pzc Sneijder is het mannetje Van Hanegem vertrouwt op Van Nistelrooij De enige smet op de trip was de wedstrijd 19 Imago Oranje is bron van voor KNVB I Tevredenheid overheerst bij spelers na duel met Duitsland Totti wacht schorsing tUCQZOOq Dronken Ier steelt ambulance Nederlander opgepakt Zwitsers zweren bij steunkousen Tomasson slaat training over Frings naar Bayern München mw. Toeters fans in beslag genomen êÊÊÊit donderdag 17 juni 2004 il Crielaard jSpOSENDE - Het imago van Kt Nederlands elftal is een iroos gegeven en voor de KNVB „I, bron van zorg. Henk Kesler, fliecleur betaald voetbal bij de [etbalbond, waakt over de uit- jUaling van Oranje. „Als je het wik spreekt, kun je zeggen dat een imagoprobleem hebben, fij proberen die uitstraling een leelje op te krikken. Het Neder igs elftal moet dichter bij het publiek komen", aldus Kesler. |)e discussie over de moeizame idatievan Oranje met de media i onderdeel van de zorg van de ioogste baas van de KNVB. De ^jste weken wekte bonds- jach Dick Advocaat een ge spannen indruk en maakte hij openlijk ruzie met journalisten. .Haar dat is toernooispanning. Daai'moet je hem niet op afreke- Maar zo'n discussie over de ilspraken van Adriaanse („Met Advocaat word je nooit kam- moet hij niet publieke- ijkvoeren. Daar zullen we hem item ook over aanspreken." Inmiddels heeft de KNVB media- loeroeEef Brouwers, voormalig ioofdvan de Rijksvoorlichtings- lenst, aangetrokken om de oach tijdens het toernooi ge- en ongevraagd advies te journalisten houden ook wei nig rekening met Dicks karak- ir. In het veld was hij natuur lik ook altijd al een bijtertje, i straatvechter. En karakters ierander je nu eenmaal niet. (aai' als KNVB vinden we dat ppunten natuurlijk wel lastig. is Brouwers voor aange kken. Om verbetering te in de randverschijnse- Goede band zijn strijd het imago van Oranje een positieve impuls te itven, ziet Kesler een positieve itivikkeling. Vooral bij de spe- Jkvoer met de spelersraad heel «sitieve gesprekken over dit on- ïwerp. Die jongens willen Éts liever dan een goede band rot het volk. Ze worden afge- hilderd als verwende jongens, die indruk heb ik A ."ANP door Jaap van Essen en Marcel van der Kraan ALBUFEIRA - Oranje hoefde gisteren in Albufeira geen won den te likken, met dank aan het wonderdoelpunt van Ruud van Nistelrooij. Mentaal liep het elf tal natuurlijk wel een tikje op door het slechte spel tegen de Duitsers, maar het herstel in het laatste halfuur zorgde voor te vredenheid. De hamvraag de komende da gen is wat Dick Advocaat gaat verzinnen voor het duel met de Tsjechen. Gisteren was daar nog niets van te zien, want het Ne derlands elftal werkte niet veel meer dan een hersteltraining af. Alleen de reserves werden even fiks onder handen genomen. Vandaag is er weer een besloten training en traditiegetrouw zal daaruit moeten blijken wat de bondscoach in petto heeft. Zelf wilde Advocaat gisteren hele maal niets zeggen, maar de alge hele opinie is duidelijk: Wesley Sneijder moet in de basis, Phil lip Cocu naar de achterste linie. Immers, Oranje ontbeert creati viteit op het middenveld en speelt met te veel pure verdedi gers. Wesley Sneijder zelf liet weten dat hij zelf ook minstens lichte lijk verbaasd was over het ver lies van zijn basisplaats tegen de Duitsers. Pas zondag, tijdens de laatste training, werd hem duidelijk dat zijn schijnbaar ze kere plek in het elftal werd ver geven aan Boudewijn Zenden. Gisteren was Wesley Sneijder natuurlijk het mannetje in Albu feira. Hij scoorde weliswaar niet, was niet eens bij de gelijk maker betrokken, maar ontegen zeglijk fleurde Oranje (weer eens) op toen hij in het veld kwam. Dat gebeurde dit voor jaar ook herhaaldelijk als de jon ge Ajacied de plaats van Mark van Bommel overnam. Boven dien roemde Johan Cruijff hem gisteren nog maar eens als de enige speler van Nederland die begrijpt hoe je moet voetballen. Sneijder zelf waakte voor al te veel hoogmoed. „We zijn hier met 23 man. Natuurlijk was ik teleurgesteld dat ik niet vanaf de eerste minuut speelde, maar het heeft geen zin dan negatief te gaan doen. Ook als je niet bij de eerste elf hoort moet je goed blijven trainen en positief blij ven." „Ik weet ook niet of ik nu tegen Tsjechië in de basis zal staan. Dat zal in de volgende training blijken. Wel of niet spelen heeft alles te maken met de manier waarop de bondscoach wil voet ballen. Voor mij persoonlijk is het natuurlijk het best als we echt vooruit spelen." Afstemmen De nestor van de Nederlandse selectie, Pierre van Hooijdonk, vindt dat Oranje nog veel meer het spel moet afstemmen op Ruud van Nistelrooij. „We moe ten nog veel meer voor hem creë ren", zegt Van Hooijdonk. „Hij is te weinig in het gebied waar hij hoort te zijn. Ruud miste te gen Duitsland de eerste kans, daarna duurde het een hele tijd voordat hij weer een goede mo gelijkheid kreeg. Ruud moet veel vaker in de gevaarlijke zo ne door ons in stelling worden gebracht." Ruud van Nistelrooij zelf erken de ruiterlijk dat hij over zijn ei gen spel ook niet echt tevreden was. „De kop is er nu vanaf. Ik heb er van genoten, ondanks dat het voetbal tegen Duitsland niet goed was. Mijn eigen spel? Moei lijk, moeilijk... We wilden over de vleugels kansen creëren. Dat is wat we vooraf hadden bespro ken. Maar dat kwam er dus niet uit. Er stonden twee man op mij, een man ervoor. En na twee minuten had ik natuurlijk al moeten scoren. Ik dacht dat Ka- hn kwam, maar die bleef staan." „Na de rust speelden we met Overmars en Van der Meyde pas echt met drie heel aanvallende spitsen. Mare Overmars is nog aanvallender dan Boudewijn Zenden, die toch iets meer con- troleert Toen kwam Wesley Sne ijder er nog bij en die was weer aanvallender dan Edgar Davids. Of we de volgende wedstrijd te gen de Tsjechen ook zo moeten spelen en moeten beginnen? De Tsjechen moesten tegen Letland in hun eerste wedstrijd komen. Tegen ons zullen ze dat nooit doen. Dan gooien ze het open. Het wordt een moeilijke afwe ging en ik ben blij dat ik de be slissing over de opstelling niet hoef te maken." Over Duitsland is dagenlang ge zegd dat de eenheid vele malen groter was dan bij Nederland. Van Nistelrooij is het daarmee niet eens. „Als het Nederlands elftal als los zand aan elkaar had gehangen, hadden 'we de wedstrijd tegen Duitsland nooit kunnen omdraaien." GPD PORTUGAL Er werd gisteren veel gesproken tijdens cle trainingssessie van Oranje. Hier overlegt bondscoach Dick Advocaat met verdediger Jaap Stam. foto Ed Oudenaarden/ANP LISSABON - De Italiaan Totti kan een schorsing tege moet zien. De Uefa heeft de aanvoerder van Italië giste ren aangeklaagd wegens onsportief gedrag. Hij spoog de. Deen Poulsen maandag vol in het zicht tijdens de wed strijd in groep C tegen Denemarken (0-0). De Deense televisie liet het incident uitgebreid zien, waar op de Deense voetbalbond een klacht indiende bij de Ue fa. De Europese bond heeft inmiddels de videoband in be zit. ANP LISSABON - Een dronken Ier heeft gisteren in Portimao (Algarve) opschudding veroorzaakt door een ambulance te stelen. Bij een beschouwing over veiligheid op het EK heeft de politie van Portugal dat verteld. De verplegers die de ziekenauto bestuurden, hadden de wagen verlaten om in een nabij gelegen flat een patiënt op te halen. Ze hadden daarbij de sleutel in het contact la ten zitten. De Ier reed zo'n 200 meter met het voertuig, al vorens de politie hem staande hield. Hij bleek een promil lage van 2,8 te hebben. De man is diefstal en rijden onder invloed ten laste gelegd. ANP/AFP ALBUFEIRA - De Portugese politie heeft in de nacht van1 dinsdag op woensdag een Nederlander en dertig Britse voetbalfans opgepakt na vechtpartijen in Albufeira. Drie. mensen raakten gewond, bij de opstootjes. De politie raak te slaags met een groep van ongeveer tweehonderd, voor het merendeel Engelse fans. Rond vier uur in de ochtend was het weer rustig in Albufeira. ANP/RTR ZURICH - Het geheim van de Zwitserse voetbalploeg schuilt in een kledingstuk dat eigenlijk bedoeld is voor zwaarlijvige mensen of zwangere vrouwen. De spelers dragen op aanraden van bondscoach Koebi Kuhn specia le steunkousen, die de bloedcirculatie in de benen stimule ren. „Die dingen helpen echt", aldus'verdediger Yakin in de Zwitserse krant Bliek. „Ze zorgen ervoor dat in de hitte je benen en voeten niet opzwellen." De ploeg draagt de kou sen al twee weken. ANP/RTR ALVOR - De Deense aanvaller Jon Dahl Tomasson is licht geblesseerd. De oud-Feyenoorder, die nu spits is van AC Milan, heeft last van zijn linkervoet en sloeg de trai ning over. Niettemin verwacht bondscoach Morten Olsen dat Tomasson morgen kan spelen tegen Bulgarije. ANP/DPA MUNCHEN - Torsten Frings verhuist van Borussia Dort mund naar Bayern München. Beide clubs hebben gisteren een akkoord bereikt over de transfer. De afkoopsom zou rond de tien miljoen euro bedragen. Frings was dinsdagavond de maker van het doelpunt te gen Nederland. SID ioorMarcel van der Kraan ORTO - Met zijn bijna onmoge- al zorgde Ruud van Nis- Irooij dinsdagavond voor de oorlopige bevrijding van een ederlands elftal onder druk. aar de spits bewees ook zich- jtflf een dienst. Hij betaalde de baches Dick Advocaat en Wini pn Hanegem terug voor het ver trouwen dat ze al die maanden jinhem bleven houden. Van Nistelrooij en het Neder landselftal is een moeilijk huwe lijk. Dat beseft iedereen die bij is betrokken. Maar Wim pn Hanegem legde na het duel 'Bet de Duitsers (1-1) uit waar- pnhij en Advocaat de aanvaller wi Manchester United, die sinds november vorig jaar voor Jet Nederlands elftal het net jiiet meer had gevonden, nooit Billen laten zakken. Van Hanegem is op de achter pond bezig geweest met de Bra bantse topscorer. Hij vindt dat Van Nistelrooij exceptionele Paliteiteixheeft als doelpunten maker en is van mening dat daar niet zomaar aan voorbij kan worden gegaan. „Ruud van Nistelrooij is een van de moeilijkste spelers om te beoordelen", stelt Van Hane gem. „Als je wekelijks naar Man chester United kijkt, dan denk -je soms: waarom wisselt die Fer guson hem niet? Maar net als je dat denkt, dan schiet hij er één binnen. Dat is zijn manier van spelen." Vervelend Tegen de Duitsers ook weer, geeft Van Hanegem toe. Het ging niet lekker. „Je ziet dat een bal wegstuit, hij mist die eerste grote kans. Hij krijgt te weinig ballen. Dat is heel vervelend als- je zit te kijken. En dan toch schiet hij tien minuten voor tijd die bal er zo in voor Nederland. Dat is helemaal Ruud van Nistel rooij." Bij Manchester United blijft de Brabander doelpunten produce ren, omdat manager Alex Fer guson hem belangrijk maakt en hem onder alle omstandigheden (Advertentie) ;o stem ik toe in afschrijving va ■I i "Cbv gaat zorgvuldig om me u nadeie inlotmatie aan persoonsgegevens Ir 8 "711688 555530" CJ Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen ros maanden! I i Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; D per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 steunt. Weet de spits dat hij op dezelfde manier wordt gesteund binnen Oranje, waar Patrick Kluivert en Roy Makaay in zijn nek hijgen? Van Hanegem: „Ja, daarom heb ben we dat de afgelopen tijd el ke keer tegen hem gezegd. Dus op dat vlak is er geen pro bleem." Het leek er ook op dat Van Nistelrooij daardoor veel meer ontspannen toeleefde naai de eerste grote wedstrijd op het EK. „Maar je hoopt als coach nog steeds wel dat hij het dan ook doet", aldus Van Hanegem. „En dan doet hij het ook. Ja, als je de mensen vraagt, wat heeft hij nu gedaan?" Haalt de schou ders op: „Hij heeft die bal erin 'geschoten. Dat is het. Maar dat was wel heel belangrijk voor het Nederlands elftal." Tot de tachtigste minuut zat Van Nistelrooij op een heel laag rapportcijfer. Met zijn ene tref fer maakte hij veel goed. Van Hanegem: „Je moet hem puur beoordelen op wat hij doet met zijn doelpunten. Ik zou normaal zeggen dat je een spits ook kan beoordelen op andere dingen. Een spits kan belangrijk zijn voor het team, hij kan goed in het kaatsen zijn. Maar bij Ruud is dat niet zo. Het gaat bij hem puur om het scoren." Microfoon De concurrentie met Patrick Kluivert blijft hij voelen. Van Hanegem: „Nou, Makaay is er ook nog, hoor." Maar Kluivert deed er een paar dagen voor de wedstrijd even een schepje bo venop door een aantal uitspra ken. „Dat moet hij niet achter de microfoon doen, maar ge woon aan tafel bij ons. Ach, daar maken we ons niet druk om." Helemaal niet? „Nee. Dat moet hij zelf weten. Het is zijn goed recht om dat te roepen. Nou ja, zijn goed recht, je moet als speler altijd naar jezelf kij ken... Dit jaar heeft hij niet echt veel gebracht bij Barcelona. En we hebben hem er ook vaak bij genomen, dat de mensen, ook jullie van de pers, dachten: waarom wordt ie eigenlijk gese lecteerd? Dat moet je ook alle maal meenemen in de beoorde ling of de veroordeling van een spits." Was er nu geen moment overwo gen om Van Nistelrooij te wisse len? Van Hanegem beweert van niet. „Omdat ik weet dat hij uit het niets een goal kan maken. Ik word er zo moe van. Als we Klui vert hadden opgesteld, hadden de journalisten ook weer zitten zeiken. Als Kluivert niet speelt, is hij opeens beter dan Van Nis telrooij. Pfff... Dat is een beetje Nederlands eigen hoor." Over de rol van Van Hanegem is veel gezegd sinds hij met Dick Advocaat is gaan samenwerken. Maar de man die op papier assis tent is, laat blijken dat hij alle processen binnen Oranje met een scherp oog volgt en zijn vi sie zonder schroom durft uit te spreken. Van Hanegem zei na af loop ook dat Van der Sar met zijn indrukwekkende gestalte voor meer rust had moeten zor gen bij de hoge vrije trappen, die de openingsgoal van de Tors ten Frings opleverden. Hardere lijn Van der Sar had de onrust in de defensie kunnen wegnemen als hij doortastender had opgetre den. Samen met Advocaat lijkt Van Hanegem voor een hardere lijn te hebben gekozen met de spelers. In de rust schijnt de kalk bijna van de muren van de kleedkamers te zijn gekomen. Van Hanegem: „Dick is wel aar dig tekeergegaan in de rust, maar dat is een heel normaal iets, hoor. Er was geen grote te leurstelling in de ploeg, er moes ten alleen een paar dingen wor den gezegd." GPD Bij Ruud van Nistelrooij gaat het volgens coach Wim van Hanegem puur om het scoren. foto Oleg Popov/RTR door Jan Dagevos GOES - Wie fan van het Neder lands elftal wil zijn, moet niet op een euro meer of minder kij ken. Hubert van den Hemel tel de bijna 550 euro neer om Oran je in Porto aan het werk te zien tegen Duitsland. Het was het geld wel waard, constateert hij bij terugkeer in Nederland. „Het was een mooie belevenis. Ik heb veel lol gehad. De enige smet op de trip was de wed strijd." De 31-jarige Hubert van den He mel, die in het dagelijks leven operator is bij Dow, zou zichzelf geen vurige Oranje-fan willen noemen. Hij bezoekt samen met zijn vrienden met enige regel maat interlands, maar het is niet zo dat hij de ploeg overal nareist. „Ik pik er de leuke din gen uit", zegt de Terneuzenaar, die speelt bij tweedeklasser Zaamslag. „Zo ben ik ooit naar het EK in Engeland geweest, daar heb ik Seedorf die penalty zien missen." Van den Hemel en zijn vrienden vonden dat ze ook dit jaar erbij moesten zijn. Het werd uiteinde lijk de openingswedstrijd van Oranje tegen Duitsland in Por to. Maandagavond vertrokken ze om zeven uur vanuit Zeeuws-Vlaanderen, bivakkeer den enkele uren in een hotel in Badhoevedorp en pakten dins dagmorgen in alle vroegte het vliegtuig naar Portugal. Ze land den in het Spaanse Vigo, moes ten vervolgens twee uur afzien in een krakkemikkige bus, voor dat ze om tien uur 's morgens echt op de plaats van bestem ming waren. Gemoedelijk „We hebben eerst even het sta dion bekeken, wat foto's ge maakt en zijn met de metro naar het Oranje-plein gegaan. Daar kwamen alle supporters van het Nederlands elftal bij elkaar. Er liepen trouwens ook genoeg Duitse fans rond. Dat ging pri ma. De sfeer was heel gemoede lijk. Je kent dat wel, een biertje drinken en veel zingen. De stem ming zat er toen heel goed in. We hebben daar lang vertoefd. Het had alleen geen twee uur langer meer moeten duren an ders had ik niets meer van die wedstrijd gezien." Het peil van de wedstrijd viel zwaar tegen. „Normaal wordt de Nederlandse supporter dan heel stil, maar dit keer bleef ie dereen de ploeg maar aanmoedi gen. Ik hoor Jaap Stam in de Arena nog zeggen dat wanneer de fans zo negatief zijn ze beter thuis kunnen blijven. Nou, ik denk dat Stam ons nu dankbaar mag zijn. We bleven maar roe- pen, terwijl het toch echt slecht was, Stam voorop hoor. Geluk kig werden er de tweede helft, nog een beetje hoge ballen inge pompt, gebeurde er tenminste nog iets. Nee, Advocaat had na. die wedstrijd tegen Schotland met dat elftal moeten doorgaan. Nu heeft-ie een paar weken lo pen rotzooien en het is niks ge worden." Gistermorgen om half negen, was Van den Hemel weer terug inTemeuzen. „Als je alles bij el kaar gaat optellen, heeft het heel wat gekost. Het kaartje kostte 60 euro, de vliegreis 480 euro en ik denk dat ik ter plek ke zo'n 100 euro, voornamelijk aan drank, heb opgemaakt. Het is niet niks, maar ik heb twep heel leuke dagen gehad. De sfeer, de gezelligheid onderling, het was leuk om erbij te zijn. Mochten we het WK in Duits land halen, dan zullen we er ze ker weer bij zijn." RIJSWIJK - Oranjefans die met een toeter van Heineken hun fa vorieten in Portugal willen toe schreeuwen, komen van een kou de kermis thuis. De toernooior- ganisatie laat de dingen, die ook als hoofddeksel zijn te gebrui ken, bij de stadionhekken om commerciële redenen in beslag nemen. Volgens een woordvoerder van de KNVB wil de organisatie Carlsberg in bescherming ne men. Dit Deense biermerk is een van de hoofdsponsors van het EK en zou geen genoegen ne men met raclameuitingen van de Nederlandse concurrent. Fans van Oranje die dinsdaga vond de voetbalwedstrijd Duits- land-Nederland bezochten, moesten bij de kaartjescontrole dan ook massaal de toeters inle veren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19