Astma Fonds Giro 55055 Groene asfaltpaden op Westerscheldedij V Praktijkschool in Middelburg houdt bazaar Uiteenlopende reacties op verwachte maatregel y Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. www.astmafonds.nl donderdag 17 juni 2004 Geef Geef lucht leven Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. door Harmen van der Werf GOES - Voetgangers en fietsers zal straks de lol vergaan als ze proberen op de Westerschelde- dijken tussen Baarland en Elle- woutsdijk te komen. Om aan de waterkant rustende en etende vogels niet te verstoren, worden op de dijken onderhoudswegen aangelegd van open asfalt waai gras gemakkelijk doorheen kan groeien. Ook komen er hekken bij de toegangswegen. Waterschap Zeeuwse Eilanden en het projectbureau Zeewerin gen van Rijkswaterstaat hebben over deze maatregelen een ak koord bereikt met Vogelbescher ming, na eerder dit jaar door de Raad van State op de vingers te zijn getikt. Het was eerst de be doeling, zoals op alle vernieuw de Westerscheldedijken, onder houdswegen van gewoon asfalt te maken. Die zouden met hek ken worden afgesloten. Vogelbe scherming vond dat onvoldoen de. Afsluiten met alleen hekken werkt niet, aldus de organisatie, zo is onder meer bij vogelrust plaatsen langs het Hellegat schor en in de Hoek van Ossenis- se gebleken. Veilig De voor het dijkvak Baar- land-Ellewoutsdijk gekozen op lossing, een onderhoudsweg van open asfalt, is even veilig als ge wone asfaltwegen, laat H. Geer- naart van het projectbureau Zee weringen weten. Dit soort we gen is even duur om aan te leg gen, maar vergt waarschijnlijk eerder onderhoud, als er met zwaar materieel over is gereden om de dijk zonodig te herstel len. Die kosten zijn voor het wa terschap. Zeeuwse Eilanden neemt dat voor lief om de Wes- terschelde-vogels tegemoet te komen. Onderhoudswegen van open as falt zijn op Scheldedijken in Bel gië al toegepast, weet Geer- naart. Na verloop van tijd kleu ren die wegen op de dijken hele maal groen van het gras, alsof er geen asfalt onder ligt. De uit spraak van de Raad van State, waarna het overleg is gevoerd met Vogelbescherming, had tot gevolg dat het werk aan de® ig tussen Baarland en EM >l dijk dit jaar niet kon plaats den. Erg was dat niet En- dr toch minder geld en andere^ ken konden naar voren wond? gehaald. Informatieborden Geernaart gaat ervan uit dato meer plekken waar veel vos zitten bij hoog water, falt-constructie worden, vooral schelde. Tussen lewoutsdijk komen, kers van dienst te zijn, informatieborden en van waarachter vogels goed nen worden bekeken. De nieuwing van dit dijkvak, wege de te zwakke staS® glooiingen, is nu voor vol»} jaar gepland. MIDDELBURG - Ophetstbtf w plein van Praktijkschool Bolwerk aan de Teresastrai in Middelburg wordt zaïerc; =- juli een bazaar gehouden. Dtii t brengst gaat naar de Stiel® Juconi. Zij zet zich in straat- en zwerfkinderen j Zuid-Amerika. Tussen 11 en 15 uur vindenaü lei activiteiten plaats. Op een j dium verzorgen leerlingen di® se optredens en demonstrate zoals buikdansen, pencaksJ en een playbackshow. Verc treden Ayyildiz - een Tuih volksdansgroep - en de lx Fragile op. Zowel de Turkse, de Marokkaa m se als de Surinaamse en Nede landse keuken zijn vertege woordigd met hapjes. Vera worden werkstukken verkolter die op school zijn gemaaktDKr durfals kunnen laten -zien b !l lang zij op een mechanischerd ffl' deostier kunnen blijven zitten Voor de sportief ingestelde» 11 zoekers zijn er een darta strijd, basketbal en een ta' voetbalkampioenschap. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Verplicht een legitimatiebewijs op zak heb ben? Dat moeten wij in België al jaren! Ik weet niet beter, het is een gewoonte om dat ding mee te nemen." Marieke van den Ber ge en Kristien de Meyer uit Gent snappen helemaal niets van Nederlandse bezwaren te gen een identificatieplicht. Het tweetal geniet woensdag tij dens de weekmarkt in Terneu- zen van zon, wijn en cassis. Iden titeitskaart even zien? Geen pro bleem, zit in de tas. Een terrasta feltje verderop is het andere koek. „Nee, dat heb ik niet mee", reageert Annie de School meester uit Terneuzen. „Twee jaar geleden is mijn paspoort ge stolen. Sindsdien neem ik het nooit meer mee. Aan de andere kant gebeuren er natuurlijk wel rare dingen in deze tijd, dus ei genlijk is die verplichting wel een goede zaak." Haar dochter Ingrid denkt er net zo over. Ook zij kan op het terras haar paspoort niet laten zien. „Als het echt verplicht wordt, koop ik een Europees identiteitsbewijs. Dat is dunner dan een paspoort en past dus veel beter in je portemonnee." Dat de identificatieplicht daad werkelijk wordt ingevoerd op 1 januari 2005, lijkt haast een ze kerheid. Een meerderheid van de Eerste Kamer zal volgende week akkoord gaan met het wetsvoorstel van minister Don- ner. Vanaf volgend jaar moet ie dereen vanaf veertien jaar zich kunnen legitimeren in een open bare ruimte, als politie, opspo ringsambtenaren of toezichthou ders daarom vragen. Boete Gek genoeg is het overigens ook weer niet verplicht een identi teitsbewijs op zak te hebben. Maar als er om het papiertje wordt gevraagd, ben je wel ver plicht het te tonen. Kan je dat niet, dan is dat 'eigen schuld, dikke bult'. Wie weigert, krijgt een boete van maximaal 2250 eu ro. „Wat? Dat is een veel te hoog be drag! En vanaf veertien jaar... veel te jong. Zeker op die leef tijd raak je zo'n papiertje nog heel makkelijk kwijt. Vanaf achttien jaar, dat is veel beter", vindt leerlinge Nadja Ysebaert (17) van het Zelden- rust-Steelantcollege. Een steekproef onder acht van haar klasgenoten leert dat slechts drie van hen onmiddel lijk kunnen bewijzen dat 'zij het echt zijn'. Een steenworp verder wachten acht leerlingen van het ROC Westerschelde op het volgende lesuur. Zes van de acht jongens hebben het papiertje in de kont zak zitten. „Ik neem het altijd mee, het zit in mijn portemon nee. Waarom? Het is altijd mak kelijk. Het gebeurt bijvoorbeeld meer dan eens dat je de Bel gische grens passeert. Dan is het heel handig dat je een paspoort op zak hebt", aldus Maarten Oude Kempers (21) uit Axel. ROC-leerling Mario Casteleijn (20) uit Terneuzen is een andere mening toegedaan. „Ik vind het belachelijk. Als je in je korte broek rondloopt, ga je toch zeker niet zo'n dik pak papier meenemen? Waar stop je dat weg? Ik neem juist zo min mogelijk mee." Een 34-jarige Terneuzenaar is op de hoogte van de regerings plannen, maar het heeft hem niet aangezet om alvast aan het idee te wennen. „Nou hebben we de grens weggehaald, krij gen we dit... Voor bepaalde si tuaties, zoals stapavonden, is het goed, maar verder niet. Nu moeten we ons kunnen legitime ren, straks krijgen we ook nog een chip in ons arm! 2250 euro? Tja, het gaat economisch slecht met ons land, toch?" Oorlogstrauma De familie De Graaf uit Aar denburg heeft tijdens het hap pen in een broodje hamburger binnen een mum van tijd de identiteitskaarten op tafel. '„Ik draag het altijd mee, maar waarschijnlijk is dat een gewoonte vanuit mijn vorige beroep bij de douane. Ik heb er dus geen enkele moeite mee, maar ik kan mij voorstellen dat oudere mensen, met de Tweede Wereldoorlog in het ach terhoofd, dat wel hebben. Voor mij is het echter een vanzelf sprekendheid", aldus Ger de Graaf. Kristien de Meyer en Marieke van den Berge uit Gent tonen zonder problemen hun legitiematiebewijs. foto Peter Nicolai V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14