Portugal moet Spanje uitschakelen Droom Griekenland duurt voort PZC Engelsen putten moed uit debacle tegen Frankrijk Gastheer wint van Rusland maar blijft gevaarlijk dicht bij deceptie tucoZooq EK op PZC.nl ek in cijfers EZSiaBBH Website Uefa Rehhagel levert kritiek op netten Ballack kost 50 miljoen euro Kroatië bidt voor helpende hand Duitsers willen niet op 13e etage let donderdag 17 juni 2004 door Henri van der Steen LISSABON - Portugal doet nog mee, al is een vroege uitschake ling nog altijd heel goed moge lijk. De gastheer van het EK won gisteravond van Rusland (2-0), maar moet zondag ook winnen van Spanje om erin te blijven. Griekenland, de derde kansheb ber op de kwartfinales, heeft ge noeg aan een gelijkspel. De Spanjaarden mogen als Grieken land een punt pakt niet verlie zen. De aandacht ging vanaf de eer ste minuut uit naar de in Brazi lië geboren, maar per truc tot Portugees getransformeerde spelmaker Deco, die de wat ver sleten (maar later ingevallen) Rui Costa uit het elftal hield. Bondscoach Scolari haalde trou wens nog drie man. allen verde digers, uit de ploeg die het toer nooi begon met de zeperd tegen Griekenland. Hij deed dat na overleg met Regina Bradao, een psychologe die voor het toernooi al van'alle spelers een rapport schreef dat Scolari indien ge wenst of nodig van nut kan zijn. Deco maakte het wel min of meer waar. Portugal speelde soe peler met hem. Deco leek het wel te kunnen vinden met Figo, de aanvoerder en grote vedette, die voor rust enkele ouderwets schone dingen deed. De Russen lieten pas gaande de eerste -9Q- PORTUGAL De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropese Kampioenschap voetbal vindt u op www.pzc.nl. Griekenland-Spanje 1-1 (0-1). 28. Mo- rientes 0-1, 66. Charisteas 1-1. Scheids rechter: Michel (Slw) Gele kaart: Katsouranis, Giannakopoulos, Karagou- ms, Zagorakis, Vryzas (Griekenland), Marchena, Helguera (Spanje). Aantal toeschouwers: 25.444 Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis, Kapsis, Delias en Fyssas (86. Venetidis); Giannakopoulos (49. Nikolaidis), Zago rakis, Karagounis (53 Tsiartas) en Katsouranis: Vryzas en Charisteas. Spanje: Casillas; Puyol, Marchena. Hel guera en Raul Bravo: Etxeberria (46. Joaquin), Albelda, Baraja en Vicente: Raul (80. Torres) en Morientes (65. Vale- ron). Rusland - Portugal 0-2 (0-1). 7 Mani- che0-1, 89. Rui Costa 0-2. Scheidsrech ter: Terje Hauge (Noo). Aantal toeschou wers- 50.000. Rode kaart: 45. Ovtsjinni- kov (Rusland). Gele kaart: Smertin, Ev- sejev, Alenitsjev (Rusland), Ricardo Car- valho, Deco (Portugal). Rusland: Ovchinnikov; Evsejev, Smer tin, Boegajev em Sennikov; Alenitsjev, Aldonin (45 Malafejev), Loskov en Kariaka (79. Boelikin); Kerzja- kov en Izmailov (71Bistrov). Portugal: Ricardo; Miguel, Jorge An- drade, Ricardo Carvalho en Nuno Valen- te; Luis Figo (77. Cristiano Ronaldo), Mamche, Costinha, Deco en Simao (63. Rui Costa); Pauleta (57. Nu no Gomes). Stand: •Griekenland 2 1 1 0 4 3-2 Spanje 2 1 1 0 4 2-1 Portugal 2 10 13 3-2 Rusland 2 0 0 2 0 0-3 1. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden) 2, 3. Van Nistelrooij (Nederland), Kara gounis, Basinas, Charisteas (Grieken land), Ronaldo,-Maniche, Rui Costa (Por tugal), Valeron, Morientes (Spanje), Lampard (Engeland), Ljungberg, Ibrahi- movic, Allback (Zweden), Baros, Heinz (Tsjechië), Verpakovskis (Letland), Frings (Duitsland) 1. Rode kaart (direct): Ovchinnikov (Rus land). Rode kaart (2x geel): Sjaronov (Rus land). Twee gele kaarten: Karagounis (Grie kenland), Marchena (Spanje), Smertin (Rusland). Eén gele kaart: Seitaridis, Katsoura nis, Giannakopoulos, Zagorakis, Vryzas (Griekenland), Costinha, Pauleta, Ricardo Carvalho, Deco (Portu gal), Goesev, Aldonin, Radimov, Evse jev, Alenitsjev (Rusland), Baraja. Albelda, Helguera (Spanje). Geschorst voor volgende wedstrijd: Karagounis (Griekenland), Marchena iSpanje), Smertin, Ovchinnikov (Rus land). l'ff.'ffTS!'.**'.'.* Donderdag. Groep B. 18.00 uur: Enge- land-Zwitserland. 20.45 uur: Kroa- tië-Frankrijk. LISSABON - De officiële inter netsite van de Uefa over het EK trekt recordaantallen bezoe kers. Vooral de laatste dagen is de toeloop enorm. Sinds de in troductie op 31 maart 2003 heb ben meer dan twaalf miljoen liefhebbers www.euro2004.com aangeklikt. Dat is nu al meer dan tijdens het gehele vorige toernooi in Nederland en België. ANP/DPA helft, zeker toen de 1-0 van Man niche was gevallen, zien dat ze kunnen voetballen. Zonde dat er zo weinig lef (en zo'n overdo sis overtredingen maken) in de ploeg zit. Het gebrek aan durf kwam pal voor rust tot een wrede illustra tie, toen een mooie combinatie links uitkwam bij Loskov, die de zaak wilde beslechten met een terugspeelbal. Te kort. Pau leta zat ertussen, keeper Ovchin nikov ook, volgens de arbiter met zijn handen. Rood meende de Noorse scheidsrechter Hauge meteen en wreed. Voetballende Russen, oostblokkers in het alge meen, lijken voor het ongeluk ge boren op groté toernooien. Typisch genoeg zit het commer cieel interessante landen vaak mee. Misschien dat Scolari al het een en ander had afgedwon gen met zijn openlijke gemekker over de arbitrage van de wed strijd tegen Griekenland. De Braziliaan - ook gisteren weer voortdurend uitsloverig theater makend in zijn coachvak - be streed de rechtsgeldigheid van de strafschop die de Grieken op 2-0 bracht en had daarentegen een strafschop gezien voor zijn eigen ploeg die niet was gege ven. Wantrouwen Je weet nooit hoe dingen gaan, maar gezien de gigantische com merciële belangen mag met een gezond wantrouwen worden ge constateerd dat Portugal giste ren zonder enig recht een wel heel l'ekjcer kontje kreeg van de scheidsrechter. Alsof hij niet wil de opvallen, vergat Hauge daar om misschien geel te geven voor een Schwalbe van Bysrrov, tien minuten voor tijd. Portugal had het eerste succesje trouwens al binnen toen er nog geen bal was getrapt in Luz. De 1-1 bij Spanje-Griekenlan'd was goed nieuws voor de Portuge zen, die nu zelfs mochten gelijk spelen tegen de Russen; een over winning op Spanje, zondag, zou in dat geval toch kwalificatie voor de kwartfinales hebben be tekend: eerst telt het aantal pun ten, vervolgens het onderlinge resultaat, daarna eventueel doel saldo en aantal gemaakte goals. Winnen is natuurlijk lekkerder. Spijtig was dat het fabelachtig mooie stadion Luz gisteravond niet vol zat om dat mee te ma ken; om veiligheidsredenen wer den de naar schatting 5000 on verkochte Russische plaatsen niet bezet. De sfeer was toch wel geweldig. Portugal kon na rust echter de 2-0 niet maken. Figo trapte op de paal, Deco miste in de re bound. Invaller Nuno Gomes kreeg 'm er ook al niet in. Rui Costa uiteindelijk, uit een voor zet van Ronaldo, wel. De Rus sen, met tien man toch al vrij wel kansloos, combineerden af en toe vaardig, maar moeten ge voeld hebben dat het EK voor bij was. Dat bleek na anderhalf uur; 2-0, tweede nederlaag, afgelopen. Voor de Portugezen duurt het EK dus nog minstens vier da gen. GPD PORTO - Ondanks het succesvolle optreden van z 1 Griekse elftal ergert coach Otto Rehhagel zich groea; geel in Portugal. De reden is de kleur van de netten ini doelen, zwart. „Wat mij van het hart moet", brieste Duitser gisteren na de remise (1-1) tegen Spanje, „is^ w de organisatie één grote fout heeft gemaakt. Welke gek J denkt nou zoiets? Dat kan nooit een voetballer gewe^ zijn. Ik vind die zwarte netten een catastrofe voor het W u,' nooi" krot Rehhagel verder: „De fans willen de bal in witte neit» «1 zien rollen. Zoals op bijvoorbeeld Wembley. Niet in d© L( lelijke zwarte. Ik dacht dat dit een feestelijk eveneine»- roell was. We zijn hier toch niet bijeen om te rouwen." Overde wedstrijd was hij meer te spreken. „Door een enormeir. zet en beleving hebben we een dreigende nederlaag wet® 7, af te wenden. Ik heb een risico genomen door na de hei. #jh vatting enkele minder bekende, maar fitte spelers in. Jij zetten. Die gok pakte goed uit." ANP/RTR Ploeg van Otto Rehhagel houdt Spanje op gelijkspel door Peter van Duyl PORTO - De droom van Griekenland en Otto Rehhagel duurt onverminderd voort. Het kostte wat moeite, maar na de sensatie tegen Portugal hielden de Hellenen gisteren ook Spanje onder de duim: 1-1. Een punt in de laatste groeps wedstrijd tegen Rusland is voldoende voor de Grieken om een nooit gedachte plek in de kwartfinales af te dwingen. Als de Grieken zondag in hun opzet sla gen, wordt Rehhagel straks in Athene zonder twijfel tot keizer gekroond. En Rehhagel zelf beseft als geen ander dat de Grieken nu verplicht zijn ook daad werkelijk door te stoten naar de laatste acht. „Dit is een unieke kans voor het Griek se voetbal", zei de Duitser. „Dit mogen we niet meer weggeven. Eerlijk gezegd ben ik daar ook niet zo bang voor. Ik werk nu drie jaar met deze spelers. Dit moet lukken." In Griekenland bestaat er geen enkele discussie over, dat het Griekse succes voor het overgrote deel op het conto van de ervaren Duitser moet worden ge schreven. Rehhagel leerde de Griekse voetballers, sinds jaar en dag talentvol, dat je in Europa pas echt gaat meetel len als je een keer je gezicht hebt laten zien op een groot toernooi. Hij deed wat nog niemand in Griekenland hem ooit voordeed: Rehhagel smeedde de machts blokken van het Griekse voetbal - AEK, Panathinaikos, PAOK - tot een solide geheel. Rehhagel had voor de krachtmeting met Spanje aangegeven dat de stunt te gen Portugal een groot deel van zijn waarde zou verliezen als die zou wor den gevolgd door een uitglijder tegen Spanje. Hij sprak de hoop uit dat zijn spelers op tijd van hun roze wolk terug op aarde zouden zijn. Met de 1-1 bedien de zijn ploeg hem op zijn wenken. Grie kenland speelde zeker zo geconcen treerd als tegen de Portugezen. Dat Griekenland goed kan verdedigen, is inmiddels geen geheim meer. Tegen Spanje toonden de Grieken echter nog een heel andere kwaliteit: veerkracht. Een helft lang liepen de Hellenen hij gend en puffend achter hun vlot combi nerende tegenstanders aan. Toen Fernando Morientes na een half uur voor 1-0 zorgde, leek het gedaan met de Grieken. Maar na de pauze Angelos Charisteas schiet de gelijkmaker binnen in het duel met Spanje. foto David Gray/RTR vocht het elftal zich terug in de wed strijd en toen Angelos Charisteas gelijk maakte, was dat op dat moment niet eens onverdiend. Doemscenario Waar de Grieken de 1-1 als een nieuwe zege bejubelden, daar droop de Spaan se ploeg gedesillusioneerd af. Een helft lang leek de Spaanse furie op stoom en sterk genoeg om eindelijk door te drin gen tot de laatste fase van een groot toernooi. Maar door het gelijkspel gloort in de verte opeens een doemscena rio, dat de Spanjaarden al zo goed ken nen. Het verhaal van het Spaans elftal is al jarenlang hetzelfde. Het land beschikt over een extreem getalenteerde selectie, maar in het rood van hun land verble ken al die grote spelers keer op keer. Op Euro 2000 werden de Spanjaarden in de kwartfinale uitgeschakeld door Frank rijk. Twee jaar geleden tijdens het WK reikte de outsider weer tot de laatste acht, maar toen struikelde Spanje over Zuid-Korea, dat de strafschoppen beter nam. En nu is een vroegtijdig einde op nieuw niet uitgesloten. Een zege had Spanje gisteren verzekerd van een plek bij de laatste acht. Door de Griekse gelijkmaker bevindt het zich echter plotseling in een netelige positie. Het mag de laatste groepswedstrijd te gen aartsrivaal Portugal niet verliezen om zeker te zijn van de kwartfinale. Het zou niet voor het eerst zijn dat Spanje bezwijkt onder dit soort druk. Sterspeler Raül noemde de laatste groepswedstrijd gisteren gecompli ceerd. Het zou een gevoelig verlies voor het toernooi zijn als de Spanjaarden zon dag al hun Waterloo vinden. Het voet bal dat Spanje in de eerste twee duels met Rusland en Griekenland liet zien, was indrukwekkend sterk, misschien wel het beste en aantrekkelijkste wat Euro 2004 tot nu toe te bieden had. Dreigend Het grote manco is vooralsnog het ge brek aan productiviteit. Tegen de Rus sen scoorde Spanje slechts één goal, gis teren was het niet anders. Na een half uur pikte Morientes de bal op na een fout van verdediger Kapsis. Hij schoot onverbiddelijk raak. Met name Raül was na de pauze een keer dicht bij de tweede treffer, maar toen waren ook de Grieken al een Mar maal dreigend ge weest. De gevierde man bij Griekenland werd Charisteas. De middenvelder controleer de een briljante pass van invaller Tsiartas en zette met een stevige uithaal de deur naar de laatste acht wagenwijd open. GPD olk -ubl LISSABON - Michael Ballack kost 50 miljoen euro, Da heeft Franz Beckenbauer, voorzitter van Bayern jJ chen, gisteren in Lissabon verklaard. „Wij willen Ballad gis niet kwijt. Hij past bij Bayern München." Toch is elkespe- we Ier te koop, vindt Beckenbauer. „Als FC Barcelona ét p bod doet van 50 miljoen euro, gaan we akkoord." Vólg© Li Spaanse kranten is Ballack zelf al rond met FC Barcelo^ jfe; en kan hij een vierjarig contract ondertekenen. De clia jfeai van trainer Rijkaard heeft Bayern 15 miljoen eurogebc- an den voor de middenvelder. ANP ZAGREB - De Kroatische selectie zal op weg naar Leir* aanleggen in het Portugese Fatima om bij het heilige® L daar te bidden voor een goed resultaat in de Europa U voetbalkampioenschapwedstrijden tegen Frankrijk en t geland. De nationale radiozender van Kroatië maakte cc vrome voornemen woensdag bekend. Fatima is een bekend pelgrimsoord, sinds daar beginvori- ge eeuw een aantal Maria-verschijningen zijn gerappc- teerd. De Kroatische voetballers, bijna allemaal gelovg gi katholiek, nemen een beeldje van de Heilige Maagd me versierd met symbolen van Euro 2004 en van de national voetbalbond. Geen van de spelers ging zonder een gelui- brengende kruisje, rozenkrans en Maria-medaillon nair Portugal. ANP/RTR LISSABON - Duitsland weigert vooralsnog volgends week zijn intrek te nemen in het Corinthia Alfa hotel van Lissabon. De reden is dat het management van het betref- (jOI fende onderkomen de selectie en begeleiding heeft inge deeld op de dertiende verdieping. Daar zaten eerder al de Bulgaren, die vervolgens mét 54 e van Zweden verloren. De Duitsers, die komende woens- a(« dag in Lissabon tegen Tsjechië spelen, vrezen vergelijk- baar onfortuin als ze van de dertiende etage naar het sta dion moeten gaan. Waarschijnlijk wordt het probleem opgelost. Een woord- m voerder van het hotel liet weten over 24 verdiepingen te ets beschikken. „Het zal niet zo moeilijk zijn de Duitse spe- tl Iers op een andere etage onder te brengen." ANP/RTR door Peter van Duyl LINDA A VELHA - Tollend als een aangeslagen bokser stapte Engeland zondagavond in Lissa bon van het veld na de enorme domper tegen Frankrijk. Inmid dels zeggen de Engelsen weer fris te zijn, dat Europa nog wat van ze gaat zien. Zwitserland moet vanavond het slachtoffer worden van de hernieuwde Brit se dadendrang. De dubbele dreun die Zinedine Zidane in de blessuretijd van de voorlopig mooiste wedstrijd van Euro 2004 uitdeelde, werkte lang na in het Engelse kamp. Het benadrukte nog maar eens het gevoel dat het nationale elf tal op de belangrijke momenten telkens weer door het ijs zakt. De nederlaag tegen Frankrijk paste naadloos in de verloren strafschoppenseries op het EK van 1996 (tegen Duitsland) en het WK van 1998 (Argentinië) plus de schlemielige nederlaag tegen Brazilië (2-1) op het jong ste wereldkampioenschap. Er is één verschil, ditmaal krij gen de Engelsen de kans op re vanche. En de afgelopen dagen is heel langzaam het besef door gedrongen dat Engeland zondag een wedstrijd afleverde die per spectief biedt. „We hebben la ten zien dat Engeland zich met de besten kan meten. Nu is het zaak wedstrijden te gaan win nen", zei aanvoerder David Beckham. De megaster van Real Madrid was weer eens het centrale fi guur in de nabeschouwing van het duel met Frankrijk. Beek- ham miste bij een 1-0-voor- sprong een strafschop, achteraf een cruciale flater. Weerbaarheid De aanvoerder kreeg direct al steun van zijn coach Sven- Göran Eriksson. De Zweed bena drukte openlijk dat Beckham ook in de toekomst de penalty's voor Engeland zal trappen. De speler reageerde met een opval lende verklaring, waarin hij zelf getuigde van zijn mentale weer baarheid. „Er zullen best men sen zijn die mij als de schuldige voor het verlies tegen Frankrijk aanwijzen, maar daar ben ik de laatste tien jaar wel aan gewend hd Öra: geraakt. Niets kan mij verslat. iè< ik ga door tot ik win. Ieders tooi weet wat ik de afgelopen cc fed heb meegemaakt. Ik bendooK- Maa gaan en dat zal ik nu dus W itlf doen." De opdracht voor de Engelsens van nu af aan duidelijk: ermerf gewonnen worden. Vanavoai inhi wacht Zwitserland in Coimbn maandag staat de laatste groeps- Van wedstrijd tegen Kroatië o; agenda. Volgens Eriksson het geen probleem zijn or kwartfinale te halen. „Als wee van spelen als tegen Frankrijk isj niets aan de hand." Daanm verwoordde de Zweedse cori van exact de gevoelens van le Engelse delegatie in Porti# „De sfeer verandert echt nis niet door twee minuten voetbal",» verdediger Gary Neville d® week. -„Als we die wedstrijd ze:- p den overspelen, zou Frank# dan nog een keer zoveel gel® hebben? Dat denk ik niet, Daar om kunnen we vertrouwenP ben in de komende duels." De verwachting is dat John Te- ry bij de Engelsen terugkeert:" de basis. De centrale verde van Chelsea kampte met ee hamstringblessure, maar weer fit. Zijn rentree koste van de jonge Ledley Kril De knieblessure van Nicky But is zo ernstig, dat hij het toernooi niet in actie kan men. Paul Scholes is herstë van zijn enkelblessure. Ook de Zwitsers hebben lang- gepraat over het eerste duel*® Euro 2004. In een poules- Frankrijk en Engeland weid es overwinning in de openingswed strijd cruciaal geacht, W- Kroatië werd het echter £5 bloedeloze 0-0. Het dwingt Zwit serland tot een aanpassing zijn strijdplan, het zal van Enge land moeten winnen. Dat wos- niet onmogelijk geacht, de Zwit sers hebben het gevoel dat ze te gen Britse ploegen goed uit voeten kunnen. Op het EK v» 1996 hielden ze Engeland o? 1-1, in de kwalificatie werd Is land uitgeschakeld. JohannVJ gel is vanavond geschorst n» zijn rode kaart tegen Kroatië Hij wordt vervangen doorFaM Celestini. Als de nood aan man komt, is het niet uitg®0" ten dat de PSV'er Johann jo"' lanthen een kans krijgt. GPD fit Js\ Een cruciaal moment in de wedstrijd. Doelman Sergey Ovchinnikov van Rusland maakt volgens de arbiter hands en krijgt even later rood. foto Adam Butler/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18