S3' I II Cr! r 1 99r Leerlingen digitaal gevolgd Hetzelfde, nog een keer en anders 4 voor IwmiU Avalanche-festival promoot Zeeuwse bands 17 Zomerse activiteiten in Middelburg VZG: voorzichtig met archeologie Brand in schuurtje Vlissingen Monument verzonken dorpen later Nieuw beleid voor woningbouw UB Ook werk van EIout-Drabbe in bibliotheek Actie tegen windpark in polder bij Zaamslag donderdag 17 juni 2004 5DDDELBURG - Tal van activi sten staan er de komende zo mer op het programma in Mid delburg: van een koffieochtend allochtone vrouwen tot en de bekende speelweken voor kinderen. g 2 juli staat een koffie- [d door allochtone vrou wen op het programma. De taal lessen voor allochtone vrouwen worden dan feestelijk afgeslo ten In de Woelige Werf aan de Rijnstraat 12 (ingang IJssel- straat) serveren allochtone vrou wen van 10.00 tot 12.00 uur kof- deen lekkernijen uit de hele we- Allochtone vrouwen ne- ijien de organisatie dan wel op ach, maar iedereen - allochtoon én autochtoon - is van harte wel kom. Iedereen die fan is van het zich voortbewegen op rollers kan lag 5 juli alvast in zijn a schrijven, Dan is er van 9°00 tot 16.00 uur een skatecli- bij de Brede School Middel burg-Zuid. Het is een landelijk initiatief waarbij in Middelburg alleen al zo'n 180 kinderen worden ver sacht. Officiële instructeurs zul- kinderen die dag leren boe ze moeten remmen of boch ten moeten maken. South Park Festival staat :dag 17 juli op de agenda. \'an 13.00 tot 15.00 uur en van uur tot 22.00 uur vindt dit festival, met veel optre- en activiteiten, plaats op het Meiveld. Ook aan de oude ren is gedacht, blijkens een heu se 'hangplek' voor senioren. Meer informatie over dit evene ment is te vinden op: mw.southpark-festival.tk. Tot slot staat van maandag 26 tot en met vrijdag 30 juli weer ie bekende speelweek in Middel- op het programma. Op de ocatie Nassaulaan zal een tradi- ionele huttenbouwweek wor den gehouden. Op het Meiveld wordt voor het eerst een speel week georganiseerd, onder het thema Hollywood. Er zijn tal tan activiteiten, workshops en spelletjes om het kinderfeest rompleet te maken. MIDDELBURG - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) vindt dat de provincie te hard van stapel loopt bij invoering van een nieuw beleid voor archeologische bo demschatten. Daardoor komen de gemeenten bij aanpak van bouwplannen in een lastig parket: de kosten van ar cheologisch onderzoek drukken er (te) zwaar op. Boven dien zijn die kosten nauwelijks in te schatten, waardoor onaangename verrassingen kunnen optreden (zie de No- belgate-affaire in Zierikzee). De VZG stelt dat de provin cie met het uitstippelen van beleid moet wachten tot de Wet op Archeologische Monumentenzorg van kracht is, De vereniging betreurt het dat de provincie hierover niet met de gemeenten heeft overlegd. De VZG vraagt de Tweede Kamer ervoor te zorgen dat de nieuwe wet, met strengere regels voor behoud van archeologische waar den, niet doorschiet, omdat bouwprojecten anders onbe taalbaar worden. Volgens de VZG mag archeologie niet boven ruimtelijke ordening komen te staan. VLISSINGEN - Een schuurtje achter een woning aan de Flessenstraat in Vlissingen is gisterochtend rond 2.45 uur door brand verwoest. Agenten trachtten met een tuin slang van de buren en een brandblusser de vlammen te do ven. De brandweer nam het blussen over, maar kon niet voorkomen dat de schuur uitbrandde. Oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting in een lamp. MIDDELBURG - De oprichting van een monument voor de verdronken dorpen in Zeeland loopt aanzienlijke ver traging op. Dat komt doordat de uitvoerder van het pro ject, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), aan andere activiteiten voorrang gaf. De provincie wil nu dat- het monument uiterlijk eind 2005 is opgericht. Dat is dan vijf jaar nadat Provinciale Staten besloten dat er meer aandacht moest komen voor de door de zee verzwolgen dorpen. Een ideeën wedstrijd leverde twintig inzendingen op. Een jury zal een keuze maken uit vijf geselecteerde voorstellen. Ook moet er een reizende tentoonstelling ko men en in november 2004 komt het boek Sluimerend in Slik uit. Het provinciebestuur is niet blij met de vertra ging en tikt de SCEZ op de vingers: voortaan moeten door de provincie gegeven opdrachten voorrang krijgen. MIDDELBURG - Gemeenten krijgen meer te zeggen over het aantal en de soort woningen die ze willen bouwen. Tot nu toe regelt de provincie dit vooral. Die beperkt zich straks tot het aangeven wat er provinciaal en per regio ge bouwd mag worden; de gemeenten moeten het onderling eens worden. Ook houdt de provincie in de gaten of de ge meenten wel genoeg bouwen en zorgen dat voldoende hui zen worden opgeknapt. Bedoeling is dat méér bouwplan nen gemaakt worden en dat speciaal aandacht wordt ge schonken aan huisvesting voor groepen als senioren, jon geren en 'starters' op de woningmarkt. De uitgangspun ten voor woningbouw tot 2011 heeft het dagelijks provin ciebestuur vastgelegd in de Woonvisie. Die ligt van 21 juni tot 3 augustus ter inzage en 1 juli is er een hoorzit ting over (19.30 uur, provinciehuis). De Woonvisie past in het Omgevingsplan, dat in 2006 van kracht wordt. kunst lorErnst Jan Rozendaal GOES - Als mensen hem vragen Ml hij doet, zegt hij: „Ik maak deens een schilderijtje." Hoe wel hij bloedserieus is, houdt kunstenaar Dave Meijer uit Goes er niet van hoogdravend te doen over zijn werk. „Je kunt ook in de val van je eigen se rieusheid trappen." Op het ogenblik exposeert Me ijer zijn schilderijen in Galerie Van den Berge in Goes. 'Nul puntheet zijn tentoonstelling, naar een serie van zestig schilde rijen die daar te zien is. Meijer in series. In de Goe ie verder onder meer van zestien en dertig schilderijen te zien. Zijn groot ste serie toonde Meijer twee jaar geleden in Galerie Van den Ber ge' 450 paneeltjes van 18 bij 25- centimeter. Het aantal was afge- 1 van de maat. titel 'Nulpunt heeft alles temaken met die serie. „Na die 150 schilderijen was ik hele maal leeg", vertelt Meijer. „Ik had geen zin meer om te schilde ren Die serie was een bewuste Poging om tot op de bodem te in. Alles wat in me zat, had geschilderd. Iedere druppel i ik eruit geperst. Het was i confrontatie met mezelf. Ik wide kijken wat er zou gebeu ren als ik die serie af had. fejer viel in een gat en de twij fel sloeg toe. Hij was bij nul aan beland. „Ik twijfelde aan mijn 'ögen oprechtheid. Ik heb schil- als een noodzaak er varen, De manier waarop ik in het dagelijks leven functioneer, I is afhankelijk van mijn schilde- [fen.Maar nu dacht ik: 'Moet ik N zo nodig schilderen? Is het geen pose?' Dat was moeilijk. Ik besefte dat als mijn werk niet uit noodzaak was geschilderd, netzo g°ed kon stoppen." Paradijs ju het verleden was Meijer al- "jd op zoek naar het ultieme schilderij. Hij schilderde een hoek soms tien keer over. Met ajn serie van 450 schilderijen sveek hij daarvan af. De versies hij anders over elkaar heen schilderde, bestonden nu naast Maar, Het geheel vormde een "jstallatie waarin bijna al zijn "feeën over het creëren van ruimte op een plat vlak waren gebundeld. Meijer: „Die 450 berkjes samen waren voor mij het paradijs. In een plek ver- «BUI 1 M I Nulpunt een serie van zestig werken, is het resultaat van de eerste keer dat Dave Meijer zich weer aan de kwast waagde na zijn uitput tingsslag van 450 paneeltjes. foto Mechteld Jansen toeven waar ze allemaal bij el kaar zijn opgehangen, dat is het mooiste wat er is voor mij." Dat droeg bij aan het gevoel uitge schilderd te zijn. „In de hemel heb je niks meer te wensen." Al pratend vraagt Meijer zich voortdurend af of het niet te hoogdravend klinkt wat hij zegt. Dat is precies tegengesteld aan wat hij wil met zijn kunst. „Door het schilderen probeer ik zo dicht mogelijk bij mezelf te komen. Ik hou me niet bezig met kunst, ik wil dat het heel ge woon is wat ik doe. Ik vertel mijn eigen eenvoudige verhaal. Elke dag ga ik mijn atelier in, ik kruip in mijn schulp en ga ge woon schilderen. Ik probeer niet in de pas te blijven met de avant-garde, ik lever geen com mentaar op de ontwikkeling van de hedendaagse kunst, ik zit in een kamertje te schilderen, het draait om concentratie, stilte, ik richt mijn blik naar binnen." Harry van Boxtel heeft het mooi verwoord in de inleiding van het boekje dat Meijer met Gale rie Van den Berge heeft uitgege ven. Hij beschrijft daarin Meij- ers werkwijze, die eenvoudig is, maar obsessief. Over het werken in series schrijft Van Boxtel: „Hij wil hetzelfde, nog een keer en anders." Behalve schilderijen van Meijer toont Galerie Van den Berge ook schilderijen en mixed media van de Amsterdamse kunstena res Clary Stolte. Net als Meijer heeft ze een obsessie. De Goese schilder creëert met verf op doek een illusie van ruimte, Stol te wil letterlijk transparantie en dichtheid verenigen. Ze maakt panelen in verschillende materi alen, variërend van verf, vernis, bijenwas en lijm, tot papier, zeep, suiker en kauwgum. Vrij wel elk werk is tot op zekere hoogte doorzichtig, terwijl ook de structuur van het gebruikte materiaal zelf aandachtige be studering vraagt. Welk materi aal Stolte ook gebruikt, net als Meijer maakt zij hetzelfde steeds anders. Expositie Dave Meijer en Clary Stolte, t/m 3 juli in Galerie Van den Berge in Goes, open do t/m za van 12-17 uur. Publicatie Dave Me ijer: 15,- door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Zeeuwse platenlabel Avalanche presen teert zich zondag ook als organi sator van een popfestival. De be kende bands Racoon, Nuff Said en Van Katoen zijn uitgenodigd om de bij Avalanche aangeslo ten groepen Badly Preserved, Floffgirl, Forcefeed en Pillars een duwtje in de rug te geven. Avalanche is een half jaar gele den opgericht als opnamestu dio, managementkantoor en pla tenlabel voor voornamelijk Zeeuwse popgroepen. De studio is gevestigd in Oost-Souburg, op een boerderij waar veel Zeeuwse bands hun oefenruim te hebben. Initiatiefnemers van Avalanche zijn Jeremy Latumeten en Willy Berrevoets. Laatstgenoemde is drummer van de Zeeuwse pop groep Nuff Said. „Zeeuwse bands hebben het moeilijk om landelijk aan de bak te komen", zegt Latumeten. „Het leek ons een goed idee om bands van ons label in één pro gramma te zetten met een aan tal popgroepen van naam. Met Racoon, Nuff Said en Van Ka toen hebben we een mooi affi che. Die namen zeggen de pop liefhebbers wel iets. We hopen het publiek dat daar op afkomt te interesseren voor onze bands." Het programma van het festival is bijna helemaal Zeeuws. Al leen de Nederlandstalige rock band Van Katoen komt van bui ten de provincie. De leden van Racoon mogen evenals die van Nuff Said en Floffgirl inmiddels in de Randstad wonen, ze zijn al lemaal uit Zeeland afkomstig. Forcefeed is een grotendeels Zeeuwse band uit Tilburg. Bad ly Preserved en Pillars opereren MIDDELBURG - Behalve het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg besteedt ook de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg vanaf zaterdag aandacht aan het werk van de Dom- burgse kunstenares Mies Elout-Drabbe (1875-1956). Zij was bevriend met en werd beïnvloed door Jan Toorop en Piet Mondriaan. In de bibliotheek zijn van haar hand werken op pa pier te zien en foto's, affi ches en documenten over Walcheren in de tijd dat zij leefde. De expositie begint zaterdag en duurt tot en met 28 augustus. Te zien tij dens openingstijden van de bibliotheek. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - Verontruste be woners van de Eendragtpolder, waar de aanleg van een windmo lenpark gepland is, hebben hun krachten gebundeld in de Actie groep De Eendragt. De actiegroep vraagt het college van Temeuzen niet door te gaan met de ontwikkeling van de plannen voor de bouw van vijf tien windmolens met een hoogte van ruim honderd meter. „Veel mensen schrikken als ze horen van deze plannen en wij hebben daarom twijfel over het draag vlak onder de bewoners", laat de groep weten in een brief aan het college. De Eendragt wijst er nog eens op, dat de windmolens in de Eendragtpolder veel schade op leveren 'voor mens, dier, land schap en aan woningen en be drijven'. „De Eendragtpolder is een prachtig voorbeeld van de groen-blauwe oase. Een plek waar nog de rust, ruimte, duis ternis en een mooi polderland schap te vinden zijn, dat nog niet verstoord wordt door indus trie. Wij hopen dat de gemeente Temeuzen voorkomt dat deze polder verandert in een indus triegebied." Een van de argumenten van de actiegroep is verder, dat het plan zich niet verdraagt met nieuw provinciaal beleid op het gebied van windenergie. Gede puteerde A. Poppelaars liet ech ter deze week aan de gemeente Terneuzen weten, dat de aanleg van het windpark in de Eend ragtpolder wat de provincie be treft gewoon doorgang kan vin den. Volgens Poppelaars be hoort het geplande park tot al oudere plannen, die onder de overgangsregeling van het nieu we provinciale beleid vallen. Advertentie Nuff Said, de afsluiter van het Avalanche Festival. vanuit Zeeland. Latumeten be schrijft de muziek van Badly Preserved als melodieuze metal in de stijl van Life of Agony. Floffgirl speelt harde rock 'n' roll in de traditie van AC/DC en The Ramones. De muziek van Forcefeed kan als nu-metal wor den omschreven. Pillars speelt poprock die volgens Latumeten te vergelijken is met Kane. Het Avalanche Music Festival begint zondagmiddag om 14.30 uur met muziek van de deejays Carlo en Bastiaan (Latumeten: „Soul en funky house"), die tus sen de optredens door ook mu ziek verzorgen. Volgens Latume ten bestaat voor het popfestival flink wat belangstelling. „Het is de eerste keer. We moeten na tuurlijk even afwachten hoe het aanslaat. Maar als het aan ons ligt, gaan we dit elk jaar organi seren." Avalanche Music Festival met (in volgorde van optredenBadly Pre served, Floffgirl, Forcefeed, Pil lars, Van Katoen, Racoon en Nuff Said, zondag, Arsenaaltheater in Vlissingen, aanvang: 14.30 uur. Standenstoel Aluminium. Verstelbaar in 7 standen. Kleur antraciet. Prijs per stuk: 2929 Art. nr. 104159 ■t^gelAueSl^oedkowe^B Op een computerscherm is te zien wat de camera registreert in het Goese Sint Willibrordcollege. foto Mechteld Jansen er ligt hier van alles voor het pakken." Ook de andere camera's hangen op stra tegische plekken, bijvoorbeeld bij de fietsenstalling, waar de afgelopen tijd een stijgend aantal diefstallen en vernie lingen was geconstateerd. Ook de gang naar de mediatheek is digitaal bevei ligd. „Leerlingen mogen geen tassen meenemen in de mediatheek, dus die lig gen vaak in de gang. Daardoor ver dween er wel eens een rekenmachine." „Van de camera's moet een preventieve werking uitgaan", zegt plaatsvervan gend rector Piet Bruys. „Dat blijkt in derdaad effect te sorteren." Het installe ren van camera's mag overigens niet zo maar. Daar hoort, in verband met voor al de privacywetgeving, een complete papierwinkel bij. Een van de eisen is dat de beelden maximaal 24 uur wor den bewaard. De noodzakelijke investe ringen heeft de school samen met de be trokken bedrijven gedaan. Als tegen prestatie dient het Sint Willibrordcolle ge de komende tijd als voorbeeld voor andere geïnteresseerde scholen, onder meer door open middagen te houden. De camera's zijn een van de wapens bij het streven van het Sint Willibrordcolle ge naar een veilige school. Veel nadruk ligt er ook op het gebruik van internet. „Daar is een hoop op te doen waarvan je wil dat leerlingen dat niet zien", zegt Peeters. „Neem zo'n filmpje van de ont hoofding van die Amerikaan in Irak. Het is niet zo prettig als kinderen dat zien." Filters zijn inmiddels een be proefd middel tegen bijvoorbeeld wat al te gewelddadige of zinnenprikkelen de sites. De school gaat daarin een stap verder. Met een geavanceerd program ma kan precies worden ingesteld wie wanneer waar toegang toe heeft. Peeters: „Sommige online spelletjes zijn zo verslavend dat leerlingen er tijdens de les mee doorgaan. Dat soort websites kun je dan tijdens lesuren blokkeren." Daarbuiten kunnen ze echter hun gang gaan. De school heeft bijvoorbeeld op vrijdagmiddag na drie uur een cyber café waar volop spelletjes worden ge speeld. Aangezien elke leerling een ei gen inlognaam heeft, kunnen ieders di gitale omzwervingen zonder problemen worden nagegaan. Wie een hatelijk e-mailtje rondstuurt, de eigentijdse ma nier van pesten, is dan ook binnen de kortste keren achterhaald. In hoeverre de school in de praktijk alle mogelijkheden gaat benutten, is nog niet bepaald. „Ons beleid daarvoor moet nog vorm krijgen", aldus Bruys. „Ons uitgangspunt is in elk geval libe raal getint. Het wordt geen Big Brother is watching you, maar als er aanwijzin gen zijn dat we sturend moeten optre den, zullen we zeker van de mogelijkhe den gebruikmaken." Het is een complex proces, waar veel scholen mee worste len, stelt Bruys. „Als school willen we midden in de maatschappij staan, maar dan heb je dus ook te maken met de 'bo ze' buitenwereld. Die buitenwereld is via internet al binnen. Wij hebben zo wel een opvoedende als een beschermen de taak hebben. We moeten de leerlin gen zo opvoeden dat ze op een goede ma nier omgaan internet." door Rolf Bosboom Het recente verleden is met enkele muisklikken zonder problemen te voorschijn te toveren. Een fiets op mys terieuze wijze verdwenen, een rekenma chine uit een tas gestolen, een ongenode bezoeker in de mediatheek? Het Sint Willibrordcollege in Goes legt alles wat het daglicht mogelijk niet kan verdra gen, digitaal vast. 'Camera's waken hier over uw veiligheid', waarschuwen bord jes in en rond de school. Bewakingscamera's zijn in het onder wijs niet ongebruikelijk meer. Diverse scholen hebben ze inmiddels opgehan gen en laten videorecorders meelopen om de beelden vast te leggen. Het Sint Willibrordcollege deed tot nu toe niet mee, maar zet die achterstand momen teel om in een voorsprong door als een van de eerste middelbare scholen in Ne derland met digitale camera's te wer ken. Daarmee speelt ze in op de groeien de aandacht voor een 'veilige leeromge- Veilige school ving', niet alleen in het gebouw zelf maar ook op internet. Zowel binnen als buiten houden came ra's alles dag en nacht in de gaten en re gistreren zodra er iets beweegt. Frans Peeters, docent informatica en ict-coör- dinator, laat zien hoe de beelden dank zij het schoolnetwerk via elke computer kunnen worden opgeroepen. De digitale opslag zorgt ervoor dat het zoeken geen probleem is. Ook kan worden inge zoomd om iemand beter te zien. In zijn eigen lokaal staat de modernste camera. Die draait automatisch mee als iemand van de ene naar de andere kant loopt en kan bijvoorbeeld direct een waarschuwende e-mail sturen als on raad wordt vermoed. De camera staat er niet voor niets, zegt Peeters. „Dit is ook een ruimte waar leerlingen moeten nablijven, zonder be geleiding. Dat is toch gevaarlijk, want

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17