepe.nl komt. „Voor de zomervakantie zal dat niet meer gebeuren", schat Tichelaar in. „Rutte moet zich dan wel heel snel inwer ken." Alle onrust over de finan ciële onregelmatigheden in het hbo kan overigens wel eens in het voordeel van de Hogeschool Zeeland uitpakken. Visser (WD) signaleert dat de Vlissing se hbo-instelling niet voor niets veel buitenlandse studenten heeft aangetrokken, om het voortbestaan veilig te stellen. Hij wijt dat mede aan het finan cieringssysteem voor het hoger beroepsonderwijs, waarbij het aantal studenten het zwaarst weegt. Visser stelt voor, hbo-in- stellingen voortaan een basisbe drag te geven, waardoor zeker een kleine hogeschool als in Vlis singen financieel meer lucht kan krijgen. In de tijd dat de Hogeschool Zee land zo actief was in het buiten land, stond L. Labruyère (Pv dA), oud-burgemeester van Brouwershaven, aan het roer in Vlissingen. Hij vertrok na zes jaar in oktober 2001 om lid te worden van het College van Be stuur van de Hogeschool Haar lem, inmiddels Inholland. Man- dos (CDA), burgemeester van Borsele, volgde Labruyère op. De Hogeschool Zeeland is inmid dels bezig het draagvlak in ei gen land te verbreden. Zo is eer der dit jaar een akkoox-d geslo ten met Hogeschool Inholland om de sociale arbeid-opleidin- gen met vijfhonderd studenten over te nemen. Elke dag zijn er vissers te vinden langs de Goese vesten. door Jeroen Jumelet GOES - Turend naar hun dobber, de oren gespitst om de piepjes van hun bijtalarm te horen. Dag in dag uit zitten hobbyvissers aan de Goese vesten zo naar hun hengel te staren. Langs het water aan de Ravelijn de Grenadier zit de achttienjarige Robert Wiskerke tegenover de fontein te vissen. Hoewel hij al zeker een uur in het water staart, heeft hij nog niks gevangen. „Het is ei genlijk te warm om te vissen", zegt hij. „Ik vis meestal op karper. Dat is de mooiste vis en ik vind het ook de leukste vi's om te van gen." Om de meeste kans te hebben om karpers te vangen, gebruikt Wiskerke speciale lijnen. Aan het uiteinde van de lijn heeft hij een bolletje aas hangen dat op de bodem van het water komt te liggen. „Als het goed is, slurpt de karper het aas op. Net boven het bolletje zit een haakje, dat als hij het bolletje probeert uit te spugen, in zijn lip komt vast te zitten", legt Wiskerke uit. De visser gooit zijn vangst altijd onmiddellijk terug. Alleen als het de moeite waard is, neemt hij een foto. „Het water is hier nogal vies. De mensen gooien er zo veel in. Je vist ook van alles op; een poosje terug had ik nog een paraplu aan de haak." Iets verderop aan de Oostwal hebben twee vrienden, Maris Kuijper foto Mechteld Jansen en Remy van Gilst, hun hengel uitgegooid. Ze zijn net teruggeko men van zee, waar ze door de harde wind niets konden beginnen. „Vissen doen we regelmatig, al zijn we niet echt ervaren", zegt Ma- ris. „We lopen bijna hard weg als er een vis bijt, we hebben ook al tijd een doek bij ons. Ik ga zo'n ding echt niet met mijn handen aan raken", zegt Kuijper. Volgens hem is vissen perfect om je hoofd leeg te maken. „Lekker zitten, niks doen en nergens aan denken." Ratten André Veldmeier vist ook voor zijn plezier. Al zegt de visser wel over de nodige ervaring te beschikken. „Ik vis al dertig jaar hier, ik kan zien waar de karpers zitten." Volgens Veldmeier is het de laat ste jaren wel minder. „Ze hebben alles uitgebaggerd, dus ik ken mijn stekjes niet meer zo goed. En het stikt ook van de ratten. Dat ze daar niks aan doen, be grijp ik niet." Vorige week nog verloor Veldmeier zijn hengel. „Ik lette even niet op en toen trok een karper mijn hengel in het water. Ik zeg tegen een paar snoekvissers verderop dat ze maar goeiendag tegen mijn hengel moesten zeggen als ze hem voorbij zagen komen. De volgende dag riepen ze me. Hadden ze mijn hengel toevallig nog opgevist ook!" door Mieke van der Jaqt gezien. Legio ongelukken gebeu- avans HEINKENSZAND - Het komt akelig vaak voor: een trekker of een landbouwmachine die af slaat op een plaats waar fietsers en brommerrijders het niet ver wachten, een dam of een inrit naar een akker. De chauffeur "heeft wel in zijn spiegel gekeken, maar het lang zaam verkeer, dat net zo hard of harder gaat dan de trekker, niet (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ren op die manier en niet zelden is de afloop fataal. Doordat landbouwvoertuigen groter, zwaarder en breder wor den, doordat bedrijven steeds grootschaliger worden en door dat alles ook nog steeds sneller moet, neemt het aantal ongeluk ken met rechtsafslaande trek kers eerder toe dan af. Alle re den dus om de dodehoekspiegel ook i'n de landbouw met enige aandrang in te voeren. Nadat 3VO in 2002 een succes volle proef met dodehoekspie- gels afrondde, zijn die veilig-ver- keersorganisatie, de Zeeuwse landbouworganisaties en het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) gisteren begonnen met een campagne. Een kwart van de Zeeuwse land bouwbedrijven bestelde in het kader van de campagne al één of meer spiegels. Loonwerkers en boeren konden de spiegels met 66 procent korting aanschaf fen omdat de leverancier en het ROVZ financieel bijdroegen. Met de promotie-activiteiten rond de start van de actie, die het afleveren van zo'n 1900 spie gels in Zeeland behelst, hopen de organisaties nog meer bedrij ven over te halen. De spiegels verbeteren het achteruitzicht aan beide zijkanten zozeer, dat nagenoeg geen dode hoek meer overblijft. De meeste afnemers van een spiegel voelen ook wel aanko men dat de minister van Ver keer en Waterstaat op niet al te lange termijn een dodehoekspie gel verplicht stelt op landbouw voertuigen. 3VO heeft daar bij de minister al erg op aangedron gen. De eerste spiegels werden gisteren met wat officiële plicht plegingen afgeleverd voor de ma chines van loonbedrijf Knuit in Heinkenszand. De speciale achteruitkijkspiegel verbetert het achteruitzicht aan beide zijkanten, zodat de be ruchte 'dode hoek' nagenoeg ver dwijnt. foto Willem Mieras GOES - De kinderen van Goes-West hebben gisteren het nieuwe speeltuintje aan de Zuidvlietstraat in gebruik ge nomen. De speeltuin is met veel zelfwerkzaamheid van de buurt tot stand gekomen en vaders en moeders vierden dan ook het feest mee. Eerst werd de boel helemaal ver sierd, waardoor het eigenlijke werk: het spelen, extra fees telijk kon worden uitgevoerd. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer Vlis- singen-Middelburg heeft gisteren vier bermbranden ge blust. De eerste melding kwam rond half twee binnen: di verse buitenbranden op de Kruitmolenlaan en de Segeers- singel in Middelburg-Zuid. Daarop volgde rond twee uur een buitenbrand aan de Doeleweg in Arnemuiden. Rond half zes volgde nog een brandmelding: langs een sloot na bij de Grevelingenstraat in de Middelburgse Stromenwijk stond over zo'n twintig meter de berm in brand. De brand weer had de vlammen na zo'n vijf minuten onder cöntrole en kon na een kwartier blussen weer inpakken. Ook de korpsen Yerseke, Hulst en Kruiningen hadden te maken met buitenbranden. DOMBURG - Onbekenden hebben gisterochtend rond half vijf een ramkraak gepleegd bij een winkel in de Oost straat in Domburg. Bij de kraak werd een gestolen auto gebruikt. De auto werd later in Domburg teruggevonden. Uit de winkel werd een nog onbekende hoeveelheid kle ding weggenomen. Het is niet bekend hoeveel daders be trokken waren bij de ramkraak en hoe ze zijn weggeko men. De politie heeft de zaak in onderzoek. BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen-Duive- land heeft geen geld om steigers te bouwen voor bewoon de historische schepen. Dat laat wethouder W. Renden we ten. Scheepseigenaar J. Littooij lanceerde onlangs het idee om in Zeeland ligplaatsen voor bewoonde historische sche pen te maken. In Zeeland zijn voor dergelijke schepen geen mogelijkheden, terwijl er in het westen van het land diverse museumhavens zijn waar bewoonde historische schepen kunnen liggen. Een van de mogelijke plaatsen zou Brouwershaven kun nen zijn, waar volgens Littooij voldoende ruimte is voor drie of vier schepen. Renden is echter onverbiddelijk. „We hebben geen geld." Ook ziet Renden geen mogelijkhe den om alsnog toe te staan dat dergelijke schepen in de museumhaven van Zierikzee komen te liggen. door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - De Schouwse kust ter hoogte van Nieuw-Haamstede is gisteren ge confronteerd met twee lichte 'aardschokken'. Volgens het KN MI, dat het verschijnsel regis treerde, ging het om een atmo sferische reactie op een vlieg tuig dat de geluidsbarièrre had doorbroken. De trillingen deden zich voor even na half elf 's ochtends, al dus Leon van der Wekken, die het voorval meldde aan het KN MI. Hij was aan het werk in strandpaviljoen De Strandlo- per, ter hoogte van de vuurtoren bij Nieuw-Haamstede. „Ik hoorde eerst een soort gedon der, alsof het in de verte onweer de. Tegelijkertijd leek het net alsof de hele boel kort werd op getild en weer werd teruggezet. De lampjes buiten tikten tegen de ramen, terwijl het windstil was op dat moment. Ik dacht eerst nog dat er een vrachtwa gen of andere zwaar materieel over het strand kwam aanrij den. Dat dreunt dan ook zo door het zand." Volgens B. Dost van de seismolo gische afdeling van het KNMI in De Bilt was het zeker geen aardbeving die de Schouwse strandpaviljoenhouder heeft ge voeld. Wel registreerde de appa ratuur van het meteorologisch instituut een bijzondere geluids golf, aangeduid als 'sonic event' of 'sonic boom', in de buurt van Den Haag. „Waarschijnlijk ver oorzaakt door een straaljager die door de geluidsbarrière is ge gaan", aldus Dost. In de directe omgeving levert dat een harde knal op. Bij bepaalde atmosferi sche omstandigheden kan het ge beuren dat verderop geluidsgol ven van een uiterst lage frequen tie te horen en te voelen zijn, legt de seismoloog uit. Sprongetjes „Die golven verplaatsen zich als het ware met sprongetjes dooi de atmosfeer. Zodat je ze op de ene plek voelt als een dof soort trilling, dan een heel stuk niets en twintig kilometer verderop weer wel. Waar het zich open baart, is heel erg afhankelijk van de opbouw van de atmo sfeer ter plaatse." Voor zover gistermiddag be kend, was er slechts één mel ding van de vermeende aardbe ving bij het KNMI binnen geko men. De trillingen veroorzaak ten geen schade aan het pavil joen, aldus Van der Wekken. zeeuwse almanak Dat Vlissingse stel kijkt niet zómaar tv. Maar die natuur film van Jacques Cousteau, kenner van het onderwaterle ven en pleitbezorger van een bewuster omgaan met het le ven in de wereldzeeën, viel na tuurlijk in de categorie 'goed gekeurd'. Zowel de kleuren van de film als de kledij van onze helden deden vermoeden dat een en ander zich in de jaren zestig afspeelde. Dat waren nog eens Andere Tijden! Met stij gende verbazing zag het twee tal hoe de bemanning met een hamer levend koraal in stuk ken sloeg, tropische vissen ving door dynamiet in het wa ter te laten exploderen, met een harpoen in een walvis prikte en vervolgens per onge luk een andere walvis over voer. Die overleefde het net, maar haar baby raakte zwaar gewond door de schroef. Met harpoen en jachtgeweer werd het beest uit zijn lijden ver lost. Tot slot werden de haaien die op het karkas af kwamen, voor straf door de bemanning met haken en har poenen aan boot gesleurd en met een dubbelbladige bijl het hiernamaals ingeslagen. Toen hebben ze de tv maar uit gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29