Privacy van alle kanten bedreigd Stroombedrijven vrezen rompslomp PZC PZC Aanslagen op WTC later dan gepland Spaanse commissie 11 maart omringd door vaagheden Toezichthouder gegevensbescherming vindt afluistermaatregelen te ver gaan w to 16 juni 1954 et ■lui af ii lee woensdag 16 juni 2004 door Yvonne Hamar en Job Slok De meeste burgers staan er niet bij stil, maar telecom- bedrijven registreren al hun te lefoontjes, sms'jes, e-mails en in- ternetbewegingen, al was het maar om de rekeningen te kun nen versturen. Wat ze zeker niet weten, is dat die gegevens vier tot zes maanden lang wor den vastgehouden en dat er mo gelijk in Europees verband een verplichting komt om dat een tot drie jaar te doen. Deze bewaarverplichting van verkeersgegevens is een voorstel van Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Ierland en Zweden. Die EU-lidstaten willen deze infor matie, die dus niets zegt over de inhoud, langer vasthouden om er misdrijven mee op te lossen. De politie in Nederland wil dat ook wel, maar het kabinet is nog niet overtuigd. De bewaarplicht is een van de hete hangijzers waar het Nederlandse voorzit terschap het komende halfjaar mee te maken krijgt. De eerste Europese Toezichthouder voor gegevensbescherming P Hus- tinx prijst de terughoudendheid van de Nederlandse regering tot dusver. De bewaarplicht gaat hem te ver. Het gaat over alle ge gevens, van iedereen. „Het is be ter om het gericht en beperkt te doen." Daarmee komt het voormalig hoofd van de Nederlandse priva- cywaakhond, het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP), tot de kern van zijn bood schap. Maatregelen tegen terro risme die kunnen ingrijpen op de persoonlijke levenssfeer moe ten niet algemeen zijn, maar ef fectief en proportioneel en ge richt op een specifiek doel. Over heden kunnen nu al beschikken over erg veel informatie over burgers, zegt Hustinx, maar ze maken onvoldoende gebruik van die mogelijkheden. Passagiersgegevens Dat geldt ook bij de afspraken tussen de EU en de VS over de uitwisseling van passagiersgege vens. De VS willen toegang tot de reserveringssystemen van luchtvaartmaatschappijen die op dat land vliegen, om poten tiële terroristen te kunnen we ren. Dat zou betekenen dat de van onze redactie buitenland De aanslagen van 11 septem ber in de Verenigde Staten waren eigenlijk voorzien voor enkele maanden eerder. De Amerikaanse commissie die '11 september' onderzoekt, heeft daar volgens The Washington Post van gisteren aanwijzingen voor gevonden. Al Qaeda was van plan om de aanslagen in mei of juni 2001 uit te voeren, maar stelde ze uit omdat de belangrijkste zelf moordpiloot, Mohammed Atta, er nog niet klaar voor was. De informatie zou onder meer ko men van verdachte terroristen die na de aanslagen zijn opge pakt. Khalid Sheik Mohammed, een van de meesterbreinen ach ter '11 september' zou Al Qae- da-leider Osama bin Laden heb ben overgehaald om de aansla gen enkele maanden uit te stel len wegens organisatorische pro blemen. Zo zouden de zelfmoordpiloten pas in mei zijn begonnen met het verkennen van passagiers- vluchten op de VS. De terroris ten hebben volgens een bron da genlang vluchtnummers en tick ets bestudeerd voor vluchten op diverse data, niet alleen 11 sep tember. ANP Amerikanen van elke passagier zestig tot zeventig gegevens krij gen. Naast naam, adres en stoel- nummer gaat het bijvoorbeeld om dieetwensen, waaruit de godsdienst is af te leiden. „Dat is overkill", zegt de toe zichthouder. „De grote vraag moet natuurlijk zijn: hoe gaan we het vliegverkeer beveiligen?" De Amerikanen hebben daar voor niet al die gegevens nodig. Australië doet namelijk hetzelf de met veel minder informatie." Verder is de eenzijdigheid van het verzoek in Hustinx' ogen 'on aanvaardbaar' Na onderhandelingen is het aan tal gegevens dat de Amerikanen willen hebben teruggebracht tot de helft. Nu rest nog de vraag of zij deze gegevens zelfstandig mo gen ophalen uit de systemen of dat luchtvaartmaatschappijen ze moeten afgeven. Voor een kor te overgangsperiode is de zelf standige toegang aanvaard, maar de vraag komt het komend halfjaar onherroepelijk weer op het bordje van Nederland te recht Hustinx spreekt alvast het 'onaanvaardbaar' uit over de 'pull'-optie, die de Amerika nen het recht geeft om de gege vens zelf op te halen. Verder zal het Nederlandse voorzitter schap zich moeten buigen over de biometrie. De VS willen graag dat de EU nog dit jaar pas poorten invoert met biometri- sche kenmerken, zoals een vin gerafdruk, irisscan of gezichts scan. De EU haalt dat niet, maar is er wel druk mee bezig. Nederland begint binnenkort met een proef. Fouten Hustinx is sceptisch. Hij ziet voordelen in deze ontwikkeling, maar de kans op fouten is groot. Daarnaast vreest hij dat instel lingen als ziekenhuizen, verzeke raars of bedrijven deze biometri- sche gegevens op grote schaal gaan gebruiken en in verband brengen met andere persoonsge gevens. „Men moet zich goed be denken waarom men dat zou willen." Biometrie is volgens de toezichthouder een erg krachtig instrument. „Je moet het alleen in bijzondere zaken gebruiken." De wereld is veranderd na 11 september 2001. Dat ziet Hus tinx ook wel. Maar de spelregels over vrijheid, democratie en grondrechten zijn - gelukkig - nog steeds dezelfde. „Die zijn ook niet alleen geschreven voor mooi weer, die zijn er vooral voor als het moeilijk wordt." Hustinx heeft het dan ook moei lijk met politici die beweren dat privacybescherming een effectie ve aanpak van het terrorisme in de weg staat. Politie- en veilig heidsdiensten kunnen al heel veel, benadrukt hij nog eens. Dat dit niet gebeurt, komt door onwil. Nederland moet zich de komende zes maanden vooral niet laten verleiden tot allerlei nieuwe regelgeving maar eerst kijken naar wat nu al mogelijk is. En dat is al lastig zat. ANP De meeste burgers staan er niet bij stil. maar telecombedrijven registreren al hun telefoontjes, sms'jes, e-mails en internetbewegingen. In wezen is iedereen 'gelabeld' foto Hans van den Hoedt Ontvangt u straks maandelijks liefst.zes verschillende rekenin gen voor gas en stroom, weet dan dat het nog gekker kan: géén rekeningen, merkwaardige voorschotten, dubbele rekeningen en ander (duur) ongemak. door James McGoniqal De liberalisering van de stroom- en gasmarkt raakt alle 6,5 miljoen Ne derlandse huishoudens. Zelfs de meest geharnaste voorstan der van het vrijgeven van de energiemarkt voor particulie ren hoopt echter dat de Ne derlandse bevolking per 1 juli niet massaal uitwijkt naar een andere leverancier. Want op een werkelijk grote toestroom zijn de administraties van de energiebedrijven niet bere kend. „De zomervakantie biedt hope lijk soelaas", zegt.Alwin Six- ma. Namens belangenorganisa tie de Consumentenbond be waakt hij de operatie. De ener giebedrijven zelf denken dat als 5 tot 6 procent van de abon nees wil switchen van leveran cier, zij die overstap binnen de wettelijke termijn van tien da gen kunnen regelen. Maar wat als straks blijkt dat het dubbele aantal klanten (10 tot 12 procent) de overstap naar een ander bedrijf wil wa gen? „Dan dreigen er grote pro blemen", bevestigt Han de Groot, energiesecretaris bij MKB-Nederland Ook onderne mers in het kleinbedrijf (ener giecategorie: 'klein zakelijk') behoren tot de groep consumen ten die vanaf 1 juli een andere energieleverancier mogen kie zen. Onbetaalbaar Omdat het onbetaalbaar zou zijn heel Nederland te voorzien van nóg een stroom- en gasnet tot ieders voordeur, blijft het feitelijke transport van energie gewoon bij de bedrijven die dat nu al per regio verzorgen. De energiebedrijven worden ge splitst in een transportvoorzie ning (buizen en kabels) en een leverancier. De leverancier is degene die gas en stroom in koopt bij producenten - of zelf produceert - en verkoopt aan de consument. Hier begint de verwarring al. Want soms gaan deze bedrijven na de formele splitsing gewoon onder dezelfde oude naam ver der, voor zowel levering als transport. De Consumentenbond krijgt naar eigen zeggen verrassend veel vragen van mensen die het nu al niet meer kunnen volgen. Vragen in de trant van: „Als de monteur van het energiebedrijf een nieuwe kabel komt ingra ven in mijn voortuin, kan ik de rozen dan nog redden?" Maar de liberalisering brengt op zich zelf geen graafwerkzaamheden met zich mee en er verandert ook niks aan wat er uit gas kraan of stopcontact komt. Wel komt er een derde partij bij, want de markt voor ver huur van meters voor gas en elektriciteit wordt ook vrijgege ven. In theorie kan een consu ment die na 1 juli actief gaat 'switchen', te maken knjgen met zes leveranciers - en bijbe horende nota's. Zo'n vaart zal het in de praktijk overigens niet lopen. Nadenken Wat verandert er niet? De belas tingen en heffingen van de over heid op de energienota's blij ven gewoon. En het transport- deel valt niet vrij te kiezen. De consument (of kleine onderne mer) moet dus wel twee keer na denken voor hij besluit te 'swit chen', beklemtoont zowel de Consumentenbond als MKB- Nederland. „Als er wordt ge zwaaid met kortingspercenta ges van 5 of 10 procent, gaat dat over minder dan een kwart van de totale energienota", waarschuwt Sixma. De Groot denkt dat onderne mers deze stap wat gemakkelij ker zullen zetten dan consumen ten. „Zij zijn gewend anders met energiekosten om te gaan dan de gemiddelde consument, voor hen zijn het bedrijfskos ten. Bovendien zal, afhankelijk van het soort bedrijf, het kos tenvoordeel sneller kunnen op lopen dan in een gemiddeld huishouden." De gevestigde energiebedrijven hebben aange kondigd niet op prijs te willen concurreren, maar op dienst verlening en klantvriende lijkheid. Nieuwe aanbieders gaan zich de markt in vechten door lage tarieven voor te spie- De liberalisering van de energiemarkt per 1 juli is zo verwarrend, dat de Consumentenbond veel vra gen krijgt van mensen die het nu al niet meer kunnen volgen. illustratie Marco Jurissen/GPD gelen. Maar let op: hoe zit een op het oog aantrekkelijke aan bieding precies in elkaar? Het kan zijn dat de prijs per ki lowattuur stroom laag is, maar het vastrecht hoog. Aanbiedin gen kunnen exclusief of in clusief zaken zijn als meter- huur en heffingskorting. Hoe zit het met dag- en nacht- stroom? Wat zeggen rekenvoor beelden over de energiebelas ting en de btw? Sixma noch De Groot wil ie mand op voorhand afraden te veranderen van energieleveran cier. „Er kunnen in bepaalde si tuaties zeker voordelen worden behaald", zegt Sixma. „In het verleden hebben bedrijven die overstapten inderdaad duizen den euro's op jaarbasis kunnen verdienen", zegt De Groot. Maar, beklemtonen beiden: zorg dat je precies weet waar je aan begint en zorg dat je alle in formatie en voorwaarden tevo ren op schrift hebt. Soepeitjes Adder onder het gras is dat de toestemming voor overstappen bewust wat soepeitjes is gere geld. Je kunt van leverancier veranderen door daar via de te lefoon of via internet toestem ming voor te geven. Een handte kening is niet vereist. De over heid wil het overstappen zo ge makkelijk mogelijk maken, voor zowel consument als be drijf. Ervaringen met het vrijgeven van de markt voor groene ENERGIEMARKT stroom leren dat hierdoor snel misverstanden kunnen ont staan. Iemand die dacht slechts zijn goedkeuring te hebben ge geven aan toezending van een informatiepakket, bleek in wer kelijkheid door het betrokken bedrijf met§en maar als klant te zijn genoteerd. Dat bleef niet zonder gevolgen. De leverancier gaf de naam van de 'nieuwe klant' meteen door aan de netbeheerder, die de mu tatie klakkeloos uitvoerde. En zodoende ontving deze particu lier behalve een informatiepak ket ook een nota van zijn 'nieu we' leverancier. Vrijwel tegelij kertijd ontving hij ook een reke ning van zijn 'oude' leveran cier, want die wist van niets. De klant had zijn bestaande contract ook niet opgezegd. Hij wist immers nog niet eens of hij wel of niet wilde overstappen. Nog iets om in de gaten te hou den: leveranciers bieden vaak aan om ook het bedrag voor de netbeheerder te incasseren via één nota. Dat verrekenen zij dan wel weer. Sixma: „Wees er zeker van dat in zo'n geval deze betaling van het netbeheerders- deel via de leverancier een zoge naamde 'juridisch bevrijdende' betaling is. Anders is er een risi co dat de netbeheerder alsnog zelf een rekening stuurt." Het praktijkvoorbeeld van de leve rancier van (groene) stroom die niet had afgerekend met de net beheerder en vervolgens failliet ging, ligt er al. „Agressieve wer vingspraktijken is iets waar wij in de nieuwe situatie fel tegen zijn", zegt Sixma. In Neder land zijn die tot nu toe beperkt gebleven, maar in Groot-Brit- tannië zitten mensen in de ge vangenis die nieuwe klanten 'wierven' door pagina's uit het telefoonboek over te schrijven op aanmeldingsformulieren. Overigens is er wel een regeling waarbij de consument die vindt dat hem een ongelukje is over komen, dat kan terugdraaien. Een telefonisch gemaakte af spraak (echt of misverstand) is juridisch gezien een 'overeen komst op afstand'. Dan geldt een bedenktijd van zeven da gen, die ingaat op het moment dat de schriftelijke bevestiging is ontvangen. Het bedrijf is verplicht alle re levante informatie schriftelijk te verstrekken. Binnen die zeven dagen kan de consument zonder opgaaf van redenen de afspraak terugdraaien. Als het bedrijf zich niet aan deze verplichting houdt, is de afkoe lingsperiode voor de con sument drie maanden. Als bij een afspraak via internet met een alle relevante informatie op het scherm is aangeleverd, gaat de bedenktijd van zeven dagen in nadat op 'akkoord' is geklikt. Vorige stappen Of er nu wordt geswitcht of niet, iedereen in Nederland doet er goed aan zijn energiere- kening(en) in de gaten te hou den. Bij vorige stappen in de li beralisering van de energie markt bleek dat de administra ties van de energiebedrijven niet goed op elkaar aansloten. Zeker nu van de individuele be drijven ook nog eens de boek houdingen worden gesplitst (le verancier, netbeheer, meterver huurder), is de kans op fouten behoorlijk. Toezichthouder Dte heeft er de afgelopen maanden bij de be drijven op gehamerd hun admi nistraties goed door te lichten. En als er al iets fout gaat, dan dient dit zo snel mogelijk recht gezet. De energiebedrijven zelf zeggen dat zij er helemaal klaar voor zijn. Sixma en De Groot staan beiden op het standpunt 'eerst zien, en dan ge loven'. Dit is de derde aflevering in een serie over de liberalisering van de energiemarkt per 1 juli. Meer informatie: www.energiebond.nl (consu menten), www.energiened.nl (onderne mers), www.minez.nl (algemeen), www.dte.nl (klachten) door Henk van den Boom Vandaag begint in Madrid het parlementair onder zoek naar de aanslagen van 11 maart. De belangrijkste vraag is of de regering-Aznar willens en wetens het onder zoek naar de daders in de richting van de ETA stuurde, in plaats van het moslim-ex- tremisme. In de chaotische eerste uren na de aanslagen op de drie treinen, waarbij 191 doden vielen, wilde de regering-Az nar Spanje en de rest van de wereld doen geloven dat de aanslagen het werk waren van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Minister Acebes van Binnenlandse Za ken heeft dat 48 uur lang vol gehouden op persconferen ties. Ook premier Aznar heeft persoonlijk geprobeerd om de publieke opinie te beïnvloe den. Hij benaderde hoofdre dacteuren van de belangrijke Spaanse kranten. Vanuit zijn regeringspaleis Moncloa wer den buitenlandse correspon denten opgebeld om ze ervan te overtuigen dat de ETA ach ter de aanslagen zat. Later is bekendgeworden dat de politie en de veiligheids diensten al vanaf het aller eerste moment in de richting van het moslim-extremisme zochten en niet geloofden dat dit het werk was van de ETA. De regering was daar van op de hoogte, aldus verklaringen van de politie. De manipulaties hebben enor me gevolgen gehad voor de verkiezingen die drie dagen later werden gehouden. De re gerende partij verloor drama tisch en Aznar werd opge volgd door de socialist Zapa- tero. Deze haalde meteen de Spaanse troepen terug uit Irak, zoals hij tijdens de ver kiezingscampagne had be loofd. Veel Spanjaarden leg den een directe relatie tussen löNDEN ma uil de den heeft reu legen jjl recht (u>Iunkli (fldde c meisje di ,inge slui loofd k slechts hi de pro-Bush opstelling J Aznar en de aanslagen in it drid. Of het parlementaire zoek in staat zal zijn de waar- heid aan het licht te br< staat nog te bezien. De sessie van vandaag is alle# bedoeld om tot afspraken u komen over het protocol. Zc is nog niet vastgesteld of ooi voormalig premier Aznar a zijn opvolger Zapatero voor de commissie moeten verschij nen. De partijen ruziën not over de vraag of de rappor^ in» van de politie, justitie en Cf geheime diensten, die mei dt elfde maart te maken hebben, openbaar mogen worden. Justitie heeft al laten weta niet aan het onderzoek meea willen en kunnen werken, lang het strafrechtelijk onder- zoek naar de aanslagen nog in volle gang is. Behalve deze ven verdachten die zelfmoord pleegden door hun flat opk blazen toen de politie hen wi de arresteren, zitten zo'n twin tig verdachten gevangen. Uit het oog Een ander teer punt da dens de verhoren aan de onir komt,'is de rol van depolit? teschijr en de geheime diensten vóc ia woo de aanslagen. Pas nu is b~ kendgeworden dat door ge brek aan mankracht en mid delen een vijftigtal radicale moslims uit het oog is verlo ren die al sinds het eind re de jaren negentig op een ver- dachtenlijstje stonden. Vandaag zal de commissie be palen of dit soort zaken onder deel gaat uitmaken van onderzoek. De commissie be- wnon?£ bagdai Boende in E «ver den nalige I dam Hoe de gister terwijl d Alia uior noj dracht oj den kom' dent Bu: Sad hp", nilen z dictator je overc jatSadc rü uitli maand tem is e iinra n mg het hikte aachtso paalt tevens wie voor h& ::alski moeten verschijnen en wat iunseg neer de echte verhoren begin- Premier De Spaanse rechter Juan del Olmo heeft gisteren overigens de vrijlating gelast van drie personen die waren aangebon den in verband met de aansla gen in Madrid. GPD/ANP ZONDAGOPENSTELLING - Het verzoek van een aantal Terneuzense middenstanders om op zondag open te mogen zijn, is afgewezen. Het plan ontlokte een heftige discussie in de raad en werd met elf te gen vier stemmen verworpen. BRUIDEGOM - In Haarlem is het proces hervat van een te leurgestelde bruidegom die 2000 gulden vordert van een Amsterdamse mannequin met wie hij in ondertrouw was. Een deel van het geld had hij gebruikt voor de aanschaf van een aantal herenkostuums om dat hij werd geacht als 'de best geklede man van Haarlem pl naast deze chique wouw te ver schijnen. De bruid zag van he! huwelijk af. 'ranse maa gebeun DIENSTPLICHT - De rege ring heeft besloten de diens plicht voor militairen te korten. In plaats van twintig leren di maanden hoeft het gros vande po's k< dienstplichtigen nog achttien maanden in die Bij de marine blijft de oefening 21 maanden duim LUIPAARD - In India jacht gemaakt op een tijger a een luipaard die samen al 18! mensen gedood hebben. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vw het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjW- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tél. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteten Auteursrechten voorbehouden Uitgever!) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een best, (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over vuui u miovou.» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ese'^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi] - zersservice. Postbus 314460 AA Goes. at Wegener concern. rl dat wordt gebruikt voos te diensten jdlOUWC end vo: tonteite oalitie ierhanc OU V0< s hij KUWS2 ërder itn. In ienact stel. Gistere 11 uur ce me stroom plaatse wnen steune: leer i: (eden status van df adert ten be VT( loni tnan vrouw naar 1 gister 1 vanh gif er 20Ut< voort de. Di h]dn Some ten h leeuw benei %m vrous in pa over! recht men note Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4