PZC De Zeeuwsche Rei gelouterd weer terug Bel 0900 1900 Lagere maandlasten, het kan nog steeds START UITVERKOOP! Wethouder pleit voor eigen sociaal gezicht Jeugdsoos Big S maakt toekomstplannen etere afstemming vmbo en mbo moet leiden tot kwaliteitsverbetering lorecaonderwijs trekt samen op effing afval tijgt amper mm Voor onze braderie aanbieding zie de Faam van vandaag! byleveld www.bukg2s.nl odds kids 17 t/m 21 Rokers roken nog steeds Chemokamer wordt huiselijker Toch druk jaar Marchingband Busrit Dreischor-Sir goedkoper zeeuwse almanak Energie oensdag 16 juni 2004 •Mftlita Lanting IIRGH-HAAMSTEDE - Jeugd- D5 Big S heeft acties tegen het meentebestuur voorlopig op schort. Dat is gebeurd nadat bestuur van de jeugdsoos p gesprek heeft gehad met abtenaren van de gemeente, (jongeren hopen dat er alsnog waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland een mogelijkheid is dat hun pand open blijft. De jongeren van Big S voerden op 2 juni fel actie tijdens de com missievergadering tegen mogelij ke sluiting van hun gebouw. In de nota strategisch accommoda- tiebeleid staat te lezen dat de ge meente sluiting van het pand overweegt. „De plannen voor ac ties staan in de ijskast, maar ze kunnen er zo weer uit, zegt voor zitter Y. van Wijnen. ,,Er komt een nader onderzoek naar de ac commodaties die mogelijk slui ten. Ondertussen maken wij plannen hoe we in de toekomst verder moeten." Het bestuur wil de komende we ken onderzoeken of het haal baar is om het onderhoud van het pand in het vervolg zelf te doen. Probleem daarbij is wel dat het pand nu heel veel achter stallig onderhoud heeft. ,,De ge meente heeft het zelf zover laten komen, dus daar moet wel een mr Rolf Bosboom IDDELBURG - Een provincie- de samenwerking moet het ccmvse horecaonderwijs ver- ncrbeteren. Het is de bedoe- dat de overgang van vmbo ïar mbo soepeler wordt en dat beroepsopleiding beter aan- litopde praktijk. [einstellingen in de provincie ie maken hebben met hore- renconsumptieonderwijs te- gisteren in Middelburg convenant, dat de intentie nauw samen te werken vast- L Het gaat om de beide regio- e opleidingencentra (ROC's, en de vmbo-opleidingen dePontes-locaties Pieter Zee- in in Zierikzee en Goese Ly- n voor Beroepsonderwijs in «en de stedelijke scholenge- ïnschappen Nehalennia in ddelburg en De Rede in Ter- Suursvoorzitter J. Lilipaly nBOC Zeeland onderstreepte tl grote belang van de samen- erking. „We kunnen en moe van elkaar leren. Dat moet iden tot meer efficiëntie. Er ndaardoor veel beter worden werkt aan de kwaliteit van I onderwijs." initiatief is ontstaan toen IC Zeeland het Goese Lyceum ERIKZEE - De inwoners van gemeente Schouwen-Duive- d zullen de komende jaren tof nauwelijks te maken krij- imet verhoging van de afval- iffenheffing. is mogelijk omdat de ge- ente het teveel aan geld in de Irhoudspot voor de oude lstort Hoosjesweg gebruikt de afvalstoffen heffing de ko- nde jaren zo laag mogelijk te iiden. 1 is geld waar de inwoners aan meebetaald hebben in jfvalstoffenheffing. Op deze lier krijgen ze het weer een ije terug", legt wethouder Renden uit. Van het over- ot van ruim achthonderd dui- ideuro gaat 600.000 naar dq Blstoffenheffing en ruim 1000 euro wordt in de algeme- reserve gestort omdat die re- rves te laag dreigen te wor- voor Beroepsonderwijs benader de met de vraag of het mogelijk was tot betere afstemming te ko men. De Goese school stelde voor het totale horecaonderwijs daarbij te betrekken. Binnen korte tijd wisten de partijen el kaar te vinden en inhoudelijk overeenstemming te bereiken. „Er wordt al jaren gesproken over knelpunten en het belang van samenwerking tussen vmbo en mbo", aldus Nehalennia-rec- tor R. Haks. „Dit is een heel goed voorbeeld dat alle betrok ken opleidingen ook de moed hebben om die samenwerking aan te gaan." Nu nog kan de overstap tussen vmbó en mbo groot zijn. De ROC's moeten bijvoorbeeld op nieuw uitvinden welke specifie ke talenten en beperkingen leer lingen hebben, terwijl die ken nis bij de vmbo-opleidingen be schikbaar is. Door die informa tie uit te wisselen, de zogeheten 'warme overdracht', wordt de kans groter dat de overgang zon der strubbelingen verloopt. Dat past in het overheidsstreven de doorstroming van leerlingen te bevorderen. Het is de bedoeling dat ook on derwijs- en examenprogram ma's en de wijze van lesgeven op elkaar worden aangepast. Door samen te werken kan ver der beter worden ingespeeld op de verschillen tussen leerlingen. Wie het op het vmbo goed doet, zou daar bijvoorbeeld al een deel van de mbo-leerstof kun nen doen. „Dat is pure tijd winst", aldus K. van de Wouw, teamleider horeca bij ROC Zee land. De onderwijsinstellingen willen Tekstdoeken en de 'hanzeklap' zijn belangrijke attributen voor de Zeeuwsche Rei. Het muziekensemble wordt gevormd door Theo en Greet Kuypers, Piet van Dongen en Harry van der Wekken (niet op de foto). foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NOORDGOUWE - Greet Kuy pers laat de 'hanzeklap' even klepperen. Het is een soort pra tende klomp die het tempo aan geeft. Onder de parasol op het zonnige terras prijkt het tekst- (Advertentie) S profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objectieve Postbank Hypotheektest J bel nu voor een gratis afspraak fret de hypotheekadviseur tusse: Dat is de kracht van de Postbank doek bij het lied over het ver gaan van het schip Lutine in 1799. Theo Kuypers gaat schuil achter een dikke stapel boeken. Het zijn liedteksten uit de Am sterdamse muziekherbergen rond 1700, verzameld door Jos Koning, de liederen van de Vla mingen die in de Eerste Wereld oorlog naar de Brabantse Kem pen waren gevlucht, bijeen ge bracht door Floor Peters en het Keukenmeiden Zangboek, sa mengesteld door Jaap van der Merwe. De Zeeuwsche Rei is te rug van weggeweest en kan put ten uit een rijk gevarieerd reper toire. Het echtpaar Theo en Greet Kuypers uit Noordgouwe vormt het hart van dit muziekensem ble. Muziek en zang hebben een belangrijke plek in hun leven. Zij droegen die voorliefde ook over op hun kinderen. Zo kon het gebeuren dat de Kuypers sa men met hun dochter Margret en haar man Martin kort na hun vestiging in Noordgouwe de Zeeuwsche Rei oprichtten. Het eerste officiële optreden was op de Vlasdag in Dreischor vijftien jaar geleden. Het muziekensem ble werd een graag geziene gast zowel bij straat- als podiumop tredens. Maar de muziek zweeg abrupt toen dochter Margret vroegtij dig kwam te overlijden. Het was een intens tragisch keerpunt in het leven van de Kuypers. Voor hen leek De Zeeuwsche Rei voor goed tot het verleden, totdat in augustus 2002 musicus Harry van der Wekken uit Zierikzee hen over de streep trok de instru menten weer ter hand te nemen. „Hij sprak ons een keer aan bij de supermarkt en de week daar op kwam hij hier met zijn so praansax om te repeteren. Wij zijn met hem mee gaan spelen en toen we de volgende ochtend wakker werden, voelden we dat dit een loutering was voor ons beiden", zegt Theo Kuypers. Van der Wekken zorgde ook voor een vierde muzikant om het ensemble op volledige sterk te te brengen. Hij wist accordeo nist Piet van Dongen uit Kerk- werve zo nieuwsgierig te maken dat hij zich ook direct meldde bij de wekelijkse repetities. Van Dongen is muziekliefhebber bij uitstek. Hij is ook dirigent van shantykoor Neptunus in Nieu- werkerk en tot voor kort speel de hij in een Ierse folkgroep. Het repertoire van De Zeeuw sche Rei is een kolfje naar zijn hand. „En Theo weet ook steeds weer met nieuwe nummers te ko men. zegt Van Dongen. De Zeeuwsche Rei brengt geva rieerde programma's zo goed mogelijk afgestemd op het pu bliek. De groep weet een boeien de mix te maken van oude Vlaams- en Nederlandstalige volksmuziek, oeroude ballades, een socialistisch strijdlied en ge zongen verhalen met gebruikma king van tekstdoek en aanwijs stok. Verder is er een ruime keus aan instrumentale num mers: volksdansen, klezmers, jid- disch, semi-klassiek, schotse deunen, balkannummers, taran tella's en allerlei eigen bewerkin gen. Theo Kuypers is verteller en zanger en bespeelt bas,tuba en trom. Greet Kuypers laat de viool zingen, Piet van Dongen speelt op de accordeon en Harry van der Wekken wisselt zijn so praansax regelmatig af met de De Zeeuwsche Rei is deze zomer onder meer te zien en te horen tijdens de Burghse Dag op zater dag 14 augustus. Advertentie Nieuwe Burg 12 Middelburg Nieuwe Burg 23 Middelburg nI^Tb^23^dd^r°* oplossing voor komen." Daar naast zint het bestuur op plan nen om extra inkomsten te krij gen. Een mogelijkheid is het werven van donateurs, maar in ieder geval is duidelijk dat het lidmaatschap van de soos weer wordt ingevoerd. Op 6 juli verga dert het bestuur over de toe komstplannen. verder nadrukkelijk kijken naar de ontwikkelingen in het be drijfsleven, om te weten wat het precies verwacht van het toe komstig personeel. Opleidingen en praktijk dienen zo veel moge lijk op elkaar aan te sluiten. Van de Wouw: „De horeca is toch een van de belangrijkste sectoren in de provincie. Zeker nu het wat minder gaat, heb je goed personeel nodig." ZIERIKZEE - De actie tegengif heeft de zeven rokende deelnemers op Pontes scholengroep niet van hun versla ving afgeholpen. De actie liep gedurende zes maanden in de klassen een en twee. Van de 325 deelnemende kinderen rookten er zeven toen de actie begon. Die roken dus nog steeds, maar er zijn geen nieuwe rokers bijgekomen. In de afgelopen maanden ki'egen de kinderen veel voorlichting over roken. Tegengif is georganiseerd door Stivoro, de stichting volksgezondheid en roken. DIRKSLAND - Kankerpatiënten die in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland een chemokuur ondergaan, hoeven dat voortaan niet meer in een klini sche ruimte te doen. Door giften van de serviceclubs en de kring van christelijke zangverenigingen op Goe- ree-Overflakkee is het mogelijk geworden de kamer aan te kleden. Er zijn confortabele stoelen gekocht, een nieuw keukenblok geplaatst en het geheel is wat huiselijker ge maakt. De vernieuwde chemokamer wordt 24 juni offici eel geopend door medisch directeur en oncoloog P. van der Velden. ZIERIKZEE - De Marchingband Schouwen-Duiveland krijgt toch nog een druk jaar. Bij aanvang van het seizoen leek het er volgens voorzitter R. de Groot op dat het nog jonge drumkorps slechts op een beperkt aantal evenemen ten zou schitteren. In april is de telefoon echter alsnog gaan rinkelen en inmiddels zit de agenda van de MSD bijna helemaal volgeboekt. Eén van de hoogtepunten dit jaar is het optreden 25 juli in het Franse Bapaume en de organisatie van het jaarlijkse nationale DruMafestival van de KNFM in Zierikzee. Om de muzikale mogelijkhe den uit te breiden, gaat de Marchingband op zoek naar twee xylofoonspelers. DREISCHOR - Een busrit tussen Dreischor en Sirjans- land wordt als het aan de provincie Zeeland ligt goedko per. Tussen de twee dorpen is geen reguliere buslijn. Reizi gers dienen gebruik te maken van het Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CW). Vanwege een zeer ongunstige zo neverdeling is dat onevenrdig duur. Reizigers moeten vier strippen afstempelen en daar is over geklaagd. Terecht volgens de provincie. Die verzoekt het ministerie van ver keer en waterstaat de zonering te wijzigen zodat het aan tal af te stempelen zones voor een busrit van Dreischor naar Sirjansland terug wordt gebracht van vier naar drie strippen. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land krijgt een eigen sociaal ge zicht als het aan wethouder G. Houtekamer ligt. Maatwerk voor werkzoekenden, geen solli citatieplicht voor alleenstaande ouders met jonge kinderen en een eigen arbeidsmarktbeleid. Deze speerpunten staan in de reïntegratienotitie die gisteren is vastgesteld door het college van burgemeester en wethou ders. „Uitgangspunt is de eigen ver antwoordelijkheid van mensen voor het zelfstandig voorzien in het bestaan door te werken", legt Houtekamer uit. „Voor ie mand die wel wil werken maar niet kan, beschouw ik het als een ereschuld om hem te helpen. Iemand die kan werken en het niet doet? Dan is het voor mij klaar." De notitie is opgesteld omdat met ingang van 1 januari 2005 de nieuwe wet Werk en Bijstand van kracht wordt, waarin de ge meente een grote verantwoorde lijkheid krijgt. Nieuwe uitke ringsgerechtigden krijgen voor rang op Schouwen-Duiveland. Passend 'Werk eerst' is het motto. Daar om krijgen werkzoekenden vol gens Houtekamer alle steun bij het vinden van een baan. Het be grip 'passende arbeid' is uit de wet gehaald en vervangen door het begrip 'geaccepteerde ar beid'. „Salaris, werkervaring en opleiding zijn niet langer door slaggevend. Wij maken wel een uitzondering voor principiële be zwaren. Om het concreet te ma ken: een islamiet of een jood kan je geen varkens laten uitbe nen." Houtekamer stelt dat de gemeen te nadrukkelijk rekening wil houden met chronisch zieken en mensen die anderen moeten ver zorgen. „Alleenstaande ouders met kinderen tot vijf jaar en ouderen boven de 62 jaar heb ben geen sollicitatieplicht. De wet trekt de grens bij drie jaar, wij hebben daar vijf jaar van ge maakt. Daarna moeten de alleen staande ouders geleidelijk weer deelnemen aan het arbeidspro ces." Seizoensarbeid Schouwen-Duiveland kiest voor een eigen arbeidsmarktbeleid. „In 2004 gaat het om een pilot- project seizoensarbeid. Wij zul len nu alles op alles zetten om mensen te vinden voor het sei- zoenswerk in de horeca of de land- en tuinbouw. Nu moeten werkgevers vakantiekrachten uit Groningen halen terwijl hier mensen werkloos rondlopen." Daarnaast wil de wethouder in sommige gevallen bedrijven ver plichten werklozen aan te ne men. „Soms zullen we in de voor waarden voor de vestiging opne men dat een bedrijf verplicht is vijf procent van de werknemers uit de kaartenbakken van het CWI te halen. Dat doen we al leen als het kan. Een dergelijke regeling mag geen bedrijfsvesti ging tegenhouden." De notitie is om advies gestuurd naar de SER Schouwen-Duive land en de Ondernemingsraad. Daarna wordt de notitie bespro ken door de gemeenteraad. Nog slechts twee weken en dan is de energiemarkt volle dig vrij. Het was ons, consu menten, allemaal zo mooi voorgespiegeld: de wedijver tussen energieleveranciers, dingend naar onze gunsten, zou alleen maar kunnen lei den tot aangenamere tarie ven. De werkelijkheid is minder zoet. Onzekerheid over welke aanbieding te kiezen is troef, een administratieve chaos ligt in het verschiet en de energieprijzen neigen eerder tot rijzen. Die Goesenaar heeft zijn buik dan ook voorlopig vol van die liberalisering. „Allemaal energieverspil- ling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37