iplitsing Kunstkwartier afgewend fZC PZC Wat ik niet lust geef ik aan de konijnen Tweede brug bij Bruinisse krijgt vorm Rommelmarkt tegen sloop beeldbepalende kerk van Dreischor Schoffelen in de schooltuin liefstal laptop \tichting streeft eenheid na met andere Zeeuwse kunstrondjes op zondag Minder vallen bespaart geld Vriendendienst duur betaald Ballonwedstrijd zonder winnaars Inhaalverbod Oostwestweg blijft Open dag kunstrondje Dirksland 0800 - 0231 231 (GRATIS) Leerlingen van basisschool De Klimop tuinieren in de schooltuin. door Esme Soesman DREISCHOR - Marjolein Pink wil al tijd bloemetjes, weet Thijs Xhaflaire. Zelf ziet hij meer in het grotere spul, zo als tomaten. Of sla, vult Lory Raven haar schoolgenootje van basisschool de Klimop in Dreischor aan. „Wat ik zelf niet lust, geef ik aan m'n konijnen." Ze zitten respectievelijk in groep 8, 7 en 5. En brullen volmondig 'ja' op de vraag of ze vaker in de schooltuintjes zouden willen werken. Nu gebeurt dat slechts eens in de paar weken. Eén keer in de week is beter, zegt Thijs. „Want nu zie je de planten niet echt groeien." Drie keer in de week, overtroeft Lory. „Eigenlijk zou ik het elke dag wel een keer willen", zegt Lieke van der Sar uit groep 3. Sinds een paar jaar maken de school tuintjes deel uit van het onderwijspro gramma van de Klimop. Leerlingen uit de combinatiegroepen 3/4 en 5/6 wer ken in tweetallen in een eigen tuintje van ongeveer een vierkante meter. De groepen 7 en 8 pakken delen van de tui nen gezamenlijk aan. Zij gaan onder meer over de insectentuin voor de school, die aangelegd is met geld dat be schikbaar kwam in het kader van de En tente Florale. De schooltuintjes achter, waar groenten en bloemen worden ge kweekt, zijn er al langer. Zij danken hun ontstaan aan een enthousiaste groep natuurouders die er het initiatief toe nam en de bereidwilligheid van de betrokken docenten. Ruiken en proeven Jos Catsman, werkzaam bij de NME (stichting Natuur- en Milieu Educatie), was één van de initiatiefnemers des tijds. „Kinderen praktisch met de na tuur bezig laten zijn. Met de seizoenen mee, problemen met het weer ervaren. Ruiken, proeven, voelen", blikt Cats man - die inmiddels niet meer betrok ken is - terug op de uitgangspunten van weleer. En ja, dat pakte heel goed uit. Kinderen die in de klas best moeilijk waren, ble ken in de tuin juist diegenen te zijn die anderen hielpen. „Die stapten makke lijk in een andere rol. Dat vond ik heel opmerkelijk." Erna van der Spek is - met drie kinde ren op de basisschool - één van de zes schooltuinouders die nu bij het project zijn betrokken. Ze wijst op de beemd- kroon, waar een hommel driftige pogin gen doet op de paarse bloem te landen. In de insectentuin staan planten en krui den die allerlei insecten moeten aantrek ken. In het gedeelte achter de school beloven de bordjes een heel andere oogst. Ra dijs, sla, boontjes en prei. Tussen al het - voor een leek - nog niet precies te defi niëren groen staan kleurige viooltjes en klaprozen te bloeien. In het midden is er een geurtuintje gefabriceerd, met heerlijkheden als salie en een kerrie- plant. En in de schaduw is er het beest jespad. Onder rottend hout en dakpan nen krioelt van de spinnen, pissebed den, slakken en kikkers. Respect De tuintjes brengen de leerlingen ook respect voor de natuur bij, zegt Van der Spek. Waardering te hebben voor die beestjes en ze dus niet zomaar uit onwe tendheid te vertrappen. ,,Ze hebben er plezier in. Het werken in de tuin geeft STREEKACTIVITEITEN IURGH-HAAMSTEDE - Wandeldrie- fei:se senioren, 14.00 uur: vertek van- Duinoord; ROUWERSHAVEN - Wandeldrie- bosesenioren, 14.00 uur: vertrek van- Poortershof; SUINISSE - Wandeldriedaagse senio- U4.00 uur: vertrek vanaf In 't Opper; ERIKZEE - Wandeldriedaagse senio rs 14.00 uur: vertrek vanaf Borrendam- ïof De Wieken. RXEMUIDEN - Onbekenden iiben in de nacht van maan- sg op dinsdag uit een woning in het Middelgat in Arnemui- een laptop ter waarde van «ele honderden euro's wegge- Bnen. pens werd bij de inbraak een joriemonnee met daarin diverse fijes uit de woning ontvreemd. I waren geen sporen van redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 j Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PiotKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet Wvvw-pzc.nl S-mail: web@pzc.nl k^rgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur .^Marcel Modde [ERIKZEE - Een splitsing van [iKunstkwartier Zierikzee is lorkomen. Binnen de groep ga- ne. en atelierhouders was reespalt ontstaan over de vas- e openingdag. Besloten is, om 'onderlinge vrede te bewaren, oktober over te stappen van e laatste zaterdag naar de eer- It zondag in de maand. Ie kunt je in Zierikzee niet kunstkwartiertjes permit- ren", licht stichtingsvoorzitter Stapff het besluit toe. Zelf (chtte ze aan handhaving van I huidige zaterdagopenstel- pg, vanuit de gedachte dat de gjddenstand en kunstenaars el- har zo versterken, ien vakgenoten dachten er net jover, bleek uit de beantwoor- jng van een vragenformulier jat de stichting onder de deelne- ks had verspreid. Zeven ga- es aan meer heil te zien in de mdag, vijf stemden neutraal, aeen soms heftig verlopen dis- se gisteravond werd toch be lten de openstelling te ver- huiven. loorslag e dreigende scheuring van de rating gaf de doorslag, aldus tapff gisteren in haar toelich- i .Er is best een aantal goe- largumenten op te noemen om deuren op zondag open te >::en Je sluit daarmee aan bij diggende plaatsen als Middel den Dordrecht, je hebt niet maken met parkeerproble em en nog een paar van die uitjes. Aan de andere kant ben ervan overtuigd dat de mees- mensen die naar Zierikzee ko en, dat doen om te neuzen in vele winkeltjes. Wij pikken sar nu iedere laatste zaterdag is de maand een graantje mee. mdags is verder alles dicht, is heb je dat dus niet en is het vraag hoeveel publiek je in i'n situatie trekt. Maar goed, oktober is het een jaar gele adat we dit initiatief zijn be- innen. We gaan het vanaf dat ment gewoon eens een jaar ng op de eerste zondag van de maand proberen. We zullen zien hoe het loopt." Stapff bereidt zich voor op een aantal opzeggingen door de over stap. Eén deelnemer heeft, uit geloofsovertuiging, direct be dankt. Anderszij ds hoopt ze dat de ver schuiving een aantal andere kun stenaars in Zierikzee juist moti veert zich ook aan te sluiten bij de stichting. Tot dusver open den maandelijks rond de twin tig galeries en ateliers hun deu ren voor publiek. Zierikzee telt, aldus Stapff, in totaal vijftig po tentiële adressen Op de kaart Pleitbezorger van de zondag openstelling is Chris Grinwis van galerie Kos. Hij wil alle Zeeuwse kunstrondjes naar de eerste zondag van de maand krij gen. „Zodat inwoners en bezoe kers weten dat die dag in Zee land altijd een cultureel uitje kan worden gemaakt. Dan zet je jezelf op de kaart!Door de ver schillende initiatieven op één lijn te brengen, vergroot dat de kans op structurele financiële steun van de provincie en het Toeristisch Bureau Zeeland, denkt,Grinwis. „Zaterdag is een doedag. Ieder een vliegt van hot naar her met boodschappen en moeten voort durend hun tijd in de gaten hou den, omdat ze nog zoveel andere dingen hebben te doen. Op zon dag krijg je een heel ander pu bliek. Kijk naar Middelburg, Dordrecht, Wijk bij Duurstede, het werkt! Nu is er zondags wei nig te doen in Zierikzee. Dat kan anders. Handhaaf je dit ini tiatief op zaterdag, dan bloedt het dood." Grinwis heeft duidelijk ge maakt uit het collectief te zullen stappen, wanneer hij geen steun zou krijgen voor zijn plan. Een aantal medestanders was bereid hem daarin te volgen. ook energie. En zelfs van onkruid valt te leren." Vertel Beau van Dijke uit groep 6 wat. Zij vist het onkruid er spe ciaal tussenuit om aan de paarden thuis te geven. Marjolein gaat voor de salie en munt. „Daar kun je thee van zetten." Lisa van Oeveren uit groep 4 glundert als ze aard beien ter sprake brengt. Thuis heeft ze er al twee emmers vol van kunnen pluk ken. Overbodig, die schooltuintjes in een plattelandsgebied? ,,Nee hoor", vindt Van der Spek. „Al merk je altijd goed wie er thuis ook wei eens in de tuin werkt." Catsman sluit zich daarbij aan. Ze vindt dat bij elke school eigenlijk een schooltuin hoort. „Het is een verrijking van de schoolom- geving. Kinderen worden zich meer be wust van wat ze om zich heen zien. En er zitten ook heel andere aspecten aan een schooltuin. Het stimuleert de samen- werking, ook buiten een lokaal." De educatieve insectentuin en de school tuintjes van openbare basisschool de Klimop zijn te bezoeken tijdens het open tuinenweekend in Dreischor, dat zaterdag 19 en zondag 20 juni wordt ge houden van 11.00 tot 17.00 uur. Leerlin gen van de school verzorgen een rondlei- ding. door Piet Kleemans BRUINISSE - De aanleg van de tweede brug bij Bruinisse vor dert in rap tempo. De contouren van de toekomstige brughoof- den zijn reeds zichtbaar. Het is de bedoeling dat de tweede brug - die weg- en waterverkeer moet verlossen van fileleed - volgend jaar juni gereed is. De gemiddelde passant over de N59, of zelfs de parallelweg daarvan, ziet weinig van de aan leg van de bypass. Toch is er al heel wat werk verzet sinds de start in maart dit jaar. Er is gebaggerd in de bodem voor de Grevelingensluis en ver volgens zijn aan weerszijden van de sluisingang aan de Kram mer fors bemeten damwanden geslagen. Inmiddels is het water uit de aldus ontstane put aan de Grevelingendamzijde wegge pompt en wordt het gat volge stort met zand. Voor het brughoofd aan de Bru- se zijde zijn de damwanden eveneens reeds geslagen. Daar moet echter het water nog wor den weggepompt. Het is de be doeling dat ook deze klus voor de bouwvakvakantie wordt ge- Het brughoofd aan de Grevelingendamzijde vordert in rap tempo. klaard, zodat de opgebrachte grond in kan klinken, moeten straks de rolbrug gaan dragen met behulp waarvan het verkeer dat anders voor een openstaande brug zou moeten wachten wordt 'omgeleid'. Geen overbodige luxe want in de zo mer staat de brug bij de Greve lingensluis gemiddeld 20 minu- foto Marijke Folkertsma ten per uur open. Sluis- en weg- beheerder Rijkswaterstaat koos voor een rolbrug omdat deze landschappelijk gezien het meest aanvaardbaar is. Een goede keus, volgens de Schouwen-Duivelandse fractie van de WD die gisteren een werkbezoek bracht aan de Bru- se sluis. De liberalen toonden zich verrast door zowel de opzet als de voortgang van het pro ject. Fractievoorzitter A. Verse- put: „Er is erg veel zorg aan be steed. Niet alleen qua landschap pelijke inpassing, maar ook voor wat betreft de omwonen den. Er wordt echt alles aan ge daan om de overlast voor hen zo veel mogelijk in te perken." Als de tweede brug volgende jaar juni gereed is, en het ziet er naar uit dat dat schema wordt gehaald, is de doorstroming zo wel op het water als op de weg de komende 15 a 20 jaar gewaar- boi-gd, verwacht de WD-frac- tie. Erg belangrijk in de visie van de liberalen. Vooral ook om dat hulpverleners dan te allen tijde van een vrije doortocht zijn verzekerd. De Schouwen-Duivelandse VVD is overtuigd van de kwali teiten van de bypass. Fractie voorzitter A. Verseput: „Het is een voor Nederland uniek pro ject. Deze constructie is nog ner gens anders in het land toege past." foto Marijke Folkertsma woensdag 16 juni 2004 sll ZIERIKZEE - Dertig procent van de ouderen valt jaar lijks een of meerdere keren. Vaak heeft zo'n valpartij tot gevolg dat iemand een bot breekt. Dat kost de gemeen schap een behoorlijke som geld. Naar schatting is in Zee land jaarlijks ongeveer 7.300.000 euro gemoeid met val-ongevallen. Dat komt neer op ruim 19 euro per inwo ner. Vallen is niet alleen een financieel probleem. De kans be staat dat ouderen na een val-ongeval vereenzamen omdat ze niet meer naar buiten durven. Een mens kan door ver schillende oorzaken makkelijk vallen. Alcohol- of medi cijngebruik, lichamelijk gebrek of ziekte, nachtelijk toilet- bezoek of losse vloerkleedjes. Veel factoren spelen een rol. Voor de gemeente Schouwen-Duiveland reden genoeg om mee te doen aan het valpreventieproject van de GGD Zeeland. Het project om val-ongevallen te voorkomen gaat drie jaar duren. MIDDELBURG - „U bent in de val gelokt door de Duit sers", gaf politierechter B. Doorewaard Boekhout giste ren een 27-jarige inwoner van Nieuwegein te verstaan. De man moest zijn vriendendienst aan Duitse vakantie gangers bekopen met 750 euro boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. De verdachte had op 1 mei in Renesse in het bijzijn van de Duitsers tien glazen rode wijn gedronken. Toen hem werd gevraagd om ze naar de camping te brengen zei hij spontaan ja. „Waarom in he melsnaam?", vroeg de politierechter. De verdachte hoefde niet te rijden, want hij logeerde in een hotel in Renesse. Het ritje naar de camping werd de man fataal. De politie hield hem aan. De blaastest gaf 615 microgram aan: bijna drie keer de alcohollimiet. Ook bleek hij niet over een rij bewijs te beschikken. De verdachte ging nog meer in de fout door een valse naam aan de politie op te geven. De po litierechter gaf de man nog wel het advies om een bijdra ge aan de Duitsers te vragen. „Ik zou niet weten waar ze wonen", reageerde hij gelaten. THOLEN - Het bestuur van Samen Thoolse Activiteiten Doen (Stad) staat voor een raadsel. Op Koninginnedag lie ten 750 Thoolse kinderen een ballon op in de hoop zover mogelijk te komen en een prijs in de wacht te slepen. Aan elke ballon hangt een kaartje met een adres. Gewoonlijk stuurt een behoorlijk aantal vinders het kaartje terug. Dit jaar is er echter geen enkel kaartje teruggekomen en kun nen dus geen prijswinnaars worden bekendgemaakt. De organisatie vermoedt dat de ballonnen door de ferme noordoostenwind in het water zijn beland. KATS - De dubbele streep op de Oostwestweg die van Katst naar Kamperland over Noord-Beveland loopt, blijft gewoon gehandhaafd. Een bezwaar van enkele Noord-Bevelandse automobilis ten tegen het verkeersbesluit van de provincie, is volgens gedeputeerde staten niet ontvankelijk. Volgens de Alge mene wet bestuursrecht voldoen de bezwaarden niet aan de vereisten om bezwaar te kunnen maken. Het verkeers besluit voor de N255 is genomen in het kader van de uit voering van Duurzaam Veilig. door Marcel Modde DREISCHOR - Het lijkt een laatste poging om erger te voor komen. In een felgeel pamflet dat deze week in Dreischor werd verspreid, worden de inwo ners opgeroepen massaal naar de rommelmarkt te komen om de kas van de kerk te spekken. Blijven de extra inkomsten ach terwege, dan zou dat binnen niet al te lange tijd wel eens het einde van 'het mooiste bouw werk van Dreischor kunnen zijn', waarschuwt de kerkeraad. De kerk gesloopt en het omlig gende gazon omgevormd tot een strak geasfalteerd parkeerter rein voor bussen en auto's van mensen die ons dorp komen be wonderen, is het schrikbeeld dat wordt opgeroepen. ,,De ker keraad wil er alles aan doen om dit te voorkomen. Hoe zouden we het aan onze kinderen kun nen uitleggen dat we zo achte loos onze mooie bezittingen ver loren laten gaan?" Volgens diaken J. van Wezel is de soep minder heet dan die wordt opgediend in het pamflet. Het is, zo verduidelijkte hij gis teren meteen, een 'beetje ludie ke manier om zo veel mogelijk mensen naar de rommelmarkt te trekken'. „Onze financiële situa tie is best redelijk. Maar dit is een ontwikkeling die wel aan de gang is. Je moet tegenwoordig zo reëel zijn dat in te zien. Kijk maar om je heen hoeveel kerkge bouwen verdwijnen of een ande re bestemming krijgen. Ik wil van de generatie die na ons komt, niet het verwijt krijgen dat die oude tutten hun histo risch erfgoed hebben verkwan seld. Wat dat soort zaken be treft, kun je niet altijd op de overheid rekenen." Naast rommelmarkten heeft de Nederlands hei-vormde kerk in komsten uit collectes, rente op bezittingen, legaten, giften en de actie kerkbalans, somt Van Wezel op. „Dus niet dat we vol gend jaar failliet gaan, maar een feit is dat je in een negatieve spi raal zit. Als dit zo doorgaat, ko men we er op den duur niet meer uit. Dat moment willen wij voor zijn en dat doe je met al lerlei acties en andere culturele initiatieven het hele jaar door.." De rommelmarkt wordt gehou den op zaterdag 26 juni, vanaf half negen 's ochtends, in de schuur van boerderij de Kleine Schorre van de familie Van der Velde. MELISSANT - Het kunstrondje van de Stichting Beeldend Dirksland gaat op zaterdag 26 juni van start met een open dag. De deelnemende kunstenaars zijn die dag met hun werk aan wezig in de Melishof in Melis sant. Het kunstrondje voert be langstellenden de hele zomer door langs diverse vormen van beeldende kunst, gemaakt door kunstenaars uit de gemeente Dirksland. De deelnemers zijn Clarine Bemelmans, Cees Dirk zwager, Ton Lohr, Niels Snoek. Foke Stribos, Wilma Langen- doen, Wim Weeda, Gertjan de Zoete en gastexposanten Jopie van Prooi jen en Jannet Ringel- berg. De open dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39