Ruzie over uitlevering Saddam Noorse justitie spreekt Iraakse mullah Krekar vrij van terreur Britse leerlingen mogen geen moslimgewaden dragen Washington geeft Bagdad geen tijdstip voor overdracht ex-dictator Mugabe hoeft geen voedselhulp Asterix nummer 32 is in de maak Libanese is mogelijk de oudste Saoedische zussen worden man Arts doodt patiënt met zwavelzuur Franse politie arresteert twaalf terreurverdachten Sharon gevrijwaard van vervolging voor omkoping Vaticaan erkent excessen rond de inquisitie ijsseldijk modes _JI_J Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 Actievoerders sluiten stroom afin Frankrijk BOUTERSE Man vergiftigt leeuw die zijn vrouw doodde Burgemeester Bègles geschorst woensdag 16 juni 2004 LONDEN - Een 15-jarige mosli- «3 uit de Britse hoofdstad Lon- fa heeft een rechtszaak verlo- L legen haar school waarin zij jtt recht eiste om traditionele «slimkledij te dragen. I)at tfldde de BBC gisteren. Het „elsje droeg een 'jilbab', een inge sluier die het lichaam van Jd tot enkels bedekt en ,ts handen en gezicht vrij- laat, en niet het in Groot-Brittannïe verplichte schooluniform. De schoolleiding verbood Shabi- na Begum in september 2002 de jilbab op school te dragen. Sindsdien is zij niet meer naar haar scholengemeenschap in Londen geweest. Haar advocate Y. Spencer stelt dat de uit spraak discrimineert en indruist tegen de Europese Conventie voor de Mensenrechten. De advocaat van de onderwijsin stelling, I. Javed, toonde zich daarentegen tevreden met de uit spraak. „Het schooluniform dat leerlingen dragen is ontworpen om door iedereen gedragen te kunnen worden en heeft de goed keuring van de moskeeën in de stad", zo stelde hij. De school hoopt dat het meisje weer snel lessen komt volgen. Advocate Spencer denkt echter niet dat Begum nog naar de school zal terugkeren. „Ze is er helemaal kapot van", zei zij. Ook elders in Europa woedt een debat over de toelaatbaarheid van traditionele moslimklcdij voor vrouwen in de maatschap pij. De Franse regering is over gegaan op een verbod van 'reli gieuze uitingen' in de klas. Ook de jilhab valt daaronder. In Groot-Brittannië mogen mos limleerlingen in plaats van het schooluniform ook een 'shalwar kameez' dragen. Dat is een com binatie van een halflange jurk en een lange broek. ANP/AFP HARARE - Honderdduizenden Zimbabwanen zijn afhan kelijk van voedselhulp van het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties, maar president Robert Mugabe en zijn ministers hebben het te druk voor een ont moeting met WFP-directeur James Moms. Die heeft een gepland bezoek aan Zimbabwe daarom gisteren afgezegd. De Zimbabwaanse landbouw verkeert in chaos doordat Mugabe duizenden blanke boeren van hun land heeft ge jaagd, zogenaamd om misstanden uit de koloniale tijd recht te zetten. Op het dieptepunt van de voedseltekorten van vorig jaar kregen zes miljoen mensen in Zimbabwe voedsel van het WFP. Momenteel zijn dat er 650.000. AP BERLIJN - Een nieuw stripverhaal van Asterix komt vol gend jaar uit, gevolgd door een tekenfilm in 2006. Dat heeft tekenaar en schrijver Albert Uderzo aan de Berliner Zeitung laten weten in een interview dat gisteren is gepu bliceerd. Uderzo wil nog niet zeggen waar het nieuwe avontuur over gaat, maar hij maakte duidelijk dat hij met een groep Denen aan het verhaal werkt. Het laatste album, Latraviata, kwam drie jaar geleden uit. Het was nummer 31. Het eerste album verscheen in 1959. ANP/AFP SHAITIYA - De Hoogeveense Hendrikje van Andel-Schip- per is met haar 113 jaar mogelijk helemaal niet de oudste mens ter wereld. In Libanon is een vrouw gevonden die 126 jaar oud zou zijn. Ze toonde het Britse persbureau Reuters deze week documenten, waaruit zou blijken dat ze in 1877 geboren is. Het gaat om documenten van de volkstelling van 1932, die volgens lokale functionarissen authentiek zijn. Een pa pieren bewijs van voor die tijd is naar verluidt niet voor handen. ANP/RTR RIYAD - Vijf zussen uit Saoedi-Arabië willen man wor den. Dat meldde de Saoedische krant Okaz gisteren. Drie zussen zijn inmiddels in een ziekenhuis in Jeddah geope reerd, twee anderen staan nog op de rol. In het conservatieve koninklijk is geslachtsverandering taboe. De vijf zussen hebben dan ook lang geaarzeld voor dat ze tot hun besluit kwamen. Tests hebben uitgewezen dat de vijf meer mannelijke dan vrouwelijke hormonen hadden. Saoedische artsen verklaarden dat deze tests de doorslag gaven. Volgens hen zijn de vijf voor het islami tisch recht nu al man. ANP/AFP/DPA CHISINAU - Een Moldavische arts heeft een patiënte met een liter zwavelzuur overgoten, omdat zij niet in wenste te gaan op zijn avances. Dat maakte de politie gisteren be kend. De vrouw is maandag aan haar verwondingen over leden. De medicus is dezelfde dag nog aangehouden. De 46-jarige arts, gespecialiseerd in huidziekten en sek sueel overdraagbare aandoeningen, heeft bekend de vrouw zaterdag te hebben aangevallen. AP van onze redactie buitenland PARIJS - De antiterreureenheid van de Franse politie heeft giste rochtend in de regio Parijs twaalf arrestaties verricht. Het optreden vormde onderdeel van een onderzoek naar moslimgroe peringen, aldus justitiële bron nen. De arrestanten kunnen volgens de antiterrorisme wetten 96 uur worden vastgehouden. Leden van de speciale eenheden zijn gisteren een aantal panden bin nengevallen. Dat zou zijn ge beurd met getrokken wapens. Bij de actie zijn twee vuurwa pens en documenten in beslag genomen. De arrestanten worden ver dacht van 'illegale activiteiten' die verband houden met terroris me. Volgens een bron binnen de antiterreurbrigade van de poli tie zou er sprake zijn van het witwassen van geld of handel in vervalste identiteitspapieren. De arrestaties komen vijf dagen nadat minister De Villepin van Binnenlandse Zaken ontkende dat er een aanslag op de Parijse metro werd voorbereid. Volgens de Franse politie staat de actie los van de arrestatie van Ra bei Osman el Sayed Ah med, bijgenaamd 'Mohammed de Egyptenaar', vorige week maandag in Italië. Hij zou een sleutelrol hebben gespeeld bij de aanslagen van 11 maart in Madrid. Volgens Italiaanse me dia zou hij een aanslag op de Pa rijse metro aan het voorberei den zijn. ANP/AFP/EFE van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon wordt niet ver volgd voor omkoping wegens ge brek aan bewijs. „Ik ben tot de conclusie gekomen dat de zaak gesloten moet worden", liet de Israëlische procureur-generaal M. Mazuz gistermiddag weten. Sharon vernam het nieuws zelf van Mazuz. De zaak draaide om de betaling van enkele honderdduizenden dollars van een projectontwikke laar en Likoed-aanhanger aan Sharons zoon Gilad. Die was door de zakenman eind jaren ne gentig ingehuurd om te helpen bij de ontwikkelingen een va kantiedorp op een Grieks ei land. Het onderzoek ging over de vraag of Sharon destijds als minister van Buitenlandse Za ken heeft geprobeerd de Griekse regering in deze kwestie te beïn vloeden. Ook Gilad is door het besluit ge vrijwaard van juridische vervol ging. Sharon misstappen te heb ben begaan. De beslissing om Sharon niet te vervolgen, opent nieuwe politie ke perspectieven voor de pre mier. Wanneer hij zou zijn aan geklaagd, zou dat vrijwel zeker het einde van zijn politieke loop baan hebben betekend. Nu kan Sharon proberen een nieuwe coalitie te vormen met de Ar beidsparty van Peres, die de re gerende Likoed-partij al gedoog- steun geeft. ANP/RTR/AFP VATICAANSTAD - Het Vati caan heeft gisteren een dossier over de inquisitie gepubliceerd waarin de Rooms-Katholieke Kerk erkent dat de berechting van 'ketters' gepaard is gegaan met excessen. De inquisitie werd in de eerste helft van de dertiende eeuw op-^ gericht om vermeende afwijkin gen van de rooms-katholieke kerkleer te onderzoeken. ANP/AFP (Advertentie) ''J»»1' SifrlW+mE-W. far,i£- L "k V-tyVm NEW YORK - Het tempo waarin land in woestijn ver andert is sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw verdubbeld, ondanks internationale inspanningen om dat tegen te gaan. Volgens de Verenigde Naties dreigt de woestijnvor ming miljoenen mensen op de vlucht te jagen, op zoek naar groenere landen. Eenderde van het aardopper vlak loopt volgens de VN risico. Bijna eenderde van Spanje dreigt in woestijn te veranderen, terwijl China (foto) sinds de jaren vijftig 92.100 vierkante kilometer vruchtbaar land is kwijtgeraakt - een gebied met de omvang van Portugal. foto AP y.nnnze redactie buitenland BAGDAD - De Verenigde Sta len en de Iraakse overgangsrege ring in Bagdad zijn het oneens over de uitlevering van de voor malige Iraakse president Sad- dain Hoessein. Washington wil- de gisteren geen tijdstip geven, linvijl de Iraakse interim-pre mier Allawi stelde dat de ex-dic- lator nog voor de machtsover dracht op 30 juni in Iraakse han den komt om hem te berechten. Tokens de Amerikaanse presi- Bush volgt de overdracht 59a Saddam op een 'geschikt tjdstip'. Hij zei er zeker van te allen zijn dat de voormalige dictator achter tralies blijft na de overdracht. „We willen niet dat Saddam om de een of ande re reden niet voor het gerecht raschijnt", aldus Bush. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bestuur in Irak sloot puitlevering voor eind deze maand praktisch uit. Volgens tem is een dergelijke stap niet rogelijk, omdat Irak voor die datum nog geen soevereine rege- Eg heeft. De zegsman bena- crAte dat Saddam ook na de machtsoverdracht als krijgsge- pgene kan worden be schouwd. De ex-president, die ind vorig jaar was opgepakt, üt als krijgsgevangene in Ameri- banse gevangenschap premier Allawi had eerder ver slaand dat zijn regering met au toriteiten van de buitenlandse coalitie over de uitlevering on derhandelde. Bij de gesprekken reu vooruitgang zijn geboekt, h hij tegen de Amerikaanse ireuwszender CNN. erder maakte hij bekend dat de Amerikanen Saddam en ande re voormalige topfiguren van het oude Baath-regime binnen twee weken zouden worden overdragen aan de nieuwe rege ring in Bagdad. Hij zei verder dat de strafzaken dan zo snel mogelijk konden beginnen. De Jordaanse advocaat die het verdedigingsteam van Saddam leidt, hekelde gisteren het plan om de oud-president voor een rechtszaak over te dragen aan de Iraakse interim-regering. Raadsman Rashdan noemde de overdracht illegaal. De gevange nen willen volgens hem onder geen beding aan deze regering worden overgedragen. Het advo- catenteam, gekozen door de vrouw en de drie dochters van de voormalige dictator, dreigt met juridische stappen tegen de Amerikaanse regering als aan hun herhaaldelijk gestelde eis om Saddam te ontmoeten niet wordt voldaan. De ex-dictator wordt op een ge heim gehouden plaats vastge houden sinds hij op 13 decem ber werd opgepakt door de Ame rikaanse bezettingsmacht. Hij zal naar verwachting samen met andere leden van zijn bewind te rechtstaan voor een speciaal tri bunaal. De aanklacht kan be trekking hebben op oorlogsmis daden tijdens de bezetting van Koeweit (1990-1991) of tijdens de Eerste Golfoorlog tegen Iran (1980-1988). Ook kan de Iraakse ex-leiding misdaden tegen de sjiitische Moeras-Arabieren in het zuiden van Irak ten laste worden gelegd. ANP PARIJS - Werknemers in de franse energiesector hebben gis- ttren de stroom in een aantal re- po's korte tijd afgesloten. Dat {«beurde uit protest tegen rege lingsplannen om twee grote nergiebedrijven te privatise ren. In Frankrijk wordt al we ken actie gevoerd tegen het voor- Se). Mullah Krekar geeft commentaar na afloop van de rechtszaak. foto Hakon Mosvold Larsen/AP Torenstraat 43a - 4353 AB Serooskerke tel: (0118) 593159 Fax: (0118) 593244 (Advertentie) ADMINISTRATIE KANTOOR ADMINISTRATIES BELASTINGAANGIFTEN BEDRIJFSADi/IEZEN T- (Advertentie) Gisteren begon een staking die U uur moet gaan duren. De ac tie met het afsluiten van de stroomtoevoer is uitgevoerd op plaatsen waar parlementariërs wnen die de regeringsplannen steunen. Dat gebeurde onder meer in de regio's Bordeaux en Grenoble. De regering vindt dat de energie- ondernemingen EDF en GDF op eigen benen moeten staan, in overeenstemming met Europese regelgeving. Door hun huidige status genieten ze bescherming van de staat. Daarmee worden andere Europese energiebedrij ven benadeeld. ANP 10NDEN - Een Tanzaniaanse man heeft de resten van zijn srouw gebruikt om haar moorde er te vangen, meldde de BBC gisteren. Den leeuw had zijn vrouw ge dood en half verorberd. De man besprenkelde daarop de resten san het lijk van zijn vrouw met en wachtte totdat de leeuw zou terugkeren om zijn maaltijd voort te zetten. Zijn opzet slaag- oe. De leeuw overleefde de maal- öjd niet. Somoe Abdallah werd even bui- ten haar huis verrast door een loouw, die haar doodde en haar bonen opat. Toen Selemani g°ngwechile het lijk van zijn Jtouw ontdekte, raakte hij niet paniek, maar goot hij er gif overheen Hij verwachtte te- dat de leeuw zou terugko op om de rest van zijn echtge note te nuttigen. ANP PARIJS - In Frankrijk is op schudding ontstaan door het be sluit.van de regering om de bur gemeester van het plaatsje Bègles, Noël Mamère, geduren de een maand uit zijn fimctie te ontheffen. Mamère kwam in op spraak omdat hij in strijd met de wet homohuwelijken sloot. Mamère's Groene partij reageer de woedend. Ze riep alle partij genoten met een burgemeesters portefeuille op zo snel mogelijk ook homohuwelijken in hun ge meente te sluiten. De advocate van Mamère kon digde aan dat de burgemeester in beroep gaat bij een rechtbank doe overheidsbeslissingen beoor deelt. Het beroep heeft evenwel geen opschortende werking zo dat Mamère met onmiddellijke ingang geen burgemeester meer is. De opschudding geldt vooral het tijdstip van de bekendma king door minister De Villepin. Eerder deze week was bekend geworden dat de rechtbank in Bordeaux op 29 juni uitspraak zou doen over de rechtsgeldig heid van het homohuwelijk. De Franse wet staat een huwelijk tussen twee mensen van dezelf de sekse met toe maar Mamère baseert zich op richtlijnen van het Europees Hof voor de Men senrechten. GPD door Windy Kester OSLO - Noorwegen heeft giste ren besloten de omstreden mul lah Krekar niet verder strafrech telijk te vervolgen. Krekar, voor malig geestelijk leider van de terreurorganisatie Ansar al Is lam, werd verdacht van mede werking aan moord, mishande ling, gijzeling, financiering van terrorisme en opruiing. Krekar overweegt een schadeclaim in te dienen bij de Noorse autoritei ten. De Noorse hoogste aanklager T. Busch laat nu al deze beschuldi gingen vallen wegens gebrek aan bewijs. „Ik heb geen grond voor de aanklachten gevonden." Met andere woorden: Justitie meent dat Krekar onschuldig is. In een eerste reactie laat Krekar via zijn broer weten de beslis sing van Justitie positief te vin den; Hij heeft altijd gezegd graag voor een Noorse recht bank te verschijnen om 'schoon schip te maken met alle aan klachten die er in de loop van de jaren zijn verzameld'. Nu eist hij waarschijnlijk een schadever goeding van de Noorse staat, om dat hij twee keer onterecht ge vangen heeft gezeten. In april werd hem in Nederland een schadevergoeding toegewezen. Mullah Krekar was tot 2002 geestelijk leider van de funda mentalistische Koerdische bewe ging Ansar al Islam. Volgens Amerika heeft deze organisatie banden met Al Qaeda. Krekar werd in september 2002 in Ne derland gearresteerd en later uit geleverd aan Noorwegen, waar hij sinds 1991 woont. De Noorse Justitie liet de beschuldiging van terrorisme vorig jaar zomer al vallen. Procureur-generaal Busch pre senteerde gisteren op een pers conferentie in Oslo een samen vatting van zijn onderzoeksrap port. Hieruit blijkt dat de Noor se politie begin dit jaar getuigen in de Abu Ghraib in Bagdad heeft gesproken. Omdat deze ge tuigen onder zware druk ston den en hun verklaringen steeds wijzigden, heeft hun informatie tot niets geleid. Nieuwe feiten Dit neemt niet weg dat de zaak heropend kan worden wanneer er nieuwe feiten aan het licht ko men. Helemaal klaar is Noorwegen nog niet met Krekar. Er loopt ook nog een uitzettingsprocedu re tegen hem. Hoewel de Koerdi sche Irakees beweerde vluchte ling te zijn, reisde hij de afgelo pen jaren regelmatig terug naar het noorden van Irak. Wegens misbruik van zijn vluchtelingen status besloot minister Solberg van Binnenlandse Zaken begin vorig jaar al dat Krekar het land uit moet. Daarnaast meent zij dat hij een bedreiging vormt voor de binnenlandse veilig heid. Mede vanwege het lopende straf rechtelijk onderzoek is het tot nu toe niet mogelijk geweest Krekar weg te sturen. Ook de oorlog en instabiliteit in Irak gooide roet in het eten. Premier Bondevik bevestigde eerder echter dat Krekars tijd in Noorwegen voorbij is, zodra het Irakees zelfbestuur 30 juni op zijn plaats zit. Nu de nieuwe Iraakse minister van Justitie mo gelijk herinvoering van de dood straf wil, is dit echter weer onze ker. Omdat Noorwegen geen mensen uitlevert die de dood straf riskeren, wil het eerst ga ranties dat Krekar niets over komt in Irak. GPD Uitgebreide zomercollectie met juni-voordeel bij (^pfQ3 lange vorst straat Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5