BC lorecascholen trekken samen op Provincie wil plan N57 op marginale punten aanpassen Windvaan draait weer mee Bel 0900 1900 Auto in de sloot 17 t/m 21 START UITVERKOOP! Lagere maandlasten, het kan nog steeds Fout hout bij bouw kantoor Middelburg tffere afstemming vmbo en mbo moet leiden tot kwaliteitsverbetering Bromfietser ongedeerd na schuiver Directie Scheldemond compleet Diefstal in Arnemuiden Ballonwedstrijd zonder winnaars erkeerscontrole in Vlissingen I 'oor onze braderie aanbieding zie de Faam van vandaag! bijleveld www.burg8s.nl odds kids zeeuwse almanak Energie wpzc.nl "i7edactie@pzc.nl his31.4460 AA Goes -ftpntie-exploitatie: EKden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. 16 juni 2004 editie Walcheren ygnlf Bosboom DDELBURG - Een provincie- de samenwerking moet het ainse horecaonderwijs ver- verbeteren. Het is de bedoe- dat de overgang van vmbo irmbo soepeler wordt en dat beroepsopleiding beter aan- iiop de praktijk. [instellingen in de provincie itemaken hebben met hore en consumptieonderwijs te- da gisteren in Middelburg convenant, dat de intentie oauwsamen te werken vast- Het gaat om de beide regio- e opleidingencentra (ROC's, én de vmbo-opleidingen dePontes-locaties Pieter Zee- nin Zierikzee en Goese Ly- m voor Beroepsonderwijs in •sen de stedelijke scholenge- nschappen Nehalennia in [delburg en De Rede in Ter- tuursvoorzitter J. Lilipaly iROC Zeeland onderstreepte grote belang van de samen ging. „We kunnen en moe van elkaar leren. Dat moet tot meer efficiëntie. Er daardoor veel beter worden erkt aan de kwaliteit van onderwijs." pelpunten initiatief is ontstaan toen (Zeeland het Goese Lyceum sr Beroepsonderwijs benader- met de vraag of het mogelijk itot betere afstemming te ko- De Goese school stelde irhet totale horecaonderwijs ibij te betrekken. Binnen e tijd wisten de partijen el- rte vinden en inhoudelijk [Eenstemming te bereiken, wordt al jaren gesproken over knelpunten en het belang van samenwerking tussen vmbo en mbo", aldus Nehalennia-rec- tor R. Haks. „Dit is een heel goed voorbeeld dat alle betrok ken opleidingen ook de moed hebben om die samenwerking aan te gaan." Nu nog kan de overstap tussen vmbo en mbo groot zijn. De ROC's moeten bijvoorbeeld op nieuw uitvinden welke specifie ke talenten en beperkingen leer lingen hebben, terwijl die ken nis bij de vmbo-opleidingen be schikbaar is. Door die informa tie uit te wisselen, de zogeheten 'warme .overdracht', wordt de kans groter dat de overgang zon der strubbelingen verloopt. Dat past in het overheidsstreven de doorstroming van leerlingen te bevorderen. Het is de bedoeling dat ook on derwijs- en examenprogram ma's en de wijze van lesgeven op elkaar worden aangepast. Door samen te werken kan ver der beter worden ingespeeld op de verschillen tussen leerlingen. Wie het op het vmbo goed doet, zou daar bijvoorbeeld al een deel van de mbo-leerstof kun nen doen. „Dat is pure tijd winst", aldus K. van de Wouw, teamleider horeca bij ROC Zee land. De onderwijsinstellingen willen verder nadrukkelijk kijken naar de ontwikkelingen in het be drijfsleven, om te weten wat het precies verwacht van het toe komstig personeel. Opleidingen en praktijk dienen zo veel moge lijk op elkaar aan te sluiten. Van de Wouw: „De horeca is toch een van de belangrijkste sectoren in de provincie. Zeker nu het wat minder gaat, heb je goed personeel nodig." VLISSINGEN - De windvaan in Vlissingen staat weer op zijn ver trouwde plaats op het Scheldeplein. Hij is gezandstraald, goudkleu rig geschilderd en enkele lagers zijn vervangen. Daardoor kan het kunstwerk weer met de wind meedraaien. De windwijzer is twee maanden in reparatie geweest. Het construc tiebedrijf Willems uit Boven-Leeuwen had daarvoor van de gemeen te Vlissingen de opdracht gekregen. De revisie en plaatsing kostte in totaal 16.000 euro. Ruim tien jaar geleden werd de vaan op de kop van het Schelde plein geplaatst ter gelegenheid van de opening van het gerenoveer de winkelcentrum. Het is een kunstwerk van Hedda Buys. foto Lex de Meester WESTKAPELLE - In de Casembrootstraat in Westkapel- le zijn gistei'middag een bromfietser en automobilist met elkaar in aanrijding gekomen. Het ongeluk gebeurde te gen half twee. Een 17-jarige inwoner van de gemeente Veere reed op zijn bromfiets op de Casembrootstraat in de richting van de Prelaatweg. In een bocht naar rechts wilde hij remmen voor de auto van een 28-jarige man uit Roosendaal. Hij viel en schoof over het wegdek tegen de auto. De jongen raakte niet gewond. VLISSINGEN - Het managementteam van de stedelijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen is com pleet. E. Fagg is benoemd tot directeur onderwijs, H. Kra mer tot directeur beheer, financiën en organisatie. De scholengemeenschap wordt sinds april geleid door rec tor H. van Arenthals. Hij volgde F. van der Avert op, die vorig jaar moest opstappen nadat het vertrouwen in hem was opgezegd. Met de benoemingen heeft Scheldemond een belangrijke stap gezet naar een nieuwe organisatiestructuur. Fagg is er sinds 1993 werkzaam, eerst als docent Nederlands en coördinator van de onderbouw, later als directeur van klas 1 en 2. Kramer is sinds 1998 als directeur algemene zaken aan Scheldemond verbonden. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit een woning aan het Middelgat in Arnemuiden een laptop ter waarde van enkele honderden euro's weggenomen. Tevens werd een portemonnee met daarin diverse pasjes uit de woning ontvreemd. Er waren geen sporen van braak. THOLEN - Het bestuur van Samen Thoolse Activiteiten Doen (Stad) staat voor een raadsel. Op Koninginnedag lieten 750 Thoolse kinderen een bal lon op in de hoop zover mogelijk te komen en een prijs in de wacht te slepen. Aan elke ballon hing een kaartje met een adres. Gewoonlijk stuurt een behoorlijk aantal vinders het kaartje terug. Dit jaar is er echter geen enkel kaartje te ruggekomen en kunnen dus geen prijswinnaars worden bekendgemaakt. De organisatie vermoedt dat de ballonnen door de ferme noordoostenwind in het water zijn beland. BSINGEN - Bij een verkeers- itrole zijn gisteren op de bou- ird in Vlissingen negen be- inngen uitgeschreven. bromfietsers reden op een voerde brommer. Eén auto- iilist werd betrapt met zijn ïfoon in de hand terwijl hij reed. Een bromfietser kreeg een bekeuring omdat hij met een ka potte achterrem reed, een auto mobilist voerde niet de juiste kleur achterlichten en tenslotte werd een bekeuring uitgeschre ven voor het drinken van alco hol op de openbare weg. (Advertentie) I ■IWliafw'**9 "i™""»*25 a»"*11»™ door Ron Maqnée MIDDELBURG - Het provincie bestuur is bereid om het plan voor de vernieuwde N57 op en kele - kleine - punten aan te pas sen. Grote veranderingen zijn niet te verwachten. Anders loopt Zeeland kans de rijksbij drage van meer dan honderd miljoen euro mis te lopen. Het provinciebestuur heeft de voorstellen in een brief aan de gemeente Veere gedaan. Het was immers de raad van deze ge meente die eind april een stokje voor de plannen van de N57 stak. De raad wilde een ander tracé dan er nu op de tekentafel ligt. Maar dat is volgens het pro vinciebestuur niet mogelijk. (Advertentie) f profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur of ga .ar uw tusser ;rsoon Dat is de kracht van de Postbank Het provinciebestuur toont zich bereid nog eens naar de zogehe ten landschappelijke inpassing van het project te kijken. Bin nenkort zal hier ook een experts meeting over worden gehouden. Hierbij kijken onder meer een aantal milieupartijen nog eens naar de cultuurhistorische as pecten van het project. Een an dere tegemoetkoming is een rechtstreekse oversteek voor fietsers ter hoogte van Seroos- kerke, waarschijnlijk in de vorm van een fietstunnel. Tot slot zal de rondweg ter hoogte van Serooskerke worden openge steld voor landbouwverkeer. Het gaat daarbij om een proef die een jaar lang duurt. „Iets wat eigenlijk in strijd is met Duurzaam Veilig", legt gedepu teerde T. Poppelaars uit. „Want de weg wordt een 8 O-kilometer weg, en daar mag eigenlijk geen landbouwverkeer op. Aan de an dere kant zien we dat landbouw voertuigen vaak harder dan 40 kilometer per uur gaan. En je ziet dat we elders, bijvoorbeeld in West Zeeuws-Vlaanderen, ook soepeler omgaan met de re gels. Bovendien gaat het maar om een beperkt stuk." Het is vol gens Poppelaars niet mogelijk om grotere wijzigingen aan het tracé aan te brengen. De weg bijvoorbeeld aanleggen volgens de route van de huidige N57, zoals een meerderheid van de Veerse gemeenteraad eind april voorstond, is volgens Pop pelaars een gepasseerd station. „Dan zou er een heel nieuw tra- cébesluit moeten worden geno men." Juist in tijden van bezui nigingen zou dat kunnen beteke nen dat het plan voor de N57 he lemaal wordt geschrapt, legt Poppelaars uit. „We brengen dan de bijdrage van ruim hon derd miljoen euro in gevaar." Het huidige kabinet geeft er im mers de voorkeur aan om eerst de projecten uit te voeren die al op de rol staan, en daarna met de aanleg van nieuwe wegen te beginnen. Poppelaars: „En dat betekent: eerst de wegen waar al tracébesluiten voor zijn geno men. Daarom hebben we met de N57 ook zo'n sterk punt." Pop pelaars verwacht dat de aanpas singen voor de gemeenteraad van Veere voldoende zijn om overstag te gaan. GOES - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Goes is gis termiddag een 19-jarige automo biliste uit Vlissingen bekneld ge raakt. Omstreeks kwart voor vijf was de Vlissingse op de linker rijstrook bezig met een inhaal manoeuvre, toen achter haar een automobilist opdook die tus sen haar en het voertuigen op de rechterrijstrook door leek te wil len gaan. De vrouw schrok daar zo van dat ze te abrupt naar de rechterrijstrook stuurde. Haar auto begon te slingeren en kwam in de berm terecht. Via het talud belandde de auto uit eindelijk op zijn kop in de droge sloot. De vrouw zat bekneld en moest door de brandweer uit haar benarde positie worden be vrijd, waarna ze per ambulance door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Voor de bui tenkant van het nieuwe Middel burgse stadskantoor is geen FSC-gecertificeerd hout ge bruikt. Dat heeft het college ge antwoord op schriftelijke vra gen van de fractie van Groen- Links. De partij vindt dat het ge meentebestuur daarmee het ver keerde voorbeeld geeft. Al in 2003 stelde de fractie schriftelijke vragen over het ge bruikte hout bij het stadskan toor, dat toen in aanbouw was. De beantwoording destijds stel de fractie niet gerust. Er zou al leen FSC-hout gebruikt worden als het beschikbaar zou zijn. Naar nu blijkt is aan de buiten kant op grote schaal Western Red Cedar toegepast. Het hout is afkomstig uit de wouden van Canada. Deze bossen worden op grote schaal kaalgekapt. Gisteravond moest wethouder L. Luitwieler toegeven dat voor de buitenkant geen FSC-gecerti ficeerd hout is gebruikt. Het FSC-gecertificeerd Western Red Cedar was op dat moment niet aanwezig en om die reden is in overleg met de leverancier niet-gecertificeerdhout toege past. GroenLinks wijst er in een ver klaring op dat er voldoende houtsoorten mét FSC-keurmerk beschikbaar zijn, die als gelijk waardig alternatief gebruikt hadden kunnen worden. „De gemeente Middelburg heeft willens en weten fout hout ge bruikt voor het stadskantoor. Van een voorbeeldfunctie door de gemeente kan nu geen sprake meer zijn. Hoe geloofwaardig is de gemeente als zij bij grote bouwprojecten wel verlangt van anderen dat zij FSC-gecertifi ceerd hout gebruiken?" Het is de bedoeling dat voor de wandelpromenade Banki- rai-hout gebruikt wordt. Deze houtsoort, afkomstig uit de tro pische regenwouden van Zuid oost Azië, is met keurmerk maar zeer beperkt beschikbaar. Wet houder Luitwieler beloofde dat voor de promenade wel FSC-ge certificeerd hout gebruikt gaat worden, maar waarschijnlijk geen Bankirai. Dinsdag 31 augustus opent ko ningin Beatrix het nieuwe stads kantoor. GroenLinks vindt het een feestelijkheid met een zwart randje. Verantwoord Wethouder Luitwieler wijst er op dat het overgrote deel van de bossen in Canada op verant woorde wijze wordt beheerd. Daarom is na afweging afgezien van het voorschrijven van het FSC-keurmerk. „Achteraf kun je twisten of het goed of fout hout is. Naar mijn mening is het goed hout, alleen het keurmerk ontbreekt, omdat het uit Cana da is geïmporteerd. Canada staat niet bekend als een land met fout hout." De wethouder stelt dat bij de bouw van het nieuwe stadskan toor in veel opzichten rekening is gehouden met duurzaam bou wen. Als voorbeeld noemt hij het su perisolatieglas, terugwinning van warmte, beperking van ener giegebruik en plaatsing van zon necellen op het dak. naar het ziekenhuis werd ge bracht. Daar is zij ter observatie een nacht gebleven. De auto raakte total loss. De bestuurder die plotseling achter de Vlissing se opdook, is onbekend geble ven. De politie zoekt getuigen van dit ongeval. Zij kunnen zich melden op het politiebureau in Goes aan de Valckeslotlaan of via telefoonnummer 0900-8844. foto Mechteld Jansen Nog slechts twee weken en dan is de energiemarkt volle dig vrijHet was onsconsu menten, allemaal zo mooi voorgespiegeld: de wedijver tussen energieleveranciers, dingend naar onze gunsten, zou alleen maar kunnen lei den tot aangenamere tarie ven. De werkelijkheid is minder zoet. Onzekerheid over welke aanbieding te kiezen is troef, een administratieve chaos ligt in het verschiet en de energieprijzen neigen eerder tot rijzen. Die Goesenaar heeft zijn buik dan ook voorlopig vol van die liberalisering. „Allemaal energieverspil ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9