Alzheimer mag geen nationale ramp worden. giro 2502 Behouden terugkeer uit Irak Wn ARDI Autisme PZC Bestuur poetst F ruitteeltmuseuito in Kapelle op 4000,- 5180,- keukens en inbouwafrbaratuur van hoge kwa ippart liteit. Massaal ingekocht! keukeHspeclallstl Bekendmaking leven in een wereld die je niet begrijpt 0 u Militair Dennis de Poorter uit Oostburg was vier maanden weg HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT. AL VANAF €2,50 PER MAAND HELPT U AFRIKA. OM ZELF EEN MENSWAARDIG BESTAAN OP TE BOUWEN. GIRO 8829 IN LEIDEN. TEL 071-5769476 OF Over tien jaar telt Nederland 300.000 Alzheimerpatiënten. En maar 29.000 plaatsen in verpleeghuizen. De Stichting Alzheimer Nederland steunt mensen met dementie en hun familie. Wilt u hier meer over weten? Ga dan naar onze website Wilt u iets doen? Maak dan een bijdrage over op giro 2502, ten name van Alzheimer Nederland. Alzheimer mag geen nationale ramp worden. www.alzheimer-nederland.nl Gehandicapt of chronisch ziek? paf Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp. woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact Kom op voor |e rechten! Word ook lid van ANGO! Met ANGO kom je tot je recht! Goed advies Diverse stijlen Accurate planning Levering volgens planning Eigen montage team Compacte keuken met geprofileerd deurfront. Compleet met koelkast, integrale afzuigkap, kookplaat oven, werkblad en spoelbak. Uiterst praktische hoekkeuken met veel combinatiemogelijkheden in kleur. Compleet met glaskasten, hoge hangkasten, schouw, koelkast afivasautomaat, kookplaat oven, multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Sfeervolle en uiterst praktische hoekkeuken voorzien van hoge hangkasten, korven- en glaskasten. Compleet met afivasautomaat, koelkast oven, kookplaat, schouw, multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Ceciliaweg 4 - Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak) -Tel. 0166-653448 uur. Za. 09.30-17.00 uur LUXE INBOUW- VAATWASSER Volledig geïntegreerd, A-klassi rE1merswaal 7e wijziging bestemmingsplan "Buitengebied" Burgemeester en wethouders van Reimerswaal maken bekend dat zij hebben besloten het bestemmingsplan "Buitengebied" te wijzigen met toepassing van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Met dit wijzigingsplan wordt een bouwvlak mogelijk gemaakt op het perceel Wittesteeweg 8 in Kruiningen. Van 16 juni tol en met 14 juli 2004 ligt het besluit samen met het wijzigingsplan en het desbetreffende bestemmingsplan ter inzage op de sector Grondgebied (kamer 3.10) aan het Oude Plein 1 in Kruiningen Het gemeentehuis is op werkdagen geopend van 08.30 tot 12.30 uur en verder op afspraak. Zo n afspraak kunt u maken via het sectorsecretanaat onder doorkiesnummer (0113) 395 395. Tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Reimerswaal kan gedurende de termijn van ter inzage legging door belang hebbenden beroep worden ingesteld bij de afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het besluit van burgemeester en wethouders van Reimerswaal treedt in werking daags na afloop van de beroepstermijn. Indien binnen de beroepstermijn een verzoek om voorlopige voorziening bij de voor zitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State is ingediend, treedt het besluit met in werking voordat op dat verzoek is beslist. Kruiningen, 16 juni 2004. namens burgemeester en wethouders van Reimerswaal ir. J Gideonse, hoofd afdeling Ruimtelijke en Economische Ontwikkeling Oude Plein 1 4416 AK Kruiningen Postbus 70 4416 ZH Kruiningen Tel.: 0113 - 39 50 00 Fax: 0113 - 39 53 33 Internet: www.reimerswaal.nl E-maif: getneente@reimerswaal.nl Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: giro 479 Nederlandse Tel. 0900-AUT1SME (0900-288 47 631 0,25 p/min. www.autisme- Vereniging voor Autisme woensdag 16 juni 2004 joens door Frank Balkenende KAPELLE - Veel geld is er niet voorhanden, maar het museum bestuur probeert de komende ja ren toch het Fruitteeltmuseum in Kapelle meer te promoten, de presentatie te verbeteren met be hulp van computers en de foto collectie digitaal te archiveren. Dat meldt het museumbestuur in het beleidsplan 2004-2009 voor het Fruitteeltmuseum. Dat zit'in een bestuurlijke combina tie met het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Borsele, Kapelle, Noord-Beveland en Goes financieren gezamenlijk de twee musea. Recent werd het, mede dankzij een forse investering van de ge meente Goes, mogelijk het mu seum in Goes totaal nieuw in te richten en aan te passen. Het gaat volgend jaar weer open. Voor het museum in Goes heb ben de deelnemende gemeenten hun jaarlijkse bijdrage flink ver hoogd. Extra geld voor het fruit teeltmuseum zit er dan ook niet in. Toch wil het museumbestuur het een en ander verbeteren. Het museum bezit bijvoorbeeld een grote collectie foto's en af beeldingen, die worden geselec teerd en digitaal opgeslagen. Dit tijdrovende karwei vergt ze ker enkele jaren. Bibliotheek Onderzoekers maken tot nu toe weinig gebruik van de documen tatie en de bibliotheek van het Fruitteeltmuseum. Het museum bestuur zal daarom deze bron nen onder de aandacht brengen bij het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek. Eén van de twee depots, een boe renschuur, voldoet niet aan de eisen, waardoor opgeslagen spul len schade oplopen. Geld voor een ander depot is er niet, zodat het museum nagaat of er spul len weg kunnen of elders kun nen worden opgeslagen. De presentatie is sinds de ope ning van het museum in 1996 nauwelijks veranderd. Het doel is met moderne middeia computers de tentoonstel moderniseren. Daarvoor wel geld opzij gezet Bd| stuur speelt ook met de 353 te om enkele, grotere landW machines naar Kapelle tebïeichorl alleen ontbreekt daarvoortl tl besl plaats en deskundigheid, MC' idee vergt nader onderzoek. UGH- «Big «Ml' ges| nbtena 11 jong* Museumgids Het is ook prettig als er een seumgids en zaalbladen koa zodat de bezoeker kanlezen het museum te bieden heeft.) gend jaar wordt hier aac werkt. Het bezoekersaantal is (4429 in 2003) en mag iets groeien. Vooral groepej der begeleiding komen lang, dividuele bezoekers schaars. De meeste mei pen binnen bij activiteit DDDE de Jip en Jannekedag, de 1 de s rassendag, kom-in-de-kase «ws1 entmiddag. Om meerbezog rverf te trekken, wil het Fruitteelt! M seum zich volgend jaar via ANWB en VW aanbevelea busmaatschappijen (ook 8 gische) die dagreizen orgs' ren. ie ins Samenwerking Met de Stichting Vrienden 1 enden het Fruitteeltmuseum wordti cor samenwerkingsovereenkomst! sloten, waarin afspraken 1 den gemaakt over de inza tf op scholing van vrijwilligers (x e tiviteiten van de stichting ui idePt museum en gezamenlijke proj sn m ten. Dat allemaal is nodig os um v< museumorganisatie professie er Ier te maken. De stichting is sense groot belang om het Fruits caell museum in stand te houde wen. brengt ook geld in hetk hoewel die inkomsten niet' den meegerekend in de bef e: gro ting van de museumregi fkinj Het museumbestuur wil ookb a var ter kijken naar mogelijk!» iden voor sponsoring. cda; Het algemeen bestuur vanóf rcrk meenschappelijk regeling! tond seum Zuid- en Noord-B™ t ia' praat 22 juni over het bels üCZi plan. loor Ro ar ml bero it op He RO door René van Stee OOSTBURG - De aanslag waarbij een Nederlandse militair in de Zuid-Irake- se stad As-Samawa om het leven kwam, vond Dennis de Poorter (27) uit Oostburg het absolute dieptepunt tij dens zijn vier maanden durende ver blijf in Irak. „Die jongen kwam uit ons kamp in Al-Khidr, zo'n 35 kilometer van As-Sa mawa. Dan komt alles heel dichtbij. Er spookt dan ook heel wat door je hoofd. Anderzijds weet je dat er altijd gevaar op de loer ligt. Ik heb dan ook nooit ge dacht: ik wil weg. Het is je werk en dat moet je gewoon doen. Je bent er ook op getraind met dergelijke spanningen om te gaan." De situatie werd uiterst gespannen na een mortieraanval op Japanse man schappen die vlakbij de Nederlanders waren gelegerd en de oplaaiende on rust onder leiding van de sjiitisch lei der Al-Sadr. De Nederlanders mochten hun basis alleen nog maar onder bege leiding van minstens twee voertuigen en met meerdere mensen tegelijk verla ten. „Ondanks dat er elke dag wel er gens incidenten waren en ze soms dicht bij kwamen, is er weinig gebeurd. Ik heb geen enkele keer de neiging gehad mijn wapen op te pakken." Als sergeant eerste klasse was De Poor ter instructeur van het Iraqi Civil De fence Corps (ICDC), een uit burgers en (oud-)militairen samengestelde, gewa pende veiligheidsdienst die samen met de lokale politie voor stabiliteit in het gebied moet zorgen. Onderricht Rekening houdend met lokale gebrui ken en gewoonten gaf De Poorter sa men met drie collega's onderricht in on der meer exerceren, wapenleer, pa trouilleren, wachtlopen, de omgang van leidinggevenden met hun man schappen en de manier waarop wordt gewerkt bij autocontroleposten. Daar na werden de Irakezen onder begelei ding ingezet voor die taken. De stabiliteit in het gebied is nog fra giel. Maar De Poorter verwacht dat het ICDC na de machtsoverdracht op 30 juni in staat zal zijn de orde en wede te bewaren. Vooral de verrichtingen van de medewerkers van de veiligheids dienst, enkele weken na het voltooien van hun opleiding, sterken hem in die overtuiging. „Op den duur lieten we ze los. Het Dennis de Poorter uit Oostburg: „Ik heb nooit gedacht: ik wil weg." foto Peter Nicolai bleek dat ze het prima zelf afkonden en werkten op de manier die wij voor ogen hadden. Dat geeft vertrouwen. Zeker omdat de huidige leidinggevenden het goed voorhebben met de mensen. Des ondanks hadden ze graag gezien dat we nog een poosje langer waren gebleven." Los van het feit of Saddam Hoessein op basis van de juiste argumenten is ver dreven, vindt De Poorter dat het nut van 'zijn' missie onmiskenbaar is aange toond. In het overwegende sjiitische ge bied, ten tijde van Saddam een zwaar onderdrukte bevolkingsgroep, werden de Nederlandse manschappen als be vrijders onthaald. Vanwege de drukte tijdens zijn dage lijkse werkzaamheden had De Poorter nauwelijks contact met de plaatselijke bevolking. Uit gesprekken met een tolk en mensen van het ICDC bleek volgens hem overduidelijk dat ze zich bevrijd voelden van dertig jaar onderdrukking. Blote voetjes „Ze vertelden dat je voor de omwente ling zelfs de kans liep om verraden te worden door je eigen vrouw. Ook de Baathpartij van Saddam-getrouwen, die de mensen min of meer opdroegen hoe en wat ze moesten denken, was al om tegenwoordig. Weliswaar in onze ogen relatief, ervaren ze nu een vrij heid die ze nooit hebben meegemaakt. Ook kindjes van een jaar of vier op blo te voetjes die je toeriepen: 'Good mis ter, good', maakten een onuitwisbare indruk." Wat volgens De Poorter ook meespeel de in de positieve houding van de Iraak- se bevolking was het feit dat de Neder landse militairen zo min mogelijk domi nant aanwezig waren. Hoewel gekleed in militaire uitrusting, waren wapens niet op intimiderende wijze in beeld (mitrailleurs waren altijd naar beneden gericht). Ook droegen de soldaten geen helmen. In de Iraakse woestijn liep de tempera tuur op tot 45 graden in de schaduw. Ook stak er regelmatig een zandstorm op of daalde de temperatuur 's nacht tot onder het vriespunt. Toch heeft De Poorter niet geleden onder deze 'ontbe7 ringen'. „Ik kan goed tegen de hitte. Toen ik een week geleden op Neder landse bodem terugkeerde, had ik het zelfs koud." Behoudens enkele kleine irritaties die af en toe de kop opstaken, is De Poor ter het verblijf in het 160 Nederlandse soldaten tellende kamp in Al-Khidr enorm meegevallen. Gelet op zijn erva ringen tijdens zijn eerste missie en twee eerdere uitzendingen naar Bosnië, staat De Poorter niet bij voorbaat afwij zend tegenover een nieuw 'avontuur'. „Natuurlijk speelt ook het thuisfront hierin een belangrijke rol. Maar zowel mijn vriendin als mijn ouders hebben mij er nooit van weerhouden. Van daar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36