>zc Nieuw bos bij Braakman De zwaluwen zijn gevlogen Bel 0900 1900 17 t/m 21 'rovincie bezorgd over Terneuzen Meer samenwerking in horecaonderwijs Lagere maandlasten, het kan nog steeds START UITVERKOOP! I$teun voor initiatieven om inwoneraantal en economie te stimuleren inderhalf jaar :el geëist wegens ferduistering Irankrijders teroordeeld Horeca zorgt voor klachten Werken aan Poolsplein Renovatie viaduct Schapenbout Rokers roken nog steeds Voor onze braderie aanbieding zie de Faam van vandaag! bi jleveld www.burg85.nl oddskids Energie „oensdag 16 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen or Harold de Puysseleijr JEUZEN - I)e provincie and maakt zich met de ge- ,ite Terneuzen zorgen om de spelde daling van het bevol- pgSaantal en de stagnerende (onomische ontwikkeling. Bei- li zijn bereid positief om te aan met initiatieven die deze (dreigingen kunnen keren. jt vertelden gedeputeerde koppelaars en burgemeester i.Lonink gisteren na afloop van dwerkbezoek van het college rj Gedeputeerde Staten aan (gemeente Terneuzen. Deelaars noemde het 'zorg- Hkkend' dat de bevolkingsont- rikeling van de gemeente Ter- aeuzen op termijn een daling Machtduizend inwoners laat „Want dat heeft gevolgen ■let draagvlak voor allerlei Mzieningen." Bink nam in dat kader het EN HAAG - Tegen een man IZoutelande is gisteren bij {gerechtshof in Den Haag an- "jaar cel geëist. De man rordt verdacht van verduiste- Bg van bijna vierhonderddui- 'euro uit de erfenis van zijn I98 overleden oud-oom. Bo- ien gaf hij de-zoon van de ifiater slechts een kwart van ierfenis, terwijl deze volgens (erfrecht recht heeft op de Ift. De Middelburgse recht- pkhad de man eerder vijftien anden cel opgelegd. IDDELBURG - Drie Zceuws- hmingen zijn gisteren in Mid- Jburg veroordeeld wegens lonken rijden. en 35-jarige inwoner van Aar- aburg werd veroordeeld tot maanden rijontzegging, aarvan drie maanden voor- aardelijk en 1250 euro boete, sdat hij op 22 april ruim vier «teveel had gedronken en 35-jarige man uit Heikant raeg 700 euro boete en zeven landen rijontzegging opge- Hij had op 3 mei bier ge naken in een café in Koe- acht en werd onderweg naar ns betrapt met drie keer te id drank op. a44-jarige Axelaar werd ver beeld tot 235 euro boete. De an werd op 25 april in Terneu- s staande gehouden. Hij be- ®de vier blikjes bier te heh- a gedronken, maar hij had »k nog alcohol van de vorige rond in zijn lichaam. woord 'geschokt' in de mond. „Daarom hebben we bij de pro vincie extra aandacht gevraagd voor een impuls,op het gebied van wonen en economische ont wikkeling." In de gedachtewisseling tussen de beide bestuurscolleges, noem de de delegatie van de provincie de nieuwe nota Ruimtelijk Be leid een 'nota van de kansen'. „Op basis van die nota krijgen de gemeenten meer vrijheid om te bouwen. Wij hebben de ge meente daarbij de suggestie aan de hand gedaan om zich te rich ten op doelgroepen zoals jeugdi gen", zo zei Poppelaars. Om de economie in de kanaalzo ne op peil te houden, zet de ge meente zwaar in op glastuin bouw als mogelijkheid voor nieuwe bedrijvigheid. Met de provincie is overeenstemming over de realisering van driehon derd hectare tuinbouwkassen op de Axelse Vlakte, met dien verstande dat de tuinders zich niet pal aan de kade vestigen, maar een eindje daar vandaan blijven om toekomstige uitbrei ding van de zeehaventerreinen mogelijk te houden. Gemeente en provincie hebben elkaar verder gevonden bij het zoeken naar een nieuwe econo mische impuls voor Sas van Gent. Lonink toonde zich in dat verband tevreden met de erken ning van de 'ereschuld' die de provincie in die plaats heeft. Na de afwijzing van het plan voor de bouw van een fabrieks winkelcomplex op het voormali ge CSM-terrein, kwam de pro vincie met de toezegging dat ze zich positief op zou stellen te genover alternatieven voor dat project. Ontsluiting Gisteren is afgesproken, dat de provincie gaat participeren in een werkgroep die de mogelijk heden met het terrein nog eens in beeld brengt, waarbij het plan voor het multifunctionele bedrijventerrein De Sasse Poort als uitgangspunt dient. Ook denkt de provincie mee over eventuele wijzigingen in de ver keerssituatie op de Westkade en de ontsluiting van het CSM-ter rein. „Het is een moeilijke opdracht om perspectief voor Sas van Gent te schetsen op economisch gebied, maar we zijn blij dat de provincie daarover mee wil den ken", aldus Lonink. TERNEUZEN - Terneuzenaren hebben het meest last van geluidsoverlast van horecabedrijven. Vorig jaar kwamen er bij de gemeentelijke milieudienst in totaal 218 klach ten binnen. In 74 gevallen betrof het overlast door cafés. Een kleine veertig keer werd er geklaagd over stankover last en tien keer hadden de melders last van zwerfafval. Dat laatste, zo constateert de milieudienst in het jaarver slag over 2003, blijft in Terneuzen een probleem, ondanks de jaarlijkse scholierenopruimacties. KLOOSTERZANDE - Het Poolsplein in Kloosterzande gaat vanaf maandag 28 juni op de schop. De kruising met de Zoutedijk en de Zoutlandsedijk wordt een verhoogd kruispunt. Daarnaast worden er parkeerstroken aange legd en wordt een nieuwe asfaltverharding met belijning aangebracht. In verband met deze werkzaamheden is er van maandag 28 juni tot en met vrijdag 2 juli slechts één weghelft beschikbaar voor het verkeer. Vanaf maandag 5 tot en met vrijdag 9 juli wordt het gehele Poolsplein, en alle uitvalswegen, voor het verkeer afgesloten. De gemeen te Hulst streeft ernaar nog voor de bouwvak ook de paral lelweg opnieuw te hebben bestraat. Als dit niet haaibaai- blijkt, dan gaan de stratenmakers na de bouwvak verder. SCHAPENBOUT - Het wegverkeer - met uitzondering van fietsers - kan eind deze en volgende week geen ge bruik maken van de rijbaan over het spoorwegviaduct bij Schapenbout. De gemeente brengt op de oude spoorweg brug een nieuwe asfaltlaag aan op het wegdek. Het is de eerste stap in het kader van de grote renovatiebeurt van het uit 1911 daterende bouwwerk dat herinnert aan de oude spoorlijn Mechelen-Terneuzen. De gemeente had voor het bouwwerk een monumentenstatus aangevraagd, maar dit werd eind mei door staatssecretaris M. van der Laan (WVC) afgewezen. Toch wil de gemeente het bouw werk in oude luister herstellen. Voor dat doel is 124.500 euro beschikbaar. ZIERIKZEE - De actie Tegengif heeft de zeven rokende deelnemers op Pontes Scholengroep in Zierikzee niet van hun verslaving afgeholpen. De actie liep gedurende zes maanden in de klassen een en twee. Van de 325 deelne mende kinderen rookten er zeven toen de actie begon. Die roken dus nog steeds, maar er zijn geen nieuwe rokers bij gekomen. In de afgelopen maanden kregen de kinderen veel voorlichting over roken. Tegengif is georganiseerd door Stivoro, de stichting volksgezondheid en roken. Leerlingen van basisschool Ter Doest bekijken de nieuwe zwaluwkastjes, die nog steeds onbewoond zijn. foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom door Jean-Lou de Gucht GRAAUW - Waar zijn de zwalu wen gebleven die zich jarenlang nestelden onder de goten van de voormalige basisschool Sint Jo seph, nu Ter Doest, in Graauw? Dat is de vraag die de leerlingen van de school bezighoudt. Wat is het geval? Twee jaar gele den heeft de sloop van Sint Jo seph twee maanden stilgelegen. Onder de goot van de school aan de Jacintastraat waren ruim twintig bewoonde nesten zwalu wen aangetroffen. In de Flora- en Faunawet staat dat meerjari ge zwaluwnesten zonder vergun ning niet mogen worden wegge haald. Deze vergunning moet 3angevraagd worden bij het bu reau Leader Zuid-West in Dor drecht. Deze instantie treedt op namens het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit. Daarnaast verbiedt artikel 8 van de Vogelwet het wegne men, vernielen of opzettelijk ver ontrusten van beschermde vo- gels. Sinds vorig jaar heeft Graauw een nieuwe school: Ter Doest. En de school deed er alles aan om huiszwaluw-vriendelijk door het leven te gaan. Onder de top van de voorgevel werd een zwaluwplank aangebracht. Het wachten was op de terug keer van de trekvogels die al ja ren onder de goten van de oude school hun nesten bouwden en eieren uitbroedden. De diertjes lieten de in aanbouw zijnde school echter links liggen. De leerlingen van de school hoop ten op betere tijden. Als de school eenmaal af was zouden de vogels echter hun weg wel te rugvinden naar de school in Graauw. Moeite Helaas, ook dit jaar is er geen zwaluw te bekennen op Ter Doest. „Jammer", zegt directeur D. van Damme-Fassaert van de brede school. „We hebben heel veel moeite gedaan om de zwalu wen terug te krijgen, maar het is ons niet gelukt. Misschien zijn de vogels verdreven naar een schuur ergens in de buurt. De leerlingen vragen wel eens waar de zwaluwen zijn, maar ik weet het ook niet." Volgens A. Wieland van De Steltkluut is het niet zo vreemd dat de trekvogels niet zijn terug gekomen. „De beestjes hebben blijkbaar hun heil elders ge zocht. We proberen wel altijd met kunstnesten de zwaluwen te lokken. Dat is niet gelukt in Graauw. Vergeet echter niet dat er een totaal ander gebouw staat. Dat schrikt de zwaluwen blijkbaar af. Ik acht het niet uit gesloten dat ze op een andere plaats in Graauw zitten." Verontrustend Maar er is volgens Wieland nog iets anders aan de hand. „Het aantal zwaluwen loopt de laat ste jaren heel hard terug. Dat vinden we toch wel verontrus tend." Toch heeft Wieland er geen spijt van dat de zwaluw plank is aangebracht. „Het is ze ker de moeite waard geweest. Hij acht het niet uitgesloten dat de zwaluwen de komende jaren toch gaan bouwen aan hun nieu we huisjes onder de plank. (Advertentie) profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest f bel nu voor een gratis afspraak met de hypotheekadviseur of ga 1 tar uw tussen srsoon Dat is de kracht van de Postbank door René Hoonhorst HOEK - De natuurontwikkeling in Braakman-Noord krijgt dit najaar een vervolg. Na aanplant van een aantal hectares bos als bufferzone bij het logistiek park, komt in het laatste kwar taal van dit jaar de creatie van een tweede bos- en natuurge bied aan bod. Tussen de bestaan de bossen aan de oostzijde van de Braakmanweg en de Oostzee dijk wordt 180 hectare nieuwe natuur aangelegd. Dat meldt de Landinrichtings commissie Hoek in haar laatste nieuwsbrief. Het is de bedoeling om, voordat het bos wordt aan geplant, eerst een aantal kreken aan te leggen en laagtes te creë ren. Met de vrijgekomen grond wordt de wal, die dient als be grenzing en buffer voor het lo gistiek park, op de juiste hoogte gebracht. De aanleg van de nieu- (Advertentie) Nu je rijbewijs halen t honderden euro's besparen?! Nu: vanaf 5,- per week. Lespakketten vanaf 605,- incl. examen met garantie. R.S.N. 0900-2020778 www.rijbewijsservice.nl we natuur valt buiten het plan van toedeling van de herin- riching Hoek, dat vanaf deze week ter inzage ligt. Voorzitter W. Gosselaar van de Landinrichtingscommissie Hoek is blij dat het plan van toe deling er eindelijk ligt. De com missie is bijna tien jaar geleden opgericht, maar kreeg te maken met veranderingen in de lande lijke wetgeving en een aantal nieuwe ontwikkelingen in het gebied. Ook nu is nog niet pre cies duidelijk hoe het tracé van de rijksweg N61 gaat lopen, hoe de toekomstige grenzen van Va kantie-Eiland Braakman er uit komen te zien en of er nog infra structurele werken voor een tun nel bij Sluiskil moeten worden uitgevoerd. Gosselaar gaat er vanuit dat dat voor de afwikke ling van de herinrichting Hoek geen grote gevolgen hoeft te heb ben. Het plan van toedeling ligt tot eind juli ter inzage, in augus tus worden de bezwaren geïn ventariseerd. Na de bezwaarpro cedures hoopt de landinrich tingscommissie dat de werken volgend jaar kunnen beginnen. MIDDELBURG - Een provincie- brede samenwerking moet het Zeeuwse horecaonderwijs ver der verbeteren. Het is de bedoe ling dat de overgang van vmbo naar mbo soepeler wordt en dat de beroepsopleiding beter aan sluit op de praktijk. Alle instellingen in de provincie die te maken hebben met hore ca- en consumptieonderwijs te kenden gisteren in Middelburg een convenant, dat de intentie om nauw samen te werken vast legt. Het gaat om de beide regio nale opleidingencentra (ROC's, mbo) en de vmbo-opleidingen op de Pontes-locaties Pieter Zee man in Zierikzee en Goese Ly ceum voor Beroepsonderwijs in Goes, en de stedelijke scholenge meenschappen Nehalennia in Middelburg en De Rede in Ter neuzen. Bestuursvoorzitter J. Lilipaly van ROC Zeeland onderstreepte het grote belang van de samen werking. „We kunnen en moe ten van elkaar leren. Dat moet leiden tot meer efficiëntie. Er kan daardoor veel beter worden gewerkt aan de kwaliteit van het onderwijs." Het initiatief is ontstaan toen ROC Zeeland het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs benader de met de vraag of het mogelijk was tot betere afstemming te ko men. De Goese school stelde voor het totale horecaonderwijs daarbij te betrekken Binnen korte tijd wisten de partijen el kaar te vinden en inhoudelijk overeenstemming te bereiken. „Er wordt al jaren gesproken over knelpunten en het belang van samenwerking tussen vmbo en mbo", aldus Nehalennia-rec- tor R. Haks. „Dit is een heel goed voorbeeld dat alle betrok ken opleidingen ook de moed hebben om die samenwerking aan te gaan." Nu nog kan de overstap tussen vmbo en mbo groot zijn. De ROC's moeten bijvoorbeeld op nieuw uitvinden welke specifie ke talenten en beperkingen leer lingen hebben, terwijl die ken nis bij de vmbo-opleidingen be schikbaar is. Door die informa tie uit te wisselen, de zogeheten 'warme overdracht', wordt de kans groter dat de overgang zon der strubbelingen verloopt. Dat past in het overheidsstreven de doorstroming van leerlingen te bevorderen. Het is de bedoeling dat ook onderwijs- en examen programma's en de wijze van les geven op elkaar worden aange past. Door samen te werken kan verder beter worden ingespeeld op de verschillen tussen leerlin gen. Wie het op het vmbo goed doet, zou daar bijvoorbeeld al een deel van de mbo-leerstof kunnen doen. „Dat is pure tijd winst", aldus K. van de Wouw, teamleider horeca bij ROC Zee land. De onderwijsinstellingen willen nadrukkelijk kijken naar de ont wikkelingen in het bedrijfsle ven, om te weten wat het ver wacht van het toekomstig perso neel. Opleiding en praktijk moe ten zo goed mogelijk op elkaar aansluiten Van de Wouw: „De horeca is toch een van de belang rijkste sectoren in de provincie. Zeker nu het wat minder gaat, heb je goed personeel nodig." Advertentie M 23 BraRj.'rTzTauartt,:::" zeeuwse almanak Nog slechts twee weken en dan is de energiemarkt volle dig vrij. Het was ons, consu menten, allemaal zo mooi voorgespiegeld: de wedijver tussen energieleveranciers, dingend naar onze gunsten, zou alleen maar kunnen lei den tot aangenamere tarie ven. De werkelijkheid is minder zoet. Onzekerheid over welke aanbieding te kiezen is troef, een administratieve chaos ligt in het verschiet en de energieprijzen neigen eerder tot rijzen. Die Goesenaar heeft zijn buik dan ook voorlopig vol van die liberalisering. „Allemaal energieverspil- ling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43