Behouden terugkeer uit Irak Buurtbus Hulst kan gaan rijden Kanotochten in buitenvest Hulst Jeugd Sluis wil meer losse activiteiten in de eigen kern Waterschap begint verhuurbedrijf Stort bij Kluizendok zwaar verontreinigd WEER VERLIEFD? Waterschap HELP KINDEREN MET HERSENLETSEL! giro 860 Auto in de sloot en bestuurster bekneld op A58 Militair Dennis de Poorter uit Oostburg was vier maanden weg Auto FLYING DOCTORS Selfsupporting Africa door Sheila van Doorsselaer HULST - In de buitenvest van Hulst kunnen binnenkort kano tochten worden gemaakt. Stich ting Bezoekersmanagement Hulst lanceert het kanovaren als nieuwste toeristische attrac tie. Bezoekersmanager M. de Bruijn heeft een contract afgesloten met L. van Echelpoel van de Vlaamse survivalonderneming Inside Outdoor. Van Echel poel organiseert al een jaar bui tensportactiviteiten op het ter rein aan de buitenvest, parallel aan de Van der Maelstedeweg. De Bruijn: „Van Echelpoel had die kano's daar toch liggen en toen heb ik gevraagd of we ze konden huren. Dat mocht." De gemeente Hulst heeft inmid dels een vergunning afgegeven voor de kanotochten. Het Bezoe kersmanagement heeft hier wel even op moeten wachten. Hulst is erg zuinig op het natuurge biedje. Voor er gepeddeld kan worden, moet eerst een steiger worden gebouwd. Een aannemer uit Kloosterzande zal hier snel mee beginnen. Aan de buitenvest lag al een steiger, maar die ligt niet op de juiste plaats. Er moet daar om een nieuwe komen om de kanovaarders veilig in en uit te laten stappen. Het Bezoekersmanagement krijgt de beschikking over twin tig kano's. Een uurtje kanoën in een eenpersoons kajak kost vijf euro. Net zo lang in een tweeper soons kano kost acht euro. De huur van een zwemvest is bij de prijs inbegrepen. Het is niet mo gelijk rond de stad te kanoën. De buitenvest is immers niet aangesloten op de binnenvest. De Bruijn bekijkt momenteel hoe de betaling in zijn werk moet gaan. Het streven van de bezoekersmanager is zaterdag 26 juni te kunnen starten met de kanoverhuur. De Bruijn: „We willen beginnen met de verhuur in het weekeinde. Blijkt het een succes, dan willen we in de va kantieperiode de hele week ka no's verhuren." De gemeente Hulst heeft het Be zoekersmanagement een vergun ning gegeven tot en met septem ber. Daarna wordt bekeken of de attractie volgend jaar navol ging krijgt. door Harold de Puysseleijr HULST - De buurtbus in de ge meente Hulst kan gaan rijden. Het laatste struikelblok is geno men nu de provincie gisteren heeft ingestemd met het plan. De invoering van de buurtbus is een aantal malen uitgesteld. door Raymond de Frel SLUIS - De jeugd tussen twaalf en vijftien jaar in Sluis wil meer op zichzelf staande activiteiten in de kern. Dat blijkt uit een en quête, die de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen heeft gehouden op verzoek van de Sluisse stadsraad. Zowel de stadsraad als de stich ting waren voor aanvang van het onderzoek van mening dat er voor de tieners in de kern Sluis te weinig is te doen. Om hun vermoeden te staven, wer den de wensen en behoeften van de jongeren onderzocht. Jeugdopbouwwerker R. te Win kel kan eind deze week de defini tieve conclusies opmaken, maar zeker is al dat er vooral vraag is naar meer losse, op zichzelf staande activiteiten. „Denk bij voorbeeld een sportdag, cursus sen schilderen en tekenen, een film kijken, schaatsen of een computergamedag. Heel positief is dat veel jongeren aangeven te willen meehelpen met het orga niseren van dit soort dingen", al dus Te Winkel. Veel minder vraag is er naar een permanente vorm van tijdver drijf, zoals bijvoorbeeld .een tie nercentrum. „Het is in de kern Sluis heel lastig om iets structu reel op te zetten. Het vinden van vrijwilligers is daar heel moei lijk. Met name in de zomermaan den richten de inwoners zich in de eerste plaats op het toerisme. Dat is vaak niet te combineren met een rol als vrijwilliger. Het wordt echter een heel ander ver haal als het gaat om bijvoor beeld één activiteit per maand", vertelt Te Winkel. De stadsraad en stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen zullen binnenkort gezamenlijk bekijken hoe invulling te geven aan de verschillende wensen. Te Winkel: „Wie wat gaat doen, weten we nog niet. Maar je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan de oprichting van een jonge- renstadsraad." Te Winkel schreef 76 jongeren aan. Onge veer veertig procent vulde de en quête in. Meest recent omdat de provin cie de benodigde vervoersver- gunning nog niet had afgegeven. Lange tijd bestond de vrees dat het project niet door zou kun nen gaan door een gebrek aan vrijwilligers. Dat probleem speelt niet, omdat zich 29 vrijwilligers hebben ge meld. De buurtbus gaat - waarschijn lijk vanaf 21 juni - rijden van Clinge, via Hulst naar Graauw, Paal, Kruispolderhaven, Lams- waarde, Kuitaart, Kloosterzan de, Walsoorden en Ossenisse. De bus rijdt alleen door de week. Ook is het niet mogelijk in de late avonduren gebruik te ma ken van de dienst. De eerste bus vertrekt om 7.19 uur vanuit Graauw, de laatste bus vertrekt rond 18.00 uur. De vrijwillige chauffeurs rijden met een busje voor ongeveer acht personen. Openbaar ver voersbedrijf Connexxion levert het materieel en onderhoudt het ook. Inwoners van Oost-Zeeuws- Vlaanderen klagen volgens Ge deputeerde Staten al lang over de gebrekkige openbaar ver- voérsmogelijkheden. „Naar on ze mening is de buurtbus een goede aanvulling op het huidige netwerk in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren", aldus het dagelijks pro vinciebestuur in het besluit om akkoord te gaan met het buurt busproject. De provincie besteedt jaarlijks 25 miljoen euro aan het open baar vervoer. De buurtbussen zijn in het leven geroepen om dat het niet mogelijk is met dat geld langs ieder dorp een vaste busdienst te laten rijden. De kosten van de buurtbuspro jecten kunnen mede dankzij de inzet van de vrijwillige chauf feurs relatief laag blijven. De buurtbus in Hulst gaat rijden volgens een tweeuursdienst. VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van waterschap Zeeuw se Eilanden besloot gisteravond een BV op te richten om de ver huur van zaal- en horecaruimte in het nieuwe waterschapskan toor in Middelburg te regelen. Ondanks grote aarzeling van een aantal leden van het dage lijks bestuur, die vinden dat het waterschap zich niet aan com merciële activiteiten moet wa- Zeeuws - Vlaanderen COMMISSIEVERGADERINGEN De voorzitters van de vaste commissies van advies aan het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen maken bekend dat op: woensdag 23 juni 2004 om 19.00 uur openbare vergaderingen van de commissies water beheer, waterkeringen en wegen, middelen en organisatie en bestuurlijke zaken zullen plaatsvinden. De vergaderingen worden gehouden in het waterschapskantoor, Kennedylaan 1 te Terneuzen (toegang via hoofdingang Kennedylaan). De agenda's en de hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage in de bibliotheek (kamer 0.31) van het waterschapskantoor. Terneuzen, 16 juni 2004. De voorzitters van de voornoemde commissies, T.W.A. Wemaer A. Paauwe E.J.M. Vyijffels W.J. de Graaf Waterschap Zeeuws-Vlaanderen Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Bezoekadres: Kennedylaan 1Terneuzen Telefoon (0115) 641000 Fax (0115) 641200 E-mail info@wszv.nl Internet: www.wszv.nl gen, kon de oprichting van Faci litair Bedrijf Zeeland BV toch worden doorgezet. De nieuwe BV, waarvan het da gelijks bestuur van het water schap zal gaan fungeren als aan deelhouder, moet nog wel wor den goedgekeurd door de belas tingdienst. Dit is nodig omdat de oprichting van de BV direct gevolg heeft voor de afdracht van btw. "Een hersenbloeding! Spelen, praten, zingen: niets zal in de toekomst vanzelfsprekend zijn" Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een her senbloeding, een hersentumor of her senletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonder zoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Neder land? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl Al vanaf €2,50 per maand helpt u Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl woensdag 16 juni 2004 door Wout Bareman GENT - De terreinen van het voormalige metaalbedrijf La Floridienne aan het Kanaal Gent-Terneuzen aan het nieuwe Kluizendok bij Evergem zijn ernstiger verontreinigd dan ver wacht. Het gaat om de zwaarste bodemverontreiniging die ooit in Vlaanderen werd aangetrof fen. In de bodem van het tien hectare grote terrein zit 75.000 ton cyanide en 60.000 ton ar seen. De sanering is momenteel in vol le gang. Op de terreinen liggen enorme hopen vervuilde grond. De rode bergen bevatten arseen, de grijze zitten vol cyanide. Woordvoerder Filip Vandeweg- he van de firma Deme Environ mental Contractors, de afdeling milieu van de Belgische bagger- groep Deme die de sanering uit voert: „In de bodem zit per kilo gram grond tot acht gram cyani de. Voor een mens is bij wijze van spreken een speldenkopje cyanide al dodelijk. Met het ar seen is het nog erger. Elke kilo gram aarde bevat 22 tot 37 gram." Het metaalbedrijf La Floridien ne was tussen 1931 en 1960 ac tief op de westelijke oever van het kanaal. Al het afval werd in de directe omgeving van het be drijf gestort. De gevolgen waren rampzalig. Op de rode, met ar seen vervuilde grond groeit meer dan veertig jaar na de slui ting van het bedrijf nog altijd niets. Zelfs voor mossen en gras was de bodem te giftig. In 1975 werd de grond gekocht door de stad Gent. Die besloot de terreinen te saneren voordat het Kluizendok zou worden aan gelegd. Met de operatie is een be drag van een kleine twintig mil joen euro gemoeid. De helft wordt bijgepast door het Vlaam se Gewest. Rechtbank Het saneringswerk lag jaren stil omdat niemand voor de kosten wilde opdraaien. De Vlaamse overheid besloot uiteindélijk zes tig procent van die kosten te dra gen. De rest is voor rekening van Gent, dat via juridische stappen poogde de kosten te ver halen op de vervuiler. rechtbank verklaarde de c!^ van Gent niet ont' Want, oordeelden de rechte de zaak was inmiddels verjaag De afvalstoffen worden ove- gens niet volledig verwijde Dat zou enorme bedragen^, gen. Daarom is besloten destor, plaats in te kapselen. Langsh; Kanaal Gent-Terneuzen dia- de nieuwe kaaimuur als buife. Aan de andere zijden wordt fa' muur van bentoniet geplaatst' De muren zijn 22 meter diepa rusten op een ondoorlaatb^ kleilaag. De stortplaats woti afgedekt met een betonpla? van twee meter dik. Om tevxt. komen dat het grondwater v?j vuild wordt, moet het waterde uit de stortplaats afkomstig l voortdurend worden gezuiverd GOES - Bij een ongeval op j A58 ter hoogte van Goes is p. termiddag een 19-jarige auto», biliste uit Vlissingen bekneld i raakt. Omstreeks kwart voor vijf «3 de Vlissingse op de linie rijstrook bezig met een ink. manoeuvre, toen achter haa een automobilist opdook die lis sen haar en het voertuig op s rechterrijstrook door leek tei len gaan. De vrouw schrok dar zo van dat ze te abrupt naars rechterrijstrook stuurde. Har auto begon te slir kwam in de berm terecht. Va; het talud belandde de auto uit eindelijk op zijn kop in dedrog sloot. De vrouw zat beknelde moest door de brandweer uil haar benarde positie worden i». vrijd, waarna ze per ambulants °F naar het ziekenhuis werd gs bracht. Daar is zij ter een nacht gebleven. De auto raakte totaal vernield. Dele- aa' stuurder die plotseling de Vlissingse opdook, is kend gebleven. De politie zoi getuigen van dit ongeval l kunnen zich melden bij de poli tie. door René van Stee OOSTBURG - De aanslag waarbij een Nederlandse militair in de Zuid-Irake- se stad As-Samawa om het leven kwam, vond Dennis de Poorter (27) uit Oostburg het absolute dieptepunt tij dens zijn vier maanden durende ver blijf in Irak. STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND iw$ O AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT NATIONALE I POSTCODE LOTERIJ» HOUD AHREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT.. „Die jongen kwam uit ons kamp in. Al-Khidr, zo'n 35 kilometer van As-Sa mawa. Dan komt alles heel dichtbij. Er spookt dan ook heel wat door je hoofd. Amderzijds weet je dat er altijd gevaar op de loer ligt. Ik heb dan ook nooit ge dacht: ik wil weg. Het is je werk en dat moet je gewoon doen. Je bent er ook op getraind met dergelijke spanningen om te gaan." De situatie werd uiterst gespannen na een mortieraanval op Japanse man schappen die vlakbij de Nederlanders waren gelegerd en de oplaaiende on rust onder leiding van de sjiitisch lei der Al-Sadr. De Nederlanders mochten hun basis alleen nog maar onder bege leiding van minstens twee voertuigen en met meerdere mensen tegelijk verla ten. „Ondanks dat er elke dag wel er gens incidenten waren en ze soms dicht bij kwamen, is er weinig gebeurd. Ik heb geen enkele keer de neiging gehad mijn wapen op te pakken." Als sergeant eerste klasse was De Poor ter instructeur van het Iraqi Civil De fence Corps (ICDC), een uit burgers en (oud-)militairen samengestelde, gewa pende veiligheidsdienst die samen met de lokale politie voor stabiliteit in het gebied moet zorgen. Onderricht Dennis de Poorter uit Oostburg: „Ik heb nooit gedacht: ik wil weg." foto Peter Nicolai 'Rekening houdend met lokale gebrui ken en gewoonten gaf De Poorter sa men met drie collega's onderricht in on der meer exerceren, wapenleer, pa trouilleren, wachtlopen, de omgang van leidinggevenden met hun man schappen en de manier waarop wordt gewerkt bij autocontroleposten. Daar na werden de Irakezen onder begelei ding ingezet voor die taken. De stabiliteit in het gebied is nog fra giel. Maar De Poorter verwacht dat het ICDC na de machtsoverdracht op 30 juni in staat zal zijn de orde en vrede te bewaren. Vooral de verrichtingen van de medewerkers van de veiligheids dienst, enkele weken na het voltooien van hun opleiding, sterken hem in die overtuiging. „Op den duur lieten we ze los. Het bleek dat ze het prima zelf afkonden en werkten op de manier die wij voor ogen hadden. Dat geeft vertrouwen. Zeker omdat de huidige leidinggevenden het goed voorhebben met de mensen. Des ondanks hadden ze graag gezien dat we nog een poosje langer waren gebleven." Los van het feit of Saddam Hoessein op basis van de juiste argumenten is ver dreven, vindt De Poorter dat het nut van 'zijn' missie onmiskenbaar is aange toond. In het overwegende sjiitische ge bied, ten tijde van Saddam een zwaar onderdrukte bevolkingsgroep, werden de Nederlandse manschappen als be vrijders onthaald. Vanwege de drukte tijdens zijn dage lijkse werkzaamheden had De Poorter nauwelijks contact met de plaatselijke bevolking. Uit gesprekken met een tolk en mensen van het ICDC bleek volgens hem overduidelijk dat ze zich bevrijd voelden van dertig jaar onderdrukking. Blote voetjes „Ze vertelden dat je voor de omwente ling zelfs de kans liep om verraden te worden door je eigen vrouw. Ook de Baathpartij van Saddam-getrouwen, die de mensen min of meer opdroegen hoe en wat ze moesten denken, was al om tegenwoordig. Weliswaar in onze ogen relatief, ervaren ze nu een vrij heid die ze nooit hebben meegemaakt. Ook kindjes van een jaar of vier op blo te voetjes die je toeriepen: 'Good mis ter, good', maakten een onuitwisbare indruk." Wat volgens De Poorter ook meespeel de in de positieve houding van de Iraak- se bevolking was het feit dat de Neder landse militairen zo min mogelijk domi nant aanwezig waren. Hoewel gekleed in militaire uitrusting, waren wapens niet op intimiderende wijze in beeld (mitrailleurs waren altijd naar beneden gericht). Ook droegen de soldaten geen helmen. In de Iraakse woestijn liep de tempera tuur op tot 45 graden in de schaduw. Ook stak er regelmatig een zandstorm op of daalde de temperatuur 's nacht tot onder het vriespunt. Toch heeft De Poorter niet geleden onder deze 'ontbe ringen'. „Ik kan goed tegen de hitte. Toen ik een week geleden op Neder landse bodem terugkeerde, had ik het zelfs koud." Behoudens enkele kleine irritaties dié af en toe de kop opstaken, is De Poor ter het verblijf in het 160 Nederlandse soldaten tellende kamp in Al-Khidr enorm meegevallen. Gelet op zijn erva ringen tijdens zijn eerste missie en twee eerdere uitzendingen naar Bosnië, staat De Poorter niet bij voorbaat afwij zend tegenover een nieuw 'avontuur'. „Natuurlijk speelt ook het thuisfront hierin een belangrijke rol. Maar zowel mijn vriendin als mijn ouders hebben mij er nooit van weerhouden. Van daar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46